Eerste computer van oud ijzer Honkballer ziet met zijn oren Blikje verwarmt zichzelf met een druk op de knop zit tussen de ogen Abstractie 29 Konrad Zuse was de Bill Gates van de jaren '40 Luchtvervuiling geeft afkoeling Genoom van Listeria ontrafeld Geen wormen in de pruimen Spel maakt intelligent postzegels nederland nederland nederland zaterdag 23 juni 2001 het postkantoortje van Tór- shavn, dat in 1905 in gebruik werd genomen en de postbode Simon Pauli Poulsen, die op de eilanden bekend stond on der de naam Fuglafjorour. Op het andere, prachtig uitge voerde velletje worden 22 my then en legenden uit noorde lijke landen verbeeld. Zes afbeeldingen als een zegel met een waarde van 6 Dkk. De my then en legenden stammen uit Groenland, IJsland, Faroer, Noorwegen (onder andere Peer Gynt), Denemarken, Zweden en Aland. Faröer heeft in de afgelopen 25 jaar, tot deze herden kingsemissies, 392 zegels uit gegeven. Daar komen nu dus negen bijMet een gemiddelde van zestien zegels per jaar blijft Faröer daarom een aan trekkelijk verzamelgebied, mede door de beelden op de zegels die bijna altijd iets la ten zien uit de geschiedenis van het eilandenrijkje, of van de eilanden zelf. UNITED NATIONS W< De Verenigde Naties lanceer den op 26 september 1980 de eerste van de tien series zegels (elke keer zestien verschillen de zegels, verdeeld over vier velletjes met 4x4 identieke zegels) met vlaggen van de lid staten. In 1989, de Nederland se vlag staat op een zegel in het 37ste velletje, kwam er een einde aan de reeks, omdat op dat moment de vlaggen van alle lidstaten aan de orde wa ren geweest. Daarna werden steeds meer landen lid van de VN en in 1997 werd de draad weer opgevat met acht zegels (twee velletjes), in 1998 en 1999 nog eens gevolgd door twee velletjes met elk acht ze- gels. Op 25 mei werden velletje 47 en 48 uitgebracht, acht zegels van 34 dollarcent. Op de ze gels in velletje 47 de vlaggen van Slovenië, Palau, Tonga en Kroatië en op velletje 48 die van Macedonië, Kiribati, An dorra en Nauru. Oplage van elke zegel: 460.000 stuks. Eveneens verschenen op 25 mei twee nieuwe permanente zegels. Een 7c-zegel met een zonnebloem in purper en geel en een zegel van 34c met een roodpaarse roos. Hero Wit SEATTLE - Luchtvervuiling vormt wolken die de aarde beter afschermen tegen de zon. Het broeikaseffect zal hierdoor minder erg zijn dan voorspeld, beweren Amerikaanse weten schappers in tijdschrift Science. In de afgelopenhalve eeuw is de gemiddelde temperatuur op de aarde gestegen door de op bouw van broeikasgassen. De rol van wolken in het verande rend klimaat was tot nu onduidelijk, maar een studie van we tenschappers aan de universiteit van Washington in Seattle brengt daar verandering in. Wolken worden gevormd als druppels condens zich formeren rond deeltjes in de atmosfeer. Wanneer het aantal deeltjes toe neemt, bijvoorbeeld door menselijke activiteit, blijft dezelfde hoeveelheid water over om zich over de wolk te verdelen. Dit resulteert in meer en kleinere druppels, die samen een groter reflecterend oppervlak beslaan dat het zonlicht terugkaatst. WASHINGTON - Onderzoekers van het Amerikaanse land- bouwministerie hebben de genetische opbouw beschi-even van de ziekteverwekkende bacterie Listeria. Dankzij deze in formatie kan het aantal ziektegevallen omlaag worden ge bracht. Vergelijkbaar met de poging het menselijk genoom in kaart te brengen begonnen de onderzoekers in januari met de screening van een bepaalde Listeriastam. Individuele frag menten van het genoom zijn onderzocht. De volgende stap is nu om uit deze stukjes DNA een genenkaart van de bacterie samen te stellen. GPD PEORIA - Pruimentelers hebben binnenkort een nieuw wa pen in de strijd tegen wormpjes in de vruchten. Ze lokken de vrouwtjes in de val met een geurstof en hoeven niet meer te spuiten. Een fruittelersinstituut in Peoria, Illinois, heeft een feromoon of sekslokstof ontwikkeld om de vrouwelijke belagers weg te houden van de pruimen. Volwassen vrouwtjes leggen hun eie ren onder de schil van fruit dat nog in een pril stadium ver keert. Uit de eieren ontstaan kleine bruingrijze wormpjes met een scherpe snuit die zich een weg banen door de vrucht. De worm valt ook appels, peren en kersen aan. De onderzoekers identificeerden het feromoon dat wordt af gescheiden door het mannelijk exemplaar. Het chemisch spul trekt overigens zowel mannelijke als vrouwelijke individuen aan. Door in de bloeiperiode vallen met deze geurstof in boomgaarden te hangen, wordt het seksleven van het vraatin sect danig verstoord. Het succes wordt vergroot wanneer de vallen worden voorzien van sterke fruitgeuren. GPD MELBOURNE - Spelen is een serieuze zaak. Er komen steeds meer aanwijzingen dat spel bij zoogdieren, inclusief de mens, zorgt voor grotere hersenen.Tot nu dachten biologen altijd dat spel een oefening is voor het latere, volwassen leven, bij voorbeeld om jachttechnieken te leren of een partner te zoe ken. Een andere theorie denkt dat spel nodig is om jonge die ren een betere conditie te geven zodat ze meer kans maken te overleven. Beide theorieën zijn nooit bewezen en liggen steeds meer onder vuur. Een nieuwe opvatting krijgt steeds meer aanhang. Zo is bij apen in Australië bewezen dat de hersengroei tussen geboorte en volwassenheid rechtstreeks verband houdt met de doorge brachte speltijd. Luie apen ontwikkelen minder grote herse nen dan actieve apen. Volgens onderzoeker John Nelson van de Monash universiteit in Melbourne gaat die link op voor alle zoogdieren. In elk geval voor vijftien soorten die ze hebben gevolgd, van dolfijnen tot ratten en kangoeroes. GPD Een honkballer beoordeelt de kracht waarmee een bal wordt gesla gen op het gehoor. foto Reuters door Martijn Hover WASHINGTON - Honkbal is in de grond der zaak een eenvoudi ge sport. Toch heeft het zo zijn raadsels, en waar raadsels zijn, treft men vroeg of laat weten schappers aan. Zo vroeg de natuurkundige/honkbalfan Robert Adair van de Yale uni versiteit zich af hoe een veldspe- ler die een geslagen bal recht op zich af ziet komen, beoordeelt waar die bal ongeveer zal neer komen. Als een bal recht op je af komt, is het namelijk erg moeilijk de snelheid ervan te bepalen, rede neerde de sportieve fysicus. In feite zou een veldspeler zo'n an derhalve seconde moeten wach ten voordat hij kan beoordelen of de slagman een 'lange' of een 'korte' bal heeft geslagen. Wei nig kans dat hij zo'n bal dan nog vangt, aldus Adair, terwijl dat in de praktijk toch geregeld voorkomt. Gedegen onderzoek, waaronder gesprekken met voormalige be roepshonkballers, leidden de Amerikaanse wetenschapper tot de conclusie dat de veldspe ler de kracht waarmee een bal wordt geslagen, op het gehoor beoordeelt. ,,Als ik 'krak' hoor de, rende ik naar buiten, als ik een 'klonk' hoorde, rende ik naar binnen", vertelde hem een voormalig binnenvelder. Volgens Adair heeft dat te ma ken met de zogenaamde 'sweet spot' op het houten bat dat be roepshonkballers gebruiken. Als de bal de 'sweet spot' raakt, veroorzaakt hij een minimum aan trillingen in het slaghout. Dat vertaalt zich als geluid, al dus Adair. Zijn collega Dan Russell van de universiteit van Kettering Flint in Missouri, die sceptisch staat tegenover Adairs hypothese, heeft de veronderstelling op verzoek van het tijdschrift New Scientist proefondervindelijk onderzocht. In een experiment van vijf minuten toonde hij aan dat de plek waar de bal het slag hout raakt, inderdaad van in vloed is op de frequentie, en dus toonhoogte, van het geluid dat de klap produceert. Desondanks blijft hij sceptisch. ..Adair praat alleen over ballen die op binnenvelders gericht zijn", werpt hij tegen. „Maar hoe zit het met de verre velders? Russell wil een proef doen met een geruisloos kanon dat honk ballen afvuurt op nietsvermoe dende sportlieden. „Hoe reage ren ze als je het geluid weghaalt? zegt hij. „Dat is nu de vraag." GPD flnorWierd Puk BERLIJN - Het is 1935, Duits land wordt geregeerd door de bende van Hitier, de wereld jtaat aan de vooravond van een ramp. als Konrad Zuse zijn ou ders uit de woonkamer zet. Zuse, een jonge, wat wereld- ireemde ingenieur met achter overgekamd zwart haar. die als statisticus werkzaam is bij de Henschel-Flugzeug-Werke, heeft ruimte nodig voor 'de con structie van het eerste mechani sche brein'. In die kamer inde Berlij nse wij k Kreuzberg wil Zuse een machi ne bouwen die in staat is om ge compliceerde statistische bere keningen uit te voeren. Dan is hij daar op zijn werk tenminste van verlost. ,,Ik ben te lui om te rekenen", had Zuse vaak be kend. Bovendien, vindt hij, moet zijn apparaat kunnen schaken en het liefst ook teke nen. Enhetlukt. Hoewel Konrad Zu- ses 'Zl', heel saai vernoemd naar diens uitvinder, een gam mel, uit blik opgebouwd, me chanisch aangestuurd apparaat is,een wangedrocht van tandra deren, zwengels en andere uit steeksels, dat ook niet altijd even betrouwbaar zijn werk doet, kan het ding werkelijk re kenen. De Z1 is de eerste opera tionele, programmeerbare bi naire computer ter wereld. Een historisch artefact. 'Een chip van blik'. .Zuse was zijn tijdver vooruit", aldus dr. Raul Rojas, hooglere- raar informatica en wiskunde aan de Vrije Universiteit van Berlijn (FU). „Hoewel de Ame rikanen na de oorlog claimen dat zij de eerste computer heb ben ontwikkeld, moet de eer naar Konrad Zuse gaan." Het zou zes jaar duren voordat Zuses haperende prototype een geloofwaardiger opvolger kreeg. De 'Z3 Rekenmachine' wordt door Zuse in 1941 gepre senteerd aan een groepje be langstellende wetenschappers in zijn appartement aan de Mehtfesselstrasse 10. De Z3 is reusachtig: zo groot als een hele iastenwand, drie meter breed, hj slaat in zijn geheugen 64 cij- 'ersop - zelfs die achter de kom- Daar zijn ze dan, de ver wachte zegels, die na 2 ju li als bijplakzegel kunnen worden gebruikt als het brief- tarief wordt verhoogd van 80c naar 85c (0,39 euro), het Euro- pa-tarief van 1,10 naar 1,20 (0,54 euro) en het buiten Euro pa-tarief van 1,60 naar 1,65 (0,75 euro). Opl8 juni ver schenen Crouwel-zegels van 5c (grijs), 10c (blauw) en 25c (lila). Ook deze zegels zitten in velletjes van tien stuks en zijn zelfklevend, net als alle zegels met dubbele waarde-aandui- ding die op 2 juli verschijnen. Van de 5c en 10c-zegels zijn bovendien mailers van 50 stuks uitgebracht De eerste Crouwel-zegels, ge noemd naar de ontwerper Wim Crouwel, verschenen in 1976. Vijf stuks in waarden van 5c (grijs), 10c (blauw), 25c (lila), 40c (bruin) en 45c (azuurblauw). In 1979 ge volgd door een zegel van 50c (roze), in 1981 door zegels van 55c (groen) en 60c (citroengeel in 1986 65c (lichtgrijs) en in 1991 70c (violet) en 80c (pur per). De Crouwel-serie bestaat tot nu toe uit elf vierzijdig getan de zegels, met daarnaast nog eens elf tweezijdig ongetande rolzegels. Bovendien zitten driezijdig getande zegels in postzegelboekjes, waarmee, afhankelijk van de samenstel ling van het boekje, allerlei combinaties kunnen worden gemaakt, bij voorbeeld verti cale paren van 55c en 5c, van Konrad Zuse bij één van zijn mee ma - en bestaat voor een groot deel uit oud ijzer. De rekenma chine kan in drie seconden delen en worteltrekken. Opdrachten - de enen en nullen - worden inge voerd met ponskaarten, ver vaardigd uit geperforeerde, ou de films, restmateriaal dat afkomstig is uit de beroemde Babelsberg-studio's. Overbodig Maar wat moet de wereld met de Z3? De aanwezigen zien nauwe lijks bruikbare toepassingen. Leuk, zo'n apparaat, dat nog kan schaken ook, maar overbo dig, is de teneur. Alleen het Duitse Instituut voor de Lucht vaart toont belangstelling, wel licht is de Z3 voor militaire doeleinden in nazi-Duitslancl inzetbaar. Precies zestig jaar na de presen tatie van de Z3 piekert Horst Zuse, zoon van de uitvinder, over de plaats van zijn vader in de geschiedenis van de weten schap. „Waarschijnlijk was hij een genie", aldus de levendige Zuse, die weet waarover hij spreekt want hij doceert elec- trotechniek en informatica aan de Technische Universiteit (TU) in Berlijn. „De beslissing om een binaire machine te bouwen, ter wijl uitvinders in bijvoorbeeld de Verenigde Staten werkten met het decimale systeem, was revolutionair." Horst, de zoon, wijdt een deel van zijn leven aan eerherstel voor zijn vader. Hij wil dat zijn vader erkend wordt als een soort Bill Gates van de jaren veertig. Het probleem met Konrad Zuse: hij was een waardeloze zaken man. Rijk is hij van zijn reken machines niet geworden. Dat komt omdat Zuse geen patent kreeg op zijn uitvinding. Al in 1936 vraagt hij patent aan, maar de oorlog, de verwoestin gen, de opbouw en de bureau cratie komen er tussen. Pas in 1967 krijgt Zuse antwooixl: het patent wordt niet toegekend. Zuse destijds: „Dat het appa raat nieuw is, wordt erkend, het vooruitstrevende karakter er- foto KarstenThielker/AP van ook, maar ze vinden de Zuse Rekenmachine niet innovatief." Nee, meent Horst Zuse nu, lo gisch. ..Misschien had het pa tentbureau niet 26 jaar over haar besluit moeten nadenken. De oorlog, zes verloren jaren. Zuses oorspronkelijke machi nes, de Z1 en de Z3gingen bij de slag om Berlijn verloren. Docu mentatie had hij niet bijgehou den, er waren geen foto's, alles was vernietigd. Behalve dat groepje wetenschappers dat zijn Z3 in 1941 met eigen ogen had aanschouwd, had Zuse geen bewijzen van zijn uitvinding. „Dat is Zuses grote tragedie ge weest", meent Raul Rojas van de FU, die met een aantal collega's de Z3 'vooral uit nieuwsgierig heid' nabouwde. „De oorlog heeft al zijn plannen gedwars boomd. Zuse heeft de goede keuzes gemaakt en de juiste ma chine gebouwd, maar het zijn de Amerikanen die algemeen wor den beschouwd als de uitvin ders van de computer." De ontwikkelingen hadden Zu se ingehaald. In 1946 bouwden Mauchly en Eckert, in opdracht van het Amerikaanse ministerie van Defensie, de eerste volledig electronische binaire computer, de ENIAC. Een echt Ameri kaans monster was het, waarin maar liefst 19.000 radiobuizen waren verwerkt. Vijfduizend optellingen en driehonderd ver menigvuldigingen per seconde realiseerde de machine, een enorme snelheid, duizend maal sneller dan de rekenmachines van Zuse. Zuse had zich toen al, zo goed en kwaad als hem dat afging, neer gelegd bij zijn lot als miskende uitvinder. Kort na de oorlog was hij in de VS geweest, waar hem op Harvard de Mark 1 was ge toond. Gebouwd met geld van IBM (International Business Machines). Bijna drie meter lang, niet minder dan achttien meter breed, de trots van Har vard en, natuurlijk, want Ame rika zou Amerika niet zijn: 'de eerste computer ter wereld'. Toen Zuse uitlegde dat hij thuis, in de woonkamer van zijn ou ders, ooit een veel kleiner appa raat in elkaar had geflanst, dat hetzelfde kon als deze 'tikkende turnhal', viel het gesprek stil en werd de aanmatigende Duitser te verstaan gegeven dat het be ter was om te vertrekken. In 1995, enkele maanden voor Zuses dood, wilde Bill Gates perse persoonlijk kennis maken met de uitvinder van de oercom- puter - de twee voei'den als 'een soort vader en zoon' een.geani meerd gesprek - en drie jaar ge leden sprak een Wereldcongres van Mathematici zich uit voor Konrad Zuse als de uitvinder van de computer. Te laat, vertelt Horst Zuse. „Mijn vader was een teleurgesteld man." Konrad was na het bankroet van zijn on derneming gaan schilderen. Niet zonder succes overigens, hij verdiende geld aan de ver koop van zijn doeken. GPD foor Peter de Jaeger - Onderzoekers de plek in de hersenen ^vonden waar abstracte ge- tochten worden gevormd. Die Pjckzit precies tussen de ogen. van het vermaar- Massachusetts Institute of (MIT) in Cambridge apen de begrippen 'het- pde' en 'verschillend' van el- rar te onderscheiden, zo zij bekend in tijdschrift van deze week. Bij het van plaatjes konden ze met joystick aangeven of ze de Vorstelling herkenden of niet. j"] dit afwegingsproces is de pfrontale cortex actief, het dat direct achter de ligt. Deze vondst kan de behande ling veranderen van mensen met een beschadiging aan dit hersendeel. De opvatting tot nu was dat deze patiënten een ge heugenprobleem hadden Ze hebben moeite met dagelijkse bezigheden en relaties. Zij kun nen hun leven niet goed op orde houden doordat ze niet in staat zijn abstract te denken. „Ze zijn als het ware de regels van het spel kwijt"zegt psychiater Earl Miller. Slecht functioneren van de pre- frontale cortex behoort onder meer bij schizofrenie, concen tratiestoornis en dwangnëuro- se. Millers team probeert uit te zoeken hoe de prefrontale cortex precies werkt. Met name zijn ze geïnteresseerd in, wat ze noemen, cognitieve controle. „Dat regelt welk soort gedrag iemand in een situatie vertoont, hoe je beslissingen neemt en hoe je bepaalt waar je aandacht naar uitgaat. Kortom, hoe je je leven richting geeft." Je kunt een aap niet een abstract begrip als wereldvrede leren. Wel kun je, met veel geduld, hem leren een regel toe te passen in verschillende situaties. De apen werden getraind om bij honder den afbeeldingen aan te geven of ze verschillend waren of het zelfde. Door signalen te regi streren van de hersencellen of neuronen in de prefrontale cortex werd duidelijk waar de informatie werd onthouden, een onmisbare vaardigheid om in formatie te verwerken. doorPieter van Hove 70c en 60c, een horizontale strip van 70c, 60c en 60c, en blokjes van 2 x 70c en 2 x 10c. Daar komen nu dus drie zelf klevende zegels bij. Boekjes met Crouwel-zegels zijn: PB20a (2 x 5, 2 x 10, 3 x Juliana 55c), PB21a (4 x 5, 2 x 10,4x40), PB22a(lx5,2x10, 5 x Juliana 55c), PB23a en b (4 x 5, 7 x 40, andresakruis), PB25a (2x 5, 2 x 45, 4 x 50), PB26 (5 x 5, 2 x 10, 2 x 45, 3 x Juliana 55c, 2 x andreaskruis ),PB27 (4x5,4xBeatrix70c), PB28 (5 x 10,5 x 50), PB33a (1 x 5, 2 x 10, 5 x 55), PB44a en b (2 x 60,4 x 70) en PB47a en b (5 x70,5xl0,2x andreaskruis) VELSEN - Bezig aan de vier daagse van Nijmegen en opeens irekin een warm bakkie koffie? Vervelend. Geen café in de om geving, thermosfles ligt thuis en de eerste de beste verzorgings- post ligt kilometers verderop, ton stalen blikje in de binnen zak van je jas brengt uitkomst. En drie minuten later zit je zo- Mar aan de warme koffie. Staalfabrikant Corus komt bin nenkort met een revolutionair ontwerp op de markt, een zell- verwarmend blikje koffie. Na vijfjaar onderzoek is de Corus- afdeling CPP (Corus Packaging Plus) erin geslaagd een soort toffiemok te ontwerpen die zichzelf op kan warmen. Het principe is even ingenieus als eenvoudig: een stalen blikje toude koffie met daarin een ver warmingselement, een soort ci linder die gevuld is met water en ongebluste kalk. Water en kalk zijn van elkaar gescheiden door wn membraam. Aan de onderkant van het blik zit een knop. Druk je daarop, ton zorgt een pin ervoor dat de scheidingswand wordt door broken. Als gevolg van het samenvoegen van de twee be standdelen treedt er een chemi sche reactie op, die ervoor zorgt tot de koffie wordt verhit tot zo'n zestig graden. Even wach ten en klaar is de koffie. Matthew Searle, de Britse vari- van Willie Wortel, klopte in SS aan bij de toen nog - Hoog ovens-divisie Verpakkingsstaal De autonome posterijen van het Deense eilandenrijke Fa röer hebben het 25-jarig be staan gevierd. Dat gebeurde op 1 april op een stijlvolle wij ze met een nostalgisch velletje (1976-2001) en een velletje, dat geheel in het teken staat van Noorse mythen en legen den over licht en duisternis. Het herdenkingsvelletje be vat drie zegels van 4,50 Dkk en is ontworpen door de we reldberoemde graveur Czes- law Slania, die vorig jaar door Zweden royaal werd gelau werd bij het verschijnen van zijn duizendste door hem ge graveerde zegel. Op de zegels een klein bootje waarmee begin vorige eeuw post en passagiers tussen de eilandjes werden vervoerd, Stalen blikje met daarin een verwarmingselement, een soort cilin der die gevuld is met water en ongebluste kalk. in IJmuiden en lichtte zijn idee toe. De onderzoeksafdeling zag er wel brood in en ging het con cept verder uitwerken. Daarbij is samengewerkt met onder meer blikproducent Crown Cork Seal en koffiemerk Nestlé. Speciale aandacht ging uit naar de veiligheidsaspecten. Om blaren aan handen en lippen te voorkomen is aan de buiten kant van het blik een dun laagje karton aangebracht, terwijl aan de bovenzijde een speciale vei- ligheidsring is bevestigd. Het zelf verwarmende blikje wordt momenteel in Groot- Brittannië onderworpen aan consumententesten. Mocht de evaluatie positief uitvallen, dan brengt Nestlé de 'self heating can' op de markt. De prijs ligt zo rond de 3,80 gulden. Volgens CPP-woordvoerder Susan van der Steenhoven wordt inmiddels al verder ge dacht. Zo is het mogelijk om ook blikjes met babyvoeding, soep of glühwein te ontwikkelen, stelt zij. GPD Skjüttbaiitr i-ii) autimmg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29