Eindelijk beslissing zorgstelsel Kamer boos over onterechte aanhouding van asielzoeker Ph O Voetbaleuforie leidt tot roekeloze seks Vieuw paspoort krijgt eel hightech-snufjes Korthals wil vast bedrag smartengeld labinet kiest voor invoering één basisverzekering ziektekosten Van Hoof winkelt op vliegtuigmarkt Zalm slaat de laatste gulden Politiescholen volledig bezet Kritiek op Onderwijsinspectie Verkiezingen Aruba in september Brandstichter Schiphol gaat cel in Acht jaar voor dood schoonmoeder Douane onderschept sigaretten Luzac College LANDELIJKE OPEN DAG 070 - 3508455 World Port Center krijgt zenuwcentrum rampen rinnrAp van den Berg vrijdag 22 juni 2001 Hoor Yvonne Hamar DEN HAAG - Oranjefans hebben hun seksuele driften nauwelijks onder controle na een overwinning van het nationale voetbalelftal. De roes van een gewonnen wedstrijd leidt tot im pulsieve seks. Voorbehoedsmiddelen worden vergeten, zo blijkt uit de ex treme stijging van de verstrekking van de morning-afterpil de dag na een Oranjeoverwinning. Een analyse van de Stichting Farma ceutische Kengetallen (SFK) laat zien dat vorig jaar vlak na de gewonnen wedstrijden van het Oranjeteam tij dens het Europees kampioenschap het aantal verstrekte morning-after- pillen ruim veertig procent boven het gemiddelde uitschiet. Grootste pie ken waren na de wedstrijden Neder land-Joegoslavië (6-1), Nederland- Tsjechië (1-0) en Nederland-Dene- marken (3-0). Uitschakeling De uitschakeling van Oranje vermin derde juist de seksuele lusten. Na de uitschakeling in de halve finale door penalty's tegen Italië lag het aantal morning-afterpillen tien procent on der het gemiddelde peil. Met de morning-afterpil kunnen vrouwen binnen 72 uur na het onbe schermde seksuele contact voorko men dat ze zwanger raken. In totaal verstrekten de apothekers vorig jaar 3,8 miljoen keer de anticonceptiepil. In 63.000 gevallen ging het om de mor ning-afterpil. Overigens verwacht de SFK niet dat soortgelijke extreme stijgingen zich ook zullen voordoen tijdens het We reldkampioenschap in de zomer van 2002 in Japan en Korea. Als Oranje zich plaatst, dan zullen de wedstrij den in de nachtelijke uren worden ge speeld. ANP DEN HAAG - Het kabinet heeft iii klein comité besloten lot de invoering van een basisverzeke ring voor de ziektekosten. Op iel eerste oog lijkt dat mis- cliien niet bijzonder, omdat de inanciële onderbouwing van iet plan (met premies) nog ont breekt. Maar op de keper be schouwd namen minister presi- ientKok en de ministers Borst, De Vries en Zalm een historische beslissing. Bentallen jaren is er gepraat eter een nieuw stelsel voor de gezondheidszorg vanwege sterk oplopende kosten, langere wachtlijsten en te weinig of te veel opleidingsplaatsen voor huisartsentandartsen en speci alisten, De vergevorderde ideeën van de WD'er Dees liepen stuk. En dat gold later ook voor het plan van Hans Simons (PvdA). Vrijwel iitijd werd de discussie gedomi- £erd en uiteindelijk geblok- serd door inkomenspolitiek, icktekostenpremies en solida- leitsheffmgen. Maar woens- ag waren de meest betrokken êwindslieden in staat de finan ce paragraaf los te knippen ran de rest van het vraagstuk. Premier Kok had daartoe opge spen. Bijverzekeren liet kabinet kan nu verder wer- ien aan de inrichting van het aeuwe stelsel. Er is een akkoord jver een basisverzekering voor edereen, die gelijk is aan het luidige ziekenfondspakket. Be meer wil rfroet zich bij ver ekeien. De basisverzekering is eel uitgebreider dan de WD voor ogen had. Die wilde liever een afgeslankte polis. Minister Borst heeft haar plan voor een eigen risico van honderd euro (220 gulden) voorlopig moeten laten varen. Borst meende dat zo'n eigen risico de kosten van de gezondheidszorg drukt, om dat mensen dan minder makke lijk naar de dokter gaan. Over de AWBZ, langdurige ver pleging en -zorg, is afgesproken dat die na verloop van tijd aan de basisverzekering wordt toe gevoegd. Vooralsnog blijft de AWBZnaast de nieuwe basis verzekering bestaan. De premie bestaat straks uit een hoge no minale premie (voor iedereen gelijk) en uit een inkomensaf hankelijk gedeelte. Invulling De invulling daarvan kan bij de eerstkomende kabinetsforma tie tussen de daarbij betrokken partijen nader worden inge vuld. Het staat vast dat de nomi nale premie (nu rond de 35 gul den per maand) met een paar honderd gulden stijgt. Dat moet voor de laagste inkomens volle dig worden gecompenseerd in de vorm van belastingverla ging. Ook dat moet bij de kabi netsformatie worden geregeld. Intussen kan het tweede kabi net Kok verder met de inhoude lijke stelselherziening. Van een aanbodgestuurde- naar een vraaggestuurde gezondheids zorg, waarin niet de medici en de instellingen, maar de patiënt een centrale rol krijgt. Waarin de ziektekostenverzekeraars als regisseur optreden, de markt werking meer vrijheid krijgt en de lange wachtlijsten tot het verleden moeten gaan behoren. GPD ioorAp van den Berg DEN HAAG - Het nieuwe pas poort koint vanaf oktober in omloop. Om het nog beter te be- (chermen tegen vervalsing «ordt het paspoort in 2004 uit breid met een superchip, raarin vingerafdrukken, de is, gezichtskenmerken en de stem van de houder kunnen •orden opgeslagen. Minister Van Boxtel, belast met s ontwikkeling van een nieuw raspoort, zei gisteren in de Ka- ner dat het nieuwe document nartstikke veilig' is. Maar GroenLinks-Kamerlid Pitstra zeizich geen illusies te maken. ■Uieuwe vormen van techniek okken nieuwe vormen van fraucleuit", zei hij. WD en CDA drongen aan op snelle invoering van de toe komstige hightech-snufjes. .,Ik kb net zo veel haast als u. Maar ïe moeten eerst de resultaten ran de experimenten afwach- :-nzei Van Boxtel. Op dit mo- -ent worden proeven gedaan net iris-scans en vingerafdruk- en. Prijs a veel gemeenten gaat op ter mijn de prijs van het paspoort omlaag. In april heeft het kabi- de rijksleges met 25 gulden [perstuk verlaagd. De aankoop- IPrijsis in veel gemeenten echter n°ghoog door de gemeentelijke kges, Zeiopen zeer sterk uiteen, |v® 19 tot maarliefst 88 gulden. Van Hoof wordt in Le Bourget rondgeleid door een JSF-topman. foto Olaf Kraak/ANP LE BOURGET - Voor de opvolging van de F16's van de Koninklijke Luchtmacht zijn nog drie kandidaten over: de Amerikaanse Joint Strike Fighter, de Europese Eurofighter en de Franse Rafale. Ande re mededingers halen waarschijnlijk de eindstreep niet, denkt staatssecretaris Van Hoof (foto) van Defensie. Zij voldoen niet aan de militaire eisen die Nederland stelt, zei hij gisteren op de lucht- show in Le Bourget bij Parijs. Hij was daar om aanbiedingen van vliegtuigbouwers te bekijken. foto Olaf Kraak/ANP In opdracht van de Kamer moet Van Boxtel proberen met de Ver eniging Nederlandse Gemeen ten een eenheidsprijs af te spreken, of ten minste een maxi mumprijs. Lukt dat niet, dan bestaat er een grote kans dat de Kamer de prijs van een paspoort bij wet gaat opleggen. GPD UTRECHT - Minister Zalm van Financiën heeft gisteren in de Koninklijke Munt in Utrecht de allerlaatste gulden geslagen. Het gaat om een nieuw ontwerp met aan de ene kant een beelte nis van koningin Beatrix en aan de andere kant een vlaggend leeuwtje. Het leeuwtje is gete kend door de twaalfjarige Tim van Melis uit Gemert. Hij won de ontwerpwedstrijd die het mi nisterie vorig jaar voor basis schoolleerlingen had uitge schreven. De gulden verdwijnt door de komst van de euro. Van de laat ste serie zijn zestien miljoen stuks geslagen; voor iedere Ne derlander één. De munt is ver krijgbaarbij de postkantoren en de filialen van Bruna. De laatste dag waarmee iets met een gulden kan worden betaald, is zondag 27 januari 2002. GPD pagina 4: van florijn tot wokkei ROTTERDAM - Wanneer Rotterdam in de toe komst te maken krijgt met een groot incident, op land of op het water, dan zal de centrale aanstu ring van de hulpverlening plaatsvinden vanuit het nieuwe World Port Center op de Wilhelmina- pier. Daar zit al het Havencoördinatiecentrum van het gemeentelijk havenbedrijf. Nog dit jaar komen ook de meldkamers van de brandweer en politie er bij. Het World Port Center wordt van daag door prinses Margriet geopend. Het Haven coördinatiecentrum zit op de twintigste verdie ping. De meldkamers van politie en brandweer komen op de 21e. Tussen de 20e en 21e verdieping is een grote vide met twee videomuren. Daarop zijn met muisklikken tekst over of beelden van een incident te zien. foto Guido Benschop/ANP APELDOORN - De poli tiescholen in Nederland zijn dit jaar tot en met de laatste stoel gevuld. De dreiging van een tekort aan instromende agenten is gekeerd. Het kabinet wilde er 3400 agenten bij. P. Bel jon, van het Lande lijk Selectie- en Oplei dingsinstituut Politie (LSOP), bevestigt dat die doelstelling wordt ge haald. Het aanbod van leerlingen is zelfs groter dan de capaciteit van de vier politiescholen. Met voldoende geld blij ken de politiekorpsen ge noeg mensen te kunnen werven, zegt Beljon. Voor volgend jaar hebben de korpsen ruim 2400 onder- wijsplaatsen gereser veerd. Het LSOP overlegt nog over meer geld. De instroom van aspi rant-agenten betekent volgens Beljon nog niet dat de politie voldoende mensen heeft. Bijna een derde van de vacatures is moeilijk te vervullen, om dat een groot aantal daar van ongeschikt is voor po litiemensen die net van de opleiding komen. Volgend jaar komt het aantal poli tiemensen op 43.622. ANP door Susan de Ligt DEN HAAG - De fracties van D66 en GroenLinks vragen op helderingvan minister Korthals (Justitie) over de onterechte aanhouding van een Irakese asielzoeker in het onderzoek naar de moord op Marianne Vaatstra. Het Openbaar Ministerie in Leeuwarden hield de man aan als verdachte, terwijl het wist dat die onschuldig was. Volgens officier van justitie R. de Graaf was de druk van de publieke opinie zo groot, dat hij de Ira kees Ali Hussein Hassan niet kon laten lopen. Het recherchebijstandsteam joeg acht weken op de man, die kort na de moord op de zestien jarige Marianne Vaatstra in mei 1999 verdween uit het nabijge legen asielzoekerscentrum in Kollum. Een week voor zijn aanhouding in Turkije werd het justitie en politie uit getuigen verklaringen duidelijk dat de man ten tijde van de moord niet in Friesland was. ,,Maar ik kon er niet onderuit om de man toch aan te houden. De druk was te groot. In een nor male zaak had ik hem nooit ge arresteerd", aldus De Graaf in een documentaire van Omrop Frvslan over de zaak-Vaatstra. Het OM in Leeuwarden ver klaart dat de man wel degelijk verdacht werd. Uit getuigen verklaringen, een week voor de aanhouding, kwam naar voren dat de Irakees tijdens de moord niet in Friesland was. Dat maakt de man volgens het OM minder verdacht, maar nog al tijd verdacht. De aanhouding is doorgezet om de getuigenver klaring te verifiëren. Kamerlid Dittrich (D66) noemt het een zeer kwalijke zaak dat het OM de aanhouding verricht te door de grote maatschappe lijke commotie die ontstond na de moord op het Friese meisje. Sentiment Veel mensen meenden dat de da der in een nabijgelegen asiel zoekerscentrum moest worden gezocht, en vonden dat politie en justitie te laks optraden. ,,Het OM moet altijd een eigen afweging maken en mag zich niet door dit soort sentimenten laten leiden", zegt Dittrich. Volgens de WD is het OM met de aanhouding op een hellend vlak beland. „Hoe groot de maatschappelijke druk ook is, IJSSELMUIDEN - Bijna driekwart van de confessionele ba sisscholen vindt het beoordelingssysteem van de Onderwijs inspectie niet adequaat. Dat blijkt uit een enquête onder achthonderd basisschooldirecteuren in opdracht van de Pro testants Christelijke Schoolleiders Organisatie. Volgens de directeuren van het protestants-christelijk en rooms-katholiek onderwijs geeft de beoordeling van de in spectie niet de werkelijke kwaliteit van de school weer. Ook het weerwoord van de school wordt vaak niet opgenomen in het beoordelingsrapport. Daarnaast was er veel kritiek op de waarde die de inspectie hecht aan de Cito-toetsen. Scholen die andere testen gebruik ten, kregen bij voorbaat een negatieve beoordeling. ANP PARAMARIBO - De vervroegde algemene verkiezingen op Aruba worden op vrijdag 28 september gehouden. De voortij dige stembusgang is nodig nadat de derde regering-Eman af gelopen maandag viel. De OLA, één van de twee regeringspartijen, zegde het ver- trouwen in de regering van premier Henny Eman op, omdat de paitij het niet eens is met de versnelde wijze waai'op de Aruba Tourism Authority wordt geprivatiseerd. Doordat de twee OLA-ministers in het kabinet weigerden ontslag te nemen, dreigde een machtsvacuüm te ontstaan. Oorspronkelijk ston den de verkiezingen voor december gepland. GPD HAARLEM - De 25-jarige, dakloze man die 18 januari een miljoenenbrand veroorzaakte op de luchthaven Schiphol, is gisteren veroordeeld tot een celstraf van drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk. Deze straf was conform de eis van het Openbaar Ministerie. De man stichtte brand door op de luchthaven binnen korte tijd driemaal een plastic toiletrolhouder in een toilet aan te steken. Het laatste brandje werd niet op tijd geblust. Daar door kwamen er gassen vrijdie een grote explosie tot gevolg hadden. De daai-opvolgende brand legde het vliegverkeer op Schiphol voor uren stil. De schade bedraagt 10,5 miljoen gul den. Er waren 27 lichtgewonden. ANP DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 28-jarige Eindhovenaar verooi'deeld tot acht jaar gevange nisstraf en TBS met dwangverpleging wegens moord en po ging tot moord. Er was twaalf jaar en TBS geëist omdat de man tijdens carna val in februari met voorbedachten rade in volle vaart op zijn schoonouders inreed. De schoonmoeder overleed aan hersen letsel, de man raakte zwaargewond. Het huwelijk van de jongeman was al na een half jaar op de klippen gelopen en de schoonvader frustreerde volgens de veroordeelde de pogingen van het stel om de scherven te lij men. Hij zei op de zitting dat hij zijn schoonouders wilde aan rijden, maar niet doden. ANP ROTTERDAM - De douane in Rotterdam heeft begin deze week zes miljoen sigaretten in beslag genomen. De rookwaar zat verstopt in een lading textiel, aldus een woordvoerder gisteren. De opsporingsdienst heeft nog geen aanhoudingen verricht. Als het binnensmokkelen van de illegale sigaretten was ge slaagd, dan had de Belastingdienst een bedrag van 1,3 miljoen gulden aan accijnzen misgelopen. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie wil dat directe fa milie van dode of blijvend ver wonde slachtoffers van ver- keers- of geweldsmisdrijven tienduizend euro 22.000) smartengeld krijgen. Broers, zussen, meerderjarige kinderen en grootouders komen niet in aanmei-king voor smar tengeld, schrijft de minister in een brief aan de kamer. Korthals denkt dat ja'arlijks dertig mil joen gulden door de verzeke raars zal worden uitgekeerd. Korthals geeft met het voorstel invulling aan een motie van VVD, D66 en PvdA. Die partijen drongen aan op een wettelijk recht op smartengeld voor na bestaanden van bijvoorbeeld verkeersslachtoffers. Nu is al leen de schade als gevolg van een shocktoestand te claimen. Korthals stelt nu voor om voor de zogenoemde affectieschade, leed van de naasten van een slachtoffer als gevolg van het letsel, een vast bedrag van tien duizend euro uit te betalen. Om te voorkomen dat er een enorme claimcultuur ontstaat, wil Korthals alleen smartengeld voor echtgenoten, duurzaam samenlevenden, ouders van mindeijarige kinderen en min derjarige kinderen die een of beide ouders verliezen. Daar naast geldt de regeling ook voor voogden die meer dan een jaar samenwonen met een minderja- rig kind en andersom. Andere familie of relaties wil de minis ter uitsluiten. In een eerste berekening gaat het ministerie er van uit dat smartengeld zal worden uitge keerd aan de nabestaanden van zevenhonderd verkeersslacht offers die overleden na een on geluk waarbij de tegenpartij schuld had. Ook de directe rela ties van zevenhonderd slachtof fers die blijvend letsel hebben opgelopen zullen naar verwach ting geld krijgen voor het aan gedane leed. Naar verwachting stijgt de premie voor een WA au toverzekering hierdoor met één procent. Relaties van slachtoffers van geweldsmisdrijven moeten ook recht op schadevergoeding krij gen. GPD pagina 2: commentaar mag dat nooit leiden tot een on rechtmatige aanhouding", stelt woordvoerder Niederer. Hij be schouwt de zaak als een inci dent. „Dit is een kwestie van eens, maar nooit weer. GroenLinks-Kamerlid Halse- ma vreest dat onschuldigen vo gelvrij worden wanneer het OM lukraak mensen aanhoudt, ter wijl bekend is dat zij niets heb ben gedaan. Halsema vraagt Korthals dinsdag tijdens het vragenuurtje om opheldering. Het ministerie van Justitie ont houdt zich van commentaar Het recherchebijstandsteam van twintig rechercheurs wordt in juli na twee jaar onderzoek definitief ontbonden. Wanneer er nieuwe interessante tips bin nenkomen, worden er volgens het OM opnieuw rechercheurs op de zaak gezet. ANP a z (Advertentie) Zaterdag 23 juni, 14.00 - 17.00 uur Bergen op Zoom, St;. Josephstraat 57 tel. 0164 233390 Breda, Parkstraat 12-14, tel. 076 5220945 laatste weeklassén MAVO/HAVO of VWO in éèn jaar volgens het oude; examensysteem nog geen invoerhig tweede fase veel aandacht voor de leerling intensieve examentraining les in kleine groepen studievaardigheidstraining indien nodig aanpak van faalangst diploma via schoolonderzoeken en centraal examen Meer informatie bij bet secretariaat Luzac College Vestigingen van het Luzac College: Alkmaar 072 512 79 44 Groningen 050 318 74 54 Amsterdam 020 428 65 60 Hilversum 035 642 33 32 Arnhem 026 442 81 68 Rotterdam 010 436 99 67 Bergen op Zoom 0164 23 33 90 Stttard 046 458 68 60 Breda 076 522 09 45 Utrecht 030 232 27 97 Den Haag 070 358 83 23 Zwolle 038 422 0018 Eindhoven 040 246 59 78 Brasschaat(B) 0032 363 33 702 Ook docenten surfen naar www.luzac.nl (9i'ei qrozeti/nen A'aumen e Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuiden, tel. 0118-601273 Geopend van maandag t/m zaterdag en vrijdagavond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3