pzc Autisme vaak laat ontdekt Wrakken in twee jaar uit vaargeul Zierikzeeënaar moet toestand in gevangenis Kazachstan verbeteren Ledental Vlissingse 3VO sterk afgenomen Cerestar zoekt naar nieuw afzetgebied voor restproducten Bouwondernemers lijden schade door laks beleid gemeente Restauranthouder hoeft niet te rekenen op toestemming stoeterij 17 Hulp schiet tekort Terneuzen wil grond terug van bedrijf Voorzitter PvdA spreekt in Goes zaterdag 23 juni 2001 Leo Jacobs gaat zich bekommeren om het welzijn van gevangenen in Kazachstan. foto Marijke Folkertsma doorRoelf Reinders MIDDELBURG - De hulp aan autisten in Zeeland schiet te kort. Er is te weinig kennis om vroeg vast te stellen dat een kind autistisch is. Ouders shoppen vaak eindeloos langs artsen en instellingen voordat hulp op gang komt. En de bestaande hulp is ontoereikend. De hulp in Zeeland aan autisten is kwalitatief en kwantitatief onder de maat, stelt H. van Rijn van welzijnsstichting Scoop en leider van een project om de hulp aan autisten te verbeteren. ..Dat vinden de hulpinstellin gen zelf ook." Van Rijn zegt dat autisten vaak net buiten de boot vallen. „Spe- cifieke hulp voor autisten ont- breekt. Een autistisch kind 1 komt vaak in de sector van de verstandelijk gehandicapten of de psychiatrie terecht. Maar au tisme zit daar net tussen in. Zo'n kind krijgt dus niet de juiste hulp." Versnipperd De hulp voor autisten in Zee land is te versnipperd, zegt Van Rijn. „En er is gewoon te weinig hulp en te weinig kennis. Autis me is nog een onontgonnen ge bied." Volgens Van Rijn schiet de hulp aan autisten niet alleen in Zee land tekort. „Dat is in heel Ne derland zo. Het is voor het wel- 1 zijn van een kind slecht als het niet de goede hulp krijgt. Het is 1 voor een autist bijvoorbeeld vreselijk om in een huis met ver- standelijk gehandicapte kinde ren te wonen. Maar dat is vaak wel de praktijk." Ook voordat er hulp komt, lopen autisten tegen problemen op. „Voor de diagnose van autisme is onvoldoende kennis", zegt I doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Vlissingse bedrijf Vismer heeft van de be stuursrechter in Middelburg nog een maand de tijd gekregen om een bedrijf te vinden dat sa men met Vismer een pand op het Terneuzense bedrijventerrein Handelspoort gaat betrekken. Slaagt het bedrijf daar niet in, dan moet Vismer het bedrijfs terrein van enkele duizenden vierkante meters weer overdra gen aan de gemeente Terneuzen. Terneuzen eiste bij de rechter deze week de overdracht van de gronden, omdat Vismer tot op heden toe niet aan zijn verplich tingen had voldaan. Het Vlissingse bedrijf kocht en kele jaren geleden de bedrijfs- grond van de gemeente met de bedoeling er een vestiging te be ginnen. In het nieuw te bouwen pand zou een tweede bedrijf ruimte te huren, maar deze overeenkomst werd volgens wethouder K. van der Hoofd van Terneuzen (ruimtelijke or dening) na onenigheid tussen de twee partijen ontbonden. „Het gevolg van dit alles was dat Vismer -ondanks het feit dat or bouwvergunningen waren verleend - de bouw bleef uitstel len In de vergunningen was echter een bepaling opgenomen dat het bedrij f uiterlij k achttien maanden na de aankoop van de grond er een gebouw op gezet zou hebben. Aan die verplich ting is niet voldaan. We hebben vervolgens nog eens maanden lang gewacht tot het bedrijf ini tiatief zou nemen tot de bouw, Maar dat bleef uit. Voor ons brak toen het moment aan om de rechter te vragen om de aan koop ongedaan te maken", zei van der Hoofd. Volgens de Terneuzense wet- houder zou een grondover- dracht meer dan netjes zijn. „We I zitten op dit moment in Temeu- zen met een tekort aan bedrijfs- grond. Dan kan het echt niet zo zijn dat een bepaald bedrijf zijn j verplichtingen niet nakomt, "oor het perceel zouden we zo ^ngegadigde vinden en wel één die wel zijn verplichtingen na komt. We hopen dat de rechter dan ook begrip heeft voor de si tuatie waarin wij verkeren", zei de wethouder. He rechter heeft het Vlissingse j bedrijf nog een maand respijt gegeven een partner te vinden en te beginnen met de bouw. Van Rijn. „Ouders shoppen vaak lang langs de huisarts, dan weer die arts, dan weer die in stelling. Voordat er hulp komt, zijn ze soms jaren en een hele boel ellende verder." In de tijd dat autisme niet is op gemerkt, kunnen de problemen groter worden. „De gedragspro blemen kunnen een gezin ont wrichten", zegt Van Rijn. „Hoe eerder de diagnose, hoe beter de opvang." ZIZA Om de zorg aan autisten te ver beteren, slaan Zeeuwse hulpin stellingen de handen ineen. Vol gende week begint het project ZIZA, het Zeeuws Integraal Zorgcircuit Autisme. Het pro ject moet tot een volledig zorg aanbod leiden voor mensen die aan welke vorm van autisme dan ook lijden. „In de toekomst is voor elke ou der de weg naar hulp vooral veel duidelijker en ook aanzienlijk korter", zegt Van Rijn. „Een he leboel hedendaagse ellende be hoort dan definitief tot het ver leden." Aan het ZIZA-project doen de gehandicaptenstichtingen Ar duin, Tragel, Het Gors en de SPD, de jeugdhulpinstelling AZZ, het psychiatrisch centrum Emergis, de Federatie van Ou derverenigingen en de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Autisme mee. De provincie Zeeland subsi dieert het project. Uit gegevens van de autisme- vereniging blijkt dat vier a vijf op de tienduizend Nederlanders de klassieke vorm van autisme hebben en nog eens veertig tot vijftig op de tienduizend een an dere vorm van autisme. Dat be tekent dat er in Zeeland zo'n 2400 mensen met een vorm van autisme wonen. van onze regioredactie DEN HAAG - Restauranthou der W. de Dalie uit Cadzand hoeft er niet op te rekenen dat hij ooit nog toestemming krijgt voor het bouwen van een paar denfokkerij met KI-station aan de Herenweg. In hoogste instantie heeft de Raad van State beslist dat de ge meente terecht heeft geweigerd mee te werken aan de plannen van De Dalie. De restauranthouder voerde 1 juni bij de hoogste bestuurs- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Voormalig direc teur Leo Jacobs van het recrea tief milieucentrum Ecoscope in Renesse gaat in de Aziatische republiek Kazachstan leiding geven aan een hervormingspro gramma voor gevangenissen. Hij wordt uitgestuurd namens de in Den Haag zetelende hulp organisatie Cordaid, een sa menwerkingsverband van Memisa, Mensen in Nood en Vastenactie. Het gaat om een project van mininaal drie jaar. Jacobs werd vorig jaar door de gemeente Schouwen-Duive- lancl aangetrokken om het pres tigieuze Ecoscope op de kaart te zetten. Al snel bleek dat de sa menwerking niet boterde, het geen leidde tot een conflict met wethouder Ger van de Velde-de Wilde. De situatie escaleerde in rechtbank een rechtszaak tegen de gemeente Oostburg. Het ging tijdens de zitting vooral over manier waarop in Oostburg in het verleden bouwvergunnin gen zouden zijn afgegeven. Vol gens De Dalie en zijn raadsman D. Oosterbaan uit Barendrecht heerste er in Oostburg een hoogst informele sfeer als januari, toen Jacobs door de ge meente op non-actief werd ge steld. Een ontslagprocedure werd ingetrokken, nadat beide partijen een financiële regeling overeen waren gekomen. De breuk deed de organisatie adviseur teruggrijpen naar zijn oude liefde: Oost-Europa. En dus reageerde hij op een vacatu re in een internationaal vak blad, waarin een liaisons officer werd gevraagd voor een ont wikkelingsproject in Kazachs tan. Jacobs wordt belast met de oprichting van burgercomités die moeten gaan toezien op het verbeteren van de omstandig heden in de gevangenissen. Daarbij gaat het om het gebied rond de stad Pawlodar (met zo'n driehonderdduizend inwoners), in het oosten van de republiek even onder de grens met Rus land. Het accent ligt op het be strijden van tuberculose, ver- het ging om bouwvergunnin gen. „Begin maar vast met bouwen, de vergunning komt later wel", zo verwoordde Oosterbaan de praktijk die in Oostburg zou hebben bestaan. In die sfeer be gon De Dalie enkele jaren gele den met het bouwen van een loods op zijn stuk grond bij de oorzaakt door de leef situatie in de overvolle inrichtingen. Te vens moet Jacobs er in drie jaar tijd in slagen een non-gouver- mentele-organisatie (NGO) op poten te zetten, die na zijn ver trek kan dienen als een be trouwbaar aanspreekpunt voor de hulpinstellingen. „Uitgangs punt is dat de basis wordt ge vormd door lokale mensen. Ik ben de enige Nederlander, de enige westerling zelfs." Stoomcursus Zijn vertrek staat gepland op 2 juli, pas rond de kerst kan hij zich voor enkele weken weer bij zijn gezin in Zierikzee voegen. Afgezien van een stoomcursus Russisch en enige oriëntatie op het werkgebied ('Kazachstan is een democratische republiek, rijk aan bodemschatten en heeft zo'n 86.000 gevangenen'), heeft Jacobs zich nog niet écht kun- Herenweg. Het liep ongelukkig af voor de restauranthouder, want de gemeente sommeerde hem het gebouw af te breken, hetgeen ook daadwerkelijk is gebeurd. In september 1997 diende De Dalie een aanvraag in voor een bouwvergunning. Een paar maanden eerder had de ge nen voorbereiden op zijn nieu we taak. Duidelijk is dat hij zijn aandacht moet verdelen over meerdere gevangenissen. „Maar hoeveel precies, eerlijk gezegd heb ik geen idee." Jacobs vreest evenwel niet voor het onbekende. „Ik zie een aan tal raakvlakken met aan Eco scope. Ook daar was in het begin volstrekt onduidelijk wat me te wachten stond. Het verschil is dat ik nu beter weet waar ik aan begin, mijn taken zijn duidelijk geformuleerd. En verder, of je nu voor kampeerboeren, met gehandicapten of een NGO werkt, feitelijk komt het alle maal op het zelfde neer. Met dien verstande dat als het met Ecoscope misgaat, de gemeente drie miljoen gulden kwijt is. Flopt het project in Kazachstan dan stel je een heleboel mensen teleur. En dat is natuurlijk altijd vele malen erger! meënte echter bekendgemaakt dat voor het gebied een nieuw bestemmingsplan ging gelden. Dit nieuwe bestemmingsplan, dat ook nu geldt, verbiedt de bouw van een paardenfokkerij. De gemeente wilde om die reden geen medewerking verlenen aan het plan van De Dalie. De Raad van State onderschrijft het standpunt van Oostburg en verwerpt het beroep van De Da lie. Eerder al werd de inwoner van Cadzand, die in Sluis zijn nering heeft, door de rechtbank in Middelburg met lege handen naar huis gestuurd. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het ledenaan tal van de Vlissingse afdeling van 3VO, voorheen Veilig Ver keer Nederland, is de afgelopen zes jaar met 41 procent afgeno men. Waren er in 1995 nog 223 leden, nu zijn dat er 131Het be stuur van de afdeling noemt de ontwikkeling zorgelijk en stelt dat het zich beraadt over zijn bestaansmogelijkheid. Dat staat in het jaarverslag van de 3VO in het district Zeeland. Afdelingssecretaris H. Assink zwakt die stelling in een reactie af. „Er is geen reden voor onge rustheid. We gaan gewoon op dezelfde voet door. Het uit drie leden bestaande bestuur is wel op zoek naar een voorzitter, maar het kan het werk nog goed aan. De afdeling heeft bestaans recht, ondanks het dalend aan tal leden." Vice-voorzitter Joh. de Nood door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Het maisver- werkende bedrijf Cerestar in Sas van Gent is een onderzoek begonnen naar alternatieve af zetmogelijkheden voor restpro ducten. Tot voor de MKZ-crisis gingen de reststoffen in vaste vorm meestal naar mengvoederfabri kanten en in natte vorm direct naar varkensboeren. Bij het uit breken van de crisis werd het vervoer per as direct stopgezet en werd gekozen voor het trans port per schip. Overigens was Cerestar wel ge noodzaakt de voorbije maanden om een deel van de restproduc ten op te slaan in silo's, omdat bepaalde afnemers - de boeren vooral - niet bereikt konden worden. De MKZ-crisis had niet tot ge volg dat het Sasse bedrijf met grote voorraden restproduct door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Gemeenten laten hun bestemmingsplannen versloffen. Verouderde bestem mingen voor stukken grond frustreren particuliere op drachtgevers in nieuwbouw en verbouw in hun mogelijkheden en sluiten niet aan op de situatie van nu. Ook bouwbedrijven verliezen veel geld doordat ach terhaalde zaken in bestem mingsplannen bouwprojecten onterecht traineren. Dat zegt NVOB Zeeland-voorzitter C. Flipse. Hij verwacht weinig soelaas van de vernieuwingsoperatie waar de Zeeuwse gemeenten voor hun bestemmingsplannen aan begonnen zijn. Bestemmings plannen mogen volgens de Wet Ruimtelijke Ordening niet ou der zijn dan tien jaar. Onder zoek van de Rijksplanologische Dienst toonde eind 2000 aan dat 67 procent van de Zeeuwse be stemmingsplannen toch ouder was dan een decennium. Dat is inclusief de 'postzegelwijzigin- kjes', waarbij voor een bepaald stuk grond ontheffing van het bestemmingsplan wordt gege ven. Flexibeler Rijk en provincie initieerden vervolgens een vernieuwings ronde, die in 2004 geklaard moet zijn. Maar uit bestem mingsplannen die in Zeeland recent zijn vastgesteld, blijkt niet dat gemeenten van plan zijn om flexibeler om te gaan met bouwmogelijkheden, stelt Flip se. „Omdat gemeentebesturen niet goed kunnen overzien wat de bouwmarkt in de toekomst gaat brengen, worden mogelijk heden bij voorbaat sterk inge perkt. Hoe die inperkingen in de praktijk uitwerken, daar wordt niet meer naar omgekeken", verwijt Flipse. Ruimtelijke Ordening krijgt bij de Zeeuwse gemeenten niet de aandacht die het verdient, vindt secretaris Mira Sollie van NVOB Zeeland. „Het onderkomen en de bemen sing van de afdelingen Bouw- en Woningtoezicht en Ruimtelijke Ordening bij gemeenten is vaak tekenend", stelt secretaris Mira Sollie van de NVOB Zeeland. „Het is geen aantrekkelijk werk: je hebt vooral te maken met boze burgers die niet mogen wat ze willen en een wethouder van 3VO district Zeeland con stateert dat de afdeling Vlissin- gen de enige afdeling in Zeeland is die zo hard roept over het da lend aantal leden. „Het is in het algemeen moeilijk om aan leden te komen. Mensen haken af om dat ze denken dat ze betaald krijgen voor het vrijwilligers werk. Maar dat is niet h,et geval. Gemeenten subsidiëren wel campagnes en projecten, maar geen vrijwilligerswerk. Dat is eenmaal zo. Verder hadden we gehoopt met de fusie tot 3VO tot meer leden te kunnen komen. Het is een landelijk gegeven dat het aantal mensen dat zich om niet wil inspannen voor een be stuursfunctie afneemt." Hoewel het de meeste afdelin gen goed gaat, zijn Goes en Rei- merswaal bij gebrek aan be stuur slapend. De afdelingen Hulst en West- Zeeuws Vlaanderen worden in september nieuw leven ingebla zen. bleef zitten. Integendeel, de vraag naar veevoer nam tijdens de crisis alleen maar toe, omdat veeboeren hun vee niet konden laten slachten. Het vervoer van veevoeder over de weg diende slechts één dag volledig stilgelegd te wor den. De schade voor het bedrijf viel voor Cerestar dan ook erg mee. Dat kan overigens niet gezegd worden van de vee sector. Stabiel Cerestar-directeur R. van Nu- nen stelt in het personeelsblad van het bedrijf „Dat het nog maanden zal duren voor de situ atie in de sector weer enigzins stabiel is." Van Nunen gaat er van uit dat de MKZ-crisis een blijvend effect op de veehoude rij in Nederland zal hebben. Reden ook voor Cerestar op te zoeken aan alternatieve afzet mogelijkheden voor de reststof fen. die je niet steunt." Sollie werkte voorheen aan de opstelling van bestemmingsplannen bij een stedenbouwkundig bureau en was vervolgens als Schouws ge meenteambtenaar betrokken bij de toetsing van bouwaan- vragen aan bestemmingsplan nen. „Ik heb respect voor de mensen op die afdelingen gekre gen", zegt ze. „Als de handhaving van de in- richtingsregels voor het buiten gebied een onderwerp was waarmee een wethouder her verkiezing kon bereiken, lag het anders", stelt Flipse. „Maar de bouw van een nieuwe wijk is al tijd mooier dan de aanpassing van bestaande bouw. Iedere ge meentebestuurder wil nieuw bouw op zijn naam hebben, ver- bouwmogelijkheden zijn veel minder aantrekkelijk." Garage Onterecht, vindt Flipse. Juist nu mensen door gebrek aan betere koopwoningen besluiten dan maar hun eigen huis aan te pas sen, dienen de obstakels uit ver ouderde bestemmingsplannen geslecht te worden. Onder die obstakels verstaat Flipse bepa lingen die de omvang van aan bouwen beperken en die de con versie van garage tot leefvertrek verbieden. GOES - Het PvdA-gewest Zeeland houdt vandaag, een ledenvergadering, die ook toegankelijk is voor niet-leden. Na een huishoudelijk ge deelte, dat duurt van 10.30 tot 11.30 uur, zal de, onlangs gekozen, lande lijke voorzitter van de PvdA, Ruud Koole, de vergadering toespreken. Onder leiding van Aad van der Woude wordt ver volgens een discussie gevoerd over partijver nieuwing. De vergadering wordt ge houden in het Groen Col lege aan het Stationspark 39 te Goes. Rijkswaterstaat verwacht binnenkort beslissing Vlaamse overheid door Ben Jansen VLISSINGEN - In twee jaar tijd moe ten ongeveer veertig wrakken en ande re obstakels in de hoofdvaargeul en de noodankergebieden van de Wester- schelde worden opgeruimd. Het projectbureau wrakopruiming van Rijkswaterstaat Zeeland heeft de voor bereidingen voor deze grote schoon maakbeurt gereed. Het wachten is op toestemming van de Vlaamse overheid. Die betaalt de kos ten van deze met de verdieping van de Westerschelde samenhangende opera tie. Hoofd projectbureau P. van der Vlies hoopt dat de Vlaamse regering de knoop nog voor de zomervakantie doorhakt. „Dat zou betekenen dat het werk in oktober of november zou kun nen beginnen. Anders zie ik het dit jaar niet meer gebeuren. Maar ja, er moeten beslissingen genomen worden en dat heeft tijd nodig." Vorig voorjaar zijn de laatste wrakken in het kader van de verdieping uit de bodem gehaald: de Sierra Grande in het Nauw van Bath, de Deutschland in de Wielingen en de SRGJ in de Overloop van Valkenisse. Eerder waren in twee jaar tijd al twaalf andere wrakken en obstakels opgeruimd in de Wester schelde. Aannemers Rijkswaterstaat was van mening dat de aannemers die de het opruimwerk ver zorgden, wel erg veel tijd en geld incal culeerden voor onwerkbaar weer en an dere tegenvallers. Daarom is besloten het over een andere boeg te gooien: de verwijdering van de resterende veertig wrakken wordt in één keer aanbesteed. Op die manier kan, zo is de verwach ting, het karwei sneller en goedkoper worden uitgevoerd. Aanvankelijk was het de bedoeling van in het kader van de verdieping tot 11,60 meter 75 wrakken en andere obstakels zouden moeten worden opgeruimd. Van der Vlies: „In een dynamisch ge bied als de Westerschelde doen zich voortdurend veranderingen in de geu len voor. Het gevolg daarvan is dat een aantal wrakken die we eerst in beeld hadden, bij nader inzien toch niet hoef den te worden aangepakt en er zijn an dere bijgekomen." Uiteindelijk hield Rijkswaterstaat er - na wat inmiddels is opgeruimd - 44 over. Daarvan staan er 38 in het bestek dat binnenkort wordt aanbesteed. Vijf objecten worden nog nader onderzocht. Die zullen mogelijk worden aangepakt als er nog wat overblijft van de 250 mil joen gulden die de Vlaamse overheid voor de wrakopruiming beschikbaar heeft. Kettingen Dat nog resten van schepen, overboord geslagen lading, kettingen en hopen steen uit de vaargeul moeten worden gehaald, betekent niet dat de verdie ping tot 11,80 meter nog steeds niet is bereikt. De wrakken op de drempels die de vaardiepte beperkten, zijn als eerste opgeruimd. Bij Hansweert en bij Bath krijgt de wrakkenopruimers nog te maken met twee obstakels in vrij smal vaai-water. Tijdens het verwijderen van deze wrak ken zal eenrichtingsverkeer worden in gesteld. Rijkswaterstaat heeft twee Belgische en twee Nederlandse loodsen op een scheepvaartsimulator laten testen hoe deze locaties het best kunnen worden gepasseerd wanneer werkschepen er bezig zijn. Daarbij is gebleken dat al leen de allergrootste schepen er niet voorbij kunnen. Van der Vlies: „We zullen de doorvaart voor dat type schepen dan gedurende een aantal uren per dag moeten strem men. We zijn in overleg met de haven van Antwerpen om daar ruim van tevo ren data voor te plannen." Vorig voorjaar zijn de laatste wrakken in het kader van de verdieping uit de bodem gehaald. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17