ZEEUWSE QOURAN Kabinet versoepelt ontslagverbod Scholiere mag van rechter ook niet mee op schoolreis Medische ingrepen vaak zonder effect |ïr Uitlevering Milosevic komt stap dichterbij Maxima blijft lachen Tweede oordeel over langdurig zieke werknemer verplicht Offensief rijdt NAVO in de wielen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 Schalken en Sluiter verliezen H-team kleurt Sloehaven blauw Gedragscode voor leningen Stadspost mikt op agentschappen Baby's van toen nu een paar Meer zon Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Zwakke tot matige noordoostenwind. 244e jaargang no. 147 zaterdag 23 juni 2001 losse nummers f 3,00 ■■HI Persoonlijk keukenontwerp bij Tulp Keukens! keuken: precies zoals wilt, precies op maat. En toch be- taalbaar? Dat kan. Want Tulp ontwerpt, maakt, installeert en '"specteert uw keuken zelf. Nieuwsgierig? Kom kijken in van de 14 showrooms. De adressen vindt u op www.tulpkeukens.nl. Voor meer Informatie of een afspraak kunt u ook gratis bellen met- 0800-2358857. door Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet heeft »een moeite met het voorstel Jan een Kamermeerderheid om Je ontslagbescherming voor langdurig zieke werknemers te versoepelen. Wel moet dan ex pliciet worden vastgelegd dat liet arbeidsbureau dat de ont slagaanvraag moet goedkeuren, advies inwint bij de uitkerings instantie. Dit zei premier Kok Een Kamermeerderheid van PVD, CDA en D66 wil dat zieke werknemers die niet ingaan op een aanbod van hun bedrijf voor ander werk, makkelijker kun nen worden ontslagen. De werkgever zou dan niet meer - zoals nu - eerst naar de rechter hoeven te stappen, maar direct ontslag kunnen aanvragen bij het arbeidsbureau. De PvdA is er niet gerust op dat het arbeidsbureau wel altijd een grondige afweging maakt. Er moet wel goed gecontroleerd worden of het werk dat de zieke is aangeboden, geen 'flauwe- kul-baan' is, aldus PvdA- woordvoerster Smits. Hoewel het arbeidsbureau ook nu al verplicht is advies in te winnen bij de uitkeringsinstan tie over de mate waarin de werkgever zijn best heeft ge daan de zieke te helpen, vindt het kabinet toch dat dit uit drukkelijk op papier moet foor Cees van Zweeden BELGRADO - Joegoslavië wil le uitlevering van ex-leider Slobodan Milosevic aan 'Den Haag' nog dit weekeinde wette lijk mogelijk maken, zo ver klaarde minister Zivkovic van Binnenlandse Zaken gisteren. Bij zei niet of dat ook betekent BatMilosevic meteen aan het in ternationale oorlogstribunaal wordt overgeleverd. De Joegoslavische wet verbiedt de uitlevering van burgers aan liet buitenland. Een eerdere po ging die wet te wijzigen stuitte afgelopen week op verzet van de Montenegrijnse partijen in het federale parlement (Joegoslavië bestaat uit de republieken Ser vië en Montenegro). Aangenomen werd dat de rege ring vervolgens zou pogen de wet erdoor te krijgen in het Servische parlement (elke repu bliek heeft een parlement). Maar gisteren verklaarde Zivkovic dat de regering de wet bij decreet zou veranderen. Het kabinet zou hiertoe vandaag bijeenkomen. De tijding uit Belgrado heeft speculaties gevoed dat Milose vic' uitlevering ophanden is. Hij is door het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden in Kosovo, waar in 1999 vierdui zend etnische Albanezen om het leven kwamen. GPD staan. „We willen het beeld voorkomen dat zieke werkne mers zomaar kunnen worden ontslagen", aldus Kok. „We hebben niet de indruk dat het arbeidsbureau bij zijn be slissing over een nacht ijs zal gaan. Maar omdat zoveel men sen zich zorgen maken over dit voorstel, leek het ons verstandig extra waarborgen in te bouwen om die mensen gerust te stel len." Met de stellingname van het ka binet is de kou uit de lucht tus sen WD, CDA en D66 enerzijds en PvdA anderzijds. Ook de vakbonden hebben er voorlopig vrede mee. Zij dreigden deze week uit het centraal overleg te stappen over een nieuw WAO- stelsel als de Kamer het wets voorstel aanneemt. In het over leg over het nieuwe stelsel komt ook het nieuwe ontslagrecht aan bod. De bonden voelden zich ge schoffeerd dat de Kamer nu al een beslissing neemt over dit ge voelige onderwerp zonder naar hun mening te luisteren. Bijsmaak Volgens een woordvoerder van de FNV biedt het compromis van het kabinet wel enige verbe tering, maar zullen zij in het overleg proberen de versoepe ling van het ontslagverbod voor zieken alsnog van tafel te krij gen. „We houden een vieze bij smaak over aan de afgelopen week, maar boycot van het overleg is een te zwaar middel. We beschouwen dit voorstel van WD, D66 en CDA dan maar als een tijdelijke maatregel die we kunnen wegwerken in het nieu we stelsel dat moet worden ont worpen." GPD pagina 2: WAO-plan ongelegen van onze redactie binnenland TILBURG - Veel medische be handelingen blijven zonder ef fect. Ook de resultaten van de meeste campagnes voor ziekte preventie laten te wensen over. Dat heeft de Helmondse prof. dr. H. Garretsen gisteren gezegd bij zijn inaugurele rede als hoogleraar Gezondheidszorg- beleid aan de Katholieke Uni versiteit Brabant (KUB) in Til burg. Garretsen pleit ervoor geen be handelprogramma's en cam pagnes meer te starten als deze niet gekoppeld zijn aan een ge degen studie naar de effecten. Volgens de hoogleraar ont breekt het zelfs bij dwangver pleging van TBS-patiënten aan voldoende onderbouwing. „Het effect van TBS is nooit onder zocht. Van de behandeling van drugsverslaafden weten we niet of het werkt. Datzelfde geldt op veel andere terreinen van de ge zondheidszorg." Garretsen houdt een pleidooi voor samenwerking tussen zor gaanbieders en wetenschappe lijk onderzoekers die de resulta ten van zorg meten. Op de KUB is daartoe het onderzoekspro gramma Tranzo opgestart, waarin afvaardigingen van me dische instellingen en universi taire faculteiten zoeken naar methoden om veranderingen in de zorg op een verantwoorde manier te evalueren. In zijn rede zei Garretsen dat zorgaanbieders er slecht in sla gen hun aanbod af te stemmen op de voortdurend toenemende en veranderende vraag. Volgens hem moet er meer geld naar geestelijke gezondheidszorg en minder naar medische ingre pen. Ook bij preventie gaat de meeste aandacht niet altijd uit naar de grootste problemen, aldus de hoogleraar. GPD (Advertentie) naam:c - noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: o. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- q maanc| met nummer. automatische incasso (ƒ39,45) handteken,ng: o per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice R "71 1 4»nnnni Q" Antwoordnummer 123 UUUUI9 4380 VB Vlissingen di wo do vr u (postzegel niet nodig) De particuliere stadspostdiensten zijn wel te porren voor sa menwerking of overname van een aantal postagentschappen en -kantoren die Postkantoren BV kwijt wil. De Stadspost unie gaat daarover onderhandelen, maar weet nog niet of ze ook agentschappen in Zeeland wil overne- r; men. Sjeng Schalken en Rae- mon Sluiter zijn er niet in geslaagd de halve finales van het tennistoernooi in Rosmalen te bereiken. De Limburger verloor vrijdag met 6-3 6-4 van de Spanjaard Robredo. Rae- mon Sluiter werd verslagen door Zwitser Federer. In het Vlissingse havengebied operereert sinds kort een speci aal politieteam, dat zich bezig houdt met de bestrijding van zaken als smokkel, fraude, vermogensdelicten en corruptie. De politiemannen horen het er vaak: „Goed, dat jullie hier gekomen zijn." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 1112,13,15,17 en 19; sport: 21 en 22; reportage: 23,24,25 en 27; wetenschap 29; wonen: 31 en 33; reizen: 39,41 en 43; mo biel: 45 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een scholiere van de stedelijke scholenge meenschap Scheldemond mag niet mee op schoolreis. Dat heeft bestuursrechter T. Damsteegt gisteren in een kort geding in Middelburg besloten. Het zestienjarige meisje staat te boek als iemand die haar af spraken niet nakomt en haar ei gen gang gaat. Het contact tus sen haar en de school was al zo verslechterd dat besloten, is dat ze na de zomer naar een andere school gaat. Ter afsluiting van AMSTERDAM - Kredietver strekkers gebruiken vanaf 1 juli geen loktarieven en dergelijke •neer om klanten te werven. De Vereniging van Financie ringsondernemingen in Neder land heeft voor haar 38 leden een gedragscode opgesteld die misleiding moet uitsluiten. Sinds 1 februari is het krediet- verstrekkers wettelijk verboden om misleidende reclame te ma ken. Maar het blijkt dat tussen personen nog te vaak de hand lichten met de regels. GPD dit schooljaar wordt komende maandag een schoolreis gehou den naar attractiepark Six Fla gs in Flevoland. De schooldirec tie bepaalde onlangs dat de scholiere niet mee mag. Het meisje en haar ouders spanden tegen deze beslissing een kort geding aan. Schooldirecteur F. van der Avert legde uit dat de school en met name de mentor die maan dag met haar klas meegaat, de verantwoordelijkheid voor de scholiere niet willen en kunnen nemen. „Haar mentor en haar docenten hebben dat unaniem geadvi seerd", zei Van der Avert. „Een uitstap met een klas van 27 scholieren is al een riskante on derneming. Dit meisje is niet aan te sturen en ze heeft tegelij kertijd een grote invloed op an dere kinderen. Onze beslissing moet gezien worden als een or demaatregel." In plaats van mee te gaan naar Flevoland, moet het meisje maandag op school een aantal zaken afronden. Afscheid De raadsman van het meisje, advocaat A. Neels, voerde aan dat de scholiere het reisj e ziet als een feestelijk afscheid van haar klasgenoten. „De school noemt haar 'een te grote risicofactor om de dag te laten slagen'Maar Advertentie op school is alles anders dan op een schoolreisje. Het is een uitje, ook voor haar. En op een uitje ga je de boel niet verzieken. En wat die afronding betreft, mijn cli ënte is bereid die zaken in het weekeinde klaar te hebben zo dat ze maandag vrij is om mee te gaan." Risicofactor Bestuursrechter T. Damsteegt vroeg Neels wat er volgens hem juridisch niet deugt aan het be sluit van de school. „Ineens komt de school met de risicofac tor op de proppen", verduide lijkt de raadsman. „Dat argu ment valt uit de beslissing niet af te leiden. De beslissing had anders geformuleerd moeten worden. Mijn cliënte hoorde pas dat ze niet mee mocht, toen ze wilde betalen." Damsteegt vroeg zich tijdens de zitting hardop af, of het nog wel leuk is om mee te gaan naar een schoolreis waarvan deelname via een rechter is afgedwongen. De vader van het meisje ant woordde door te zeggen dat zijn dochter in elk geval maandag bij Six Flags zal zijn. „Is het niet met de bus van school, dan komt ze wel op eigen gelegenheid." Maxima kan de lol er wel van in zien en loopt na de ontmoeting met de ministers op krukken naar bui ten. Naast haar Willem-Alexander en premier Kok met zijn vrouw Rita. foto Jasper Juinen/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - „Prima, zo goed mogelijk." Met die woorden stelde Móxima Zorreguieta de kijkers gisteren gerust toen ze op het Binnenhof vragen kreeg over hoe het nu gaat nadat ze eerder deze week in Zweden een gebroken enkel opliep. Maxima is Nederland aan het verkennen en giste ren stond de staatsinrichting centraalSamen met prins Willem-Alexander was ze in de Trêveszaal te gast bij het voltallige kabinet. Tegen vijf uur arriveert het paar. Willem-Alexan der helpt Maxima uit de auto. Een lange zwarte broek bedekt het gips om haar enkel goeddeels. Ze loopt met behulp van twee krukken. Maxima heeft vooral oog voor de camera's van de toege stroomde media. De prins corrigeert haar echter meteen en zegt dat ze eerst even naar het publiek moet zwaaien. Daarna weer naar de camera's, maar al snel leidt Willem-Alexander haar naar de Trêveszaal. Anderhalf uur later komen ze weer naar buiten. Premier Kok en zijn vrouw Rita ge ven het verloofde stel en hand en weg zijn ze. Op de vraag waar het allemaal over ging, grapt Kok: „Niet over ministeriële verantwoordelijkheid." De officiële kennismaking met Maxima is de be windslieden, de gevolmachtigd ministers, de staatssecretaxdssen en hun partners best bevallen. „Ontspannen, plezierig, informeel", zegt Kok over de bijeenkomst met Willem-Alexander en zijn verloofde. „Gezellig", vindt minister Borst. Maxima stelde geen vragen naar aanleiding van de inleidingen, maar zij was volgens de bewind- lieden heel belangstellend. Daarna maakte ze persoonlijk met iedereen kennis. Ze bleef vanwe ge haar gebroken rechterbeen op een stoel zitten, de gipsen voet op een kx'ukje. Een tolk had ze tij dens de ontmoeting niet nodig. „Ze spreekt echt fantastisch Nederlands", aldus Borst. GPD/ANP Macedonië heeft een offensief ingezet tegen de Albanese re bellen. Hiermee is een einde gekomen aan een negen dagen durend staakt-het-vuren. Het oplaaien van de strijd kan de totstandkoming van een vredesakkoord, een voor- waarde van de NAVO voor het zenden van troepen, in gevaar brengen. OOSTBURG - Een kwart eeuw geleden lagen de moeders van Michel Esseling en Liesbeth de Krijger op dezelfde kamer in het ziekenhuis van Oostburg. Op dezelfde dag, 12 december 1975, bevielen ze van hun ba by's. Na hun geboorte lagen Liesbeth en Michel naast el kaar in hun wiegjes. Beiden bleven in de streek wonen; toch scheidden hun levens zich vanaf dat moment. Tot ze elkaar zeven jaar gele den op het strand aan de Zeeuws-Vlaamse kust (weer) leerden kennen. Die baby's van toen zijn voorgoed bij elkaar. Gisteren gaven ze elkaar in het gemeentehuis van Oostburg het ja-woord. foto Peter Nicolai i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1