Brand toch nog funest voor Gero PZC HOGE KORTING Voor een paard moet je de tijd nemen Halt blijkt na tien jaar succesverhaal Speelstad Vlissingen PZC in teken van water OPRUIMING CDA Middelburg zet wensen alvast op rijtje Wanhopige bewoner stuit op machteloze woningcorporatie Camperbedrijf sluit de deur 15 Inbraak woning Westenschouwen In elkaar geslagen om aansteker Politie stopt drankrijders Goes Coniferenhaag vat vlam JOP Noordgouwe voldoet Gewonde door ongeval Auto in beslag genomen SHOWMODELLEN OP=OP zaterdag 23 juni 2001 Oostburger Eddy Modde met het paard Spike: „Als je de teugels wegneemt, blijft er maar een ding over: communicatie." foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus OOSTBURG - Mensen zijn roofdieren. Na tuurlijke vijanden van paarden, hun 'prooi'. Ze vluchten wanneer ze zich bedreigd voe len. Wie met paarden wil omgaan, moet le ren hoe het is om paard te zijn. Zie hier in een notendop de theorie achter de natural horsemanship-methode van de Amerikaan Pat Parelli. De Oostburger Eddy Modde heeft in drie jaar tijd ook deze methode leren toepassen. Sinds kort mag hij, als eerste in Nederland, volgens deze methode mensen leren met hun paard een gezonde harmonieuze relatie op te bouwen. De paarden bij de boerderij van Eddy Mod de en zijn moeder ogen, zo onder de scha duw van de bomen, tevreden. Als de slanke, donkerblonde paardenman de wei instapt, lopen schimmel Spike en een veulen hem al tegemoet. Met een lange zweep begint Eddy de rug van de witte viervoeter te strelen. „Hiermee probeer je het vertrouwen van een paard te winnen", verklaart hij. Als hij plotsklaps de zweep op de grond zwiept, vlucht het jonge paardje direct te rug naar de kudde. Spike daarentegen blijft rustig staan. Eddy: „De veulen heeft nog niet genoeg training gehad. Met Spike ben ik al een jaar bezig." Zonder hulpmiddelen als zadel, bit of tuig klimt hij op de rug van de ruin, die nog steeds geen voet heeft ver roert. Dan stapt het paard langzaam achter uit. Leeuw „Kijk, ik beweeg mijn heupen mee met de spierbeweging van het dier. Hij weet daar door precies wat ik wil. Als ik mijn voeten anders zet en mijn lichaam anders beweeg, laat ik hem stoppen of vooruit lopen. Men sen die niet gewend zijn, verkrampen mis schien als er onverwacht iets gebeurt. Dat voelt een paard, alsof er een leeuw op zijn rug zit. Op zo'n moment gaat ie bokken." Op het terras naast de boerderij licht Eddy Modde de methode, die hij in Australië en in de Verenigde Staten leerde, nader toe. „Als je de teugels wegneemt, blijft er maar een ding over: communicatie. Pas als je de hulp middelen wegneemt, test je de relatie met het paard. Mensen hoeven niet eens echte problemen met hun paard te hebben om hier te komen. Wat je hier leert is puur de relatie met het paard. Het is net als in een huwelijk. Dat kan jaren goed gaan, maar wat gebeurt er als er meer respect geëist wordt van el kaar?" „Het paard is een gevoelig, een edel dier. Zijn overlevingsinstinct is vluchten. Dat werkt al heel anders dan bij een koe, die met zijn horens voor de aanval zal kiezen. Hon den en katten zijn roofdieren. Als je je hond berispt, begrijpt ie dat. Maar als je je stem verheft bij een paard, gaan er allerlei alarm bellen rinkelen. Veel mensen hebben moeite om hun paard uit de wei halen. Dat gebeurt meestal omdat ze gehaast zijn. Het paard voelt zoiets aan. Voor paarden moet je de tijd hebben." WESTENSCHOUWEN - In een woning aan de Cauersweg in Westenschouwen is donderdagmiddag ingebroken. De hele woning werd doorzocht en er werd een geldbedrag van enkele honderden guldens meegenomen. Verder werden sieraden weggenomen ter waarde van enkele duizenden guldens. De braakschade is niet bekend. VLISSINGEN - Een 22-jarige man is in de nacht van donder dag op vrijdag door vijf jongens in elkaar geslagen. Het inci dent vond plaats in de Nieuwstraat in Vlissingen. Een van de jongens vroeg de man om een aansteker. Toen de man deze niet wilde afgeven, werd hij in het gezicht geslagen en geschopt. De man liep hierbij een gekneusde heup en neus op. Hij werd voor zijn verwondingen behandeld in het zieken huis. GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag reden er in Goes nogal wat bestuurders met een slok op rond. Op de Deltaweg werd een 57-jarige Goesenaar aangehouden, die na een zucht in de blaaspijp drie uur niet mocht rijden. Een inwoner van Borsele moest op de De Graaffstraat 410 gulden afrekenen en op de M. A. de Ruy terlaan kreeg een 26-jarige inwoner van Bergen op Zoom een rijverbod van zes uur. ARNEMUIDEN - Een coniferenhaag aan de Wielingen in Ar- nemuiden heeft donderdagavond vlam gevat. Zes coniferen vlogen in brand. De brandweer moest er aan te pas komen om de brand te blussen. De brand is waarschijnlijk aangestoken. NOORDGOUWE - De Jongeren Ontmoetings Plaats (JOP) in Noordgouwe voldoet aan de behoefte, concludeert de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland een jaar nadat de voorziening in gebruik werd genomen. De caravan op het sportterrein achter basisschool De Springplank wordt vol gens jongerenwerker Sandra Loos vrijwel dagelijks bezocht. Overdag is de plek vooral het domein van kinderen tot twaalf jaar. Met name na de middag zoekt de oudere jeugd het honk op. TERNEUZEN - Een 30-jarige automobiliste uit Sas van Gent raakte gisterochtend lichtgewond aan het hoofd bij een ver keersongeval op de Guido Gezellestraat in Temeuzen. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 34-jarige vrouw uit Ter- neuzen die vanuit de Zuidlandstraat de Guido Gezellestraat wilde oversteken en verzuimde voorrang te verlenen aan de Sasse. Onderweg werd ook nog een auto van een 35-jarige Terneuzen geraakt. De gewonde vrouw moest zich door een dokter laten behandelen. TERNEUZEN - Van een 28-jarige Terneuzenaar is gistermid dag de auto in beslag genomen bij een verkeerscontrole in zijn woonplaats. De auto was niet verzekerd en de man had geen geldig rijbewijs. Wel hadhij 0,7 gram heroïne in zijn bezit, die eveneens in beslag is genomen. De man is na verhoor en het opmaken van een proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. door Ab van derSluis Vuurwerkklanten van Halt spuiten als straf een strooiwagen van de Vlissingse reinigingsdienst schoon. foto Lex de Meester doorNadia Berkelder KOUDEKERKE - Bijna een jaarna de brand die het bedrijf verwoestte, gaat Gero Campers alsnog dicht. Het bedrijf is de fi nanciële gevolgen van de brand niet te boven gekomen. De ge plande verhuizing naar Middel burg gaat niet door. De klanten en crediteuren zijn inmiddels op de hoogte gesteld. Maandag uordt Gero Campers uitge schreven bij de Kamer van Koophandel. Het bedrijf aan de Noordmon- sterweg in Middelburg werd op 16 augustus vorig jaar in de as gelegd. De brand was aangesto ken, de dader is nooit gepakt. „Die loopt nog lekker rond en de politie is er ook klaar mee", zegt eigenaar Robert Knippers. „Ik hoop dat hij ooit nog eens tegen iemand zijn mond voorbij praat." Onderverzekerd Maanden na de verwoesting van zijn bedrijf, werd Knippers ge confronteerd met claims van verzekeringsmaatschappijen. „We hadden campers van klan- ien op het terrein staan. Die wa ren verzekerd tegen brand, maar de verzekeringsmaat schappijen van die klanten ver halen de schade nu op ons." Knippers was zelf door onzorg vuldigheid onderverzekerd. Zijn eigen maatschappij ver goedt de claim van drie ton dan ook niet. Doordat Knippers onderverze kerd was, koste het moeite om zijn bedrijf weer op de rails te zetten. „De bank haakt af om- datje onderpand weg is, de mar ges worden minder omdat ik al leen auto's in bemiddeling had staan. Je komt snel in een neer waartse spiraal. Veel mensen zeiden dat we gek waren om doorNadia Berkelder VLISSINGEN - Basco moet in grijpen om de overlast in de Vlissingse Bonedijkebuurt te- ?en te gaan, vindt Wim Hierck. Basco kan bewoners die over last veroorzaken niet zomaar op straat zetten, betoogt directeur BenBaert. Een ontmoeting tus sen een wanhopige bewoner en een machteloze woningcorpo ratie. Na een half uur breekt Baert de bijeenkomst af. Hierck beschul digt Basco ervan de buurt be wust laat verpauperen. „Vanuit uw woningen worden drugs ver kocht en mensen bedreigd en u laat dat toe. U wilt de wijk be wust naar de klote helpen. "Dat gaat Baert te ver. „Ik denk dat we het gesprek moeten beëindi gen", zegt hij en schudt Hierck de hand. Die druipt moedeloos af „Ik ga Vlissingen verlaten", verzucht hij. Hierck woont aan de Schuit- vaartgracht. Hij maakt zich door te gaan, maar we kregen veel steun van collega's en debi teuren. Het personeel heeft zich altijd voor honderd procent in gezet. De klanten kwamen druppelsgewijs terug. Ik heb privé alles eruit getrokken om de boel draaiende te houden, maar nu is het op." Na cle brand verhuisde het bedrijf tijdelijk naar Goes. Deze maand zou de nieuwe vestiging in Middelburg open gaan. Alles kwijt Knippers is hoofdelijk aanspra kelijk voor de schulden die nu zijn ontstaan. Dat betekent dat schuldeisers ook zijn privébe- zittingen kunnen opeisen. „Ik ben alles kwijt waar ik al die ja ren voor gewerkt heb", zegt hij. Achteraf gezien vindt hij ook wel stom om de verzekeringen te laten versloffen en geen BV op te richten. „Als ik heel eerlijk ben, dacht ik: 'het gaat toch goed?' Het was gemakzucht. Ik had die nacht vijf nieuwe auto's staan. Dan moetje eigenlijk bellen met de verzekering, maar daar denk je niet aan als de auto's de vol gende dag de deur weer uitgaan Als ik goed verzekerd was ge weest, was er niets aan de hand geweest." Knippers wil zichzelf geen slachtoffer noemen. Hij vindt de gang van zaken wel moeilijk te verteren. „Als iemand in het be drijf een fout gemaakt had, dan was het wat anders. De dader komt makkelijk weg, ook als hij gepakt wordt. Dan heeft hij een moeilijke jeugd gehad en is hij binnen drie maanden vrij." Knippers zit er verslagen bij. „Een camperbedrijf was een droom die verwezenlijkt werd. Het is nu bijna een straf gewor den. Ik zou bijna een hekel aan campers krijgen." zorgen over de buurt en heeft daarom een gesprek aange vraagd met Ben Baert en Anne- lies Corporaal van Basco. „Mensen voelen zich niet veilig en gaan weg", stelt hij. Hierck wil dat Basco ingrijpt en een einde maakt aan de onleefbare situatie. „U bent zich bewust van het feit dat er drugshande laren in de panden zitten en u doet er niets aan. Mensen dur ven niet te klagen, ik ben de eni ge." De woningbouwvereniging kan weinig doen, zegt Corpo raal. „Geef ons namen en adres sen. We moeten samenwerken met de politie, wij kunnen het niet bewijzen." Baert zegt begrip te hebben voor de wanhoop van Hierck. „Ik be grijp de ernst ten zeerste. Maar u kunt daar niet één instantie voor verantwoordelijk houden, of dat nu Basco is of de politie of de gemeente. Daarom is het ook zo gecompliceerd." Hierck vindt dat de instanties de pro blemen naar elkaar afschuiven en hun verantwoordelijkheid uit de weg gaan. Maatregelen Basco heeft een huurreglement met regels waar bewoners zich aan moeten houden. Daarmee kan de verhuurder maatregelen nemen, legt Baert uit. „Maar u neemt geen maatregelen", roept Hierck. „Dat kan ook alleen door tussenkomst van de kan tonrechter", zegt Baert. „Een huurovereenkomst kan ontbon den worden om financiële rede nen of omdat iemand overlast veroorzaakt", vult Corporaal aan. Voor een succesvolle proce dure bij de kantonrechter is veel bewijsmateriaal nodig. „Men sen moeten bereid zijn om bij ons te klagen en mee te gaan als de procedure dient", zegt Baert. „Een dik dossier opbouwen is de enige manier. We gaan niet op een andere wijze acteren." Het verwijderen van huurders die overlast veroorzaken is moeilijk, maar selecteren 'aan de poort' is volgens Basco on mogelijk. „Dat is verboden", zegt Baert. „We kunnen alleen kijken of men in aanmerking komt voor de woning waarvoor men een woonbon invult.Nadat we mensen gehuisvest hebben, is het onze taak om mensen pret tig te laten wonen." Nadat hij zijn beschuldiging heeft geuit, maakt Baert een einde aan de ontmoeting. Het gesprek heeft hen niet nader tot elkaar gebracht. MIDDELBURG - Hebzucht, stoerdoenerij en mee willen doen zijn de belangrijkste oor zaken waardoor jongeren tot achttien in aanraking komen met het Halt Buro Walcheren. De straf die staat op het vergrijp hangt onder meer af van leeftijd en schade. Het belangrijkste is dat jongeren gewezen worden op hun daad. Ze moeten monde ling of schriftelijk excuus aan bieden aan de benadeelde(n). De aanpak helpt. Coördinator Nel van Welsum ziet weinig van haar klantjes terug. Het Halt Buro Walcheren be staat tien jaar. In dat tijdsbestek vonden honderden jongeren hun weg naar het oude winkel tje aan de Vlasmarkt in Middel burg. In de schappen staan lesmappen voor organisaties en instellingen bij wie de jongeren moeten werken, liggen stapels informatiemateriaal en aan de muren hangen posters met tek sten die tot de verbeelding spre ken. Eén valt het meest op. Een jongere wordt door de politie meegetroond naar de surveil lancewagen: 'Als jij een lippen stift of cd steelt, regelen wij wel even het vervoer'. Van Welsum kwam in augustus 1991 bij het Halt Buro. Na het voortijdig overlijden van de co ordinator kwam zij er alleen voor te staan. Haar eerste klan ten kan ze zich nog levendig voor de geest halen. Twee jon gens van vijftien en zestien jaar waren door de politie op heter daad betrapt bij het graffiti spuiten. „Ze hebben bij de NS en de gemeente gewerkt, omdat ze hun gebouwen hadden be klad. Het begin was een hecti sche periode. Ik moest alles op zetten: afspraken maken met politie en justitie, overleggen over dossiers en een adressenbe stand aanleggen van winkels, organisaties en instellingen die wilden meewerken." Inmiddels telt het Halt Buro ze ventig adressen, variërend van het sportfondsenbad tot win kels, gemeenten, dierenasiels, de PTT, plantsoenendiensten en garagebedrijven. De jongeren moeten daar schoonmaken, auto's poetsen, tafeltjes schoon maken, vloeren vegen en elas tiekjes opruimen. Vrijwel nie mand onttrekt zich aan de straf. Slechts een handjevol houdt zich niet aan de afspraak. Het Openbaar Ministerie stuurt jongeren - na overleg met de po litie - door naar het Halt Buro Walcheren. In de kantoorruimte achter het winkeltje vindt een eerste gesprek plaats met de da der, de ouders en een medewer ker van Halt. De regels zijn van begin af aan duidelijk: pet af, jas op de kapstok, niet onderuit hangen, oogcontact en luiste ren. „Als je meteen strak bent, weten ze waar ze aan toe zijn. Het is niet zo dat ze tijdens het werken eventjes een sigaretje kunnen roken als de bedrijfslei der even een andere kant op kijkt. Het blijft een straf." Tijdens het gesprek kunnen jon geren nog kiezen: een alterna tieve straf of toch vervolging door justitie. Negenennegentig procent kiest voor werken en le ren. Ook tijdens het 'werkmo- ment' gelden strenge regels. Te laat komen betekent een ge sprek met Halt en in het ergste geval toch vervolging. Een standje tijdens het eerste gesprek is niet nodig. „De kin deren hebben thuis al straf ge kregen. Wat wij willen is dat jongeren hun verhaal vertellen. We gaan niet het werk van de politie overdoen, maar we wil len er wel achter komen of de jongen of het meisje weet waar om hij of zij bij het Halt Buro zit." Van de bravoure is na bin nenkomst weinig meer over. Stoer gedrag verdwijnt hele maal als de jongere te horen krijgt dat hij zijn verontschuldi gingen moet aanbieden aan bij voorbeeld de winkelier waar hij een paar schoenen heeft meege nomen. „De ene doet dat met heel veel flair en zegt dat hij hoopt het te kunnen goedma ken. De ander mompelt wat om er maar zo snel mogelijk vanaf te komen." Terugbetalen Jongeren komen in aanmerking voor een alternatieve straf als zij voor niet meer dan 250 gul den gestolen hebben of voor maximaal 1500 gulden schade hebben aangericht. Die schade moeten zij overigens terugbeta len. Het Halt Buro gaat daarbij niet over één nacht ijs. Een ge dupeerde die het beu was om tot drie keer toe zijn antenne te moeten vervangen, declareerde een elektrische antenne van vijfhonderd gulden. Die reke ning is niet betaald. Zorgen maakt Van Welsum zich over' het toenemend aantal 'twaalf-minners'. Steeds vaker blijkt dat kinderen van acht, ne gen en tien jaar zich schuldig maken aan vernielingen. „Als ze worden weggestuurd van een schoolplein tijdens het knikke ren, vliegen de knikkers door de ruiten.Die kinderen moeten op woensdagmiddag of zaterdag ochtend in het Halt Buro een werkstuk maken. Het voetbal len komt te vervallen, wat ook al een straf betekent. De begelei ding is intensief om herhaling te voorkomen. Gesprekken met het kind moeten ertoe leiden dat het kind weet dat het gedrag fout is. Cijfers over recidive heeft het Halt Buro Walcheren niet. „Ie mand die een ernstig vergrijp maakt, of twee keer in een jaar wordt gepalet, komt bij justitie terecht", verklaart Van Welsum. „Maar negentig procent zie ik niet terug. Halt is geen tover middel. Een succes? Dat moet wel, want sinds 1995 zijn we op genomen in het Wetboek van Strafrecht. Elke jongere die ik kan bereiken, vind ik een suc ces. Als ik zie hoe ze hun best doen, dan denk ik: ze hebben goed nagedacht over wat ze ge daan hebben." Het jubileum wordt dinsdag 26 juni gevierd met een bijeen komst voor genodigden vanaf 19.30 uur in de Concert- en Ge hoorzaal. Zij krijgen onder meer musical te zien van kinde ren van de Regenboogschool uit Oostkapelle. Verder zijn er drie inleidingen die de relatie Halt, gemeenten, politie en justitie benadrukken. door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - De speelstad van Vlissingen staat dit jaar in het teken van water. De stad heeft de naam Waterstad Aqua rius meegekregen. De speelstad wordt gehouden in de week van 23 tot en met 28 juli. In deze week kunnen kinderen mee doen aan de activiteiten van Waterstad Aquarius. Voorafgaand is er op zaterdag 7 juli de Stunt speelstad. Dan wordt de week onder de aan dacht van de mensen gebracht. Neptunus zelf gaat deze dag op het Scheldeplein op zoek naar schoon water. Het is de laatste keer dat de speelstad op het Bunkerterrein aan de Langeleenweg wordt ge houden. De gemeente Vlissin gen wil het terrein gaan bebou wen. Op het Bunkerterrein ligt een heuvel die gebruikt wordt om de waterglijbaan te maken. De speelstad is bang dat in de toekomst de glijbaan niet meer mogelijk zal zijn, omdat een an der terrein wellicht niet over een dergelijke heuvel beschikt. De kinderen die deelnemen aan de speelstad worden een hele week vermaakt op het terrein. Ze kunnen zich laten schmin ken, er is een handvaardigheid tent en er wordt stokbrood ge bakken. De speelstad heeft zelfs een eigen krant die de kinderen zelf vol schrijven. Aan het eind van de dag kan iedereen een krant mee naar huis nemen. Als extra activiteiten zijn er dit jaar een springkussen en een bungee run. Op zaterdag staat er een rodeostier. Neptunus zal als eerste zijn vaardigheden als rodeorijder tonen aan het pu bliek. De activiteiten vinden dagelijks plaats tussen 9.00 en 16.00 uur. redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N.F. C. Berkelder R'H. Hoving F. L, Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl (Advertentie) op Jtenclfiopfj&L- MIDDELBURG Opruiming alléén in Middelburg door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het CDA- Middelburg heeft met het oog op de begroting voor volgend jaar alvast een financieel wensen- lijstje ingediend. De christen democraten willen onder meer dat uitkeringsgerechtigden elk jaar een extraatje krijgen van tweehonderd gulden. Medio juni leggen het college en de ambtenaren de laatste hand aan de begroting voor 2002. Het CDA heeft B en W schriftelijk gevraagd of zij rekening willen houden met een aantal wensen van de partij. Behalve een jaarlijks terugke rend extraatje wil het CDA ook tweerichtingsverkeer op de Turfkaai, de aanleg van een tij delijke brug voor langzaam ver keer tijdens restauratie van de Dokbrug, een tweede fietsbrug bij de Langevielebuitenbrug, een overloopterrein voor parke ren bij Ramsburg of de Sand- berglaan, een intemetsoos voor de jeugd. Ook vraagt de partij of het colle ge wil aangeven hoe zij een nieuwe parkeergarage aan de Bachtensteene wil financieren, en of er skatevoorzieningen kunnen komen in de Stromen- wijk en de Magistraatwijk. (Advertentie) Fout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15