Meer personeel monumentenzorg PZC Mogelijk nog dit jaar overdracht woonwagencentra PZC Plannen voor restauratie De Zwaan Met paard en al in de sloot Huwelijksprobleem leidt tot moordplan Amusementspaleis met beurszalen op plek Zeelandhallen 17 Gemeente komt in september met serieus beleid historische panden Fietstocht over Schouwen Ziekenhuizen komen opnieuw niet tot fusie Man aangehouden na ruzie Motie voor hulp jonge asielzoekers Tientjes lichter na zielig verhaal Met Andere Ogen Bus op forum Drankrijder twee keer betrapt Concert in Renesse vrijdag 22 juni 2001 Hoor Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is druk bezig het verslofte monumen tenbeleid weer op de rails te zet ten. Op de afdeling bouw- en milieuzaken komt extra perso neel voor de monumentenzorg. In september verschijnt het ge meentelijk Restauratie Uitvoe- rings Programma en er komt een restauratiefonds waaruit tegen een lage rente leningen worden verstrekt. Dat staat in de start notitie uitvoering monumen tenbeleid van de gemeente. Het huidige monumentenbeleid laat veel te wensen over. Er wordt te lichtzinnig omge sprongen met de voorgeschre- ven procedures, er is onvoldoen de zicht op de staat waarin monumentenpanden verkeren welke plannen er zijn om daar verbetering in te brengen. Verder blijken veel particuliere monumenteneigenaren de weg kwijt te raken in het woud van regels en subsidiemogelijkhe den en is de gemeente de afgelo- jaren niet alleen wat te gemakkelijk geweest met het hanteren van de regels, maar is het beschikbare budget ook fors overschreden. In de startnotitie wordt gesproken van een tekort op de post monumenten van RENESSE - Stichting VerOver houdt op zaterdag 23 juni een fietstocht over de Schouwse dreven. Delengte van de tocht is 45 kilo meter en voert onder andere langs Burgh-Haamstede, de (Dommiale Bossen en natuurge bied de Schelphoek. [Deelnemers kunnen zich tussen ƒ9.00 en 12.00 uur aanmelden bij <de hooischelf op het Transferi- ï'uminRenesse. De opbrengst is bestemd voor de iNederlands hervormde Kerk, [muziekvereniging Luctor et 'Emergo, sportvereniging Re- nesse en tennisvereniging Scel- veringhe. 650.000 gulden. Inmiddels heeft het facilitair bureau monumen tenzorg in opdracht van de ge meente de restauratiebehoefte in kaart gebracht. De Rijks dienst Monumentenzorg ba seert daar haar bijdrage aan de gemeente op. Tegelijkertijd heeft de gemeente een enquête gehouden onder eigenaren van rijksmonumenten. Aan de hand van die gegevens, wordt het Restauratie Uitvoerings Pro gramma opgesteld. Ook wordt de status van de gemeentelijke monumenten geïnventariseerd. Vergunning Er wordt in de toekomst ook be ter gelet op het werken volgens voorgeschreven procedures. De gemeente is verplicht bij de Rijksdienst Monumentenzorg advies te vragen omtrent voor genomen wijzigingen aan mo numenten. Sinds de gemeente lijke herindeling in 1997 heeft de gemeente echter stelselmatig verzuimd om met deze monu mentenvergunningen te wer ken. Dat is volgens gemeenteambte naar monumenten W. Lievense niet zonder risico. De gemeente kan volgens hem op de vingers getikt worden door Monumen tenzorg. Dat kan-zelfs beteke nen dat een reeds verleende bouwvergunning door het Rijk wordt vernietigd. Voortaan, zo wordt aangekondigd in de start notitie, wordt daarom strikt de hand gehouden aan de verplich ting een monumentenvergun ning af te geven. Om monumenteneigenaren met restauratieplannen tegemoet te komen, wil de gemeente een res tauratiefonds in het leven roe pen. De gemeente stort er een malig een bedrag in (hoe hoog dat wordt is nog niet bekend) en uit het fonds kunnen dan tegen laag rentetarief leningen ver strekt worden aan eigenaren van monumenten. Ook wordt gedacht aan het sa menvoegen van welstands- en monumentencommissie voor een snellere service aan de bur ger. Om duidelijk te maken wat de gemeente wil en kan met de monumenten wordt gewerkt aan een speciale voorlichtings brochure. ;door Rolf Bosboom GOES - Er lijkt schot te zitten in de overdracht van de woonvva- gencentra aan de woningcorpo raties. D. van der Zaag, voorzit ter van het Woonwagenschap Noord- en Midden-Zeeland, yenvacht dat de zaak nog dit jaar beklonken kan zijn. „Ik ge loof en hoop dat er licht in de tunnel begint te dagen." Het woonwagenschap is eige naar en beheerder van de meeste terreinen waarop woonwagens staan. De wagens, voor zover geen particulier eigendom, hu ren de bewoners van de gemeen ten. Er lopen al enkele jaren onderhandelingen met de wo ningcorporaties over overname van de standplaatsen. Het Rijk vindt ook dat het beheer bij die sector thuishoort. Van der Zaag liet deze week in de Goese raadscommissie alge- redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) NI. G. van den Broek P. Kleemans F- F. A, M. van Loon A. M. L. Pankow R- H. N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Piet Kleemans MORIAANSHOOFD - De res tauratie van molen de Zwaan bij Moriaanshoofd begint waar schijnlijk nog dit jaar. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft de uit 1886 daterende mo len opgenomen in het gemeente lijk Restauratie Uitvoerings Programma. De Zwaan, te vinden halverwe ge de N59, is de laatste jaren tot verdriet van de gemeente en vereniging De Zeeuwse Molen steeds verder in verval geraakt. De Rijksdienst Monumenten zorg heeft de restauratiekosten waarvoor subsidie kan worden aangevraagd, geraamd op 670.000 gulden. Namens de familie Verhage, ei genaar van de molen van Mori aanshoofd, heeft de stichting in oprichting tot behoud van mo len De Zwaan bij de gemeente een subsidieaanvraag inge diend. De gemeente onder steunt dat verzoek en speelt het door aan Monumentenzorg. Dat kan de stichting maximaal een subsidie van 469.000 gulden (70 procent van de subsidiabele kosten) opleveren. Voor de eigenaar van de molen houdt dat volgens ambtenaar W. Lievense in dat hij nog een fi nancieel gat te dichten heeft. Lievense gaat er vanuit dat het de stichting lukt voldoende fi nanciën bijeen te sprokkelen. ,,Er zijn meer subsidiegevers dan alleen Monumentenzorg." Volgens Lievense is inmiddels al een bestek en een begroting ingediend en goedgekeurd. Wanneer de restauratie kan be mene zaken, waarvan hij voor zitter is, weten dat een oplossing binnen handbereik is. Volgens hem zijn de corporaties bereid de standplaatsen over te nemen via een 'groeimodel'. Bij de ove rige terreinen nemen zij wel het beheer op zich, maar het eigen dom gaat pas over als de grond is gesaneerd. Volgens Van der Zaag wordt die oplossing momenteel uitge werkt. ,,In september moet daarover nadere besluitvor ming komen. Ons streven is de zaak op 1 januari 2002 geregeld te hebben." Schone grond Directeur J. Franken van wo ningbouwvereniging RWS wijst er in een reactie op dat de corpo raties zich altijd al op het stand punt hebben gesteld dat zij al leen bereid zijn terreinen over te nemen als er een schone-grond- verklaring is. Een overname in fasen, zoals nu de bedoeling is, is daarbij ook ter sprake geweest. Het optimisme van de voorzitter van het woonwagenschap is Franken nog niet bekend. „Wij hebben op 20 april voor het laatst gesproken met Van dei- Zaag, waarin we de voorge schiedenis op een rij hebben ge zet en herhaald dat we als cor poraties zitten te wachten op besluitvorming in het woonwa genschap. De zaak ligt op het bord van het schap. Sindsdien hebben we er niets meer van ge hoord." Dat er nu kennelijk toch wat be weging is, verneemt Franken voor het eerst. „Maar dat is wel typerend vqor de werkwijze van het schap in de afgelopen vijf jaar. Eigenlijk vind ik dit ook niet kunnen. Maar het draait om de zaak zelf en die ziet er blijk baar nu goed uit. Dat is het be langrijkste." Nicole Bil en haar paard King zijn hun duik in de sloot inmiddels te boven. foto Marijke Folkertsma door Jacoliene van Weele KERKWERVE - Een paard dat achteruit loopt. Het lijkt een grappig gezicht, maar voor Nicole Bil uit Kcrkwerve was de lol er snel vanaf. Haar King belandde woensdag avond in de sloot. Met Nicole er bovenop. De vijftienjarige Nicole was een stukje uit rijden met haar moeder ernaast op de fiets. „We hebben thuis een pen- sionpaard staan en dat is een merrie. Daar wilde King érg graag naartoe", vertelt Nico le, inmiddels van de schrik be komen. „King heeft wel vaker kuren en dan wil hij achter uit." Ditmaal kon ze de hengst niet meer houden met als gevolg dat berijdster met haar paard via de berm in de sloot zakte. „Toen we in de sloot lagen, ben ik er snel uitgeklommen want King begon te trappen met zijn benen. Mijn moeder heeft toen een auto aangehouden om hulp te halen." In allerijl werd bij huize Bil een tractor gehaald om het paard uit zijn benarde situatie te bevrijden. „King probeerde eerst zelf uit de sloot te komen, maar dat lukte niet vanwege de steile berm. We hebben hem toen met de tractor eruit pro beren te trekken. Dat ging ook niet, want hij werkte niet echt mee." Daarop werd besloten de brandweer van Kerkwerve in te schakelen. De brand weerlieden bevestigden slan gen om het paardenlijf. Met pure spierkracht werd gepro beerd de hengst uit de mod dersloot te halen. „Dat lukte ook niet, hij lag inmiddels he lemaal voor pampus in die sloot", aldus Nicole. Eén van de brandweei-man- nen ter plaatse, Jvan der Vel de, is eigenaar van een loonbe- drijf en haalde er een hijs kraan bij. Met twee banden om King heen, werd het paard zo na ruim een uur uit de sloot gehesen. „Met vaste grond on der zijn voeten kwam King weer een beetje bijAlleen was hij wel érg rustig en had het koud", vertelt de opgeluchte berijdster. Inmiddels staat het dier, on gedeerd, alweer in de wei. Na een grondige reiniging heeft hij zijn natuurlijke bruine kleur weer terug. Nicole zelf heeft alleen een blauwe plek aan de val overgehouden. „Maar dat overleef ik wel!" ginnen is nog niet bekend. Lie vense: „Maar we hopen dat het nog dit jaar gebeurt." Op Schouwen-Duiveland zijn de laatste tien jaar al meerdere molens onder handen genomen. De Korenbloem aan de Veerdijk bij Zonnemaire is volledig ge restaureerd, evenals De Lelie in Scharendijke en 't Hert in Elle- meet. Aan de restauratie van molen Aeolus in Dreischor wordt hard gewerkt en in mei dit jaar kreeg de naamloze mo len aan de Molenweg in Ooster- land een nieuw staartwerk. door Roelf Reinders VLISSINGEN - Het lukt de Oosterscheldeziekenhuizen in Goes en Zierikzee en Zieken huis Walcheren in Vlissingen maar niet om te fuseren. Nu is al duidelijk dat de geplande fusie datum van 1 januari 2002 niet wordt gehaald. De medische staven van de twee ziekenhuizen zijn nog niet tot een gezamenlijk beleidsplan ge komen. Verder is er nog geen overeenstemming over een ge zamenlijke medische staf. Een eerdere streefdatum is ook al niet gehaald. In 1999 was het nog de bedoeling om op 1 janua ri van dit jaar de fusie rond te hebben. De ziekenhuizen blijven streven naar een fusie in de toekomst. De ziekenhuisdirecties hebben besloten om als tussenstap op 1 januari dan maar een samen- werkingsstichting op te richten 'om toch een niet-vrij blijvende vorm te geven aan de samen werking die er op veel gebieden tussen de beide ziekenhuizen bestaat', aldus directeur G. Bogaerts van Ziekenhuis Wal cheren die de fusiecommissie leidt. Beleidsplan Het is nog onduidelijk hoe de sa- menwerkingsstichting eruit gaat zien, zegt Bogaerts. „De komende maanden zal daar hard aan moeten worden ge werkt." Volgens de Vlissingse ziekenhuisdirecteur is het niet op alle terreinen gemakkelijk afspraken te maken. Erg be langrijk is de vorming van een gezamenlijk beleidsplan. ,,Op het moment dat het be leidsplan er is en beide medi sche staven zich er positief over hebben uitgesproken, wordt er een belangrijke stap in de rich ting van fusie gezet", zegt Bogaerts. „Het streven naar een fusie wordt door de specialisten dan breed gedragen." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 26-jarige vrouw uit Vlissingen gaf gisteren bij de recht bank in Middelburg toe dat ze anderen heeft aangezet haar echtgenoot te ver moorden. Huwelijksproblemen hadden haar eind 1999 op die gedachte gebracht. Het plan ging uiteindelijk niet door. Dat nam niet weg dat officier van justitie A. Flikweert de mislukte uitlokking tot moord bewezen achtte. Hij eiste tegen de Vlissingse een straf gelijk aan het voor arrest en tbs met voorwaarden. De potentiële moordenaars hoefden het niet voor niks te doen. Zo beloofde de vrouw één van hen dat hij haar woning van twee ton zou krijgen, mits het plan zou worden uitgevoerd. In dezelfde pe riode had ze de mannen ruim driedui zend gulden gegeven. Daarnaast moch ten ze seks met haar hebben, hoewel ze gisteren verklaarde dat ze uit van angst geen nee had durven zeggen. „Ze ging er mee akkoord, omdat ze van haar echtge noot af wilde", wierp de officier tegen. De verdachte zei op zitting zich niet alles meer te herinneren, omdat ze toen psy- SAS VAN GENT - Een 25-jarige man uit de gemeente Sas van Gent is gistermiddag na een ruzie in de relationele sfeer aan gehouden en vervolgens ingesloten. De man had bij het con flict in een woning in Westdorpe een raam ingegooid met een stoel. MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet maatregelen nemen voor de opvang van alleenstaande minderjarige asiel zoekers (AMA's) als die door de nieuwe Vreemdelingenwet geen verblijfsstatus krijgen. Gedeputeerde Staten moet de regie op zich nemen voor de verbetering van de begeleiding, integratie en huisvesting van asielzoekers. Speciale aandacht is vereist voor de 220 AMA's in Zeeland, waarvan een deel kampt met psycho-sociale en psychiatri sche problemen. Dat is de strekking van de motie die GroenLinks vandaag in dient bij Provinciale Staten. Als de nieuwe Vreemdelingen wet intreedt zullen meer vluchtelingen illegaal en dakloos worden, verwacht de fractie. GroenLinks vreest dat de afge wezen jongeren verdwijnen in de illegaliteit. „Daar zitten schrijnende gevallen tussen," zegt fractievoorzitter F. van Kollem. VLISSINGEN - Een 46-jarige man uit Vlissingen is woensdag het slachtoffer geworden van oplichting. De man werd aan de Hercules Segherslaan aangesproken door een onbekende man die een zielig verhaal ophing. Daarna gaf het slachtoffer enkele tientallen guldens. VLISSINGEN - Het Ministerie van Buitenlandse Zaken zet op het Jeugd Wereld Water Forum in Vlissingen een speciale bus in. Deze 'Met Andere Ogen Bus' moet de nieuwe generatie betrekken bij ontwikkelingssamenwerking. Op zestien tele visieschermen worden filmbeelden uit Nederland, Mali en Bangladesh getoond op een manier waarop te zien is dat de drie werelden enerzijds veel verschillen en anderzijds veel ge meen hebben. De bus is op 26,27 en 28 juni te zien bij de Hoge school in Vlissingen. Daarnaast wordt op het Forum een revolutionair waterloos toilet, de zogenoemde Paper Leaf, voor het eerst officieel ge presenteerd. In het toilet hangt een composteerbare plastic zak. Als iemand het toilet bezocht heeft, drukt hij de boel aan met een kunststof schijfje met een handvat. Daarna wordt de zak afgedekt met papier. WESTDORPE - Een 46-jarige automobilist uit de gemeente Sas van Gent is in de nacht van woensdag op donderdag twee keer betrapt terwijl het met te veel alcohol in zijn lichaam achter het stuur zat. De man liep de eerste keer tegen de lamp rond middernacht in Westdorpe. Hij was duidelijk onder invloed van alcohol en bleek niet aanspreekbaar. Op advies van een huisarts werd hij naar het ziekenhuis gebracht voor onderzoek. Daar werd een bloedproef afgenomen; ook werd zijn rijbewijs ingevorderd. Rond half acht 's morgens bleek dat de man alweer in zijn auto was gestapt. Hij werd aangehouden op de Duitslandweg in Terneuzen; daar bleek'dat hij ruim tweeënhalf keer de toegestane hoe veelheid alcohol had genuttigd. De politie maakte opnieuw proces-verbaal op. chisch in de war was. Raadsman D. Olie meende dat zijn cliënte weliswaar het spelletje was begonnen, maar hij vond dat de mannen het spelletje net zo goed hadden meegespeeld. Olie vond verder dat er rekening diende te worden gehouden met het elektronisch toezicht dat de vrouw een jaar lang heeft ondergaan. De rechtbank doet 4 juli uitspraak. door Rolf Bosboom GOES - De Zeelandhallen in Goes maken plaats voor een groot evenementen- en amuse mentspaleis. Daarin komen, be halve nieuwe beurshallen, on der meer een concertzaal, een bioscoop met vier zalen en een automatenhal. De investerings maatschappij Delta Trust Pro ject uit Amsterdam heeft over de opzet deze week een akkoord bereikt met de gemeente Goes. De Zeelandhallen denken al enige tijd over nieuwbouw, om dat het huidige complex niet meer voldoet. Daarbij is steeds de insteek geweest om te komen tot een bundeling met andere voorzieningen. Om de opzet te kunnen financieren is Delta Trust Project in beeld gekomen. Die realiseert het project, waar mee tientallen miljoenen gul dens zijn gemoeid, en gaat de verschillende onderdelen ver huren aan exploitanten. De investeringsmaatschappij en de gemeente zijn het woens dag eens geworden over de op zet van wat 'Zeeland Expo Park' gaat heten. De bestaande gebouwen gaan volledig tegen de vlakte. Het nieuwe complex bestrijkt zowel de huidige plek als het parkeerterrein. De nieu we beurshallen, inclusief een aparte zaal ('music hall') voor grootschalige theaterproduc ties en concerten, worden alleen al zo'n 12.000 vierkante meter groot, 5000 vierkante meter meer dan nu. Bioscoop Andere onderdelen van de plan nen zijn een bioscoop met vier zalen en in totaal 600 stoelen, een attractie die vergelijkbaar is met het familievermaakpavil- joen Carrousel bij Het Arsenaal in Vlissingen (speelautomaten, maar geen gokkasten), sportie ve attracties zoals een kartbaan en een klimwand, amusement met virtual reality en onder steunende diensten, zoals con gresachtige voorzieningen, voor ondernemingen die ook op be drijventerrein De Poel zijn ge vestigd. Het complex wordt aanzienlijk groter, hoger en moderner dan het huidige. Het moet ook be duidend fraaier worden dan de Zeelandhallen, zodat een ware blikvanger langs de Deltaweg ontstaat. Ten zuiden van het be staande terrein komt een nieuw parkeerterrein met zo'n 1200 plaatsen. Het transferium wordt daar onderdeel van. Al eerder is afgesproken de bereik baarheid voor het autoverkeer te verbeteren door een recht streekse aansluiting te maken op de toekomstige rotonde op de kruising van de A. Fokkerstraat en de afrit van de Deltaweg. Wethouder S. Heijning zegt 'buitengewoon blij' te zijn met de ontwikkelingen. „Dit is een enorme stap vooruit voor Goes Er is nog wel goedkeuring van zowel de gemeenteraad als de provincie nodig, vooral vanwe ge de noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan, maar Heijning verwacht op dat punt geen problemen. „Wat ons be treft gaat het absoluut door.De gemeente is ook direct betrok ken als eigenaar van het par keerterrein. Voor haar beurt Eigenaar R. van Vliet van de Zeelandhallen vindt dat de ge meente 'wat voor haar beurt praat'. Nu de gemeente zich in het concept blijkt te kunnen vinden, kunnen hij, de investe ringsmaatschappij en kandi daat-exploitanten gaan praten over de verdere invulling en daadwerkelijke afspraken ma ken. Dat gebeurt een dezer da gen. „Nu pas gaat het concrete vormen aannemen." Van Vliet, die verder niet al te zeer op de plannen in wil gaan, verwacht dat de nieuwbouw op z'n vroegst volgend jaar mei kan beginnen. Namens de investeringsmaat schappij en de Zeelandhallen heeft P. Palm van The Rea 1 Esta te Concept Company uit Breu- kelen de besprekingen met de gemeente Goes gevoerd. In af wachting van de komende ge sprekken met de beoogde part ners in het project, onthoudt hij zich, van commentaar. RENESSE - Het Zeeuws En semble Sonore geeft vanavond een optreden in de Nederlands hervormde kerk in Renesse. Het concert wordt gegeven in het kader Kunstschouwenactivi- teiten en begint om 20.30 uur. Molen de Zwaan is de laatste jaren steeds verder in verval geraakt. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37