Uithuiszetting vaker dan nodig HOGE KORTING PZC Determineren is vooral puzzelen en pulken Opnieuw geld voor zwembad Den Inkel Van Gilst wil liever een kleinere loods In elkaar geslagen om aansteker Politie stopt drankrijders Goes Coniferenhaag vat vlam Inbraak woning Westenschouwen Gewichtig afscheid bij Pontes JOP Noordgouwe voldoet ïrage besluitvorming RWS frustreert Goese schuldhulpverlening Bijeenkomst voor christelijke jeugd Rozenfestival in 's-Gravenpolder Rommelmarkt IVemeldinge OPRUIMING SHOWMODELLEN OP=OP Doedelzakband opent défilé voor jarige prins Artemidc zaterdag 23 juni 2001 VLISSINGEN - Een 22-jarige man is in de nacht van donder dag op vrijdag door vijf jongens in elkaar geslagen. Het inci dent vond plaats in de Nieuwstraat in Vlissingen. Een van de jongens vroeg de man om een aansteker. Toen de man deze niet wilde afgeven, werd hij in het gezicht geslagen en geschopt. De man liep hierbij een gekneusde heup en neus op. Hij werd voor zijn verwondingen behandeld in het zieken huis. GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag reden erin Goes nogal wat bestuurders met een slok op rond. Op de Deltaweg werd een 57-jarige Goesenaar aangehouden, die na een zucht in de blaaspijp drie uur niet mocht rijden. Een inwoner van Borsele moest op de De Graaffstraat 410 gulden afrekenen en op de M. A. de Ruyterlaan kreeg een 26- jarige inwoner van Bergen op Zoom een rijverbod van zes uur. ARNEMUIDEN - Een coniferenhaag aan de Wielingen in Ar- nemuiden heeft donderdagavond vlam gevat. Zes coniferen vlogen in brand. De brandweer moest er aan te pas komen om de brand te blus sen. De brand is waarschijnlijk aangestoken. WESTENSCHOUWEN - In een woning aan de Cauersweg in Westenschouwen is donderdagmiddag ingebroken. De hele woning werd doorzocht en er werd een geldbedrag van enkele honderden guldens meegenomen. Verder werden sieraden weggenomen ter waarde van enkele duizenden guldens. De braakschade is niet bekend. ZIERIKZEE - Bij Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee werd gistermiddag officieel afscheid genomen van vijf docenten die variërend tussen de twintig en dertig jaar nauw aan de school verbonden zijn geweest. Het betreft de heren F. Beekman (Aardrijkskunde), H. Speel man (Engels/Frans), IT. Botterweg (Natuurkunde) en R. Scholten (Motorvoertuigen/Techniek) en mevrouw A. Strik- werda (Duits). Allen maken gebruik van de regeling voor vervroegde uittre ding. Deze vijf leerkrachten nemen met hun vertrek circa 125 jaar onderwijservaring mee. In interne kring van Pontes-medewerkers en familie werd gisteren in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven afscheid genomen van de vijf trouwe leerkrachten. NOORDGOUWE - De Jongeren Ontmoetings Plaats (JOP) in Noordgouwe voldoet aan de behoefte, concludeert de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland een jaar nadat de voorziening in gebruik werd genomen. De caravan op het sportterrein achter basisschool De Spring plank wordt volgens j ongeren werker Sandra Loos vrijwel da gelijks bezocht. Overdag is de plek vooral het domein van kin deren tot twaalf jaar. Met name na de middag zoekt de oudere jeugd het honk op. De caravan werd onlangs door de jongeren en met steun van de dorpsraad opgeknapt. De JOP wordt vrijdag 6 juli met een feestelijke avond (van zes tot tien uur) officieel geopend. doorlngrid Huibers GOES - Door de trage besluit- iorming ten aanzien van schuldhulpverlening bij de Goese woningbouwvereniging BffS, zijn er het afgelopen jaar neer mensen uit hun huis gezet jan nodig was. Dat zegt hoofd jociale zaken J. Schipper van de remeente Goes. Het grote probleem bij schuld hulpverlening zoals die door de Goese Gemeentelijke Krediet bank (GKB) wordt aangeboden, iide weigering van de RWS zich ach neer te leggen bij de beta ling van slechts een deel van de huurschuld. En dat is precies de manier raarop de GBK opgebouwde schulden de baas probeert te sorden. Via de zogenoemde minnelijke weg probeert de bank met de verschillende schuldeisers tot een betalings regeling te komen. Daarbij ont vangt elke schuldeiser een even- IHOLEN - In gemeenschaps centrum Meulvliet in Tholen vindt vanavond een groot chris telijk j ongerenevenement plaats. Het thema van de bijeen komst, die om 19.00 uur begint, is 'ben jij online?'. Behalve workshops zijn er onder meer optredens van René de Boer en ie Wervelband. De avond is be- ioeld voor jongeren vanaf onge veer twaalf jaar. GRAVENPOLDER - Erica's Flora en Fauna aan de Schoor- lenszandweg in 's Gravenpol- ier houdt vandaag en morgen een rozenfestival. Naast de uitgebreide rozentuin, staat ook de klederdracht van Ons Boerengoed te kijk. De dansgroep Walacra geeft optre dens in Walcherse dracht en mu ziekverenigingen zorgen voor sn opgewekte noot. De tuin is beide dagen open van 10.00 tot 17.00 uur. redig deel van de uitstaande schuld. Om de RWS toch tot enige soe pelheid ten aanzien van die minnelijke manier van schuld hulpverlening te bewegen, pro beert de gemeente al sinds vori ge zomer daarover sluitende afspraken met de woningbouw vereniging te maken. De ge meente baseert zich daarbij op een voorbeeldconvenant dat enkele jaren terug door de Ne derlandse Vereniging voor Volkskrediet (NVVK) in samen werking met de belangenorga nisatie voor woningbouwver enigingen Aedes is opgesteld. Ondanks herhaaldelijk aan dringen van onze kant heeft de RWS echter nog steeds niet op dat stuk gereageerd", zegt Schipper. „Daardoor zijn er mensen uit hun huis gezet, die er wellicht nog gewoond zouden hebben als het minnelijke traject van schuldhulpverlening gevolgd had kunnen worden." Werkdruk Volgens directeur J. Franken van de RWS is het geen onwil, maar werkdruk, waardoor het er nog steeds niet van gekomen is de visie van de woningbouw vereniging op papier te zetten. Hij hoopt de gemeente na de zo mer een conceptovereenkomst te kunnen overhandigen. Franken maakt meteen van de gelegenheid gebruik om nog maals te benadrukken dat zo'n overeenkomst niet moet worden gezien als een 'generaal pardon' voor iedere huurder met een huurschuld. „Tot nog toe is het zo dat we alleen bij hoge uitzon dering, in gevallen waar het echt niet anders kan, instem men met een gedeeltelijke terugbetaling van een huur schuld", zegt hij. „Daarin wor den we in de toekomst wellicht iets soepeler, maar we blijven van mening dat alles in het werk gesteld moet worden om zoveel mogelijk van de verplichte huurpenningen binnen te krij gen." De commissie sociale zaken praat woensdag 27 juni over de problematiek. Dan wordt er vergaderd in het stadhuis aan de Grote Markt. Die bijeenkomst begint 's avonds om half acht. door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal wil zwembad Den Inkel in Kruiningen opnieuw een fors geldbedrag geven. Het bedrag, 40.000 gulden, is nodig om het groot onderhoud waar mee vorig jaar werd begonnen, af te ronden. De 127.000 gulden die de gemeenteraad een jaar geleden beschikbaar stelde, bleek niet voldoende. Het groot onderhoud aan het zwembad betreft twee zaken: het vervangen van de dakbe dekking en het herstraten van de perrons rond de baden. Bij beide zaken zijn er enkele mis rekeningen gemaakt in de on- derhoudsplanning. Zo bleek er 530 vierkante meter aan dakbe dekking te zijn in plaats van de 462 waar men in de planning vanuit ging. Het aantal vierkan te meter aan perron bleek 2500 in plaats van 2100. De werkzaamheden aan het dak zijn inmiddels voltooid, maar het herstraten van de perrons is uitgesteld. Dat laatste gaat alles bij elkaar ruim 117.000 gulden kosten en dat. heeft de stichting niet. Het vervangen van de dak bedekking heeft 50.000 gulden gekost, zodat er van de 127.000 gulden die vorig jaar werd toe gekend nog slechts 77.000 gul den over is. Het bestuur heeft aan de ge meente gevraagd of ze het bud get daarom tot een reëel niveau wil ophogen en dus 40.000 gul den wil bijleggen. Burgemeester en wethouders willen aan die wens tegemoet komen. Ze vin den dat niet van het stichtings bestuur kan worden verwacht dat ze de extra kosten uit de re guliere subsidies betaald. Het voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering van woensdag 27 juni. Deze be gint om 19.30 uur in het ge meentehuis in Kruiningen. Met het extra geld kan Den Inkel beginnen met het herstraten van de randen rond het bad. foto Willem Mieras «EMELDINGE - De Kapelse risclub 't Grondeltje houdt za terdag 30 juni een rommel- en .'cliarrelmarkt in de Dorps straat in Wemeldinge. fan 9.30 tot 13.30 uur wordt er :analles-en-nog-wat verkocht tegen spotprijzen. Van de totale epbrengst van de markt houdt 't Irondeltje een viswedstrijd zoordames en jeugd tot en met 5jaar. (Advertentie) op Jtwd&oppero MIDDELBURG Opruiming alléén in Middelburg redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes lel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M.E. de Bruijn '■Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L.de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen lel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dobr Rob Paardekam 's-H HENDRIKSKINDEREN - De technische handelsonderne ming Van Gilst is nog steeds niet begonnen met de bouw van een loods aan de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Hendrikskinderen. De onderneming wil bij nader inzien toch liever een kleinere loods neerzetten en heeft daar toe bij de gemeente een verzoek ingediend. Van Gilst zit sinds eind 1999 in een tijdelijke vestiging aan de Nieuwe Rijksweg, nadat het door de gemeente was ver plaatst vanaf het Tiendenplein. Na veel geharrewar kreeg Van Gilst in april een vergunning voor de bouw van de loods aan de Rijksweg, maar als het aan de handelsonderneming ligt, wor den de plannen weer veranderd. „We hebben ons vergist", zegt woordvoerder RJ. Gruijters. „De loods blijkt toch wel erg groot te zijn. Hij is twaalf meter hoog. Dat is bijna net zo hoog als de kerk hier in 's-Heer Hen drikskinderen. De komst van de loods zou schadelijk zijn voor het landschap en bovendien niet prettig voor de buren." Gruijters kan niet precies aan geven hoe het komt dat er een veel te grote loods is gepland. „We doen allemaal weieens din gen die een beetje dom zijn", zegt hij. „Door alle problemen is er mis schien niet genoeg aandacht be steed aan de vormgeving. Als de huidige plannen doorgaan, gaan mensen zich straks afvra gen hoe de gemeente toestem ming heeft kunnen geven voor zo'n grote loods." Van Gilst heeft bij de gemeente een verzoek ingediend om een kleinere loods neer te mogen zetten. Gruijters verwacht ech ter geen positief antwoord. In dat geval zal de onderneming zich daarbij neerleggen en de loods bouwen zoals hij in de hui dige plannen is voorzien. Burge meester D.J. van der Zaag laat alvast weten dat de bouw van de loods gewoon zo snel mogelijk moet beginnen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse doedelzakband Inter Scaldis pi pes and drums opent woensdag op paleis Soestdijk het grote de- filé ter gelegenheid van de ne gentigste verjaardag van prins Bernhard. Het is de tweede keer dat Inter Scaldis voor de koninklijke fa milie mag optreden. In 1994 trad de band samen met de Cal gary Highlanders uit Canada op voor koningin Beatrix. Inter Scaldis is lid van de King's Own Scottish Borderers, het regi ment dat deelnam aan de bevrij - ding van Zeeland. Voor hun oudstrijders, the Old Comrades Association, is de band officieel de vaste begeleidingsband. Voor het défilé van woensdag zijn ruim tweeduizend oudstrijders en verzetsstrijders uitgenodigd. Van 9 tot 10 uur verwelkomen de Vlissingers de deelnemers in de paleistuinen. Het grote défilé begint om 12.15 uur. (Advertentie) 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 0111 413727 door Jeanne de Nijs THOLEN - Vol overgave, rim pels tussen de ogen wanneer de loep ingeschakeld wordt, on derzoekt een groepje volwas senen piepkleine bloemetjes. Er wordt wat heen weer gede batteerd over composieten, buisbloemen, lint- en straal- bloemen. De plantenoogst zelf werkt niet echt mee, eenmaal binnen sluiten de bloemen zich tot knoppen, alsof ze hun ge heim niet willen prijsgeven. Maar degenen rond de tafel willen leren determineren, en pulken dus tot ze zien wat ze willen zien: de kleur en de vorm van de bloem. Daarmee kunnen ze verder aan de slag om achter de naam van de plant te komen. De Natuurvereniging Tholen heeft de determineercursus opgezet in de hoop mensen warm te krijgen voor een gid- sencursus. Met de Oosterschel- de als Nationaal Monument, een Multi Functioneel Cen trum voor onder meer natuure- ducatie op komst, en de natuurontwikkeling in de Scherpenissepolder zijn der gelijke vrijwilligers hard no dig. De lesstof op de determi neercursus blijkt taai. Te taai voor sommigen. Van de twaalf deelnemers zijn er nog zeven over. Maar die zijn dan ook fa natiek. „Het wordt steeds leuker, kom we gaan verder", maant Nel Ottema nadat een van de plan ten als het zevenblad is ont maskerd. De volgende puzzel lijkt iets gemakkelijker, de plant wordt al meteen herkend als tot de grassen behorend. 'Groepssleutel H' dus. De de terminanten in spe bladeren aan de hand daarvan verder in de gehanteerde veldgids, en gaan helemaal op in het sche ma dat via de kenmerken van de plant naar de naam moet leiden. Komt er wit kleverig melksap vrij: nee. Zijn de on derste bladeren geveerd: nee. Staan de bloemen in kransen of Tegenoverstaand: nee. Uien- geur: nee. Kroon- of kelkbloe- men: na een twijfelend „ik zie alleen bubbeltjes", toch weer een 'nee'. Dan komt er meer duidelijkheid. Ja, de halm blijkt driekantig en met merg gevuld. En ja, de bloeiwijze be staat uit pluimpjes. Is er een tongetje aanwezig? „Nee", klinkt het in koor. Zo gaat het verder, tot duidelijk wordt dat het om heen of zeebies gaat. „Als je de loep neemt zie je de geslachtsorgaantjes beter", Leo Vermaas (midden) leert de cursisten kijken naar miniscule kenmerken die de ene plant van de andere onderscheiden. foto Dirk-Jan Gjeltema wijst docent Leo Vermaas op de minuscule stampertjes en meeldraadjes. „Als je het nog beter wil zien moet je de bino culair pakken." „Op zich is de materie niet een voudig", erkent Rob van der Laan van de Thoolse natuur vereniging. We pakken al een vereenvoudigde werkwijze. Het is geen plantkunde. Men sen moeten er niet de dupe van worden dat ze geen achter grond hebben om dit te kun nen." Van der Laan toont de veldgids waarmee de cursisten werken, van de hand van Henk Eggelte. En de duidelijk veel vuldig door hemzelf gebruikte -„bij een echte florist moét die lekker smoezelig zijn"- Heu- kels' Flora van Nederland. Thuis heeft hij nog de nodige flora-atlassen en een database op cd-rom. Zover zijn de cur sisten nog niet. Maar docent Vermaas verzekert hen: „We beginnen nu nog steeds bij de groepssleutels, maar er komt een moment dat je die niet meer nodig hebt. Voorzitter Gerard Westerweel van de natuurvereniging neemt de laatste van vier cur susavonden binnen - er volgen nog vier excursies buiten - te baat om de cursisten warm te krijgen voor de opleiding tot natuurgids. „De natuurvereni ging heeft tot taak: uitdragen, verkennen, beschermen. Daar hoort ook educatie bij", legt Westerweel uit. Als voorbeeld neemt hij de Scherpenissepol der, een natuurontwikkelings gebied in wording. Dat gebied mag straks alleen onder des kundige begeleiding betreden worden. Juist door de bevol king en toeristen duidelijk te maken waarom voor die regel gekozen is kan overtreding voorkomen worden, is de op vatting van de natuurvereni ging. „Wanneer mensen in dat gebied hun kop over de dijk steken, vliegen in een straal van 150 meter de ganzen op. Mensen moeten gaan beseffen waarom ze daar niet massaal de dijk over kunnen gaan. Ze moeten begrijpen wat ze daar mee aanrichten. Dat werkt het beste." De gidsencursus, die in januari begint, bestaat uit een combi natie van de IVN opleiding en een deel dat specifiek gericht is op de natuur op en rond de Oosterschelde. „Er zitten best eisen aan, maar dan sta je ook zekerder in het veld", verklaart Westerweel, en relativeert dan: „De eerste voorwaarde is datje er zelf plezier in hebt, de rest komt vanzelf." Overdragen Een aantal van de deelnemers aan de determineercursus is al vastbesloten de gidscursus te gaan volgen. „Wij kijken van uit onze woning zo op de dijk aan de Oosterschelde, daar staan zoveel planten en bloe metjes. Dan wordt je interesse gewekt", zegt Vera Blokpoel die samen met haar echtgenoot Peter de determineercursus volgt. „Het lijkt me heel leuk die interesse over te brengen op anderen." Cyria de Ruijter heeft hetzelfde gevoel. „Door de ontwikkeling in de Scher penissepolder komt er steeds meer natuur bij. Ik vind het leuk om dat vanaf het begin mee te maken en om dat over te dragen." Ook Annet van der Vlist is en thousiast, maar moet nog even bekijken of de gidsenopleiding met haar werk val te combine ren. Nel Ottema is al vastbeslo ten. „Tegen de tijd dat ik klaar ben, hoop ik minder te werken. Er is hier zoveel moois op Tho len aan planten en vogels. Door excursies kun je andere men sen een stukje bewustwording bijbrengen. Dat vind ik heel belangrijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 57