Massale inspraak parkeerbeleid PZC De schatten van Arnemuiden Tunnelboor Sara is weer opgelapt PZC Mogelijk nog dit jaar overdracht woonwagencentra over corruptie wekt woede bajespersoneel m Duizendje Vermeend zonder gevolgen voor armoedebeleid 17 Bevolking Middelburg put zich uit in klachten, tips en suggesties Motie voor hulp jonge asielzoekers Tientjes lichter na zielig verhaal Met Andere Ogen Bus op forum Drankrijder twee keer betrapt Man aangehouden na ruzie Toerrit old-timers L -LJ-! Hul 1 I t 4| j *1 ÜÜÜl I il 1 1" A; JSpffl 1 '!S®. M 1 1 1 1 Spar en postagentschap Paauwenburg dicht vrijdag 22 juni 2001 door Wout Bareman TERNEUZEN - Specialisten van de Duitse firma Herren- kiiecht, bouwer van de twee boormachines van de Wester- scheldetunnel, hebben in nau welijks een week tijd kans ge zien het lek in het hoofdlager van tunnelboor Sara in de oos telijke tunnelbuis te repareren. Ze ontdekten dat het lek werd veroorzaakt door slijtage van een deel van het stalen loop- vlak van het lager. De klemringen en de rubberen afdichting werden iets terug gehaald zodat de slijtageplek- ken gemakkelijker te herstel len waren. Die slijtage beperkte zich dus niet tot de rubberen afdichting en dat verraste de specialisten. Versteviging Voor ze op 45 meter diepte aan de slag konden, werd het boor- front verstevigd met lage- sterkte beton en het snijrad ter bescherming afgedekt met een dikke folielaag. Na de reparatie wordt het groot onderhoud aan de machine hervat. Het is, als alles verder volgens plan verloopt, de laat ste grote onderhoudsstop voor de boormachines Ellewouts- dijk bereiken. Ze duiken nu vanonder de Middelplaat de zandlaag onder de Everingen in. Een woordvoerder van de tunnel: „We vervangen nu het grootste deel van de vitale on derdelen in de kop van de boor machine. Dat is eerder ook bij de andere machine, Neeltje Su- zanna, gebeurd. Het kan best zijn dat het boren in de zand laag - en zand is scherp - nog leidt tot wat extra slijtage en daardoor tot een extra stop. Maar dat moeten we afwach ten." Naar verwachting kan Sara over ruim een week (begin juli) weer aan de slag. doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Hondertach tig pagina's vol klachten, zor- j,gen, vragen, tips en suggesties. Dat is de rijke oogst van de in spraakronde over het nieuwe parkeerbeleid in Middelburg. Dc meeste mensen vrezen dat parkeren voor de deur in 2002 niet meer mogelijk is. Sommi gen reiken de gemeente ideeën aan 0111 het parkeerbeleid te ver beteren. Bewoners van de Herengracht enKlein Vlaanderen denken dat ze hun auto's niet meer m de straat kunnen zetten als overal betaald parkeren wordt inge- voerd. „Een paar jaar geleden ,:reden we rondjes Herengracht- Klein Vlaanderen omdat er geen parkeerplaatsen waren", schrijft een bewoonster. „Nu ...gaat hetzelfde gebeuren, alleen moeten wij nu betalen om niet te parkeren." De gemeente wil in de hele binnenstad betaald par keren invoeren. De speciale plaatsen voor vergunninghou- vervallen. Op de Heren gracht wordt bovendien een ot aantal plaatsen gereser veerd voor woon-werkverkeer. De meeste bewoners zijn boos omdat ze met een parkeerver- gunning van honderd gulden met zeker zijn van een plaats. De gemeente is hen deels tege moet gekomen door de parkeer- ,'duur voor bezoekers te beper ken tot twee uur. Veel insprekers pleiten voor het bouwen van één .of meer transferia aan de rand ■van de stad, zodat bezoekers niet langer met de auto cle bin nenstad in hoeven. De gemeente laat weten dat hier voor het eind van het jaar een voorstel over te verwachten is. En bewoonster van het Molenwater maakt zich zorgen om de bomen in de Hui- zingalaan. „Het gevaar op be schadiging door ongelukjes en olielekkages is niet denkbeel dig." Een winkelier pleit voor het plaatsen van automaten voor wisselgeldVorig jaar stap ten 1485 ('ik heb het geturfd') mensen zijn winkel in om geld te wisselen. Mensen in het Mais- baaigebied, en vooral de oude ren, vrezen dat ze niet meer voor de deur kunnen parkeren. De hele wijk tussen de Loskade en de Kinderdijk is nu gereser veerd voor vergunninghouders. Dure spullen Een enkele inspreker meent recht te hebben op een eigen parkeerplek. Een ondernemer op de Nieuwe Burch bijvoor beeld: „Daar wij graag op de zelfde plaats willen staan om dat wij dikwijls dure spullen moeten wegbrengen." Een on dernemer op het Damplein dreigt te vertrekken als het be drijf geen gegarandeerde par keerplaats krijgt. Volgens de ge meente is het Damplein nooit voor honderd procent bezet, op uitzonderlijke dagen als dolle donderdag na. Een paar insprekers doen de ge meente creatieve suggesties om het parkeerprobleem anders op te lossen. „Koppel de parkeer- vergunning aan de onroerende- zaakbelasting", oppert een Middelburger. „Maak een schei ding tussen bezoekers en woon werkverkeer enerzij ds en bewo ners en bezoekers (sociaal) an derzijds." De eerste categorie mag uitsluitend in parkeergara ges en op aangewezen pleinen staan. De tweede categorie kan dan gebruik maken van de par keerplaatsen op straat. Omdat die plaatsen gratis zijn, spaart dit plan de gemeente geld uit aan parkeermeters. Een ander wil de parkeertarie ven differentiëren naar de aard van de bezoekers. Inwoners van Middelburg en de omliggende dorpen moeten korting kunnen krijgen op een parkeerkaartje. Bezoekers die van verder komen zouden 'het maximaal haalbare tarief' moeten betalen. „Het schrikt hen niet af, zij zijn het gewend in binnen- en buiten land." Als de gemeente de parkeerme ters toch vervangen, suggereert een inspreekster uit de Bellink- straat, kan ze er beter gelijk voor zorgen dat ze er een beetje vrolijk uitzien. Ze stelt voor ze in een klassieke kleur uit te voe ren, of in zacht groen of roze. Zolang het maar geen grijs is. De gemeenteraad beslist maan dag over het parkeerbeleid. Op de Herengracht zijn nu plaatsen gereserveerd voor vergunningparkeren. MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet maatregelen nemen voor de opvang van alleenstaande minderjarige asiel zoekers (AMA's) als die door de nieuwe Vreemdelingenwet geen verblijfsstatus krijgen. Gedeputeerde Staten- moet de regie op zich nemen voor de verbetering van de begeleiding, integratie en huisvesting van asielzoekers. Speciale aandacht is vereist voor de 220 AMA's in Zeeland, waarvan een deel kampt met psycho-sociale en psychiatri sche problemen. Dat is de strekking van de motie die GroenLinks vandaag in dient bij Provinciale Staten. Als de nieuwe Vreemdelingen wet intreedt zullen meer vluchtelingen illegaal en dakloos worden, verwacht de fractie. GroenLinks vreest dat de afge wezen jongeren verdwijnen in de illegaliteit. „Daar zitten schrijnende gevallen tussen," zegt fractievoorzitter F. van Kollem. VLISSINGEN - Een 46-jarige man uit Vlissingen is woensdag het slachtoffer geworden van oplichting. De man werd aan de Hercules Segherslaan aangesproken door een onbekende man die een zielig verhaal ophing. Daarna gaf het slachtoffer enkele tientallen guldens. VLISSINGEN - Het Ministerie van Buitenlandse Zaken zet op het Jeugd Wereld Water Forum in Vlissingen een speciale bus in. Deze 'Met Andere Ogen Bus' moet de nieuwe generatie betrekken bij ontwikkelingssamenwerking. Op zestien tele visieschermen worden filmbeelden uit Nederland, Mali en Bangladesh getoond op een manier waarop te zien is dat de drie werelden enerzijds veel verschillen en anderzijds veel ge meen hebben .Debusisop26,27en28j uni te zien bij de Hoge school in Vlissingen. Daarnaast wordt op het Forum een revolutionair waterloos toilet, de zogenoemde Paper Leaf, voor het eerst officieel ge presenteerd. In het toilet hangt een composteerbare plastic zak. Als iemand het toilet bezocht heeft, drukt hij de boel aan met een kunststof schijfje met een handvat. Daarna wordt de zak afgedekt met papier. WESTDORPE - Een 46-jarige automobilist uit de gemeente Sas van Gent is in de nacht van woensdag op donderdag twee keer betrapt terwijl het met te veel alcohol in zijn lichaam achter het stuur zat. De man liep de eerste keer tegen de lamp rond middernacht in Westdqrpe. Hij was duidelijk onder invloed van alcohol en bleek niet aanspreekbaar. Op advies van een huisarts werd hij naar het ziekenhuis gebracht voor onderzoek. Daar werd een bloedproef afgenomen; ook werd zijn rijbewijs ingevorderd. Rond half acht 's moi'gens bleek dat de man alweer in zijn auto was gestapt. Hij werd aangehouden op de Duitslandweg in Terneuzen; daar bleek dat hij ruim tweeënhalf keer de toegestane hoe veelheid alcohol had genuttigd. De politie maakte opnieuw proces-verbaal op. SAS VAN GENT - Een 25-jarige man uit de gemeente Sas van Gent is gistermiddag na een ruzie in de relationele sfeer aan gehouden en vervolgens ingesloten. De man had bij het con flict in een woning in Westdorpe een raam ingegooid met een foto Lex de Meester stoel. A. 1 A. door Jacques Cats MIDDELBURG - De penitenti aire inrichtingswerkers in het Middelburgse Huis van Bewa- ringTorentijd voelen zich in een kwaad daglicht gesteld door uitspraken van een Vlissingse oud-collega. Die moest zich de zer dagen voor de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor het aannemen van steek penningen. In ruil voor een betaling van 2600 gulden had hij een gedeti neerde aan di'ugs, sterke drank en een gsm geholpen. Tijdens de rechtszitting wekte de inmicl- dels ontslagen penitentiaire in- 1 richtingswerker de indruk dat corruptie wel vaker voorkomt binnen de bajes. „Iedereen is daar over geval len". meldt directeur J. Hattin- gaVerschure. „De medewerkers voelen zich in hun eer en goede naam aangetast." Het komt wel voor dat bezoek van gedetineer- 1 de verdovende middelen naar j binnen probeert te smokkelen. redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „Maar hier is gedoeld op andere personeelsleden Management en medewei'kers willen zich uitdrukkelijk dis- tantiëi'en van de mededelingen die de oud-collega voor de ï'ech- ter deed. De directie van Toren- tijd kent geen pardon voor PÏW'ers die zich door een gede tineerde laten omkopen. Bij constateren van corruptie leidt dat altijd tot disciplinair ont slag. Directeur Hattinga Vei"- schure: „Je legt als rijksambte naar een eed of belofte af. Daarbij verklaar of zweer je niets te zullen doen wat het ambt of het aanzien van het ambt kan schaden." De betrok ken medewerker werd de laan uit gestuurd. De ï'echtszaak be trof de strafrechtelijke afwik keling van het vergrijp. De offi cier van justitie eiste in de zaak tegen de Vlissinger een werk- sti*af van 240 uur. De rechtbank moet nog uitspi'aak doen. VLISSINGEN - Op de Boulevard Bankei-t in Vlissingen wordt morgen het startsein gegeven voor de 24e Waleherenrit voor old-timers. De rit wordt georgani seerd door Vlissingen Ac tiviteiten Fonds en Ver eniging Winkelcentrum VlissingenAan de rondrit doen zestig old-timers mee. De Waleherenrit be gint om 9.00 uur vanuit Vlissingen en rijdt via Koudekerke, Westduin - waar de old-timers om 10.00 uur zullen stoppen voor belangstellenden - Zoutelande en Westka- pelle naar Dombui-g. In het centrum van Dom burg kan het publiek de auto's tussen 11.45 en 13.15 uur bekijken. Hier na gaat de rit via Veere - waar de auto's om 14.00 uur zullen stoppen - Mid delburg en Koudekerke terug naar Vlissingen. Op het Zeemansei-ve blijven de antieke auto's van 15.30 tot 17.00 uur staan. Hier worden de prijzen voor de mooiste en beste old-timers uitgereikt. door Richard Hoving ARNEMUIDEN - In het stad huis van Arnemuiden hangt meer dan één bijzonder schilde rij. Een rondgang langs een jon ge prins, een bloeiende stad en een schilderende burgemeester. Maandag trekt de gemeente raad van Middelburg ruim vier ton uit voor de verbouwing van het stadhuis. Het gebouw uit 1865 wordt een museum. De col lectie van de voormalige ge meente Arnemuiden moet een belangrijk ondei'deel woi'den van de vaste tentoonstelling. Twee middagen in de week is het stadhuis, dat sinds de herinde ling al deels is ingeiricht als mu seum, open voor het publiek. Of de openingstijden na de vei'bou- wing ruimer worden, is nog niet zeker. „Het museum draait op vrijwilligers", zegt Lieven van Belzen (65) van de stichting Oudheidkundig Museum. Als de deuren van het stadhuis woensdag om half twee open gaan, maakt Van Belzen samen met Piet Feij (64) van de Histori sche Vereniging Arnemuiden een rondgang langs de belang rijkste schilderijen en voorwer- pen. „De collectie is uniek voor een kleine plaats als Arnemui den", zegt Van Belzen trots. Schepen Het eei'ste schilderij waarbij Van Belzen en Feij stilstaan, hangt in de oude bui'gemees- terskamer op de begane grond. Hét is een gezicht op Arnemui den anno 1550. De stad maakte een bloeitijd door, legt Feij uit. „De tientallen fijn geschilderde schepen op het schildeirij geven de belangrijkheid van de stad aan." Van Belzen leest de verta ling van de Latijnse spreuken op het schilderij voor van een pa piertje. „Of je nou rechtop staat of neei'ligt, je bent al voldoende gevierd om je schepen." In de raadzaal op de eerste ver diepingen hangen de portretten van Willem van Oranje en zijn zoon prins Maurits tegen een met jute beklede wand. Het zijn de topstukken van de collectie. De gemeente Arnemuiden kocht de schilderijen rond 1589 voor negen pond Vlaams, tien schelling en negen stuivers van de Middelburgse schilder Da niel van den Queecborne. Dat is omgerekend naar hedendaagse valuta 5700 gulden, weet Feij. Het schildeiïj van Willem van Oranje is na de dood van de prins gemaakt. Van den Que ecborne schilderde het portret na van een bestaand doek, ver telt Van Belzen. De waarde van het schilderij zit dan ook meer in het stuk perkament dat Van den Queecborne op de tafel naast Willem van Oi'anje heeft afge- 1 Maandag trekt de gemeenteraad van Middelburg ruim vier ton uit voor de vei'bouwing van het stadhuis tot museum. foto Lex de Meester beeld. „Het zijn de stadsrechten die de prins Arnemuiden in 1574 toekende." Het portret van Maui'its is uniek, zegt Feij. „Het is een van de weinige pox-treten die van de pi'ins als jongeman bestaan." Burgemeester Het schilderij van de geblind doekte Vrouwe Justitia uit 1656 van Dirck van Delen is voor Van Belzen en Feij misschien nog wel het belangi'ijkste werk in het stadhuis. Niet alleen de af beelding, maar ook de kunste naar spreekt tot de verbeelding. Van Delen was burgemeester van Arnemuiden. Volgens Van Belzen was hij een verdienste lijk schildei'. „Zijn werk hangt over de hele wei-eld." De collectie van het stadhuis is in trek, zegt Peter Sijnke van het Zeeuws Ax-chief dat de schilde- ï'ijen en voorwerpen beheert. Het portret van de jonge Mau- rits hing recentelijk in Den Haag en Amsterdam. Het schil derij van de prins staat ook op de omslag van de veel geprezen biografie die voirig jaar over hem is verschenen. In het boek wordt het portret abusievelijk toegeschi-even aan het Rijksmu seum. Sijnke heeft de uitgever op de fout gewezen. „Die heeft toegezegd dat bij de tweede druk i-echt te zetten." Voor Arnemuiden anno 1550 zijn kapers op de kust, weet Sijnke. De conservator van het MuZeeum in Vlissingen zou het schilderij gi'aag aan zijn collec tie willen toevoegen. „Dat gaat niet door", zegt de adjunct-di recteur van het Zeeuws Archief beslist. „Het hoort thuis in Ar nemuiden." De schildei'ijen in het stadhuis zijn niet alleen bij zonder, maar ook waardevol. Twee jaar geleden werd de col lectie volgens Sijnke voor de verzekering getaxeerd op ruim twee miljoen gulden. „En dat is meer dan dat collectie in het stadhuis van Middelburg waai'd door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De Spar aan de Dreesstraat in Vlissingen gaat op 7 juli dicht. Het postagent schap dat in de winkel zit, ver dwijnt ook. De andere winkels in de straat blijven open. De bedrijfsleider van de super markt wil niets kwijt over de re den van de sluiting. Hij zegt al leen niet gelukkig te zijn met de ontwikkelingen. „Het zijn be slissingen die voor mij genomen worden door anderen. Ik ben het daar niet mee eens." „Het is jammer voor een hele boel oude mensen", zegt een be woonster van de flat in de Di-eesstraat, die liever niet met haar naam in de ki'ant wil. Ze is 84 en heeft moeite met lopen. „Ik ben hier twee jaar geleden komen wonen omdat er winkels in de buurt zijn. Dat vond ik het allerbelangrijkste en dat heb ik hier getroffen." De supermarkt aan de Paauwenbux'gweg is te ver weg, vindt ze. De gemeente heeft plannen met de supermarkten in Paauwen- bui'g. De supei'mai'kt aan de Paauwenburgweg moet op ter mijn verhuizen naar de Alexan der Gogelweg, naar een teirein waar nu nog een garage is. De Spar uit de Dreessti'aat zou dan in het leeggekomen pand aan door Rolf Bosboom GOES - Er lijkt schot te zitten in de overdracht van de woonwa gencentra aan de woningcorpo raties. D. van der Zaag, voorzit ter van het Woonwagenschap Noord- en Midden-Zeeland, verwacht dat de zaak nog dit jaar beklonken kan zijn. „Ik ge loof en hoop dat er licht in de tunnel begint te dagen." Het woonwagenschap is eige naar en beheei'der van de meeste terreinen waarop woonwagens staan. De wagens, voor zover geen particulier eigendom, hu ren de bewoners van de gemeen ten. Er lopen al enkele jaren onderhandelingen met de wo ningcorporaties over overname van de standplaatsen. Het Rijk vindt ook dat het beheer bij die sector thuishooi't. Van der Zaag liet deze week in de Goese raadscommissie alge mene zaken, waarvan hij voor zitter is, weten dat een oplossing binnen handbei'eik is. Volgens hem zijn de corpoi'aties bereid de standplaatsen over te nemen via een 'groeimodel'. Bij de ove- rige terreinen nemen zij wel het beheer op zich, maar het eigen dom gaat pas over als de grond is gesaneerd. Volgens Van der Zaag wordt die oplossing momenteel uitge werkt. „In september moet daarover nadere besluitvor ming komen. Ons streven is de zaak op 1 januari 2002 geregeld te hebben." Schone grond Directeur J. Franken van wo ningbouwvereniging RWS wijst er in een reactie op dat de corpo raties zich altijd al op het stand punt hebben gesteld dat zij al leen bereid zijn terreinen over te nemen als er een schone-grohd- verklaring is. Een overname in fasen, zoals nu de bedoeling is, is daarbij ook ter sprake geweest. Het optimisme van de voorzitter van het woonwagenschap is Franken nog niet bekend. „Wij hebben op 20 april voor het laatst gesproken met Van der Zaag." Dat er nu kennelijk wat beweging is, verneemt Franken voor het eerst. „Maar dat is wel typerend voor de werkwijze van het schap in de afgelopen vijf jaar. Eigenlijk vind ik dit niet kunnen. Maar het draait om de zaak zelf en die ziet er blijkbaar goed uit. Dat is belangrijk." de Paauwenburgweg komen. Spar is onderdeel van het Lau- rus-concern, dat bezig is met een grootscheepse reorganisa tie. Zes winkelformules, Edah, Groenewoudt, Konmar, Lekker Laag, Nieuwe Weme en Super de Boer worden omgebouwd tot Konmarwinkels. De Sparwin- kels worden afgestoten. „Spar hooit niet langer tot de kernac tiviteiten", zegt een woordvoer der. „Daar gaan we een koper voor zoeken." Het grootwinkel bedrijf kon gisteren geen com mentaar geven op de sluiting van het Vlissingse filiaal. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De fractie van AOV/Unie 55+ hoeft zich geen zorgen te maken over het dui zendje dat minister Vermeend wil geven aan mensen die langer dan drie jaar leven van een mi nimuminkomen. Dat antwoordt het Middelburgse college op schriftelijke vragen van de par tij. Volgens B en w heeft de uit kering geen gevolgen voor de hoogte van de huursubsidie, bij zondere bijstand en vrijstelling van gemeentelijke belastingen. Vermeend wil vanaf 2002 men sen in de bijstand, bejaai'den met een laag inkomen en werk lozen in aanmerking laten ko men voor duizend gulden extra. De bewindsman geeft daarmee uitvoering aan een motie van het PvdA-kamerlid L. Noor- man-den Uyl. De fractie van AOV/Unie 55+ wilde weten wat de gevolgen zijn voor het Mid- delburgse armoedebeleid. De minister is van plan om be voegdheden van gemeenten, als het gaat om eindejaarsuitkerin gen of bijdragen voor bijvoor beeld een koelkast of een was machine, in te perken. Het Middelburgse college kan daar mee leven. B en W hebben bij herhaling aangeven dat zij toch al geen vooretander waren van een eindejaars-extraatje. Het college stelt in zijn antwoorden dat het duizendje van Vermeend bedoeld is voor mensen, die moeilijk aan het werk kunnen komen. Als voorbeeld noemen B en W een alleenstaande moeder met kinderen onder de vijf jaar. Zij heeft geen sollicitatieplicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17