PZC Opleving in de kiem gesmoord Anouska van der Zee doet het voor Sissy Miriam Oremans is het reizen beu Ivanisevic bidt om pijn te dragen 21 Blessure kost Boogerd deel voorbereiding op de Tour de France NOCNSF in zee met commerciële teams Piket komt sterk uit startblokken bij NK Afgang Van Lottum Boogert naar hoofdtoernooi Wimbledon Blamage Barcelona Beloftes Oranje komen opnieuw niet tot winst Kinheim gaat met Minnesota samenwerken doorCilya van der Kooy ROSMALEN - Al tijdens de laatste service van tennisser Ro ger Federer liep John van Lot- tum naar het net. De inwoner van Antwerpen wilde zo snel mogelijk een einde maken aan zijn lijdensweg op het Center Court van het grastennistoer nooi in Den Bosch. Voor eigen publiek wist hij tegen de Zwit ser slechts in de tweede set een game te pakken. Door het verlies van Van Lot tum ging opnieuw een kans op een Nederlandse kwartfinale in Den Bosch verloren. Raemon Sluiter is de volgende tegen stander van Federer. De Rotter- LONDEN - Kristie Boogert heeft het hoofdtoernooi van Wimbledon bereikt. De Oud- Beijerlandse versloeg gisteren in de derde en laatste ronde van de kwalificaties de Japanse Yuka Yoshida met 6-4 7-6. Dooreen terugval naar de 125e plaats van de wereldranglijst werd Boogert veroordeeld tot het spelen van het kwalificatie toernooi. Ze had de keuze tussen deze wedstrijden en het gras- toernooi in Den Bosch. ,,Een Grand Slam had mijn voorkeur en ik wilde niet voor de kwalifi caties weglopen. Het was zwaar, maar ik ben blij dat ik het heb gered. Het geeft een heel lekker gevoel om weer een paar wedstrijden op rij te winnen Hier kan ik mee verder.ANP door Ad Pertijs BAAR - Een achillespeesblessu re verstoort de voorbereiding van Michael Boogerd op de Torn de France. Gisteren moest hij afzeggen voor de Route du Sud, een Zuid-Franse etappekoers die morgen begint in Carcasson ne. In plaats daarvan traint hij de komende dagen in zijn eigen omgeving. "Het is jammer voor mijn wed strijdritme, maar gelukkig hoef ik er straks in de Tour nog niet direct in de eerste week te staan", probeert Boogerd de te genvaller te relativeren. „Van daag heb ik gefietst en dat ging goed. Ik hoop nu dat ik zonder problemen veel kan trainen de Boogerd heeft sinds de Ronde van Duitsland, zijn eerste etap pewedstrijd sinds de rustpauze na de voorjaarsklassiekers, last van de achillespees. Na de Ron devan Zweden besloot de team- hiding dat het beter is even geen koersen te rijden. „Want we moeten op de eerste plaats voorkomen dat de gevoelige vrijdag 22 juni 2001 door Cilya van der Kooy DEN BOSCH - Miriam Ore- inans beëindigt in ieder geval aan het einde van volgend jaar haar professionele tennisloop- baan. De 28-jarige Berlicumse heeft genoeg van het reizen. Ze heeft er straks dertien jaar op zitten en is toe aan een 'gewoon' leven. „Ik kan niet eeuwig blijven doorgaan. Ik wil nog meer dan alleen tennissen. Ik hoop dat ik in de omstandigheden ben kin- deren te krijgen. Ik wil niet tot mijn 35e wachten om een gezin te stichten. Bovendien wordt het vele reizen na al die jaren een sleur, daarom zet ik er aan het einde van 2002 een streep on der." Oremans heeft nog geen defini tieve beslissing genomen over het tijdstip waarop ze stopt. Het liefst zou ze op haar geliefde Grand Slam Wimbledon haar laatste wedstrijden spelen. Ze laat dit afhangen van haar pres taties. Oremans begon in 1989 als pro fessional. Ze bereikte tot nu toe vijf keer een finale van een WTA-toernooi. Na Eastbourne in 1993 volgde twee keer Ros malen, Bratislava en vorige week Birmingham. In 1993 haalde ze met een 25e plaats haar hoogste ranking op de we reldranglijst. Nu is ze met een 60e positie de beste Nederland se. Haar zilveren medaille in het dubbel bij de Olympische Spe len vorig jaar in Sydney met Kristie Boogert noemt ze het hoogtepunt. ANP dammer gmg door ten koste van Nicolas Escudé. De Fransman gaf bij een stand van 4-1 voor Sluiter op met een rugblessure. Woensdag voorkwam de Span jaard Robredo met de uitscha keling van Peter Wessels een on deronsje tussen Sjeng Schalken en de Elburger. Van Lottum leek juist op de goe de weg na zijn enorme val op de wereldranglijst in 2000. Maan dag won hij weer eens een wed strijd op een ATP-toernooi. Zijn laatste overwinning op het hoogste niveau kon hij zich niet eens meer herinneren. Het ver trouwen dat hij met zijn zege op de Tsjech Damm had opge bouwd, ging al in de eerste mi nuten van zijn partij tegen Fe derer verloren. Hij kreeg in de eerste game nog wel een breek punt op de opslag van de Zwit ser, maar daarna kwam hij er tot onvrede van het balorige pu bliek niet meer aan te pas. „Ik speelde echt bizar slecht", baalde Van Lottum, die zo snel mogelijk wegwilde, maar door de persman van de ATP uit zijn auto kon worden getrokken. „Ik heb de overwinningen nu juist zo hard nodig. Dit is heel erg frusterend. Die dronken mensen maakten het alleen nog maar pijnlijker." Tegenover de baaidag van Van Lottum stond de meevaller van Sluiter. De Rotterdamse Davis- cupheld hoefde zich nauwelijks in te spannen voor zijn eerste kwartfinale van dit jaar. Bij een 4-1-voorsprong gaf zijn Franse tegenstander Escudé op. Sluiter waande zich weer even in Da- viscupsferen. Het Nederlandse publiek kwam massaal af op het voorproefje van halve finale te gen Frankrijk in september in Ahoy'. ANP Goran Ivanisevic verloor gisteren in twee sets van de favoriet Lleyton Hewitt. fotoToussaintKluiters/ANP achillespees verandert in een achillespeesontsteking", zegt ploegleider Adri van Houwelin- gen. Dokter Geert Leinders noemt de kwetsuur een 'streepje door de zorgvuldige voorberei- ding-. Ook Van Houwelingen maakt zich enigszins zorgen. „Zonder de Route du Sud komt Michael met veertien koersdagen sinds het voorjaar aan het vertrek van de Tour. En dat is voor mij wat weinig. Ook moeten we afwach ten hoe het missen van een aan tal bergritten tijdens de voorbe reiding uitpakt in de Tour. Misschien heeft hij baat bij deze extra rust, maar wij zien toch liever dat een renner hele maal fit naar de Ronde toe werkt." Afstappen Het is het tweede achtereenvol gende jaar dat Boogerd in de laatste weken voor de Tour te maken krijgt met een blessure. Vorig jaar noopte een kniebles sure hem tot afstappen op het nationale kampioenschap. Die kwetsuur verdween enkele da gen voor de Tourstart. GPD door Mare Molenaars ROSMALEN - Zijn erelijst is indrukwek kend, zijn vrije val op de wereldranglijst al net zo. En toch: Goran Ivanisevic is nog altijd welkom op elk toernooi, zelfs op Wimbledon. In de tweede ronde van het grastoernooi in Rosmalen ging hij giste ren kansloos onderuit tegen Lleyton He witt, maar ook dat kan zijn aanhang niet deren. Ivanisevic, de cultstatus nabij, kan een potje breken. En rackets. Hij stapelt de ene verliespartij op de ande re, maar toch groeit zijn populariteit. Aan Goran Ivanisevic is alles dubbel. Zelfs zijn fouten. En dat is dan weer vervelend voor iemand die hard serveren tot zijn handelsmerk heeft gemaakt. Maar Goran Ivanisevic is al lang niet meer Goran de Verschrikkelijke die in 1996 nog 1477 aces in een seizoen produceerde. Goran de Ver schrikkelijke is nu een vriendelijke Kroa tische knuffelbeer, die vertwijfeld jaagt op dat ene grote succes, de titel op Wim bledon. Drie keer stond hij in de finale, drie jaar geleden voor het laatst, maar twee keer Sampras en een keer Agassi ver sperden hem de weg naar onsterfelijk heid. Ivanisevic geeft echter niet op. Maandag gaat hij weer een poging wagen. Zijn veertiende. Ivanisevic koestert hoop, maar weet zich onder een slecht gesternte. De linker schouder, aanjager van zijn verwoestende service, hapert. Wat heet. De 29- jarige Kroaat, inmiddels een groothande laar in wildcards, is geen schim meer van de geweldenaar die jaar in jaar uit meer dan duizend aces produceerde. Sterker nog: Ivanisevic ('Ik hou van aces slaan, want daar zweet je niet zo van') voert in middels heel andere ranglijsten aan, die van meeste dubbele fouten en de slechtste servicereturn. Verbetering „Toch zie ik een lichte verbetering in mijn spel", analyseerde de Spitfire van Split direct na zijn nederlaag (5-7, 4-6) tegen Hewitt. „Maar ik weet dat ik nog beter kan. Neem de tweede set. Ik ben elke ser- vicegame begonnen met een dubbele fout. Pretty stupid." Ivanisevic wanhoopt niet. De nederlaag tegen Hewitt was min of meer ingecalcu leerd Want iemand die in een week erken de grasspecialisten als Henman, Rusedski en Sampras verslaat, die kan wel wat. „Die jongen is zo verschrikkelijk snel. En hij maakt zo weinig fouten. Hij wint abso luut nog een keer het toernooi van Wim bledon. Dit jaar nog niet, ik zou er nu m elk geval geen geld op zetten, wel in de toekomst", blikte Ivanisevic alvast voor uit. Wie Wimbledon dan wel wint? Mis schien Ivanisevic wel. Met veel Spaanse grashaters in zijn deel van het schema biedt de loting alvast enig perspectief. „En op Wimbledon voel ik me sowieso be ter thuis. Hier in Rosmalen is het gras wel fijn, maar de ondergrond wat zacht. De bal komt niet op, hij verdwijnt gewoon. Alsof je hem in de zee gooit." Ivanisevic vecht volgende week in Lon den voor zijn laatste kans. Met de schou der wordt het van kwaad tot erger, opera tief ingrijpen is onafwendbaar. Na de US Open, bij de start van het indoorseizoen, gaat het mes erin. „Als ik vooraf had ge weten hoe slecht ik vorig jaar zou spelen, had ik het eerder laten doen. Ik zal de pijn missen, maar het moet. Op gravel kan ik, met al die lange rally's, niet eens meer spe len. Hoe ik me de komende weken ga red den? De dokter zei: bidden voor het slapen gaan. Ik bid nu elke dag." GPD Sterfgeval treft Farm Frites-ploeg in het hart door Alexander van Eenennaam SANKT MORITZ - Voor het eerst in de historie heeft sport koepel NOCNSF olympische contracten afgesloten met com merciële ploegen. Voor elke edi tie van de Olympische Spelen sluit de koepel contracten met de betreffende bonden, maar deze keer heeft NOCNSF con tracten afgesloten met de com merciële schaatsploegen Spaar Select, DSB en TVM. In deze contracten zijn afspra ken gemaakt over onder meer het dopingreglement, reclame uitingen, medaillevergoedin gen en gedragsregels. Voor NOCNSF is de aanleiding sim pel. „Je moet constateren dat sport professionaliseert en dat andere partijen dan in het verle den substantiële bijdragen leve ren aan succes", stelt technisch directeur Joop Alberda van NOCNSF. Voor de Olympische Spelen van Sydney werden nog geen com merciële partners betrokken bij de contracten, vooral omdat CELTA - Voor FC Barcelona lijkt de bekerfinale ver weg. De ploeg blameerde zich gister avond in de heenwedstrijd van de halve finales door bij Celta de Vigo met 3-1 te verliezen. Zon dag volgt de return in Barcelo na. Bar?a kwam na vijf minuten met 1-0 voor door een goal van Simao, maar Celta sleep daarop de messen en overrompelde de tegenstander. Berizzo, Mostovoi en Jesuli scoorden in de tweede helft.In de slotfase escaleerde de wedstrijd. Caceres van Celta kreeg rood in de 81e minuut en in de voorlaatste minuut moest ook Velasco vertrekken na een overtreding. De daarop volgen de penalty werd niet benut door Rivaldo. Atlético Madrid verloor woens dag de eerste halve finale tegen Real Zaragoza met 0-2. ANP VUSSINGEN - Het komt vaker voor dat een renner die de hoog ste trede van het podium be treedt, met betraande ogen staat. Tranen van geluk. De tal- n)ke tranen die gisteren na de ®erste etappe van de Ster van Walcheren uit de blauwe kijkers Van Anouska van der Zee op welden, waren echter van ver driet. j-fe winnares van Team Farm Wtes-Hartol stond met 'een dubbel gevoel'. „Ik heb gewon en, ja. Maar wat betekent dat nou?Het is maar fietsen. Alles is "tèens zo betrekkelijk." Alles is 20 ^rekkelijk sinds de vader san haar ploeggenote en oud- huisgenote Sissy van Alebeek «gelopen week plotsklaps dood ueerviel. Midden in Frankrijk tijdens een tussenstop op de weg terug uit Spanje. Daar had hij samen met zijn vrouw de ver dringen van dochter Sissy in een wielerkoers gevolgd. Het sterfgeval was ook de reden dat naast Sissy van Alebeek pu bliekstrekker Leontien van Moorsel en de Zweedse Made leine Lindberg niet aan de start in Middelburg verschenen. Voorzitter Klaas Lenstra van de organisatie mocht zelfs van ge luk spreken dat niet de hele ploeg van Farm Frites-Hartol verstek liet gaan. Ploegleider Michael van der Wolf, die giste ren de eveneens afwezige Mi chael Zijlaard verving: „Daar was sprake van, ja. De ploeg zit helemaal aan de grond. Het is hard gezegd, maar het leven gaat verder. Bovendien wilden we het de organisatie niet aan doen ons hele team terug te trek ken." Gebroken De ploeg die op de Markt in Middelburg het wedstrijdfor mulier tekende, was echter een gebroken ploeg. Zonder kop stukken. Zonder Hanka Kup- fernagel die zich al eerder in de week had afgemeld (wegens Anouska van der Zee won gisteravond in Vlissingen de eerste etap pe van de Ster van Walcheren. foto Ruben Oreel sponsorverplichtingen), en zon der Leontien van Moorsel. „Mi ke (Zijlaard) en Leontien waren net terug uit Spanje, toen ze het verschrikkelijke nieuws hoor den. Ze zijn meteen naar Frank rijk gereden en hebben Sissy en haar moeder bijgestaan. Ze zijn weliswaar weer thuis, maar hebben twee nachten overgesla gen. Leontien kon het niet op brengen hier nog naartoe te ko men." Anouska van der Zee, de beoogde opvolgster van Van Moorsel, had ook lang getwij feld. „Vanmorgen heb ik beslo ten toch te starten. Want Jantje (de vader van Sissy) was altijd een wielerman in hart en nieren. Ik weet zeker dat hij hier het liefst iedereen van ons aan de start had gezien. Maar het was zo ontzettend moeilijk. Iedereen komt naar je toe en praat er met je over. Ik moet zeggen dat ik de gedachten een groot deel van de koers er niet bij had. Maar mijn ploegmaatj es pepten me telkens weer op. 'Je weet waar je het voor doet', riepen ze dan." „Ze hebben geweldig gereden en me de kans gegeven in de laatste kilometer weg te sprin gen. En als je het dan ook af maakt... Dan wil je blij zijn, maar ben je het ook niet." Anouska van der Zee vertelde het met grote moeite. Bij elke fe licitatie, bij elke schouderklop schoot ze weer vol. Ploegleider Michael van der Wolf was trots op zijn 26-jarige NOCNSF daar volgens Alberda destijds nog niet aan toe was. „Ik vind het onwaarschijnlijk belangrijk dat wij goede banden hebben met prof sporters. Bij de Spelen in Sydney waren op twee na alle medailles afkomstig van sporten waarin het al anders ge regeld was dan voorheen. Van Moorsel had een eigen ploeg, Philips stond toen al naast de zwembond, de zeilers, de roei ers, in al die gevallen was er al commerciële inbreng. Alleen niet bij de hockeyers en de handboogschieters. Waar de KNSB en de prof teams er onderling maar niet in slagen structurele zaken te regelen, is NOCNSF er wel in geslaagd een contract op te zetten dat naar ie ders tevredenheid is. De spon sors hebben van de sportkoepel bijvoorbeeld meer vrijheid ge kregen eigen merkkleding te dragen. Pas vlak voor de spelen moeten ze kleding met de olym pische sponsors dragen. ANP SALTA - De kansen van het Ne derlands voetbalteam onder 20 jaar de tweede ronde te bereiken op het WK in Argentinië zijn da nig geslonken. De ploeg van Louis van Gaal had gisteravond moeten winnen van Ecuador, maar speelde gelijk. Het werd 1-1, waardoor Oranje nu derde staat in poule E. Sneu was wel dat Oranje tot de 84e minuut leidde. Toen maakte Jorge Vargas gelijk. De eerste wedstrijd verloor Nederland van Costa Rica met 3-1dat zich plaatste voor de tweede ronde door met 3-1 van Ethiopië te winnen. Aan de tweede ronde doen zestien van de 24 landen mee: de eerste twee van de groep en de vier beste nummers drie. Oranje kwam in de 20e minuut zowaar op 1-0 door Jürgen Co lin. De rechtsback, die volgend seizoen bij PSV in de A-ploeg komt, scoorde koelbloedig na een hoekschop van Van der Vaart. Houwing had de 2-0 op zijn slof, maar dat was onver diend geweest. ANP door Mare Kok LEEUWARDEN - Vorige week liep schaker Jeroen Piket kwali ficatie voor het lucratieve we reldkampioenschap mis. Maar die mentale klap lijkt de Leider dorper, gezien zijn zege van gis teren op Sipke Ernst in de eerste ronde van het NK, alweer te bo- renster, die het complete pelo ton voor bleef. „Dat Anouska hier wint. Ongelooflijk. Dat je zoiets voor je vriendin kunt doenmet wie j e j aren in één huis hebt gewoondHet is heel emo tioneel allemaal. Maar eh, als je het niet erg vindt, bel ik Mike even." Collectief De gebroken Farm Frites-Har- tol-ploeg reed gisteren als een collectief en sleepte bijna alle truien binnen. Het bewees ook zonder Van Moorsel en Kupfer- nagel te kunnen winnen in een koers als de Ster van Walcheren Anouska van der Zee hulde zich in het geel, Sonja van Kuijk, derde in Vlissingen, in het rood. De blauwe trui (puntenklasse ment) hangt vandaag om de schouders van Fonny Wekema (Bik-Toscany Sport), die op twaalf seconden van Van der Zee tweede werd op de Boule vard in Vlissingen. Van der Zee leidt echter ook in dat klasse ment. „Ik hoorde trouwens weer de vreselijkste plaatsen waar het WK mogelijk zal worden gehou den. Nu hoef ik tenminste niet naar zo'n lekker oord als Turk menistan", aldus Piket. Grijn zend: „Dat is ook wel zo pret tig." Relativeren of met een kwink slag een tegenvaller verwerken is Piket wel toevertrouwd. Dat is geen onprettige eigenschap als je wilt overleven in het harde bestaan van de broodschaker. Want het was niet ondenkbaar geweest dat een denksporter zo kort na een dergelijke deceptie psychisch geruïneerd aan een Nederlands kampioenschap was begonnen. „Ik had me tijdens het EK abso luut voor het WK moeten plaat sen. Daar hoor ik als professio neel schaker aanwezig te zijn", gaf Piket toe. „Maar psychisch heb ik er niet onder geleden. Want mijn spel was gewoon niet slecht. Ik was tevreden over mijn stellingen. Alleen heb ik het drie ronden voor het eind zelf verknald door een gewon nen positie in remise te laten verzanden. Daarna moest ik ge forceerd op zoek naar die ene benodigde winstpartijDat mis lukte." Eerste rang De partij tegen de jeugdige Ernst heeft Piket weinig brand stof gekost. De viervoudig na tionaal kampioen zat in de speelzaal van de Leeuwarder schouwburg binnen de kortste keren op de eerste rang. „Na vijftien zetten Grünfeld-In- disch stond ik al huizenhoog ge wonnen. Op de aanval spelen, matdreigingen, ik had het voor het uitkiezen. Dat was wel pret tig, ja." Vorig jaar begon Piket het NK met een zwaarbevochten remise tegen het computerprogramma Fritz. Dit jaar is het 'onding om tegen te spelen' niet van de par tij en start Piket met een klin kend punt. „Dat is goed voor het zelfvertrouwen, maar tegen een jongen als Ernst moet ik gewoon winnen. Deze zege zegt nog niks. Want morgen (vandaag) zit ik alweer tegenover Sergei Ti- viakov. Dat zijn voor het toer- nooiverloop de écht belangrijke partijen. Zeker als er in zo'n pot een beslissing valt. Tiviakov be hoort ook tot de favorieten." De in Groningen woonachtige Rus verspeelde gisteren meteen een half punt. Tegen Karei van der Weide moest hij na 70 zetten en 6,5 uur schaken in remise be rusten. Ook titelverdediger Loek van Wely (een benauwde remise tegen Friso Nij boer) en oud-kampioen John van der Wiel (vlotte puntendeling met Mark van der Werf) kenden problemen om op gang te ko men. Vrouwen Bij de vrouwen nam Zao Qin Peng al een voorschot genomen op een nieuwe nationale titel. De geboren Chinese heeft na twee van tien te verspelen ron den reeds een vol punt voor sprong op de concurrentie. Gis teren gaf Peng de pas vijftien jarige Bianca Mühren geen schijn van kans. Vorig jaar klei neerde Peng de concurrentie met een eindscore van negen punten uit tien partijen. GPD BUSSUM - De Haarlemse honkbalhoofdklasser Kinheim en de Ameri kaanse profclub Minneso ta Twins gaan nauw sa menwerken. Talenten van Kinheim krijgen de kans zich te ontwikkelen in de Ver enigde Staten. Kinheim op zijn beurt krijgt de be schikking over Ameri kaanse honkballers, die het bij de Twins niet red den. Voor de Nederlandse hoofdklasser kunnen zij van grote waarde zijn. Kinheim is verheugd over de contacten met de Ame rikanen. „Voor ons is het prachtig om met zo'n club een samenwerkingsver band aan te gaan", aldus Peter Jager, voorzitter tophonkbal van Kinheim, dat gisteren aan het toer nooi om de Europa Cup 2 begon. De Haarlemmers wonnen met 14-2 van Mainz. GPD i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21