Interesse in postagentschappen Rechter buigt zich over Borssele Extra geld provincie ook steken in behoud Zeeuws landschap Verdieping Schelde is niet rechtsgeldig Verkeer op Schelde vraagt om discussie over veiligheidsrisico Provincie: transport ammoniak beperken door samenwerking Wereld Water Forum staat in startblokken 13 Akkoord kabeljauwmaatregelen Overleg over lot jonge asielzoekers Nog geen doppen op spuitmachines Dow verhoogt pensioenen Geen open dag biologische boeren Aangifte van oplichting in Bruinisse Particuliere stadspostdiensten onderzoeken samenwerking of overname zaterdag 23 juni 2001 VLISSINGEN - In Europees verband is afgelopen week ein delijk een akkoord bereikt over technische maatregelen om het herstel van de kabeljauwstand in de Noordzee een handje te helpen. De maaswijdte van netten van in kabeljauw gespe cialiseerde vissers wordt per 1 januari 2002 vergroot van 100 naar 120 millimeter. Bij wijze van overgangsmaatregel van een jaar mogen vissers in 2002 ook met 110 mm grote mazen vissen, als niet meer dan 25 procent kabeljauw aan boord is. Vergroting van de maas wij dte moet voorkomen dat er veel j onge kabelj auw wordt ge vangen. MIDDELBURG - Het provinciebestuur gaat met de Zeeuwse gemeenten en hulpverleners overleggen over het lot van uit geprocedeerde asielzoekers en vooral de 220 alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) in Zeeland. Provinciale Staten hebben gedeputeerde L. Coppoolse daartoe gisteren verplicht. Zelf wilde hij dat overleg eigenlijk niet aangaan. ,,Dit is geen taak voor de provincie." Alleen de WD en zijn collega-gedeputeerden steunden Coppoolse daarin. Alle andere partijen onderschreven de motie van GroenLinks. Die was wel afgezwakt. Aanvankelijk dichtte GroenLinks de provincie een regierol toe, maar dat ging de meeste fracties te ver. Overleg is wel nodig, beaamden zij en daarin mag Cop poolse best het initiatief nemen, ook al is dat zijn taak niet. ,Het probleem is te groot om dat niet te doen"meende H. Van Waveren (CDA). DEN HAAG - De landbouw krijgt respijt voor de invoering van doppen op spuitmachines waarmee het verwaaien van bestrijdingsmiddelen naar sloten en andere watergangen kan worden voorgekomen. Het gebruik van de doppen zou 1 janu ari dit jaar verplicht worden, maar dat is uitgesteld tot 1 no vember, heeft staatssecretaris M. de Vries van Verkeer en Waterstaat gisteren de Tweede Kamer gemeld. Reden van het uitstel is dat Europese goedkeurig op zich laat wachten, omdat Engeland wil voorkomen dat er geen buiten landse doppen gebruikt mogen worden. Die moeten nog wor den geceiïificeerd. TERNEUZEN - De pensioenen van voormalige medewerkers van Dow Benelux in Nederland worden structureel aange past. Het Benefits Finance Committee van The Dow Chemical Company heeft hiertoe begin juni de beslissing genomen. Op basis van het bestaande niveau worden de pensioenen met 4,5 tot 11 procent aangepast. Human Resources Manager van Dow J. Van den Braak spreekt van een wezenlijke doorbraak. ,,In het verleden werd een aantal aanpassingen gedaan in de vorm van eenmalige uitkeringen. Alhoewel het nu weer een eenmalige aanpassing betreft is nu besloten tot een blijvende verhoging van de pen sioenen", aldus Van den Braak. De nieuwe methode is gekozen op voorspraak van de pensio neerde Dowmedewerkers. Zij ontvingen liever een hogere maandelijkse uitkering dan een bedrag ineens. MIDDELBURG - De vijfde landelij ke open dagen bij biologi sche boeren gaan dit weekeinde niet door vanwege de mond en klauwzeercrisis. Ongeveer honderdzeventig biologische boeren, onder wie ook Zeeuwse, zouden hun bedrijf voor pu bliek openstellen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland moet flink investeren in het land schap. De provincie heeft vol gend jaar zo veel geld te beste den, zo'n 28 miljoen meer dan gedacht, dat dat evenwichtig verdeeld dient te worden, vin den Provinciale Staten. Dus niet alleen wegen en werkgele genheid, maar ook 'de zachte sector': behoud en ontwikkeling van het Zeeuwse landschap. Bij het aantreden van deze coa litie (CDA, PvdA, WD) in maart 1999 is afgesproken dat de winstuitkering van Delta Nutsbedrijven gelijk wordt ver deeld over economie en infra structuur. Volgens schatkistbe waarder D. Bruinooge is sdaaraan geen bovengrens ge steld. Het dividend van Delta is dit jaar echter zo hoog, dat niet alles naar wegen en werk moet, stelden de Statenfracties giste ren bij de behandeling van de voorjaarsnota voor de begro ting van 2002. Weinig geld verdelen maakt de politieke discussie scherp. Maar veel geld maakt niet dat we min der kritisch moeten zijn", be toogde L. Vermeulen-Geschiere (PvdA). Haar ChristenUnie- collega J. van Ginkel waar schuwde voor incidentenpoli tiek. „Geen geld voor dingen die we een paar jaar geleden met ons volle verstand in de prullen bak hadden gegooid." Het landschap is een doel waar alle fracties wel veel geld voor over hebben. Daarom heerste ook zo veel ongenoegen over het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV), dat afspraken over rijkssubsi die uit 1999 nog steeds niet is nagekomen. Dat is voor de land bouworganisatie ZLTO reden geweest uit de landinrichtings projecten te stappen. De Staten namen unaniem een motie van het CDA aan, waarin Gedeputeerde Staten de op dracht krijgen minister Brink horst van LNV tot de orde te roe pen. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, landinrichting) aan vaardde de motie dankbaar als een steun in de rug en beloofde zich niet neer te zullen leggen bij de weigering van het ministerie. Onverstandig Dat de ZLTO uit het landinrich- tingsoverleg is gestapt, noemde De Kok 'begrijpelijk maar on verstandig'. Hij heeft ook al ge merkt dat die stap niet door alle boeren wordt gedragen. „Met name in West-Zeeuws-Vlaan deren is men het er niet mee eens. Ik heb het vermoeden dat de boeren na de zomer in het overleg willen terugkeren. Wel, ze zijn welkom." Het landschap beperkt zich voor de Staten niet tot natuur. Het landschap is voor Groen Links evenzeer molens, voor de PvdA monumentale boerderij en en voor het CDA beeldbepa lende gebouwen zoals kerken. De drie fracties pleitten onaf hankelijk van elkaar voor extra aandacht voor bedreigde bouw werken. F. van Kollem van GroenLinks bespeurde een competentie strijd, waarin PvdA en CDA probeerden aandacht en geld naar boerderijen en kerken te trekken, ten koste van zijn mo lens. Dat gevoel werd versterkt toen gedeputeerde De Kok (monu mentenzorg) weigerde een half miljoen euro (1,1 miljoen gulden te storten in een fonds voor de Zeeuwse molens. De Kok zei lie ver eerst het monumentenbeleid van de provincie te willen eva lueren, voordat hij voor één van de drie bouwwerken geld wil vrijmaken. Gedeputeerde Staten buigen zich aanstaande dinsdag over de vraag waar de extra miljoe nen aan uitgegeven mogen wor den. De wensen van de fracties maken deel uit van die afwe ging. In ieder geval gaat een flink deel van het geld naar de tunnel bij Sluiskil, verklapte Bruinooge. Ook het Zeeuws Museum geldt als een prioriteit. BRUINISSE - Een 32-jarige in woner van Bruinisse heeft giste ren aangifte gedaan van oplich ting. Eind mei leende hi] enkele honderden guldens aan een voormalige collega. Die zei dat hij het geld nodig had voor een verbouwing. De man gaf het ge leende bedrag echter tot op he den niet terug. Dit deed het slachtoffer besluiten de man aan te geven bij de politie. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De particuliere stadspostdiensten zijn geïnte resseerd in samenwerking of overname van de postagent schappen en kleinere postkan toren waar Postkantoren BV san af wil. De coöperatieve vereniging Stadspostunie gaat om de tafel zitten met TPG, Postbank en de Vereniging van Postagent schappen. Welke agentschap pen in aanmerking komen voor overname weet Stadspostunie nog niet. Ze weet ook nog niet of ze agentschappen in Zeeland gaat overnemen. De Vereniging van Postagent schappen bekijkt ook of ze agentschappen op de een of an dere manier overeind kan hou den. „Wellicht dat de ideeën elkaar kunnen aanvullen en versterken", zegt voorzitter J. Geertman van de coöperatieve vereniging Stadspostunie. Bij de rechtstreekse concurrent van PTT Post zijn 72 particulie re stadspostbesteldiensten aan gesloten die zich bezig houden met distributie van poststukken en pakketten van boven de 100 gram. Beneden dit gewicht is dit het monopolie van PTT Post. De stadspostdiensten werken vooral lokaal en regionaal. Maar de Stadspostunie zegt met haar 72 leden ook een dekking van het hele land te kunnen ver zorgen; een bij de Stadspost in Maastricht aangeboden post stuk of pakket voor Groningen wordt dan door de collega- stadspostdienst in die stad be zorgd. Ook Zeeland zou daarbij kunnen horen, aldus Stadspost unie. Blauwe bus In een aantal plaatsen hebben de aangesloten stadspostdien sten eigen brievenbussen in de kleur blauw om zich te onder scheiden van de rode van PTT Post. De stadspostdiensten hebben eigen kantoren waar poststuk ken kunnen worden gebracht en gehaald en ook postzegels wor den gekocht. Daarmee hebben de stadspostdiensten volgens Geertman ervaring met verge lijkbare diensten in de post agentschappen en kantoren van Postkantoren BV. „In principe zouden wij ook kunnen wat PTT Post en de Postbank nu in hun postkantoren doen," zegt Geertman. Hoewel het idee lijkt op een mo gelijke oplossing, is dat nog maar de vraag. Want Stadspost unie weet niet wat het op de hals haalt. „We gaan nu eerst kijken waar we ons met deze plannen allemaal in begeven", zegt Geertman. „DeNederlandse Bank zal waarschijnlijk wel eisen stellen op het gebied van geldzaken. Daar moeten we eerst achter komen. De ideeën zijn nog niet in het bestuur besproken. Dat gebeurt in de vergadering eind deze maand. In de tussentijd leggen we contacten met be trokken partijen." door Ben Jansen VLISSINGEN - De zo goed als voltooide verdieping van de Westerschelde tot 11,60 meter had niet mogen worden uitge voerd. Het in 1995 tussen Ne derland en Vlaanderen gesloten verdrag voor deze verdieping staat op gespannen voet met na tuurbeschermingsrichtlijnen van de Europese Unie. Daar door is het volgens hoogleraar Europees en internationaal mi lieurecht J. Verschuuren moge lijk niet rechtsgeldig. Tijdens een studiedag over de toekomst van de Westerschelde, gisteren in Vlissingen, bestreed Verschuuren de in Antwerpen verkondigde stelling dat Neder land er op grond van het Schei dingsverdrag van 1839 aan ge houden is de vaarweg in de Westerschelde te allen tijde aan te passen. Hij erkende dat internationale verdragen horen te worden na geleefd. Latere akkoorden gaan evenwel voor en zo'n later ak koord is het verdrag op grond waarvan Nederland en België zich bij de Europese Unie heb benaangesloten. Een gevolg van de onderteke ning van dit verdrag is dat beide landen een deel van hun gezag hebben overdragen aan de Eu ropese Commissie, zoals de vaststelling van richtlijnen om natuur en milieu te beschermen. Verschuurens opvatting dat de Habitat- en de Vogelrichtlijn van de Europese Unie uitgaan boven de afspraken in het Scheidingsverdrag, betekent dat ook een nieuwe verdieping van de Westerschelde aan de mi lieunormen van de EU moet vol doen. Hij meende dat beide lan den er samen uit kunnen komen door een gebiedsgerichte bena dering te kiezen en economische en ecologische belangen te we gen. Nederland en Vlaanderen hebben daar in feite al een voor schot op genomen door samen de Jangetermijnvisie voor het Schelde-estuarium op te stel len. Overpad In Zeeland wordt soms beweerd dat de Belgen in 1839 recht van overpad hebben gekregen over Nederlands gebied. Dat over pad was bedoeld voor paard en wagen en nu rijden de Belgen er met 40-tonners. In het geval van de Westerschelde gaat het om de verhouding tussen de zeilsche pen uit 1839 en de containerreu zen van nu. Deze gelijkenis is onjuist volgens C. Wels, oud hoogleraar geschiedenis van de internationale betrekkingen. „Ook zonder het Scheidings verdrag is de Schelde een inter nationale rivier, waarvoor de zelfde bepalingen als voor de Rijn en de Donau gelden." door Ben Jansen VLISSINGEN - Nederland is toe aan een fundamentele dis cussie over veiligheidsrisico's. Voor het vervoer van gevaarlij- kestoffen over de Westerschelde geldt als kritische grens een risi covan één dode op 1 miljoen in woners per jaar. Deze theoreti sche veiligheidsnorm is ook van toepassing voor de kerncentrale Borssele. Voor de luchthaven Schiphol ligt de risiconorm op één dode op 100.000 inwoners per jaar en voor de industriege bieden Vlissingen en Terneuzen gaat er nog een nul af. WD-Tweede Kamerlid J. te Veldhuis zette deze cijfers op een rij tijdens een studiedag in Vlissingen over de toekomst van de Westerschelde. Hij vond dat net hoog tijd is voor een discus sie over de vraag: wat is een ac ceptabel risico. Bij menig gemeentebestuurder is de be zorgdheid over de veiligheid groot. Anderzijds betekent de in nsicocontouren vertaalde norm een belemmering voor bijvoor beeld stadsvernieuwingspro- jecten in Vlissingen. De studiedag was bedoeld als opmaat voor de discussie over de langotermijnvisie voor het Schelde- estuarium die na de zo mervakantie in Zeeland begint. Mede op basis van die discussie moet het parlement uiteindelijk een besluit nemen over de toe komst van de Westerschelde. Vlaanderen heeft inmiddels om een verdere verdieping ge vraagd, zodat schepen met een diepgang tot 12,80 meter Ant werpen onafhankelijk van het getij kunnen bereiken. Te Veldhuis en zijn collega-par lementariër S. Buijs (CDA) wa ren op de studiedag om hun voorlopige opvattingen over de Westerschelde te geven. Beiden hielden hun kruit droog. Te Veldhuis sprak van redelijk en rechtvaardig nabuurschap en een evenwichtige mix tussen veiligheid, natuur en economie. Buijs ging wat verder door te verklaren dat hij gereserveerd staat tegenover een verdere ver dieping. Hij uitte ook twijfels over de vraag of het mogelij k zal zijn bij een eventuele volgende verdieping wél voldoende com pensatie is te vinden voor verlies van natuurwaarden. Op het na- tuurherstel naar aanleiding van de nu voltooide verdieping heeft de Europese Commissie ernsti ge kritiek uitgeoefend. joor Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten denken een manier gevonden te hebben om het aan- te' ammoniaktankers op de Westerschelde te verminderen. "Hydro Agri in Sluiskil maakt ammoniak en BASF in Antwer pen gebruikt ammoniak. Maar ze werken niet samen. Wij gaan Proberen ze te koppelen", kon- mgdegedeputeerde L. Coppool- ^gisteren aan. frovinciale Staten maken zich fmstige zorgen over de veilig- fleid op de Westerschelde. Am moniaktankers zijn één van de grootste gevaren, omdat een on- pluk met zo'n schip onmiddel- ''IK gevolgen heeft voor grote aantallen mensen die dicht langs de waterweg wonen. De risicocontouren van de scheep vaart liggen voor een deel op het land. De provincie wil proberen die contouren terug te dringen tot onder aan de zeedijken, De Staten namen een motie van de PvdA aan om minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat te vragen met haar Vlaamse col lega's scherpere maatregelen te nemen. Coppoolse (CDA, coördinatie Deltawateren) wil echter verder gaan. Door de toename van het watertransport zullen in de toe komst toch weer meer mensen gevaar lopen, voorspelde hij het provinciebestuur. Een koppe ling van Hydro Agri en BASF ziet hij als één van de extra mo gelijkheden de veiligheid te ver groten. Demonstranten tegen het openblijven van de kerncentrale Borssele, op weg naar het gerechtsgebouw in Den Bosch. foto GPD/Joep Lennarts door Harmen van der Werf DEN BOSCH - Oud-minister Wijers van Economische Zaken heeft eind 1994 verzuimd met de elektriciteitssector een duide lijk contract af te sluiten over sluiting van de kerncentrale Borssele eind 2003. Dat gaat de Staat wellicht opbreken in de rechtszaak die gisteren in Den Bosch diende om elektriciteits bedrijf EPZ te dwingen de cen trale dicht te doen. Volgens de Rijksovex-heid staat het onomstotelijk vast dat er eind 1994 tussen minister Wij ers en de elektriciteitssector, verenigd in de Sep, een akkoord is bereikt over sluiting van Borssele op 31 december 2003. EPZ maakte deel uit van de Sep. En, vei-klaarde landsadvocaat J. van Wijk, de aandeelhoudei's en de raad van commissarissen van de Sep hebben de overeen- door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Er heerst hoog spanning op de Hogeschool Zeeland. Het programma voor het Jeugd Wereld Water Forum (YWWM) staat. Workshops zijn geregeld, badges liggen klaar, de tent is opgebouwd en de ope ningsactie voor prins Willem- Alexander is voorbereid. Alles loopt tot nog toe gesmeerd volgens de organisatoi'en. De gasten kunnen komen. Op het laatste moment blijkt dat er nog een belangrijke gast naar Vlis singen komt; Klaus TÖpfer, di recteur-generaal van de United Nations Environment Pro komst met Wijers goedgekeurd. Alle pai-tijen hadden, aldus Van Wijk, baat bij het akkoord. De kerncentrale mocht modernise ren, anders zou die al in 1998 moeten sluiten. En met de over eenkomst ontstond zekerheid, voor de Tweede Kamer die in meerderheid voor sluiting was (en is), en voor de werknemers van de centrale. Zij wisten dat zij in elk geval tot 2004 zouden kunnen doorwerken. EPZ-advocaat N. Koeman be- sti-eed niet dat er het één en an der is afgesproken eind 1994. Dat ging volgens hem echter al leen over een tegemoetkoming van 70 miljoen gulden bij een mogelij ke sluiting eind 2003En EPZ zou zich niet verzetten te gen beperking van de exploita tievergunning tot 2004. Van een daadwerkelijk akkoord over sluiting was naar zijn mening geen sprake. De tijden zijn bovendien veran- gramme (Unep). Zijn komst is lange tijd onzeker geweest, om dat hij in Nairobi werkt. En woensdag moet hij daar ook weer zijn. „Dan moet er toch wel wat in Vlissingen gebeuren. An ders zou hij niet de moeite ne men om te komen", zegt woord voerder A. Harpe van het Jeugd Wereld Water Forum. Ruim tweehonderd jonge we tenschappers, afkomstig uit meer dan dertig landen, zijn van derd, gaf Koeman aan. De ver gunning waarmee het Rijk de exploitatie van de kerncentrale wilde beperken, is vorig jaar verworpen door de Raad van State. Er zou te weinig rekening gehouden zijn met de belangen van de werknemers. En de elek triciteitsmarkt is geliberali seerd. „De overheid kan in deze nieuwe situatie niet meer de sluiting van een elektriciteits centrale afdwingen, als die aan milieu- en veiligheidseisen vol doet", stelde de EPZ-advocaat. Om te laten zien hoe het minis terie van Economische Zaken wel had moeten handelen, ver wees Koeman naar de contrac ten die de Duitse regering met de elektriciteitssector heeft gesloten over afbouw van kern energie. Daarin zag landsadvo caat Van Wijk juist een bevesti ging van de waarde van de afspi'aak van eind 1994. Hij ci teerde het EPZ-jaarverslag uit maandag tot en met donderdag vier dagen lang in Vlissingen te gast. Ze congx-esseren er om ui ting te geven aan hun zorg voor het watermilieu. De buitenlandse gasten worden zondag tussen 10 en 22 uur op gevangen op de Hogeschool. „Met pendelbussen worden ze naar hun verblijf in hotel Arion of een vakantiepark gebracht. De hele week worden de gasten wanneer nodig of gewenst heen 1998 om aan te geven dat EPZ daar ook zo tegen aankeek. „Wij achten ons gebonden aan de af spraken die eind 1994 met de overheid zijn gemaakt", aldus het citaat. Punt blijft dat die af spraken nooit in een contract zijn vastgelegd. Greenpeace-medewerker D. Samsom zag het na de zitting somber in. „Het ministerie van EZ heeft eind 1994 slecht werk geleverd. Maar van de andere kant: er ligt wel een democra tisch besluit van de Tweede Ka mer om Borssele te sluiten. Het zou toch ongehoord zijn, als EPZ daar met behulp van een slimme advocaat zomaar on deruit zou kunnen." Voorzitter C. Leurs van de werknemei'sstichting Borssele 2004-plus keek daar anders te genaan „EPZ heeft het recht om dit te doen, ook in het belang van de wei'knemers." Uitspraak: 21 september. en weer gereden", aldus Hax-pe. De deelnemende Nederlandse studenten komen maandagoch tend naar Vlissingen. De opening door Willem- Alexander is zorgvuldig voor bereid. Harpe: „De ideeën voor de opening moesten eerst ter goedkeuring worden voorge legd aan de Rijksvoorlichtings dienst. Na de goedkeuring kon pas wox - den begonnen met de uitvoering van de plannen. Dat is nog even diep ademhalen voordat alles klaar is. Er gaat het nodige ge beuren met computers en inter net, want prins Willem-Alexan- der houdt zich ook daarmee bezig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13