EPZ kan omgaan met spanning Veel moois achter de ramen van Seisdam PZC VVD'er wenst eigen minister geen succes Volkstuinencomplex herbergt aanwinst in kunstplan Gronden 16 Directie en personeel vertrouwen op positieve uitspraak rechtbank lezers schrijven Dat gaat naar Den Bosch toe kunst cultuur Till Dawn geeft concert in Terneuzen Ziektekosten Toerisme Platteland Islam III Provincie weigert bond voor gezinnen subsidie donderdag 21 juni 2001 door Maurits Sep BOESSELE - De spanning on der directie en personeel van de kerncentrale Borssele groeit met de dag. Morgen vindt in Den Bosch de toekomstbepalende rechtzaak plaats. „Maar wij kunnen wel tegen spanning", verklaart directeur Jos Bongers kalm. Naarmate de dag dichterbij komt, valt op de centrale steeds vakerhet woord zitting. „Met de regelmaat van de klok", zegt Bongers. „Niet met angst in de stem, maar met vertrouwen. Wij vertrouwen erop dat de rechter onze argumenten op waarde weet te schatten." De rechter zal wel iets verstan digs besluiten, vult Jan Wieman aan. De secretaris van de Stich ting Borssele 2004+ vernacht niet dat de aanwezigheid van het personeel invloed zal heb ben. „Rechters zijn daartegen ingeënt. Wij willen wel over de rechter heen onze boodschap uitzenden naar de politiek. Die boodschap mag inmiddels overbekend zijn. In de woorden van het personeel, zoals zij die ook op T-shirts zullen dragen: Sluiten is bezopen! Borssele blijft open! „Niemand wordt be ter van sluiting',, meent Wie man. „Het milieu niet, het per soneel niet, Zeeland niet, de samenleving niet. Laat ze ermee op houden. Ga liever met EPZ praten over hoe het nu verder moet met de kerncentrale." Winst Financieel zou het zelfs een dom besluit zijn, vindt de stichting. Op haar internetsite rekent zij voor dat kernenergie zo veel goedkoper is dan andere stroom uit kolen of gas, dat dat over tien jaar gerekend 3,5 miljard gul den oplevert. Voor Borssele 2004+ staat even wel het werkgelegenheidsbe- lang van het personeel voorop. Als het Rijk EPZ wil uitkopen („Dat zou dan wel een hoop geld gaan kosten"), hebben de men sen daar niks aan, benadrukt Wieman. „Dan zijn we nog steeds ons werk kwijt en dat willen we juist houden." kijkt Wieman naar de dag van morgen. „Ik ken de troeven van de landsadvocaat natuurlijk niet, maar als hij echt iets sterks had gehad, hadden we dat al wel geweten. En ik heb nog niks ge zien." Spectaculair zal de zit ting niet worden, denkt Bon gers. „Dat is het nooit als juristen de strijd met elkaar aanbinden. Het zit 'm dan altijd in juridische spitsvondighe den." Het wordt ook geen dis cussie over voor of tegen kern energie, merkt Wieman op. „De vraag is: is er een contract geslo ten over de sluiting van de kern centrale. Het is een ordinaire burenruzie tussen het Rijk en EPZ over wie gelijk heeft." Compromis DEN BOSCH - Het Paleis van Justitie in Den Bosch kan zich opmaken voor een bijzonder drukke dag. Voor- en tegenstanders van de kerncentrale Bors sele demonstreren morgen om hun visie op de toe komst van de centrale nog eens voor het voetlicht te brengen. „Het wordt ge zellig bij de poort het van Paleis" voorspelt J. Wie man, medewerker van de kerncentrale. Tegenover het personeel van de kerncentrale zal de anti-kernenergielobby aantreden. Stop Borssele, Greenpeace, Milieude fensie, Onkruit Vergaat Niet hebben hun komst aangekondigd. De recht zaak van het Rijk tegen EPZ begint vrijdagmid dag om 13.30 uur. Een compromis in tijd ziet Wie man evenmin zitten. „De kern centrale heeft een vergunning voor onbepaalde tijd. Zolang de technische staat aan alle eisen voldoet, en dat is nu het geval, kan die vergunning ook niet zo maar worden ingetrokken." 'Best wel redelijk optimistisch' door Harmen van der Werf Het lot van de kerncentrale in Borssele hangt af van de rechter in Den Bosch. DEN HAAG - Het staat voor CDA'er J. van den Akker vast. De rijksoverheid gaat de rechtszaak over de kerncentrale Borssele verliezen. „Wedden?" Hij is de enige in de Tweede Kamer die dat durft. Van den Akker is zo overtuigd van zijn gelijk, omdat het Rijk de elektriciteits markt heeft geliberaliseerd. „Het is niet meer de Staat die de dienst uitmaakt, dat zijn de bedrijven zelf. Zolang Borssele aan veiligheids- en milieu-eisen voldoet, mag de fabriek doordraaien." Dat de Staat in 1994 met de sector heeft afgesproken dat Borssele eind 2003 dicht moet, doet er volgens Van den Akker niets toe. „Die overeenkomst is opgeno men in Elektriciteitsplannen, maar die gaven alleen een richting aan. Meer niet." Zo overtuigd als Van den Akker is, zo onzeker zijn andere Kamerleden over de toekomst van Borssele. Zij spreken al leen een hoop of een verwachting uit. Al naar gelang hun visie op kernenergie. PvdA-Kamerlid J. Feenstra is voor slui ting van Borssele. „Het kernafval- en veiligheidsprobleem is niet opgelost." Hij durft de uitslag van de rechtszitting niet te voorspellen, al kan volgens hem de liberalisering van de elektriciteitsmarkt een eerder gemaakte afspraak niet door kruisen. „We hebben bij de privatisering ook niet gezegd: Nu moeten jullie nieuwe vergunningen aanvragen." Nederland importeert meer kemstroom dan Borssele aan elektriciteit produ ceert, voeren de tegenstanders van slui ting aan. Waarom moet Borssele dan dicht? Feenstra is niet onder de indruk van dat argument. „Die import vloeit direct voort uit de door Europa opgelegde libe ralisering en elders wordt kernenergie ook afgebouwd." M. Vos (GroenLinks) volgt het importar gument van de tegenstanders wel. „Wij hebben daarom tegen liberalisering ge stemd Het milieu is er niet mee gediend foto Dirk-Jan Gjeltema Vos heeft 'goede hoop' dat de rijksover heid de rechtszaak wint. „De lijn van de politiek is altijd helder geweest: die cen trale moet dicht. In zo'n belangrijke kwestie als kernenergie moet de overheid beslissen, niet de markt." Mocht de Staat toch verliezen, dan moet het kabinet snel met een wijziging van de Kernenergiewet komen, volgens Vos, om sluiting van de kerncentrale af te dwin gen. „Kan niet", roept VVD'er J. Klein Molekamp. „Voor zo'n wijziging is geen meerderheid in de Eerste Kamer." Dat verheugt hem bij voorbaat. De VVD is al tijd pro-Borssele geweest. VVD-minister Jorritsma van Economi sche Zaken is desondanks de eerstver antwoordelijke voor de rechtszaak tegen EPZ. „Zij voert een kabinetsbesluit uit", reageert Klein Molekamp, „en dit is één van de weinige keren dat ik mevrouw Jorritsma geen succes wens. Kunstenares Karin Keijzer op haarmeubeleiland. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers GOES - Kunstenaarsplatform Trechter 5 opent zondag 24 juni de jongste aanwinst van het kunstproject Gronden. Het gaat om het project Meubeleiland van de Rotterdamse kunstena res Karin Keijzer dat, even buiten Goes, in het volkstuinen complex langs de Westhaven- dijk is te bewonderen. Keijzer die afgelopen jaar in Goes onder meer zorgde voor een grasmat rondom de Grote Kerk en een woud van kerstbo men op palen op de Grote Markt, heeft in het volkstuinen complex een soort reusachtige zitzak aangelegd. De bult, in de vorm van een soort bloem, biedt ruimte voor zes verschillende liggende poses. Die heeft Keijzer met haar eigen lichaam in het zand achter gela ten. Het kunstwerk hoort in het project Gronden, dat de stad Goes in acht parten verdeeld. Als middelpunt fungeert de Grote Kerk van waaruit met ge kleurde klinkers gelegde lijnen de stad verdelen. Het is de be doeling dat elk van de parten uiteindelijk met een kunstwerk wordt versierd. De afgelopen ja ren zijn er op verschillende plaatsen in Goes al kunstwer ken gerealiseerd. Cluster K In het kader van het kunstpro gramma Verder opent Trechter 5 dit weekeinde in kunsthuis Cluster K een tentoonstelling van de Zeeuwse kunstenaars Joh an Klein, Rohalt Amers foort, Bert Begijn, Sandra Verkaart en Lysandre Begijn. Cluster K is tot de bouw van de nieuwe schouwburg op die loca tie, tijdelijk in de voormalige drukkerij Oosterbaan geves tigd. Ook staat vanaf dit week einde de ir. J. P. Hopmanspaal voor het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland opgesteld. Het is de bedoeling dat door de Mid delburgse kunstenaar Hein Ver- wer uitgenodigde collega's ge durende de zomer op of aan de paal een beeld installeren. Op die manier fungeert de vijf me ter hoge paal als een open podi um. De tentoonstelling in Cluster K wordt zaterdag 23 juni 's mid dags om drie uur officieel ge opend. Hans Lindenbergh zal de opening van het Meubeleiland van Karin Keijzer voor zijn re kening nemen. Dat gebeurt zon dag 24 juni 's middags om vier uur. De formatie Misty zorgt voor passende muziek. TERNEUZEN - In het Terneuzense Porgy Bess treedt op vrijdagavond 29 juni om 22.00 uur de band Till Dawn op. Het uit Middelburg afkomstige gezelschap is ontstaan in oktober 1999. De groep bestaat uit zes muzikanten, waaron der twee blazers en twee mensen die de Rock academie in Tilburg volgen. De muziek van Till Dawn wordt omschreven als Rockin' Americana, met stijlen variërend van pop, surf, ska en country tot rock. De band heeft niettemin een totaal eigen stijl gecreëerd en speelt voornamelijk eigen nummers. Het zestal heeft in korte tijd zijn naam weten te vestigen in de Zeeuwse popmuziek. De winst die Till Dawn heeft gemaakt tijdens de Zeeuw se Belofte 2000, augustus vorig j aarheeft hier aan bijgedragen. Andere hoogtepunten waren het voorpro gramma van Krezip en studio-opnamen met Daniël Lohues van Skik. Till Dawn is in onderhandeling met Universal Music over een contract. door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - 'Badspons zeefiguur, van 3,95 voor 2,75', meldt een sandwichbord voor een winkel in kruiden, thee en homeopathische producten op de Seisdam. Het is een px-ozaï- sche dissonant temidden van de schone kunst die op dit moment is te zien in deze Middelburgse straat. De Seisdam, aan de rand van het stadshart, is door de Zeeuwse Kunstkring tijdelijk omgeto verd in een openlucht-exposi tieruimte. Mensen die door de straat lopen kunnen in het voor bijgaan genieten van kunstwer ken van leden van de Kunst kring, die achter de ramen van de huizen zijn uitgestald. De tentoonstelling - een initia tief van de Zeeuwse Kunstkring in samenwerking met de bewo ners van de Seisdam - mist haar effect niet. Receptioniste Nelly van der Voet van de stichting Scoop heeft vanuit haar werkplek een mooi uitzicht op de Seisdam. „Je kunt zien dat de voorbijgan gers het leuk vinden", zegt ze. „Ze genieten van de kunst. En het is natuurlijk ook een heel mooie en sfeervolle plek voor een bijzondere expositie als de ze. Het zijn mooie huizen, die fraai gelegen zijn aan het wa ter." Herengrachtconcert Achter de ramen van Scoop, grenzend aan de Seisdam, han gen ook enkele kunstwerken van de Zeeuwse Kunstkring. En als het aan mevrouw Van Bel- leghem, bewoonster van de na bijgelegen Herengracht, ligt wordt de Herengracht volgend jaar ook een domein van de kunst. We treffen haar op de Seisdam, in gezelschap van haar vriendin mevrouw Grim ('met één 'm' hoor') uit Heinkenszand. „We zijn van plan om volgend jaar in navolging van het Prinsen grachtconcert in Amsterdam een Herengrachtconcert in Mid delburg te organiseren", vertelt mevrouw Van Belleghem. De Middelburgse is een liefhebber van de accordeon en ziet het al voor zich dat volgende zomer Ketelbinkie en Ach vaderlief, toe drink niet meer bij maan licht in haar straat aan het wa ter weerklinken. En de expositie van de Kunst kring? „Ik vind het leuk dat de kunst op deze manier dicht bij de mensen wordt gebracht", zegt ze. „De kunstuitleen hier in Middelburg is mooi en aardig, maar er komt nooit een mens. Ze zouden vaker zulke exposities achter de ramen moeten organi seren. Dat trekt veel meer publiek." Haar vriendin uit Heinkenszand beaamt het vol mondig. Mevrouw De Lange uit Middel burg, op stap met haar moeder uit Waddinxveen, vindt het leuk dat kunst dankzij het Kunst kring-initiatief 'op een onge dwongen manier' aan de man wordt gebracht. „Middelburg doet veel aan cultuur", zegt haar moeder. „Ik was hier ook tijdens de kunst- en cultuurrou te. Een prachtig initiatief was dat." Haar dochter wijst naar enkele rode schalen van aarde werk die zijn uitgestald achter de ramen van Seisdam nummer 2. Ze zijn gemaakt door Tessa Braat-Voorhuis. „Dit vind ik fraai. Ik ben benieuwd wat er verder te zien is." En ze gaan op weg naar het volgende pand. Er is in Middelburg veel moois te zien achter de ramen. De ten toonstelling van de Zeeuwse Kunstkring, getiteld Seisdam Inzichtduurt nog tot en met zondag 24 juni. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Minister Borst wil in het nieuwe stelsel voor ziektekostenverze keringen een verplicht eigen ri sico opnemen van 220 gulden. Een risico in de eerstelijnsge zondheidszorg! Ze wil de men sen ervan weerhouden om te snel naar de huisarts te gaan (PZC 13-6). Het voorstel is gewoon eén ordi naire bezuinigingsmaatregel. Denkt u dat uw lichaam niet functioneert zoals het hoort, dus u heeft klachten? Gewoon door gaan totdat het erger wordt. Uw huisarts verwijst u dan, hope lijk, door naar de specialist die u dan vraagt 'waarom bent u niet eerder gekomen?' Over het invoeren van een ver plicht eigen risico denken de po litieke partijen verschillend. De WD vindt dat mensen moeten kunnen kiezen voor een hoger eigen risico in ruil voor een lage re premie. Mensen met een mini mum inkomen zullen, noodge dwongen, kiezen voor een hoger eigen risico om de kosten van de premie zo laag mogelijk te hou den. Een onderzoek heeft uitgewe zen dat juist onder de mensen met een minimum inkomen ziektes vaker voorkomen. Li chamelijk, maar ook geestelijk. De tweedeling in onze maat schappij neemt, mede door dit soort voorstellen van minister Borst, steeds grotere vormen aan. Ze zou eens een kijkje moeten nemen in Cuba. Daar staat de gezondheidszorg nummer één! Geen wachtlijsten. Daar doet men ook heel veel aan preven tieve gezondheidszorg. Maar ja, dit zal wel niet mogen van Wim Kok en al helemaal niet van George dubbel joeBush. De ver tegenwoordiger van de 'vrije wereld'. Jan Gisolf Stationsstraat 5 Oudelande De berichtgeving over de in breng van de PvdA in een sta- tenbijeenkomst over de toe komstvisie voor Zeeland (PZC 31-5) is zo incompleet dat een verduidelijking nodig is. De indruk is nu gewekt dat de PvdA voor een forse groei van het toerisme is. En dat is niet juist. De PvdA heeft gesteld dat het nu, nadat enkele decennia is geïnvesteerd in ruimte voor toe ristische accommodaties, tijd wordt om te investeren in de kwaliteit van de omgeving waarin de toerist verblijft. De toekomst van het toerisme zal namelijk sterk afhankelijk zijn van de kwaliteit van landschap en natuur. Concurreren met an dere regio's kan alleen succes hebben als de toerist in Zeeland ook iets vindt wat hem (naast zon, zee en strand) blijft boeien en waarin hij actief bezig kan zijn. Daarom onze suggestie om aan zienlijke oppervlakten grond achter onze vaak smalle kust strook te veranderen in land schappelijke zones die de toeris tische kwaliteit aanzienlijk verhogen. Natuur en landschap zullen immers steeds meer de dragers van het toeristisch pro duct Zeeland worden. In die functieverandering van vele hectares landbouwgrond zullen de agrariërs een nadrukkelijke rol spelen. En om zo'n proces fi nancieel mogelijk te maken is enige uitbreiding van toeristi sche voorzieningen waarschijn lijk noodzakelijk. Maar dus niet als doel op zich, maar als onder deel van een grootschalige op waardering van het landschap rond toeristische concentratie gebieden. De toekomstvisie gaat over ei periode van twintig tot 25 ja; en wij denken dat dan nietk;... worden volstaan met alleen maar wat kwalitatieve verbete ringen van de verblijfsaccom- modaties. De toeristische toe komst van Zeeland waagt om meer visie. Doede Holtkamg lid PvdA-statenfractu Boomgaard 35 Koudekerks Ze stonden naast elkaar, de koppen 'Ruim 9 miljoen voor leefbaar platteland' en 'Post met glimlach verdwijnt' in de PZC van 20-6. Een leefbaar platteland is mijns inzien een platteland met opti male voorzieningen. De strek king van uw twee artikelen over het sluiten van postagentschap pen in de kleine kemen beant woordt volledig aan mijn me ning, en aan die van 99 procent van de bevolking met mij. Komt echter dhr. (mevr.?) Broodman 'van de provincie' met enkele suggesties voor het potje vanne gen miljoen voor een leefbaar platteland: videodocumentaire, promoting Zeeuws bier kunst-picknickplaatsen Schouwen-Duiveland. Zitten we daar om te springen? Snel omdenken, provincie, en druk op de ketel zetten om onze post agentschappen alle een lang le ven te garanderen. Pas i" wordt er gewerkt aan een leer baar platteland! J. de Jong Van Kleffenslaan 103 Middelburg Het is opvallend hoe snel som mige mensen reageren als de Islam op eniger wijze schijn baar in een kwaad daglicht wordt gesteld. Zo ook Alco War ners (PZC 19-6) in zijn reactie op mijn inzending over dit on derwerp. In hun schijnbaar on bedwingbare drang om voorde Islam op te komen verlit sommigen hun eigen belang uit het oog, namelijk deel uit maken van een samenleving die niet wordt gedicteerd door groepe ringen die in principe niets ii ons land te zoeken hebben. Het verwondert mij overigens niet, dat de heer Warners het logisch verband mist in mijn betoog. Ik heb getracht te schrijven voor diegenen, die een en ander in de geest van de tijd willen lezen, en met name met het oog op datge ne wat in Nederland gaande is Aan allen die daar blind voor zijn, is zelfs mijn eenvoudige uitleg niet besteed! M. Vreeke De Zompett Serooskerke door Roelf Reinders MIDDELBURG - De provin cie Zeeland staat achter de gezinsbond Gezin van Nu maar weigert financieel bij te springen. Omdat deze 'Ver eniging voor ouder en kind' een landelijke club zou zijn, wil Gedeputeerde Staten er geen Zeeuws geld in steken. Maar volgens de Brabantse initiatiefneemster Lia van Helvoirt is het de bedoeling om de vereniging eerst alleen in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg op te bouwen. Vanuit deze zuidelijke pro vincies wil Gezin van Nu de rest van Nederland verove ren. De pas-opgertchte ver eniging wil voor de belangen van gezinnen vechten en een krachtige gezinslobby in Den Haag voeren. Reuzenhuis Van Helvoirt is teleurgesteld over cle Zeeuwse weigering subsidie te verlenen. Gezin van Nu heeft geld nodig om het tekort van 13.000 gulden op te vangen. Dat tekort is mede ontstaan door het initi atief om het zogeheten Reu zenhuis in november naar Brabant te halen. In dit huis, door Stichting Consument en Veiligheid ontwikkeld, worden volwassenen op de gevaren in het huishouden voor kinderen gewezen. Toekomst Het dagelijks provinciebe stuur zegt de doelstelling van Gezin van Nu wel sympa thiek te vinden. Daarom hoopt Van Helvoirt in de toe komst nog wel geld uit Zee land te krijgen. „Misschien doet het provinciebestuur wel mee als we een activiteit in Zeeland organiseren." Volgens Van Helvoirt denkt Limburg nog over subsidie na en heeft de provincie Noord-Brabant een bedrag van 22.000 in het kader van zorgvernieuwing aan de ver eniging geschonken. Het groei van het aantal le den gaat 'nog een beetje langzaam', zegt Van Hel voirt. De gezinsbond heeftin Corleen Poppelaars uit Vee- re, de wouw van CDA-gede- puteerde Toine Poppelaars, een Zeeuwse vertegenwoor digster gevonden die de kar in Zeeland moet trekken. Amazone van Rijnhard Schregardus. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48