Nederland maandag mkz-vrij PZC Weduwen in de Kou klaagt staat aan bij Europees Hof Fietsende ministers in gevaar Top OM bekijkt foute aanhouding van asielzoeker Gimbrère Profile Vierduizend blauwe tegeltjes Minister Brinkhorst beëindigt toezicht in gebied rond Oene Roken vaak oorzaak blaaskanker Beloning in zaak aanslag Haanstra Van Vollenhoven weer thuis Pronk roept op tot autoloze dag Venlo wil af van rangeren Eco-nederwiet het gezondst Primafoorï Nederlanders nipt voor uitbreiden EU zaterdag 23 juni 2001 rinorGerlach Hochstenbach DEN HAAG - „Als justitie zulke strenge veiligheidsmaatregelen bij premier Kok neemt, dan moet er werkelijk iets ernstigs 3an de hand zijn", zegt deEind- hovcnse veiligheidsdeskundige Wijnhoven. „Want in Neder land zijn we gewend dit soort zaken zoveel mogelijk weg te sloppen. We onderschatten de risico's die sommigen lopen." De minister-president rijdt sinds deze week in een nieuwe, gepantserde dienstauto. Dat is «ebeurd op dringend advies van ajn veiligheidsmensen en het aast binnen een algehele ver- scherping van het veiligheids beleid rond de premier, die ook steeds vaker door bewakers wordt vergezeld. Met de aanschaf van de auto, een BMW 740iLA, overschreed Kok ruimschoots de regels die normaliter voor d<j kilometer- prijs van ministeriële dienstau to's gelden. Zonder morren ging de Kamer ermee akkoord, in het besef dat veiligheid best wat mag kosten. Voor het WD-Kamerlid J. Nie- derer is dat niet meer dan lo gisch. Het advies aan Kok om zijn oude Ford Scorpio in te rui len voor een veel veiliger auto, zal echt 'niet voor niks zijn ge weest', denkt Niederer. Naïef „Lange tijd is in Nederland ge dacht dat het zo'n vaart niet loopt. Dat bewindslieden hier veel minder risico's lopen dan in landen als de Verenigde Staten. Maar dat is naïef gedacht. Waarom zou in Nederland niets ergs kunnen gebeuren met een minister? Hier lopen ook psy chopaten rond." Bij de Divisie Koninklijke en Diplomatieke Beveiliging, on derdeel van het Korps Landelij ke Politiediensten, spreekt woordvoerder A. Folgerts van een toename van het aantal be veiligingsopdrachten .Anders dan tien, vijftien jaar geleden, toen we vrijwel alleen voor de veiligheid van leden van het Ko ninklijk Huis en ambassadeurs zorgden, doen we dat steeds va ker ook voor anderen, zoals po litici en officieren van justitie. Als minister Brinkhorst tijdens de mond- en klauwzeercrisis bedreigd wordt, dan komen wij in actie." De vraag om persoonsbeveili ging neemt toe, stelt J. Schobre, directeur van de Sinvest Securi ty Group vast, maar in één adem plaatst hij vraagtekens bij het nut. „Het is veel beter om eerst te kijken wat iemand zelf kan doen aan verhoging van zijn veiligheid voordat hij body guards neemt. Belangrijk is dat iemand de situatie kan inschat ten waarin hi] het meeste risico loopt. Wij geven dan ook trai ningen in het ontwikkelen van een veiligheidsgevoel." Toch is het volgens deskundigen goed dat aan beveiliging meer aan dacht wordt besteed. „Dat is in Nederland jarenlang verwaar loosd", aldus Schobre. Signaal „Ik zie nog steeds op het Bin nenhof ministers op him fietsje rondrijden", voegt veiligheids deskundige Wijnhoven eraan toe. „Dat kan wel een mooi sig naal zijn, van kijk mij eens spor tief zijn. Maar ze moeten juist meegaan met de ontwikkelin gen. Dat gebeurt te weinig. Hoe wel ik het toejuich dat in het ge val van Kok justitie de juiste maatregelen neemt." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland is maandag vrij van mond- en klauwzeer. Minister Brinkhorst ian Landbouw beëindigt het toezicht in het laatste mkz-ge- bied, rond Oene, met ingang van de nacht van zondag op maan dag. Dat betekent dat 's och- lends de eerste koeien, varkens en schapen het gebied weer in mogen. Dat heeft Brinkhorst gisteren bekendgemaakt. Vanaf de nacht van maandag op dinsdag staat bij ook toe dat vee de regio-Oene verlaat. Daarmee is de laatste belangrijke beperking opgehe ven. In Nederland hebben zich dit voorjaar totaal 26 besmet- iingen van mkz voorgedaan. De =erste was op 21 maart in Olst, vlakbij Oene. Daarna dook de besmettelijke dierziekte ook op Dp de Veluwe en in Friesland. Uitbetaling Om het virus te bestrijden zijn ruim 265.000 dieren gedood bij bijna drieduizend veehouderij en. De meeste geruimde boeren wachten overigens nog op uit betaling van de vergoeding. De kosten worden grotendeels be taald uit het diergezondheids- fonds, dat vooral bestaat uit bij dragen van de gezamenlijke veehouders in Nederland. Naast de veehouders hadden ook andere bedrijven last van de mkz-verboden. Het Centraal Planbureau schatte de totale economische schade op drie miljard gulden. De mkz-infolijn is gisteren stopgezet. De afgelopen maan den werd daar ongeveer een half miljoen telefonische vragen be antwoord. Op het hoogtepunt van de mkz-crisis werkten ze ventig mensen bij de infolijn. Het boerengezin Teunissen verlaat voorgoed Kootwijker broek. Het peinst niet over te rugkeer na de grove bedreigin gen en hardnekkige geruchten als zou kalvermester Teunissen opzettelijk mkz hebben laten uitbreken. „Wij keren niet te rug. Er is te veel kapot ge maakt", zegt Rien Teunissen. Verdachte Nadat bij Teunissens vee mkz werd vastgesteld, bleef het we kenlang onrustig in het dorp. Hevige rellen braken uit omdat inwoners twijfelden aan de be smetting. Boer Teunissen werd verdacht van opzet. Na bedrei gingen aan zijn adres ont vluchtte het gezin eind maart hals over kop het dorp. Volgens de politie liep het leven van vooral Rien Teunissen direct ge vaar. Na een verblijf van vier weken bij familie in Zuid-Afrika huist het gezin inmiddels bijna een maand in het Friese gehucht Terhorne. Alleen de oudste zoon Evan Teunissen en zijn vrouw Miranda bleven in Kootwijker broek achter om de boerderij te bewaken. Het gezin heeft vijftien jaar met plezier in Kootwijkerbroek ge woond. De ouders en kinderen waren lid van verscheidene clubs en hadden er kennissen. Maar een terugkeer naar Koot wijkerbroek is uitgesloten. „Ik ben tussentijds nog wel even te ruggeweest om de paarden te voeren, maar dat gaf een heel raar gevoel. Het is geen thuisko men meer. Wij hebben geen be hoefte meer daar te zijn. De mensen hebben ons als een bak steen laten vallen." Het gezin zegt zich weer in Mid den-Nederland te willen vesti gen. In Eemdijk kocht Teunis sen onlangs een stal waar inmiddels kalveren staan. Teu nissen wil zijn stallen in Koot wijkerbroek en het nabijgele gen Wekerom afstoten. „Ik wil daar geen handel meer hebben. GPD/ANP Boer Rien Teunissen is Kootwijkerbroek ontvlucht en zit nu in Friesland waar hij wat koeien heeft gekocht, foto Marc van der Kort/GPD MAASTRICHT - Het roken van sigaretten is de belangrijkste oorzaak van blaaskanker. Daarbij is het aantal jaren dat men rookt van veel grotere invloed dan het aantal sigaretten. Dit blijkt uit een studie van de universiteit van Maastricht en TNO Zeist, waarbij 120.000 Nederlanders vijf jaar lang zijn gevolgd. Gisteren promoveerde M. Zeegers op dit onderzoek, dat tot het grootste ter wereld behoort. Het toont aan dat rokers van sigaretten drie keer zoveel kans op blaaskanker hebben als niet-rokers. Mensen die zijn gestopt met roken lopen nog al tijd twee keer zoveel risico. Bij mannen speelt roken in de helft van de gevallen een rol bij het ontstaan van de ziekte, bij vrouwen is dat 35 procent. Het roken van sigaren of pijp dan wel meeroken lijkt geen rol te spelen. Wereldwijd staat blaaskanker op de zevende plaats van meest voorkomende tumoren. GPD ALKMAAR - Justitie in Alkmaar looft een beloning uit van 25.000 gulden voor de gouden tip in de zaak-Haanstra. De burgemeester van Stede Broec raakte op 17 april gewond toen een onbekende man hem van dichtbij in de wang schoot. Direct na de aanslag, op de oprijlaan van Haanstra's woning in Grootebroek, formeerde de politie een recherchebijstands team van twintig mensen. Ondanks oproepen via onder meer het televisieprogramma Opsporing Verzocht is de dader nog niet gevonden. ANP AMSTERDAM - Pieter van Vollenhoven is weer thuis. Hij keerde gisterochtend terug in Apeldoorn, nadat hij donder dag in het Nederlands Kanker Instituut/Antoni van Leeu wenhoek ziekenhuis in Amsterdam was geopereerd wegens huidkanker. De artsen verwijderden weefsel, dat nader zal worden onder zocht. ANP DEN HAAG - Minister Pronk van Milieu roept alle gemeen ten in Nederland op mee te doen aan een Europese autoloze zondag. Hij wil dat in elk geval milieugroeperingen worden geholpen bij het organiseren van activiteiten. De Europese autoloze dag staat op de agenda voor zaterdag 22 september. De Tweede Kamer heeft eerder ook al opgeroe pen tot deelname. De dag moet burgers bewustmaken van de negatieve gevolgen van gemotoriseerd verkeer voor hun leef omgeving en het milieu. Transport en Logistiek Nederland (TLN) stelt dat het voor vrachtvervoerders bijzonder onhandig is als zij op zaterdag niet kunnen afleveren bij winkels. Een ontheffing is volgens TLN daarom op z'n plaats. ANP VENLO - Er komt een onderzoek naar mogelijkheden om het spooremplacement uit het centrum van Venlo weg te halen. Dat hebben de gemeente Venlo en Railinfrabeheer afgespro ken. Verplaatsing is volgens de gemeente nodig omdat het range ren van treinen met gevaarlijke stoffen grote risico's voor om wonenden oplevert. De Venlose verkeerswethouder Freij (GroenLinks) vreest dat bij een ongeval duizenden doden kunnen vallen. Volgens de wethouder rijden jaarlijks 13.000 wagons met zeer gevaarlijke stoffen door Venlo. De helft van het grensoverschrijdende vervoer vanuit Rotter dam verloopt via Venlo. ANP doorJaco van Lambalgen DEN HAAG - Ecologisch ge teelde nederwiet is het ge zondst, aldus wetenschappers van het Trimbos Instituut en de Jellinek kliniek. Meer dan de helft van de door hen onder zochte nederwiet bleek vervuild met resten bestrijdingsmidde len. Die zijn niet gevaarlijk voor de gebruikers, maar het gif kan wel een risico opleveren voor de telers. Minister Borst van Volksge zondheid liet het onderzoek uit voeren na berichten in de media twee jaar geleden dat cannabis producten verontreinigd zou den zijn met bestrijdingsmidde- len, De resultaten stuurde zij gisteren naar de Tweede Kamer. De wetenschappers kochten in 1999 in Amsterdamse koffie shops 35 monsters nederwiet. Daarvan bleken er achttien ver vuild met bestrijdingsmidde len. De telers hanteren klaar blijkelijk frequent de gifspuit, constateren de onderzoekers. Omdat de teelt van nederwiet il legaal is, is er ook geen zicht op het correct gebruik van de be strij dingsmiddelen Voor consumenten is het gevaar- van vergiftiging klein, omdat zij weinig tegelijk gebruiken en de wiet roken. De telers lopen ech ter wel risico als zij het gif spui ten 'vooral bij teelt in besloten ruimtes'. „Kweek op ecologische basis is uit oogpunt van risicovermij- ding uiteraard te prevaleren", meldt het rapport. GPD Advertentie Het nieuwe abonnement met gratis beiminuten én SMS-jes. Tot ƒ348,- voordeel bij tweejarig Hi Profile. Plus een Nokêa 3330 vanaf slechts 63,90 29). Hi Profile Abonnement Gratis Belminuten Gratis SMS-jes 30/15 ƒ31,95 (€14,50) 30 15 60/30 42,97 (€19,50) 60 30 120/60 ƒ65,00 (€29,50) 120 60 180/90 ƒ87,05 39,50) 180 90 Vraag in de winkel naar de voorwaarden. Actie loopt tot en met 30 juni 2001. Willem-Alexanders tegeltje temidden van 3999 andere. foto Paul Janssen/GPD van onze redactie binnenland GIEKERK - Henk Kroes, de voorzitter van de Vereniging De Frie- sche Elfsteden, heeft gisteren het Elfstedenmonument onthuld. De laatste brug van de elfstedenroute tussen Giekerk en Lekkum is deels bedekt met vierduizend tegeltjes. Op de brug staan in blauw glazuur foto's van elfstedenrijders. Van een afstand bekeken, vormen al deze portretten het beeld van vijf schaatsers. De onthulling liep een jaar vertraging op, omdat het mo nument in eerste instantie in Bartlehiem zou komen. Omwonenden maakten daar echter bezwaar tegen, omdat ze bang waren voor een toeloop van toeristen. De zuidkant van de Canterlandsebrug wordt in de komende jaren op dezelfde wijze betegeld. Daarvoor moeten eerst de volgende vierduizend foto's binnen zijn. Onder de vanuit de hele wereld opgestuurde portretten was er ook een van prins Wil- lem-Alexander. Hij reed in 1986 de elfstedentocht uit onder de naam W.A. van Buren. Het is de bedoeling dat het hele monument in 2009 af zal zijn, honderd jaar na de eerste elfstedentocht. ANP door Sylvia Marmelstein HOOFDDORP - De stichting Weduwen in de Kou dient bij het Europees Hof in Straatsburg een klacht in tegen de Neder landse staat. De weduwen be schuldigen de overheid van het schenden van hun recht op ei gendom. Vijf jaar geleden besloot het paarse kabinet namelijk fors te gaan bezuinigen op de staats pensioenen van weduwen. Daardoor zijn veel weduwen in de financiële problemen ge raakt. De weduwen vinden het onterecht dat de staat hun pen sioen heeft verlaagd. Voordat de ANW-wet werd ingevoerd kre gen alle weduwen een pensioen van 1800 gulden per maand van de overheid. De weduwen was beloofd dat ze dat geld zouden krijgen tot hun 65ste. Maar de nieuwe wet be paalde dat weduwen die wer ken, een uitkering hebben of sa menwonen voortaan fors gekort worden op hun pensioen. Daardoor moesten 44.000 we duwen en 20.000 weduwnaars een vijfentwintig tot zeventig procent van hun inkomen inle veren. De stichting Weduwen in de Kou vecht al jaren voor het terug geven van de pensioenen. Meedogenloos „Die wet heeft meedogenloze gevolgen", zegt voorzitter Ali Pieneman-Matel. „Weduwen donderden zo onder de armoe- de-grens en raakten in de finan ciële problemen. Velen moesten gedwongen verhuizen, omdat ze de huur van hun woning niet meer konden betalen." In Nederland zijn de weduwen uitgeprocedeerd. Begin dit jaar gingen ze in hoger beroep bij de Centrale Raad van Beroep. De rechter vond echter dat de over heid de verlaagde pensioenen niet hoeft te herstellen. Wel heeft de raad het weduwenpen- sioen aangemerkt als eigendom. Met dat gegeven gaan de wedu wen naar het Europees Hof. De klacht die ze daar neerleggen is dat hun recht op eigendom is ge schonden. „Eigendommen mo gen door de overheid niet zo maar worden afgepakt zonder dat daar voldoende compensa tie tegenover staat", zegt Piene- man. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het college van procureurs-generaal, het hoog ste orgaan van het Openbaar Ministerie, licht minister Kort hals van Justitie maandag in over de feitelijke gang van za ken rond de aanhouding van een Iraakse asielzoeker in de moordzaak Marianne Vaatstra. Volgens het college zijn maatre gelen tegen officier van justitie R. de Graaf nog niet aan de orde. De Graaf zei donderdag dat de Irakees twee jaar geleden is aangehouden onder druk van de publieke opinie, terwijl het OM al wist dat hij onschuldig was. „We gaan eerst alle feiten op een rij zetten", aldus een woord voerder van het college. Het ei gen onderzoek van het OM is maandag gereed. Korthals wilde gisteren, voor uitlopend op de uitkomst van dit onderzoek, nog niet inhou delijk op de kwestie ingaan. „Maar ik heb begrepen dat de zaak misschien wat genuan ceerder ligt dan het er nu uit ziet", zo zei hij. De Tweede Kamer drong don derdag bij de minister aan op duidelijkheid. De Kamer is ver ontrust over de ontboezeming van de officier dat voor de arres tatie van de Irakees al duidelijk was dat hij op het moment van de moord niet in Friesland was, maar dat wegens de maatschap pelijke commotie toch werd be sloten hem aan te houden. Vluchtelingenwerk Nederland is verbijsterd over de arrestatie. „Het kan en mag niet zo zijn dat de druk van de publieke opinie bepalend is voor het handelen van het OM. De arrestatie heeft ook een negatieve uitstraling op alle asielzoekers. Hiermee wordt het draagvlak voor de op vang van asielzoekers volstrekt onnodig aangetast", stelde Vluchtelingenwerk gisteren in een reactie. In Het Nieuws van SBS 6 ver klaarde de destijds aangehou den Ali Hussein Hassan gisteren dat hij erg kwaad is dat hij onte recht is gearresteerd. „Justitie wist dat ik geen verdachte was. Ik dien een claim in en stap naar de rechter." ANP DEN HAAG - Als er nu in Ne derland een referendum gehou den zou worden over het Verdrag van Nice, dat de uit breiding van de Europese Unie moet regelen, dan zou dat een nipte meerderheid opleveren voor het verdrag. Van de Neder landers is 31,1 procent voor, en 30,4 procent tegen. De overige 38,5 procent van de ondervraagden tijdens een on derzoek van 2Vandaag/NIPO heeft nog geen mening. Overi gens blijken maar weinig men sen in eerste instantie te weten wat het verdrag precies in houdt. Een kleine uitleg vooraf is noodzakelijk om de vragen te kunnen beantwoorden. Slechts 28 procent van de Nederlanders weet direct waar het Verdrag van Nice over gaat, zo blijkt uit de peiling. Bijna de helft van de ondert- vraagden (49 procent) vindt dat Nederland te weinig invloed heeft op Europese besluiten. Als de EU bovendien wordt uitge breid met landen uit Midden- en Oost-Europa, dan zal dit pro bleem alleen maar nijpender worden, vreest 54 procent. Begin deze maand stemden de Ieren in een referendum tegen het Verdrag van Nice. ANP (Advertentie) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3