Tekort ouderenwoningen dreigt Kunstschouw biedt optimale mix PZC PZC Vragen over vertrek EDC uit Bruinisse Plan Scharrezee krijgt een kans 15 Woningbouwcorporatie Zeeuwland kan niet zo snel bouwen als gewenst Roofvogelshows Inbraak woning Westenschouwen Gewichtig afscheid bij Pontes In elkaar geslagen om aansteker Politie stopt drankrijders Goes Coniferenhaag vat vlam JOP Noordgouwe voldoet Artemidc zaterdag 23 juni 2001 door Piet Kleemans Z1ERIKZEE - Op Schouwen- Duiveland dreigt een tekort aan ouderenwoningen te ontstaan. Woningbouwcorporatie Zeeuwland kan niet zo snel bou wen als zij eigenlijk zou willen. Dat heeft volgens Zeeuwland- directeur Ph. van Doorne vooral temaken met tijdrovende stede- bouwkundige en planologische procedures. Zeeuwland pro beert het probleem zoveel mo- >elijk voor te blijven door ver koop van huurwoningen, sloop en vervangende nieuwbouw. De toenemende vergrijzing on- de bevolking van Schou wen-Duiveland wordt een s groter probleem. Over het geheel genomen kan wo ningbouwcorporatie Zeeuw land goed voldoen aan de vraag naar betaalbare huurwoningen, maar de balans tussen eenge zinswoningen en ouderenwo ningen dreigt in het nadeel van de ouderen door te slaan. De vraag naar ouderenhuisvesting stijgt terwijl die naar eengezins woningen daalt. Wapen in de strijd is het voorraadbeheers- planvan Zeeuwland. Óm de woningvoorraad van Zeeuwland zoveel mogelijk op veranderende vraag af te stemmen heeft de woningbouw corporatie diverse projecten op het gebied van ouderenhuisves ting op stapel staan. In voorbe reiding is onder meer de bouw van veertig zorgwonmgen in Renesse en dertig woningen in 'zorgzone' in Scharendijke. Probleem is volgens Zeeuw- landdirecteur Van Doorne dat projecten zeer moeizaam vorderen. Bezwaarschriften Enerzijds heeft dat volgens Van Doorne te maken met ambtelij ke molens in een zwaarbelast ambtelijk apparaat, maar an derzijds speelt de mondige bur- de woningbouwcorporatie soms parten. „Mensen staan soms wel heel snel klaar met bezwaarschrif ten tegen bouwplannen. Ik heb weieens het idee dat sommigen het individueel belang een stuk zwaarder laten wegen dan het algemeen belang." OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle houdt deze zomer weer roofvogelshows in de heemtuin van het museum. Elke dinsdag in juli en augustus worden twee shows gegeven, eénom half vijf en om zeven uur. Dinsdag 3 juli wordt de eerste demonstratie gegeven. De laat je vindt plaats op 28 augustus. Tijdens deze dinsdagen is het museum geopend tot negen uur. (Advertentie) Jvend&opfï&o MIDDELBURG redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M.Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F-F. A. M. van Loon A.M. L. Pankow R- H. N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsou burg se weg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De verkoop van huurwoningen - waarvan de opbrengst ge bruikt kan worden voor nieuw- bouwplannen - loopt minder hard dan Zeeuwland wil. In 2000 werden zestien woningen gekocht, terwijl gerekend was op 25. Dat komt omdat er min der woningen leegkwamen dan verwacht. Van Doorne: Het gaat altijd met horten en stoten. Als de huizenprijzen laag zijn verruilen mensen hun huurhuis voor een koophuis. Zijn de hui zenprijzen hoog dan blijven ze in hun huurhuis zitten." Daardoor is de doorstroming gering en dat heeft dan weer tot gevolg dat de wachtlijst voor een huurwoning groeit en ook de wachttijd ervoor toeneemt. Van Doorne: „Er komen gewoon minder huurwoningen vrij. Nu hebben wij hier altijd al een lage mutatiegraad, maar die is nu ook verder gedaald. De Zeeuwlanddirecteur schat het aantal woningzoekenden op Schouwen-Duiveland op ruim 800. 1.' y tyvi Tien dagen lang natuurlijke en creatieve scheppingen op diverse locaties door AM Pankow WESTERSCHOUWEN - 's Ochtends op weg naar de Kunstschouw hangt er al iets beloftevols in de lucht. De Prunje biedt met enkele hard nekkige nevels en robuuste koeien een mystiek aanzien. Een mooi voorbeeld van na- tuurherwinning, maar het blijft een kunstgreep binnen Hollandse proporties. Er blij ken veel mensen op pad. De Westhoek lokt tien dagen lang, met de optimale mix van na tuurlijke en creatieve schep pingen. De Kunstschouw biedt einde loos veel vormen van beelden de kunst verspreid over 44 zeer uiteenlopende locaties. „Vroe ger moest je alles in één week end bekijken. Het is veel fijner dat het nu ruim een week duurt. Dan kunnen we woens dag tenminste nog eens terug komen voor de tuinen. Daar is het nu geen weer voor", vinden twee dames uit Middelburg die op een buiige zondagmiddag onder meer de voorkeur geven aan het kerkje in Burgh. Op plechtige tonen van gewij de muziek worden de bezoe kers daar onthaald. Een plek om tot rust te komen. Kunste naar Leo Schepens uit Eindho ven geeft er met gemengde technieken uiting aan zijn fas cinaties voor oertekens. Het zijn tekens die hun ooi-sprong hebben in het verleden en via vernieuwde culturen als ar chetypen vandaag nog steeds hun kracht hebben. 'Les diffé- rentes étappes de la vie' is een van de mooie voorbeelden van zijn werk. Balans Sprankelende kleurencombi naties zijn kenmerkend voor de schilderijen van Ruud van den Bosch uit Scharendijke. De kwetsbare balans tussen mens en natuur en de vraag in hoeverre de mens invloed mag uitoefenen op die natuur is het centrale thema voor hem en zijn vrouw Tranquilla de Man. Zij maakt gedichten geïnspi reerd door zijn werk. De Man schrijft haiku's. Ze geeft een toelichting op de strakke vormvoorschriften van deze poëziestijl. drie regels, waar van de eerste en de derde ieder vijf lettergrepen en de tweede zeven lettergrepen telt. Het thema in een haiku is vrijwel altijd de natuur. Galeriehouder en beeldhou wer Jan Coelewij heeft ook een plekje in de kerk van Burgh. Hij communiceert met steen en bewerkt dat miljoenen jaren oude materiaal met beitel en slijpers om het opnieuw te la ten spreken. „Hoeveel denk je?", vraagt de ene aan de andere man bij een beeld van Coelewij. „Nou tweeduizend denk ik", gokt de ander. „Nee, voor tweeduizend heb je alleen een handje grind tegenwoordig", luidt de ver maning. De werkelijke prijs blijkt 15.000 gulden. In restaurant De Schouwse Pot in Westenschouwen genieten twee dames al vroeg in de mid dag van het speciale Kunst- schouw-menu. Kunsthappers die alleen geïnteresseerd zijn in de pentekeningen van Chris Ludekuse stappen ook zonder schroom binnen. Dat is ook de bedoeling van deze manifesta tie. Ludekuse dwingt intense beschouwing af. Verrassend mooi zijn z'n portretten van twee oude mannen. Vooral het verschil is opvallend. Beide ge tuigen van levenservaring, maar de één met berusting en de ander vol verbittering. Ver der toont hij het verval en het terugkomen uit dat dal van zangeres Marianne Faithfull. Excursieschuur In de Excursieschuur van Staatsbosbeheer hangt werk van Norma Holm. De eerste bezoekers dienen zich daar al vroeg aan. Wat vluchtig bekij ken ze haar acrylschilderijen, waarin zowel vrouwen als bloemen de hoofdrol spelen. Holm zelf is even weg om een verwij sbordje aan de kant van de weg te plaatsen. Toch laat haar aantekeningenboekje zien dat er op de eerste dag van de Kunstschouw al honderd zestig bezoekers zijn geweest. In de grote schuur bij de hof stede Mon Plaisir aan de Meel dijk in Burghsluis hebben Brenda Jonker uit Amsterdam en Danny van Rijt uit Geers- dijk hun intrek genomen. De combinatie van hun zeer ver schillend werk is toeval, maar blijkt goed uit te pakken. Jon ker biedt letterlijk 'stof tot na denken' met haar beelden op textiel. Landschappen, zee dieren en de kleuren van de re genboog vormen haar inspira tiebronnen. Het werk van Van Rijt blijkt veel omvattend: objecten, schilderijen, tuinbeelden, meubels en computerkunst. Het getuigt van een voortdu rende zoektocht naar uitdruk kingsvormen. In Haamstede vinden de kunstschouwers een aantal lo caties op korte afstand bijeen. Ketting Werken van verschillende kunstenaars, te zien tijdens de Kunstschouw, in de tuin van de familie Buth en de Kloostertuin in Burgh-Haamstede. foto's Marijke Folkertsma Harry, deze ketting vind ik echt heel mooi", herhaalt een vrouw diverse malen wijzend op een sieraad van Mirjam Bentvelzen in design-winkel Non Ferro. Harry geeft geen sjoege. Nelly Capelle toont hier prachtig handgevormde keramiek. Boeiend zijn vooral haar vrouwenfiguren en de man/vrouw-afbeeldingen. Aan de wanden prijken stille vens van Anna Zieba. Het zijn kleurpotlood-schilderijen met klassieke onderwerpen, waar in licht en schaduw een be langrijke rol spelen. „Gisteren was er het eerste uur geen leuk publiek", zegt Paul Franssen die in galerie Rob de Zoete is neergestreken. Met 'niet leuk' doelt hij op het feit dat sommige mensen niet ver der kwamen dan de - overigens ook kunstzinnige, felgekleur de - deurmat. Hij demonstreert hoe ze hun blik even in het rond lieten gaan en direct hun weg weer vervolgden. Gelukkig toonden de latere bezoekers veel meer belangstelling voor zijn kleurrijke impressies van natuur en surfers langs de Brouwersdam. Thoets Snel een rondje door de voor malige showroom van Dijk man is niet te doen. Het gra fisch collectief Thoets uit Amsterdam biedt hier een veelheid aan kunstuitingen die elk apart aandacht verdienen. „Ik ben net op vakantie in Ita lië geweest, maar eigenlijk vind ik dit veel leuker", zegt een zomergaste die twee weken op camping Tentebosch ver toeft. Ze heeft zich voorgeno men elke dag een paar locaties te bezoeken. „Maar ik moet mezelf wel in acht nemen want nou heb ik al twee stukjes kunst gekocht", lacht de vrouw tij dens haar bezoek aan galerie Dorpshuis in Renesse. Hier is werk te zien van Colja de Roo uit Delft en Fita Blanco uit Goes. De Roo vertelt beeldend over de rakutechniek waarmee haar maskers van keramiek worden gebakken. Voor Blan co zijn vooral bloemen en landschappen belangrijke in spiratiebronnen. Heel mooi is vooral haar wintertafereel aan het Veerse Meer. De Kunstschouw Wester- schouwen biedt nog veel meer. Wie echt alles wil zien, heeft die tien dagen hard nodig. Er resten er nu nog twee. Vandaag zijn de beeldentuinen, gale ries, monumenten en alle an dere kunstlocaties van 10.00 tot 17.00 uur geopend en zon dag kan het publiek van 12.00 tot 17.00 uur terecht. door Marcel Modde BRUINISSE - De gemeenteraadsfractie van het CDA wil opheldering over het vertrek van de internationale groothan del EDC uit Bruinisse. Het bevreemdt de fractie dat wethouder G. van de Velde-de Wilde begin deze maand tijdens een com missievergadering met geen woord over de bijzondere uitbreidingswensen van het bedrijf heeft gerept. Daar was alle aanleiding toe geweest, stelt het CDA, omdat gesproken werd over de voortvarende uitbouw van het plaatselijke bedrijventerrein. De oppositiepartij eist in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders uitleg over de kwestie. Zo is het CDA be nieuwd te horen hoe lang de verantwoor delijk wethouder al op de hoogte was van het feit dat EDC op het bestaande bedrij venterrein wilde uitbreiden. Ook wil de partij boven water krijgen wanneer er contacten zijn geweest met het bedrijf over de gewenste uitbreiding en welke actie daarop door de gemeente is onder nomen. De christen-democratische frac tie vraagt zich eveneens af op welk moment de provincie de uitbreidings plannen heeft goedgekeurd. Voormalig wethouder P. Berrevoets- Ringelberg, CDA-woordvoerster in deze kwestie, kan zich niet aan de indruk ont trekken dat met de wensen van EDC 'heel klungelig' is omgesprongen door de ge meente, zei ze gisteren in een toelichting op de vragen. Berrevoets vindt dat wet houder Van de Velde maar eens moet uit leggen waarom zij eerder deze maand de commissie grondgebiedzaken, ruimtelij ke ordening en economische zaken (ROEZ) niet heeft ingelicht over de plan nen van en de onderhandelingen met de internationale groothandel. Het CDA is nieuwsgierig of er nog meer bedrijven zijn die op het punt staan te vertrekken naar een locatie buiten Schouwen-Dui veland. Tevergeefs EDC verhuist volgende maand naar een terrein in Middelburg. Daarbij gaat het om een tijdelijke locatie, in afwachting van het gereedkomen van de nieuwbouw op het industrieterrein Arnestein. Aan vankelijk had de groothandel elektroni ca de uitbreiding willen realiseren bij de huidige hoofdvestiging in Bruinisse. Na drie jaar tevergeefs wachten op ant woord en medewerking was de directie het echter beu en werd besloten tot het verplaatsen van kantoor en opslag naar Middelburg. Daarmee gaat een investe ring van enkele miljoenen gulden en uit breiding van de werkgelegenheid aan de neus van Schouwen-Duiveland voorbij. De EDC Group telt vijf vestigingen in Spanje, twee m Frankrijk en één in Duitsland en Finland. In Shanghai bezit de onderneming twee fabrieken en een inkoopkantoor. In totaal biedt het be drijf werk aan 1800 mensen en wordt een gemiddelde jaaromzet van twintig mil joen gulden gedraaid. De vestiging in Bruinisse biedt momenteel werk aan dertien mensen. Alle medewerkers heb ben te kennen gegeven mee te willen naar Middelburg. De kwestie komt woensdag 4 juli aan de orde in de commissie ROEZ. WESTENSCHOUWEN - In een woning aan de Cauersweg in Westenschouwen is donderdagmiddag ingebroken. De hele woning werd doorzocht en er werd een geldbedrag van enkele honderden guldens meegenomen. Verder werden sieraden weggenomen ter waarde van enkele duizenden guldens. De braakschade is niet bekend. ZIERIKZEE - Bij Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee werd gistermiddag officieel afscheid genomen van vijf docenten die variërend tussen de twintig en dertig jaar nauw aan de school verbonden zijn geweest. Het betreft de heren F. Beekman (Aardrijkskunde), H. Speel man (Engels/Frans), H. Botterweg (Natuurkunde) en R. Scholten (Motorvoertuigen/Techniek) en mevrouw A. Strik- werda (Duits). Allen maken gebruik van de regeling voor vervroegde uittre ding. Deze vijf leerkrachten nemen met hun vertrek circa 125 jaar onderwijservaring mee. In interne kring van Pontes-medewerkers en familie werd gisteren in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven afscheid genomen van de vijf trouwe leerkrachten. VLISSINGEN - Een 22-jarige man is in de nacht van donder dag op vrijdag door vijf jongens in elkaar geslagen. Het inci dent vond plaats in de Nieuwstraat in Vlissingen. Een van de jongens vroeg de man om een aansteker. Toen de man deze niet wilde afgeven, werd hij in het gezicht geslagen en geschopt. De man liep hierbij een gekneusde heup en neus op. Hij werd voor zijn verwondingen behandeld in het zieken huis. GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag reden er in Goes nogal wat bestuurders met een slok op rond. Op de Deltaweg werd een 57-jarige Goesenaar aangehouden, die na een zucht in de blaaspijp drie uur niet mocht rijden. Een inwoner van Borsele moest op de De Graaffstraat 410 gulden afrekenen en op de M. A. de Ruyterlaan kreeg een 26- jarige inwoner van Bergen op Zoom een rijverbod van zes uur. ARNEMUIDEN - Een coniferenhaag aan de Wielingen in Ar- nemuiden heeft donderdagavond vlam gevat. Zes coniferen vlogen in brand. De brandweer moest er aan te pas komen om de brand te blus sen. De brand is waarschijnlijk aangestoken. NOORDGOUWE - De Jongeren Ontmoetings Plaats (JOP) in Noordgouwe voldoet aan de behoefte, concludeert de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland een jaar nadat de voorziening in gebruik werd genomen. De caravan op het sportterrein achter basisschool De Spring plank wordt volgens jongerenwerker Sandra Loos vrijwel da gelijks bezocht. Overdag is de plek vooral het domein van kin deren tot twaalf jaar. Met name na de middag zoekt de oudere jeugd het honk opDe caravan werd onlangs door de jongeren en met steun van de dorpsraad opgeknapt. De JOP wordt vrijdag 6 juli met een feestelijke avond (van zes tot tien uur) officieel geopend. doorFamke van Loon OUDDORP - De Scharrezee, het plan voor een halskanaal tussen het Grevelingenmeer en het Ha ringvliet, krijgt een kans van overheidsorganisaties en belan genverenigingen. Het plan roept weliswaar nog een hoop vragen op, maar het is niet reso luut van tafel geveegd. Een werkgroep zal de haalbaarheid van het project in kaart moeten brengen. Wat vorig jaar begon als een stu die naar het zogeheten halska naal door Goeree-Overflakkee is uitgemond in 'de Scharrezee': een plan voor een breed kanaal langs Stellendam, waar rondom grootschalige natuurgebieden worden ontwikkeld en dat te vens het tij moet terugbrengen op de Grevelingen. Het Breed Overleg Deltawateren (BOD), dat de studie in opdracht van de provincie Zuid-Holland en het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij liet uit voeren, legde zodoende een am bitieus plan op tafel. Brede steun Om een dergelijkproject te kun nen uitvoeren is brede steun van verschillende partijen noodza kelijk. Het BOD had daarom donderdagmiddag in Ouddorp een symposium belegd om met vertegenwoordigers van over heden en belangenorganisaties over het plan van gedachten te wisselen. Het recent gepresen teerde Scharrezee-rapport be vat echter nog een hoop onze kerheden, zodat al snel van alle kanten kritische kanttekenin gen werden geplaatst. Een veelgehoord punt van kri tiek was dat het plan verre van af is. Van den Ouden van de jachthaven Bruinisse stelde dat het verschenen rapport 'vaag' is. „Eigenlijk is het een onvol tooide ouverture. Ik denk dat het huiswerk nog eens volledig overgedaan moet worden." Omdat dergelijke geluiden meer te horen waren, gaf dagvoorzit ter H. Eversdijk het advies een 'klankbord-achtige' werkgroep in te stellen om het plan concre ter uit te werken. Een idee dat door BOD-voorzitter W. Domi- nicus meteen werd overgeno men. Het Scharrezee-rapport mocht dan 'vaag' zijn, het bleek wel een goede basis voor de serieuze discussie waar het BOD op ge mikt had. Een vraag die bij veel deelnemers de kop op stak was of het kanaal langs Stellendam nu werkelijk nodig is om de ge wenste getijdebeweging terug te brengen in de Grevelingen. Dat doel zou ook bereikt kun nen worden door de Brouwers- dam te doorbreken, zodat geen 'goede landbouwgrond' opgeof ferd hoeft te worden. Ook de geschetste winst in re creatieve ontwikkelingsmoge lijkheden voor Goeree- Overflakkee werd door menig een in twijfel getrokken. Wet houder Lokker van de gemeente Goedereede zei dat juist beslo ten is de 'recreatieve druk ten westen van de N57' niet meer te laten toenemen maar alleen ontwikkeling door kwaliteits verbetering toe te staan. Het rapport riep echter naast vragen ook angsten op. Onder meer de gevolgen voor de zoet waterhuishouding op het Zuid- Hollandse eiland en de mogelij ke introductie van binnenvaart op de Grevelingen maakten veel symposiumgangers huiverig voor de Scharrezee. Ondanks de kritiek en vraagte kens wierp het symposium wel zijn vruchten af, in de vorm van het voornemen een werkgroep op te zetten. Advertentie fiui 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 011.1 413727

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 63