Havens moeten meer opleveren OPRUIMING 39.9 11 Nostalgie vervat in bronzen paard Rijk en provincie houden toezicht op woningbouw Gedeputeerden warmen zich aan succes tunnel Houten Jantje uit Burghsluis ontvoerd Gemeente wil tarieven verhogen en kosten terugdringen p m P D D O e OPRUIMING PALAZ Z O Spar vecht bij commissie voor hogere vergoeding UITVERKOOP /BRISTOL/ zeeuwse almanak Expositie waarin opgenomen deZierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 23 juni 2001 door Ali Pankow BURGHSLUIS - Er heersen mineur en onbegrip bij exploi tanten en medewerkers van café-restaurant 't Oliegeultje in Burghsluis. „Sommige streken die mensen af en toe leve ren, zijn onverteerbaar", vindt horeca-ondernemer J. van Willigen. Hij doelt op het feit dat Houten Jantje onlangs bij klaarlichte dag van zijn sokkel werd gesloopt en werd mee genomen. Houten Jantje is de kelnerpop die aan het begin van de weg bezoekers de richting wees naar 't Oliegeultje. Samen met M. Jonker exploiteert Van Willigen al zes seizoenen achter een het café-restaurant bij de jachthaven aan de rand van Oosterschelde. Het etablissement is eigendom van de Wa tersportvereniging Burghsluis, die het op haar beurt ver huurt aan beide exploitanten. „Jantje is speciaal voor ons gemaakt toen wij hier zes jaar geleden begonnen, 't Oliegeultje is geopend van 1 april tot 1 november. Al die tijd heeft de pop zeven maanden per jaar dag en nacht buiten gestaan"vertelt Van WilligenVolgens hem werd J ant j e in de loop der tij d een symbool voor 't 01 ie- geultje. Veel klanten informeren dan ook nu waar Houten Jantje zo plotseling is gebleven. Van Willigen weet het niet en betreurt dat zeer. „Kort geleden op een avond rond een uur of zeven, dus nog op klaarlichte dag, waarschuwden enkele klanten ons dat ze Jantje aan het afbreken waren en dat ze de pop uiteinde lijk meenamen in een auto", vertelt medewerkster Lisette van Klochum. Volgens haar werd die mededeling toen niet serieus genomen. „We reageerden gewoon te laat, omdat we het niet geloofden dat mensen zomaar een houten pop gaan stelen. Dat bleek echter toch het geval." Van Willigen hoopt dat Houten Jantje alsnog ergens op duikt en dan op z'n plekje kan worden teruggezet. Tenslotte is het nu wel wat kaal aan het begin van de Havenweg. Hij doet dan ook een beroep op iedereen die Jantje een warm hart toedraagt, naar de pop uit te zien. Tot voor kort stond Houten Jantje nog in volle glorie bij 't Oliegeultje. montagefoto Marijke Folkertsma doorFamke van Loon ZIERIKZEE - De loskade aan de Engelse Kade in Zierikzee moet plaatsmaken voor een pas santensteiger met 65 ligplaat sen. De tarieven in de gemeente lijke havens gaan voor zowel de recreatie- en beroepsvaart als de watersportverenigingen om hoog. Het zijn slechts enkele van hele reeks maatregelen om het gemeentelijk havenbeleid in de toekomst kostendekkend te maken. Schouwen-Duiveland heeft on derzoeksbureau Witteveen en het gemeentelijk havenbe leid onder de loep laten nemen. Daarbij is gekeken naar het on derhoud en de exploitatie van de havens met als doel de hoge kosten, die de gemeente nu jaar lijks te verwerken krijgt, terug te dringen. Het resultaat van dit. onderzoek is een waslijst van aanbevelingen om de kosten te verminderen en tegelijkertijd de inkomsten te verhogen. Op grond hiervan heeft het col- zo'n dertig 'acties' opge steld die moeten leiden tot een kostendekkend havenbeleid: van een andere personeelsorga nisatie voor de havens tot een mogelijke uitbreiding van het aantal ligplaatsen in de havens Kloosternol in Scharendijke en Brouwershaven. Ook de toe komstige inrichting van de ha vens De Val, Viane, Zierikzee en Bruinisse moet worden vastge steld. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde (havenzaken) zullen deze en andere voorstel len het komende half jaar verder uitgewerkt worden. Een aantal voorgestelde maat regelen is echter al aanmerke lijk concreet. Zo wil het college de loskade aan de Engelse Kade in Zierikzee verwijderen. Wan neer de aanleg van de loswal in Bruinisse (medio juli) voltooid wordt, is de losvoorziening in Zierikzee in de optiek van Van de Velde niet meer nodig. „De gemeenteraad zal dit besluit moeten nemen. Ik heb altijd ge zegd dat die loskade in Zierik zee op dat moment ter discussie komt. Wat mij betreft komt die discussie nu." Het plan is om op de huidige plaats van de Zierik- zeese loskade een nieuwe pas santensteiger aan te leggen. De gemeente mag immers nog al- (Advertentie) Kinder schoenen a SHOES MORGEN KOOPZONDAG! Scherminkelstraat Vlissingen (Advertentie) 7 dagen per week vakantieplezier alle grote tenten- en bui tensportmerken onder 1 dak! Oude Zoutdijk 2-4 tel: 0114 - 31 20 w,outdoor-and-travelnl (Advertentie) elke zondag www.hotelarion.nl Crand Hotel Arion Tel: 0118-410502 (Advertentie) **■- De Smaek van Zeêland Creatie van Zuid-Bevelandse honing appels 24 juni, 'De Smaek van Zeêland' Abdijplein, Middelburg zijn om hel geproefd Ie hebben MIDDELBURG - Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken hoort vrijdag oud burgemeester Spar van der Hoek van Middelburg over zijn ontslag. Als het ministerie niet tegemoet komt aan zijn bezwaren, rest hem de gang naar de rechter. Spar van der Hoek (54) is op 1 juni eervol ontslagen door minister De Vries van Binnenlandse Zaken. De burgemeester legt zich daar niet bij neer. Hij wil een hogere vergoeding dan de wettelijke wacht geldregeling, die tot aan zijn pensioen bijna ander half miljoen gulden be draagt. Spar van der Hoek is sa men met zijn advocaat uitgenodigd om zijn be zwaren te komen toelich ten aan een commissie van drie ambtenaren. De plaats van samenkomst wordt volgens een woord voerder van het ministerie om reden van privacy ge heim gehouden. De be- zwarencommissie brengt binnen zes weken advies uit aan de minister. Als de bewindsman vasthoudt aan het ontslag, kan Spar van der Hoek nog naar de rechter stappen. De ontslagen burgemees ter vindt dat hij op grond van een toezegging van commissaris van de ko ningin W. van Gelder recht heeft op meer dan de wettelijke wachtgeldre geling. De commissaris schreef op 4 juli vorig jaar dat de minister pas tot ontslag zal overgaan als overeenstemming is be reikt over een afvloeiings regeling. Mochten de ge meente en Spar van der Hoek er niet uitkomen, dan zou volgens Van Gel der een bindend advies van drie aan te wijzen des kundigen moeten volgen. Over de afvloeiingsrege ling zijn de gemeente en Spar van der Hoek het niet eens geworden. De burgemeester zwijgt sinds de gemeenteraad vorig jaar juni het ver trouwen in hem opzegde. In de Volkskrant zei hij onlangs: „Maar er komt een moment dat ik me roy aal zal uiten." tijd 65 extra ligplaatsen in het havenkanaal voor de bezoeken de recreatievaart realiseren. Daarnaast willen de bestuur ders de tarieventabel van de Verordening scheepvaartrech ten aanpassen. Dit betekent in de praktijk dat de liggelden in de gemeentelijke havens om hoog gaan. De (recreatie-)pas- santen zullen veertig cent per meter meer moeten betalen, wat een verhoging van 18 procent is. De vissersschepen en andere be- drijfsschepen moeten, met uit zondering de schepen in de Vluchthaven in Bruinisse, straks 25 procent meer afreke nen voor een jaarabonnement. Wanneer de contracten met de watersportverenigingen verlo pen, zal de gemeente ook deze huurprijs verhogen. Niet uit de pas Hoewel het forse verhogingen van de liggelden zijn, zullen de Schouwse havens volgens Van de Velde hierdoor niet minder aantrekkelijk worden. „Wan neer je kijkt naar de tarieven in de omliggende havens langs de Oosterschelde, dan loopt Schouwen-Duiveland niet uit de pas en prijzen we onszelf hiermee niet uit de markt", al dus de wethouder. Zodra een nieuwe verordening is vastge steld door de gemeenteraad zal de recreatievaart direct met de verhoogde tarieven geconfron teerd worden; de beroepsvaart merkt hier pas wat van bij de uitgifte van de nieuwe abonne menten. Of het pakket aan maatregelen de havenpost uit de rode cijfers kan halen, valt echter nog te be zien. Witteveen en Bos heeft be rekend dat - zelfs wanneer alle aanbevelingen worden uitge voerd - de exploitatie van de ha vens de totale kosten voor de in standhouding ervan tot 2006 (6,3 miljoen gulden) niet kan dekken. Wethouder Van de Vel de kijkt echter verder en ziet in het huidige voorstel wel dege lijk een 'eerste aanzet' om tot een kostendekkend havenbe leid te komen. De voorgestelde maatregelen komen aan de orde op maandag 2 juli tijdens de commissie openbare werken en milieu. De ze vergadering begint om 19.30 uur in de kantine van het ge meentehuis. Miems van Citters met het kleine model voor het bronzen paard dat straks op het schoolplein in Haamstede zal prijken. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-IIAAMSTEDE - De trots en massaliteit van zo'n prachtig Zeeuws paardenli- chaam komen tot uiting in het nieuwste beeld van kunstenares Miems van Citters uit Burgh. Zij maakte het in opdracht van de beide basisscholen in Haamste de, obs De Kirreweie en cbs On der de Wieken. Het bronzen speelobject bevat een flinke brok nostalgie. De aanschaf van het beeld is mogelijk dankzij een bijdrage uit de opbrengst van de traditio nele perenverkoop in Burgh en een gift van de Dorpsraad. Van Citters kreeg als opdracht een beeld te maken dat ook als speelobject kan worden ge bruikt. Het wordt in het midden van het schoolplein recht voor de twee scholen geplaatst. De kunstenares heeft daar geen enkel probleem mee. „Het is vooi'al bedoeld voor de kleinere kinderen. Ze kunnen erop klau teren en er met z'n tweeën opzit ten en krijgen daardoor meer contact met de materie." Van Citters eigen jeugdherinne ringen aan paarden liggen ten grondslag aan het ontwerp. Als meisje van een jaar of veertien hielp ze graag bij buurman boer Panne bij het verzorgen van de twee Zeeuwse werkpaarden. „Het maakte me niet uit wat ik moest doen. De paarden naar de wei brengen of poep rijen", lacht Van Citters. Ze vond die dieren prachtig en genoot van de tocht vanaf de Burghse Ring naar de Meeldijk, waar de paar den graasden. „Dan legde de boer een juten zak over één van de dieren en hij gaf mij een poot je. Dan bereed ik het ene paard en nam het andere aan de hand mee. Het was wel spannend, want dat andere paard had wei eens de neiging er een race van te maken. Het is gelukkig altijd goed gegaan." Spanning Die spanning in een paardenli- chaam fascineert velen, volgens Van Citters. „Je ziet kinderen op een ouderwetse draaimolen toch ook altijd eerst de paardjes kiezen. Ook tijdens het ringrij- den hier tijdens de Burghse Dag kim je zien hoe fraai de spieren zich spannen en de haartjes gaan trillen. Ze worden dan in stilstand door de berijder opge jut om daarna ineens snel te kunnen oprukken. Knap om die spanning zo te kunnen opbou wen in zo'n kolos", aldus de kunstenares. Zij maakte een model in minia tuur van haar idee voor een lig gend Zeeuws werkpaard. In dat model klopten de verhoudingen niet geheel met de werkelijk heid. Binnen de vrijheid van de creativiteit maakte ze het hoofd in verhouding met de romp wat kleiner en de borst opvallend breed. Haar bedoeling daarmee was de massaliteit van het lijf en de trots van een paard te bena drukken. Op verzoek van de op drachtgevers zijn de verhoudin gen uiteindelijk wel wat meer op elkaar afgestemd. (Advertentie) J/ DAMESMODE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN (Advertentie) MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR (Advertentie) n= u Zaterdag 23 juni GESLOTEN in voorbereiding op de dinsdag 26 juni 9.00 uur. Grote Markt 11-13 Goes 01 13 - 22 76 07 Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Rijk en provincie willen scherp in de gaten hou den of de Zeeuwse gemeenten voortgang maken met hun pro gramma's in het kader van de stedelijke vernieuwing. Deze 'monitoring' spreekt de Schouwse wethouder C. Veer- hoek aan. „Het is een uitstekend idee." De gemeente Schouwen-Duive land heeft via de provincie van het Rijk 2,5 miljoen gulden toe bedeeld gekregen uit het Inves teringsbudget Stedelijke Ver nieuwing (ISV). Dit geld wordt de komende vijf jaar voorname- lij k gestoken in projecten in Zie rikzee, zoals de opwaardering van de na-oorlogse wijken Mal ta en Buyse. Rijk en provincie willen de ko mende jaren voortdurend op de hoogte blijven van de vorderin gen van deze voornemens. De gemeenten dienen nauwgezet bij te houden welke resultaten zijn geboekt. Na de zomer wor den hierover afspraken ge maakt tussen Rijk, provincie en de betrokken gemeenten. Veerhoek juicht de strenge mo nitoring toe. „Het is vooral be doeld om gemeenten tegen het einde van de rit aan te sporen daadwerkelijk te doen wat ze hebben beloofd. Als tussentijds echter blijkt dat een Zeeuwse gemeente zich niet aan de af spraken houdt, kan het geld wellicht worden overgeheveld naar een andere gemeente. Zo voorkom je dat het Rijk het geld terugtrekt uit de provincie." Workshop De monitoring van de ISV-gel- den werd onlangs besproken tij dens een workshop van de pro vincie. Daar werd ook duidelijk dat de provincie een andere op zet eist van het kwalitatief wo- ningonderzoek (KWO) dat de gemeenten jaarlijks bij de pro vincie indienen. Ook op Schou wen-Duiveland behelst het KWO in haar huidige vorm niet meer dan een cijfermatig over zicht van de woningvoorraad. Het ontwerp voor het paard is nu bij de gieterij. Daar wordt er binnen afzienbare tijd een bron zen exemplaar van gemaakt. De officiële onthulling bij De Kir reweie en De Wieken staat voor begin oktober gepland. Tevens zal dan een eerder speel- kunstwerk dat Van Citters in 1970 maakte, in ere zijn her steld. Dat is een houten beeld van twee ineen gevlochten vleu gelachtige bladeren van een es, als verbeelding van de naburige scholen. Met name over de bouwkundige kwaliteit van de woningen biedt zo'n onderzoek te weinig of ver ouderde informatie, vindt Bouwwinkel Zeeland, die voor de provincie een onderzoek uit voerde naar de bruikbaarheid van het KWO. Gebleken is dat het Centraal Bureau voor Sta tistiek (CBS) over meer accura te informate beschikt. Volgens Veerhoek is het KWO bij de gemeente Schouwen- Duiveland de afgelopen jaren vooral vanachter een bureau tot stand gekomen. „Ik heb er zelf ook wel eens op gewezen dat on ze gegevens niet overeenkwa men met die van het CBS. Daar was lang geen verklaring voor, totdat bleek dat het CBS over meer actuele gegevens be schikt." Na de zomer moet dui delijk worden hoe de gemeente Schouwen-Duiveland haar KWO in de toekomst vorm zal gaan geven. Kwaliteitseisen De provincie beraadt zich ook op nieuwe afspraken met de Zeeuwse gemeenten over de programmering van woning bouw. Naast de hoeveelheid wo ningen die de gemeente op een locatie wil bouwen, moeten ook aspecten als wonen en zorg, kwaliteitseisen en de inbedding in het streekplan aan bod ko men. „De planning zal veel meer moeten aangeven dan wat er ge bouwd gaat worden. Het wonen komt centraler te staan", ver wacht Veerhoek. De provincie hoopt met heldere planningen de zogeheten 'con tingent-discussies' over de toe gestane hoeveelheid nieuw bouwwoningen te voorkomen. Veerhoek verwacht echter dat de nieuwe aanpak van de wo ningbouwprogramma's moge lijk juist aan zal tonen dat het Schouwse contigent toch ver ruimd moet worden. ,Als blijkt dat we ondanks al onze inspan ningen er niet in slagen aan de woningbehoefte te voldoen, is de nieuwe planning misschien een instrument om aan te geven dat we toch nog eens met de pro vincie moeten praten." door Maurits Sep MIDDELBURG - Euforie in de Statenzaal: de tunnel bij Sluiskil komt er toch! Compli menten voor de gedeputeerden J. Hennekeij (WD, verkeer) en D. Bruinooge (PvdA, financiën /economie). Behalve van Groen- Links, de Partij voor Zeeland en de ChristenUnie. „Hoe hoog is de rekening voor Zeeland? We zitten niet te wachten op een si gaar uit eigen doos." Hennekeij en Bruinooge beleef den gisteren mooie momenten in de vergadering van Provinci ale Staten. Menige fractie gaf uiting aan haar waardering voor de onderhandelingscapa citeiten van het tweetal, dat mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat alsnog 'om' had gekregen. Zelfs de SGP, die Gedeputeerde Staten aanvankelijk zelfinge nomenheid verweet, moest er kennen dat iets bijzonders was gepresteerd. „Wij taxeren het als een prestatie van formaat om het ministerieel vooroordeel van de bottleneck bij Sluiskil als zijnde slechts een 'miniscuul transportasje' om te buigen in een toezegging om mee te wer ken aan het realiseren van een tunnel", gaf W. Kolijn toe. GroenLinkser F. van Kollem meende de euforie te moeten temperen. „De twee gedepu teerden komen terug, maar met wat? We mogen de tunnel zelf betalen." Onzin, reageerde de WD. Zeeland legt zelf veertig miljoen gulden op tafel, de tun nel kost het tienvoudige. Maar ook de ChristenUnie is niet ge rust op 'de rekening' van Nete lenbos die de gedeputeerden in hun achterzak meekregen. „Dat Zeeland een bijdrage levert, kunnen wij billijken", zei J. van Ginkel, „maar verlenging van de tol in de Westerscheldetun- nel, langer dan dertig jaar, kan een sigaar uit eigen doos zijn. Zo'n constructie heeft een hoog na-ons-de-zondvloed-gehal- te." Ambitieus Voor Hennekeij en Bruinooge overheerste het glorieuze ge voel. „We hebben een belangrij ke drempel genomen", stelde de gedeputeerde van verkeer te vreden vast. „Het licht staat op groen om geld, kennis en kunde van de Westerscheldetunnel in te zetten voor Sluiskil. We kun nen ook meteen beginnen met een milieueffectrapportage. Die willen we in twee jaar afronden en dat is heel ambitieus." Over de exacte financiering moet nader worden overlegd, stelde Hennekeij. De regionale bijdrage is vastgesteld op veer tig miljoen gulden, niet meer, zei Bruinooge. Dat bedrag wordt opgehoest door de pro vincie en havenschap Zeeland Seaports, die elk de helft beta len. Minister Zalm van Financi en moet de deal tussen Zeeland en Netelenbos nog financieel vervolmaken. Op fietstocht door het Schouwse land kwamen de twee oudere stellen langs een pand waar een schilderijen tentoonstelling woedde. De deur stond uitnodigend open. „Zullen we dan maar", sprak een van de wielrijders, zijn karretje op slot zettend. Gevieren traden ze binnen, knikten naar de vrouw die zich in een hoek van het zaal tje ophield en later de expo- sante zelf bleek te zijn en stortten zich vervolgens op de kunst. De rondgang langs de opgehangen creaties werd tamelijk vlot beëindigd. Dat had stellig te maken met het oordeel over het tentoonge stelde materiaal. Dat soort dingen kan mijn kleinkind ook maken", vond de persoon die het initiatief tot het bezoek aan de galerie had genomen. Op dat moment trad de maakster van de werken naar voren. Zij had een har telijk advies: „Dan moet dat kleinkind van u maar snel gaan exposeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 61