Snel natuur in de Westerenban PZC PZC Frans Beekman vertrekt na 35 jaar Heropening VVV's Brouwershaven en Bruinisse onzeker Een RIO voor hele provincie is volgens gemeenten noodzaak Bedrijventerrein Boer en weg krijgt in najaar groengordel 19 Plan in stroomversnelling door nabijgelegen huizenbouw Personeel mee met EDC Half jaar cel voor afperser Vlissinger mag half jaar niet rijden Werkstraffen voor jeugdzonden Geen aparte tarieven toeristentax donderdag 21 juni 2001 iinorPiet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Door huizenbouw is het plan voor na tuurontwikkeling in de Weste renban bij Burgh-Haamstede, een gebied van zeven hectare, in een stroomversnelling geko men. Waarschijnlijk gaat het 2ebied nog dit jaar op de schop. Het door de werkgroep Natuur ontwikkeling van de provincie Zeeland ontwikkelde plan is in middels goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Zeeland. Inde Westerenban worden vijf tig nieuwe woningen gebouwd en om problemen door het hoge grondwaterpeil te voorkomen, komen de huizen op terpjes. Om dat te kunnen doen heeft de pro jectontwikkelaar grond nodig. Omdat voor de natuurontwik keling vlakbij behoorlijk wat grond afgegraven moet worden, lag het voor de hand om het een met het ander te combineren. Voorzitter van de werkgroep Natuurontwikkeling J. Beijers- bergen: „De projectontwikke- iaarzorgt voor het graafwerk en vervolgens de afgegraven d gebruiken voor het op werpen van de terpjes. Dat scheelt hem een hoop tijd en want anders had hij de be nodigde grond van elders moe ten laten komen. Tegelijkertijd wordt de nieuwe natuur aange- en zo profiteert iedereen." natuurontwikkelingsge bied Westerenban is eigendom van de Stichting Renesse en die staat helemaal achter de plan nen. ,Beijersbergen: „Want fei telijk wordt het gebied voor hen opgeknapt en hebben zij er ver der geen omkijken naar." Of de stichting eigenaar blijft van het gebied of het na de herinrich ting overdoet aan Staatsbosbe heer, die ook andere natuurge bieden in de Kop van Schouwen beheert, is nog niet bekend. Het is de bedoeling dat in het oosten van het plangebied een laagte wordt gecreëerd door de grond plaatselijk af te graven. Deze laagte dient bij hevige re genval als buffer voor afstro mend regenwater uit de aan grenzende nieuwbouwwijk. In de winter wordt het gebied naar verwachting nat tot vochtig en de plannenmakers verwachten dat zich in de vochtige en hu- musrijke bodem een ruigte van pitrus, kattenstaart en wederik ontwikkelt. In het noordwesten van het ge bied wordt een slenk (geul) aan gelegd door te ontgraven tot op het schone zand. In de slenk staat het hele jaar door water. In het zuiden van het gebied mag de huidige spontane ontwikke ling van duinstruweel naar een berken-zomerbos doorzetten. De werkgroep natuurontwikke ling verwacht dat het toekom stige natuurgebied veel belang stelling zal krijgen van onder anderen de bewoners van de aangrenzende nieuwbouwwijk. Om hen in staat te stellen mee te genieten van de nieuwe natuur worden wandelpaden aange legd. Ook is het de bedoeling dat er picknickplaatsen komen. De bewoners van de nieuwbouwwijk krijgen een natuurgebied om de hoek. Grasconcert RENESSE - Muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse geeft vrijdagavond 21 juni een grasconcert bij de Jacobuskerk. Het orkest staat onder leiding van dirigent Ronald Slager en de slagwerkgroep wordt geleid door instructeur Ronald de Roo. Het concert begint om 19.30 uur. door Rolf Bosboom KAPELLE - De gemeenten in de Oosterschelderegio hechten er aan dat er één regionaal indica tieorgaan (RIO) voor de hele provincie komt. Als Zeeuws- Vlaanderen niet meedoet, ont staat er namelijk ook een pro bleem in het gebied boven de Westerschelde. Het Samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterscheldere gio, waarin de vijf gemeenten op de Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duiveland zijn ver tegenwoordigd, besprak giste ren het advies van een provinci ale werkgroep om de vier Zeeuwse RIO's samen te voegen. Het vormen van grotere en daardoor sterkere indicatieor ganen is nodig om aanspraak te maken op extra geld dat het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport in het vooruit zicht heeft gesteld. Dat is be doeld om de capaciteitsproble men bij de RIO's op te lossen. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten staan echter huiverig tegenover de vorming van één RIO voor heel Zeeland. Zij voelen meer voor een aparte organisatie voor him eigen gebied, zoals nu al het geval is. Een definitief stand punt, dat nog deze maand be kend moet zijn, hebben zij daar over nog niet ingenomen. „Men hinkt nog op twee gedachten: één of twee RIO's in Zeeland", zei secretaris F. Witkam van het Samenwerkingsverband, te vens voorzitter van de provinci ale werkgroep, gisteren. Als Zeeuws-Vlaanderen opteert voor behoud van het eigen RIO, dan heeft dat gevolgen voor de rest van de provincie, aldus Wit kam. „Dan voorzie ik een pro bleem, ook voor ons. De schaal van de nieuwe organisatie bo ven de Westerschelde wordt dan ook kleiner. Dat beperkt de mo gelijkheden om daar voordeel uit te halen.De werkgroep acht een RIO op Zeeuwse schaal juist nodig om een sterke en minder kwetsbare organisatie te reali seren. De vertegenwoordigers van de gemeenten zeiden zich te kun nen vinden in de voorgestelde ontwikkelingen. Wel vroegen zij aandacht voor hun invloed op de nieuwe organisatie. Zij wil len er allemaal 'dicht bovenop' zitten, terwijl er andere kant ook geen topzware en daardoor onwerkbare bestuursstructuur mag ontstaan. De projectgroep die de plannen verder gaat uit werken, moet daar een midden weg in zien te vinden. Dat de problemen bij de RIO's nog volop spelen, bleek gisteren opnieuw. Het indicatieorgaan voor de Oosterschelderegio heeft het Samenwerkingsver band gevraagd de jaarlijkse subsidie met bijna twee ton te verhogen. Dat geld is nodig om door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Nog dit jaar wordt een begin gemaakt met de aanleg van een groengordel rond het bedrijventerrein aan de Boeren weg in Zierikzee. Het groen moet de bedrijfsgebou wen aan het zicht vanaf de N59 onttrekken. De huidige ontslui- tingsroute blijft gehandhaafd. Het bedrijventerrein aan de Boerenweg behoort tot de klei nere in Zierikzee. Daar heeft de detailhandel zich geconcen treerd. Er zijn onder meer jiouwmarkten te vinden, er is een garage gevestigd, een tegel- handel en een speciaalzaak in dierenbenodigdheden. Het han delseiland Business Isle, waar momenteel druk aan gebouwd wordt, is bedoeld voor de zake lijke bedrijvigheid, öe ontsluiting Vc*.. ^et terrein loopt via Haringvlietstraai en de Grevelingenstraat. Ooit is het V geopperd om vanaf de N59 tussen Zierikzee en de redactie noord-zeeland Grachtweg 23a 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M.Modde (chef) M.G.van den Broek F- Kleemans F.F.A. M. van Loon A. M. L. Pankow R H. N.Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl i E-mail: web@pzc.nl Schouwse Westhoek een ont- sluitingsweg aan te leggen, maar dat plan strandde. Wegbe- heerder provincie Zeeland zat niet op een nieuwe afslag van de drukbereden N59 te wachten. Het bouwverkeer heeft zijn spo ren nagelaten op de Grevelin genstraat. Gemeenteambtenaar T. van de Ketterij,Het is wel de bedoeling dat die straat op ter mijn opgeknapt wordt, maar dan moet eerst het handelsei land klaar zijn. Als je dat nu al zou doen wordt het toch weer helemaal aan gort gereden." Kritiek als zou de Grevelingen straat niet opgewassen zijn te gen het verkeer richting bedrij venterrein, wijst Van de Ketterij van de hand. ,,Er is een ver- keersonderzoek gedaan en de conclusie van dat onderzoek was dat de verkeersstructuur het verkeer dat door de bedrij ven gegenereerd wordt wel kan hebben." Van de Ketterij voegt er aan toe dat verderop bij de toeleidende wegen wel enige aanpassingen worden doorge voerd. Bij de verkeerslichten op de kruising N59-Laan van Saint Hilaire komt een rotonde en het zelfde geldt voor de kruising bij het nieuwe gemeentehuis. De gemeente Schouwen-Duive land timmert stevig aan de weg met haar bedrijventerreinen. Op het bedrijventerrein aan de Boerenweg wordt gebouwd aan het handelseiland, de plannen voor herinrichting van bedrij venterrein De Zuidhoek zijn in een vergevorderd stadium, aan het bedrijventerrein aan de Straalweg wordt druk gewerkt en de gemeenteraad moet vol gende week oordelen over het plan om in de driehoek Juliana- straat, Weg naar De Val en Plat- teweg een Business Pare te ont wikkelen waar 'bedrijven met een etalagefunctie' terecht kun nen. Showrooms Wat dat betreft zijn de functies goed verdeeld, volgens gemeen telijk bedrijfscontactfunctio- naris C. van der Wilt. Detailhandel en zakelijke be drijvigheid zitten aan de Boe renweg en industriële bedrijven zijn ondergebracht op Zuid hoek en Straalweg. „En op het Business Pare komt weer een ander soort bedrijvigheid. Je kunt denken aan autobedrijven met showroom, maar bijvoor beeld ook aan de ICT-branche. Dat is allemaal heel weloverwo gen ontwikkeld." Frans Beekman: „Je moet heel veel enthousiasme uitstralen om het vak boeiend te houden voor de leerlingen." foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Frans Beekman (60) vertrekt bij Scholengroep Pontes locatie Pieter Zee man in Zierikzee. Hij was ruim dertig jaar aardrijkskundeleraar. Honderden kinderen zag hij uitgroeien van brugpiepers tot jonge volwassenen. Het wordt tijd vooreen nieuw begin. Hij verhuist met zijn vrouw Ank naar Den Haag. Veel mooie herinneringen neemt hij mee, de minder leuke vergeet hij. „Zo werkt de menselijke geest gelukkig." Aardrijkskunde was een bewuste keus des tijds. „Beetje BoudewijnBüch, verre landen en verre reizen fascineerden." Na een rottig eerste jaar op de universiteit werd het 'de lange weg' via de VU in Amsterdam en de Katholieke Leergangen in Tilburg. „Pas op m'n 43ste had ik de eerste graadsbevoegd heid. Het werkte wel stimulerend, de com binatie van studeren en lesgeven." Beekman begon als onderwijzer op een school in Bilthoven. „De school waar de prinsessen nog les hadden gehad." Na vier jaar kwam plotseling de overstap naar het voortgezet onderwijs. „De ene week las ik nog voor uit Bolke de Beer en de andere week stond ik tegenover grote, verbitterde jongens die net gezakt waren voor hun mulo-examen." Dat het Zierikzee werd, was min of meer toeval. Het had evengoed Twello kunnen worden. Zijn liefde voor de Schouwse kust en duinen groeide in de loop der tijd. Hij ge tuigde ervan in tal van publicaties onder meer voor de Natuur- en Vogelwacht en de vereniging Stad en Lande. Dwalen door de duinen en vertoeven op de Hompelvoet of gewoon een rondje door het Slingerbos bo den ruimte om emoties te lozen. Dynamiek Of hij het precies zo nog eens over zou doen? „Een onmogelijke vraag. Je kiest natuurlijk nooit vooraf voor ruim dertig jaar leraar zijn. Ik had best willen doorstromen naar het HBO. Je zit wel erg vast binnen dat le raarschap. Daarom kiezen jongeren er steeds minder voor, die willen meer dyna miek." Het lesgeven heeft hem echter nooit ver veeld. „In de loop der tijd ontwikkelde ik een eigen lesstijl, waarbij ik drie zaken in de gaten hield: de organisatie in de klas, de les stof en het feit dat het ook nog een beetje leuk moest zijn." Om het een beetje leuk te maken, gebruikte hij voorwerpen om de les stof beeldend te maken, vertelde hij veel ei gen verhalen en ontpopte hij zich vaak als ware entertainer. Hij heeft de jongeren in dertig jaar tijd niet zoveel zien veranderen. „De maatschappij en de ouders wel. De maatschappij pusht en ouders vinden dat hun kinderen minstens havo moeten halen. Voor veel leerlingen is het te moeilijk en daardoor worden ze wel eens vervelend. Maar dat zeiden ze vroeger tegen mij ook. Nee, wat de jeugd betreft, huil ik niet mee met de wolven in het bos. Het onderwijs heeft hij zowel inhoudelijk als organisatorisch zien veranderen. „In houdelijk is de lesstof veel moeilijker ge maakt. Begrippen als re-urbanisatie of cen trum-periferie legde ik vroeger in de vierde klas pas uit, nu komen ze in de brugklas al aan de orde. Waarom houden ze niet wat over. voor de universiteit?" Uitsluitend de politiek besliste over organisatorische za ken als studiehuis en tweede fase onderwijs. „Jammer dat ze de deskundigheid uit de praktijk niet raadpleegden", vindt Beek man. Zijn atheneum-leerlingen constateer den dat hij 'geen echte tweede fase-leraar was'.,De politiek kan alles bedenken en wij moeten het als frontsoldaten uitvoeren. Soms moet je weieens je eigen plan trekken en dat heet dan wellicht burgerlijke onge hoorzaamheid", luidt zijn commentaar. Tijdens het afgelopen schooljaar, zijn laat ste dus, heeft hij een dagboek bijgehouden. „Een soort Voskuil met Het Bureau", grin nikt Beekman terwijl hij even in het boekje bladert. Een beetje melancholie hoort na tuurlijk bij een afscheid, maar hij heeft ook oprecht zin in een nieuw begin. Hij gruwt van het woord 'uitdaging', maar vindt dat hij er na vijfendertig jaar onderwijs wel aan toe is. foto Marijke Folkertsma het tijdelijk personeel, dat is aangenomen om de achterstan den bij de behandeling en de verwerking van aanvragen weg te werken, vast in dienst te ne men. Ook is er geld nodig om wat te doen aan de groeiende achterstand bij de herindica ties, waarvoor momenteel zo'n 1400 aanvragen liggen. Het Samenwerkingsverband toonde zich in principe bereid dat geld beschikbaar te stellen, maar dan wel tijdelijk. Ook zei het bestuur te hopen dat de ver hoging betaald kan worden uit de toegezegde extra rijksbijdra gen, omdat die onder meer be doeld zijn om de bedrijfsvoering van de indicatieorganen te ver beteren Of dat mogelijk is, moet nog blijken. Daarover moet ook eerst overlegd worden met de andere regio's. Witkam: „We kunnen daar niet op voorhand een claim op leggen." BRUINISSE - Het personeel van het internationale distribu tiecentrum EDC uit Bruinisse verhuist mee naar de nieuwe vestiging in Middelburg. Volgens directeur H. Sliedrecht heb ben alle medewerkers te kennen gegeven geen probleem te zien in het dagelijks gependel tussen hun woonplaats en de toekomstige werkplek. EDC bekijkt nog, aldus Sliedrecht, of er voor de werknemers een vorm van groepsvervoer kan wor den geregeld. Het bedrijf hevelt volgende maand al zijn op slagactiviteiten over naar de Zeeuwse hoofdstad. De nodige loodsen worden door de gemeente Middelburg in bruikleen gegeven, totdat EDC het nieuw te bouwen pand op het indu strieterrein Arnestein kan betrekken. De groothandel in au dio-, video- en telef onie-apparatuur vertrekt uit Bruinisse uit onvrede met het beleid van de gemeente Schouwen-Duive land. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een twintigjarige Vlissinger voor afpersing en diefstal ver oordeeld tot tien maanden cel, waarvan vier maanden voor waardelijk en 240 uur werkstraf. De Vlissinger dwong in fe bruari een kennis ertoe spullen op krediet te kopen bij een elektrozaak in Vlissingen, met de bedoeling ze door te verko pen. Het slachtoffer moest ook voor hem pinnen. Daarnaast had hij twee keer een bromscooter 'geleend' voor een proefrit, maar hij bracht de voertuigen niet terug. Aan een van de slachtoffers moet hij 3200 gulden schadevergoeding betalen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 32-jarige inwoner van Vlissingen voor rijden onder invloed veroordeeld tot negen maanden rijontzegging, waar van drie maanden voorwaardelijk en 1900 gulden boete, waarvan 400 gulden voorwaardelijk. De Vlissinger had op 12 februari dit jaar in zijn woonplaats bijna vier keer zoveel ge dronken dan is toegestaan, maar was toch gaan rijden. Hij veroorzaakte daarbij een aanrijding. Na de alcoholrit werd zijn rijbewijs meteen ingevorderd. Dat had gevolgen voor zijn zaak, die hij moest sluiten. Met die omstandigheid werd giste ren rekening gehouden in de strafoplegging. MIDDELBURG - Vier jonge mannen uit Vlissingen zijn giste ren door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot werk straffen van 240 en 180 uur en voorwaardelijke gevangenis straffen van drie tot acht maanden. De Vlissingers van 21,27 en tweemaal 25 jaar, wilden snel geld verdienen door zich be zig te houden met de handel in amfetamine, xtc-pillen en co caïne. In maart van dit jaar liepen ze tegen de lamp. Twee weken geleden eiste officier van justitie F. van Es dergelijke milde straffen, omdat hij de indruk had dat de vier met hun jeugdzonden hadden afgerekend. Zo hebben drie van de vier een vaste baan gevonden. KOUDEKERKE - De tarieven voor de toeristenbelasting moeten en kunnen niet gedifferentieerd worden, vindt hotel eigenaar E. Izeboud. De stichting scoutcentrum Zeeland pleitte daar eerder deze week voor. Volgens de stichting zijn scouts geen doorsnee toeristen en maken ze ook geen gebruik van de recreatieve voorzieningen. Izeboud, eigenaar van ho tel Westduin in Koudekerke, vindt dat het onderscheid in ca tegorieën niet goed te maken is. Als de verhouding tussen de prijs van een overnachting en de te betalen belasting uit ba lans is, moet het centrum zijn tarieven verhogen, vindt hij door Marcel Modde ZIERIKZEE - De heropening van volwaardige WV-kantoren in Bruinisse en Brouwershaven staat op de helling. De financië le situatie bij de toeristenorga nisatie op Schouwen-Duive land is dermate penibeDdat het bestuur eerdere toezeggingen in deze richting mogelijk niet kan nakomen. Van het besluit de di recteursfunctie te halveren wordt in elk geval afgezien. In plaats daarvan is het de bedoe ling deze post nu helemaal te schrappen en de bijbehorende taken te verdelen over het ne genkoppige bestuur. De algemene ledenvergadering van de VW Schouwen-Duive land nam april dit jaar na maan den onrust het werkplan van het nieuwe bestuur aan. Het plan bood een blauwdruk voor de toekomstige situatie van het toeristenkantoor. Eén van de onderdelen was heropening van volwaardige vestigingen in Bruinisse en Brouwershaven. Met name dat soort toezeggin gen wekte enthousiasme bij de leden uit die hoek. Nog geen drie maanden later is het ambitieuze plan op essentiële onderdelen afgebrokkeld. Beroerd De uitbreiding van het aantal toeristenkantoren dreigt niet door te gaan, omdat de VW er financieel beroerder voor staat dan in april nog voor mogelijk werd gehouden. De onzekerheid heeft voor een belangrijk deel te maken met de positie van direc teur B. Roessingh. Het bestuur vindt Schouwen-Duiveland te klein voor zo'n dure functie en begon een ontslagprocedure. De veronderstelling dat Roessingh zonder schadeloosstelling bui ten de deur kon worden gezet, bleek een verkeerde. In de rechtszaak die vijf weken gele den voorkwam, liet de kanton rechter er geen misverstand over bestaan een dergelijk ma noeuvre ongepast te vinden. Dinsdag doet de rechter uit spraak in de ontslagkwestie. Verdeeldheid Van de hoogte van de schade loosstelling hangt volgens be stuursvoorzitter C. Geluk veel af. „Dan weten we precies waar we staan en hoe we als organisa tie verder kunnen." Tot die tijd heeft het volgens Geluk geen zin om vooruit te lopen op de haal baarheid van onderdelen uit het werkplan. Volgens haar colle ga-bestuurslid M. Ruijtenberg heerst intern evenwel verdeeld heid over de zin van nieuwe kantoren in Bruinisse en Brou wershaven in de huidige situa tie. Onduidelijk is nog steeds wat een heropening de VW's precies gaat kosten aan huisvesting en extra personeel. Gesproken wordt over de hal van de biblio theek in Bruinisse en het stad huis van Brouwershaven. Ruij tenberg: „De leden hebben het werkplan aangenomen en daar mee aangegeven dat dit moet. Prima, maar dan heb je als be stuur de taak zo'n opzet zorg vuldig uit te werken. Zolang het gaat over 'misschiens', 'onge veer' en 'grove schattingen', kun je het naar mijn idee beter laten. Zelfs de penningmeester raadt het af. Er is gewoon geen geld voorDaarom is ook het besluit tot zondagopenstelling van alle kantoren teruggedraaid. De volgende essentiële wijzi ging van het werkplan omvat de directeursfunctie. Die zou wor den gehalveerd en daarmee te vens het salaris voor die post. Mocht de rechtbank dinsdag be sluiten tot ontslag van Roes singh, dan blijft zijn stoel even wel onbezet. Het bestuur heeft de resterende halve baan ge schrapt en besloten tot onder linge verdeling van de bijbeho rende taken. Daarmee wordt vanaf volgend jaar een structu rele besparing gerealiseerd van ruim honderdduizend gulden. Twijfels Desondanks heeft Ruijtenberg ook bij deze planwijziging z'n twijfels. „Roessingh was be roepsmatig minimaal vijf dagen per week met de VW bezig. Hij kwam overal, kende iedereen in die wereld. Die inzet kun je als clubje vrijwilligers nooit evena ren. Ik zie dit als een hele grote stap terug, zeker voor een ge bied als Schouwen-Duiveland waar toerisme zo belangrijk is. Aan de andere kant is het een kwestie van kiezen of delen. Al les is er nu op gelicht het schip boven water te houden en de goede koers terug te vinden." Het bestuur komt daags na de uitspraak van de kantonrechter bij elkaar om zich te beraden op de nieuwe situatie. Daarna is het de beurt aan de ledenverga dering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41