Vrees voor straling gsm-mast Giro 55055 GEZONDHEID GEVEN WE DOOR PZC Astma Fonds Kartbaan Raceland opent deuren PvdA wil helderheid in Burgers' contacten uit vorige betrekking Expert wijst op klachten .16 J Axel steunt skeeler-club vrijdag 22 juni 2001 door Gino van den Broecke NIEUW-NAMEN - Gsm-mas- ten zijn een gevaar voor de volksgezondheid. Dit zei stra lingsdeskundige Koen Kunnen op een bijeenkomst die gister avond werd gehouden in Nieuvv-Namen. Er waren zo'n vijftig verontruste belangstel lenden afgekomen op de infor matiebijeenkomst. Kunnen doet op Europees vlak onderzoek naar allerlei vormen van straling, waaronder die van de gsm. Hij liet diverse studies zien waaruit blijkt dat straling via antenne-installaties invloed hebben op de gezondheid. ,,Er is aanleiding om de huidige, bin nen de bebouwde kom aange brachte antennes te verplaatsen naar buiten de bebouwde kom. De studies tonen aan, dat er in de buurt van antennes veertig procent meer kankergevallen voorkomen, er tachtig procent meer slaappillen worden geno men, klachten over oorsuizen toenemen... Zo kan ik nog wel even doorgaan", zei Kunnen te gen de aanwezigen. Ze kwamen zelfs uit Oostkapelle, Sluis en grensgemeenten, om meer te weten te komen over de gevaren die de straling van gsm-masten van de verschillende providers zouden veroorzaken. Adviseur Tijdens een hoorzitting in Hulst op 21 mei had het echtpaar Braem-Praet uit Nieuw-Namen bezwaar gemaakt tegen de plaatsing van een gsm-antenne in hun dorp. Kunnen heeft des tijds als adviseur bijgestaan. De vergunning voor de mast is toen toch toegewezen. Het enige wat de inwoners nu formeel nog kunnen doen, is alsnog naar de rechter stappen. In België heeft Kjunnen al enkele rechtzaken tegen verschillende providers om deze redenen ge wonnen en moesten de zenders worden verplaatst in Tongeren en Oostende. Hij raadde de aan wezigen dan ook aan om één blok te vormen „omdat dat de enige manier is om enigszins druk te kunnen uitoefenen en zodoende iets te bereiken." Hij is bij de providers en politici dan ook geen 'graag geziene gast' en naar eigen zeggen al op diverse manieren behoorlijk tegenge werkt in zijn onderzoeken en optredens in de diverse media. ,,Bij metingen werden antennes uitgeschakeld als bekend was dat ik kwam meten, op een con ferentie mocht ik niet spreken, bij tv-optredens werden kriti sche uitspraken over straling eruit geknipt en zelfs mijn broer is benaderd om voor veel geld een antenne naast mijn huis te laten plaatsen. Zover kan het gaan", aldus Kunnen. Geld Dit weerhield hem er niet van naar Nieuw-Namen te komen, waar in een straal van zo'n drie kilometer al ongeveer acht zen ders staan. „Hierdoor ontstaat er ei'g veel straling die schade lijk is voor de mens. Maar het draait maar om één ding en dat is geld. Het is voor de providers veel lucratiever om ze op kerken en andere hoge gebouwen te plaatsen in de bebouwde kom. De kerk staat er al en de elektri citeit kan zo worden aangelegd, dus is het veel goedkoper om de kerk te betalen voor een pi aatsj e op hun toren dan een mast in open veld buiten de bebouwde kom te zetten. Als jullie willen dat er iets gebeurt, zal je het als inwoners met z'n allen moeten doen, want door te slapen zijn in het verleden de Noormannen ook niet vertrokken", besloot Kunnen de informatie-avond. Vanaf morgen kunnen karters om het hardst hun rondjes draaien in Raceland. foto Peter Nicolai door Wilma Valk OOSTBURG - Burgemeester Noordewier van Oostburg kondigde het vorige week al aan: een aantal panden in de gemeente wordt nog voor het toeristenseizoen gesloten, om dat ze niet voldoen aan de ei sen voor de brandpreventie. Dat geldt in ieder geval niet voor de nieuwe indoor-kart- baan Raceland in Breskens, die zaterdag officieel geopend wordt. De laatste dagen is de baan nog uitgebreid gecontroleerd door de gemeente en alles vol doet nu aan de gestelde eisen. Zaterdag om 12.00 uur opent de baan voor het eerst haar deuren en zal dan tot 24.00 uur geopend zijn. Eigenaar Anne Schol is tevredenGelukkig is alles goedgekeurd. We hebben er alles aan gedaan. Daardoor de opening is dan wel een paar dagen later dan gepland, maar de veiligheid van onze bezoe kers is nu gegarandeerd." Het parcours van de nieuwe indoorbaan is ruim vierhon derd meter lang en er staan twintig karts klaar voor de be zoekers, waarvan vier speciaal voorkinderen. „Kinderenmo gen vanaf acht jaar rijden. Ze krijgen eerst les van een baan commissaris en voor het eerste baantje is er een begeleider die voorop rijdt. Zien we dat het niet goed gaat, dan gaat het feest niet door." Een heat (de periode gedurende welke deel nemers mogen rijden) duurt ongeveer twintig ronden en de deelnemers ontvangen na af loop een formulier met de ron detijden en de topsnelheden, zodat er wedstrijden gereden kunnen worden. De baan is beveiligd met auto banden en speciale versterkte stootranden, er is een ventila tiesysteem voor het afzuigen van de uitlaatgassen. „Al de wagens zijn uitgerust met een katalysator, maar er komt toch altijd een beetje gas vrij en dat wordt afgezogen. Voor alle rijdei's hebben we een spe ciaal helmnet, een helm en een overal. Mocht er iets mis gaan, dan is het meestal de kart en niet de berijder die het zwaar te verduren krijgt. Daar heb ben we weer een eigen werk plaats voor, waar alle proble men gelijk verholpen kunnen worden." Behalve de indoorbaan is er in het pand een horecagelegen heid, de Paddock, en het fit nesscentrum Way of Life van Ingeborg Modde onderge bracht. Bij Raceland werken twaalf personeelsleden. Koen Schol, een neef van Anne, wordt ma nager van de indoorbaan. „Ik blijf zelf vooral werkzaam bij mijn autoschadebedrijf De- schatech in Oostburg, maar men zal me hier zeker iedere avond en in het weekend kun nen vinden." Raceland is gevestigd op het industrieterrein Deltahoek in Breskens en tot en met septem ber dagelijks geopend van 12.00 tot 24.00 uur. Ademhalen als dagelijkse strijd Ademhalen. Het lijkt de gewoonste zaak van de wereld. Toch leveren 1.6 miljoen mensen in Nederland dagelijks een gevecht om voldoende lucht. Deze mensen hebben astma of C0PD (chronische bronchitis of Longemfyseem). Ademnood is bedreigend, soms zelfs levensbedreigend. Luchtwegaandoeningen zijn wereldwijd de derde doodsoorzaak. De behandeling wordt gelukkig steeds beter. Maar astma en C0PD zijn nog steeds niet te genezen. Sterker nog: steeds meer mensen krijgen last van hun luchtwegen. Het Astma Fonds kent geen adempauze. Steun patiënten met astma of C0PD! U kunt uw gift overmaken op girorekening 55055 of bankrekening 33.59.58.885. Alvast bedankt. door Richard Hoving MIDDELBURG - Waarnemend burgemeester D. Burgers van Middelburg moet opening van zaken geven over zijn contacten als directeur van Hertogstad Consultancy BV. Dat vindt de fractie van de PvdA in de ge meenteraad. De sociaal-demo craten willen weten of Burgers voor bedrijven heeft gewerkt waarmee de gemeente zaken doet. Burgers rgakte twee weken ge leden in opspraak. Via de media werd bekend dat hij tot voor kort betaald adviseur was bij ING Car Lease uit Den Bosch. Dat bedrijf had eind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienst auto's. Burgers was bij dat on derhoud aanwezig als korpsbe heerder. Zijn laatste factuur stuurde hij in mei van dit jaar naar het leasebedrijf, vergezeld van een begeleidende brief op briefpapier van de gemeente Middelburg. Burgers erkende daarop in de gemeenteraad dat hij fout had gehandeld. Oppositiepartij PvdA laat het college van B en W in schriftelij - ke vragen weten geen genoegen te nemen met de uitleg van Bur gers. De fractie vindt dat de bur gemeester met onweerlegbare feiten een eind moet maken aan de vermoedens en verdachtma kingen rond zijn persoon. „Dat is in het belang van het imago van het publiek bestuur, de ge meente Middelburg en niet in de laatste plaats van de heer Bur gers zelf." De PvdA wil weten voor welke bedrijven Hertogstad Consul tancy sinds de oprichting in 1996 heeft gewerkt. Burgers zou ingediende rekeningen moeten overleggen en aangeven wat voor werk daarvoor is geleverd. De partij is ook benieuwd naar de offertes die hij heeft uitge bracht. De PvdA zou het onaan vaardbaar vinden als de burge meester betaald lobbywerk heeft verricht voor bedrijven die betrokken zijn bij de ont wikkeling van de gemeente Middelburg. De Pvd A-fractie wil van de wet houders horen in hoeverre zij op de hoogte zijn van Burgers' werk als betaald adviseur. Daarnaast vraagt de fractie of wethouder Bruinooge als porte feuillehouder van financiën en ruimtelijke ordening met Bur gers als directeur van Hertog stad heeft gesproken over pro jecten of opdrachten voor de gemeente Middelburg. Burgers richtte in september 1996 een eigen adviesbureau op. Sinds die tijd was de oud-burge meester van Den Bosch twee keer waarnemer in Middelburg De eerste keer was van januan 1996 tot juni 1997. Vorig jaar ju ni, na het gedwongen vertrek van Spar van der Hoek, keerde hij terug in de Zeeuws hoofd stad. Uit het dossier van Hertogstad Consultancy BV bij de Kamer van Koophandel Oost-Brabant blijkt dat Burgers voor de brief aan ING Car Lease ook al eens zakelijk correspondeerde op briefpapier van de gemeente Middelburg. Op 7 november 2000 deponeerde hij de jaar stukken van zijn BV bij de Ka mer met een begeleidend briefje geschreven op papier van de ge meente. AXEL - De Organisatie Skeeler Sport Axel mag van Skatebond Nederland op 1 september een landelijke skeelerwedstrijd houden die meetelt voor de L'ni- vé World On Wheels Trophy. Die dag zullen de beste skeelers van Nederland, België en Frankrijk hun opwachting maken in Axel, Het zal voor de eerste keer rijn dat er in Zeeuws-Vlaanderen een wedstrijd op dit niveau ge-j houden wordt. De kosten van zo'n internationale wedstrijd worden geraamd op 15.000 den. De gemeente Axel wordt gevraagd om 2 5 0 0 gulden subis- die beschikbaar te stellen.B en W van Axel staan daar niet af wijzend tegenover, omdat het evenement een bovenregionale uitstraling en promotionele waarde heeft. De raad spreekt zich donderdag 28 juni uit over het voorstel. Aanvang: 19.30uur in het stadhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 44