Leuk quizzen met een cd-rom PZC Wie schreef het beste kinderboek van vorig jaar? V* De Dikke op boeg en de Dunne op slag dE JOflGrE QndER^DEKER GEBOEKT Eu. En-vte. eH/unor ww. tL/Ltn. -8*. ojmJuujjz. 'N Sync maakt muzikale omslag vrijdag 22 juni 2001 illustraties uit Wachten op matroos De jury's zijn er uit, maar wat is nu écht het mooi ste kinderboek van vorig jaar? Hokuspokus... plas! van Carry Slee? Razend, ook van haar? Harry Potter en de Gevangene van Azkaban van J. K. Rowling? Wachten op matroos van André Sol- lie? Of toch nog een ander? Toen op 1 februari voor de veertiende keer de Neder lands Kinderjury van start ging, stond eigenlijk al vast dat bij de lezers van 6 tot en met 9 jaar Ho- kus Pokusplas! van Carry Slee bovenaan de Top-vijf zou staan. En het was evenmin een verrassing dat in de leeftijds groep 9 tot en met 12 van de 41.618 juryleden de meesten vier maanden later op Razend gestemd bleken te hebben. Want welke Nederlandse schrijver of schrijf ster kan de prijs voor het mooiste kinderboek van het jaar winnen als Carry Slee meedoet? Paul van Loon lijkt dan nog de meeste kans te maken. Maar zelfs hij blijft met vijf bekroningen voorlo pig ver achter bij Ne derlands populairste auteur. Die is met haar dertien eerste prijzen waarschijn lijk niet meer in te halen. Met i& Razend eve- naardde ze bovendien haar bes te prestatie. Omdat eerder al ook de Jonge Jury van lezers tussen 13 en 16 dat boek als het mooiste van vorig jaar koos, won ze net als in 1999 opnieuw in alle leeftijdscategorieën. Hotze de Roos Tegelijkertijd met de Prijs van de Nederlandse Kinderjury werd twee weken geleden voor het eerst de Hotze de Roos-prijs uitgereikt. Hotze de Roos is de schrijver van Nederlands popu lairste kinderboekenserie, van de zestig Kameleonboeken over Hielke en Sietse Klinkhamer. Om hem te eren zal zijn naam voortaan verbonden zijn aan de prijs voor die Nederlandse of buitenlandse auteur die van de Kinderjury de meeste stemmen krijgt. Dit jaar is dat J. K. Row ling. De Engelse won op 8 juni met Harry Potter en de Gevan gene van Azkaban een bedrag van tienduizend gulden plus een Kameleonbeeldj e. Kort voor de bekendmaking van de uitslag van de Nederlandse Kinderjury liet de Griffeljury weten dat het beste kinderboek van vorig jaar volgens haar Wachten op matroos van André Sollie is. Hij schreef bij prenten van Ingrid Godon het verhaal van vuurtorenwachter Tijs die drieëntachtig treden hoog de hele dag over de zee uitkijkt. Zijn vriend Matroos is gaan va ren, maar heeft beloofd dat hij terugkomt: ,,Dan gaan we sa men op reis met de boot, jij en ik. De hele wereld rond." De Griffeljury was zo onder de indruk van de manier waarop het verhaal verteld wordt, dat ze het prentenboek bekroonde met de Gouden Griffel 2001. Heel bijzonder, want het is voor het eerst dat een niet-Nederlandse schrijver (André Sollie komt uit Vlaanderen) de belangrijkste en bekendste kinderboekenprijs van Nederland wint. In Vlaan deren zelf kreeg het boek behal ve een Boeken welp (wat je kunt vergelijken met een Zilveren Griffel) nog een Boekenpauw (hetzelfde als in Nederland het Gouden Penseel) voor de illu straties van Ingrid Godon. Wanneer André Sollie straks op 3 0 september tij dens de opening van de Kinderboekenweek zijn prijs krijgt, zullen ook de Zilve ren Griffel-winnaars hun prijs in ontvangst nemen: Kaat Vrancken voor Hannah en het raadsel van de stilte, Edward van de Vendel voor Dom konijn, Martha Heesen voor Mijn zusje is een monster en Daniel King voor Schaken. Jan Jutte krijgt op die dag het Gouden Penseel voor zijn illustraties in Tien stoute katjes, een telboek van Mensje van Keulen. Zilveren Penselen liggen klaar voor Jaap de Vries en Rotraut Susanne Berner voor res pectievelijk Een kip voor toos en de prinses komt om vier uur. Of er al iets verstandigs valt te zeggen over de bekroningen van volgend j aar? Niet veel na- tuurlijk, want er zal vanaf nu ongetwijfeld nog veel moois verschijnen. Wat wel al vast staat is dit: een van de beide prijzen van de Nederland se Kinderjury wordt - ze ker weten - gewonnen door.natuurlijk. Carry Slee met haar nieuwe boek Paniek. Het verscheen op 23 •.a*-- mei en begint zo:'Het overvalt Sasja 's ochtends als ze zich aankleedt: een onbehaag lijk gevoel, alsof er iemand naar haar kijkt.' Voor wie door die eerste zin bar stend van nieuwsgierigheid wil weten hoe alles afloopt volgt nu de laatste zin van het boek. Wil je het allemaal wat geleidelij ker, doe dan nu drie seconden je ogen dicht... 'Hij buigt zich naar haar toe en zoent haar opnieuw.' Jan Smeekens Carry Slee: Paniek. Prometheus; 24,90. Hokus pokus...plas! en Razend verschenen bij Van Holkema Warendorf. J. K. Rowling: Harry Potter en de Gevangene van Azkaban. De Harmonie. Wachten op matroos van André Sollie en Ingrid Godon, Hannah en het raadsel van de stilte van Kaat Vrancken, Dom konijn van Edward van de Vendel met teke ningen van Gerda Dendooven, Mijn zusje is een monster van Martha Heesen en De prinses komt om vier uur van Rotraut Susanne Berner en Wolf dietrich Schnurre worden alle uitgege ven door Querido. Daniel King: Schaken, van de eerste zetten tot schaakmat. Gottmer. Mensje van Keulen en Jan Jutte: Tien stoute katjes. Leopold. Jaap de Vries: Een roos voor Toos. Zwijsen. Hobie met z'n blonde kuif komt nog eens ergens. Hij was al op een boerderij, op wintersport en zelfs in de ruimte. Op een hele serie cd- roms laat hij zijn vriendjes van4tot 10 jaar zien hoe leuk die plekken zijn en soms krijg je dan zin om er ook naartoe te gaan. Op de nieuwste Hobie-cd-rom gaat hij naar het Noorder Dieren park. Elke keer als je de cd- rom start, krijg je de zelfde plaatjes te zien over een kat die er niet in mag. Dat gaat wel een beetje vervelen en je moet altijd wachten tot dit ene stukje is afgelopen. In het dierenpark zijn allerlei spelletjes te spelen met de die ren. Uitzoeken wat ze eten bij voorbeeld. Onderin beeld staan dan verschillende soorten voed sel, die je met de muis naar de bek van het dier moet schuiven. Als je het goed doet, wordt het meteen opgegeten. Er zijn ook mooie legpuzzels. Als je veel over dieren weet, kan je proberen om een van de quiz zen te doen die op de cd-rom staan. Daarin worden best moeilijke vragen gesteld. Weet je bijvoorbeeld waarom stok staartjes altijd zo mooi rechtop gaan staan? Je kunt steeds kie zen uit vier antwoorden. Om al les goed te hebben, zou je eigen lijk naar het echte dierenpark moeten gaan. Want daar staan altijd bordjes bij de dieren met leuke dingen om te weten. Het is dus de bedoeling van dit spel dat je een keertje naar het Noorder Dierenpark gaat. Je krijgt er zelfs een kortingsbon bij van een tientje. Maar waar is het Noorder Dierenpark eigen lijk? Dat staat nergens op de cd- rom. Ook een leuke puzzel na tuurlijk, maar van deze hebben we het antwoord maar opge zocht: inEmmen. Veel plezier! Als je iets ouder bent, vanaf een jaar of acht misschien, is de cd- rom 'Skippy - het geheim van de Hobie in het Noorder Dierenpark. gestolen papyrusrol' heel leuk. Het is een echt avonturenspel. Je bent Skippy, de parkwachter uit de televisieserie. Op een dag krijg je een telefoontje van een televisiejournaliste, die je hulp nodig heeft. Uit een obelisk is een papyrusrol gestolen. In Egypte is Wanda Wombat ver dwenen terwijl ze daar opgra vingen aan het doen was. En in Australië, waar Skippy woont, is het al heel lang heel erg droog. Achter al die dingen zit natuur lijk een groot geheim en dat moet worden uitgezocht. Je gaat op reis en neemt allerlei dingen mee. Al terwijl je die dingen aan het uitzoeken bent, merk je dat het een behoorlijk moeilijk spel is. Want je moet steeds puzzels oplossen, sommetjes maken, ge heugenspelletjes doen en af en toe flink vlug met de muis om kunnen gaan. Bovendien moet je het een en ander leren over Egypte, anders kan je nooit be grijpen wat daar allemaal aan de hand is. Quizeuro's Vanaf negen jaar kun je mee doen aan 'Quiz Academy', een cd-romspel dat wel een beetje lijkt op een televisieprogram ma. Onder leiding van de quiz master Arthur doe je mee aan een quiz met honderden vragen. Je kunt het spel alleen spelen of met anderen, tot zes deelnemers toe. De bedoeling is dat je bo venaan een grote trap komt. Daarvoor moet je vragen goed beantwoorden maar ook slim omgaan met de 'quizeuro's', een soort geld dat je verdient met goede antwoorden. Rob Vermeulen Hobie in het Noorder Dieren park van Denda. Systeemeisen: minimaal Windows 95 op Penti um 100 MHZ, 16 MB RAM, cd- fotoGPD romspeler, geluidskaart. Prijs: 19,95. Het geheim van de gestolen pa pyrusrol van Transposia. Sys teemeisen: minimaal Windows 95 op Pentium 166 MHz, 24 MB RAM, geluidskaart, cd-romspe- ler (4x), of Macintosh System 8.1 op Power-PC 100 MHz, 24 MB RAM, cd-roinspeler (4x). Prijs: 59,90. Quiz academy van Transposia. Systeemeisen: Windows 95 op Pentium 90 Mhz, 16 MB RAM, geluidskaart, cd-romspeler (2x). Prijs: 49,90. We gaan voor goud, maar een plak met een ander kleurtje is ook goed", verklaart René Bosch (12) vol overtuiging. Zijn roeimaatje Koen Dieleman (12) reageert laconiek: ,,Ik ver wacht helemaal niks, we zijn tenslotte nog maar groentjes." - r-- De twee Middelburgers schatten hun kansen voor de ko mende Nederlandse kampioen schappen roeien heel verschil lend in. Morgen liggen ze met hun dubbeltwee aan de start in Tilburg. De Dikke en de Dunne - „zo worden we hier op de club altijd genoemd" - hebben zich de afgelopen weken suf ge traind om een hoge klassering uit het water te slepen. Een re tourtje Middelburg-Vlissingen, door het kanaal van Walcheren. Op het jaagpad de coach, die aanwijzingen schreeuwt. „Dan ben je wel een paar uur onder weg", vertelt René. „Kom je bekaf weer terug bij het boten huis, maar je weet waar je het voor doet." De samenwerking tussen de twee is bijna perfect. In de dub beltwee - een soort skiff voor twee roeiers - zit de 'Dikke' op boeg en de 'Dunne' op slag. De taakverdeling staat vast: Koen brult de commando's en René luistert. „Door de wind of door verschil in kracht wijkt de boot van de rechte lijn af. Dan brul je: 'hé bak of hé stuur' en probeer je zo de boot te corrigeren. Niet CREATIEF BRuiN worden: VERVELLEN ruches de opgewerkte kragen op over heaadem) zijn weer IN. door creatie F te vervellen kuN JE ER |nju NAAKT ook heel HiP UITZIEN Ruches de wereldkaart met een keetje Kunst ig. pulken ONTWERP je deze prachtige wereldkaapt aa e t RELIËF alleen Voor gevorderden) voluit bakboord of stuurboord gillen, want dat kost extra lucht en die kun je beter gebruiken voor'het roeien." Vorige maand kwamen ze in Gent tijdens een internationele wedstrijd aan de start. „Een ge weldige ervaring", aldus Koen. „Gamaarna,zo'n 1500 boten en bijna 4000 deelnemers. Dan kijk je je ogen uit." Op de 1000 meter eindigde het koppel op een elfde stek. „Had hoger kunnen zijn", zegt René, „maar ze hadden ons in een verkeerde leeftijdsklasse ingedeeld. Vandaar." Voor deze kampioenschappen neemt het duo zijn speciale wedstrijdboot, de Vlieger, mee. Die ligt nu nog in het botenhuis zij aan zij met hun trainings boot, de Springer. Samen met de talloze andere boten - waaron der de glanzend witte acht - vor men ze de vloot van roeivereni ging De Honte. Morgen gaat de Vlieger per boottrailer op weg naar de roeibaan in Tilburg. Met een extra oor wordt er van daag naar het weerbericht ge luisterd. Teveel wind is lastig en op kou is Koen ook niet al te dol. Maar belangrijker nog is de vraag of het rugkussentje in de sporttas zit. „Zonder dat ding kom je bont en blauw uit de boot", legt Koen uit. „Je kaatst tijdens het afzetten voortdu rend tegen de leuning van het roeibankje. En da's niet echt lekker! Hans Segboer Fans van 'N Sync moeten waarschijnlijk even wennen aan het nieuwe geluid van de jongensgroep. Het zwaar elek tronische geluid van de nieuw ste single 'Pop' is anders dan het eerdere werk. De oorzaak ligt bij de producent van het nummer, Brian Transe- au. Zelf kan hij nog nauwelijks geloven dat de samenwerking heeft plaatsgevonden. „Onze muziek is nogal tegenoverge steld", vertelde Transeau. Toen Justin van 'N Sync hem belde dat ze wilden samenwerken, was de experimentele produ cent compleet verrast. Na een proefopname in de stu dio met een beatboxende Justin, werd Transeau opnieuw ver rast. „Ik had deze mix gemaakt voor Justin zelf, om in z'n auto te draaien. Toen ik hoorde dat ze het als eerste single van hun nieuwe album uitbrachten, viel ik achterover." Koen Dieleman (1) en René Bosch gaan morgen voor een medaille op het Nederlands kampioenschap roeien. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 10