Plan Scharrezee krijgt een kans De Tiende opent derde woongroep Gemeenten pleiten voor onderzoek naar apart goederenspoor PvdA wil helderheid in Burgers' contacten uit vorige betrekking Voor een paard moetje de tijd nemen Celstraf geëist voor vrouw die echtgenoot sloeg met schoffel ||j kumasol Meer onderzoek nodig naar halskanaal tussen Grevelingenmeer en Haringvliet Concert in Renesse Roofvogelshows in tuin museum Fietstocht over Schouwen WIJ NIET! VEEL MERKEN ZOUDEN GENOEGEN NEMEN MET 96% TEVREDEN KLANTEN. door Mieke van der Jagt GOES - Het gezinsvervangend tehuis voor lichamelijk gehandicapte kinderen De Tiende in Goes heeft gisteren feestelijk een derde groep, de groep Oost, geopend. Voor de nieuwe groep kwam plaats in het Tiendegebouw, omdat de woontraining voor jongeren is verhuisd naar Vlissingen. In groep Oost is plaats voor negen kinde ren, waarvan er inmiddels vijf in De Tien de wonen. Kinderen kunnen in de groep tenminste vier dagen per week wonen, ze kunnen er logeren of ze kunnen een kort- verblijf-arrangement overeenkomen en een of twee nachten per week in De Tiende verblijven. De meeste kinderen die in De Tiende wo nen of verblijven, gaan naar de mytyl school De Sprienke, vlakbij het gezins vervangend tehuis. Er was al een groep West, alleen voor wonen, en een groep Zuid, speciaal voor kort verblijf en loge ren. De derde groep maakt het mogelijk nog meer in te spelen op de zorgbehoeften van ouders. Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport leverde een fi nanciële bijdrage met het oog op het be korten van de wachtlijsten. Dat doel is overigens niet helemaal gehaald omdat de wachtlijst voor De Tiende groter lijkt te worden dan voorzien. Binnenkort gaat er dan ook een aanvraag voor extra geld van De Tiende naar het Zorgkantoor, dat met de instelling afspraken maakt. Door die systematiek kunnen nieuwe kinderen op basis van individuele afspraken worden geplaatst. door Mieke van der Jagt GOES - De gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal gaan de minister van Verkeer en Wa terstaat een gezamenlijke ziens wijze sturen over de optimalisa tie railontsluiting Sloe. De gemeenten willen dat maatre gelen als de ondertunneling van het hoofdspoor in Goes, Kloe- tinge en andere kernen en een alternatief goederenspoor langs de Rijksweg A58 serieus worden onderzocht. De gemeenten, die in het zoge naamde aandachtsgebied lig gen, zijn niet zozeer bezorgd over het traject dat de Sloe- spoorlijn tussen Heinkenszand en het Sloegebied moet volgen, maar veel meer over de gevolgen van een Westerschelde Contai ner Terminal (WCT). Die ver oorzaakt een toename van het aantal goederentreinen en daarmee veel meer herrie, veel meer trillingshinder en een aan zienlijk groter risico van ge vaarlijke stoffen. Voor het aandachtsgebied, waar in alle drie de gemeenten woon bebouwing dicht op het spoor staat, is wel gekeken naar even tuele maatregelen die geluids- en trillingshinder kunnen be perken, maar met geen woord wordt gesproken over wie de maatregelen gaat nemen en wie ze gaat betalen. Ook daarover willen de gemeenten wel wat meer weten, zo blijkt uit het concept van hun reactie. Uit de Trajectnota en milieu-ef fectrapportage (mer) voor de Sloespoorlijn wordt duidelijk dat de autonome groei van het Sloegebied en de WCT samen zullen leiden tot drie keer zoveel treinen overdag en vijf keer zo veel goederentreinen 's nachts, gerekend met de cijfers van 1997. Die treinen worden ook nog eens allemaal twee keer zo lang. Behalve hinder en risico's vrezen de drie gemeenten dan ook een afname van de veilig heid op spoorwegovergangen en veel langere sluitingstijden van de spoorbomen. In het onderzoek zitten volgens de gemeenten te veel gaten. Nieuwe ontwikkelingen, zoals geplande en bestaande nieuwe wijken, zijn niet meegenomenm het geluidsonderzoek. Van het onderzoek naar de trillingen geeft de mer zelf toe dat de rela tie tussen de meetgegevens en de te ondervinden hinder aller minst vastligt. Als mocht blij- ken dat de aanleg van een goe derenspoor langs de A58 of ondertunneling geen haalbare kaart is, dan willen de gemeen ten een peperduur geluidsarm 1 ballastloos spoor, waarin 'elas- i tische oplegging' van de rails 1 mogelijk is. De gemeenten zijn vooral ge- schrokken van de risicobereke ningen, met name van hei groepsrisico. De kans dat onge lukken gebeuren met 85 tot 140 slachtoffers, vinden de inspre kers onaanvaardbaar hoog. He; beeld van een ongeluk met ee: LPG-wagon heeft de gemeen ten grote schrik aangejaagd Een ontploffing van vijftig ku bieke meter LPG op een spoor wegovergang, zou enkele hon derden slachtoffers eisen Beperking van de risico's doe de bebouwing het dichtst bij® spoorlijn af te breken, is voord- gemeenten helemaal niet be spreekbaar. Trillingen In het aandachtsgebied zit bo vendien nog een heel akelig; keuze. Als de treinen harder gaan rijden, nemen de hinde: van geluid en trillingen en de externe risico's toe. Maar aj hun snelheid automatisch wordt begrensd zijn de spoor wegovergangen veel lange dicht, wat ook weer risico's mei zich meebrengt. De gemeenten pleiten dus voor de aanleg van zoveel mogelijk ongelijkvloerse overgangen. De brief moet nog definitief worden goedgekeurd door dt gemeenten. Het Goese college van burgemeester en wethou ders, die de brief heeft opge steld, handelt in elk geval inde geest van de gemeenteraad, zo bleek gisteravond. Naar aanlei ding van een initiatiefvoorstel - van de PvdA kwam de raad, na enig geharrewar, tot de uit spraak dat er alles aan moe: worden gedaan om de overlast als gevolg van de WCT tot een minimum te beperken. foto Willem Mieras vrijdag 22 juni 2001 door Famke van Loon OUDDORP - De Scharrezee, het plan voor een halskanaal tussen het Grevelingenmeer en het Ha ringvliet, krijgt een kans van overheidsorganisaties en belan genverenigingen. Het plan roept weliswaar nog een hoop vragen op, maar het is niet reso luut van tafel geveegd. Een werkgroep zal de haalbaarheid van het project in kaart moeten brengen. Wat vorig jaar begon als een stu die naar het zogeheten halska naal door Goeree-Overflakkee is uitgemond in 'de Scharrezee'; een plan voor een breed kanaal langs Stellendam, waar rondom grootschalige natuurgebieden worden ontwikkeld en dat te vens het tij moet terugbrengen op de Grevelingen. Het Breed Overleg Deltawateren (BOD), dat de studie in opdracht van de provincie Zuid-Holland en het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij liet uit voeren, legde zodoende een am bitieus plan op tafel. Om een dergelijk project te kun nen uitvoeren is brede steun van verschillende partijen noodza kelijk. Het BOD had daarom gistermiddag in Ouddorp een symposium belegd om met ver tegenwoordigers van overheden en belangenorganisaties over het plan van gedachten te wisse len. Het recent gepresenteerde Scharrezee-rapport bevat ech ter nog een hoop onzekerheden, zodat al snel van alle kanten kritische kanttekeningen wer den geplaatst. Een veelgehoord punt van kri tiek was dat het plan verre van af is. Van den Ouden van de jachthaven Bruinisse stelde dat RENESSE - Het Zeeuws En semble Sonore geeft vanavond een optreden in de Nederlands hervormde kerk in Renesse. Het concert wordt gegeven in het kader Kunstschouwenactivi- teiten en begint om 20.30 uur. het verschenen rapport 'vaag' is. .Eigenlijk is het een onvol tooide ouverture. Ik denk dat het huiswerk nog eens volledig overgedaan moet worden." Om dat dergelijke geluiden meer te horen waren, gaf voorzitter H. Eversdijk het advies een 'klank- bord-achtige' werkgroep in te stellen om het plan concreter uit te werken. Een idee dat door BOD-voorzitter W. Dominicus direct werd overgenomen. Doorbreken Het Scharrezee-rapport mocht dan 'vaag' zijn, het bleek wel. een goede basis voor de serieuze discussie waar het BOD op ge mikt had. Een vraag die bij veel deelnemers de kop op stak was of het kanaal langs Stellendam nu werkelijk nodig is om de ge wenste getijdebeweging terug te brengen in de Grevelingen. Dat doel zou ook bereikt kun nen worden door de Brouwers- dam te doorbreken, zodat geen 'goede landbouwgrond' opgeof ferd hoeft te worden. Ook de geschetste winst in re creatieve ontwikkelingsmoge lijkheden voor Goeree- Overflakkee werd door menig een in twijfel getrokken. Wet houder Lokker van de gemeente Goedereede zei dat juist beslo ten is de 'recreatieve druk ten westen van de N57' niet meer te laten toenemen maar alleen ontwikkeling door kwaliteits verbetering toe te staan. Het rapport riep echter naast vragen ook angsten op. Onder meer de gevolgen voor de zoet waterhuishouding op het Zuid- Hollandse eiland en de mogelij ke introductie van binnenvaart op de Grevelingen maakten veel symposiumgangers huiverig voor de Scharrezee. Ondanks de kritiek en vraagte kens wierp het symposium wel zijn vruchten af, in de vorm van het voornemen een werkgroep op te zetten. Eversdijk haalde aan het eind van de middag nog een oud Zeeuws gedichtje aan: „Wie met ons wil verkeren, zal manoeuvreren moeten leren." Het bleek een krachtige samen vatting van de middag: de Scharrezee zal nog veel overleg en onderzoek nodig hebben al vorens tot uitvoering van het plan kan worden overgegaan. Sattish en Stanley (r) zijn twee van de nieuwe bewoners in groep Oost. RENESSE - Stichting VerOver houdt op zaterdag 23 juni een fietstocht over de Schouwse drevenD e lengte vandetochtis 45 kilometer en voert onder an dere langs Burgh-Haamstede, de Dominiale Bossen en natuur gebied de Schelphoek. Deelnemers kunnen zich tussen 9.00 en 12.00 uur aanmelden bij de hooischelf op het Transferi um in Renesse. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle houdt deze zomer weer roofvogelshows in de heemtuin van het museum. Elke dinsdag in juli en augustus worden twee shows gegeven, één om half vijf en om zeven uur. Dinsdag 3 juli wordt de eerste demonstratie gegeven. De laat ste vindt plaats op 28 augustus. Tijdens deze dinsdagen is het museum geopend tot negen uur De shows worden verzorgd door een valkenier van de Valkerij Equipage Jacoba van Beieren De valkerij houdt zich bezigmet de verzorging, de kweek, deal richting van de vogel en het sa menspel tussen valkenier en vo gel. Tijdens de shows geeft de valkenier vliegdemonstraties en tussendoor vertelt hij over de vogels en de opleiding tot valke nier. Weru Ramen en Deuren - Een keus voor 't leven door Richard Hoving MIDDELBURG - Waarnemend burgemeester D. Burgers van Middelburg moet opening van zaken geven over zijn contacten als directeur van Hertogstad Consultancy BV. Dat vindt de fractie van de PvdA in de ge meenteraad. De sociaal-demo craten willen weten of Burgers voor bedrijven heeft gewerkt waarmee de gemeente zaken doet. Burgers raakte twee weken ge leden in opspraak. Via de media werd bekend dat hij tot voor kort betaald adviseur was bij ING Car Lease uit Den Bosch. Dat bedrijf had eind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienst auto's. Burgers was bij dat on derhoud aanwezig als korpsbe heerder. Zijn laatste factuur stuurde hi] in mei van dit jaar naar het leasebedrijf, vergezeld van een begeleidende brief op briefpapier van de gemeente Middelburg. Burgers erkende daarop in de gemeenteraad dat hij fout had gehandeld. Oppositiepartij PvdA laat het college van B en W in schriftelij - ke vragen weten geen genoegen te nemen met de uitleg van Bur gers. De fractie vindt dat de bur gemeester met onweerlegbare feiten een eind moet maken aan de vermoedens en verdachtma kingen rond zijn persoon. De PvdA wil weten voor welke bedrijven Hertogstad Consul tancy sinds de oprichting in 1996 heeft gewerkt. Burgers zou ingediende rekeningen moeten overleggen en aangeven wat voor werk daarvoor is geleverd. De partij is ook benieuwd naar de offertes die hij heeft uitge bracht. De PvdA zou het onaan vaardbaar vinden als de burge meester betaald lobbywerk heeft verricht voor bedrijven die betrokken zijn bij de ont wikkeling van de gemeente Middelburg. Wethouders De PvdA-fractie wil van de wet houders horen in hoeverre zij op de hoogte zijn van Burgers' werk als betaald adviseur. Daarnaast vraagt de fractie of wethouder Bruinooge als porte feuillehouder van financiën en ruimtelijke ordening met Bur gers als directeur van Hertog stad heeft gesproken over pro jecten of opdrachten voor de gemeente Middelburg. Burgers richtte in september 1996 een eigen adviesbureau op. Sinds die tijd was de oud-burge meester van Den Bosch twee keer waarnemer in Middelburg. De eerste keer was van januari 1996 tot juni 1997. Vorig jaar ju ni keerde hij terug in de Zeeuws hoofdstad. Uit het dossier van Hertogstad Consultancy BV bij de Kamer van Koophandel Oost-Brabant blijkt dat Burgers voor de brief aan ING Car Lease ook al eens zakelijk correspondeerde op briefpapier van de gemeente Middelburg. Op 7 november 2000 deponeerde hij de jaar stukken van zijn BV bij de Ka mer met een begeleidend briefje geschreven op papier van de ge meente. Oostburger Eddy Modde met het paard Spike: „Als je de teugels wegneemt, blijft er maar een ding over: communicatie." foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus OOSTBURG - Mensen zijn roof dieren. Natuurlijke vijanden van paarden, hun 'prooi'. Ze vluchten wanneer ze zich be dreigd voelen. Wie met paarden wil omgaan, moet leren hoe het is om paard te zijn. Zie hier in een notendop de theorie achter de natural horsemanship-me- thode van de Amerikaan Pat Parelli. De Oostburger Eddy Modde heeft in drie jaar tijd ook deze methode leren toepassen. Sinds kort mag hijals eerste in Neder land, volgens deze methode mensen leren met hun paard een gezonde harmonieuze relatie op te bouwen. De paarden bij de boerderij van Eddy Modde en zijn moeder ogen, zo onder de schaduw van de bomen, tevreden. Als de slan ke, donkerblonde paardenman de wei instapt, lopen schimmel Spike en een veulen hem al tege moet. Met een lange zweep be gint Eddy de rug van de witte viervoeter te strelen. „Hiermee probeer je het vertrouwen van een paard te winnen", verklaart hij. Als hij plotsklaps de zweep op de grond zwiept, vlucht het jon ge paardje direct terug naar de kudde. Spike daarentegen blijft rustig staan. Eddy: „De veulen heeft nog niet genoeg training gehad. Met Spike ben ik al een jaar bezig." „Kijk, ik beweeg mijn heupen mee met de spierbeweging van het dier. Hij weet daardoor pre cies wat ik wil. Als ik mijn voe ten anders zet en mijn lichaam anders beweeg, laat ik hem stoppen of vooruit lopen. Men sen die niet gewend zijn, ver krampen misschien als er on verwacht iets gebeurt. Dat voelt een paard, alsof er een leeuw op zijn rug zit. Op zo'n moment gaat ie bokken." Op het terras naast de boerderij licht Eddy Modde de methode, die hij in Australië en in de Ver- door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor de recht bank in Middelburg is gisteren tegen een 56-jarige vrouw uit Heinkenszand anderhalf jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk geëist. De vrouw stond terecht voor een poging tot doodslag op' haar echtgenoot. De vrouw sloeg op 16 september vorig jaar in 's-Heerenhoek haar man met een schoffel zo hard te gen het hoofd dat hij daarbij drie fikse hoofdwonden opliep. Volgens officier van justitie H. den Hartog had ze de kans voor lief genomen hem te doden. enigde Staten leerde, nader toe. „Als je de teugels wegneemt, blijft er maar een ding over: communicatie. Pas als je de hulpmiddelen wegneemt, test je de relatie met het paard. Mensen hoeven niet echte problemen met hun paard te hebben om hier te komen. Wat je hier leert is puur de relatie met het paard. Het is net als in een huwelijk. Dat kan jaren goed gaan, maar wat gebeurt er als er meer res pect geëist wordt van elkaar?" „Het paard is een gevoelig, een Het slechte huwelijk escaleerde op die bewuste dag. Nadat ze in een café de nodige drank had den ingenomen, ging het paar naar huis. Toen de vrouw naar buiten ging had haar man de deuren op slot gedaan. Omdat hij niet reageerde op haar ge roep pakte ze een schoffel uit de schuur. Het lukte haar uiteinde lijk de deur te forceren en op die manier binnen te komen. Boven op de slaapkamer ontstond er ruzie, waarna het incident ont spoorde. „Ik kan niet tegen de vernederingen. Bij mij sloegen de stoppen door. Ik heb hem ge slagen, maarniet methetijzeren gedeelte. Ik wilde hem alleen maar uitschakelen." edel dier. Zijn overlevingsin stinct is vluchten. Dat werkt al heel anders dan bij een koe, die met zijn horens voor de aanval zal kiezen. Honden en katten zijn roofdieren. Als je je hond berispt, begrijpt ie dat. Maar als je je stem verheft bij een paard, gaan er allerlei alarmbellen rin kelen. Veel mensen hebben moeite om hun paard uit de wei halen. Dat gebeurt meestal om dat ze gehaast zijn. Het paard voelt zoiets aan. Voor paarden moet je de tijd hebben." De officier meende dat de vrouw zich te veel in de rol van slacht offer zag. „Ze zoekt zelf conflic ten." Zij vond het van belang dat verdachte naast gevange nisstraf ook behandeld wordt voor haar identiteitsstoornis. Raadsman D. Olie vond de ge weldsuitbarsting gezien de ach tergronden van het huwelijk niet zo vreemd, omdat de vrouw zich vernederd voelde door de opmerkingen van haar echtge noot. „Ze heeft door het inci dent de breuk afgedwongen." De advocaat pleitte voor een werkstraf. De verdachte betuig de haar spijt. „Maar ik ben blij dat ik van die tiran af ben." Uitspraak op 4 juli. Weru heeft TuV-Certificering* verworven. Maar liefst 96% van onze klanten is tevreden over onze producten. Da's heel hoog. Maar ons nog niet Ramen en Deuren goed genoeg. Want wij gaan door. Geïnteresseerd? lAf 6 Kom naar onze schitterende showroom! Een keus voor leve" (*Bron:TuV- onderzoek 2000) Kreeft 6 A 4401 NZ Yerseke T 0113-574173 - F 0113-574217 Showroom open op afspraak en zaterdag 10.00-12.00 uur /O l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 28