PZC Toekomstvisie mist sociaal elan Leidsters speelzalen komen niet toe aan spelen met peuters 13 Recordaantal rolstoelers in optocht boulevard Fusie ziekenhuizen opnieuw uitgesteld OPRUIMING Plafondschildering weer compleet Alles keert ten goede voor familie Alemic PvdA wil helderheid in contacten Burgers Projectgroep wil Middelburg blits imago bezorgen wmm UITVERKOOP De grootste Grange-Studio! In Zonnemaire natuurlijk! a m Showroommeubelen tot 75% korting BOUWMAN Arrestatie na achtervolging zeeuwse almanak Dubbelrol MIDDEN vrijdag 22 juni 2001 itnnrAb van der Sluis VLISSINGEN - Honderdvijftig rolstoelers en tweehonderd vrijwilligers hebben gisteravond deelgenomen aan een optocht over de Vlissingse boulevard. De opkomst was een record. De tocht werd voor de derde maal gehouden. Deelnemers aan de rolstoeltocht kwamen uit de verzorgingshuizen Ter Reede en Scheldehofhet ïheo van Doesburgcentrum en de aanleunwo ningen aan de Vredehoflaan. De duwers kwamen uit de hele gemeente. Burgemeester A. van Dok- van Weele was één van hen. We hebben dit jaar weer heel veel rolstoelen Boeten lenen van Thuiszorg", vertelde Jantien Polderman, maatschappelijk werkster bij de Stichting Werkt voor Ouderen. ,,We begonnen met 75 deelnemers, vorig jaar 100 en dit jaar al 150," De vrijwilligers werden gecrecruteerd via mond-tot-mondreclame, publiciteit in de Zeeuwse media en via de verspreiding van pos ters. Met de tocht wil de organiserende stichting, daabij geholpen door het Comité Dag van de Ou deren Vlissingen de zomer op een leuke manier inluiden. „Bovendien", zei Polderman, „proberen we op deze manier jong en oud bij elkaar te brengen. Er ontstaan spontane vriendschappen tussen de mensen die in een rolstoel zitten en de duwers. Vrijwilligers blijven langs komen." Jeugdbrandweer Tussen de duwers bevonden zich leden van de Vlissingse jeugdbrandweer. „Die jongens en mei den zijn echt onze steunen en toeverlaten", meen de Polderman. „Zij duwen lekker mee en geven bij de bult op de boulevard een extra duwtje." Ook een klas verzorging („verschrikkelijk en thousiaste meiden") van het Scheldemondcolle- ge duwde vrolijk mee. De Melody Makers liepen vooraan, de tocht sloot af met een wagen van het Rode Kruis. foto Ruben Oreel doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Het gemeen tebestuur van Middelburg moet de sociale kant van de toe komstvisie 2030 niet uit het oog verliezen. Maatregelen zijn no dig om te voorkomen dat de stad vergrijst, dat jongeren wegtrek kenen kinderen zonder diploma van school gaan. Er moeten acties komen om langdurig werklozen aan een (vrijwilli- jers)baan te helpen en Scoop moet de gemeente helpen aller lei gegevens te verzamelen over de Middelburgse wijken. Dat adviseert een breed samenge stelde projectgroep in Middel burg. Enkele jaren geleden presen teerde Middelburg de Kwali teitsatlas 2030. Daarin is veel te lezen over 'stenen stapelen', naar veel minder over allerlei sociale aspecten, zoals scholing, (verkeers) veiligheid, jongeren en (ouderen)zorg. De project groep heeft vijf thema's onder zocht: Middelburg in balans, Klaar voor de vergrijzing, Niet van school zonder diploma, Werken aan werk en inkomen en Samenwerken aan leefbaarheid en Veiligheid. Middelburg wil graag een dynamische stad zijn voor jongeren en ouderen. De stad heeft, door het saaie en grijze imago, moeite nieuwe be woners te vinden. Een 'service center' zou nieuwe werknemers kunnen helpen bij het zoeken naar huisvesting en goede kin deropvang. Een promotiecam pagne kan Middelburg een nieuw, blits imago geven. Een studie kan uitwijzen wat voor mogelijkheden er zijn om IT'ers te lokken, die hier een onderne ming willen opzetten. Grootschalige evenementen, zoals het Bevrijdingsfestival en het Straatfestival in Vlissingen, heeft Middelburg niet. Elitair De projectgroep erkent dat de Zeeuwse hoofdstad een elitair evenementenbeleid heeft. Om jongeren aan te trekken, stelt de projectgroep voor om in de zo mer elke week op een vaste avond activiteiten te organise ren in het centrum. Jongeren krijgen een belangrijke stem in de keuze. De projectgroep denkt aan sport, muziek en entertain ment. Daarnaast moet er elke maand een activiteitenover- door Roelf Reinders VLISSINGEN - Het lukt de Oosterscheldeziekenhuizen in Goes en Zierikzee en Zieken huis Walcheren in Vlissingen maarniet om te fuseren. Nu is al duidelijk dat de geplande fusie datum van 1 januari 2002 niet wordt gehaald. De medische staven van de twee ziekenhuizen zijn nog niet tot een gezamenlijk beleidsplan ge komen. Verder is er nog geen overeenstemming over een ge zamenlijke medische staf. Een eerdere streefdatum is ook al (Advertentie) Vrijdag/zaterdag (22/23 juni) i GESLOTEN U in voorbereiding op de uj dinsdag 26 juni 9.00 uur. Grote Markt 11-13 Goes 01 13 - 22 76 07 (Advertentie) Zuldweg 20a, Zonnemaire Tel. 0111-401318. www.interieur-paauwe.n (Advertentie) CADEAU WONEN zicht komen dat verspreid wordt in cafés, bioscopen, de theaters en de bibliotheken. Om een aantrekkelijk woon- en leefklimaat voor ouderen waar te maken, moeten er meer acti viteiten komen. De project groep ziet wel iets in het bij el kaar brengen van generaties. Kinderopvang en verzorgings huis zouden in één gebouw gerealiseerd kunnen worden. Onderzocht wordt of verzor gingshuis Sint Willibrord en kinderopvang Nijntje, die beide op zoek zijn naar een nieuwe plek, iets zien in dat idee. De projectgroep stelt ook voor om een Opvoedwinkel in het le ven te roepen, waar ouders te recht kunnen met allerlei vra gen. Een pedagoog maakt deel uit van die winkel. Daaraan kleeft één groot nadeel: ouders moeten zelf naar de Opvoed winkel toe gaan. Een ander idee is een felicitatiedienst voor tweejarigen. De ouders krijgen dan bezoek van iemand die, naast een cadeautje, informatie meebrengt over de voorzienin gen in de wijk. Op het terrein van de werkloos heid constateert de project groep dat er niet veel werkende moeders zijn. Voorgesteld wordt om een zomeropvang te begin nen voor kinderen boven de vier jaar, die niet meer naar de crèche gaan. Pas afgestudeerde pabo-studenten kunnen deze kleuters dan opvangen in scho len, die in de zomervakantie toch leeg staan. Moeders heb ben dan een zorg minder en kin deren hoeven zich niet te verve len. Leefbaarheid De projectgroep wil ook dat er, in navolging van de Magistraat- wijk en de Stromen wij k, een leefbaarheidsonderzoek wordt gehouden in Nieuw-Middel- burg. Sommige bewoners heb ben nu het gevoel dat hun wijk als 'afvalbak' wordt gebruikt. Een onderzoek moet uitwijzen of die geluiden waar zijn. De projectgroep stelt ook een cul tureel kookpunt voor: Neder landers koken voor andere na tionaliteiten en omgekeerd. De maaltijden gaan naar daklozen, kinderen in tehuizen en wijk- feesten. De nota over het sociaal stede lijk beleid wordt woensdag 27 juni besproken in een vergade ring van de commissie Welzijn. De vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. niet gehaald. In 1999 was het nog de bedoeling van de direc ties om op 1 januari van dit jaar de fusie tussen de ziekenhuizen rond te hebben. De ziekenhuizen blijven streven naar een fusie in de toekomst. De directies hebben besloten om als tussenstap op 1 januari dan maar een samenwerkingsstich- ting op te richten 'om toch een niet-vrijblijvende vorm te ge ven aan de samenwerking die er op veel gebieden tussen de beide ziekenhuizen bestaat', aldus di recteur G. Bogaerts van Zieken huis Walcheren die de fusiecom missie leidt. MIDDELBURG - De grote plafondschil dering in Huize 's-Hertogenbosch aan de Middelburgse Vlasmarkt is hersteld. Gis teren zijn de vier hoekschilderingen te ruggeplaatst. Vorig jaar tijdens de restauratie van het statige pand uit de zeventiende eeuw werd besloten de overgeverfde hoekschil deringen te herstellen. Restaurateur Bert Jonker uit Zwolle ontwikkelde een me thode om de originele afbeeldingen weer tevoorschijn te halen. Gaandeweg bleek dat twee van de vier pa nelen onherstelbaar waren beschadigd. Om de schildering toch weer compleet te maken werden twee nieuwe hoekschilde ringen gemaakt. Medewerkers van Bouw- groep Peeters plaatsten gisteren de oude en nieuwe panelen weer terug rond de centrale schildering op het plafond. Huize 's-Hertogenbosch is eigendom van de Vereniging Hendrick de Keyser die zich beijvert voor het herstel en behoud van monumenten. Het pand wordt binnenkort verhuurd aan kunsthandel Laurentius uit Voorschoten. foto Lex de Meester door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Leidsters van peuterspeelzalen hebben te weinig tijd voor educatief spel met peuters. Ouders betalen jaarlijks fors meer voor de speelzalen, maar de deskundige leidsters waarvoor ze betalen zijn te druk met zorgtaken, boekhouding en huisvestings problemen. (Advertentie) Middelburg De Smaek van Zeeland Amuses van Zeeuws kalfsvlees .23 24 juni, 'De Smaek van Zeeland' Abdijplein, Middelburg 'De Smaek van Zeeland, ie moei er geweest zijn om het geproefd Ie hebben Samenvoeging tot grotere ver banden met professioneel ma nagement moet de werkdruk bij de kleinschalige peuterspeelza len verlichten. Dat stelt Scoop, Zeeuws instituut voor welzijn en zorg, naar aanleiding van on derzoek. Scoop houdt jaarlijks een en quête onder de leidsters van de honderdtwintig gesubsidieerde Zeeuwse peuterspeelzalen. Honderd procent van de enquê teformulieren komt ingevuld terug, zegt onderzoeker Wim van Gorsel van Scoop, Het groeiend aantal particuliere speelzalen wordt nog niet bij het onderzoek betrokken, maar wellicht wel in de toekomst, zegt hij. Nogal wat peuterspeelzalen melden huisvestingsproblemen Gebouwen zijn vaak te klein en te oud om aangepast te kunnen worden voor gewenste speel- voorzieningen. Veel speelzalen huren hun onderkomen van de gemeente. Materiaalinkoop, administratie en bijscholing leggen een steeds groter tij dsbe- slag op leidsters, constateert Scoop. Dat frustreert de voor schoolse educatie en de signale ring van ontwikkelingsachter standen op peuterspeelzalen. Slechts twintig procent van de speelzalen heeft speciale pro jecten voor het inhalen van ach terstanden bij kinderen. Ouders betalen steeds meer voor de speelgelegenheid voor hun kind. De jaarlijkse stijging van vijf procent die Scoop al een aantal jaren meet, groeide over 2000 dichter naar de zes pro cent. Gemiddeld kosten twee dagdelen per week bij een peu terspeelzaal nu ruim 560 gulden op jaarbasis. Zes jaar geleden was dat nog 423 gulden, 33 pro cent minder. Deskundigheid De verhogingen houden ver band met de toegenomen deskundigheid bij de speelzaal medewerkers en de huisves tingsproblemen, denkt Scoop. De zeventien Zeeuwse gemeen ten hebben dit jaar in totaal 5,5 miljoen gulden voor dat doel be groot. Van alle twee- en driejarige Zeeuwtjes bezoekt 56 procent een peuterspeelzaal, in totaal vijfduizend kinderen. Dat aan tal is stabiel, meldt Scoop. Per gemeente loopt het bezoek van de peuters uiteen van dertig tot negentig procent van de doel groep. Het hoogste scoort Oost burg met negentig procent, door de recente opening van de speel zaal voor 22 asielzoekerskinde ren, 't Hedenestje. Ook zonder die toevoeging gaan zeventig tot tachtig procent van de Oost- burgse peuters naar de peuter speelzaal. Schouwen-Duiveland, waar veel kernen zo'n voorziening ontberen, komt op dertig pro cent. Hulst en Axel kennen met 32 en 36 procent gering animo voor de speelvoorziening. De grensplaatsen ondervinden zware concurrentie uit België, waar peuterspeelzalen gratis toegankelijk zijn. Scoop wil on derzoeken hoe groot het aandeel Zeeuws-Vlaamse peuters op Belgische speelzalen is. In gemeenten als Tholen, Rei- merswaal, Vlissingen en Mid delburg ligt de deelname rond 48 procent. In de steden trekt de kinderdagopvang peuters weg en maar weinig allochtone kin deren maken van speelzalen ge bruik. pagina 14: Uitgelicht door Barend Pelgrim VOGELWAARDE - Het Bos nische asielzoekersechtpaar Alemic is weer terug in zijn woning in Vogelwaarde. Hoewel hun kinderen Vili (7) en Kiti (9) nog steeds onder hoede van de Kinderbescher ming zijn en onderdak krij gen in een pleeggezin, zijn Alija en zijn vrouw Dana zichtbaar opgelucht. De kans is groot dat de kinderen op korte termijn bij hen te rugkeren. De afgelopen vijf dagen be leefde de familie de ultieme nachtmerrie: zaterdag wer den hun kinderen door de Kinderbescherming wegge haald, terwijl het paar zelf door de politie werd afge voerd en later per ambulance naar de psychiatrische kli niek in Kloetinge voor ge dwongen behandeling moest. De wijze van optreden door de diverse instanties (Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND), Coördinatie Opvang voor Asielzoekers (COA), politie en Kinderbe scherming) heeft veel vragen opgeroepen, al kan het Alija Alemic (34) niet zoveel meer schelen. Na alle ellende van de afgelopen weken (Alemic was sinds twee weken in hon gerstaking uit onvrede over de behandeling van zijn asielaanvraag door de IND) en jarenlang getouwtrek met de Nederlandse autoriteiten kreeg het gezin deze week volkomen onverwacht een verblijfsvergunning. „Het is heftig geweest"stelt Alemic. Hij stelt dat veel, zo niet alles ten goede is gekeerd in hun leven. Alemic kampt al jaren met posttraumatische stress door zijn ervaringen in de Balkan oorlog, maar is zichtbaar op geknapt in Kloetinge. „Ein delijk is er een arts die in de gaten heeft dat ik niet gek ben", grijnst de Bosniër Ale mic heeft geen zin om achter af nog eens met modder te gooien, al beseft hij terdege dat er veel mis is gegaan in de behandeling van zijn dossier. Zo is zijn verblijfsvergun ning geantidateerd naar de cember 1998. Aanfluiting De vluchteling gaf eerder al aan dat met name het werk van de tolken en vertalers, die zich bemoeid hadden met zijn verhaal, een regelrechte aanfluiting was. Het gezin is bovendien erg blij met de steun die omwo nenden uit de Azaleastraat hebben gegeven in de afgelo pen dagen. „Ik dacht dat ze ons juist niet meer terugwil den na die hele toestand. Dat ik als crimineel te kijk was gezet, en niemand dit zou be grijpen. Daarom ben ik de hele buurt heel veel dank verschuldigd." NOORDGOUWE - De politie heef donderdagnacht in Noord- gouwe na een wilde achtervol ging twee mensen aangehou den. Een patrouille zag even na mid dernacht een auto opvallend langzaam rijden. Toen de poli tiewagen achter de verdachte auto ging rijden, ging de be stuurder er met hoge snelheid vandoor. Op de Donkere weg stopte de chauffeur alsnog, waarna hij de agenten op een scheldkanonnade trakteerde. De 31-jarige man weigerde ver volgens zijn rijbewijs te tonen, wat voor de politie reden was hem aan te houden. Ook dat stuitte op het nodige verzet, waarin de man werd bijgestaan door zijn 28-jarige passagiere. Zij werd eveneens aangehou den. Het duo is na verhoor op het bureau op vrije voeten gesteld. De bestuurder moest wél zijn rijbewijs inleveren voor het overtreden van de maximum snelheid op zijn eerdere vlucht. door Richard Hoving MIDDELBURG - Waarnemend burgemeester D. Burgers van Middelburg moet opening van zaken geven over zijn contacten als directeur van Hertogstad Consultancy BV. Dat vindt de fractie van de PvdA in de ge meenteraad. De sociaal-demo craten willen weten of Burgers voor bedrijven heeft gewerkt waarmee de gemeente zaken doet. Burgers raakte twee weken ge leden in opspraak. Via de media werd bekend dat hij tot voor kort betaald adviseur was bij ING Car Lease uit Den Bosch. Dat bedrijf had eind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienst auto's. Burgers was bij dat on derhoud aanwezig als korpsbe heerder. Zijn laatste factuur stuurde hij in mei van dit jaar naar het leasebedrijf, vergezeld van een begeleidende brief op briefpapier van de gemeente Middelburg. Burgers erkende daarop in de gemeenteraad dat hij fout had gehandeld. Oppositiepartij PvdA laat B en W in schriftelijke vragen weten geen genoegen te nemen met de uitleg. De fractie vindt dat de burgemeester met onweerleg bare feiten een eind moet maken aan de vermoedens en verdacht makingen rond zijn persoon. „Dat is in het belang van het imago van het publiek bestuur, de gemeente Middelburg en niet in de laatste plaats van de heer Burgers zelf." De PvdA wil weten voor welke bedrijven Hertogstad Consul tancy sinds de oprichting in 1996 heeft gewerkt. Burgers zou ingediende rekeningen moeten overleggen en aangeven wat voor werk daarvoor is geleverd. De partij is ook benieuwd naar de offertes die hij heeft uitge bracht. De PvdA zou het onaan vaardbaar vinden als de burge meester betaald lobbywerk heeft verricht voor bedrijven die betrokken zijn bij de ont wikkeling van de gemeente. Wethouders De fractie wil van de wethou ders horen in hoeverre zij op de hoogte zijn van Burgers' werk als betaald adviseur. Daarnaast vraagt de fractie of wethouder Bruinooge als portefeuillehou der financiën en ruimtelijke or dening met Burgers als direc teur van Hertogstad heeft gesproken over projecten of op drachten voor de gemeente. Burgers richtte in september 1996 een eigen adviesbureau op. Sinds die tijd was hij. De eerste keer was van januari 1996 tot juni 1997. Vorig jaar juni, na het gedwongen vertrek van Spar van der Hoek, keerde hij terug. Uit het dossier van Hertogstad Consultancy BV bij de Kamer van Koophandel Oost-Brabant blijkt dat Burgers voor de brief aan ING Car Lease ook al eens zakelijk correspondeerde op briefpapier van de gemeente Middelburg. Op 7 november 2000 deponeerde hij de jaar stukken van zijn BV bij de Ka mer met een begeleidend briefje geschreven op papier van de ge meente. Was die Vlissingse dame ein delijk zover dat ze op mocht voor haar autorijexamen, bleek haar examinator een collega van het werk. Niet dat ze hem kende: bij de poli tie werken nogal wat men sen. Maar onze examinante lichtte hem keurig in over haar burgerfunctie bij hun gezamenlijke werkgever. Helderheid is altijd prettig. Dus toen ze glansrijk door het praktijkexamen rolde, kon ze eerlijk zeggen dat ze dat helemaal verdiend had. Haar man vond dat ze maar meteen aan het werk moest. Die avond nog reed ze dus au to, voor een klusje twee stra ten verderop. Kippe-eindje, er kan niks misgaan, zei hij nog. Al een paar meter verder sloeg de motor af. In lichte paniek vond de verse auto mobiliste de alarmverlich- tingsknop, verliet de wagen en riep hulp ijl. Haar toe schietende man verbleekte toen hij zag dat er inmiddels nog een auto stond te wach ten. Een surveillancewagen. Met daarin, inderdaad, de agent/examinator.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13