llflltlILE ZEEUWSE OOURAN Volop fouten bij ramp Volendam w Wil KORTINGEN De Schipper PZC Allochtone jeugd vaker crimineel pronov Zilveren Anjer voor Piet Basiliek Zwaardere straffen en extra politie bij introductie euro Slachtoffers krijgen informatie vrijlating dader zedenmisdrijf [f A interieuttgfspreekuur voor ondernemers Politiek reageert geschokt op ontluisterend rapport commissie-Alders Bijen belagen kraanmachinist Dertienjarig meisje opgepakt na zware mishandeling DAGEN LANG OP ALLE SHOWROOMMODELLEN WOONCENTRUM Totale zonsverduistering in Afrika Asielzoeker onrechtmatig opgepakt Nieuw imago voor Zeeland Openingsrit voor Van der Zee oooncoa».. Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 28,29 EN 30 JUNI A.S. 19' 10' Af en toe zon Af en toe zon en droog. Matige tot vrij krachtige wind uit noordwest. Maximumtemperatuur 19 graden. 244e jaargang no. 146 vrijdag 22 juni 2001 losse nummers 2,00 Reageer voor 13 juli en maak een vrijblijvende advies afspraak en maak daardoor kans op de veelgeprezen Comforto X-99! intenturbouw projednridiDn? internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland VOLENDAM - De lande lijke politiek reageert met termen als ontluisterend en schokkend op het eind rapport van de commis sie-Alders over de café brand in Volendam. Waarnemend burgemees ter J. Bulte onderschrijft de kritiek van Tweede- Kamerleden dat er veel moet veranderen in zijn gemeente. „Er is veel werk te doen om het vertrouwen van de burgers in de overheid terug te winnen", stelt Bulte. Dat kan alleen met een radicaal andere bestuurscul tuur. „Raadsleden die dit niet begrijpen en niet willen breken met het verleden, passen niet in de gemeenteraad." Hij roept raadsleden op goed in de spiegel te kijken. Maar alleen Pvd A-fractievoorzitter D. Groot-Van Engelen steekt de hand in eigen boezem. Zij vraagt zich af of ze wel lid van de raad kan blijven. Ook de Noord-Hollandse com missaris van de koningin Van Kemenade mengde zich in het koor van politici die zeiden zich niet schuldig te voelen. Wel vindt hij dat de provincie voor een deel verantwoordelijk is voor een gebrek aan toezicht op de gemeenten. Daarom kondig de hij gisteren aan dit toezicht te verscherpen. Telefoonboek Bulte kan zich bij zijn streven naar verandering verlaten op achttien actiepunten die de commissie-Alders in haar rap port opnam. Gemeenten moe ten meer geld steken in brand preventie en bekijken hoe ze horeca-exploitanten die de re gels aan hun laars lappen, strenger kunnen aanpakken. In zijn gemeente ontbrak het tot dusverre aan een goede voorbe reiding op rampen als de brand in café De Hemel, waarbij der tien Volendamse jongeren om het leven kwamen en honder den gewondraakten. Alders constateert dat de gemeente geen echt rampenplan had. Wat daarvoor doorging was niet meer dan 'een veredeld tele foonboek'. De toenmalige burgemeester F. IJsselmuiden trok in de nacht van de brand niet de conclusie dat er een ramp gaande was, ontdekte Alders. Zijn commis sie stelt ook vast dat de samen werking tussen de hulpdiensten te wensen overliet. Het afvoeren van slachtoffers naar zieken huizen duurde te lang, waar door verwondingen erger kun nen zijn geworden. Alders concludeerde in het algemeen dat het aantal slachtoffers lager had kunnen liggen als de ge meentelijke hulpdiensten beter hadden samengewerkt. Regio naal geneeskundig functionaris R. Vrenken in de regio-Amster- dam erkent dat de samenwer king tussen de verschillende hulpdiensten niet in orde was. „Het liet veel te wensen over." Ook J. Veerman, eigenaar van De Hemel, is ernstig tekortge schoten. Hij heeft volgens Al- MAASTRICHT - Een zwerm bijen heeft gistermiddag in Maastricht een kraanmachinist tijdens zijn werk op 34 meter hoogte belaagd. De brandweer moest er aan te pas komen om de man te bevrijden. De koningin van het bijenvolk bleek zich te hebben genesteld de top van het draaiende ge deelte van de kraan. Twee brandweermannen, gehuld in speciale pakken, hebben de on fortuinlijke kraanmachinist naar beneden gehaald. De bijen zijn verdelgd. „We konden er op die hoogte geen imker bij krij gen om ze te vangen", aldus de brandweercommandant. GPD DEN BOSCH - De politie heeft een 13-jarig meisje in haar ou derlijke woning in Den Bosch aangehouden, omdat zij ver dacht wordt van zware mishan deling van twee meisjes van 16 in 17. Het 16-jarige meisje liep onder meer een verbrijzelde neus, gebroken kaak en scheur inhet jukbeen op. Het slachtoffer liep maandag avond met haar 17-j arige vrien- dininDen Bosch op straat waar zedoor een paar meisjes werden uitscholden. De twee negeerden daten liepen door. Daarna stel de de 13-jarige zich provoce rend op en viel het 16-jarige meisje aan. De aanvalster trok Hef hoofd van haar slachtoffer naar beneden en gaf haar met fracht een groot aantal knietjes jn het gezicht. Het slachtoffer Iwam ten val en werd daarna nog een paar keer in het gezicht geschopt. Tasjesroof Ook haar vriendin kreeg enkele ake klappen en liep een bloed neus en een pijnlijke nek op. öe politie kwam de verdachte ophetspoor aan de hand van het opgegeven signalement. Inmid dels is gebleken dat het meisje meer mishandelingen op haar geweten heeft, plus enkele po gingen tot tasjesroof. GPD door Sheila van Doorsselaer AMSTERDAM - Hulstenaar Piet 'basiliek' Hamelink heeft donderdag de Zilveren Anjer in ontvangst mogen nemen. Prins Bernhard speldde hem in het Paleis op de Dam in Amsterdam de onderscheiding op vanwege zijn rol als grote initiator van de omvangrijke restauratie van de Willibrordusbasiliek in Hulst. Koningin Beatrix was bij de plechtigheid aanwezig en nam na de ceremonie de tijd voor een praatje met Hamelink. foto Emiel van Lint pagina 15: Piet Hamelink ziet levenswerk bekroond (Advertentie) -Tg Uitgcionderd de slupcollecti door Roelf Reinders MIDDELBURG - Zeeuwse al lochtone jongeren zijn crimine- ler dan de autochtone jeugd. Bij strafzaken bij misdrijven waar de Raad voor de Kinderbescher ming in Zeeland mee te maken krijgt, zitten naar verhouding veel allochtone jongeren. Daar bij zitten ook drugsrunners en heel soms 'loverboys' die meis jes met mooie praatjes in de prostitutie praten. Unitleider C. Murre van de Zeeuwse Kinderbescherming zegt dat hij 'nogal wat' allochto ne jongeren van de politie krijgt Over aantallen kan hij 'moei lijk' iets zeggen. Maar hij stelt dat het aandeel allochtonen verhoudingsgewijs groter is dan het aantal autochtone jongeren. Soms zitten hier drugsrunners bij, jongeren die drugs vervoe ren of mensen naar drugspan den leiden. En af en toe krijgt de Raad te maken met allochtone lover boys die meisjes hebben geron seld voor de prostitutie. „Die meisjes zie je dan bijvoorbeeld terug achter de ruiten in Den Haag", zegt Murre. Loverboys verleiden de meisjes door te doen alsof ze verliefd zijn en hen veel aandacht te geven. De meisjes komen onder hun in vloed en worden uiteindelijk tot betaalde seks gedwongen. Het aantal loverboys dat de Zeeuwse Kinderbescherming van de politie krijgt is niet groot. „Wij krijgen alleen de minder jarigen", zegt Murre. „Maar het is duidelijk dat er loverboys in Zeeland actief zijn." Vaker krijgt de Kinderbescherming te maken met de slachtoffers van deze loverboys. Dat zijn zowel allochtone als autochtone meis jes. „Het zijn naïeve meisjes die snel voor een mooie jongen val len", zegt Murre. „Als het om lastige pubers gaat die totaal hun eigen gang gaan en on machtige ouders hebben, kijken wij hoe er hulp kan komen." De Kinderbescherming in Zee land krijgt het steeds drukker met criminele jeugd. Kreeg de Kinderbescherming vorig jaar nog met zo'n 400 jongeren te maken die een misdrijf als mis handeling of inbraak hadden gepleegd, dit jaar denkt Murre de 500 wel te halen. De Raad on derzoekt de gezinnen waar deze jongeren uit komen om te kijken of er, eventueel gedwongen, hulp moet komen. Verder advi seert de instantie de officier van door Ferdi Schrooten DRIEBERGEN - Politie en jus titie treden tijdens de overgang van gulden naar euro extra hard op tegen criminelen die munt willen slaan uit de omwisseling. De politie zet zeker vierduizend mensen meer in dan normaal. Voor overvallen, straatroof, op lichting valsemunterij en wit waspraktijken worden hogere straffen geëist. Verdachten worden zo lang mo gelijk achter slot en grendel ge houden. Dat blijkt uit het 'Nationaal project euro en vei ligheid' dat gisteren door de po litie is gepresenteerd. Bijna alle activiteiten op het gebied van beveiliging, surveillance, op sporing en vervolging worden opgeschroefd. Voor criminelen oogt de periode van de omwisseloperatie aan trekkelijk. Naar verwachting zullen eind 2001 en begin 2002 ruim twee miljard oude munten (zoals guldens, dubbeltjes, stui vers) en ruim vierhonderd mil joen oude biljetten worden ingezameld. Tegelijkertijd moe ten bijna drie miljard euromun ten en 360 miljoen eurobankbi- letten worden verspreid. De inzet van vierduizend men sen extra is fors. „Het is twee keer de huidige, dagelijkse inzet voor de 112-nooclhulp", aldus hoofdcommissaris Beuving die namens de politie de omwisse ling coördineert. De 'euro-dien ders' worden duidelijk zicht baar ingezet in de buurt van plaatsen waar veel geld wordt gewisseld, zoals winkelcentra, tankstations en banken. ders nauwelijks moeite gedaan om zijn zaak veilig te maken. Hij heeft bewust te veel bezoe kers toegelaten in zijn horeca- pand, terwijl de vluchtwegen tekort schoten. De gemeente verzuimde op haar beurt jaren lang om de brandveiligheid op orde te krijgen. Bovendien con stateert de commissie-Alders dat de gemeente niet in actie kwam tegen Veerman wegens overtreding van de brandveilig heidsvoorschriften. ANP/GPD pagina 2: commentaar niet langer praten, maar doen ook Kamerfracties onthutst pagina 15: inzet traumahelikopter justitie en de kinderrechter over boetes en leerstaffen. De Zeeuwse Raad moet ook steeds meer onderzoeken naar kindermishandeling en hevige opvoedingsproblematiek doen. Het kan dan gaan om sterke ver moedens van seksueel mis bruik, mishandeling of ver waarlozing. Vorig jaar heeft de Raad 185 onderzoeken verricht. Murre schat dat hij dit jaar wel op tweehonderd uitkomt. Beuving verzekert dat de mega operatie niet leidt tot een povere politiezorg na de conversie. Po litiebond ACP is hier bang voor, zeker na de grootschalige poli- tie-inzet vanwege de mkz-crisis en het aanstaande huwelijk van Willem-Alexander en Maxima. Dienders moeten de overuren immers kunnen compenseren. De geldtransporteurs krijgen waar nodig extra bescherming. Ook de Politie Luchtvaartdienst wordt ingezet. Om zo min mogelijk achter de feiten aan te hoeven lopen, pro beren politie en justitie nu al eventuele dreigingen zo con creet mogelijk in kaart te bren gen. Extra rechercheurs maken daartoe analyses van bekende misdaadorganisaties. GPD pagina 5: Belgisch compromis over eurobiljetten In de Zambiaanse hoofdstad Lusaka hebben enkele tiendui zenden mensen de eerste totale zonsverduistering van dit mil lennium gevolgd. Om 15.11 uur (Nederlandse tijd) bedekte de maan de zon compleet. Twintigduizend toeristen en wetenschappers waren naar zuidelijk Afrika af ge- R reisd om het spektakel te zien. De fracties van D66 en GroenLinks vragen opheldering van minister Korthals over de onrechtmatige aanhouding van een Irakese asielzoeker in het onderzoek naar de moord op Mari anne Vaatstra. Justitie in Leeuwarden hield de man aan als verdachte, terwijl het wist dat die onschuldig *4; was. In de provincie Zeeland is het aantrekkelijk wonen, werken en recreëren en files zijn uit den boze. Met dat nieuwe imago probeert de provincie meermensen en bedrijven naar Zeeland te lokken. Maar uit onderzoek blijkt inmiddels de provincie veel te bieden heeft, maar niet voor twinti- Tj lW gers. De eerste etappe van de Ster van Walcheren is gewonnen door Anouska van der Zee. De renster uit de Farm Frites-formatie finishte na 104 kilometer van Middelburg naar Vlis- singen met tien seconden voorsprong op Fonny We- '1 kema. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10, 11 en 12; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22 en 23 gewoon confronterend is om je dader ineens tegen te komen. Als de uitvoering vlekkeloos verloopt en de automatiserings systemen van OM, gevangenis sen en TBS-klinieken beter op elkaar zijn afgestemd, dan wordt overgegaan tot informe ren van alle slachtoffers. Slachtoffers kunnen aangeven of ze van de vrijlating van de be wuste zedendelinquent op de hoogte gesteld willen worden. Van der Meer verwacht niet dat straks meer slachtoffers het heft in eigen hand zullen nemen. Ze krijgen niet te horen of de dader terugkeert naar zijn oude woon plaats of zich elders vestigt. Ook de politie in de regio waar de ex-delinquent woont of zich vestigt, wordt geïnformeerd. Het OM licht voorts de burge meester in als wordt verwacht dat terugkeer van de dader de openbare orde verstoort. GPD doorGerlach Hochstenbach DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie is een proef begon nen met het informeren van slachtoffers van zedendelicten over het moment dat 'hun' da der op vrije voeten komt. In het experiment gaat het om 256 ex- delinquenten die vanaf dit jaar vrijkomen. De veroordeelden zijn meerder jarige (pedo-)seksuele daders die een gevangenisstraf kregen van meer dan twee j aar. De proef gaat vooralsnog niet van start met zedendelinquenten aan wie de rechter TBS heeft opgelegd. Volgens Y. van der Meer, lande lijk officier van justitie Slacht offerzorg, is een 'respectvolle bejegening' de belangrijkste re denvoorde informatieverstrek king. „Want we hebben vaak te horen gekregen dat het buiten- (Advertentie) naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: 111 handtekening: llllll 8 713214 000002 q noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) d per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 125 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) PROFITEER VAN ONZE EENMALIGE ZOMER-OPRUIMWOEDE! jET A.S. MAANDAG OP ONZE ADVERTENTIE IN DEZE KRANT!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1