Lijst Rammelaere stapt uit coalitie Zwem vierdaagse sluit met feestje PZC GALM-project moet ouderen fitter maken Wethouder positief over kwestie rond sluiting Triangel Voor een paard moetje de tijd nemen Brandstichter niet toerekeningsvatbaar Raad Oostburg wil meer daadkracht van bestuurders LcCTAnD Man aangehouden na ruzie Motie voor hulp jonge asielzoekers Tientjes lichter na zielig verhaal Met Andere Ogen Bus op forum Drankrijder twee keer betrapt Fractie voelt zich besodemieterdinzake fusie met Oostburg Ligfietstocht Rommelmarkt Spelen met lucht vrijdag 22 juni 2001 SAS VAN GENT - Een 25-jarige man uit de gemeente Sas van Gent is gistermiddag na een ruzie in de relationele sfeer aan gehouden en vervolgens ingesloten. De man had bij het con flict in een woning in Westdorpe een raam ingegooid met een stoel. MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet maatregelen nemen voor de opvang van alleenstaande minderjarige asiel zoekers (AMA's) als die door de nieuwe Vreemdelingenwet geen verblijfsstatus krijgen. Gedeputeerde Staten moet de regie op zich nemen voor de verbetei-ing van de begeleiding, integratie en huisvesting van asielzoekers. Speciale aandacht is vereist voor de 220 AMA's in Zeeland, waarvan een deel kampt met psycho-sociale en psychiatri sche problemen. Dat is de strekking van de motie die GroenLinks vandaag in dient bij Provinciale Staten. Als de nieuwe Vreemdelingen wet intreedt zullen meer vluchtelingen illegaal en dakloos worden, verwacht de fractie. GroenLinks vreest dat de afge wezen jongeren verdwijnen in de illegaliteit. „Daar zitten schrijnende gevallen tussen," zegt fractievoorzitter F. van Kollem. VLISSINGEN- Een 46-jarige man uit Vlissingen is woensdag het slachtoffer geworden van oplichting. De man werd aan de Hercules Segherslaan aangesproken door een onbekende man die een zielig verhaal ophing. Daarna gaf het slachtoffer enkele tientallen guldens. VLISSINGEN - Het Ministerie van Buitenlandse Zaken zet op het Jeugd Wereld Water Forum in Vlissingen een speciale bus in. Deze 'Met Andere Ogen Bus' moet de nieuwe generatie betrekken bij ontwikkelingssamenwerking. Op zestien tele visieschermen worden filmbeelden uit Nederland, Mali en Bangladesh getoond op een manier waarop te zien is dat de drie werelden enerzijds veel verschillen en anderzijds veel ge meen hebben. De bus is op 26,27 en 28 juni te zien bij de Hoge school in Vlissingen. Daarnaast wordt op het Forum een revolutionair waterloos toilet, de zogenoemde Paper Leaf, voor het eerst officieel ge presenteerd. In het toilet hangt een composteerbare plastic zak. Als iemand het toilet bezocht heeft, drukt hij de boel aan met een kunststof schijfje met een handvat. Daarna wordt de zak afgedekt met papier. WESTDORPE - Een 46-jarige automobilist uit de gemeente Sas van Gent is in de nacht van woensdag op donderdag twee keer betrapt terwijl het met te veel alcohol in zijn lichaam achter het stuur zat. De man liep de eerste keer tegen de lamp rond middernacht in Westdorpe. Hij was duidelijk onder invloed van alcohol en bleek niet aanspreekbaar. Op advies van een huisarts werd hij naar het ziekenhuis gebracht voor onderzoek. Daar werd een bloedproef afgenomen; ook werd zijn rijbewijs ingevorderd. Rond half acht 's morgens bleek dat cle man alweer in zijn auto was gestapt. Hij werd aangehouden op de Duitslandweg in Terneuzen; daar bleek dat hij ruim tweeënhalf keer de toegestane hoe veelheid alcohol had genuttigd. De politie maakte opnieuw proces-verbaal op. SAS VAN GENT - In de burger zaal van het stadhuis in Sas van Gent werd gisteren het officiële startsein gegeven voor het GALM-project, een proef in het kader van het Gezond Actief Leven Model dat de Rijksuni- scrsiteit Groningen heeft opge zet om ouderen meer te laten be wegen. De Zeeuwse Sportraad, de Stichting Welzijn voor Oude ren Sas van Gent-Assenede en de gemeente Sas van Gent on dertekenden als deelnemende partners het convenant. Uit landelijk onderzoek is ge bleken dat zestig procent van de senioren tussen 55 en 65 jaar on voldoende bewegen. Daarom mogen deze ouderen in Sas van Gent op sportles. Zij kunnen zich aanmelden voor de fittest van 2-7 september en vervolgens deelnemen aan een introductie programma rond bewegen. Als oriëntatie op de nog niet ge heel uitgewerkte vervolgmodu le van dertig weken kan kennis worden gemaakt met diverse vormen van sport en spel. Na anderhalf jaar volgt een tweede fittest, om te zien of het sporten daadwerkelijk effect heeft ge had. Behalve in Sas van Gent, is het de bedoeling om ook in de kernen Westdorpe, Zandstraat en Westdorpe een GALM-pro- granima op te zetten. doorFrankGijsel SLUIS - Lijst Rammelaere stapt uit de coalitie met VVD/Ge- meentebelangen en de PvdA. Dat besluit deelde fractieleider A. Scheppers donderdag mee tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Sluis-Aar- denburg. De fractie heeft in 1998, bij de samenstelling van het nieuwe college, het collegebeleidspro gramma ondersteund, hoewel zij geen wethouder kon leveren. Scheppers had tijdens de vorige raadsvergadering, waarin het startdocument op weg naar de fusie met Oostburg werd goed gekeurd, al aangegeven zich "besodemieterd' te voelen. Donderdag hield hij het bij de behandeling van de notulen bij een korte verklaring. Na afloop van de vergadering was hij wel bereid commentaar te geven. „De grondreden blijft dat we buitenspel zijn gezet en niet tij- dig op de hoogte gesteld zijn van de op handen zijnde fusie. We gaan nu onze eigen koers verder varen en ons constructief op stellen. Ik ben het zat gecon- SLUIS - De ligfietsclub Tijl uit Damme (B) organiseert op za terdag 23 juni een ligfietstoer tocht van Sluis naar Boulogne sur Mer en terug. De afstand bedraagt 350 kilo meter. De route loopt over de jaagpaden van de Vlaamse kustvlakte, door de rivierdalen van de Boulonnais en langs de Lange Fietsroute (LF1). De start is zaterdagmorgen om half vijf in de ochtend nabij de Kaai in Sluis. De deelnemers hopen voor het donker weer terug te zijn in Sluis. fronteerd te worden met zaken die echt niet kunnen. Zo vonden we de handelwijze voor uitbrei ding van het industrieterrein te Eede, waarbij ineens een andere plek uit de bus kwam, gewoon ook niet kunnen. Het is verder erg vreemd dat wethouder van Daele tijdens de vergadering geen reactie gaf." Coalitiegenoot F. van Dongen van WD/Gemeentebelangen gaf - eveneens na afloop - aan dat de coalitie nu een probleem minder heeft. „Als je niet het fundamentele fatsoen hebt pro blemen op tafel te leggen bij je coalitiegenoten, dan vind ik dat getuigen van een politiek optre den dat niet door de beugel kan. Er zijn totaal geen argumenten op tafel gelegd. Dit is zeer min en onvolwassen politiek bedrij ven." J. Faas (PvdA) gaf in de rond vraag aan het besluit van Scheppers te betreuren. Scheepsresten De raad ging verder akkoord met het grondig afdekken van de restanten van het voormalig zendschip Uilenspiegel, dat ja ren geleden op het strand nabij het Zwin vastliep. De restanten van het betonnen schip vormen al jaren een obstakel voor de badgasten. De totale kosten bedragen ruim zeventigduizend gulden en wor den voor de helft betaald door het Waterschap Zeeuws-Vlaan deren. Het ligt in de bedoeling volgende week met het karwei te beginnen. VLISSINGEN - De Stichting Majoraat in Vlissingen houdt zaterdag 7 juli in en buiten de mensa aan de van Hogendorp- weg een rommel- en snuffel- markt. De markt duurt van 09.00 tot 15.00 uur. Wethouder Spuessens (rechts) deelt medailles uit aan de deelnemers van de zwemvierdaagse. foto Charles Strijd SAS VAN GENT - Badmeester Staf Martens telde aan het eind van de zwemvierdaagse, giste ren in 't Sasse Zwembad, bijna 140 deelnemers. Een mooi aan tal, noemt hij dat. „Meer moeten we er ook niet bij hebben", zegt hij. „Dan duurt het zwemmen veel te lang." De zwemvierdaagse van dit jaar kreeg onverwachts nog een fees telijk tintje, toen de medewer kers er ineens achter kwamen, dat het openluchtbad van Sas deze week vijftig jaar geleden voor het eerst openging. Een heuglijk feit, waar ook niemand op het gemeentehuis meer aan gedacht had. In allerijl spoedde wethouder Esther Spuesens dan maar met een doos gebak naar het bad, om in ieder geval het personeel nog even in het zonnetje te zetten. Het bezoekje kostte haar meer dan ze gedacht had. Badmeester Staf riep spontaan door de microfoon dat het zwembad een feestje te vieren had en dat er voor iedereen kof fie met wat lekkers was. „Mis schien een beetje impulsief', was zijn commentaar achteraf. „Maar het was ineens reuze ge zellig op het terras. Het was mooi weer, dus iedereen klom aan de kant. Jammer dat we het niet gepland hadden, anders hadden we de krant nog kunnen bellen voor een mooi plaatje." doorWout Bareman TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen zet alle zeilen bij om in de binnenstad een 'sterke' openbare basisschool te hand haven. Nu de bijzonder neutrale school De Triangel noodge dwongen per 1 augustus wordt gesloten, zet wethouder E. Kerckhaert (onderwijs) alles op alles om het openbaar onderwijs in het stadscentrum te redden. „Recente berichten in de pers waren te zwartgallig; ik ben juist optimistisch over de vorde ringen tot nu toe." Een week geleden maakte Kerckhaert in een vergadering van de raadscommissie voor Fi nanciën en Onderwijs melding van problemen rond de ophef fingvan De Triangel. Omdat het schoolbestuur het ontslag van de vier leerkrachten met tijdig had aangekondigd bij het lan delijk meldpunthangt dat be- redactie zeeuws-vlaanderen Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115) 686000 Fax:(0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A, M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ hulst Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S.van Doorsselaer R- E. A. Hoonhorst centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl stuur een schadeclaim van 360.000 gulden boven het hoofd. Het schoolbestuur, dat hoofde-' lijk aansprakelijk is, overweegt de claim door te spelen naar het Waarborgfonds of een beroep te doen op de aansprakelijkheids verzekering. Maar het is ook niet uitgesloten dat het faillise- ment wordt aangevraagd. De openbare basisschool De Golfslag uit de wijk Triniteit wordt overgeheveld naar het onderkomen van De Triangel. De vijf onderwijskrachten ver huizen mee. Kerckhaert: „Juist met het oog op een soepele over gang - en een goede begeleiding van ouders en vooral kinderen - was 170.000 gulden uitgetrok ken om twee van de vier leer krachten van de Triangel in ie^- der geval volgend schooljaar nog werk te bieden. Dat raads besluit is noodgedwongen te ruggedraaid nadat één van de andere schoolbesturen in de gemeente in het kader van de zogenaamde overschrijdingsre geling bezwaar had aangete kend." Lichtpuntje Maar de wethouder ziet nog een lichtpuntje. Donderdag waren al vijftig leerlingen voor vol gend schooljaar aangemeld. Groeit dat aantal nog tot pak weg vijfenzestig of zeventig dan lijkt één van de verloren ar beidsplaatsen veilig gesteld. Kerckhaert: „Wat dat betreft zijn de berichten gunstig. De mededeling van de voorzitter van de ouderraad dat er zeker twintig leerlingen vertrekken, klopt niet. Bovendien is er goede hoop dat ook nog vijf tot tien leerlingen van De Golfslag overkomen." Volgens Kerckhaert treden wel iswaar vijf van de zeven be stuursleden terug, maar hem is verzekerd dat dit niets te maken heeft met protesten. „En als wordt gezegd dat wij als ge meente niet de uiterste zorgvul digheid hebben betracht bij de benadering van de ouders, die aanvankelijk inderdaad grote moeite hadden met de verande ringen, dan heeft men het mis. Aanvankelijk was er inderdaad veel weerstand, maar de lucht is wat dat betreft wel degelijk op geklaard. Ik heb van de over blijvende ouderraadsleden ook de verzekering gekregen dat zij er voor de volle honderd procent voor gaan. En dat is belangrijk. door Lilian Dominicus OOSTBURG - Mensen zijn roofdieren. Natuurlijke vijanden van paarden, hun 'prooi'. Ze vluchten wanneer ze zich be dreigd voelen. Wie met paarden wil om gaan, moet leren hoe het is om paard te zijn. Zie hier in een notendop de theorie achter de natural horsemanship-methode van de Amerikaan Pat Parelli. De Oostburger Eddy Modde heeft in drie jaar tijd ook deze methode leren toepas sen. Sinds kort mag hij, als eerste in Ne derland, volgens deze methode mensen leren met hun paard een gezonde harmo nieuze relatie op te bouwen. De paarden bij de boerderij van Eddy Modde en zijn moeder ogen, zo onder de schaduw van de bomen, tevreden. Als de slanke, donkerblonde paardenman de wei instapt, lopen schimmel Spike en een veu len hem al tegemoet. Met een lange zweep begint Eddy de rug van de witte viervoeter te strelen. „Hiermee probeer je het ver trouwen van een paard te winnen", ver klaart hij. Als hij plotsklaps de zweep op de grond zwiept, vlucht het jonge paardje direct te rug naar de kudde. Spike daarentegen blijft rustig staan. Eddy: „De veulen heeft nog niet genoeg training gehad. Met Spike ben ik al een jaar bezig.Zonder hulpmi d- delen als zadel, bit of tuig klimt hij op de rug van de ruin, die nog steeds geen voet heeft verroert. Dan stapt het paard lang zaam achteruit. „Kijk, ik beweeg mijn heupen mee met de spierbeweging van het dier. Hij weet daardoor precies wat ik wil. Als ik mijn voeten anders zet en mijn lichaam anders beweeg, laat ik hem stoppen of vooruit lo pen. Mensen die niet gewend zijn, ver krampen misschien als er onverwacht iets gebeurt. Dat voelt een paard, alsof er een leeuw op zijn rug zit. Op zo'n moment gaat ie bokken." Op het terras naast de boerderij licht Ed dy Modde de methode, die hij in Australië en in de Verenigde Staten leerde, nader toe. „Als je de teugels wegneemt, blijft er maar een ding over: communicatie. Pas als je de hulpmiddelen wegneemt, test je de relatie met het paard. Mensen hoeven niet eens echte problemen met hun paard te hebben om hier te komen. Wat je hier leert is puur de relatie met het paard. Het is net als in een huwelijk. Dat kan jaren goed gaan, maar wat gebeurt er als er meer respect geëist wordt van elkaar?" „Het paard is een gevoelig, een edel dier. Zijn overlevingsinstinct is vluchten. Dat werkt al heel anders dan bij een koe, die met zijn horens voor de aanval zal kiezen. Honden en katten zijn roofdieren. Als je je hond berispt, begrijpt ie dat. Maar als je je stem verheft bij een paard, gaan er allerlei alarmbellen rinkelen. Veel mensen heb ben moeite om hun paard uit de wei halen. Dat gebeurt meestal omdat ze gehaast zijn. Het paard voelt zoiets aan. Voor paarden moet je de tijd hebben." door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikwccrt kon giste ren bij de Middelburgse recht bank geen straf eisen tegen een 44-jarige Vlissinger. Volgens gedragsdeskundigen kon de man het aansteken van een brand in zijn woonplaats niet worden toegerekend. Flikweert eiste dat de man een jaar lang wordt behandeld in een psychiatrisch ziekenhuis. De verdachte was compleet in de war toen hij 23 maart dit jaar een school aan de Rembrandt- laan in brand stak. Een ver meend complot bij de politie zou hem ertoe bewogen hebben om de brand te stichten. Die waan denkbeelden zouden zijn beïn vloed door zijn toenemend soft- gebruik, de breuk in zijn relatie en het overlijden van zijn ou ders. Uispraak op 4 juli. door Lilian Dominicus OOSTBURG - De Oostburgse politiek vraagt meer slagkracht in de uitvoering van gemeente lijke beleidsplannen. Zowel oppositiepartij WD als de coa litiepartijen CDA en PvdA vroe gen gisteravond in de gemeente raad, tijdens de algemene beschouwingen bij de voor jaarsnota voor het jaar 2001, om een grotere voortvarendheid van het college van burgemees ter en wethouders en de ambte naren. De drie politieke partijen loof den unaniem de energie die B en W de voorbije amtsperiode hebben gestoken in de ontwik keling van visies op diverse ter reinen, maar willen dat die in spanningen het komende jaar worden omgezet in concrete da den. Ze doelen daarmee met na me op de trage voortgang van ontwikkelingsplannen in Bres- kens en Cadzand-Bad. „We moeten zo langzamerhand wel constateren dat het college wel erg veel hooi op de vork heeft genomen en dat de toe komstvisies nog steeds een groot abstractiegehalte kennen, waar niemand nog een boter ham van kan snijden", sprak fractievoorzitter WD, J. Pro voost. PvdA-voorman J. Wielakker voegde daaraan toe, dat hij ook graag meer snelheid ziet in de uitvoering van zaken die in de beleidsvoering zijn afgerond. „Er ontstaat bij ons de indruk dat het college de mening van de raad soms met een korreltje zout neemt en dit komt arrogant over", constateerde hij. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt woensdag 4 juli een familiemid dag onder de titel 'Spelen met lucht'. De familiemiddag wordt gehou den in het kader van de tentoon stelling 'Het hangt in de lucht' die op dit moment te zien is in het museum. Deelnemers ma ken tijdens de middag op een speelse manier kennis met lucht. Er kunnen buiten proefjes ge daan worden met meetinstru menten en er is een ballonnenclown aanwezig. D66 pleitte verder om de plan nen voor een stroomweg op de N61 beter af stemmen in het landschap. „Daarmee kunnen we aan een aantal bezwaren te gemoet komen." Wethouder C. Bolijn verklaarde in een reactie op de beschou wingen dat de plannen voor Ca dzand-Bad nog voor de zomer klaar zijn en dat voor Breskens aantal planologische aanpas singen nodig zijn. Zij beloofde daar op korte termijn in een commissie op terugkomen. Advertentie Eddy Modde met het paard Spike: „Als je de teugels wegneemt, blijft maar een ding over: communicatie." foto Peter Nicolai OPRUIMING BIJ liaison EXCLUSIEVE HERENKLEDING Noordstraat 65 Temeuzen 0115-621017 KORTINGEN tOT 60% o.a. Dressier Burberry Colberts Vanaf 199,- Brax McGregor Broeken Vanaf 139,- He**** Overhemden King Arrow Nu 89,- 2 voor 169,- kijkvoor meer aanbiedingen op www.legrand.nl Hoe eerder u komt, Hoe groter de keus. PROFITEER nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45