Belgische trein dendert verder PZC Servais Knaven zit alweer op schema op voedingssupplementen Ullrich beschuldigt van omkoping Sjeng Schalken houdt Nederlandse eer hoog in Rosmalen 14 SC Heerenveen: Ierland of Letland Verdediger AEK op doping betrapt Hockeyers openen tegen Duitsland Nijhuis ziet af van Karlsruhe Oranje zakt op wereldranglijst Nieuw paard voor Albert Voorn Wimbledon wil een weekje later Boycot door ploegartsen van de baan Bridgeteam overtuigt niet Oranje loot tegen kampioen Emerton scoort voor Australië Real Madrid gul voor personeel In training donderdag 21 juni 2001 Miriam Oremans ging genadeloos onderuit tegen de Joegoslavische Jelena Dokic. foto Toussaint Kluiters/ANP RIJSWIJK - Heerenveen speelt in de tweede ronde van de Uef a Intertoto Cup tegen de winnaar van het duel tussen Cork City (Ier) en FHK Liepajas Metalurgs (Let). De Friese ploeg begint zaterdag 30 juni of zondag 1 juli met een uitwedstrijd De return is op 7 of 8 juli. Komend weekeinde, als CorkenLie- pajas hun tweede wedstrijd afwerken, is de tegenstander van Heerenveen bekend. RKC komt pas in de derde ronde in actie De winnaar van het duel tussen FC Dundee (Sch) en FK Satrid (Joe) strijdt tegen TSV 1860 München om een tweeluik tegen de Waalwijkse clubDe ploeg van trainer Jol speelt op 14 of lj juli eerst een thuiswedstrijd. De return is op 21 juli. ANP ATHENE - Rodrigo Feruzem, verdediger van de Griekse club AEK Athene, is op doping betrapt. De Braziliaanse ex-jeugd- international hangt een schorsing van twee jaar boven het hoofd. Hij moet 25 juni voor de Griekse sportraad verschij nen. In zowel zijn A- als B-monster stelden de dopingonder- zoekers abnormaal hoge waarden testosteron vast. Feruzem is al de tweede speler van AEK die dit seizoen is betrapt op testosteron. Thoridis Zagorakis ging hem vooraf. De aan voerder van het Griekse elftal kreeg vrijspraak nadat was be argumenteerd dat zijn lichaam op natuurlijke wijze een hoge testosteronspiegel toont. Zijn vrijspraak was omstreden en kreeg internationaal veel kritiek. RTR DEN HAAG - Het Nederlands hockeyelftal opent in novem ber het toernooi om de Champions Trophy met een wedstrijd tegen buurland Duitsland. Nederland verdedigt van 3 toten met 11 november in Pakistan de vorig jaar in Amstelveen ver overde titel. GPD KARLSRUHE - Alfred Nijhuis ziet bij nader inzien af vaneen contract bij de Duitse club Karlsruhe. De 35-jarige verdedi ger geeft de voorkeur aan een terugkeer naar Nederland. Het is nog onduidelijk of hij in eigen land zijn loopbaan wil voort zetten. Nijhuis speelde voor Borussia Dortmund en MSV Duisburg 182 wedstrijden in de Bundesliga. Voor het komen de seizoen was hij al rond met Karlsruhe, dat afgelopen sei zoen naar de tweede Bundesliga promoveerde. SID ZURICH - Het Nederlands elftal is op de wereldranglijst van de wereldvoetbalfederatie Fifa voorbijgegaan door Duits land. Oranje zakte naar de negende plaats. Duitsland h 720 punten, Nederland 718. Leider Frankrijk bouwde de voorsprong uit door de Confederation Cup te winnen. Het verschil met Brazilië, op de tweede plaats, is nu 22 punten. Ar gentinië was en bleef derde. SOMEREN - De Somerense top ruiter Albert Voorn heefteen nieuw paard. Vanaf maandag heeft hij de beschikking over Valentino. Deze tienjarige ruin is eigendom van de springrui ter Rob Eras en vervangt de langdurig geblesseerde Roden burg Nevada. Ook Valentino was lange tijd geblesseerd en de zilveren me daille-winnaar van Sydney gaat proberen om het paard naar een hoger niveau te brengen. Het verblijf van Valentino inde Golden Dream Stables van Voorn is wel tijdelijk. Na enige tijd gaat het paard weer terug naar Eras. GPD Nederlander nadert Armstrong tot op drie seconden in Ronde van Zwitserland NOCNSF wil keurmerk van onze sportredactie spelers betrokken zijn, krijgt door Mare Molenaars ROSMALEN - Kim Clijsters, Justine Henin, Xavier Malisse en zelfs Gilles Eiseneer: op de grasbanen van het Autotron in Rosmalen dendert de Belgische trein onverminderd voort. De Belgische journalisten, eufo risch bij zoveel winstbejag, zijn inmiddels in overtal. Vette kop pen, ontelbare lijnen. Sjeng LONDEN - Als het aan Wimbledon ligt, wordt de internationale tennis- agenda binnenkort flink overhoop gegooid. Het Engelse Grand Slam- toernooi vindt de over gang binnen twee weken van gravel op Roland Garros naar Londens gras te kort. Gepleit wordt voor een weekje extra tus sen de twee grote evene menten. Klinkt leuk, maar het zou een aardverschuiving be tekenen op de toernooika- lender. „Wij willen daar best aan meewerken," zegt Larry Scott, de rech terhand van ATP-baas Mark Miles. De spelers vakbond van de mannen signaleert wel obstakels. „Het betekent dat andere toernooien met een grote status en hun eigen tradi tie moeten opschuiven naar een andere periode", voorziet Scott. „Mis schien worden die zelfs in hun voortbestaan be dreigd. Je moet je afvra gen of dat het allemaal welwaardis." Wimbledon wil een lange re pauze na Roland Gar ros om een serieuzere pe riode met grastennis te hebben. Vier weken is ze ker voor de graveltennis- sers een mooie tijdspanne om een pauze in te lassen. GPD Arsenal: geen Dudek maar Richard Wright LONDEN - De lucratieve trans fer van doelman Jurek Dudek van Feyenoord naar Arsenal lijkt van de baan. De Engelse club heeft de aan dacht verlegd naar Richard Wright, de keeper van Ipswich Town. Voorzitter Sheepshanks liet weten dat hij een serieus bod van Arsenal had ontvangen, naar verluidt 17,5 miljoen gul den. Daarop heeft Wright, lid van de nationale selectie, toe stemming gekregen om over zijn persoonlijke verlangens met Arsenal te praten. Dudek is persoonlijk al rond met Arsenal. De transfer is evenwel nog niet voltooid door de hoge financiële eisen die Fey enoord aan Arsenal stelt. RTR PARIJS - Een dreigende boycot van de 88e Ronde van Frankrijk door de dienstdoende ploegart sen is van de baan. De medici, die razzia's als bij de Giro vrees den, hebben gisteren van de Franse overheid de preciese richtlijnen gekregen over de in houd en het vervoer van de apo theek die ze bij zich mogen heb ben. Zij denken hun werk goed te kunnen doen. De Tour start op 7 juli in Duinkerken. Vertegenwoordigers van het Franse ministerie van Volksge zondheid, de anti-dopingcom- missie (CPLD), de Tour-orga nisatie en de wielerploegen be spraken woensdag met succes de gerezen problemen. Dat re sulteerde in een lange lijst medi camenten die de wielerdokters bij zich mogen hebben om zieke renners naar behoren te kunnen behandelen. Daaronder zijn ook middelen die op op de zwarte lijst staan. Die mogen alleen worden ge bruikt in geringe hoeveelheden, puur bedoeld als eerste hulp. Als in de medicijnkoffer van een ploegarts toch meer verboden preparaten worden aangetrof fen, dan loopt hij de kans te wor den aangeklaagd wegens een strafbaar feit. CPLD-preses Michel Boyon wilde niet precies zeggen welke middelen min of meer vrij kun nen worden verstrekt en welke absoluut verboden blijven in de Tour. Alle ploegen zullen zo snel mogelijk op de hoogte worden gesteld van de richtlijnen. ANP Schalken hield op de derde dag van het grastoernooi, voor het oog van zijn oma, de eer van het Nederlandse tennis hoog. Schalken wurmde zich in twee sets langs Tomas Zib, een Tsje chische gravel jongen wiens ere lijst niet veel langer is dan zijn achternaam. De ster van Peter Wessels daarentegen verbleekte en ookMiriam Oremans ('Teveel druk') bracht haar thuispubliek geen moment in vervoering. De Berlicumse ging in haar eigen achtertuin genadeloos (2-6,2-6) ondei'uit tegen de Joegoslavi sche Jelena Dokic. Wessels moest buigen voor de 19-jarige Tommy Robredo, ook al zo'n groot talent, maar dan uit Spanje. De Elburger was daar, daags na zijn sensationele winst op Rafter, behoorlijk ziek van. „Je klopt Rafter, moet ver volgens tegen een onbekende Spanjaard die nog nooit op gras heeft gespeeld en dan gebeurt dit. Een verschrikkelijke verto ning. Hoe dat kan? Weet ik veel. Misschien heb ik mezelf wel te veel druk opgelegd." Geen gezeur Teveel druk, nou daar hebben ze in het Belgische kamp dus mooi geen last van. Neem Kim Clijs ters. Geen gezeur over de na weeën van een verloren finale op Roland Garros, geen 'zever' over een gebrekkige voorberei ding, een 'gekwetst schouderke' of een te hoog verwachtingspa troon. „Welnee, daar hou ik me alle maal niet mee bezig. Het is heel tof allemaal. Ik ben met Justine bij de koning geweest en ik heb veel post gekregen ook. Ik heb al die kaartjes gelezen. Op maan dag waren het er 92, daarna liep het af, maar op woensdag waren het er toch altijd nog 47. De postbode heeft dat allemaal bij gehouden." Clijsters (18) sloeg na alle plichtplegingen binnen een halfuur de kater van Parijs van zich af in de tennishal, trainde vervolgens op het gras van Ros malen, speelde in het weekeinde Duitse competitie op gravel om gisteren tegen Joannette Kruger opnieuw op sprieten te staan. Het gewenningsproces nam niet veel tijd in beslag: 6-3,6-0. Trainingsmaatje Justine Henin door Ad Pertijs BASEL - Servais Knaven is de meipauze goed doorgekomen. De winnaar van Parijs-Roubaix liet in de eerste dagen van de Ronde van Zwitserland zien dat de vorm van het voorjaar er weer aankomt. Dinsdag eindig de hij als zesde in de tijdrit, kort achter de voluit testende Lance Armstrong en gisteren klom hij via de tussenspurts op naar de tweede plaats van het algemeen klassement. „Je weet het nooit", lichtte de Domo-Farm Frites-renner gis teren in Basel, waar Zabel de rit won, zijn jacht op de bonifica tieseconden toe. „Ik had gezien de stand op de ranglijst alleen verwacht dat er nog meer men sen mee zouden spurten. Dat ge beurde dus niet. We waren de enige ploeg die er werk van maakte." Alleen Rabo-kopman Beat Zberg spurtte een keer mee en won een seconde terug. De Zwitser gaat voor de eindzege en in die strijd spelen de bonifi catieseconden amper een rol. Een niet-klimmer als Servais Knaven is er echter op gebrand om in een zware ronde als de Tour de Suisse voor een of enke le dagen in het geel te rijden. Vandaag zitten er weer een paar bonificatiespurts verstopt in de etappe naar Baar. „Dus mis schien lukt het dan. Zou toch leuk zijn." Het bevestigt nog maals dat Knaven aan een sterk seizoen bezig is. Na het voorjaar nam hij twee weken vakantie ('maar de fiets ging mee') en via de Ronde van Picardie en Duits land kwam hij weer op gang.,In de Tour ga ik nu proberen een etappe te winnen. Er zijn pak weg twintig etappes, eentje kan voor mij zijn." In de etappe van gisteren naar Basel was Knavens ploeg Domo samen met Telekom het team dat aanstuurde op een massa- van onze sportredactie PARIJS - Jan Ullrich, kopman van de Duitse wielerploeg Tele kom, wordt beschuldigd van omkoping. De aantijging is af komstig van de vroegere ploeg leider van de Franse ploeg Fes- tina, Bruno Roussel. In een gisteren uitgekomen boek schrijft Roussel dat Ull rich in de Tour de France van 1997 een etappezege heeft ver kocht aan Richard Virenque. Bruno Roussel schrijft verder maakte op haar beurt korte metten met Nathalie Dechy. Lichtvoetig dansend op de ba seline, als een vlinder in de storm, toonde de eveneens pas 18-jarige Waalse niet alleen haar uitzonderlijke kwaliteiten maar ook een ongekende spel vreugde. De lach is terug in het gezicht van Henin, het meisje dat in haar prille leven zoveel tegenslag kende. Toen ze twaalf was overleed haar moeder, een fikse familietwist betekent dat ze ook haar vader en haar broers niet meer ziet. Het is allemaal al spurt. Toen het zover was pakte sprinter Robby McEwen zijn kans echter niet. Daarmee lijkt hij zijn kansen voor Tour-deel name voor een groot gedeelte verspeeld te hebben. Domo dat de Tourwinnaar van 1996, de Deen Bjarne Riis, een etappe zege verkocht aan de Zwitser Dufaux. Roussel schrijft dat Ullrich de etappezege in Courchevel voor 100.000 franc - zo'n 33.000 gul den - aan Virenque verkocht. In antwoord op de vraag van Vi renque of Ullrich hem zou laten winnen, zou de Duitser een ge baar met zijn vingers hebben eens geschreven. De balsemen de werking van het succes straalt af op het hele Belgische tennis. In de slipstream van Clijsters en Henin liften de Bel gische mannen mee naar de top. Schoothondje De broertjes Rochus tikken al wat langer aan het venster, de laatste tijd doet ook Xavier Ma lisse van zich spreken. Eerst als vriendje van Jennifer Capriati ('Da's gedaan, ik was alleen nog haar schoothondje'), inmiddels ook op de tennisbaan. Het 20- heeft immers ook Fred Ro- driquez in de gelederen en die maakte eerder in Luxemburg het karwei wel af. Na de Ronde van Zwitserland maakt Domo zijn Tour-ploeg bekend. In de gemaakt dat hij daarvoor geld wilde zienD e volgende ochtend zou vanuit Telekom de prijs zijn genoemd: 100.000 franc. Viren que betaalde dat. Kwakzalver In een reactie op de publikatie zei Ullrich dat hij op zulke stomme verhalen niet in wilde gaan. Zijn manager Strohband noemde de beschuldiging volle- jarige, uiterst grillige talent uit Kortrijk stond inmiddels in twee finales en bereikte ook al de derde ronde van de US Open. In Rosmalen versloeg hij in de eerste ronde Arnaud Clement, de nummer twaalf van de we reld. Gistermiddag plaatste hij zich ten koste van de Zwitser Allegro voor de kwartfinale: 7- 5, 6-4. Hij moest daarvoor wel eerst een 5-0-achterstand weg poetsen. De onwaarschijnlijke comeback zegt iets over het hui dige zelfvertrouwen bij de ten nissende zuiderburen. Malisse préselectie zitten naast Knaven ook de Nederlanders Van Hees- wijk en Moerenhout. Erik Zabel nadert zijn Tour- vorm met rasse schreden. In Ba sel was het verschil ten opzichte dige onzin. „Wat kan ik daar over zeggen. Het is het werk van een kwakzalver. Tot het niveau van deze mensen zullen wij ons niet verlagen." Volgens de woordvoerder van Telekom, Kindervater, kan elke crimineel dit soort geruchten verspreiden. Tegelijkertijd gaf hij echter te kermen dat Telekom geen juri dische stappen tegen Roussel zal nemen. kan het niet ontkennen. „Kim, Justine en de Rochussen hebben het Belgische tennis wezenlijk veranderd. Eiseneer wint hier op gras van Voltchkov, vorig jaar nota bene halve finalist op Wimbledon. Omdat hij erin ge looft, omdat hij ziet dat het kan. Dat geldt ook voor mij. Vroeger ging het altijd de negatieve kant op, zou het op 5-0 binnen dertig seconden 6-0 staan. Nu ga ik voor mijn kansen. Het is alle maal een kwestie van vertrou wen en instelling", aldus Malis se. GPD van nummer twee Bettini niet groot, maar de Duitser was de spurt erg vroeg aangegaan. „Het verschil was klein, maar ik won wel. En daar ben ik blij mee." GPD Roussel, die in 1998 na een do- pingschandaal rond Festina werd ontslagen, schrijft verder dat Tourwinnaar Riis in 1996 een etappezege in het Spaanse Pamplona aan de Fransman Dufaux verkocht voor 30.000 franc (10.000 gulden). Roussel stelt dat dit soort afspraken normaal zijn in de wielersport. Riis liet in een reactie weten dat dit soort afspraken alleen wor den gemaakt op basis van de prestaties van de beoogde win naar in de betrokken etappe. GPD ARNHEM - Over een tot twee weken is duidelijk of NOCNSF op enkele voedingssuplementen het keurmerk kan zetten dat die vrij zijn van dopingmiddelen, zoals nandrolon. De haalbaar heid wordt momenteel onder zocht. De nationale sportkoepel heeft NeCeDo gevraagd de voorberei ding te doen. De opdracht van het centrum voor dopingvraag- stukken nadert de afronding. Het idee voor een keurmerk be staat bij NOCNSF al langer dan sinds de dopingaffaires met nandrolon van de voetballers Edgar Davids en Frank de Boer. Nu de beide Nederlands eftal- ARONA - Nederland heeft bij het EK bridge voor open teams nog niet kunnen overtuigen. De wedstrijd in de achtste ronde te gen het zwakke Zwitserland, dat verrassend hoog in de rang schikking staat, werd gisteren ternauwernood met 17-13 ge wonnen. Vervolgens verloor Oranje met 11-19 van de favo riete Polen. Het duel met de Zwitsers leek aanvankelijk ^elfs op een ge lijkspel uit te draaien. De eerste berekening leverde een eind stand van 15-15 opAnton Maas protesteerde echter met succes tegen een arbitrale beslissing over een incorrecte uitleg van het Zwitserse paar. Dat leverde Nederland tien extra imp's (in ternational matchpoints) op en de kleine overwinning. Erik Kirchhoff en Gert-Jan Paulis- sen, die tot dusver als enige van de drie paren goed presteerden, misten een grootslem. Tegen Polen stonden de Neder landse bridgers al na vier spel len 36 imp's achter. Dat de scha de beperkt bleef tot 11-19 viel dus nog mee. Toch zakte Neder land naar de veertiende plaats in de algemene rangschikking. De achterstand op de nummer vijf, die ook nog naar de WK op Bali mag, is zeventien punten. Het Nederlandse vrouwenteam, vorig jaar nog wereldkampioen, begon slecht aan het toernooi in Arona op Tenerife met een ne derlaag tegen medefavoriet Ita lië. Toch is het de verwachting datBep Vriend, net hersteld van een heupoperatie, en de haren zich voor het WK zullen kwali ficeren. ANP Papendal er weer veel vragen over. De testen van de voedings supplementen op dopinggedui- de stoffen zullen mogelijk door TNO worden uitgevoerd, maar NOCNSF is ook met andere on derzoekscentra in gesprek. Bo vendien worden de voors en te- gens op juridisch vlak van een eventueel keurmerk uitgezocht. ANP BOZEN - Het Nederlands vrou- wenhandbalteam stuit bij het WK in Italië (4-16 december) ondermeer op olympisch kam pioen Denemarken. Oranje werd gisteren bij loting ingedeeld in groep A. Daarin komen ook Oekraïne, Frank rijk, China en Macedonië uit. Wereldkampioen Noorwegen speelt in groep D. Europees ti telhouder Hongarije voen groep B aan. De eerste vier ploe gen van de vier groepen, die elk uit zes teams bestaangaan door naar de tweede ronde. SID WELLINGTON - Feyenoorder Brett Emerton maakte gisteren beide doelpunten voor Austra lië tegen Nieuw-Zeeland in de eerste wedstrijd van de finale in de WK-kwalificatiegroep Oce- anië. Australië zegevierde in Wellington met 2-0. Het land zette een stap voor waarts naar de eindronde van' het WK in Zuid-Korea en Ja pan. De tweede wedstrijd van de finale is op 24 juni in Sydney.De winnaar over beide wedstrijden komt in het veld tegen de num mer vijf van Zuid-Amerika met één deelnamebewijs aan de eindronde als inzet. ANP MADRID - Real Madrid heeft haar 300 personeelsleden be loond met een extra maandsala ris. De trouwe medewerkers krijgen de bonus voor het behalen van de 28e landstitel. Het extraatje kost de club meer dan een mil joen gulden. Door de verkoop van het trainingscomplex be schikt de 'Koninklijke' weer over de nodige liquide midde len, hoewel de schuldenlast nog altijd zeer hoog is. SID van onze sportredactie Sankt Moritz. De twee schaatsters vertoeven er op uitnodiging van NOCNSF. De sportkoepel heeft de sessie georganiseerd voor ST MORITZ - Marianne Timmer (voorgrond) en Marieke Wijs- atleten die mogelijk meedoen aan de Winterspelen, die volgend man zijn volop in training op de atletiekbaan in het Zwitserse jaar in Salt Lake City plaatshebben. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 46