Sluis wil toch gaan bouwen Meester Roelse na 39 jaar weg Zwemmers doneren geld aan Unicef en Ronald McDonald Drankrijders krijgen boete en rijontzegging Muziek en sport op midzomernachtmarkt Zaaidijk bereid zelf onderzoek alternatieve locatie Dow te betalen Lozingsvergunning Broomchemie volgens Greenpeace onterecht OPRUIMING HOGE KORTING PZC Gemeente praat met GS Auto in beslag genomen CDA daagt Hulst uit zelf te bouwen Axel verplaatst kombord Gewonde door ongeval Niet blazen kost rijbevoegdheid PvdA schenkt vijf mille voor India Hulster loco volgt Kessen met actie SHOWMODELLEN OP=OP Artemido to door Lilian Dominicus OOSTBURG - Na 39 jaar onderwijs in re kenen, tekenen, lezen en veters strikken is voor meester Roelse (61) van de openbare school in Oostburg het einde van zijn loopbaan in zicht. Hoewel hij nog een week voor de klas staat, nam hij gisteren alvast afscheid van de kinderen, hun ou ders, zijn collega's, oud-leerlingen en an dere belangstellenden. „Gezellig, rechtvaardig", zo typeert on derwijzeres Conny Benne haar collega. „Alle kinderen zijn dol op hem. Hij heeft een eigen gevoel van humor, heel droog. Dan legt hij de klemtoon van een woord verkeerd en dan ligt de hele klas dubbel. We zullen hem erg missen. Hij gaf voorna melijk les aan groep zeven; de Idnderen uit de lagere groepen zeiden al dat hij nog geen afscheid mag nemen omdat zij ook nog les van hem willen." Overdag was het feest voor de kinderen, 's Ochtends haalden de kinderen uit zijn laatste groep hem op met paard en wagen. Zang, dans en een picknick vulden de rest van de dag. 's Avonds kregen ouders, oud collega's en oud-leerlingen de kans om hem uit te zwaaien. Muziekvereniging Sluiskil en het Kamerkoor van Oostburg, waar meester Roelse zelf zingend lid van is, brachten als verrassing nog enkele lie deren ten gehoor. foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus SLUIS-AARDENBURG - De gemeente Sluis-Aardenburg hoopt gedeputeerde J. van Zwieten te overtuigen om toch nieuwbouw in West-Zeeuws- Vlaanderen toe te laten. Burge meester en wethouders willen af van het door de provincie opge legde zogeheten nul-woning contingent, dat voor de komen detien jaar geldt. Met bijzondere woonprojecten, recreatieve bebouwingen en de invulling van zogeheten in- breilocaties willen ze het hui- zenbouwverbod omzeilen. In een planningsoverzicht gaat het gemeentebestuur daarom voor lopig uit van de bouw van meer dan driehonderd nieuwe wo ningen in de periode tot 2011. Zo wil het gemeentebestuur het plan Groenevelt als uniek pro ject geoormerkt zien, want dan hoeft het niet met het contin gent mee te tellen. B en W willen het op een akkoordje met de provincie gooien. Wordt Groe- nevelteen uniek project, dan mag het nulcontingent opge hoogd worden met dertig wo ningen, vinden ze. De planvor ming van Groenevelt dateert immers van vóór het provinciale nulwoningen-beleid. TERNEUZEN - Van een 28-ja- rige Terneuzenaar is gistermid dag de auto in beslag genomen bij een verkeerscontrole in zijn woonplaats. De auto was niet verzekerd en de man had geen geldig rijbe wijs. Wel had hij 0,7 gram heroï ne in zijn bezit, die eveneens in beslag is genomen. Voorwaarde voor een uniek woonproject is, dat het mensen van buiten de provincie aan trekt. Volgens B en W zijn de luxueuze woningen van plan Groenevelt, dat net buiten de wallen van Sluis ligt, gericht op de kapitaalkrachtige markt buiten Zeeland. „Ze liggen in een landschappelijke omgeving en zijn van hoge, architectoni sche kwaliteit", aldus wethou der G. van Daele van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Een ander uniek project is vol gens B en W een woningplan op het braakliggend terrein tussen verzorgingstehuis Coensdike en hotel De Elderschans. Daar moeten levensloopbestendige woningen en bouwkavels ko men. „Daar is een groot gebrek aan in West-Zeeuws-Vlaande ren", zegt Van Daele. Ook vindt het gemeentebestuur het niet billijk, als leegstaande locaties met bestemmingsplan woning mee worden genomen bij het wooncontingent. „Als particulieren op die plek wonin gen willen bouwen, dan is de ge meente verplicht een bouwver gunning te verlenen", verklaart de wethouder. „Toch wordt het van het woningcontingent afge haald. We vragen ons af of dat wel mogelijk is." In een eerder gesprek heeft Van Zwieten aangegeven dat hij lie ver heeft dat de gemeente het aantal tweede woningen aan pakt. Volgens hem zouden er 11,6 procent meer woningen dan huishoudens in Sluis-Aar- denburg zijn. B en W hebben echter berekend dat dat slechts 7,73 procent zou moeten zijn. Van Daele: „Bovendien kunnen we ook geen hetze beginnen te gen tweede woningen." De commissie grondgebied be spreekt donderdag 28 juni om 19.30 uur de plannen in de raad zaal van het Belfort van Sluis. door Edy de Witte AXEL - De deelnemers aan de gesponsorde zwemvierdaagse in Axel hebben deze week bijna 3500 gulden bij elkaar gezwom men voor het Ronald McDonald Kinderfonds. Eenzelfde evene ment in Kloosterzande bracht ruim drieduizend gulden op voor Unicef. Zwemvereniging De Otters te kende in 't Plaatje in Axel voor de organisatie. De deelnemers konden naar keuze 250, 500 of 1000 meter baantjes trekken. melt geld in voor de bouw en het onderhoud van huizen bij een academisch ziekenhuis. Hier kunnen dan de ouders van ern stig zieke kinderen verblijven. In zwembad de Honte in Kloos terzande nam het aantal in schrijvingen naarmate de week vorderde ook flink toe. De eerste dag stopte de teller op 85, op de slotdag telde de badmeester 123 zwemmers. Het sponsorgeld werd vrijdagmiddag overhan digd aan mevrouw A. Kessen, vertegenwoordiger van Unicef. De volhouders kregen een mooie schelp als herinnering. HULST - Een motie die de Hulster CD A-fractie donderdag wil inbrengen in de raad moet het college dwingen het vrijko mende perceel van de oude Janseniusschool aan de Tivoli weg zelf te bebouwen. Het dagelijks bestuur wil de bouw van wo ningen overlaten aan projectontwikkelaars. Het CDA meent dat de gemeente aanzienlijk goedkoper uit kan zijn als zij zelf aan de slag gaat. In januari was er in de raad al grote eenstemmigheid over het zelf exploiteren van de bouwgrond. Toch heeft het college brieven doen uitgaan naar projectontwikkelaars. Het CDA vindt dat de gemeente best zelf plannen kan maken en is bang dat door inschakeling van een projectontwikkelaar alle raadsinvloed wat betreft grondprijs, infrastructuur en het in- stand houden van de voorvleugel verdwijnt. AXEL - De gemeente Axel heeft gisteren op veler verzoek het zogenaamde kombord aan de Zuidsingel in Axel verplaatst. Bewoners van de Zuidsingel hadden de gemeente al vaker ge vraagd het verkeersbord te verschuiven. Zij klaagden al lan ger over de snelheid van het verkeer en over de vele vrachtwa gens die de route via de Zuidsingel verkiezen. Tijdens een hoorzitting in december op het gemeentehuis had de gemeen te de omwonenden beloofd iets aan de situatie te doen. Het bord, dat de bebouwde kom van Axel aangeeft, stond voor heen in het midden van de Zuidsingel. Het kombord is nu na bij de rotonde aan de Lageweg/Buthdijk geplaatst. Burge meester JF. Mulder verichtte met enig ceremonieel vertoon de handeling, daarbij geholpen door omwonende D. Stulemeij- er. TERNEUZEN - Een 3 0-jarige automobiliste uit Sas van Gent raakte gisterochtend lichtgewond aan het hoofd bij een ver keersongeval op de Guido Gezellestraat in Terneuzen. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 34-jarige vrouw uit Ter- neuzen die vanuit de Zuidlandstraat de Guido Gezellestraat wilde oversteken en verzuimde voorrang te verlenen aan de Sasse. Door de aanrijding belandde de auto van de Sasse wouw op zijn kant en knalde tegen een verkeersbord. Onder weg werd ook nog een auto van een 35-jarige Terneuzen ge raakt. De gewonde vrouw moest zich door een dokter laten behandelen. De schade aan de voertuigen was groot. TERNEUZEN - De politierechter heeft gisteren een 37-jarige man uit Axel voor het weigeren van een blaastest veroordeeld tot een jaar rijontzegging en 28 uur taakstraf. De politie had 19 maart dit j aar in Axel de man slingerend en op de verkeerde weghelft zien rijden. Na de aanhouding moest de Axelaar bla zen in het daarvoor bestemde apparaat, maar de blaastest mislukte. Slechts één poging lukte. Dat bleek te weinig. TERNEUZEN - De PvdA-afdeling Terneuzen gaat op korte termijn op in een nieuwe afdeling Midden-Zeeuws-Vlaande ren. Op de valreep besloot de afdeling vrijdagavond een deel van de afdelingsfinanciën te schenken aan een goed doel. Sa men met donaties van de fractie en de leden leverde dat een aardig douceurtje op vopr de Village Community Develop ment Society (VCDS), afdeling Zeeuws-Vlaanderen. Koewachtenaar E. Colsen van de regionale afdeling van de ontwikkelingsorganisatie mocht gisteren een cheque van vijfduizend gulden in ontvangst nemen in de Terneuzense we reldwinkel. zaterdag 23 juni 2001 Maandag doken onder kille weersomstandigheden 125 be langstellenden het water in. In de loop van de week is door on der meer een weersverbetering het aantal deelnemers toegeno men tot 173. Naast een herinneringsmedaille waren er .ook presentjes voor de oudste en jongste zwemmers. Zij werden door burgemeester J.F. Mulder van Axel vrijdag ex tra in het zonnetje gezet. Het Ronald McDonaldfonds za- De Steel Electric Band wist met Caribische klanken enkele bezoekers van de midzomernachtmarkt tot een dansje te verleiden. foto Peter Nicolai door René van Stee TERNEUZEN - De vierde midzomernachtmarkt in winkelcentrum Zuidpolder in Terneuzen bood het publiek tot gisteravond laat een grote verscheidenheid aan amuse ment en kraampjes. Snuisterijen, bloemstukjes, pentekeningen, die ene net nog ontbrekende munt, telefoon kaart of ansichtkaart in de col lectie van de verwoede verza melaar; voor elk was er wat wils. 's Middags werd de markt mu zikaal opgeluisterd met optre dens van The Antwerp Dixie- landband. Later op de avond was het de beurt aan de Steel Electric Band. Zij wisten met aanstekelijke Caribische klanken enkele toeschouwers op den duur te verleiden tot een bescheiden dansje. Evenals in voorgaande jaren was er ook een dikke-banden- race op het parcours rond het veld langs de Alvarezlaan. Voorzien van een rugnummer en getooid met de verplichte valhelm bonden ruim 75 jon gens en meisjes in de leeftijd van vier tot veertien jaar de sportieve strijd met elkaar aan. De wielrenners in spé wa ren onderverdeeld in zes leef tijdscategorieën. De oudste coureurs reden op echte race fietsen. Ook moesten zij een grotere afstand afleggen dan hun jongere collega's. door Sheila van Doorsselaer doorAector Doorns TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter veroordeelde gis- leren een 21-jarige inwoner uit de Scheldestad voor dronken rijden conform de eis tot 1900 gulden boete en negen maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De automobilist geraakte 18 fe bruari van dit jaar in zijn woon plaats in een slip en sloeg ver volgens met de auto over de kop. ,,Een klassiek geval van teveel corrigeren", oordeelde de poli tie. De gevolgen waren des te pijnlijker, omdat de man in een auto van de zaak reed. De auto bleek na het ongeval volledig vernield te zijn. De schade van 16.000 gulden kwam voor reke ning van de Terneuzenaar. Ook zijn baan als autoverkoper stond op de tocht, want het rij bewijs werd meteen ingenomen. Hij zwoer gisteren dat het hem met meer zal overkomen. Zowel de officier van justitie als de po litierechter toonden clementie ten aanzien van de rij ontzeg ging, zodat de Terneuzenaar over een kleine maand het rij be wijs terug heeft. Een 52-jarige inwoner van Zaamslag stond eveneens te recht voor rijden onder invloed. De man kreeg negen maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk en 1900 gulden boete. Hij botste 27 februari in zijn woonplaats met zijn auto tegen een andere auto. Zijn auto bleek totaal vernield, en ook de tegenpartij had zware schade. Volgens de blaastest zat de man ruim drie keer boven de toegestaande alcohollimiet. HULST - De Hulster burge meester A. Kessen staat in het gemeentehuis bekend vanwege zijn ludieke acties voor het per soneel. Vanwege Kessens afwe zigheid wilde loco-burgemees- ter B. Picavet deze traditie voortzetten. Hij plande vrijdag middag dan ook een 'surprise actie' a la Kessen. Gistermiddag stond de jaarlijk se fietstocht van de personeels vereniging van de gemeente Hulst op het programma. De deelnemende ambtenaren ver trokken aan de Grote Markt om vanaf daar te gaan fietsen over zowel Zeeuws-Vlaamse als Vlaamse wegen. Wat de deelne mers niet wisten, was dat de eer ste etappe slechts honderd me ter bedroeg. Picavet had zich geposteerd aan het viskraampje in de Steenstraat en trakteerde hen op een Hollandse Nieuwe en een neut om de sportievelingen vervolgens uit te zwaaien. (Advertentie) op AXEL - Als het echt niet anders kan, overwegen omwonenden van de Axelse Zaaidijk zelf een onafhankelijk onderzoek te be talen naar de gevolgen van een alternatieve vestigingsplaats van een ethyleenpompstation van Dow. Dow en de gemeente Axel willen het pompstation plaatsen op de Zaaidijk. De omwonenden wil len dit absoluut niet in hun pol der hebben. Ze zijn bang voor eventuele gevaren, vinden dat een pompstation niet in de pol der thuishoort en vrezen dat het niet bi] één pompstation zal blijven. De omwonenden plei ten voor vestiging van het sta tion op bedrijventerrein Vaartwijk, een kilometer ver derop. Een onafhankelijk on derzoek van Stoomwezen BV toonde aan dat het pompstation inderdaad niet per se aan de Zaaidijk gebouwd moet worden en veegde het argument van Dow, dat er door verplaatsing naar Vaartwijk druk'verlies op zou treden, van tafel. Het pompstation is nodig om grotere hoeveelheden ethyleen van het Dowterrein in Terneu zen naar het Antwerpse haven gebied te kunnen pompen. Nu gaat er 55 ton ethyleen per uur door de leidingen, maar de ca paciteit moet naar 80 ton kun nen worden opgevoerd na het gereedkomen van project Emer- go. De actievoerende bewoners van de Zaaidijk willen nu wel eens weten wat nu precies de ge volgen zijn van de bouw van het station op Vaartwijk. „We zijn benieuwd hoeveel ethyleen Dow minder kan verpompen als het station op Vaartwijk komt", zegt omwonende L. van Doorn. „De capaciteit van 80 ton kan alleen gehaald worden op piek momenten, dus lang niet de hele tijd. Wij denken dat de hoeveel heid ethyleen wat Dow minder kan verpompen als het station op Vaartwijk komt, marginaal is." De gemeente Axel zou Stoom wezen opdracht geven de vraag van de omwonenden uit te zoe ken, maar de vraagstelling was zo vaag dat de vraag van de be woners nog niet beantwoord is. Van Doorn: ..Stoomwezen laat zich niet ringeloren door Dow, dat is duidelijk, maar wij willen duidelijkheid. Als de gemeente Stoomwezen geen opdracht tot onderzoek geeft, willen wij op een andere manier een ant woord. Desnoods vragen we TNO een onderzoek te doen en betalen we dat zelf." door René van Stee MIDDELBURG - De huidige milieu- en lozingsvergunning voor broomhoudende vlamver- tragers had volgens Greenpeace nooit aan Broomchemie in Ter neuzen mogen worden verleend, omdat de vlamvertragers zeer giftige stoffen bevatten die nau welijks uit het milieu verdwij nen. In een kort geding voor de recht bank in Middelburg eiste Greenpeace gisterochtend dat Broomchemie de productie van broomhoudende vlamvertra gers stopt. Advocaat J. van den Berg van de milieu-organisatie wees er tijdens de behandeling op dat van de stoffen op zijn minst wordt vermoed dat ze ver- antwoordelijk zijn voor de ster ke achteruitgang van de visdief- jesstand in de Westerschelde. „Nederland lapt nu al twintig jaar de Vogelrichtlijn aan haar laars en maakt ook geen haast met het vaststellen van water kwaliteitsdoelstellingen waar aan lozingsvergunningen getoetst moeten worden. Het Europese milieubeleid onder vindt daarvan groot nadeel", al dus Van den Berg. Kwaliteitsnormen en de Vogel richtlijn spelen volgens raads man M. Oranje van Broomche mie in dit verband geen rol, omdat de lozingen zodanig laag zijn dat ze altijd binnen wette lijke normen vallen en geen sig nificant effect sorteren. Hij ver wees ook naar een rapport van het Rijksinstituut voor Kust en Zee. Daarin staat dat een cau saal verband tussen de bedoelde stoffen en een slecht broedsuc- ces pas kan worden aangetoond als de mate van giftigheid en het toxische werkingsmechanisme van deze stoffen zijn vastge steld. Oranje: „In het rapport staat ook vermeld dat de aange troffen stoffen waarschijnlijk niet door Broomchemie zijn ge loosd. Bovendien is er geen aan wijzing dat de nieuwe vlamver- trager FR 720, waartegen Greenpeace eveneens ageert, enig relevant milieuprobleem met zich mee zou brengen." De milieu-organisatie wil dat een nog zes weken lopende proefperiode met deze nog niet in Terneuzen geproduceerde vlamvertrager wordt stopgezet, omdat het om verkapte com merciële productie zou gaan. Volgens Oranje is een dergelijke proefperiode alleen noodzake lijk om het productieproces te vervolmaken. Vlamvertragers Om hun eisen kracht bij te zet ten, hebben actievoerders van Greenpeace aan het begin van de maand het terrein van Broomchemie bezet. De milieu organisatie heeft bij de Raad van State stopzetting geeïst van proeven met de nieuwe broom houdende vlamvertragers. Maar ze verwacht meer van de burgerlijke rechter. „Nu men in Europees verband steeds meer de neiging toont de kant van belangengroeperingen te kiezen, zie ik mogelijkheden dat de burgerlijke rechter de deur niet dichtgooit voor voor zieningen die Greenpeace vor dert", aldus Van den Berg. Oranje wees erop dat de opvat ting van Greenpeace verstrek kende gevolgen kan hebben, met als direct gevolg dat in Ter neuzen 175 mensen op straat zouden komen te staan. Rechter M. Steenbeek doet vrij dag 29 juni uitspraak in het kort geding. redactie zeeuws-vlaanderen Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P I. F. M. Cappetti LE. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ hulst Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer RE. A. Hoonhorst centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 0111 413727

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 69