Spaans talent tackelt Schalken Dopinggebruikers moeten achteraf niet meer zeuren Belgische finale in Brabants toernooi Jos Verstappen rijdt bolide in vrije training naar zestiende tijd Jeroen Piket verslaat concurrent Tiviakov Sluiter verliest nipt van Federer Van Nieuwenhuyzen vindt club Ook Opgenoord weg bij Fortuna Boogert loot Jeyaseelan Ingesson beëindigt carrière Bak Jensen naar Heerenveen Nederland treft het bij loting Hockeyers spelen gelijk Mannenploeg tiende op EK zaterdag 23 juni 2001 ROTTERDAM - Jörg van Nieuwenhuyzen wordt de nieuwe derde doelman van Excelsior. De Tholenaar kwam bij RBC niet meer in aanmerking voor een nieuw contract. De 22-jari- ge keeper was afgelopen seizoen vier keer de vervanger van Sieb Dijkstra, alvorens Oscar Moens werd aangetrokken. Van Nieuwenhuyzen is de opvolger van Jacob van de Belt, die op vallend genoeg van Woudestein naar Roosendaal vertrok. Van de Belt wordt tweede keus achter Wim de Ron. GPD door Mare Molenaars ROSMALEN - Twee jaar gele den. baan tien, Roland Garros. Chris Vermeeren, hoogste baas jij Nike wat tennis betreft, be- yjkt aandachtig de verrichtin gen van de Spaanse tiener Tom- av Robredo. „De nieuwe Carlos \Ioya, zo verzekert Vermeeren. len toppertje. Goeie kop ook." Vandaag, twee jaar later, staat diezelfde Tommy Robredo in de halve finale van het grastoer- nooiin Rosmalen. De inmiddels negentienjarige gravelbijter uit Barcelona, eerder deze week al ie sterk voor Peter Wessels, be roofde gistermiddag het Neder landse tennis van zijn belang- njkste troef. Sjeng Schalken soest in twee sets buigen voor je onverschrokken jongeling (3-6 4-6) en was daar zelf be hoorlijk verbaasd over. Natuurlijk mag ik niet verlie zen van zo'n jongen. En Peter fessels ook niet. Die gast weet niet wat hem overkomt. Hij slaat lachend alle ballen terug ai komt nog in de halve finale ook.", schamperde Schalken. In de reactie van Schalken LONDEN - Kristie Boogert aoet het in de eerste ronde van Wimbledon opnemen tegen de Canadese Sonya Jeyaseelan. De Oud-Beijerlandse wist zich donderdag via de kwalificaties :e plaatsen voor het hoofdtoer nooi van het grandslamtoernooi dat maandag in Londen begint. Jeyaseelan haalde vorig jaar aet de derde ronde haar beste resultaat op Wimbledon, i'vette Basting is gekoppeld aan leBritse qualifier Karden Cross. Basting maakt sinds lange tijd «eer haar opwachting in een vedstrijd. Ze is uit de roulatie Eweest wegens een voetblessu re A1VP klinkt enige onderschatting door. Hetzelfde was het geval bij Peter Wessels ('Robredo? Nooit van gehoord') nadat die zijn tanden had stukgebeten op een fiks portie Spaans opportunis me. Toch vreemd. Want beide spelers hadden kunnen weten dat Robredo, vernoemd naar de hoofdpersoon uit de rockopera van The Who, behoorlijk wat in de mars heeft. En wat goed is komt nu eenmaal snel. Vorig jaar ploeterde hij nog de finale van het jeugdtoernooi op Ro land Garros, inmiddels is hij hard op weg naar de topvijftig bij de grote jongens: halve finale Chennai, finale Casablanca, vierde ronde Grand Slam Parijs. En nu dus ook de halve finale in Rosmalen, zijn eerste toernooi op gras. Tegen Guillermo Canas nota bene, ook al zo'n graveltij- ger, maar dan uit Argentinië. Schalken weet zijn nederlaag volledig aan eigen falen. Dat is dapper, maar daarmee doet hij Robredo (door Tacchini voor de neus van Nike weggekaapt) misschien toch wat tekort. Ze ker, de service van de Limbur ger was deze keer ondermaats en ook zijn netspel miste venijn, maar misschien was zijn groot ste makke wel dat hij bleef vol harden in zijn puur aanvallende tactiek. Toevallig of niet, maar in de halve finale staan vier spe lers die bij voorkeur vanaf de achterlijn opereren. Hewitt doet dat, Federer doet dat, Ro bredo en Canas doen dat ook. Zij vinden het niet nodig om voor die paar wedstrijden op gras hun spelstijl overhoop te gooi en. Schalken dus wel. Gevoel „Als de service loopt, dan is het goed. Als het gevoel er niet is, wordt het niks. Dit was zo'n dag. En die had ik vorig jaar ook te gen Rafter en die had ik vorige week in Halle ook tegen Björk- man. Dan zie je meteen waarom ik geen grasspecialist ben. Op gras moet je elke set drie of vier servicegames gemakkelijk doorlopen, nu ging het drie of SITTARD - In navolging van trainer Frans Thijssen vertrekt ook technisch directeur Jack Opgenoord bij Fortuna Sittard. In overleg met de club heeft hij gisteren besloten zijn functie met ingang van 1 juli ter beschikking te stellen. De 41-jarige Opgenoord trad in 1987 bij Fortuna in dienst als fysiotherapeut. In januari '88 volgde hij Joop Castenmiller op als algemeen manager. Sinds het vertrek van Pim Verbeek, drie jaar geleden, was Opgenoord behalve commercieel direc teur ook verantwoordelijk voor de technische zaken. ANP STOCKHOLM - Klas Ingesson heeft besloten zijn voetbal carrière te beëindigen en met zijn familie naar Zweden terug te keren. De voormalige PSV'er, die zijn loopbaan begon bij IFK Göteborg, speelde vijftien jaar in verschillende Europese competities. Behalve in Nederland was de middenvelder ac tief in België (KV Mechelen), Engeland (Sheffield Wednesday Frankrijk (OlympiqueMarseille) en Italië (Bari, Bologna en laatstelijk Lecce). De bijna 33-jarige Ingesson, die 57 inter landwedstrijden speelde voor Zweden, werd door Lecce tij dens de winterstop overgenomen van Olympique Marseille om te helpen degradatie uit de Serie A af te wenden. RTR HEERENVEEN - SC Heerenveen heeft de 23-jarige Deense voetballer Allan Bak Jensen gecontracteerd. Hij tekende voor vier jaar bij de Friese eredivisieclub. De 1,93 meter lange mid denvelder, ook inzetbaar als spits, is afkomstig van FC Midtjylland. Bak Jensen scoorde afgelopen seizoen zestien keer voor het net gepromoveerde Midtjylland. ANP OSTRAVA - Nederland moet bij het EK volleybal voor man nen in Ostrava (8-16 september) in staat worden geacht de halve finales te bereiken. Oranje trof het gisteren bij de loting in het stadhuis van de Tsjechische plaats; de ploeg van bonds coach Bert Goedkoop werd ingedeeld in groep A, met gast land Tsjechië, Rusland, Slowakije, Bulgarije en Slovenië. De andere poule ziet er met titelverdediger Italië, olympisch kampioen Joegoslavië, Frankrijk, Polen, Duitsland en Hon garije aanmerkelijk sterker uit. Nederland begint het toer nooi in de Vitkovice-hal met een wedstrijd tegen Slowakije. ANP HAMBURG - De Nederlandse hockeyers hebben gisteren tij dens een vierlandentoernooi in Hamburg gelijk gespeeld te gen Pakistan (1-1). Na een doelpuntloze eerste helft sloeg Brouwer Oranje in de 54e minuut vanuit een strafcorner op voorsprong. Abas maakte acht minuten later gelijk: 1-1. Van daag ontmoet het Nederlands elftal op het veld van Uhlen- horst Korea en een dag later wacht de ontmoeting tegen gast land Duitsland. ANP door Cilya van der Kooy DEN BOSCH - Justine Hénin kan zich in Den Bosch revancheren voor de verloren halve finale tegen Kim Clijsters op Roland Garros. De twee Belgische vriendinnen, die indruk maakten in Parijs, treffen elkaar vanmiddag in de eindstrijd van het Bra bantse grastoernooi. Twee weken geleden leek Hénin ten koste van Clijsters af te stevenen op de finale van de Open Franse kampioenschappen. Na een sterk begin met een set en een break voor, gaf ze de partij toch uit handen. „Dit is een nieuwe kans voor mij", keek Henin vooruit. „Ik heb dit jaar nu op hardcourt en gravel van Kim verloren, hopelijk gaat het dit keer, op gras, wel lukken. Henin kende in ieder geval een goede generale tegen Iroda Toelja- ganova. Ze gunde de Oezbeekse slechts vijf games (6-3 6-2). Ook Clijsters, die in Parijs verloor van de Amerikaanse Jennifer Capriati, begint met vertrouwen aan haar tweede finale op rij. De vriendin van de Australiër Lleyton He witt, halve finalist in Den Bosch, zette over tuigend de Joegoslavische Jelena Dokic met 6-4 6-2 opzij. „De kansen zijn 50-50. Het zal ongetwijfeld weer spannend worden." Het Belgische talent staat vandaag ook in de finale van het dubbel. Met haar gelegen heidspartner Miriam Oremans klopte ze in de halve eindstrijd het Franse/Slowaakse koppel Dechy/Nagyova met twee keer 6-3. ANP vier keer uiterst moeizaam en dan gaat het een keer mis. De re medie? Een mandje ballen pak ken en serveren. Net zolang tot het gevoel er weer is. Zo is het le ven." Het zijn vaak kleine dingen die het verschil maken. Ook Rae- mon Sluiter, de publiekslieve ling, rekende zich rijk tegen de Zwitser Roger Federer, vierde geplaatst in Rosmalen en in middels de nummer vijftien van de wereld. Sluiter pakte de eer ste set in de tiebreak, kreeg in het tweede bedrijf zeven breekkansen (waarvan vijf in een game) maar verloor uitein delijk toch de partij: 7-6 4-6 4-6. „Sneu, maar als je zelf je kansen niet benut, dan doet de ander dat wel", somberde Sluiter, die moeiteloos gelijke tred hield met Federer. Eén slordige game in de derde set werd hem uitein delijk fataal. Een goede return van Federer, een stuiterbal via de netrand en twee dubbele fou ten waren er teveel aan voor de gedreven Rotterdammer. „Tja, en dan kun je zeiken over pech - feitelijk pakte hij die game met één goede bal - maar het begint natuurlijk gewoon met die twee klutsers van me." Sjeng Schalken was gisteren wel succesvol in het dubbelspel. Samen met Haarhuis bereikte de Limburger de finale door de Wit-Russische combinatie Max Mirnii/Vladimir Voltsjkov met 6-2 6-7 6-2 te verslaan. GPD Raemon Sluiter verloor gisteren in drie sets van de Zwitser Roger Federer: 6-7 4-6 4-6. foto Toussaint Kluiters/ANP van onze sportredactie NÜRBURGRING - Jos Verstap pen heeft gisteren bij de vrije trainingen voor de Formule 1 Grote Prijs van Europa op de Nürburgring de zestiende tijd gereden. Zijn snelste ronde in de Arrows ging in 1 minuut en 19,640 seconden. De Finse McLaren-coureur Mi- ka Hakkinen maakte voorals nog de meeste indruk: 1.16,408. Hij bleef Coulthard en de broers Ralf en Michael Schumacher voor. Ralf Schumacher verleng de overigens gisteren zijn con tract bij Williams met twee jaar. De 25-jarige Duitser blijft tot 2004 voor formule-1 -renstal rij den. Het salaris van 'Schumi II' is naar verluidt van twintig naar 35 miljoen gulden per jaar ver hoogd. Verstappen was 0,2 seconden sneller dan zijn Braziliaanse teamgenoot Enrique Bernoldi, maar hield geen tevreden gevoel over aan de training. Hij kon maar 23 ronden rijden, waar de meeste andere coureurs de der tig of veertig haalden. De Ar rows kampte met hydraulische problemen en de stuurbekrach tiging functioneerde niet naar behoren. Verstappen maakte te weinig meters om de juiste af stelling of bandenkeuze te kun nen bepalen. Een analyse van de eerste helft van het seizoen leert dat Ver stappen een specialist in het in halen is geworden. In acht races maakte hij 59 geslaagde inhaal acties. „Aan de ene kant zijn de ze cijfers goed voor je als formu le-1-coureur. Aan de andere kant zeggen ze ook wat over je startpositie. ANP van onze sportredactie LEEUWARDEN - Jeroen Piket heeft zijn leiderspositie in het NK-schaken verstevigd door concurrent Tiviakov te ver slaan. De viervoudig Neder lands kampioen (voor het laatst in 1994) moet de koppositie de len met Van den Doel die te sterk was voor Van der Wiel. Titelver dediger Van Wely remiseerde opnieuw en staat op een vol punt achterstand. Piket begon gisteren met een kalme Engelse opening tegen Tiviakov. Hij verkreeg een sta biel voordeeltje dat Tiviakov deed besluiten om op zoek te gaan naar tegenspel. De strijd verscherpte snel en Tiviakov sloeg aan het offeren. Eerst gaf hij een kwaliteit en daarna een vol stuk. In ruil daarvoor zou Pi kets koning onder vuur komen te liggen. Piket vond na lang nadenken een manier om het tweede offer te weigeren en zijn materiële voordeel te behouden. Hij ruilde in inmiddels hoge tijdnood af naar een zeer gunstig eindspel. Vermoedelijk zou Tiviakov het onder normale omstandigheden hebben opgegeven, maar Piket bleef doorvluggeren, niet we tende dat hij de tijdcontrole al lang gehaald had. Piket ver zuimde daardoor een gunstige torenruil en moest daarna een uur langer doorzwoegen om het punt te mogen incasseren. Ook Van den Doel kwam op twee punten. Van der Wiel bleek geen antwoord te hebben op de populaire Berlijnse verdediging van het Spaans. Van der Wiels opzet was zelfs dermate slecht dat hij niet kon voorkomen dat zijn tegenstander langzaam maar zeker ruimte veroverde. Met een tijdelijk pionoffer brak de koning van Van den Doel door op de damevleugel en dat besliste de partijANP BOEDAPEST - De mannenwa- terpoloploeg is op het EK in Boedapest op de tiende plaats geëindigd. Het zevental verloor gisteren van Duitsland de strijd om de negende plaats: 6-8 (1-3 1-0 1-3 3-2). Door de tiende plaats dient Oranje zich te kwalificeren voor het EK in 2003Voor het volgen de EK hebben drie landen zich kandidaat gesteld: Slovenië, Joegoslavië en Kroatië. De eer ste vijf van Boedapest plaatsen zich rechtstreeks voor de eind ronde van het EK in 2003. ANP door Monique de Kneqt AMSTERDAM - Het is even stil als hem over dopingge- bmik wordt gevraagd. Twee fonkelende lichtblauwe ogen kijken je recht in de ogen. „Ik kon er niets mee. Ik voelde me er gewoon slechter door. Ik weet niet eens meer wanneer ik iets heb gebruikt en wat pre cies. In de jaren zestig kon je dingen vrij krijgen in de win kel." Amfetamine? „Nee, het was een soort versterkte cafeïne in een pilHoe zoiets gaat? Ik weet het niet. Het is net als aan een bar. Mensen die veel drinken zoeken elkaar op en mensen die niks drinken ook. Ik heb nooit zware spullen gebruikt. Wij j reisden veel en dan had je in de winter wel eens van die lichte inzinkingen. Bij vermoeidheid gaf de dokter wel eens wat. Ik weet niet wat het was. Je had vertrouwen in zo'n arts. Ren nersgaan niet zelf op zoek naar spullen. Als ze iets gebruiken, dan komt het meestal van een' ploegarts." Voormalig profwielrenner Pe ter Winnen heeft verklaard dat hij door ploegleider Peter Post in 1983 naar een arts in Velsen is gestuurd. Daar kreeg hij een spuit in z'n bil met 'een dikke j stroperige injectievloeistof' i om zijn vormcrisis te lijf te I gaan. Post reageert geïrriteerd. ..ik heb hem nooit naar een dokter in Velsen gestuurd." Peter Winnen I Winnen bekende, net als Ste- J ven Rooks, een testosteronpre- I paraat te hebben gebruikt om de Tour de France uit te rijden. Met medeweten van ploeglei- der Post. „Dat heeft hij in die televisie-uitzending gezegd i he? Ja, je kunt alleen voor de te levisie komen en een boek I schrijven als je iets interes- sants te vertellen hebt. Maar 1 °m daar andere mensen bij te betrekken... Dat vind ik zo laag." Hij lijkt iets te willen inslikken, waar de opwinding wint het van het stilzwijgen. „Winnen heeft twee jaar bij mij gereden, voor die tijd veel geld gevan gen, maar hij heeft niets ge presteerd. Hij at alleen rijst, verder niets. Geen stukje vlees vis. Maar dat schrijft-ie Wet." Dus Peter Winnen liegt? "Hij heeft alleen geprofiteerd. Held vangen voor een boek en ®en uitzending. Waarom heeft Jhj destijds niets gezegd? Als ze l°en open kaart hadden ge speeld waren het kerels ge weest. Maar ze hebben er eerst vjto gegeten en dan nu achter- af..." Laf? „Als je meegaat en je neemt het risico, dan moet je van een renner ook. Neem nou zo'n Frigo. Dat was een vech ter, iemand die er helemaal voor ging. Dat zo'n jongen ver loren gaat, vind ik verschrik kelijk jammer, maar wel te recht. Ik ben ervan overtuigd dat hij buiten de ploegleiding om heeft gebruikt. Anders zou hij niet onmiddellijk zijn ont slagen. Het zijn de managers die renners onbewust aanzet ten om dingen te doen. Renners zien het geld en voelen de druk van managers. Die jongens pakken liever tien, vijftien pro cent van twee miljoen dan van 500.000 gulden." Beschermen Renners moeten tegen zichzelf worden beschermd, vindt Post. Als doping zou worden vrijge geven, slikt een deel van de topsport zich dood. „Boven dien is niet iedere sportman voor medicijnen. Dan zou je de goeie kwijtraken. De sport bonden zijn goed bezig om de sport schoon te krijgen. Na tuurlijk lopen controleurs al tijd achter de feiten aan. Men sen zijn uitvinders." Dopinggebruik heeft zijn kijk plezier niet vergald. „Ik denk nooit: heeft-ie wel iets ge bruikt of niet. Welnee! Waarom zou ik? Dan kun je niets meer zien. Ook geen popartiesten." Maar een snuivende artiest speelt toch geen oneerlijke wedstrijd? „O nee? Zonder- drugs zouden andere artiesten misschien wel een kans maken. De manier waarop doping in de sport wordt aangepakt, is een voorbeeld voor de rest van de samenleving. De middelen die in de sport worden gebruikt zijn in wezen nog onschuldig als je ze vergelij kt met de drugs in de samenleving. Maar wiel renners zijn natuurlijk wel een gemakkelijke groep om aan te pakken. In welke sport vind je nou honderden sporters op een kluitje in hetzelfde hotel?" v Offers Vanuit zijn dierbare huis in Amstelveen (na 33 jaar laat hij nog een stuk aanbouwen) ziet hij ongeveer alle wielerwed strijden en geniet hij van het tactische spel dat voor veel kij kers onzichtbaar blijft. Zelden staat hij aan de weg. „Op tele visie zie je het beter." Terugkij ken doet hij niet. „Als het is af gelopen, heb ik een fantastisch leven gehad. Ik heb er iets mee gedaan. Ik heb wat gepresteerd met m'n lichaam. Daar heb ik ontzettend veel offers voor ge bracht. Blessures, ziekten, een deel van je jonge leven. Maar het was allemaal de moeite waard. Ik heb nergens spijt van, want ik kijk niet achter om. Wat geweest is geweest." Peter Post kent geen spijt over zijn verleden op de fiets achteraf niet zeuren. Ik wil er niets meer over zeggen. Ik vind het beneden mijn niveau om hierover te praten. Gebruind gezicht met een jon genskapsel. Glanzend lila overhemd over een nog altijd afgetraind lichaam. „Ik fiets een paar keer per week vijftig, zestig kilometer. Voor m'n ple zier. Ik zou niet meer willen doen met fietsen. Vorig jaar heb ik Farm Frites nog gereor ganiseerd en de combinatie Domo/Farm Frites gemaakt. Dat was eenmalig. Ik heb lang genoeg in de wielrennerij ge werkt. Aanbiedingen sla ik be wust af. Dan ben je weer dag en nacht bezig". Hij is zestien jaar beroeps wiel renner geweest en twintig jaar ploegleider. In beide functies oogstte hij lof en eer. „Als ren ner was ik niet afhankelijk van mensen. Ik was zelfstandig. Als ploegleider was ik afhankelijk van heel veel mensen en moest ik verschillende belangen die nen. Dat was veel moeilijker. Je wordt dan ook heel vaak aan gevallen. Zelf wielrennen vond ik veel boeiender. Ploegleider zijn had ik niet altijd in de hand. Op een gegeven moment had ik het echt gehad, maar je zit toch in een bepaalde molen. Je hebt een soort bedrijf. Dat kun je niet zomaar afdankenje hebt wel met mensen te ma ken." Echtscheiding De helft van het jaar was hij thuis, de andere helft was hij weg. „Hoort bij het vak. Daar heb ik nooit moeilijk over ge daan. Mijn vrouw ook niet." Zeven jaar geleden gingen ze uit elkaar. Of de gejaagdheid van de wielersport van invloed is geweest op hun echtschei ding weet hij niet. Zijn 'buiten sporige beroep' was wel mede bepalend in de beslissing om geen kinderen te willen. „Ik was 31 jaar toen ik trouwde en was nog volop bezig met het vak. Ik leefde actief voor m'n sport en was veel van huis. Sa men hebben we besloten om niet te kiezen voor kinderen. Het is een bewuste keuze ge weest waarvan ik nooit spijt heb gehad. Ik mis geen kinde ren. Ik denk nooit: had ik maar... Nooit." Hij heeft zich als renner nooit ondergeschikt gevoeld. Ook nu is een wielrenner nog zelfstan dig, vindt Post. „Hij kiest be wust voor een sponsor en sluit een overeenkomst met een pro gramma dat het best bij hem past. Als hij zondagavond thuiskomt, is er niemand die tegen hem zegt: je moet morgen trainen. Maar je moet jezelf na tuurlijk wel waarmaken. Door- het geld is de druk groter ge worden. Van een investering moet wel iets terugkomen. Renners die twee miljoen gul den verdienen moeten daarmee om kunnen gaan. Ik zou die druk wel aankunnen. Ik heb ja ren met stress geleefd." Een renner moet presteren en dan is het verleidelijk om een middel te gebruiken dat wind mee geeft. „Ik begrijp dat die verleiding groot is, toch is het de eerste verantwoordelijk heid van de renner geen doping te gebruiken. Maar het vlees is zwak. Het typeert het karakter Als hij ergens voor kiest dan staat hij ook Peter Post. Wielrenners die na hun carrière zijn in zijn ogen geen knip voor hun neus achter z'n keuze. Dat doet een kerel, vindt uit de school klappen over dopinggebruik, waard. „Wat geweest is, is geweest". Peter Post over dopinggebruik in het peloton: „Renners gaan niet zelf op zoek naar spullen. Als ze iets gebruiken, komt het meestal van de ploegarts." foto Cees Zorn/G PD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21