Even de batterij opladen Bol van de stress maak je vaak een valse start 39 Vakantie als noodzaak Iedereen heeft het alarmnummer paraat Zweden Kaasroute Oorlogspad Safari Florence B ankkunst PZC zaterdag 23 juni 2001 AWpBK<c\WAW&Wil£Saiajfl Auto/kamperen Vliegtuig/hotel Auto/bungalow Auto/hotel Vliegtuig/appartement Touringcar/hotel Auto/appartement 0,9 Auto/overig 0,5 Anders Aantal Nederlandse vakantiegangers in 2000 2,7 miljoen 2,2 1,8 1,7 1,3 1,1 Wandelen Uit eten in restaurant Winkelen Autotochtjes Zwemmen Natuurreservaat Fietstochtjes Bezienswaardigheden Zonnebaden Strandbezoek 1 Frankrijk 2.750.000* 2 Duitsland 1.900.000 3 Spanje 1.460.000 BW 4 België 1.430.000 j IJ 5 Oostenrijk 960.000 fl 6 Italië 640.000 I 7 Gr.-Brittannië 610.000 ter 8 Griekenland 590.000 9 Turkije 370.000 10 Zwitserland 330.000 "Aantal Nederlandse vakantiegangers in 2000 De moderne Nederlander kan niet meer zonder vakantie. We hebben het al maar drukker, werken onder grote stress en staan met gro te regelmaat in de file. Om de batterij even op te laden ne men we daarom steeds vaker even snel het vliegtuig om in een appartement met zonne balkon tot onszelf te komen. Overdag maken we dan het liefst een stevige wandeling om ons 's avonds, moe maar voldaan, culinair te laten verwennen in een lokaal res taurant. Dat we niet meer zonder va kantie kunnen blijkt uit de laatste cijfers van het Continu Vakantie Onderzoek. Een door lopend onderzoek naar het va kantiegedrag van de Nederlan der van Toerisme Recreatie Nederland en het Nederlands Research Instituut voor Recrea tie en Toerisme. Hoewel het aantal Nederlanders dat op va kantie gaat in 2 0 00ten opzichte van 1999, heel licht is afgeno men, is het aantal vakanties nog steeds groeiende. Met andere woorden: degenen die op va kantie gaan, gaan steeds vaker: nu gemiddeld 2,6 keer per jaar. En omdat we vaker gaan, maar evenveel vakantiedagen heb ben, gaan we ook korter: gemid deld negen dagen per vakantie. Stress ,,De batterij opladen", zegt Kees van der Most, projectma nager van het Continu Vakantie Onderzoek (CVO). „Veel men sen hebben duidelijk behoefte om vaker even bij te komen van de dagelijkse drukte. Randste delingen en bewoners van ande re verstedelijkte gebieden gaan dan ook vaker op vakantie dan de rest van Nederland. Een lang weekend naar een stad, naar de camping, of een paar dagen wandelen in de Ardennen is steeds normaler aan het wor den. Door de gestegen welvaart van de afgelopen tien jaar heb ben veel mensen meer te beste den gekregen. Veel van dat geld is gebruikt voor vakanties. De stress is door al dat werken im mers ook toegenomen. In 1990 gaven we daar bijna 14 miljard gulden aan uit en vorig jaar stond de teller op bijna 23 mil jard." Volgens Van der Most zijn de verwachtingen van een va kantie hoog. Alles moet goed geregeld zijn. In onze eigen woonomgeving stijgen de kwa liteitseisen ook, tijdens de va kantie verwachten we minimaal hetzelfde, zo niet beter. Dat geldt zowel voor mensen die hun vakantie zorgvuldigplannen als de groep die een last minute boekt. Ze komen aan op het va kantieadres en willen dan ook verder geen gezeur. Er is geen tijd om te acclimatiseren of om allerlei dingen ter plekke nog te regelen; de vakantie is immers korter geworden en moeten dus kwalitatief goed zijn." Camping Hoewel het beeld van de yup die snel even op en neer vliegt naar Miami niet meer uitzonderlijk is, kiezen we toch nog het vaakst voor een binnenlandse vakan tie. Wel is het aantal buiten landse vakanties aan een inhaalslag bezig, maar dan zoe ken we het niet al te ver. Het me rendeel van de Nederlanders kiest nog steeds voor een tradi tionele vakantie: met de auto naar de camping in Frankrijk. „Frankrijk blijft de onbetwiste koploper", zegt Van der Most. „Het is natuurlijk dichtbij en het land heeft veel te bieden. Maar in de jaren negentig waren Italië en Spanje de snelle stij- gers. Op dit moment is Turkije een topper. Buiten Europa trek ken de meeste Nederlanders naar de Verenigde staten. Het aantal vliegvakanties naar be stemmingen buiten Europa is de afgelopen tien jaar meer dan verdubbeld. Toch hebben we het dan over 'slechts' twaalf procent van alle buitenlandse vakan ties. Het beeld dat we massaal verder weg gaan en grote avon turen op zoeken, is dus onjuist." Hoewel Nederlanders, samen met Zwitsers en Scandinaviërs, het meest reislustig zijn, blijft het percentage Nederlandse va kantiegangers sinds vorig jaar steken op tachtig procent. „Een Tijdens onze broodnodige va kanties kunnen we het niet hebben dat we ons druk moeten maken over gestolen zonnebril len of andere ellende. „Het lijkt alsof de Nederlander steeds meer op safe wil spelen", zegt Walter van Tiel, woordvoerder van marktleider Europeesche Verzekeringsmaatschappij „Vakantiegangers verzekeren zich ook steeds vaker als ze een paar dagen zonder al te veel waardevolle spullen gaan wan delen in de Ardennen. Dat komt ook omdat steeds meer mensen een doorlopende reisverzeke ring afsluiten. Probleem is wel dat daar enorme verschillen in zitten. De ene maatschappij verzekert een heel gezin voor tachtig gulden per j aar en de an dere vraagt tachtig gulden per persoon. Bij de eerste is het ei gen risico dan meestal een stuk hoger en zijn de andere voor waarden minder gunstig." „Het aantal claims is overigens al jaren ongeveer gelijk. We zien wel veranderingen. Zo is de mobiele telefoon hard aan het stijgen op de lijst van de meest gestolen of beschadigde voor werpen. Logisch, want steeds meer mensen hebben een mo biele telefoon. Dat heeft overi gens ook een mindere kant: mensen bellen bij het minste of geringste meteen al het alarm nummer in Nederland. Ze val len op de skipiste, denken dat ze iets hebben gebroken en gaan met het mobieltje naar Neder land bellen voor hulp." „Vroeger had je pech in Frank rijk en moest je eerst aan klein geld zien te komen om snel het alarmnummer te bellen. Men sen waren dan goed voorbereid op zo'n gesprek. Nu bellen ze zonder nagedacht te hebben of dat wel zin heeft en ook zonder bedacht te hebben wat ze moe ten melden. Bijvoorbeeld: waar zitten ze? Wij dringen er bij va kantiegangers op aan dat ze hun problemen eerst met lokale hulp moeten proberen op te lossen." foto Rob Keeris/GPD behoorlijke groei van het aantal reizende Nederlanders is ook niet te verwachten. Je zult altijd een groep mensen blijven hou den die niet op vakantie wil of niet kan vanwege ziekte of de fi nanciën. De groei zit dan ook vooral in het aantal keren dat we gaan, nu ligt dat gemiddeld op 2,6 keer per jaar. Nog steeds ligt het hoogtepunt in de zomer, maar het snelst groeit het aantal vakanties in de andere drie sei zoenen. Zo is het aantal vakan tiegangers in het najaar bijna verdubbeld in vergelijking met 1990. Uiteindelijk willen we al lemaal elk seizoen even weg." Babyboomers Na de snelle groei in de jaren ne gentig voorziet Van der Most vanaf 2Ö10 weer een versnelde groei van het toerisme. „De ba byboomers beginnen zo rond 2010 aan de Vut of het pensioen. Dat is de eerste generatie die reizen en vakantie als iets heel 'gewoons' is gaan ervaren. Straks, als ze niet meer werken, zal reizen één van de belangrijk ste bezigheden worden van die generatie. De hypotheek is afge lost, de kinderen zijn al lang en breed de deur uit en ze hebben aardige pensioenen bij elkaar verdiend.' Achille Prick In het noorden van Zweden kunnen railfreaks - en zij niet alleen natuurlijk - van 25 juni tot en met 5 augustus weer ge bruik maken van de zogeheten Inland Railway, een 1300 kilo meter lange spoorweg tussen Kristinehamm in Dalarna en Gallivare in Lapland. Het tra ject voert de reiziger tot het mooiste wat Zweden te bieden heeft en wie wil kan gebruik maken van een volledige verzorgde 6- of 7-daagse trip met verblijf in middenklasse hotels. Meer informatie: internet www.inlandsbanan.se. Het Zwarte Woud in Duits land kan sinds kort bogen op een heuse 'kaasroute'. Het pas opengestelde traject leidt de gebruiker langs gerenommeer de Hofkasereien in en bij plaat sen als Hinterzarten, Münster- tal en Titisee-Neustadt. Een beschrijving van de 'Kase-rou- te' kan worden opgevraagd bij de Bund Badischer Landju- gend, Friedrichstrasse 41, D-79098 Freiburg, 0049 761.271.33.30. Twee tentoonstellingen over het door oorlogshandelin gen bedreigde Brugge (in het Groeningemuseum aan de Ma- riastraat, met onder meer zeld zame foto's van de Eerste Wereldoorlog) brachten de in richters op het idee een wandel route door de fraaie Belgische stad uit te zetten. Het traject voert de bezoeker langs een twintigtal punten waar een monument, een ge denkplaat of een anekdote her- inneid aan gebeurtenissen in de Eerste of Tweede Wereldoorlog. De route wordt beschreven in een fraai vormgegeven gidsje dat voor 25 BF verkrijgbaar is bij zowel het Groeningenmuse- um als het VW-kantoor op de Burg. In het Azië-gebied van safari park de Beekse Bergen in Hil- varenbeek hebben de Siberi sche tijgers en de gibbons nieuwe onderkomens gekregen. Het tijgerverblijf - nu één van de grootste in Europa - werd uitge breid met flinke waterpartijen zodat de roofdieren uitgebreid kunnen badderen en zwemmen; de withand gibbons kregen de beschikking over twee, door middel van een touwbrug met elkaar verbonden, eilanden waarop diverse speeltoestellen werden geplaatst. Op het ogenblik wordt hard ge werkt aan verdere uitbi-eiding van het Azië-gebied. Het gedeelte voor onder meer Malei- se beren, rhesusapen, witwang- gibbons en klein-klauwotters zal - zo is de bedoeling - eind juni in gebruik worden geno men. Meer informatie: 013- 536.00.35; internet www.beek- sebergen.com Lange autoritten naar de zon zijn vaak een crime. Jenge lend kroost op de achterbank en gestreste ouders voorin. Het kan gelukkig ook anders. Vader heeft zich de laatste week kapotgewerkt op kantoor en komt vrijdag laat thuis. Moeder heeft bijna alle voorbereidingen voor de zomervakantie alleen moeten treffen. Opgefokt stapt het gezin zaterdagochtend in de auto. Verwijten over en weer: „Als jij het zo goed weet, waar- omrijd jij dan niet?" Wanneer ze in Parijs op de Périphérique een afslag missen, slaan ze elkaar bijna letterlijk om de oren. Op weg naar de zon komen der gelijke taferelen in menige auto voor: een pittige woordenwisse ling op het moment dat men de weg kwijtraakt. Alle opgekrop te stress en ongenoegens, opge daan tijdens de voorbereidin gen voor de vakantie, zoeken een uitweg tijdens het eerste moment dat het misgaat. Verwijten vliegen door de auto, kinderen beginnen er zich op de achterbank ook mee te bemoei en en de sfeer is meteen al goed verpest. De eerste vakantiedag dus ook. Ervaren reizigers weten dat wie een goede lichamelijke conditie heeft, ook geestelijk meer aan kan. En juist in een onbekende omgeving, dus tijdens vakantie in het buitenland, willen zich nog wel eens onverwachte stress-situaties voordoen. Daarom is het zo belangrijk goed uitgerust op reis te gaan, zeker als er flinke afstanden overbrugd moeten worden. Verloren dag Helaas houdt niet iedereen zich aan dat advies, elke vakantie dag thuis wordt als een verloren dag beschouwd. Terwijl de reis ook al deel uitmaakt van de va kantie. Waarom dan niet een beetje rustig rijden, wat vaker stoppen voor een bezienswaar digheid of gezellige picknick, in plaats van stug door te jakkeren over het asfalt? Het verhoogt niet alleen het rij plezier, maar ook de verkeers veiligheid. De meeste ongeluk ken op met name de Franse autowegen gebeuren rondom Lyon, de plek waar toeristen uit het noorden al lang een over nachtingsadres hadden moeten zoeken. Een beetje rust voor vertrek heeft nog een voordeel. Berucht en bekend zijn namelijk de voorbeelden van toeristen die Waarom niet wat vaker stoppen voor een picknick in plaats van stug door te jakkeren over het asfalt? foto Robin Utrecht/ANP op hun vakantiestek al na enke le dagen 'verplichte rust' een hartinfarct krijgen. Na een hec tische periode op de zaak wordt in één ruk doorgereden naar Zuid-Frankrijk, om daar drie weken te genieten van zon, zee en vooral het niets hoeven en niets moeten. Juist die plotse linge overgang wordt menigeen fataal. Jongeren die voor het eerst zon der ouders maar met vrienden op vakantie gaan krijgen vaak last van heimwee, ook al zullen ze dat niet aan de grote klok hangen. Heimwee is niet te genezen. Soms helpt contact met het thuisfront, en dankzij de mobiele telefoon is dat ook snel gelegd. Maar dat kan ook averechts werken. Natuurlijk zijn er ook nog andere 'hoofdaandoeningen' die niet di rect een psychische, maar een li chamelijke oorzaak hebben. De bekendste is natuurlijk hoofd pijn. Bijna altijd gaat het dan om een spanningshoofdpijn, merk baar aan een doffe, drukkende of stekende pijn in nek en achter hoofd, voorhoofd of aan de zij kant. Spanningshoofdpijn kan veroorzaakt worden door stress, oververmoeidheid, gebrek aan of juist een teveel aan cafeïnehou- dende drank. Ook te weinig eten kan een zwaar en flauw gevoel geven. Beter is het om voor en tijdens een lange autorit een goede maaltijd te nuttigen dan snel drie bakken sterke koffie achterover te slaan. Het verhoogt de concentratie, en bovendien is een picknick of lunch ook weer een leuke onder breking van de reis. Alice Plekkenpol In de zomermaanden is er in Florence al bijna geen door komen aan, zoveel toeristen trekt deze stad in Toscane. En zijn er speciale evenementen, dan wordt het nog drukker. Zo heeft in juli voor het plein van de kerk Santa Croce een bijzonder schouwspel plaats. Gekleed in historische kostuums voeren sportieve kunstenaars daar de Calcio in Costume op, een thea terachtig schouwspel met de nadruk op voetbal en rugby Wie in Florence een bezoek wil brengen aan het befaamde Uffi- zi-museum maar de lange rijen wachtenden wil mijden, kan van tevoren via internet toe gangskaarten bestellen en ge bruik maken van een aparte ingang: www.weekendafirenze.com De Zwitserse stad Zürich is een bankstad bij uitstek. De hele zomer staat de stad dan ook in het kader van bankenom op te zitten dit keer. Liefst 1001 exemplaren zijn her en de in de stad neergezet. Vaak gaat het om bijzondere kunstwerken. Veel van de banken zijn te vin den op straten en pleinen, in parken, op de boulevard langs de Zürichsee, maar ook al op de luchthaven. Het kunstevene ment BankArt duurt tot 15 sep tember. (St? IRMJÖ 1/3 medische kosten, 1/3 hulp verlening en 1/3 schade aan bagage. Meest geclaimde schade: 1 (zonne)brillen y 2 Kof,ers /Nfc/ 3 Camera's Gemiddeld keren verzekerings maatschappijen/2000,- per claim uit. Van alle claims betreft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39