PZC Kloveniersdoelen ter discussie OPRUIMING Zwaar examen voor brandweerlieden Gedeputeerden warmen zich aan succes tunnel 11 Spar vecht bij commissie voor meer geld p m O e OPRUIMING Kids schilderen kunst op garages Doedelzakband Inter Scaldis opent défilé jarige prins Bernhard Grijpskerke veiliger door verplaatsen huis /BRISTOL Middelburgse coalitiepartijen zien verkoop pand niet zitten O t P PALAZZO Boete voor kampvuur Zaterdag 23 juni GESLOTEN UITVERKOOP JjS DAMESMODE MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR Motorrijder breekt been zeeuwse almanak Expositie MIDDEN zaterdag 23 juni 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het ministe rie van Binnenlandse Zaken hoort vrijdag oud-burgemees ter Spar van der Hoek van Mid delburg over zijn ontslag. Als het ministerie niet tegemoet komt aan zijn bezwaren, rest hem de gang naar de rechter. Spar van der Hoek (54) is op 1 juni eervol ontslagen door mi nister De Vries van Binnen landse Zaken. De burgemees- ter legt zich daar niet bij neer. Hij wil een hogere vergoeding dan de wettelijke wachtgeldre geling, die tot aan zijn pensioen bijna anderhalf mil joen gulden bedraagt. Spar van der Hoek is samen met zijn advocaat uitgenodigd om zijn bezwaren te komen toelichten aan een commissie van drie ambtenaren. De plaats van samenkomst wordt volgens een woordvoerder van het ministerie om reden van privacy geheim gehouden. De bezwai-encommissie brengt binnen zes weken advies uit aan de minister. Als de be windsman vasthoudt aan het ontslag, kan Spar van der Hoek nog naar de rechter stappen. De ontslagen burgemeester vindt dat hij op grond van een toezegging van commissaris van de koningin W. van Gelder recht heeft op meer dan de wet telijke wachtgeldregeling. De commissaris schreef op 4 juli vorig jaar dat de minister pas tot ontslag zal overgaan als overeenstemming is bereikt over een afvloeiingsregeling. Mochten de gemeente en Spar van der Hoek er niet uitkomen, dan zou volgens Van Gelder een bindend advies van drie aan te wijzen deskundigen moeten volgen. Over de af vloeiingsregeling zijn de ge meente en Spar van der Hoek het niet eens geworden. Tot een instelling van een commissie van wijzen is het desondanks nooit gekomen. De advocaat van Spar van der Hoek was gisteren niet bereik baar voor commentaar. De burgemeester zwijgt sinds de gemeenteraad vorig jaar juni het vertrouwen in hem opzeg de. In de Volkskrant zei hij on langs: ,,Maar er komt een mo ment dat ik me royaal zal uiten." door Richard Hoving MIDDELBURG - De vier Mid delburgse collegepartijen zien de verkoop van de Kloveniers doelen niet zitten. Door het ge bouw af te stoten spaart de ge meente jaarlijks ruim twee ton aan onderhoud en subsidie uit. Het college van B en W wil dit vrijkomende bedrag in de ex ploitatie van de nieuwe schouwburg steken. CDA, WD, AOV/Unie55+ en ChristenUnie willen de bestem ming van de Kloveniersdoelen liever niet aan derden overla- Volgens CDA-fractievoor- zitter S. Buisman gaat het om een beeldbepalend gebouw. Door de opstelling van de colle gepartijen ontstaat een tekort van 225.000 gulden op de jaar exploitatie van 4,4 mil joen gulden van de nieuwe schouwburg. Niet dekkend Het college houdt voorlopig vast aan de verkoop van de Klo veniersdoelen, zegt wethouder R Visser (AOV/Unie+, cultuur). Als de partijen anders willen moeten ze een amendement in dienen." Volgens Visser moeten indieners dan wel beseffen dat de exploitatie van de nieuwe schouwburg niet langer dek kend is. „Daar moet dan een an dere oplossing voor worden ge vonden." De gemeenteraad beslist maan- over de bouw van een schouwburg met parkeerkelder. (Advertentie) Kinder schoenen 0 SHOES MORGEN KOOPZONDAG! Scherminkelstraat Vlissingen Advertentie 7 dagen per week vakantieplezier alle grote tenten- en buitensportmerken onder 1 dak Hulst Oude Zoutdijk 2-4 tel: 0114 - 31 20 58 www.outdoor-and-travel .r.l Advertentie elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arioti Tel: 0118-410502 (Advertentie) De nieuwbouw kost 70 miljoen gulden. Tijdens de raadsverga dering telt elke stem. College partijen CDA, ChristenUnie, WD en AOV/Unie55+ hebben 15 van de 29 zetels in de raad. Of de vier collegepartij en maandag aan een meerderheid komen is onzeker. CDA'er Y. Brekelmans is op vakantie. WD 'er Ecle Vis ser moet als locatie-directeur naar de diploma-uitreiking van scholengemeenschap Nehalen- nia. Brekelmans komt terug van vakantie, verwacht fractievoor zitter S. Buisman. „Ze is ergens in Nederland." De Visser haast zich vermoedelijk naar het stadhuis als de uitreiking is af gelopen. Als De Visser niet op tijd komt, is de stem van Groen- Links beslissend. GroenLinks stemde eerder dit jaar mee met de collegepartijen toen het over de schouwburg ging. „Het wordt spannend", zegt A. van 't Westeinde. Hij is maandag de enige vertegenwoordiger van GroenLinks. Zijn fractiegenoot J. Goetheer is verhinderd. Van 't Westeinde zei gisteren er nog niet uit te zijn. GroenLinks maakte eerder bezwaar tegen de dure parkeerkelder. SGP en Leefbaar Middelburg stemmen om uiteenlopende re den tegen de bouw van de schouwburg. De PvdA heeft volgens cultuurwoordvoerder T. Strous grote moeite met de fi nanciële onderbouwing. fDe PvdA heeft ook nog altijd een voorkeur voor de bouw van een schouwburg op Ramsburg. Directeur Jan van Beekhuizen van de Schelde Woongroep legt zelf de laatste hand aan één van de garagedeuren. basisschool De Wissel beschilderden de garagedeu ren. De eigenares van de garagedeur vond het idee van beschilderde garagedeuren erg leuk, maar ze hield er gemengde gevoelens aan over. „Het idee is heel goed, maar ik had liever een ander ontwerp gehad. Ik vind deze eigenlijk niet zo leuk. Een paar deuren verderop hebben ze een leuke, maar ja, ik had de laatste keus." De Schelde Woongroep stelde de garagedeuren be schikbaar en steunde het project. Jan van Beekhuizen is blij dat de jeugd meehelpt aan het opknappen van de buurt. „Een paar jaar geleden waren er groepen door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - Het 'Kunst en Kids'-project heeft in de wijk Bossenburgh in Vlissingen zeven garagedeu ren beschilderd om de wijk meer kleur te geven. Vorig jaar schilderden kinderen ook al op gevels van wonin gen. Jan van Beekhuizen, directeur van de Schelde Woon groep, onthulde gisteren een van de deuren en sloot daarmee het project af. Leerlingen uit groep acht van foto Lex de Meester jongeren die werkelijk alles verziekten wat er hier in de buurt werd gedaan. Daarom ben ik zo blij dat de jeugd nu een bijdrage levert aan de leefbaarheid van Bossenburgh." Het Kunst en Kids-project werd ook ondersteund door Adviesgroep P20. Medewerker Gerrit van Lei den is tevreden over kunst in de wijk. „We gaan vol gendjaar weer iets doen, maar dan in de Papegaaien- burgh. Daar gaan we schilderijen ophangen aan gevels. Het bijzondere daarvan is dat we gevels van particulieren gebruiken." door Wout Bareman TERNEUZEN - Onderbrand meester word je niet zomaar. Dat bleek vrijdag tijdens het examen dat elf kandidaten af legden in Terneuzen. Ze dienden niet alleen leiding te geven bij de bestrijding van een flinke wo ningbrand in een rijtjeswoning in de Azaleastraat, maar ook bij het bevrijden van de bestuur ders van twee auto's, die bij de ploegenwissel op het terrein van Philips aan de Meester Haar- manweg met elkaar in botsing waren gekomen. Hoofd Opleidingen Willy van der Peijl van de Regionale Brandweer Zeeland: „We heb ben de hele week examens afge nomen. In totaal hebben vijftig brandwachten tweede klas uit Zeeland, Noord-Brabant en Limburg in Terneuzen een po ging gewaagd om het, na in to taal zes jaar opleiding, te bren gen tot onderbrandmeester. Het gemiddelde aantal afvallers bij deze examens ligt op zo'n veer tig procent. Er deden 28 Zeeuw se brandweerlieden mee. Hun prestatie? Tja... dat viel eigen lijk wat tegen." De mensen die afvielen, krijgen het najaar een herkansing in Margraten. In de Azaleastraat was deze week dag in, dag uit de paniek groot. Het deed wat vreemd aan: brandweerlieden die zelf twee brandhaarden veroorzaakten in KOUDEKERKE - De politie heeft donderdagavond een boe te van honderd gulden uitge schreven aan een groep mensen op het strand bij Dishoek. De groep had een kampvuur ge maakt; dat is op het strand ver boden. (Advertentie) U O in voorbereiding op de dinsdag 26 juni 9.00 uur. Grote Markt 11-13 Goes 01 13 - 22 76 07 een eengezinswoning, zelf de brandweer belden, zelf het slachtoffer speelden en de brand ook nog eens met z'n allen blusten. Toch was het duidelijk geen oefening. Van der Peijl: „Nee, bij een oefening kan er nog wel eens een grapje af. Maar deze examens zijn heel serieus, zonder grappen. Je moet je be denken dat zo'n bevelvoerder straks de leiding heeft over een blusploeg van zes man en bij een hulpverlening zoals bij dat on geluk nog eens twee extra hulp verleners. Al die mannen heb ben een gezin thuis en wij willen graag dat ze allemaal weer heel huids thuis komen. Juist op dat aspect van de veiligheid worden de mensen nu getest. Het gaat om de beslissingen die ze ne men, om hun inschattingsver mogen en om de opdrachten die ze aan hun manschappen ver strekken." Zoon „Schiet nu toch eens op", roept de 'vader' (onmiskenbaar een brandweerman) vanuit de slaapkamer van de woning in de Azaleastraat naar de kandi daat-onderbrandmeester en z'n ploeg. „M'n zoon ligt in de ach terkamer onder een stuk hout. Red hem!" De hulpverlening komt in dit geval aarzelend op gang. Het duurt tijden voor de 'zoon' (in dit geval uitgebeeld door een balk) het raam uit wordt getild. De onderbrand meester in wording mag het dit najaar nog eens overdoen. Coör dinator Van der Peijl: „Volgend jaar zullen we moeten uitwijken naar elders in de provincie. Want zoveel valt er dan in Ter neuzen niet meer te slopen." (Advertentie) WALSTRAAT 199 VLISSINGEN (Advertentie) door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse doedelzakband Inter Scaldis pi pes and drums opent woensdag op paleis Soestdijk het grote de- filé ter gelegenheid van de ne gentigste verjaardag van prins Bernhard. Het is voor zover be kend de eerste keer dat een Zeeuwse band dit gevraagd is. Het is de tweede keer dat Inter Scaldis voor de koninklijke fa milie mag optreden. In 1994 trad de band samen met de Cal gary Highlanders uit Canada op voor koningin Beatrix. Inter Scaldis is lid van de King's Own Scottish Borderers, het regi ment dat deelnam aan de bevrij ding van Zeeland. Voor hun oudstrijders, the Old Comrades Association, is de band officieel de vaste begeleidingsband. Voor het défilé van woensdag zijn ruim tweeduizend oudstrijders en verzetsstrijders uitgenodigd. De muzikanten uit Vlissingen komen met een voltallige bezet ting en worden voorgegaan door pipe-majoor Marcel Adriaanse. Behalve door de Vlissingse band wordt het défilé ook begeleid door de Marinierskapel der Ko ninklijke Marine en het Trom petterkorps der Cavalerie. Van 9.00 tot 10.00 uur verwelkomen de Vlissingers de deelnemers in de paleistuinen en om 10.30 uur ondergaan Inter Scaldis en alle andere deelnemers een inspec tie door prins Bernhard. Na een toespraak van de voorzitter van Stichting Eerbetoon en een mo gelijke toespraak van de prins zelf, vindt er een informele ont moeting met prins Bernhard plaats. Het grote défilé begint om 12.15 uur. door Miriam van den Broek DOMBURG - De verkeerssitua tie op de hoek van de Kerkring en de Noordstraat in Grijpsker ke wordt verbeterd. De eigenaar van de woning Kerkring 15 wil zijn huis slopen en vernieuwen. Door de nieuwe woning op een andere plek neer te zetten, kan de hoek veiliger worden inge richt. Het nieuwe huis wordt zodanig gebouwd dat de zijgevel aan de kant van de Noordstraat twee meter verder van de weg komt. Daardoor wordt het uitzicht voor verkeersdeelnemers van uit de Kerkring aanzienlijk be ter. Ook kan dan een trottoir worden aangelegd zodat men sen veiliger kunnen oversteken. De eigenaar van de woning wil zijn huis vernieuwen, onder meer omdat hij trillingshinder ondervindt van verkeer dat pal langs de woning rijdt. Omdat hij mogelijkheden zag voor een be- tere verkeerssituatie, vroeg hij de gemeente om financiële hulp. De gemeente wil 15.000 gulden bijdragen voor het verplaatsen van het huis en koopt van de ei genaar voor 11.500 gulden een strook grond van anderhalve meter breed. De aanleg van het trottoir kost 16.000 gulden. Het voorstel wordt donderdag be sproken in de raadsvergadering van Veere die om 18.30 uur be gint. ZIERIKZEE - Een 37-jarige motorrijder uit de gemeente Schouwen-Duiveland ging donderdagmiddag onderuit op de Lange Blokweg in Zierikzee. Hij brak zijn bovenbeen en werd per ambulance naar ziekenhuis Goes overgebracht. De man ver loor de controle over zijn motor en kwam ten val. door Maurits Sep MIDDELBURG - Euforie in de Statenzaal: de tunnel bij Sluiskil komt er toch! Compli menten voor de gedeputeerden J. Hennekeij (WD, verkeer) en D. Bruinooge (PvdA, financiën /economie). Behalve van Groen Links, de Partij voor Zeeland en de ChristenUnie. „Hoe hoog is de rekening voor Zeeland? We zitten niet te wachten op een si gaar uit eigen doos." Hennekeij en Bruinooge beleef den gisteren mooie momenten in de vergadering van Provinci ale Staten. Menige fractie gaf uiting aan haar waardering voor de onderhandelingscapa citeiten van het tweetal, dat mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat alsnog 'om' had gekregen. Zelfs de SGP, die Gedeputeerde Staten aanvankelijk zelfinge nomenheid verweet, moest er kennen dat iets bijzonders was gepresteerd. „Wij taxeren het als een prestatie van formaat om het ministerieel vooroordeel van de bottleneck bij Sluiskilals zijnde slechts een 'miniscuul transportasje' om te buigen in een toezegging om mee te wer ken aan het realiseren van een tunnel", gaf W. Kolijn toe. GroenLinkser F. van Kollem meende de euforie te moeten temperen. „De twee gedepu teerden komen terug, maar met wat? We mogen de tunnel zelf betalen." Onzin, reageerde de WD. Zeeland legt zelf veertig miljoen gulden op tafel, de tun nel kost het tienvoudige. Maar ook de ChristenUnie is niet ge rust op 'de rekening' van Nete lenbos die de gedeputeerden in hun achterzak meekregen. „Dat Zeeland een bijdrage levert, kunnen wij billijken", zei J. van Ginkel, „maar verlenging van de tol in de Westerscheldetun- nel, langer dan dertig jaar, kan een sigaar uit eigen doos zijn. Zo'n constructie heeft een hoog na-ons-de-zondvloed-gehal- te." Ambitieus Voor Hennekeij en Bruinooge overheerste het glorieuze ge voel. „We hebben een belangrij ke drempel genomen", stelde de gedeputeerde van verkeer te vreden vast. „Het licht staat op groen om geld, kennis en kunde van de Westerscheldetunnel in te zetten voor Sluiskil. We kun nen ook meteen beginnen met een milieueffectrapportage. Die willen we in twee jaar afronden en dat is heel ambitieus." Over de exacte financiering moet nader worden overlegd, stelde Hennekeij. De regionale bijdrage is vastgesteld op veer tig miljoen gulden, niet meer, zei Bruinooge. Dat bedrag wordt opgehoest door de pro vincie en havenschap Zeeland Seaports, die elk de helft beta len. Minister Zalm van Financi en moet de deal tussen Zeeland en Netelenbos nog financieel vervolmaken. Op fietstocht door het Schouwse land kwamen de twee oudere stellen langs een pand waar een schilderijen tentoonstelling woedde. De deur stond uitnodigend open. „Zullen we dan maar", sprak een van de wielrijders, zijn karretje op slot zettend. Gevieren traden ze binnen, knikten naar de vrouw die zich in een hoek van het zaal tje ophield en later de expo- sante zelf bleek te zijn en stortten zich vervolgens op de kunst. De rondgang langs de opgehangen creaties werd tamelijk vlot beëindigd. Dat had stellig te maken met het oordeel over het tentoonge stelde materiaal. „Dat soort dingen kan mijn kleinkind ook maken", vond de persoon die het initiatief tot het bezoek aan de galerie had genomen. Op dat moment trad de maakster van de werken naar voren. Zij had een har telijk advies: „Dan moet dat kleinkind van u maar snel gaan exposeren. Lak instapper diverse kleuren en modellen 37 - 42 Alléén morgen leergevoerd] Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 De Smaek van Zeêiand Creatie wan Zuid-Bevelandse won, honin9 appels 24 juni, 'De Smaek van Zeeland' Abdijplein, Middelburg Ue Swaefr van Zeêiand. je moei er geweest ^Jjjnom het geproefd Ie hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11