Aanleg campings onzeker PZC PvdA wil helderheid in Burgers' contacten uit vorige betrekking Smartlap verbroedert bij Any wave OM eist drie jaar voor verkrachting en ontucht dochter Voor een paard moetje de tijd nemen kumasoB Locaties afgekeurd weru WIJ NIET! VEEL MERKEN ZOUDEN GENOEGEN NEMEN MET 96% TEVREDEN KLANTEN. >16 vrijdag 22 juni 2001 door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Opnieuw staat de vestiging van twee landschapscampings op Noord- Beveland op losse schroeven. Strooide eerder de eigen lange- termijnvisie van de gemeente roet in het eten, nu wijst de pro vincie de voorgedragen locaties af. Het probleem is het ontbreken van een zogenoemde 'ontwikke lingszone voor plattelandstoe- rismeop het eilandHet Noord- Bevelandse buitengebied is op dit moment in het provinciale streekplan uitsluitend bestemd voor agrarisch gebruik. In zo'n gebied past geen landschaps camping. Dat de provincie de gemeente desondanks de mogelijkheid heeft geboden twee locaties voor een landschapscamping aan te dragen, vindt verant woordelijk wethouder J. Meu- lenberg van de gemeente Noord-Beveland 'onbegrijpe lijk'. ,,Ik heb het gevoel dat we van het kastje naar de muur zijn gestuurd", zegt ze. „Over de locatie Van 't Westein de in Wissenkerke, is bijvoor beeld van provinciezijde altijd gezegd dat dat een prima plek was, omdat hij aan het natuur gebiedje het Bokkegat grenst. Nu blijkt een landschapscam ping daar helemaal niet te kun nen." Behalve Van 't Westeinde, heeft de gemeente ook de locatie Van der Maas in Kats voorge dragen. Onvoldoende basis ,,We hebben de gemeente ken nelijk onvoldoende duidelijk gemaakt dat een ontwikke lingszone voor plattelandstoe- risme absoluut noodzakelijk is", zegt provinciemedewerker K. van der Does die met het pro ject landschapscampings is be last. „De gemeentelijke lange- termijnvisie biedt onvoldoende basis om zo'n zone te kunnen in kleuren." Juist dat afgelopen jaar door de raad goedgekeurde stuk had de basis moeten zijn voor de vesti ging van de landschapscam pings. Nadat met veel pijn en moeite de gegadigden voor een landschapscamping in de lan- ge-termijnvisie waren ingepast, keurde de provincie het stuk af. Daardoor is die visie op dit mo ment niet meer dan een leidraad voor de gemeente zelf, maar kan het stuk niet gebruikt worden om bijvoorbeeld het Noord-Be- velandse bestemmingsplan lan delijk gebied aan te passen. Zone „De enige mogelijkheid voor de landschapscampings op Noord- Beveland is het aanwijzen van een zone voor plattelandstoe- risme via de plannen voor de herstructuring van het Veerse Meer", geeft Van de Does aan. „Ongeveer de helft van Noord- Beveland is in die plannen be trokken, bovendien is de ge meente in alle werkgroepen ver tegenwoordigd. Het is nu aan de Noord-Bevelandse bestuurders om ervoor te zorgen dat ze zo'n ontwikkelingszone binnen krij gen." Jammer is wel dat juist de twee aangewezen locaties voor een landschapscamping op het ei land buiten de herstructure ringsplannen Veerse Meer val len. „Wellicht dat Van der Maas in Kats, die maar net buiten die plannen valt, nog haalbaar is. Daar gaan we ons in ieder geval sterk voor maken", zegt Meu- lenberg. „Voor Van 't Westeinde zal het heel moeilijk worden." door Richard Hoving MIDDELBURG - Waarnemend burgemeester D. Burgers van Middelburg moet opening van zaken geven over zijn contacten als directeur van Hertogstad Consultancy BV. Dat vindt de fractie van de PvdA in de ge meenteraad. De sociaal-demo craten willen weten of Burgers voor bedrijven heeft gewerkt waarmee de gemeente zaken doet. Burgers raakte twee weken ge leden in opspraak. Via de media werd bekend dat hij tot voor kort betaald adviseur was bij ING Car Lease uit Den Bosch. Dat bedrijf had eind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienst auto's. Burgers was bij dat on derhoud aanwezig als korpsbe heerder. Zijn laatste factuur stuurde hij in mei van dit jaar naar het leasebedrijf, vergezeld van een begeleidende brief op Wandelingen en fietstochten door Westenschouwen WESTENSCHOUWEN - Tij dens het laatste Kunstschouw- weekeinde in Westerschouwen wordt zaterdag een rugzakwan deling door bos, duin en over strand gemaakt. Deelnemers krijgen een schou dertas mee met allerlei attribu ten. Vanaf 10.00 uur kan worden gestart vanaf natuurinforma- tiecentrum en Trampolinecen trum Westerschouwen. Mensen die liever fietsen kunnen deel nemen aan de fietsontdekkings- tocht langs de Noorzeeboule- vard. De lengte van de tocht is 21 kilometer Vanaf 10.00 uur kan gestart worden vanaf het parkeerterrein van de rotonde in Westenschouwen. Op zondag kunnen belangstel lenden eveneens de rugzakwan deling en een natuureducatieve fietstocht van 34 kilometer lang afleggen. Men kan vanaf 10.00 uur vertrekken vanaf het par keerterrein bij de rotonde in Westenschouwen. Vanaf 11.00 uur kan worden deelgenomen aan een natuur=kunst wande ling onder leiding van natuur- gids en fotografiedocent Jan Midavaine. briefpapier van de gemeente Middelburg. Burgers erkende daarop in de gemeenteraad dat hij fout had gehandeld. Oppositiepartij PvdA laat het college van B en W in schriftelij ke wagen weten geen genoegen te nemen met de uitleg van Bur gers. De fractie vindt dat de bur gemeester met onweerlegbare feiten een eind moet maken aan de vermoedens en verdachtma kingen rond zijn persoon. „Dat is in het belang van het imago van het publiek bestuur, de ge meente Middelburg en niet in de laatste plaats van de heer Bur gers zelf." De PvdA wil weten voor welke bedrijven Hertogstad Consul tancy sinds de oprichting in 1996 heeft gewerkt. Burgers zou ingediende rekeningen moeten overleggen en aangeven wat voor werk daarvoor is geleverd. De partij is ook benieuwd naar de offertes die hij heeft uitge bracht. De PvdA zou het onaan vaardbaar vinden als de burge meester betaald lobbywerk heeft verricht voor bedrijven die betrokken zijn bij de ont wikkeling van de gemeente Middelburg. Wethouders De PvdA-fractie wil van de wet houders horen m hoeverre zij op de hoogte zijn van Burgers' werk als betaald adviseur. Daarnaast vraagt de fractie of wethouder Bruinooge als porte feuillehouder van financiën en ruimtelijke ordening met Bur gers als directeur van Hertog stad heeft gesproken over pro jecten of opdrachten voor de gemeente Middelburg. Burgers richtte in september 1996 een eigen adviesbureau op. Sinds die tijd was de oud-burge meester van Den Bosch twee keer waarnemer in Middelburg. De eerste keer was van januari 1996 tot juni 1997. Vorig jaar ju ni, na het gedwongen vertrek van Spar van der Hoek, keerde hij terug in de Zeeuws hoofd stad. Uit het dossier van Hertogstad Consultancy BV bij de Kamer van Koophandel Oost-Brabant blijkt dat Burgers voor de brief aan ING Car Lease ook al eens zakelijk correspondeerde op briefpapier van de gemeente Middelburg. Op 7 november 2000 deponeerde hij de jaar stukken van zijn BV bij de Ka mer met een begeleidend briefje geschreven op papier van de ge meente. Schouwen-Duiveland in oude ansichten De ruim tweehonderd bezoekers in Brogum genoten van het smartlappenfestival. foto M a rijke Fol kertsm a door Ali Pankow ZIERIKZEE - Echte kenners kennen pre cies de verschillen tussen levensliederen en smartlappen, maar de ruim tweehon derd bezoekers gisteravond bij Anywave in Podium Brogum in Zierikzee waren he lemaal niet geïnteresseerd in dat onder scheid. Het programma stond aangekondigd als 'smartlappen met een knipoog'. Het bood dan ook veel glimlachjes en quasi-tranen en leverde een prima sfeertje op. Jong, maar vooral ook iets rijper publiek kwam af op dit specifieke Anywave-onderdeel. Veel weerzien en verbroedering kenmerk ten dan ook dit traditionele Brogum-fes- tival. „Wij brengen geen smartlappen, maar liedjes uit het leven", kondigden Swen Barg en Rik Lingier hun optreden aan. Verenigd in het duo '2x Bakboord' maak ten zij die belofte meer dan waai-. Met een sound die sterk aan Acda en de Munnik deed denken, bezongen zij de loosers in de maatschappij en prikten ze schijn-rijk- dom door met 'Het is allemaal van de bank'. „Waar is de maan heengegaan?", vroeg het duo zich af in een liedje vol j eugdsentiment. Verder waarschuwden ze voor al te veel geneugten tijdens een va kantie aan de Middellandse Zee. Tissues De dozen tissues gingen inmiddels spon taan rond. Daarvoor zorgden twee ludie ke 'oude dames' gehuld in bloemetjesjur ken, kousen en krulspelden. Wachtend op zanger Keessie maakten deze 'bejaarde vrouwen' van de gelegenheid gebruik zelf het podium te betreden. Wie achter hun outfit de zangeressen Ineke Voorzaat en Annelies van de Waarsenburg herkende, zal niet verbaasd zijn geweest over de in tense wijze waarop zij het levenslied 'De clown' ten gehore brachten. De ware smartlapliefhebbers genoten vervolgens van Keessie. Hij arriveerde een beetje laat bij Brogum, omdat hij zich eerder op de avond buiten zijn eigen auto had gesloten. Lastig, maar geen reden om te huilen. De levensliedzanger kreeg het publiek lekker op temperatuur met ever greens als 'De glimlach van een kind''Een pikketanussie' en 'Een man mag niet hui len'. Later op de avond gaf hij nog een medley van de beste Nederlandstalige meezingers. De Zingende Fresia's hebben met eerdere optredens in Brogum een groep trouwe fans opgebouwd, zo bleek gisteravond. Zij hebben zo hun eigen opvattingen over smartlappen en geven daar overtuigend uiting aan. Het overgrote deel van het pu bliek ging daar enthousiast in mee. De aanwinst van twee nieuwe Fresia's lever de een verrassing op, terwijl de stoïcijnse bassist John wederom de blikvanger bleek. Anywave biedt vandaag vanaf 19.30 uur optredens van Brainpower, Beatbusters Def P, El Nino en Cornflakes. Zaterdag maken vanaf 13.45 uur vooral veel Zeeuwse formaties hun opwachting. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 46- jarige inwoner van Vlissingen is gisteren bij de rechtbank drie jaar cel geëist. Officier van jus titie H. den Hartog achtte bewe zen dat de man zijn dochter heeft verkracht en ontucht met haar heeft gepleegd. De verkrachting zou in juli 1996 hebben plaats gehad in de wo ning van de verdachte, toen ze als dertienjarig meisje bij hem was ingetrokken. De ontucht zou zich hebben afgespeeld tus sen haar vijfde en tiende jaar. Gisteren kwam het slachtoffer hierover getuigen. De seksuele handelingen, die ze tijdens die periode ongeveer 75 keer zou hebben ondergaan, vonden plaats op het moment dat haar moeder het ontbijt klaar maak te. „Als we 's ochtends in bed la gen, betastte hij mijn vagina." Ze beschreef de verkrachting in haar eigen woorden. „Ik lag op de bank te slapen toen mijn va der me beetpakte en op de grond smeet. Ik riep: 'dit is je eigen vlees en bloed.' Hij deed mijn broek uit, ging bovenop me lig gen en legde zijn hand op mijn mond." In die periode leefden haar ou ders, die niet getrouwd waren. gescheidenZe was na een ruzie met haar moeder bij haar vader t gaan inwonen. Met het verhaal 1 over de verkrachting keerde ze terug bij haar moeder. Die deed er niets mee. Toen ze achttien jaar werd, deed ze eind 2000zeli I aangifte bij de politie. De offi- n cier wees op de slechte thuissi- r tuatie, waar zich het nodige ge- r weid heeft afgespeeld. Ze weni in haar visie gesterkt door de verklaringen van het slachtof- n fer. t De verdachte, die gisteren de feiten ontkende, was in 199j 1 veroordeeld wegens verkrach- 1J ting van zijn partner; de moede: van het slachtoffer. Raadsman! s Albicher vroeg zijn cliënt vrij ie v spreken. „De aangifte is valser d leugenachtig. Zij is onbetrouw- n baar. Het is een probleemkind, e Dit is een wraakactie." He; d slachtoffer zei dat ze al die jaren A heeft geprobeerd om het weg te n stoppen. „Maar het lukt me niet 1* Ik heb levenslang, maar dar r moet hij ook boeten." He: d slachtoffer claimt van haar va- P der tienduizend gulden smar- g tengel d. h De rechtbank doet 4 juli uit- h spraak. o Oostburger Eddy Modde met het paard Spike: „Als je de teugels wegneemt, blijft er maar een ding over: communicatie." foto Peter Nicolai door Cor Pols Deze dorpsplaat uit 1930 werd destijds ergens in Duivelandge maakt en mag als vrij zeldzaam worden aangemerkt. Vier vrouwen poseren voor een reizende fotograaf van het weekblad 'Groot Rotterdam', welk blad ook een Zeeuwse editie liet verschij nen. Vermoedelijk werd de kiek in Nieuwerkerk gemaakt. Een vrouwelijke bakkersbediende brengt brood rond en op gezette tij den werd dan een praatje gemaakt. Correspondentie over deze rubriek kan worden gericht aan Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. door Lilian Dominicus OOSTBURG - Mensen zijn roof dieren. Natuurlijke vijanden van paarden, hun 'prooi'. Ze vluchten wanneer ze zich be dreigd voelen. Wie met paarden wil omgaan, moet leren hoe het is om paard te zijn. Zie hier in een notendop de theorie achter de natural horsemanship-me- thode van de Amerikaan Pat Parelli. De Oostburger Eddy Modde heeft in drie jaar tijd ook deze methode leren toepassen. Sinds kort mag hij, als eerste in Neder land, volgens deze methode mensen leren met hun paard een gezonde harmonieuze relatie op te bouwen. De paarden bij de boerderij van Eddy Modde en zijn moeder ogen, zo onder de schaduw van de bomen, tevreden. Als de slan ke, donkerblonde paardenman de wei instapt, lopen schimmel Spike en een veulen hem al tege moet. Met een lange zweep be gint Eddy de rug van de witte viervoeter te strelen. „Hiermee probeer je het vertrouwen van een paard te winnen", verklaart hij. Als hij plotsklaps de zweep op de grond zwiept, vlucht het jon ge paardje direct terug naar de kudde. Spike daarentegen blijft rustig staan. Eddy: „De veulen heeft nog niet genoeg training gehad. Met Spike ben ik al een jaar bezig." Zonder hulpmidde len als zadel, bit of tuig klimt hij op de rug van de ruin, die nog steeds geen voet heeft verroert. Dan stapt het paard langzaam achteruit. Leeuw „Kijk, ik beweeg mijn heupen mee met de spierbeweging van het dier. Hij weet daardoor pre cies wat ik wil. Als ik mijn voe ten anders zet en mijn lichaam anders beweeg, laat ik hem stoppen of vooruit lopen. Men sen die niet gewend zijn, ver- Weru heeft TuV-Certificering* verworven. Maar liefst 96% van onze klanten is tevreden over onze producten. Da's heel hoog. Maar ons nog niet Ramen en oeure goed genoeg. Want wij gaan door. Geïnteresseerd? Kom naar onze schitterende showroom! Een keus v°0,'s tJ:"' Kreeft 6 A 4401 NZ Yerseke T. 0113-574173 - F. 0113-574217 Showroom open op afspraak en zaterdag 10.00-12.00 uur AJ krampen misschien als er on verwacht iets gebeurt. Dat voelt een paard, alsof er een leeuw op Zijn rug zit. Op zo'n moment gaat ie bokken." Op het terras naast de boerderij licht Eddy Modde de methode, die hij in Australië en in de Ver enigde Staten leerde, nader toe. „Als je de teugels wegneemt, blijft er maar een ding over: communicatie. Pas als je de hulpmiddelen wegneemt, test je de relatie met het paard. Mensen hoeven niet eens echte proble men met hun paard te hebben om hier te komen. Wat je hier leert is puur de relatie met het paard. Het is net als in een hu welijk. Dat kan jaren goed gaan, maar wat gebeurt er als er meer respect geëist wordt van elkaar?" Gevoelig „Het paard is een gevoelig, een edel dier. Zijn overlevingsin stinct is vluchten. Dat werkt al heel anders dan bij een koe, die met zijn horens voor de aanval zal kiezen. Honden en katten zijn roofdiei'en. Als je je hond berispt, begrijpt ie dat. Maar als je je stem verheft bij een paard, gaan er allerlei alarmbellen rin kelen. Veel mensen hebben moeite om hun paard uit de wei halen. Dat gebeurt meestal om dat ze gehaast zijn. Het paard voelt zoiets aan. Voor paarden moet je de tijd hebben." Weru Ramen en Deuren - Een keus voor 't leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 36