Belgisch trucje met euro Britten blijven ploeteren met mkz m D xZ E PZC 2 IAX Zambianen opgelucht na afloop zonsverduistering Keukemarket Molotovcocktails en rubberkogels in Belfast Nederland op lijstje NAVO voor Macedonië Nederlanders moeten halve dag wachten Duitse militairen kregen kanker door radar Spanje heeft fregatten voor raketschild Bush Compromis in strijd over vroege verspreiding bankbiljetten Vierde kandidaat Tory-leiding Bouterse zaait onrust Grote drugsbende opgerold VS stoppen uitzetten grizzlyberen Pa mishandelt Koekiemonster DE RUIMTE Tot 50% korting op OEN HAAG - Nederlanders die kort na nieuwjaar euro's willen halen uit een pinautomaat, kun nen volgens de huidige plannen bedrogen uitkomen. 'Demeeste automaten zijn vanaf middernacht gevuld, maar pas 0p 1 januari 's middags om twaalf uur komen echt euro's uit de zevenduizend flappentap- pers in het land. Dat blijkt uit de derde voortgangsrapportage over de invoering van de euro die minister Zalm (Financiën) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Verder kunnen banken en be drijven vanaf 1 september schriftelijk aangeven hoeveel ►euro's als wisselgeld ze op 1 ja- fouari denken nodig te hebben. jjÜe aangevraagde munten wor den na de kerstdagen afgele verd, de biljetten kunnen vanaf midden december bij de banken worden afgehaald. 'Gewone' burgers kunnen vanaf 14 december hun gratis euro-in troductiepakketje afhalen bij de banken, de Hema, de Shell- stations en de fotozaken van Combi. ANP BERLIJN - Rond de 250 militai ren van de Bundeswehr hebben de jaren vijftig en zestig kan ker gekregen door straling van radarapparatuur die niet goed was afgeschermd. Die conclusie trok een regeringscommissie van onderzoek gisteren in een rapport dat werd aangeboden aanhet ministerie van Defensie. De Bundeswehr had tot nu toe steeds weersproken dat de kan ker ontstond als gevolg van straling door de apparatuur. Af scherming werd pas aan het -eind van de jaren tachtig aange bracht. Aanleiding voor het on derzoek was de rel eind vorige eeuw die ontstond over het risi co op kanker als gevolg van het gebruik van verarmd uranium op koppen van munitie. Minister Scharping van Defen sie beloofde gisteren na ont- _st van het rapport ruim hartige schadevergoeding aan •de slachtoffers. DPA MADRID - Spanje heeft de Ver enigde Staten meegedeeld dat het wil meedoen aan het contro versiële raketschild van presi dent Bush. Dat heeft de Spaanse krant El Pais gisteren gemeld. Het voorstel werd gedaan tij denseen bezoek van een Spaan- ;sedelegatie aanhet Pentagon in Washington in mei. De Spaanse bijdrage aan het Amerikaanse raketschild zou moeten bestaan ■uitvier fregatten. Spanje wil die uitrusten met het Amerikaanse •Aegis-radarsysteem, dat een 'gelanceerde raket kan ontdek ken op 600 kilometer afstand. Hoewel de schepen niet zijn uit gerust met een lanceerinstalla- 'tievoor afweerraketten, zijn de Spaanse wapensystemen ge makkelijk te combineren met die van de VS. Madrid heeft Washington voorgesteld een van de fregatten voor de Libi sche kust in te zetten. De VS zien -kibië als een 'schurkenstaat'. Hei omstreden Amerikaanse ra- kettenplan moet de VS bescher ming bieden tegen een beperkte faketaanval. De internationale gemeenschap is tegen uit vrees dat het zal leiden tot een her nieuwde wapenwedloop. Bo vendien wijzen critici erop dat bet raketschild strijdig is met bet Anti Ballistic Missile-ver drag met de vroegere Sovjet- Unie uit 1972. j van de Spaanse pre mier Aznar is een van de weinige in Europa die zich positief heeft uitgelaten over het Amerikaan se plan. ANP vrijdag 22 juni 2001 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Komend Europese Unie-voorzitter België wil dat geldautomaten de laatste dagen van december al eurobiljetten gaan leveren. De Belgische mi nister van Financiën Reynders spreekt van een 'grootschalige praktijktest' van de pinautoma ten, om de introductie van het nieuwe geld op 1 januari soepel te laten verlopen. Reynders legt zijn voorstel volgende maand aan zijn EU-collega's voor. De 'voorverkoop' van eurobil jetten is een politiek zeer bela den onderwerp. De Europese Centrale Bank (ECB) en de meeste ministers van Financiën zijn faliekant tegen, uit angst voor fraude en chaos. Het Euro pees Parlement, het grootwin kelbedrijf en het openbaar ver voer menen dat het eerder verspreiden van de bankbiljet ten fraude en chaos juist zal voorkomen. De twee kampen voeren al maanden een verbeten strijd over deze kwestie. Vanaf half december kunnen de bur gers wel alvast wat euromunten kopen, daar heeft de ECB geen bezwaar tegen. Verzoenen Reynders is voorstander van de vervroegde verspreiding van eurobiljetten en grijpt het Bel gische EU-voorzitterschap per 1 juli aan om alsnog zijn gelijk te halen. Door niet langer te spre ken over de 'voorverkoop' maar van een 'grootschalige test', hoopt de minister beide kampen te verzoenen. ,,Een typisch Bel gisch compromis", verklaarde Reynders gisteren na de presen tatie van zijn plannen. Alle betrokkenen pleiten voor een rimpelloze invoering van de nieuwe briefjes en munten. Geldautomaten spelen daarin een zeer belangrijke rol, reden temeer voor een uitvoerige praktijktest. „De automaten moeten honderd procent perfect werken met de nieuwe biljet ten", aldus Reynders. Het ge zichtsverlies voor beide partijen blijft bij een test ook beperkt. De ECB kan volhouden dat de voorverkoop van eurobriefjes officieel niet plaatsvindt, ter wijl de winkeliers en de Euro parlementariërs hun zegenin gen tellen. Oproep Het 'Belgisch compromis' wordt medio juli door de EU-ministers van Financiën besproken. Naar verwachting is ECB-president Duisenberg bij deze ontmoeting aanwezig. Een week eerder zal het Europees Parlement een laatste oproep aan de ministers en de ECB richten. België ziet een vlekkeloze intro ductie van de euro als de belang rijkste taak tijdens haar EU- voorzitterschap. Op een specia le bijeenkomst eind september in Luik worden de nieuwe euro biljetten en -munten voor het eerst aan het publiek getoond. Vanaf 1 januari is voor driehon derd miljoen mensen in twaalf EU-landen (waaronder Neder land) de euro het wettige betaal middel. Daarvoor moeten er in de eerste weken van 2002 ruim veertien miljard eurobiljetten en vijftig miljard euromunten in omloop worden gebracht. Dat wordt een logistieke operatie zonder weerga in de financiële wereld. GPD Uitgebrande auto's herinnerden gisterochtend aan de rellen van woensdagavond. van onze redactie buitenland BELFAST - In de Noord-Ierse hoofdstad Belfast zijn de aanhoudende spanningen woensdagavond uitgemond in hevige rellen. Ongeveer zeshonderd relschop pers - katholieken en protestanten - be stookten de politie met stenen en molo tovcocktails. De agenten gebruikten plastic kogels om een eind te maken aan de ongeregeldheden. De autoriteiten besloten hard in te grij pen, nadat agenten bij de gewelddadig heden gewond waren geraakt. Behalve politie zetten zij ook militairen in. In to taal liepen 39 politiemensen verwondin gen op, zo meldde de BBC. Vijf agenten moesten in een ziekenhuis worden be handeld. Gisterochtend was de rust weergekeerd in het gebied, maar de poli tie blijft waakzaam. In de wijk Ardoyne, in het noorden van Belfast, waren al dagen spanningen tus sen katholieken en protestanten. De ge welddadigheden begonnen dinsdag. toen ouders die hun kinderen van een ka tholieke basisschool afhaalden met ste nen werden bekogeld. Woensdag werd een protestantse organisatie beschul digd van een bomaanslag op het huis van een katholiek gezin. Oproepen van ka tholieke en protestantse leiders om de rust te bewaren, haalden niets uit. Ernstig De autoriteiten beschreven de onlusten van woensdag als de ernstigste van de af gelopen jaren. „Het waren rellen tussen foto Justin Kernoghan/EPA sektarische groeperingen, met de politie en het leger in het midden om ze uit el kaar te houden." Volgens de plaatsver vangend politiechef hebben de relschoppers meer dan 110 molotovcock tails naar de agenten gegooid. Katholie ke demonstranten schoten volgens hem zeker drie kogels af in de richting van de politie. Protestanten zouden zes maal hebben geschoten. Ook werden bommen gegooid naar een politieauto en een am bulance waarin een gewonde agent werd afgevoerd. RTR/ANP/AFP door Harm Harkema LONDEN - Nederland mag de mond-en-klauwzeerepidemie al weer bijna vergeten zijn, Groot-Brittannië wordt er nog dagelijks mee geconfronteerd. Wat Nederland te verwerken kreeg viel in het niet bij de stort bui die de Britten over zich heen hebben gekregen. En het is er nog steeds niet droog. Vrijwel elke dag worden er nieu we mkz-gevallen ontdekt. Ook gisteren was het drie keer raak. De stand van zaken tot nog toe: op 1772 bedrijven is het virus aangetroffen, bijna 3,4 miljoen stuks vee zijn afgemaakt en 26.000 dieren wachten nog op hun dood. Zeker is ook dat ten minste drie boeren zelfmoord pleegden vanwege de mkz. Een dag van hoop was 18 mei. Het was de eerste dag sinds het begin van de crisis dat er geen enkel nieuw geval werd gemeld. In steeds meer gebieden waren inmiddels de maatregelen afge zwakt. Maar een paar dagen la ter kwam de kater. In nog geen week tijd deden zich tientallen nieuwe gevallen voor. Nalatigheid Een mogelijke verklaring voor het opnieuw oplaaien van de ziekte is dat ogenschijnlijk ge zonde schapen het virus hebben gedragen. Toen het veevervoer weer enigszins op gang kwam en er een sfeer ontstond dat het ergste voorbij was, zouden te veel boeren hun voorzichtigheid hebben laten varen. Veeartsen en medewerkers van het minis terie van Landbouw durfden dit slechts anoniem te verklaren. Directeur Robert Forster van de National Beef Association be schuldigde boeren deze week echter ronduit van nalatigheid en een lakse houding. Er gaan al maandenlang hard nekkige geruchten dat boeren uit financiële overwegingen hun dieren besmetten. Ondenk baar is dat niet. Boeren die vlak buiten de slachtzone van drie kilometer rond een besmet be drijf zijn gevestigd, klagen dat zij slechter af zijn. Zij mogen hun vee weliswaar houden, maar ze kunnen er geen kant mee op en krijgen er niks voor. Een afgemaakt beest daarente gen wordt vergoed. Verder is bekend dat verschil lende boeren zijn benaderd door criminelen die voor een paar duizend gulden bereid zijn de kudde van de boer te besmetten. Of iemand van zo'n aanbod ge bruik heeft gemaakt is overi gens onbekend. Versoepelingen Ondertussen is de wind na de heropleving van de uitbraken eind mei weer enigszins gaan liggen. De afgelopen weken ko men er steeds hooguit drie of vier nieuwe gevallen per dag bij Reden voor de nieuwe minister Margareth Beckett van Milieu, Voeding en Platteland - het woord 'landbouw' is na de ver kiezingen anderhalve week te rug uit de naam geschrapt - om gisteren opnieuw een versoepe ling van de maatregelen aan te kondigen. Het vervoersverbod voor vee wordt met ingang van vandaag minder streng. Beckett gaf toe dat de strijd tegen het vi rus nog niet is gewonnen, maar zij wil toch dat de meeste wan delroutes voor het begin van het vakantieseizoen weer open zijn. Bijna de helft is nog gesloten. Niet iedereen is ervan overtuigd dat dit het juiste beleid is. Vori ge week zei de gerespecteerde hoogleraar David King dat al leen een zeer streng regime kan voorkomen dat nieuwe uit- braakclusters ontstaan. Begin deze week hield regionaal directeur Anthony Gibson van de Britse Boerenbond al reke ning met wat hij noemde het LONDEN - De voorzitter van de Britse Conservatieven, Mi chael Ancram, heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor het partijleiderschap en zijn functie als voorzitter daarvoor neer gelegd. Ancram zei met zijn kandidaatstelling de partij een kans te willen bieden om 'de weg naar eenheid' in te slaan. Hij beloofde verder de band met de kiezer te herstellen. De Conservatieven leden een grote nederlaag in de parle mentsverkiezingen van 7 juni, waarna partijleider William Hague aftrad. Waarschijnlijk wordt in september de verkie zing voor het partijleiderschap gehouden. Tot'dusver hebben zich vier kandidaten aangemeld, van wie Michael Portillo de hoogste ogen gooit. GPD PARAMARIBO - De Surinaamse ex-dictator Bouterse heeft woensdagavond gewaarschuwd voor toenemende problemen binnen het Surinaamse Nationaal Leger. In een interview op een lokaal radiostation bestempelde hij de krijgsmacht als 'een enorme haard van onrust". Het vertrek op korte termijn van bevelhebber Glenn Sedney en de ontevre denheid van militairen over de arbeidsomstandigheden ziet Bouterse als belangrijkste oorzaken van het gerommel bin nen het leger. Ook de wijze waarop de Surinaamse justitie het vooronder zoek naar de decembermoorden 1982 uitvoert, zet volgens de voormalige legerleider kwaad bloed. GPD NEW YORK - De Amerikaanse politie heeft gisteren 81 leden van een drugsbende opgepakt die opereerde in de VS en Mexi co. De arrestaties hadden plaats in zestien steden. Het gaat om de afsluiting van een omvangrijke operatie van Amerikaanse en Mexicaanse drugsbestrijders die het afgelo pen anderhalf jaar meer dan 260 mensen oppakten. In totaal werd in de loop van de actie meer dan 8700 kilo cocaïne, circa 15.000 kilo marihuana en 12,5 miljoen dollar aan cash geld in beslag genomen. De drugs werden in Colombia geproduceerd en via Mexico naar Texas gesmokkeld. Van daaruit werden het spul in Ame rikaanse staten verspreid. ANP/DPA WASHINGTON - De Verenigde Staten stoppen met het uit zetten van grizzlyberen in het wild. Minister Norton van Bin nenlandse Zaken schrapt de plannen van de vorige regering Clinton om in de staten Idaho en Montana circa 25 beren in het wild te laten leven. Norton doet dit na protesten van de plaat selijke bevolking. In de staat Alaska leven nog volop grizzly's in het wild, maar in de andere Amerikaanse staten zijn de beren wijwei volle dig uitgestorven. In natuurparken leven nog 1100 grizzlybe ren. Het was de bedoeling om de komende vijf jaar een 25-tal dieren uit te zetten. DPA LANGHORNE - Een 22-jarige Amerikaan, die met zijn drie jarige dochter een Sesamstraat-pretpark bezocht, is aange klaagd wegens mishandeling van 'Koekiemonster'. De Se samstraatfiguur weigerde met het kind te poseren voor een foto. Volgens de politie heeft de 22-jarige McPhatter Koekie monster op de grond gegooid en tegen hoofd en rug geschopt. De 21-jarige Jennie McNelis, die schuilging onder het Koe- kiemonsterkostuum, liep kneuzingen op aan haar ribben en nek. McPhatter ontkent dat het zo gegaan is en zegt dat de po litie niet naar zijn kant van het verhaal wilde luisteren. AP nachtmerriescenario, uit vroe gere tijden. Dat komt er op neer dat het virus in de zomer, als het warm is, een beetje doorsud dert, met af en toe een uitbraak- je, en dan weer volop om zich heen grijpt in de herfst. Het mkz-virus gedijt namelijk het beste in koelte. GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - Nederland be kijkt of en zo ja welke eenheden het zou kunnen leveren voor de NAVO-operatie in Macedonië ter ontwapening van etnisch Al banese rebellen. België zei gis teren eventueel alleen logistieke steun te leveren. Als mogelijke verdere troepen leveranciers noemde de NAVO gisteren het Verenigd Konink rijk, Frankrijk, Spanje, Grie kenland, Tsjechië en Noorwe gen. Rusland, geen lid van de NAVO, wil eventueel ook mee doen als het gevraagd wordt en eerst de rebellen in Kosovo wor den ontwapend. Bulgarije, nog geen lid van de NAVO maar daarmee verbonden via een overgangsakkoord, biedt ook troepen aan. De NAVO-operatie 'Essential Harvest', die overigens nog niet definitief is, zal in beginsel der tig dagen duren, zo deelden de ministers Van Aartsen (Buiten landse Zaken) en De Grave (De fensie) mee aan de Tweede Ka mer. „De uitkomst van het onderzoek naar deelneming hangt onder meer af van de be reidheid van andere NAVO-lan- den militairen te leveren en van de andere elementen die deel uitmaken van het Toetsingska der", aldus de ministers. Het Toetsingskader is het lijstje voorwaarden waaraan moet worden voldaan voor kan wor den besloten mee te doen aan een missie. De NAVO sprak woensdag de bereidheid uit in principe al in juli tussen de drie- en vijfdui zend militairen naar Macedonië te sturen. Voorwaarde is dat de Macedonische regering en de Albanese rebellen een vredes- akkoord sluiten en dat er een duurzaam staakt-het-vuren is. De NAVO-militairen zullen dan toezien op de vrijwillige ontwa pening van de Albanese rebel len. ANP/Belga Advertentie door Sal Stam LUSAKA - Zambia hield giste ren even de adem in toen in het land een totale zonsverduiste ring te zien was. Er werd met het ergste rekening gehouden, tot het einde van de wereld toe. Maar het bleek allemaal mee te vallen. De zon trok zich maar even terug, en voordat de Zam bianen er erg in hadden, scheen hij weer volop. h heel zuidelijk Afrika werd gisteren naar de zonsverduistering ge- Op een veldje in de buurt van de eken. In Johannesburg (Zuid-Afrika) had deze belangstellende uit Zambiaanse hoofdstad Lusaka Wfll rlp linnrl in littriritn An prlincKrillnïïii 7Pt ^tPlTPnlipfhoKKor Tnon Qtil \t <l,,Ile!,uur& ^inu-iviriKa; nau ucïc ueiaugsieu 'alawi wel de hand weten te leggen op een eclipsbrilletje. foto Yoav Lemmer/EPA zet sterrenliefhebber Jaap Stil in alle rust zijn fotoapparatuur in elkaar, gadegeslagen door toegestroomde Zambianen. Hij is een van de duizend Nederlan ders die naar Afrika reisden. „Als je een eclips leuk vindt, moet je die moeite gewoon ne men. Twee jaar geleden in Euro pa. viel het in het water doordat het bewolkt was. Een eclips is zo mooi, dat moet je gewoon gezien hebben." Zijn apparatuur staat in schril contrast met waar de Zambia nen het mee moeten doen. Het groepje toekijkers heeft niet eens de beschikking over een eclipsbril, die bij de zonsver duistering twee jaar geleden in Europa voor de meeste mensen standaard was. Veel Zambianen blijken niet precies te weten wat een zonsverduistering inhoudt, maar de aanwezige Nederlan ders leggen het graag uit en Jaap laat de Zambianen in zijn enor me lens meekijken. Het is even na drieën als in de onbewolkte hemel de zon ver dwijnt, om na 3 minuten en 22 seconden weer zichtbaar te worden. Na de eclips heerst on der het gezelschap een uitgela ten stemming. De Nederlanders hadden een mooie eclips, de Zambianen hebben het over leefd. ANP Keukenmarket heeft de showroom nodig voor de allernieuwste Maxima modellen. Daarom is er ruimte voor korting tot SO% op diverse showroommodellen 2000/2001 c Ummi/Anm>MA#lnllnM ontwerp - advies - montage - financiering 10 JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD -A17- AFSLAG 21, Telefoon 0165 -51 0600, Fax 0165 -5106 03, Internet www.keukenmarket.nl Openingstijden: ma t/m vr 9.30-18.00 u, VRIJDAG KOOPAVOAD, za 10.00-17.00 u. Elke eerste zondag (september t/m juni) van de maand geopend van 11.00 tot 17.00u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5