Iedereen in galop naar Zeeland? PZC Boermans De Aarde beleeft wereldpremière in kerk Veere Staten pleiten voor eerder opengaan Zeeuws Museum Afwisselende tentoonstelling En Passant Reeks klassieke concerten in West-Zeeuws-Vlaanderen Raad van toezicht vervangt museumbestuur 12 ELICHT Imago kunst cultuur Actiegroep Doel 2020 bereid verzet te staken Nu met Hope zingt in Burgh zaterdag 23 juni 2001 door Jeffrey Kutterink Verzin een in het gehoor liggende slogan. Schreeuw van de daken dat het fantastisch wonen, werken en toeven is in Zeeland. Giet de bood schap in een flitsende reclamecam pagne en de mensen komen met drom men. Niet dus, waarschuwt prof. dr. Th. Poiesz, hoogleraar economische psychologie van de Katholieke Uni versiteit Brabant. „Het is net als met het overzwemmen van de Wester- schelde: ook al kun je het en heb je er de tijd voor, je doet het niet omdat de motivatie gering is." Wie van buiten Zeeland komt, weet hoe met name Randstedelingen tegen de provincie aankijken: een leuk ge bied om naar toe te gaan als het lekker weer is. Mooie natuur, zee, strand, campings en ijskoude pilsjes, zijn de gedachten die snel bovenkomen. Ide aal voor een vakantie. Maar om er te wonen en te werken, ofwel ernaar te verhuizen gaat voor veel Randstede lingen een stap te ver. Dan slaat de mening om als een blad aan een boom. 'Wat moet je nu in Zee land? Daar gebeurt toch niets? Okay, in de zomer is het gezellig, maar in de winter is het toch een dooie boel? Ze lopen daar toch nog op klompen en dragen klederdracht?', zijn veel ge hoorde schampere opmerkingen. Er tegenin gaan levert enkel een glim lach op. „Minder files? Dat heb je hè in het boerenland." De provincie wil die meningen 180 graden ombuigen met een jarenlange reclamecampagne. Door Zeeland aan de man te brengen moeten er meel mensen en bedrijven op de provincie afkomen. Zeeland moet in galop. Nieuw jasje Communicatiebureau Van Sluiscon- sultants staat voor de taak de komen de maanden de campagne vorm te ge ven. De werktitel is er al: Zeeuwse waarden in een nieuw jasje. Vanaf be gin volgend jaar zullen ze in Rotter dam, Gorinchem, Zaandam en Til burg via radio, televisie en kranten weten dat Zeeland swingt. Wellicht dat mensen wat minder con servatief over Zeeland gaan denken. Maar of de campagne massaal mensen zal trekken is twijfelachtig. ,,De vraag of mensen willen komen wonen en werken in Zeeland, is eigenlijk de vraag of mensen willen verhuizen", stelt hoogleraar Poiesz nuchter vast. „Het is dus noodzakelijk inzicht te krijgen in verhuisbeslissingen. Wat doet mensen besluiten om hun spullen te pakken en naar elders te verkassen? Je kimt stellen dat mensen rationeel met die vraag om gaan. Ze kennen de plek waar ze nu wonen, ze kennen de eigenschappen van alternatieve loca ties en dus kun je denken dat: wie in Zeeland wil wonen, er gaat wonen." Zo eenvoudig is het niet, realiseert de hoogleraar zich. „Het halen van men sen en bedrijven naar Zeeland, lijkt op het grip krijgen op de zwevende kie zer. Er zijn genoeg mensen die niet in Zeeland wonen, terwijl ze dat best willen. En toch doen ze het niet." Om begrijpelijk te maken welke fac toren een rol spelen bij mensen om te verhuizen, past Poiesz een volgens hem veel toegepast wiskundig model toe. „Mensen vertonen een bepaald gedrag als ze voldoen aan drie voor waarden. Ze moeten, populair ge zegd, iets willen, iets kunnen en de omstandigheden moeten gunstig zijn. Gedrag is, zo luidt het model, het re sultaat van motivatie maal capaciteit maal gelegenheid. Elk van de drie ge tallen kan maximaal één zijn, dus de uitkomst ook." „Neem het voorbeeld van het over zwemmen van de Westerschelde van Vlissingen naar Breskens. We nemen aan dat mensen het op zich zouden kunnen en geven dat een 0,6. Ook heb ben ze er ruimschoots de tij d vooreen 0,9. Maar de motivatie is gering, een 0,2. Vermenigvuldig je die getallen, kom je uit op 0,11. Dus de kans dat mensen daadwerkelijk gaan zwem men is dus zeer klein, namelijk 0,11." Met dat voorbeeld in het hoofd moet worden gekeken naar de mensen die buiten Zeeland wonen, zegt de Til- burgse hoogleraar. „Al zijn mensen gemotiveerd om in Zeeland te komen wonen, maar missen ze de gelegen heid doordat bijvoorbeeld hun part ner een goede baan heeft in Utrecht, dan is de kans dat ze daadwerkelijk in Zeeland komen wonen heel klein. Hoe positief ze dan ook over Zeeland den ken en hoe graag ze er ook zouden wil len wonen." Somber beeld De hoogleraar benadrukt dat aan elk van de drie voorwaarden moet wor den voldaan om mensen naar Zeeland te lokken (ze moeten willen, kunnen en de gelegenheid hebben). „Alleen motiveren met bijvoorbeeld een recla mecampagne is onvoldoende. Mensen verhuizen echt niet als ze geen gele genheid hebben. Dit model schetst dan ook een somber beeld van de wer king van een reclamecampagne. Het model geeft duidelijk aan dat het ver anderen van de beeldvorming alleen niet voldoende is om mensen naar Zeeland te laten verhuizen. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Het bestuur van het Zeeuws Museum wordt op termijn vervangen door een raad van toezicht die de nieuwe directeur zal gaan controleren. De meeste bestuurstaken zullen dan toekomen aan de directie. Na overleg met het bestuur van het Zeeuws Museum en de ge meente Middelburg heeft het dagelijks provinciebestuur daartoe besloten. De beslissing het bestuur te vervangen door een raad van toezicht loopt vooruit op een integrale beslis sing over de toekomst van het Zeeuws Museum. Het provinciebesluit vloeit voort uit het rapport dat het on derzoeksbureau Twijnstra Gudde twee maanden geleden over het Zeeuws Museum uit bracht. Daarin werd geconsta teerd dat de bestuurlijke rela ties, zowel binnen het museum als tussen museum en provincie, diffuus zijn. De oplossing ligt in een uitbrei ding van de taak van een nog aan te stellen nieuwe directeur. Hij krijgt de bestuurlijke be voegdheden, een raad van toe zicht of commissarissen contro leert alleen. Voordelen zijn volgens het da gelijks provinciebestuur dat in deze constructie het museum op afstand komt van de provincie, er een heldere taakverdeling is, de slagvaardigheid en herken baarheid van de directie wordt vergroot en de taken van het huidige bestuur zodanig wor den ingeperkt dat ze te behap pen zijn door mensen die nog volop economisch en maat schappelijk actief zijn. Dat laatste zorgt voor een betere verankering van het museum in de Zeeuwse samenleving. Het zal nog even duren voor zo'n raad van toezicht er komt. Pas in 2002 wordt de benoeming van een nieuwe directeur verwacht. Vóór die er is heeft de nieuwe contructie weinig zin. Het hui dige bestuur heeft zich bereid verklaard in zijn geheel op te stappen om plaats te maken voor een verse raad van toe zicht. In de nieuwe opzet zal het Zeeuws Museum voortaan elke twee jaar een werkplan opstel len dat door de provincie wordt beoordeeld. door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer de G. de Kok (PvdA, cultuur) gaat met het bestuur van het Zeeuws Museum in Middelburg overleggen over een vervroegde openstelling van het museum. Als dat niet kan vanwege de ver bouwing, moet de collectie in andere musea te zien zijn. Het Zeeuws Museum is al anderhalf jaar dicht en gaat pas op zijn vroegst in maart 2003 weer open. Te gek voor woorden, mopperde de Statenfractie van Groen- Links gisteren over die langdu rige sluiting. „We hebben het gebouw, we hebben de mensen, we hebben de spulletjes, laten we opnieuw van start gaan", stelde F. van Kollem voor. In een motie, gesteund door alle frac ties, riep hij De Kok op alles in het werk te stellen om dat te be reiken. De Kok noemde het voorstel 'sympathiek'. De gemeente Middelburg wil volgens hem ook graag dat het Zeeuws Muse um opengaat, al is het maar ge deeltelijk, en dat geldt nog meer voor het Koninklijk Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen. De collectie van het museum is voor het overgrote deel in bruik- leen gegeven door het Genoot schap. Dat kan nu niks met de eigen objecten doen. Verbouwing Het Genootschap heeft er al bij het museumbestuur op aange drongen iets te verzinnen zodat de collectie toch te zien is, zei De Kok. Hij verklaarde zich bereid zelf ook eens met het bestuur te overleggen. Hij waarschuwde er wel voor dat het technisch mo gelijk moet zijn om in een deel van het museum zelf een ten toonstelling in te richten, aan gezien het wordt verbouwd. GroenLinks wees erop dat de collectie ook in andere musea getoond kan worden. De Kok vond dat idee 'nog sympathie ker'. Dit kan in de praktijk ech ter wel op problemen stuiten, omdat de kunstschatten extra verzekerd moeten worden als ze elders worden tentoongesteld. Elk object moet ook worden be schreven en er moeten voldoen de mensen zijn die een reizende expositie kunnen begeleiden. Het aantal professionele muse ummedewerkers in Zeeland is klein, zo'n tien mensen, de meesten zijn vrijwilliger. Gedeputeerde Staten praten dinsdag in hun voorjaarsconfe rentie nogmaals over het Zeeuws Museum. Dan beslissen zij hoeveel miljoenen zij over hebben voor een herinrichting en opwaardering van het muse um. In de voorjaarsconferentie wordt het extra geld dat be schikbaar is voor 2002 verdeeld en worden de prioriteiten ge steld. DOEL - De actiegroep Doel 2020, die zich fel verzet tegen het verdwijnen van het polder dorp op de linkeroever van de Schelde bij Antwerpen, is be reid de juridische strijd tegen de aanleg van het Deurganckdok. de containerterminal pal ten zuiden van het dorp, te staken. Daaraan wordt wel een aantal voorwaarden verbonden. De leefbaarheid van het (leeglo pende) dorp moet tóch worden gewaarborgd en ook de land bouw mag niets in de weg wor den gelegd. Bovendien moet de vrijkomende baggerspecie uit het nieuwe Deurganckdok wor den gedumpt in het belendende, ongebruikte Doeldok. De specie mag niet in de polders worden gestort. Wordt niet aan die voor waarden voldaan, dan blijft Doel 2020 zich verzetten tegen de aanslag op Doel. De juridi sche strijd zou de aanleg van het voor de containertransporten op Antwerpen zo belangrijke dok nog jaren kunnen frustre ren. De Grote Kerk in Goes vormt het decor voor de tentoonstelling En Passant. Op de voorgrond het beeld Energie van Frida van Overbeeke- Verschuur. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Een maand geleden stonden ze nog in verschillende Goese etalages. Nu vormt de Grote Kerk in Goes het decor voor de kunstwerken van zes Zeeuwse kunstenaars. De werken, deel uitmakend van het jaar lijks terugkerende project En Passant, zijn daar nog tot en met 30 juni te zien. Goes En Passant is sinds acht jaar een jaarlijks terugkerend evenement. Het idee achter het project is om niet alleen kunst liefhebbers aan te trekken, maar ook de toe vallige voorbijganger. Daarom worden de werken voor ze naar de Grote Kerk gaan eerst tentoongesteld in verschillende etala ges in de binnenstad van Goes. Nu staan ze dus allemaal bij elkaar in de kerk. Het is een zeer afwisselende expositie geworden. Zo is er een fototentoonstelling over Oeganda van Marco van der Linde. Door middel van diverse technieken in zwart/wit-fotografie weet hij een bepaalde sfeer te creëren. Dan zijn er de abstract expressionistische schilderijen van Ronald Debbaut. De schil der kenmerkt zich door een werkmethode van grote intuïtief geschilderde doeken. Hij heeft als hij begint met schilderen geen en kel idee hoe het eindresultaat eruit moet zien. Verder zijn er in de Grote Kerk werken te bewonderen van Frans Dingemanse (aqua rellen), Yvonne Oyevaar (beelden van spek steen), Jack Willemsen (sculpturen) en Fri da van Overbeeke-Verschuur (beelden). De expositie in de Grote Kerk is nog tot 30 juni te bezichtigen. Dat kan van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op donderdag is de kerk tot 21.00 uur ge opend. Meestal zijn enkele van de betrok ken kunstenaars aanwezig. door Ernst Jan Rozendasal VEERE - Het stuk beleeft mor gen in de Grote Kerk van Veere zijn wereldpremière. Drie jaar heeft componist Jan Boerman (1923) gewerkt aan de zeven de len van De Aarde. In vier delen heeft hij gedichten van Luce- bert, Jan Slauerhoff, Gerard den Brabander en Ellen War mond op muziek gezet. De ove rige drie delen, die als tussen schakels fungeren, bestaan uit elektronische muziek. Boerman is op dat gebied een pionier. „Dat zeggen ze, ja." Volgens de stichting Nieuwe Muziek Zeeland is Boerman de belangrijkste Nederlandse componist van elektronische muziek. In 1982 ki'eeg hij de Matthijs Vermeulen-prijs voor zijn hele oeuvre. Dat is daarna nog flink uitgedijd, al ligt het tempo van componeren niet zo hoog. „Drie jaar is een betrek kelijk korte tijd voor een stuk dat één uur duurt", zegt Boer man daarentegen over zijn jongste werk De Aarde. „Ik heb er natuurlijk niet constant aan gewerkt. Soms zijn er maanden overheen gegaan dat ik er nau welijks iets aan deed." De componist is eraan begon nen op uitnodiging van Huib Kerstens, destijds dirigent van het Koor Nieuwe Muziek, dat morgen ook meewerkt aan de uitvoering in Veere. De eerste twee delen zijn al eens uitge voerd, maar als geheel gaat het stuk morgen in première. Uit gangspunt waren voor Boerman Jan Boerman vier gedichten over de aarde, te weten 'De aarde' van Lucebert, 'Poolreis' van Slauerhoff, 'De holle man' van Den Brabander en 'De aarde' van Warmond. Ze worden gezongen door sopraan Wieke Ubels en het Koor Nieu we Muziek. Het Ensemble Nieu- door Ernst Jan Rozendaal GROEDE - De Stichting Zo meravondconcerten aan Zee or ganiseert dit jaar opnieuw een reeks klassieke concerten in kerken in West-Zeeuws-Vlaan- deren. Van 4 juli tot en met 22 augustus vindt elke woensdag avond een concert plaats, tel kens in een andere kern. Het programma vermeldt een aan tal ensembles van naam. De serie wordt op 4 juli geopend in de Nederlands Hervormde kerk van Groede. Daar treedt het ensemble Canapé op, be staande uit pianiste Vonne Reijnders, fluitist Martijn Alsters en saxofonist/accordeo nist Nard Reijnders. Het ensem ble speelt klassiek werk van on der andere Mozart en Chopin, maar maakt ook uitstapjes naar populaire muziek uit de twin tigste eeuw, van Weill en Gersh win tot aan The Beatles en Ab ba. In de Nederlands Hervormde Kerk van Nieuwvliet is op 11 ju li de beurt aan het Duo Manri- que. Op fluit en harp worden werken uitgevoerd van C. Ph. E. Bach, Donizetti, Rossini, Saint- Saëns en Bizet. Peter Constant en Marion Schaap vormen het Z.O.O. Gi- tar Duo. Op 18 juli spelen zij in de Doopsgezinde Kerk van Aar- denburg werk van onder ande ren Nigel Westlake, Robert Schumann, Philip Houghton en Ross Edwards. Het internationale Trio Cassan dra bestaat uit klarinettiste An drea Zierleyn, hoboïste Kathy Halvorson en fagottiste Stefa- nie Liedtke. Zij hebben elkaar ontmoet tijdens een muziek workshop in Amsterdam. In de Nederlands Hervormde kerk van Cadzand voeren zij 25 juli werk uit van Erwin Schulhoff, Ludwig von Beethoven, Rudolf EscherJ oseph Haydn en Ferenc Farkas. Het salonensemble de Wiener Bonbons speetl op 1 augustus in de Nederlands Hervormde kerk van Groede. Wim Brabants (dwarsfluit), Nele Cornillie (vi ool), Luk Toremans (fagot) en Piter Schuermans brengen dan werken van de Strauss-familie, Robert Stolz, Brahms, Chopin, Kohier en anderen. De Weense muziek heeft in hun programma de overhand. Hoboïste Hanneke Ramselaar studeerde bij Han de Vries in Amstex-dam. Gitarist Daan van der Vliet studeerde ook aan het Amsterdamse Sweelinck Con servatorium. Samen vormen ze het Duo Volante. Op 8 augustus staan ze in de Nederlands Hervormde kerk van Retran- chement met een programma bestaande uit wei-ken van Na poleon Coste, Joh. Chi-istoff Pe~ pusch, Francis-Paul Demillac en Jacques Ibert. Nieuw werk Het Ebony klarinetkwartet heeft zich gespecialiseex-d in ori ginele hedendaagse composities en geeft ook opdrachten aan componisten om nieuw werk te creëren. In de Nederlands Hervormde kerk van Hoofdplaat voert het kwartet werken uit van Scott Joplin, David Bennet, Claude Debussy en George Gershwin. Net als liet Ebony Kwartet heeft het Amstel Saxofoonkwartet een naam op te houden. De groep sluit op 22 augustus de se rie Zomeravondconcerten aan Zee af in de Nederlands Her- voi-mde kerk van Cadzand met werk van onder anderen Mi chael Nyman, Leos Janacek, César Franck en Eugène Bozza. Alle concerten van de serie, die georganiseerd is in samenwer king met Stichting Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen en fi nancieel wordt gesteund door Sluis-Aardenburg, Oostbui-g, de provincie en de Rabobank, beginnen om 20 uur. foto Neeltje Hin we Muziek, voor de gelegenheid bestaande uit klarinettist Peter- Mare Dijcks, trompettist Bian- ca Egberts, slagwerker Marcel Andriessen en pianisten Pauli ne Post en Nora Mulder, zorgt voor de muzikale begeleiding. Dirigent is René Nieuwint. „Allevier de gedichten gaan op een of andere manier over de aarde", vertelt Boerman. „Be paalde trefwoorden keren in elk gedicht terug. Behalve aarde zijn dat bijvoorbeeld lucht, licht en adem. In elk gedicht wordt een visie verwoord op de aarde en de mensen die daarop leven. Dat is de bindende factor. Ik ben voor mijn compositie van die teksten uitgegaan. De gedich ten bepalen natuurlijk de vorm en de gevoelswaarde. Het is niet mijn bedoeling met deze ge dichten een boodschap uit te dragen, niet politiek of wereld beschouwend, tenminste." De gedichten worden verbon den door elektronische compo sities van Boerman die via luid sprekers tot het publiek komen. „In de loop der jaren heb ik veel elektronische muziek ge maakt", aldus Boerman. „Ik heb veel geëxperimenteerd met luidsprekerklanken en gespro ken en gezongen stem. Mijn er varing is dat de verhouding tus sen elektronische muziek en akoestische klanken heel pro blematisch is. Een zaal of een kerk fungeert als een grote klankkast, maar die wordt door een luidspreker heel anders aangesproken dan door een in strument. Door dat enorme ver schil is het heel moeilijk die twee werelden te combineren. In dit stuk heb ik daarom beslo ten de akoestische en elektroni sche muziek naast elkaar te zet ten. Dan is het verschil heel goed te horen en ik hoop dat het stuk daardoor een meerwaarde krijgt." Boerman heeft deze week repe tities voor de uitvoering bijge woond in de Apostelkerk in Am sterdam. Hij weet dus ongeveer hoe De Aarde gaat klinken, maar niet hoe dat uitpakt in de Grote Kerk van Veere. „Verras send is het voor mij niet, maar een beetje spannend wel. Dere petities waren in een lege kerk. Daarbij komt dat de kerk in Veere wel heel groot is. Het is een mooie ambiance, maar ook een moeilijke. Alles hangt af van de plaats die de zangers en de in strumentalisten krijgen. We zullen daar nog goed naar kij ken. Het streven is natuurlijkal- tijd om de essentie van de mu ziek zo goed mogelijk op het publiek over te brengen." ConcertDe Aarde van Ja Boerman door Koor en Ensem ble. Nieuwe Muziek, zondag m de Grote Kerk van Veere, Om IS uur lezing door Jan Boerman, om 17 uur aanvang concert. BURGH-HAAMSTEDE - De gemengde zangvereniging Nu met Hope houdt op woensdag 27 juni een zomeravondconcert in de Nederlands hervormde kerk in Burgh-Haamstede. De zangvereniging staat onder leiding van E. Vos-Simons. Te vens verlenen de Westhoekzan gers hun medewerking aan de avond. Het koor wordt op orgel begeleid door W. Boer, die ook enkele solonummers ten gehore zal brengen. Het concert begint om acht uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 62