rraumahelikopter ook 's nachts Piet Hamelink ziet levenswerk bekroond Van Gansewinkel meldt zich voor afvalinzameling toaSjJ61 15 Greenpeace klimt weer op kerncentrale 31-12-2003 Provincie gaat de boer op voor beter imago van Zeeland kommissie Alders pleit in rapport Volendam voor permanente inzetbaarheid Rechtszaak ongeval Götte uitgesteld Open dagen bij biologische boer www.epz.nl Storing veerboot verholpen Nieuwe studie naar A4 Steenbergen Vermeend stelt ESF open Nieuwe havenverordening Man met geweld van gsm beroofd de V DEN HAAG - Traumahelikop- Itrs moeten vierentwintig uur pdag beschikbaar komen. De commissie Alders die de café brand in Volendam heeft onder- jocht, vindt dat 'een aantrekke lijke optie'. Het kabinet vroeg de commissie jlders ook naar de inzet van jaumahelikopters te kijken. De traumaheli van het VU Zieken huis in Amsterdam kon de nacht tan de cafébrand niet vliegen, ranwege geldtekort en milieu- doorSheila van Doorsselaer AMSTERDAM - Voordat Piet Hamelink al zijn vrije tijd stak in de grote restauratie van de Hulster Willibrordusbasiliek, had hij niets met het godshuis. _vo ïg naar de mis, dat was ei genlijk alles. Nu, jaren later, ent hij elk voegje, iedere pina kel en alle balken van de basi liek. Zijn inzet werd gisteren be loond. Het Prins Bernhard Cul tuurfonds kende hem de Zilve ren Anjer toe. Een eer die slechts een keer eerder een Zeeuw ten deel viel. De Zilveren Anjer wordt sinds 1950 jaarlijks toegekend aan maximaal vijf personen die zich vrijwillig en onbetaald hebben ingezet voor de cultuur in Ne derland. De gemeente Hulst was ff verantwoordelijk voor dat Hamelink zijn anjer in ont vangst mocht nemen. Zo zou heel Nederland weten wat de oouwpastoor' voor het Hulster d had betekend. De res- tiuratie van de WiHibrordus- 'oasliek kostte in totaal ruim iwaalf miljoen gulden. Geld dat voornamelijk Hamelink door praten, praten en nog eens pra- ienlos kreeg van allerlei instan- i. Daarnaast begeleidde hij de bouw en gaf rondleidingen, moral als die geld in de lade krachten. laren geleden ontving Middel- iurger A. Vos ook de Zilveren vrijdag 22 juni 2001 tonrHarmen van der Werf regels. Al langer was er discus sie over traumahelikopters. VVD-Kamerlid J. Geluk stelde in de zomer van vorig jaar vra gen na een dodelijk verkeerson geval bij Zierikzee. Dat vond om zes uur 's morgens plaats. De traumaheli kon niet komen, om dat die alleen van 7.00 tot 19.00 uur vliegt. De cafébrand in Volendam richtte opnieuw de schijnwer pers op de traumaheliDe Twee de Kamer sprak zich direct voor 24 uurs-beschikbaarheid uit. Minister Borst van Volksge zondheid deed dat ook, met het verzoek aan Alders dit eerst te onderzoeken. In het rapport dat de Groningse commissaris van de koningin gisteren presen teerde, wijdt hij nog geen blad zijde aan de traumahelikopter. Er staat wel een duidelijke keu ze in. De commissie geeft de voorkeur aan een permanente inzetbaar heid van traumaheli's. Het is volgens de commissie 'aantrekkelijk' in Nederland een klein netwerk van vier trau maheli's met mobiele medische teams dag en nacht beschikbaar te hebben. Op hen zal vaak een beroep woi'den gedaan. Erva ring neemt dan toe, wat de zorg ten goede komt. Zeeland is aangewezen op de traumaheli die in Rotterdam is gestationeerd. ANWB Medical Air Assistance levert de beman ning en de helikopter. Directeur W. Botman is blij met het advies van Alders. Het is volgens hem technisch mogelijk 's nachts te vliegen. „Dat is het probleem niet. In Zwitserland gebeurt dat al veertig jaar." De hamvraag is of het ministerie van Volksgezondheid extra geld, tien miljoen gulden per jaar, wil bijdragen. Voorlichter R. Lancee meldt dat het kabinet nog met een reactie moet ko men. „Maar Borst heeft al eer der gezegd daar welwillend naar te zullen kijken." Sponsors Extra aandacht vraagt de situa- tfe in grensgebieden, zoals Zeeuws-Vlaanderen. Daar is de traumaheli van het Algemeen Ziekenhuis Sint-Jan in Brugge actief. Die vliegt langer dan de Nederlandse heli, van zonsop gang tot zonsondergang. Het ziekenhuis wil ook nachtvluch ten, verklaart een woordvoer ster, maar het geld ontbreekt voor nachtapparatuur. Sint- Jan is op zoek naar sponsors. Zolang dat niet is geregeld, moet het mogelijk zijn 's nachts de Rotterdamse heli in Zeeuws- Vlaanderen in te zetten, denkt Botman van Medical Air Assis tance. Als de traumaheli dag en nacht beschikbaar komt, zal het aan tal inzetten in Zeeland waar schijnlijk stijgen tot vijftig a zestig, tegen bij het huidige sys teem vijfendertig tot veertig in zetten per jaar. Anjer vanwege zijn inzet tot het behoud van het joodse erfgoed in Zeeland en de opbouw van de synagoge. Het echtpaar Hame link vertrok gisterochtend vroeg naar Amsterdam. Ter hoogte van Breukelen stopten Piet en Ria bij een tankstation om zich te verkleden en als eer sten arriveerden zij voor het Pa leis op de Dam. Samen met de andere vier laureaten en hun fa milie mochten zij via de voor deur naar binnen. Beatrix en Bernhard namen de achterin gang. De plechtigheid vond plaats in de Burgerzaal van het paleis, in een entourage van marmeren vloeren, zuilen, monumentale kristallen luchters en bijna vijf honderd aanwezigen. Kinderen, kleinkinderen en kennissen van Hamelink waren aanwezig, evenals het college van burge meester en wethouders van Hulst. Enkel loco-burgemeester B. Picavet was er niet bij. „Ie mand moet immers op de stad passen", zei wethouder W. Kay- ser. Lovend Prins Bernhard, regent van het cultuurfonds, liet het speechen over aan L. Brinkman, voorzit ter van het cultuurfonds. Voor dat Hamelink zich de onder scheiding liet opspelden, stortte professor A. Asselbergs, voor zitter van de adviescommissie Monumentenzorg van het foor Rob Paardekam 1ERSEKE - Afvalverwerkings bedrijf Van Gansewinkel heeft zich gisteren gemeld als concur rent van Delta Nutsbedrijven ioor de afvalinzameling in Zee land. Maar het bedrijf zal vol- ?ens directielid D. van Wijk voorlopig geen bod doen op de inzameling van de gemeenten, zoals Delta onlangs deed. i'an Gansewinkel hield gisteren inDe Zaete in Yerseke een inf ox-~ matiebij eenkomst waarin de voordelen van publiek-private samenwerking op het gebied van afvalinzameling uit de doe- werden gedaan. Er wei-d uitvoerig vexleld over CURE, $ndergelijke samenwerking in Oost-Brabant. De gemeenten hndhoven, Geldrop en binnen uit Valkenswaard wei-ken taann samen met Van Ganse- wmkel. ns D. Hoogendoorn van OUBE houden de gemeenten in dergelijke constructie de touwtjes in handen. „Zij vor- (Advertentie) Kees den Herder Inlerieurstyling Walcheren Vdweg 125. Serooskerke. 0118-593030 Noord-Beveland. Haven "De Oesterput". Nauwelijks haven en lang geen oesterput meer Herinnering en horizon. Daar hebben we deze stoel neergezet. De kosmische kracht van lijnen uit het universum bundelen zich in design en comfort. In eigen huis is hij een tijdoverstijgend rustpunt. Een haven en een horizon. Prins Bernhard en Piet Hamelink hebben een onderonsje. fonds, een lovende woorden vloed over Hamelink uit. „De bijnaam Piet Basiliek is een ere titel, de anjer beki-oont het opti misme waarmee u alles en ieder een tegemoet bent getreden." De px-ins zelf speldde Hamelink de onderscheiding op en daarna schudde Piet Basiliek de hand van de koningin. De Zilveren Anjer is slechts een symbolische benaming. De on- fotoEmiel van Lint dei'scheiding bestaat uit een draaginsigne en een middelgro te en grote insigne. Ook hoort er een oorkonde bijAlle Zilveren Anjex-dragers worden elk jaar bij de uitx-eiking uitgenodigd. MIDDELBURG - De rechts zaak tegen de man die wordt verdacht van het veroorzaken van een ongeval waarbij Blof- drummer Chris Götte om het le ven kwam, is uitgesteld. Het Openbaar Ministerie acht ver der (technisch) onderzoek noodzakelijk. Het ongeval ge beurde op 17 maart dit jaaxx De i-echtszaak tegen de man uit Twello zou op 28 juni dienen. Een nieuwe datum is nog niet bekend. MIDDELBURG - Dit weekein de worden de vijfde landelijke Open Dagen bij de biologische boer gehouden. De dagen staan dit jaar in het teken van 'natuur op de boerderij'. Natuur is namelijk niet alleen mooi, maar is voor de biologi sche boer of tuinder ook nuttig. Zo kunnen bijvoorbeeld scha delijke insecten onder de duim worden gehouden met hun na tuurlijke vijanden. Ongeveer hondex-dzeventig biologische boerderijen zetten hun deux-en open. Een lijst van de deelne mende bedrijven is te vinden op www.platformbiologica.nl. Bij Platfox-m Biologica kan telefo nisch het gratis programma boekje besteld worden. men een meei'derheid en beslui ten wat er gebeux-t." Volgens wethouder W. Verhoe ven van Valkenswaai'd is de pu bliek-private samenwerking voox-al in financieel opzicht in teressant, De besluitvorming op afstand noemde hij een nadeel. „Maar door verslagen van be stuursvergaderingen, houden we de gemeenteraad op de hoogte." Raadslid L. Kamphuis van de gemeente Sluis-Aardenburg mex-kte op dat veel gemeente niet vertegenwoordigd waren. Volgens hem was de bijeen komst voor Van Gansewinkel dan ook niet de ideale manier om bij de Zeeuwse gemeenten bekend te raken. „Doe een bod", adviseerde hij Van Wijk. „Laat zien wat u er voor over hebt." Van Wijk gaf aan zich toch wat terughoudender te willen op stellen. „We voelen ons niet ge roepen om zomaar iets te roe pen. Wij zijn hier in het Zeeuwse niet de meest dominante partij, maar we willen ons wel graag voorstellen.." door Maurits Sep BORSSELE - Greenpeace is er gisterochtend voor de tweede keer in nog geen half jaar in ge slaagd op de kerncentrale Borssele te klimmen. Twee al pinisten schilderden op de wand de 'uiterste houdbaar heidsdatum' van de centrale: Stop op 31-12-2003. Eigenaar EPZ wil echter nog jaren door gaan. F. Bax-tels van Greenpeace ver baasde zich erover dat 'de mis sie geslaagd' was. „We hebben de koepel van de centrale al een keer beklommen en daar zijn vragen over gesteld in de Tweede Kamer. Ik had niet vernacht dat we zo konden dooxlopen, maar dat is toch gelukt." Zo gemakkelijk was het echter niet. Slechts twee van de zes actievoerders konden de cen trale beklimmen, de anderen werden al direct aangehou den. Bovendien konden de twee klimmers niet tot op de koepel komen, maar moesten halverwege op een uitbouw blijven zitten. Na hun actie werden ook zij gearresteei-d. „Door uiterst alei*t optreden van onze beveiliging is een grootscheepse actie voorko men. Ze waren van plan de he le koepel onder te kalken, maar dat is niet gelukt", stelde directeur J. Bongers van de kerncentrale tevreden vast. Professionals Hij vond dan ook niet dat de beveiliging heeft gefaald. „Ze ker niet als je ziet met welke professionals en met welk ma terieel Greenpeace komt. En zij zijn altijd in het voordeel omdat ze de tijd en de plaats kunnen kiezen." Net als in januail benadrukte Bongers dat de veiligheid geen seconde in gevaar is geweest. „Het was een publiciteitsstunt en daar beschermen wij ons niet tegen. Wij zijn er om de veiligheid van de centrale te bewaken." De directeur zei niet te vrezen voor felle kritiek vanuit de po litiek. EPZ heeft op dezelfde manier gehandeld als vijf maanden geleden. Minister Jomtsma van Economische Zaken antwoordde toen op vragen van de Zeeuwse Ka merleden S. Buijs van het CDA en J. te Veldhuis van de WD dat de kerncentrale goed is be veiligd: 'Het is menselijker wijze gesproken onmogelijk de centrale zelf binnen te dnn- gen.' Buijs is gerustgesteld STOP 0P: J ÖREEN7EACF Een van de actievoerders klimt terug na het beschilderen van de koepel van de kerncentrale en wordt door de politie opgewacht. foto Dirk-Jan Gjeltema door dat antwoord en is niet van plan nu opnieuw vragen te stellen. Bartels ontkende dat de her haalde beklimming van de koepel van de kerncentrale is ondernomen om wederom aan te tonen dat de beveiliging te kort schiet. „Het gaat ons om de boodschap. En waar kun je die zichtbaai'der maken dan daar? Bovendien willen we de boodschap met name duide lijk maken aan EPZ zelf: Voeg je in de idealiteit, staak je ver zet." Greenpeace vindt dat EPZ 'op een gluiperige manier' onder de afspraken uit 1994 over de sluiting van de centrale pro beert uit te komen. Bartels: „De kerncentrale is in 1973 ge bouwd voor dertig jaar. Ieder- een wist dus dat die in 2 0 03 zou sluiten. Omdat de modexnise- ring uitliep en meer kostte, is gespi'oken over een langer be staan. Maar het Rijk heeft vastgehouden aan 2003 en daar geld voor bijgelegd zodat de kosten voor de opknap beurt kunnen worden terug verdiend. Die afspraak moet worden nagekomen." EPZ ontkent dat zo'n afspraak ooit is gemaakt en schermt met de 'vergunning voor onbe paalde tijd' die het Rijk heeft afgegeven. Door de liberalise ring van de energiemarkt kan de overheid een bedrijf boven dien niet dwingen een veilige en goedlopende fabriek te sluiten, meent de directie. Vandaag dient hierover in Den Bosch een rechtzaak waarin het Rijk van EPZ eist dat de centrale in 2003 dichtgaat, op straffe van een dwangsom van twee miljoen gulden per dag. EPZ heeft de door Greenpeace geschilderde tekst nog voor de middag van de wand laten ha len. De kosten voor de schoon maakbeurt worden bij de or ganisatie in rekening ge bracht. KRUININGEN - De Provinciale Stoomboot Diensten zijn er in de loop van gistermorgen in geslaagd het mankement aan de veerboot Prinses Juliana op de lijn Kruiningen-Pex-kpol- der te verhelpen. Omstreeks 13.30 uur kon het schip weer in de vaart woi'den genomen. Tot die tijd was er voor het vx-achtver- keer aan beide zijden van de lijn sprake van een wachttijd van een uur. Het probleem zat hem in de elektrische regeling van de voortstuwing. Omdat de PSD er van uit ging dat de oplos sing van het probleem niet al te lang op zich zou laten wachten was de resei*veveerboot niet in dienst genomen. Dat kost op zich ook enkele uren. Uiteindelijk bleek de storing, die zich woensdagmorgen voordeed, langer te duren dan voorzien. DEN HAAG - Minister Netelenbos van Verkeer en Watei-staat laat een nieuw onderzoek uitvoeren naar de geplande Rijks weg A4 bij Steenbergen, onderdeel van de voor Zeeland ook belangxijke Zoomweg-Noord. Zij is hiertoe gedwongen door de Raad van State die het gekozen A4-tracé ten oosten van Steenbergen in januari verwierp. Een tracé westelijk van Steenbergen moet ook op geluidhinder, gevolgen voor het verkeer en de ruimtelijke ordening worden onderzocht, oor deelde de Raad van State. Bewoners hebben een voorkeur voor een westelijke A4. Nete lenbos verwacht de studie dit jaar nog af te ronden. De Zoom- weg-Noord, waarvan het deel Dinteloord-Bergen op Zoom nog tweebaans is, kan de nooi'd-zuidroute Goes-Zierikzee- Rotterdam ontlasten. DEN HAAG - Instellingen die zich met werkgelegenheids projecten bezighouden, kunnen binnenkort weer aanvragen indienen voor subsidies uit het Europees Sociaal Fonds (ESF). De regeling is met een forse vertraging opengesteld, vanwege onregelmatigheden met ESF-subsidies in de perio de 1994-1999. Die worden momenteel ondei-zocht door een commissie onder leiding van oud-staatssecretaris Koning van Financiën. Op de resultaten van dat onderzoek wilde mi nister Vermeend van Sociale Zaken niet meer wachten, alvo- rens de nieuwe ESF-periode 2000-2006 open te stellen. Vermeend kan het ESF nu openstellen, omdat Brussel de ver- nieuwde Nederlandse aanpak heeft goedgekeuixl. Die moet voorkomen dat er opnieuw gesjoemeld wordt. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil een nieuwe verordening vaststellen voor het beheer en gebruik van gemeentelijke havens. De verordening moet de afzonder lijke regelementen van de diverse havens vex*vangen en actua liseren. Deze velschillende verox-deningen stammen nog uit de periode voorde gemeentelijke her-indeling. De veroixlening bevat enkele nieuwe elementen, waaronder de vluchthaven Zijpe die inmiddels in beheer van de gemeente is. Ook zijn de bepalingen over het doorvaren van bruggen en sluizen alge meen gemaakt. De nieuwe havenverordening komt op maan dag 2 juli aan de orde bij de raadscommissie Openbare Wer ken en Milieu. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is gisternacht be roofd door twee onbekende mannen aan de Bonedijkestraat in Vlissingen. De daders eisten geld van het slachtoffer maar hij had geen geld op zak. Daarop wei-d onder geweld zijn gsm afgenomen. De twee mannen liepen daarna omstreeks half een, weg in de richting van de Schuit vaartgracht. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeland is toe aan een nieuw imago, vindt de provincie. Het beeld moet er een worden van een provincie waar het aantrekkelijk wonen, wer ken en recreëren is en waar files en dichtgebouwde woonwijken uit den boze zijn. Doel is meer mensen en bedrijven naar Zee land te lokken. Maar de vraag is of mensen dat willen en kunnen. Uit onderzoek van campagne- bureau Van Sluis Consultants is gebleken dat Zeeland veel te bieden heeft, maar dan wel voor jonge gezinnen en niet voor twintigers. Met het tekenen van een symbo lische overeenkomst is gister middag een begin gemaakt om met Zeeland de boer op te gaan. Vertegenwoordigers van pro vincie, Kamer van Koophandel, Vereniging van Zeeuwse Ge meenten, de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging, FNV, MKB Zeeland, Hogeschool Zee land en Sepaz bekrachtigden ermee op het px-ovinciehuis hun beoogde samenwex-king. Ze plaatsten hun handtekening op een beeld van het nieuwe jasje dat de px-ovincie gaat aantrek ken. De maatschappelijke orga nisaties worden nauw betrok ken bij de ontwikkeling van de campagne. 'Zeeuwse waarden in een nieuw jasje' is de werktitel waarmee communicatie-adviesbureau Van Sluis Consultants de cam pagne ontwikkelt. De afgelopen twee maanden heeft het bureau vertegenwoordigers geïnter viewd van de betx-okken maat schappelijke ox-ganisaties om een beeld te krijgen van het ima go van de provincie. Vei-volgens heeft het bureau de uitkomsten van die gesprekken voorgelegd en getoetst bij studenten van de Hogeschool. Ook is hen ge vraagd of ze na hun opleiding in Zeeland zouden willen blijven wonen en werken. Volgens het bureau is dat het geval, mits er uiteraard een baan te vinden is. Bijgesteld Nog voordat het bureau de cam pagne in de steigers gaat zetten, is al duidelijk dat de uitgangs punten moeten worden bijge- steld. „De bedoeling was de campagne vooral te richten op jongeren van in de twintig", zegt J. van Zoest van Van Sluis Con sultants. „Maar dat is te hoog gegrepen. Zeeland heeft veel te bieden, maar met name voor jonge gezinnen. Jongeren van twintig die avond aan avond willen uitgaan, zoeken hun ver tier niet in Zeeland. Daarmee zeg ik niet dat de jeugd later in de campagne alsnog meer zal worden aangesproken." Van Sluis Consultants heeft het onderzoek afgerond en is be gonnen met het ontwikkelen van een lange- termijnvisie en het uitwerken van de campag ne. Daarbij worden alleen Zeeuwse bedrijven en ontwer pers ingeschakeld. Medio sep tember legt het bureau de plan nen ter goedkeuring voor aan de vertegenwoordigers van de be trokken maatschappelijke or ganisaties, waarna voorzichtig de eerste reclame-uitingen be ginnen. In het volgend voorjaar begint de eigenlijke campagne. Gedeputeerde D. Bruinooge: „De eerste plannen gaan in de richting van meer publiciteit over Zeeland in kranten, op de radio en in advertenties. Publi citeit die vooral laat zien dat Zeeland een ideale combinatie biedt van wonen en werken. He laas staat Zeeland niet altijd als zodanig te boek bij anderen. Ze ker niet bij jonge mensen. Voor een florissante toekomst van onze provincie is het echter noodzakelijk dat jongeren ac tief deel uitmaken van onze sa menleving." ,a9eï

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15