PZC Plan amusementspaleis in Goes Leidsters ontberen tijd voor peuters Tunnelboor Sara is weer opgelapt 13 Plafondschildering weer compleet OPRUIMING Alles keert ten goede voor familie Alemic leelandhallen maken plaats voor beurshallen, concertzaal en bioscoop Uitspraak van oud-collega wekt gram bajespersoneel Man gewond bij botsing Showroommeubelen tot 75% korting BOUWMAN De grootste Grange-Studio!? In Zonnemaire natuurlijk! UITVERKOOP Arrestatie in Noordgouwe na wilde achtervolging Fietser gewond bij aanrijding zeeuwse almanak Dubbelrol MIDDEN vrijdag 22 juni 2001 rinor Rolf Bosboom GOES - De Zeelandhallen in Goes maken plaats voor een evenementen- en amuse- Bentspaleis. Daarin komen, be halve nieuwe beurshallen, on der meer een concertzaal, een bioscoop met vier zalen en een automatenhal. De investerings maatschappij Delta Trust Pro ject uit Amsterdam heeft over de opzet deze week een akkoord bereikt met de gemeente Goes. Zeelandhallen denken al enige tijd over nieuwbouw, om dat het huidige complex niet meer voldoet. Daarbij is steeds de insteek geweest om te komen een bundeling met andere voorzieningen. Om de opzet te kunnen financieren is Delta Trust Project in beeld gekomen. Dierealiseert het project, waar mee tientallen miljoenen gul dens zijn gemoeid, en gaat de verschillende onderdelen ver baren aan exploitanten. De investeringsmaatschappij en de gemeente zijn het woens- eens geworden over de op zet" van wat 'Zeeland Expo Park' gaat heten. De bestaande gebouwen gaan volledig tegen de vlakte. Het nieuwe complex bestrijkt zowel de huidige plek als het parkeerterrein. De nieu- beurshallen, inclusief een aparte zaal ('music hall') voor grootschalige theaterproduc ties en concerten, worden alleen alzo'n 12.000 vierkante meter groot, 5000 vierkante meter meer dan nu. Carrousel Andere onderdelen van de plan zijn een bioscoop met vier n en in totaal 600 stoelen, ten attractie die vergelijkbaar is met het familievermaakpavil- joen Carrousel bij Het Arsenaal in Vlissingen (speelautomaten, maar geen gokkasten), sportie ve attracties zoals een kartbaan een klimwand, amusement met virtual reality en onder steunende diensten, zoals con gresachtige voorzieningen, voor ondernemingen die ook op be- dnjventerrein De Poel zijn ge vestigd, Het complex wordt aanzienlijk groter, hoger en moderner dan het huidige. Het moet ook be duidend fraaier worden dan de Zeelandhallen, zodat een ware blikvanger langs de Deltaweg ontstaat. Ten zuiden van het be staande terrein komt een nieuw parkeerterrein met zo'n 1200 plaatsen. Het transferium wordt daar onderdeel van. Al eerder is afgesproken de bereik baarheid voor het autoverkeer te verbeteren door een recht streekse aansluiting te maken op de toekomstige rotonde op de kruising van de A. Fokkerstraat en de afrit van de Deltaweg. Wethouder S. Heijning zegt 'buitengewoon blij' te zijn met de ontwikkelingen. „Dit is een enorme stap vooruit voor Goes." Er is nog wel goedkeuring van zowel de gemeenteraad als de provincie nodig, vooral vanwe ge de noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan, maar Heijning verwacht op dat punt geen problemen. „Wat ons be treft gaat het absoluut door." De gemeente is ook direct betrok ken als eigenaar van het par keerterrein. Praten Eigenaar R. van Vliet van de Zeelandhallen vindt dat de ge meente 'wat voor haar beurt praat'. Nu de gemeente zich in het concept blijkt te kunnen vinden, kunnen hij, de investe ringsmaatschappij en kandi daat-exploitanten gaan praten over de verdere invulling en daadwerkelijke afspraken ma ken. Dat gebeurt een dezer da gen. „Nu pas gaat het concrete vormen aannemen." Van Vliet, die verder niet al te zeer op de plannen in wil gaan, verwacht dat de nieuwbouw op z'n vroegst volgend jaar mei kan beginnen. Namens de investeringsmaat schappij en de Zeelandhallen heeft P. Palm van The Real Esta te Concept Company uit Breu- kelen de besprekingen met de gemeente Goes gevoerd. In af wachting van de komende ge sprekken met de beoogde part ners in het project, onthoudt hij zich, van commentaar. De Zeelandhallen in Goes worden gesloopt om plaats te maken voor een evenementen- en amusementscentrum. foto Willem Mieras door Jacques Cats MIDDELBURG - De penitenti aire inrichtingswerkers in het Middelburgse Huis van Bewa ring Torentijd voelen zich in een kwaad daglicht gesteld door uitspraken van een Vlissingse oud-collega. Die moest zich de- ter dagen voor de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor het aannemen van steek penningen. In ruil voor een betaling van 2600 gulden had hij een gedeti neerde aan drugs, sterke drank en een gsm geholpen. Tijdens de rechtszitting wekte de inmid dels ontslagen penitentiaire in richtingswerker de indruk dat corruptie wel vaker voorkomt binnen de bajes. Iedereen is daar over geval len", meldt directeur J. Hattin- gaVerschure. „De medewerkers voelen zich in hun eer en goede naam aangetast." Het komt wel voordat bezoek van gedetineer den verdovende middelen naar binnen probeert te smokkelen. -Maar hier is gedoeld op andere personeelsleden." Management en medewerkers willen zich uitdrukkelijk dis tantiëren van de mededelingen die de oud-collega voor de rech- De directie van Toren- tijd kent geen pardon voor PlW'ers die zich door een gede tineerde laten omkopen. Bij constateren van corruptie leidt dat altijd tot disciplinair ont slag. Directeur Hattinga Verschure: „Je legt als rijksambtenaar een eed of belofte af. Daarbij ver klaar of zweer je niets te zullen doen wat het ambt of het aan zien van het ambt kan schaden. De betrokken medewerker werd de laan uit gestuurd. De rechts zaak betrof de strafrechtelijke afwikkeling van het vergrijp. De officier van justitie eiste in de zaak tegen de Vlissinger een werkstraf van 240 uur. De rechtbank moet nog uit spraak doen. MIDDELBURG - De grote plafondschil dering in Huize 's-Hertogenbosch aan de Middelburgse Vlasmarkt is hersteld. Gis teren zijn de vier hoekschilderingen te ruggeplaatst. Vorig jaar tijdens de restauratie van het statige pand uit de zeventiende eeuw werd besloten de overgeverfde hoekschil deringen te herstellen. Restaurateur Bert Jonker uit Zwolle ontwikkelde een me thode om de originele afbeeldingen weer tevoorschijn te halen. Gaandeweg bleek dat twee van de vier pa nelen onherstelbaar waren beschadigd. Om de schildering toch weer compleet te maken werden twee nieuwe hoekschilde ringen gemaakt. Medewerkers van Bouw- groep Peeters plaatsten gisteren de oude en nieuwe panelen weer terug rond de centrale schildering op het plafond. Huize 's-Hertogenbosch is eigendom van de Vereniging Hendrick de Keyser die zich beijvert voor het herstel en behoud van monumenten. Het pand wordt binnenkort verhuurd aan kunsthandel Laurentius uit Voorschoten. foto Lex de Meester RILLAND - Een 44 -jarige man Hl Den Haag is gistermiddag rond vijf uur gewond geraakt '°en hij niet zijn bestelauto op A58 bij Rilland in botsing hvam met een vrachtwagen. fen vrachtwagen week uit naar nnks op het moment dat de Ha genaar hem net inhaalde. De laatste week uit, kwam in de Middenberm terecht, stuurde terug en kwam in botsing met wnandere vrachtwagen. De 44- jarige raakte gewond aan zijn Mm. De bestuurder van de eer ste vrachtwagen is doorgere den. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Leidsters van peuterspeelzalen hebben te weinig tijd voor educatief spel met peuters. Ouders betalen jaarlijks fors meer voor de speelzalen, maar de deskundige leidsters waarvoor ze betalen zijn te druk met zorgtaken, boekhouding en huisvestings- (Advertentie) problemen. Samenvoeging tot grotere verbanden met profes sioneel management moet de werkdruk bij de kleinschalige peuterspeelzalen verlichten. Dat stelt Scoop, Zeeuws insti tuut voor welzijn en zorg, naar aanleiding van onderzoek. Scoop houdt jaarlijks een en quête onder de leidsters van de honderdtwintig gesubsidieerde Zeeuwse peuterspeelzalen. Honderd procent van de enquê teformulieren komt ingevuld terug, zegt onderzoeker Wim van Gorsel van Scoop. Het groeiend aantal particuliere speelzalen wordt nog niet bij het onderzoek betrokken, maar wellicht wel in de toekomst, zegt hij. Nogal wat peuterspeel zalen melden huisvestingspro blemen. Gebouwen zijn vaak te klein en te oud om aangepast te kunnen worden voor gewenste speelvoorzieningen. Veel speel zalen huren hun onderkomen van de gemeente. Materiaalinkoop, administratie en bijscholing leggen een steeds groter tijdsbeslag op leidsters, constateert Scoop. Dat frus treert de voorschoolse educatie en de signalering van ontwikke lingsachterstanden op peuter speelzalen. Slechts twintig pro cent van de speelzalen heeft speciale projecten voor het in halen van achterstanden bij kinderen. Ouders betalen steeds meer F (Advertentie) Amuses van Zeeuws kalfsvlees 23 24 juni, 'De Smaek van Zeeland' Abdijplein, Middelburg 'De Smaek van Zeêland, je moei er geweest zijn om het geproefd te hebben' (Advertentie) CADEAU WONEN Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 0111-401318 www.interieur-paauwe.n voor de speelgelegenheid voor hun kind. De jaarlijkse stijging van vijf procent die Scoop al een aantal jaren meet, groeide over 2000 dichter naar de zes pro cent. Gemiddeld kosten twee dagde len per week bij een peuter speelzaal nu ruim 560 gulden op jaarbasis. Zes jaar geleden was dat nog 423 gulden, 33 procent minder. Deskundigheid De verhogingen houden ver band met de toegenomen deskundigheid bij de speelzaal medewerkers en de huisves tingsproblemen, denkt Scoop. De zeventien Zeeuwse gemeen ten hebben dit jaar in totaal 5,5 miljoen gulden voor dat doel be groot. Van alle twee- en driejarige Zeeuwtjes bezoekt 56 procent een peuterspeelzaal, in totaal vijfduizend kinderen. Dat aan tal is stabiel, meldt Scoop. Per gemeente loopt het bezoek van de peuters uiteen van dertig tot negentig procent van de doel groep. Het hoogste scoort Oost burg met negentig procent, door (Advertentie) Middelburg Vrijdag/zaterdag (22/23 juni) x GESLOTEN O in voorbereiding op de lu dinsdag 26 juni 9.00 uur. O Grote Markt I I - 13 Goes 01 13 - 22 76 07 de recente opening van de speel zaal voor 22 asielzoekerskinde ren, 't Hedenestje. Ook zonder die toevoeging gaan zeventig tot tachtig procent van de Oost- burgse peuters naar de peuter speelzaal. Schouwen-Duiveland, waar veel kernen zo'n voorziening ontberen, komt op dertig pro cent. Hulst en Axel kennen met 32 en 36 procent gering animo voor de speelvoorziening. De grensplaatsen ondervinden zware concurrentie uit België, waar peuterspeelzalen gratis toegankelijk zijn. Scoop wil on derzoeken hoe groot het aandeel Zeeuws-Vlaamse peuters op Belgische speelzalen is. In gemeenten als Tholen, Rei- merswaal, Vlissingen en Mid delburg ligt de deelname rond 48 procent. In de steden trekt de kinderdagopvang peuters weg en maar weinig allochtone kin deren maken van speelzalen ge bruik. In Goes is de deelname 67 procent. Tholen en Reimers- waal scoren traditioneel laag om geloofsredenen, denkt Van Gorsel. pagina 14: Uitgelicht door Barend Pelgrim VOGELWAARDE - Het Bosni sche asielzoekersechtpaar Ale mic is weer terug in zijn woning in Vogelwaarde. Hoewel hun kinderen Vili (7) en Kiti (9) nog steeds onder hoede van de Kin derbescherming zijn en onder dak krijgen in een pleeggezin, zijn Alija en zijn vrouw Dana zichtbaar opgelucht. De kans is groot dat de kinderen op korte termijn bij hen terugkeren. De afgelopen vijf dagen beleef de de familie de ultieme nacht merrie: zaterdag werden hun kinderen door de Kinderbe scherming weggehaald, terwijl het paar zelf door de politie werd afgevoerd en later per am bulance naar de psychiatrische kliniek in Kloetinge voor ge dwongen behandeling moest. De wijze van optreden door de diverse instanties (Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND), Coördinatie Opvang voor Asiel zoekers (COA), politie en Kin derbescherming) heeft veel vra gen opgeroepen, al kan het Alija Alemic (34) niet zoveel meer schelen. Na alle ellende van de afgelopen weken (Alemic was sinds twee weken in hongersta king uit onvrede over de behan deling van zijn asielaanvraag door de IND) en jarenlang ge touwtrek met de Nederlandse autoriteiten kreeg het gezin de ze week volkomen onverwacht een verblijfsvergunning. „Het is heftig geweest", stelt Alemic. Hij stelt dat veel, zo niet alles ten goede is gekeerd in hun le ven. Niet gek Alemic kampt al jaren met post traumatische stress door zijn er varingen in de Balkanoorlog, maar is zichtbaar opgeknapt in Kloetinge. „Eindelijk is er een arts die in de gaten heeft dat ik niet gek ben", grijnst de Bosniër. Alemic heeft geen zin om ach teraf nog eens met modder te gooien, al beseft hij terdege dat er veel mis is gegaan in de be handeling van zijn dossier. Zo is zijn verblijfsvergunning gean tidateerd naar december 1998. De vluchteling gaf eerder al aan dat met name het werk van de tolken en vertalers, die zich be moeid hadden met zijn verhaal, een regelrechte aanfluiting was. „Ik heb geen zin om iemand de schuld te geven", zegt Alemic. Het gezin is bovendien erg blij met de steun die omwonenden uit de Azaleastraat hebben ge geven in de afgelopen dagen. „Ik dacht dat ze ons juist niet meer terugwilden na die hele toestand. Dat ik als crimineel te kijk was gezet, en niemand dit zou begrijpen. Daarom ben ik de hele buurt heel veel dank ver schuldigd." NOORDGOUWE - De po litie heeft donderdag nacht in Noordgouwe na een wilde achtervolging twee mensen aangehou den. Een patrouille zag even na middernacht een auto op vallend langzaam rijden. Toen de politiewagen keerde en achter de ver dachte auto ging rijden voor een routine-controle, ging de bestuurder er met hoge snelheid vandoor. Op de Donkere weg stopte de chauffeur alsnog, waarna hij de agenten op een scheldkanonnade trak teerde. De 31-jarige man weigerde vervolgens zijn rijbewijs te tonen, wat voor de politie reden was hem aan te houden. Ook dat stuitte op het nodige verzet, waarin de man werd bijgestaan door zijn 28-jarige passagiere. Zij werd eveneens aangehou den wegens het 'belemme ren van ambtshandelin gen Het duo is na verhoor op het bureau op vrij e voe ten gesteld. De bestuurder moest wél zijn rijbewijs inleveren voor het over treden van de maximum snelheid op zijn eerdere vlucht. door Wout Bareman TERNEUZEN - Specialisten van de Duitse firma Herren knecht, bouwer van de twee boormachines van de Wester- scheldetunnel, hebben in nau welijks een week tijd kans ge zien het lek in het hoofdlager van tunnelboor Sara in de oos telijke tunnelbuis te repareren. Ze ontdekten dat het lek werd veroorzaakt door slijtage van een deel van het stalen loopvlak van het lager. De klemringen en de rubberen afdichting werden iets terugge haald zodat de slijtageplekken gemakkelijker te herstellen wa ren. Die slijtage beperkte zich dus niet tot de rubberen afdich ting en dat verraste de specialis ten. Voor ze op 45 meter diepte aan de slag konden, werd het boorfront verstevigd met lage- sterkte beton en het snijrad ter bescherming afgedekt met een dikke folielaag. Na de reparatie wordt het groot onderhoud aan de machine her vat. Het is, als alles verder vol gens plan verloopt, de laatste grote onderhoudsstop voor de boormachines Ellewoutsdijk bereiken. Ze duiken nu vanon der de Middelplaat de zandlaag onder de E veringen in. Een woordvoerder van de tunnel: „We vervangen nu het grootste deel van de vitale onderdelen in de kop van de boormachine. Dat is eerder ook bij de andere ma chine, Neeltje Suzanna, ge beurd. Het kan best zijn dat het boren in de zandlaag - en zand is scherp - nog leidt tot wat extra slijtage en daardoor tot een ex tra stopMaar dat moeten we af wachten." Naar verwachting kan Sara over ruim een week (begin juli) weer aan de slag. NIEUWVLIET - Op de Sint Jansdijk in Nieuwvliet is gister middag een 53-jarige man (woonplaats onbekend) gewond geraakt nadat een 65-jarige Duitse automobilist tegen zijn fiets was gereden. De automobilist wilde de man en een medefietser aan de lin kerzijde inhalen. Hierbij botste hij bijna op een tegenligger. Om dit te voorkomen stuurde de man zijn auto terug naar rechts en raakte het voorwiel van de 53-jarige fietser, die ten val kwam. De man is met schaaf wonden en een pijnlijke rug overgebracht naar het zieken huis in Oostburg. Zijn fiets werd volledig vernield. Dat was ook wat: was die Vlissingse dame eindelijk zo ver dat ze op mocht voor haar autorijexamen, bleek haar examinator een collega van het werk. Niet dat ze hem kende: bij de Zeeuwse politie werken nogal wat mensen. Maar onze examinante licht te hem, net als haar rijin- structeur, keurig in over haar burgerfunctie bij hun geza menlijke werkgever. Helder heid is altijd prettig in ver houdingen. Dus toen ze glansrijk door het praktijk examen rolde, kon ze eerlijk zeggen dat ze dat helemaal verdiend had. Haarman, opgetogen over de gecertificeerde rijvaardig heid van zijn geliefde, vond dat ze maar meteen aan het werk moest. Stuurloos wach ten op toezending van het bij behorend document fnuikt de geestdrift om ervaring in het verkeer op te doen, meent hij. Die avond nog reed ze dus auto, voor een klusje twee straten verderop. Kippe- eindje, er kan niks misgaan, zei hij nog. Dat pakte anders uit. Al een paar meter verder, bij de eer ste de beste verkeersdrempel, sloeg de motor af. In lichte paniek vond de verse auto mobiliste de alarmverlich- tingsknop, verliet de wagen en riep hulp in. Haar toe schietende man verbleekte toen hij zag dat er inmiddels nog een auto stond te wach ten. Een surveillancewagen. Met daarin, inderdaad, de agent/examinator.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25