Cheney deed zaken met Irak Politiebond sceptisch over aanpak misdaad £tos GRATIS STRANDBAL! Duitse jongen komt om het leven door instorten kuil '7miles'slippers! Ferry niet vanuit Vlissingen Doden door zware aardbeving in Peru Op de vlucht voor vulkaan 26c Amerikaanse vice-president loog Jonge vader wordt week uitverkoop GRATIS Geen personeel, geen treinen Paus vindt weinig gehoor Tsjechische zege in Ster Walcheren 13 en 18 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 NO 3 Zomerse dagen Zonnige bij middagtemperaturen boven 1 de 25 graden. Zwakke tot matige i noordoostelijke wind. 244e jaargang no. 148 maandag 25 juni 2001 losse nummers 2,00 ■fOT^ÏÖËO DIGITA FOTOSERVICE. Geldig vanaf I-30 j door Jaap van Wesel WASHINGTON - De Amerikaanse vice-presi dent Dick Cheney heeft voor hij op die post werd gekozen veel meer zaken gedaan met Irak dan hij heeft toegegeven. Dat heeft de Washington Post zaterdag gemeld. Cheney was directeur van Halli burton. een groot bedrijf in Texas dat handelt in ap paratuur voor de olie-in dustrie. Tijdens de verkiezingscampag ne vorig jaar heeft Cheney altijd volgehouden dat zijn bedrijf via buitenlandse dochterbedrijven wel zaken deed met Libië en Iran, maar niet met Irak. Maar volgens de Verenigde Naties en andere bronnen heeft het be drijf van Cheney wel grote za ken met Irak gedaan in het ka der van het 'olie voor voedsel'- programma van de VN. Halli burton verkocht Irak voor 73 miljoen dollar aan apparatuur. De vraag is niet of Cheney daar mee de wet heeft overtreden: het was Amei'ikaanse bedrijven toegestaan aan dat VN-pro- gramma mee te doen via niet- Amerikaanse dochterbedrij ven. Maar het plaatst een vraag teken achter de geloofwaardig heid van Cheney, die glashard heeft ontkend dat zijn bedrijf, hoewel het legaal was, zaken met Irak heeft gedaan. Sinds vorig jaar heeft Cheney zijn ontkenning wat afgezwakt: dat soort transacties heeft niet met zijn medeweten plaats ge vonden. Maar directieleden van Halliburton zeggen dat Cheney op de hoogte was en dat er hele maal geen politiek was om za ken met Irak te mijden. Het gaat om pompen, onderde len voor oliepijpleidingen en re serveonderdelen voor olie-in stallaties die Halliburton via een Frans dochterbedrijf aan Irak heeft verkocht. Geen van de directieleden herinnert zich volgens de Post dat Cheney te gen deze transacties ooit be zwaar heeft gemaakt. Apparatuur Het voormalige bedrijf van Cheney was overigens lang niet het enige Amerikaanse bedrijf dat zaken deed met Irak. Tien tallen Amerikaanse bedrijven hebben op dezelfde manier voor vele miljarden apparatuur aan Irak verkocht, in het jaar 2000 alleen al voor een bedrag van achttien miljard dollar. De zakelijke belangen die Che ney in Irak heeft gehad, werpen een nieuw licht op de wijziging van het Amerikaanse beleid je gens Irak. De regering van pre sident Bush wil de VN-sancties aanpassen en niet-militaire handel met Irak vrijgeven. Daaronder moet ook de olie handel vallen, waarvan veel Amerikaanse bedrijven zouden profiteren. Het politieke argu ment voor aanpassing is dat het huidige sanctieregime niet meer efficiënt is. Het stelt de Iraakse leider Saddam Hoessein in staat de wereld ervan te beschuldigen dat de bevolking van Irak onder de sancties crepeert. Maar ken nelijk heeft ook de zakencul- tuur in het politieke denken van de invloedrijke vice-president een rol gespeeld. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Jonge vaders wor den als gevolg van dramatische veranderingen in hun hormona le huishouding 'softies'. Dat blijkt uit een Canadese studie. Biologen van Queens Universi ty in Kingston, Ontario, onder zochten het speeksel van man nen voor en na de geboorte van hun kind. Daaruit bleek dat bij mannen die net vader geworden waren de hoeveelheid manne lijk geslachtshormoon testoste ron afnam. De concentratie van ostradiol nam toe. Dit hormoon komt normaal alleen voor bij vrouwen en wordt in verband gebracht 'met moederlijk ge drag'. Ostradiol leidt ertoe dat de vader rustiger wordt en dat de seksuele drift afneemt. DPA OOSTKAPELLE - Een achttienjarige jongen uit het Duitse Solingen is gistermiddag om het leven gekomen toen hij op het strand bij Oostkapelle be dolven raakte onder een lading zand. De jongen was bezig een grote kuil te graven aan de voet van de duinen, toen het weggeschepte zand begon te schuiven. De reddingsbrigade, politie, brandweer en ambulance hebben hem onder meer met behulp van een shovel uitgegraven, maar de hulp mocht niet baten. foto Frank Viergever door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De Schotse veerlijndienst gaat aan Vlissin gen voorbij. Superfastferries, een onderneming van de Griek se rederij Attika, heeft Zeebrug- ge gekozen als haven vanwaar de twee snelle veerboten naar Rosyth bij de Schotse hoofdstad Edinburgh varen. De veerdienst, waarvoor Zee land Seaports lang in de race was, gaat in mei 2002 van start. Een kwestie van jammer maar helaas, reageerde directeur J. Ehüippen van Zeeland Seaports zondagavond. „Tweede worden nooit leu kD e reder heeft ge- (Advertentie) Dinsdag 26 juni vanaf 9.00 uur Grote Markt i I - 13 Goes 01 13 - 22 76 07 kozen voor al aanwezige voor zieningen in de Belgische ha venstad, terwijl in de Vlissingse Buitenhaven een dubbele brug gebouwd had moeten worden om vracht, passagiers en auto's aan boord te brengen, met daar bij een passagiersterminal. „Be staande voorzieningen zijn al tijd goedkoper. We hebben nog geen contact gehad over de ha venkeuze. Maar uit onze kos ten/batenanalyse was al duide lijk dat het geen vetpot zou worden", zegt Philippen. „We hebben aan Superfastferries de eis gesteld dat zij ook investe ringen zou plegen. In een eenzij dige verbintenis waar de reder zo uit zou kunnen stappen, heb ben we geen trek meer. Het ant woord van de rederij was niet positief." Philippen stelde zondag nog eens dat het havenschap meer dere mogelijkheden heeft voor de vier hectaren in de buitenha ven, die nu een herbestemming als veerhaven zijn misgelopen. „Maar wat, daar ga ik niets over zeggen" zegt Philippen beslist. Scottish Enterprise, de ontwik kelingsmaatschappij van de Schotse regering die de exploi tatie van de lijndienst op Rosyth aanbesteedde bij Attika, stelt in een verklaring gelukkig te-zijn met de keuze voor Zeebrugge. van onze redactie buitenland MANILA - Op de Filipijnen zijn duizenden men sen op de vlucht geslagen nadat de vulkaan May- on na anderhalf jaar weer actief is geworden. De vulkaan spuwt sinds zaterdagavond as en keien 'zo groot als vrachtwagens' kilometers de lucht in. De autoriteiten hebben alarmtoestand 5 uitgeroe pen. Daarmee is de streek rond de vulkaan die zich in direct gevaar bevindt, uitgebreid van zeven tot acht kilometer omtrek. Dat betekent dat er in to taal zo'n vijftigduizend mensen moeten worden geëvacueerd. Ruim tienduizend mensen hebben al in paniek hun huizen verlaten. Boven de vul kaan hangt een aswolk tot een hoogte van vijf ki- door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De inhaalslag die het kabinet wil maken om de misdaad beter aan te pakken is met twijfel ontvangen door po- litievakbond ANPV. De bond vraag zich af hoe de benodigde extra politiemensen moeten worden opgeleid, gezien het Advertentie Waar haal je de energie vandaan? Strandslippers maten 35 t/m 42 per paar normale prijs 7.99 nu 2.99 of tegen inlevering van 7 Air Miles! huidige tekort aan opleidings capaciteit. Bovendien lijkt vol gens de bond een paar duizend mensen erbij wel veel, maar be tekent het in de praktijk hooguit twintig mensen meer per poli tiedistrict. Het Nederlands Politie Insti tuut en de Tweede-Kamerfrac ties zijn wel redelijk tevreden over het extra geld dat het kabi net wil besteden aan misdaad bestrijding. Minister Korthals van Justitie wil honderden miljoenen gul dens uittrekken om achtdui zend personeelsleden extra in te zetten bij politie en justitie. Morgen presenteert hij daartoe een gedetailleerd plan. Het ex tra politie- en justitiepersoneel is volgens hem nodig om zo'n tachtigduizend aangiften - ze ven procent van het totaal - te behandelen die nu jaarlijks blij ven liggen door personeelste kort. Achterop Bij de bestrijding van de mis daad loopt Nederland achter op de rest van Europa. Alle inspan ningen moeten leiden tot in to taal 43.000 nieuwe strafzaken. Verder moet de pakkans om hoog van nu 15 naar 25 procent. „Ik zou de vlag uitmoeten ste ken, maar dat doe ik niet", stelt vice-voorzitter R. Tournier van de Algemene Nederlandse Poli tie Vereniging. „Want hoe wil de minister die extra mensen oplei- De Nederlandse Spoorwegen hebben in het weekeinde een aantal treinen laten uitvallen. Dit kwam door een tekort aan machinisten en conducteurs. Oorzaak van het perso- neelstekort was een groot aantal ziekmeldingen. De NS hadden onvoldoende reservepersoneel. Paus Johannes Paulus II heeft tijdens zijn bezoek aan Oekra- ine opgeroepen de meningsverschillen met de Orthodoxe ker ken te begraven. Ook bood hij zijn excuses aan voor de fouten die de Rooms-Katholieke Kerk in het verleden heeft begaan. Zijn woorden hadden weinig effect. De lei- E - der van de meeste orthodoxen in Oekraïne bleef weg. Lada Kozlikova (foto) heeft zaterdag de vierde editie van de Ster van Walcheren gewonnen. De Tsjechische wielrenster nam de leiding na de door haar gewonnen tijdrit en stond die in de laatste etappe, die een prooi werd voor Yvonne Brunen, niet meer af. Baukje Doedee uit Driewegen zorgde voor een grote verrassing door als zesde te eindigen in de driedaagse. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; ge zondheid: 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18 Dorpelingen uit Bonga bij de door wolken stoom en as omgeven vulkaan Mayon maken zich in vracht wagens uit de voeten. foto Ed Wray/AP lometer. De gloeiende lavastromen bedreigen ver scheidene dorpen in de omgeving. Door de schrik kreeg een oude vrouw een hartaanval. Een man kwam om het leven nadat hij op zijn fiets werd aangereden door een auto met reddingswerkers. Wetenschappers verwachten dat de vulkaan ieder moment tot een enorme eruptie kan komen. De 2462 meter hoge Mayon, 330 kilometer ten zuid oosten van de Filipijnse hoofdstad Manila, is sinds 1616 al 47 keer tot uitbarsting gekomen. De berg staat bekend als gevaarlijk. Vorig jaar barst te de vulkaan voor het laatst uit. Meer dan vijftig duizend mensen zijn toen geëvacueerd. In februa ri 1993 stierven zeventig mensen door een eruptie. In 1814 kwamen dertienhonderd mensen om het leven. RTR/DPA/ANP van onze redactie buitenland LIMA - Bij een zware aardbe ving aan de kust van Peru zijn zaterdag ten minste 33 doden gevallen. Zeker 36 mensen wer den gisteren nog vermist en 862 raakten gewond. Dat heeft de Peruaanse ram penbestrijdingsdienst Indeci gisteren bekendgemaakt. Vol gens de Amerikaanse Geologi cal Survey (USGS) had de be ving een kracht van 7,9 op de schaal van Richter. In de havenstad Camané kwam een onbekend aantal mensen om het leven door een vloedgolf, veroorzaakt door de beving. Naar verwachting zal het uit eindelijke dodental nog oplo pen. Doordat de telefoonver bindingen deels zijn uitgevallen konden gisteren geen exacte ge gevens over het aantal doden en gewonden worden verzameld. Het epicentrum van de beving lag nabij de stad Ocana, onge veer 950 kilometer ten zuiden van Lima. De provincies Mo- quegua en Arequipa zijn het zwaarst getroffen. Vooral in de provinciehoofdstad Arequipa, de tweede stad van het land, is de schade groot. De burgemeester heeft er de nood toestand afgekondigd. Ondanks toezeggingen van ver scheidene landen en organisa ties kwam de internationale hulpverlening gisteren nog niet op gang. Naast Peru zijn ook de de buur landen Bolivia en Chili opge schrikt door de aardschok, die rond 22.30 uur Nederlandse tijd plaatsvond. In Bolivia veroor zaakte de beving vooral mate riële schade, in noord-Chili raakten enkele tientallen men sen gewond. Vijf verkeerden gisteren in levensgevaar. De beving is de zwaarste in Peru sinds mei 1970, toen zeventig duizend mensen om het leven kwamen. EFE/RTR/AFP den? Het is armoede in de oplei dingen. Er is een gebrek aan do centen, aan middelen en zelfs aan ruimte waar de mensen moet zitten." Proces-verbaal Om criminaliteit efficiënter te bestrijden en meer blauw op straat te krijgen is het volgens Tournier van belang dat de aan gifteprocedure vereenvoudigd wordt. „Met een proces-verbaal voor autodiefstal of mishande ling ben je nu geruime tijd ach ter je bureau bezig. Die kun je als brigadier of andere geüni formeerde beter op straat door brengen." Daarom zou Tournier een deel van de extra miljoenen guldens willen steken in het op leiden van administratieve krachten die op de politiebu reaus de aangiften kunnen op nemen. PvdA-Kamerlid Van Oven vindt het echter positief dat 'Neder land eindelijk uit zijn onschul dige slaap is ontwaakt'. „Die extra miljoenen moeten helpen om de pakkans te vergroten, want een oplossingspercentage van vijftien procent is wel erg laag." De PvdA'er vindt het niet zo fraai dat de minister van Justi tie zijn plan nu pas, in zijn laat ste jaar als bewindsman, pre senteert. Oppositiepartij CDA spreekt van 'beter laat dan nooit'. De WD wil nog niet rea geren omdat Korthals zijn plan nog moet presenteren. GPD Advertentie naam:i n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats.eenmalig binnen zes maanden) telefoon: jOTnoteert.u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I I ~fl handtekening; 8 713214000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1