Berlijn is bang voor winst Gysi PZC PZC Vakantiegangers laten het Rijk van Insulinde weer links liggen Kohl keert terug als communistenvreter Weigeren aangifte gebeurt vooral na geweld in het gezin Ex-communisten rukken op VN wijden voor het eerst conferentie aan aids-epidemie fmrn ÜB 21 juni 1951 donderdag 21 juni 2001 door Wierd Puk De hoofdrol in de 'Slag om Berlijn', zoals de deelstaat verkiezingen die deze herfst moeten worden gehouden zijn gedoopt, is nu al opgeëist. Gre- gor Gysi, de 53-jarige ex-com munist, die zondag bekend maakte de kandidatuur van topman van de Partij van het Democratisch Socialisme (PDS) te accepteren, is de enige echte 'Spitzenkandidat'. Gysi is de populairste politicus in de Duitse hoofdstadHij is ge liefd om zijn humor en zelfiro nie. Zijn grote redenaarstalent wordt alom gerespecteerd. Lan delijk geniet de kalende, bebril de jurist veel meer bekendheid dan zijn belangrijkste tegen strevers, de sociaal-democrati sche interim-burgemeester Klaus Wowereit (47), en de christen-democraat Frank Steffel (35). Eigenlijk had Gregor Gysi, in de DDR-tijd advocaat van burger activisten, zich na de Bonds dagverkiezingen in 2002 willen terugtrekken uit de politiek. Maar de ineenstorting van de 'grote coalitie' van CDU en SPD in Berlijn, als gevolg van de ern stige financiële crisis waarin de hoofdstad verkeert, maakte vervroegde verkiezingen nood zakelijk. Dat gaf Gysi het podi um voor zijn comeback. Drek opruimen Vorig jaar gaf Gysi het partijlei derschap op omdat hijde her vormer, horendol werd van de eeuwige aanvaringen met de ge staalde kaders, die maar geen afstand kunnen doen van hun manristisch-leninistische denkschema's. Afgelopen zon dag zei hij als burgemeester van het bankroete Berlijn een nieuw begin te willen maken. Gysi zal 'de drek opruimen' die zich on der de ex-burgemeester Eber- hard Diepgen (CDU) heeft op gehoopt in de politiek, de bank en de bouwwereld. De PDS wint met Gysi als lijst trekker gegarandeerd een groot aantal stemmen en hoopt boven de grens van 20 procent uit te komen. De opvolger van de ge vreesde communistische SED is in sommige Oost-Berlijnse wij ken al de grootste partij en is eu forisch over de beslissende rol die zij dezer dagen speelt in de Berlijnse politiek. SPD en Groe nen hadden afgelopen zaterdag de stemmen van de PDS nodig om de verguisde Diepgen ten val te brengen. Nu willen de voormalige kame raden meer, namelijk: directe burgemeestersverkiezingen. Hierin zou Gysi, de man die zegt bruggen te willen bouwen, een goede kans maken. Maar de overige partijen zijn, om voor de hand liggende redenen, tegen. Regeringsverantwoordelijk heid lijkt de PDS in de hoofd stad nauwelijks meer te kunnen ontgaan. Gedeeld Berlijn is de enige deelstaat die wordt gedeeld door Ossi's en Wessi's en voor het eerst bestaat de kans dat West-Duitsers door voormalige Oost-Duitse com munisten zullen worden gere geerd. Dat vooruitzicht vervult grote delen van de Duitse bevol king met afgrijzen. De Berlijnse PDS-voorzitter Petra Pau voor ziet daarom een modderge- vecht. Hoewel de PDS vorige week de hoog oplopende emoties pro beerde te kalmeren door te er kennen dat 'niets de doden bij de Muur kan rechtvaardigen', zet de CDU fel in tegen de 'commu nisten', die een 'putsch' zouden voorbereiden. GPD door Wierd Puk Zijn omvangrijke lichaam bonkt weer door de wandelgangen van de macht en het gezicht staat op oorlog. Ex-bondskan selier Helmut Kohl (71) is terug en hij wil Duitsland redden. Kohl, de CDU-man, be speurt een 'rood gevaar'. In Berlijn nog wel, de hoofdstad die zoveel jaren het symbool was van het westerse verzet tegen de opruk kende 'communistische horden'. In Berlijn dreigt de sociaal-democratische SPD, na de deelstaatverkiezingen komende herfst, een monsterverbond te sluiten met de PDS, de opvolger van de DDR-staatspar- tij SEDVoor Kohl, de kanselier van de een heid die wegens het schandaal rond de ille gale partijgelden naar de achtergrond was verdreven, een 'onverteerbare gedachte'. „Ik kan niet langer zwijgen"vertrouwde hij Bild en de tv-camera's toe. „De situatie in Berlijn is bijzonder beschamend. U weet: communisten zijn rood gelakte fascisten." Niet dat hij persoonlijk nog politieke ambi ties heeft, beweert Kohl. „Ik ben een oude partijsoldaat, een oldtimer. Ik wil niets meer worden." Hij zal zich inzetten voor de jonge Berlijnse CDU-kandidaat Frank Steffel (35), op openbare bijeenkomsten spreken en het pu bliek wijzen op de 'gevaarlijke intriges' van SPD en PDS, als zijn 'Berlijnse vrienden' hem dit vragen. Wachten kan hij nauwelijks. „Bij de Muur zijn Duitse burgers op bevel van het SED- regime doodgeschoten, alleen maar omdat ze van Duitsland naar Duitsland wilden. En nu, twaalf jaar slechts na de val van de Muur, wil de SPD met de opvolgers van die zelfde SED regeren! Mijn levenswerk was de eenheid van Duitsland en Berlijn. Dat zie ik nu bedreigd worden." Tot ergernis van veel partijgenoten oefent Helmut Kohl nog altijd invloed uit binnen de CDU. Zo zou hij hebben voorkomen dat zwaargewicht Wolfgang Schauble naar vo ren werd geschoven als christen-democra tisch kandidaat voor het burgemeester schap van Berlijn. Voor Schauble, die Kohl verwijt zijn carrière geruïneerd te hebben, en voor partijvoorzitter Angela Merkel, die Schauble steunde, was Kohls ingrijpen een regelrecht affront. PDS en SPD zijn van Kohls waarschuwin gen niet onder de indruk. „Ik herinner mij nog hoe bondskanselier Kohl de ex-com- munist Gorbatsjov zijn 'vriend' noemde en hem in de armen sloot", aldus SPD-kopstuk Montefering. „Dus hij moet nu niet zo schijnheilig doen." De Berlijnse PDS-leidster Petra Pau ver wijt Kohl 'achterhaald Koude Oorlogs-den- ken'. Pau: „De PDS laat in de Berlijnse wij ken al jaren zien dat wij een democratische partij zijn." GPD door Edith Lederer en Daniel Haney Twintig jaar nadat het eer ste geval van aids gedo cumenteerd werd, komen vertegenwoordigers van 180 landen volgende week naar New York voor de eerste VN- conferentie op hoog niveau over de ziekte. Onder de deelnemers zijn 24 rege ringsleiders, voornamelijk afkomstig uit Afrika, het we relddeel dat het hardst door de epidemie getroffen is. Vierentwintig miljoen van de ruim 36 miljoen mensen die nu met het aids-virus zijn be smet wonen in Afrika, maar de ziekte grijpt ook in Azië en Latijns-Amerika om zich heen. Volgens gegevens van de VN tellen vijf landen meer dan twee miljoen inwoners met aids of hiv - Ethiopië, In dia, Kenia, Nigeria en Zuid- Af ri ka - en is in vijf andere landen - Botswana, Lesotho, Swaziland, Zambia en Zim babwe - zeker een op de vijf volwassen inwoners besmet. De speciale zitting van de Al gemene Vergadering van de VN van 25 tot 27 juni is be doeld om politieke leiders aan te zetten tot actie en om de zeven tot tien miljard dol lar bijeen te brengen die vol gens secretaris-generaal Ko fi Annan j aarli j ks nodig is om de epidemie tot staan te brengen en te keren. Dat maar een paar westerse lei ders aan de bijeenkomst deelnemen, betekent volgens de Noorse VN-ambassadeur Ole Peter Kolby niet dat zij niet in het onderwerp geïnte resseerd zijn. De strijd tegen aids 'is een van de hoogste prioriteiten op de internatio nale agenda', zei hij. In de hele wereld zijn inmid dels 22 miljoen mensen ge storven aan de gevolgen van aids. De tragedie is afschu welijk, maar aids zou nog veel erger zijn geweest zon der de enorme wetenschap pelijke inspanning om de verwekker op te sporen, te ontdekken hoe het hiv-virus zich verspreidt en behandel methoden te bedenken.„De wetenschap mag trots zijn op zichzelf, maar niet blij", zegt mede-ontdekker van het vi rus dr. Robert Gallo. ..Wij hebben nooit een moment ge had waar we rustig konden terugblikken en zeggen 'We hebben het voor elkaar'." Mede door het werk van Gal lo kon bloed gescreend wor den, zodat de verspreiding van het virus door transfu sies voorkomen werd. Het legde de basis voor medicij nen waardoor aids met meer een doodvonnis op korte ter mijn was, maar een chroni sche ziekte met langere le vensverwachting. Het werk van Gallo heeft echter niet geleid tot een vaccin dat be smetting voorkomt, zoals sommigen in een bui van op timisme hadden voorspeld. Zonder het vaccin kon het aids-virus zich explosief ver spreiden in de armste delen van de wereld. Immuunsysteem Voor zover de onderzoekers nu kunnen overzien, is het onwaarschijnlijk dat er ooit een geneesmiddel tegen aids zal komen. De reden is dat het virus doordringt in het geheugen van het immuun systeem, de cellen die een re gister bijhouden van alle mi croben die het lichaam in een mensenleven ontmoet. Aids- onderzoeker Robert Sicilia- no denkt dat er wel 73 jaar of bijna een mensenleven over- heengaat voordat deze cellen volledig zijn afgestorven. Zijn collega David Ho meent dat de geheugencellen korter meegaan en door infectie van laag niveau constant worden vernieuwd. Hij is bezig met testen van een krachtig mid del om deze cyclus te door braken, waardoor de met aids besmette geheugencel len in twee of drie jaar tijd kunnen afsterven. Maar zelfs als deze strategie zou wer ken, bestaat de mogelijkheid dat hiv zich elders in het li- j chaam verstopt, zodat gene zing uitblijft. AP door Carine Neefjes Veel slachtoffers van huise lijk geweld doen geen aan gifte. Sommige vrouwen zijn bang voor represailles. „Maar ik ken ook veel vrouwen die zeg gen: 'Ik wil eigenlijk niet bij die man weg, want ik hou nog van hem.' Deze vrouwen willen hun relatie niet op het spel zetten", zegt PvdA-Kamerlid Annet van der Hoek, voormalig voorzitter van de Landelijke Werkgroep Huiselijk Geweld. Van der Hoek reageert hiermee op de Politiemonitor Bevolking 2001, waaruit blijkt dat ruim tachtig procent van de mensen die slachtoffer wordt van een geweldsdelict geen aangifte doet bij de politie. Het gaat hier om gedupeerden van straatroof, bedreiging en mishandeling, zo meldt het rapport. Het politie onderzoek specificeert echter niet welke slachtoffers nauwe lijks of geen aangifte doen. In de praktijk blijkt dat het voorna melijk gaat om mensen die ge confronteerd worden met huise lijk geweld. Volgens Kamerlid Annet van der Hoek, die 'huiselijk geweld' in portefeuille heeft, komt het soms ook voor dat vrouwen wel naar het politiebureau gaan om aangifte te doen, maar niet seri eus worden genomen. „Politie functionarissen kunnen heel terughoudend reageren als vrouwen vertellen dat ze door hun man zijn geslagen. Zo van: 'Ach mevrouw, dat komt in de beste huwelijken voor'. De da me in kwestie voelt zich dan niet serieus genomen waarna aan gifte uitblijft." Bij diverse poli tiekorpsen heeft de aanpak van huiselijk geweld inmiddels wel prioriteit. In Amsterdam zit op ieder bureau een speciale func tionaris die zich hiermee bezig houdt. Slachtofferhulp Volgens Slachtofferhulp Neder land doen veel mensen geen aangifte bij de politie omdat ze bang zijn uit de anonimiteit te treden. „Een verdachte heeft het recht op inzage in zijn eigen dossier. Als daar een getuigen verklaring in zit van een slacht offer, kan de dader wel achter zijn of haar adres komen. Som mige slachtoffers vinden dat zeer bedreigend. Zolang de ver dachte nog niet achter slot en grendel zit, kan hij wraak ne men. Voor verschillende mensen is die angst echt wel terecht", zegt Sjoerd Beumer, woord voerder van Slachtofferhulp Nederland. In sommige gevallen kan de angst voor represailles worden weggenomen, meent Beumer. „Bijvoorbeeld bij een slachtof fer van zinloos geweld op straat. Een dergelijk geweldsdelict is meestal niet doelgericht en de kans dat de dader nog een keer terugkomt is zeer klein. Als der gelijke slachtoffers van zinloos geweld aarzelen om aangifte te doen, zal ik zeker stimuleren om dat wél te doen." Volgens Beumer realiseren slachtoffers zich veel te weinig wat een aangifte kan opleveren. „De politie kan dan een straf rechtelijk onderzoek instellen en eventueel de dader aanhou den. Zonder aangifte kan de po litie geen kant op." Beeldvorming De Raad van Hoofdcommissa rissen (RvH) noemt het een 'slechte zaak' dat meer dan tachtig procent van de slachtof fers van geweldsdelicten geen aangifte doet. Hoewel angst voor represailles serieus moeten worden geno men, is er bij daders ook vaak sprake van bluf. „Neem dat in cident bij 'Barend en Van Dorp' waarbij Heli's Angels de studio binnenvielen en Henk van Dorp een blauw oog sloegen. Dit is openlijke geweldpleging, maar de televisiemakers durfden geen aangifte te doen. Voor de beeldvorming is dat heel slecht. De indruk blijft hangen dat die gasten iedereen maar op de bek kunnen slaan", aldus Cees den Bakker, woordvoerder van de Raad van Hoofdcommissaris sen. De raad vindt dat er meer wette lijke mogelijkheden moeten ko men om gebruik te maken van anonieme getuigenverklarin gen. In opdracht van de minister van Justitie onderzoekt een werk groep wat de mogelijkheden daartoe zijn. Den Bakker: „Bij een gevoelige zaak, bijvoor beeld een zedendelict, maakt de politie weieens gebruik van een anonieme getuigenverklaring. Maar uiteindelijk heeft de rech ter het laatste woord. Als die oordeelt dat de verklaring niet rechtsgeldig is, dan heeft zo'n anonieme getuigenis geen enke le zin." GPD De crisis in Indonesië woekert voort. Voor het vierde jaar wordt het toerisme geconfronteerd met angst voor rellen en bommen. In wat vroeger het hoogseizoen was, staan hotelkamers leeg. Jalan Jaksa, de straat in Jakarta waar rugzakrei zigers traditioneel wen nen aan warmte en tijds verschil, ligt er verlaten bij. door Theo Haerkens Of er soms een bom is ont ploft, vragen ze. „En zijn er ook nog rellen geweest van daag? Nou, nu schrik ik toch wel een beetje." De Britse Amy Frost (24) kijkt even bedrem meld naar Lucy (22). De zussen hadden zich geen zorgen ge maakt over problemen in In donesië. 's Avonds willen ze, zoals gepland, verder trekken naar Yogyakarta in Midden- Java. „Maar ja, wij blijven in het toeristisch gebied", her stelt de oudste zich rap. Het duo heeft eerst Thailand aangedaan. Via Bali en Lom bok gaan ze naar Nieuw-Zee- land om te werken. Later wil len ze via India weer terug. Gek vonden ze het al wel dat het rugzakkersstraatje bij uit stek, Jalan Jaksa in Jakarta, zo verlaten is. Er is nauwelijks een toerist te zien. Jalan Jaksa was tot mei '98, toen politiek geweld met een daverende klap een eind maakte aan het bewind van Soeharto en de mythe van de immer vriendelijke Indone siër, een levendig ontmoe tingspunt voor jongeren uit al le windstreken. Sindsdien zit de klad erin, en niet zo'n beetje ook. „Blue-café bij Jodi-hotel is dicht, Angies Café is dicht en het Asmat-café heet tegen woordig Q-café", somt En- dang op. Zij runt het Toerist Informationcentre, een reis- bureautje met internetcafé. „Het is nu eigenlijk hoogsei zoen en ik heb vandaag vier klanten gehad, samen goed voor 27.000 roepia. In de tijd van Soeharto hadden we ook al internet. Toen haalden we ge middeld 500.000 roepia per dag en dat was nog meer waard De straat in Jakarta, waar rugzakreizigers traditioneel wennen aan warmte en tijdsverschil, ligt er verlaten bij. foto Theo Haerkens/GPD ook." Ze lacht hartelijk: „Het lijkt wel of toeristen meer van Soeharto hielden." Afrossen In hotel Karya, met kamers voor vier tientjes het duurste van de straat, staan de tafels keurig gedekt. De televisie laat zien hoe een stuk of zes politie mannen een paar kilometer verderop een weerloze student afrossen en tegen het hoofd schoppen. „Ah... Oei....," ker men de kelners. Adji Taufik snapt wel dat toeristen zich niet meer zo aangetrokken voelen tot het Ri j k van Insulin de. Het hotel is nog half vol en dankt dat aan reisorganisaties uit Nederland, Duitsland, Frankrijk en de VS. „Het is wel weer minder dan vorig jaar", meldt hij„Maar de kleine hos tels hebben het nog moeilijker. Er zijn er verschillende bank roet, zoals de '36'." Reisagent Roberto Marpaung president-directeur van Ro- bertur Kencana speelt schaak op zijn computer. „Het is alle maal de schuld van de journa listen. Die geven een verkeerd beeld van het land vat hij zijn visie samen. Ook hij teert in op zijn kapitaal, maar metBatak- se trots: „Mijn dochters staan in de zaak, we houden de kos ten laag. Zelfs als er een aard beving komt, overleven wij nog!" Snurken En zo is het overal. Mevrouw Jumirah, eigenaresse van het simpele Bloemsteen-hostel, waar de receptionist onver stoorbaar ligt te snurken, heeft zes van de achttien kamers verhuurd. „Vroeger haalden we 80 procent bezetting." Aan sluiten denkt ze niet. „Ik blijf optimistisch en mijn kinderen zijn al groot, daar hoef ik niet meer voor te zorgen", knikt ze vriendelijk. Positief probeert ook Lili te blijven, die samen met haar zus de 'Cynthia Bookshop' drijft. Hier deelt de Aulapoc ket 'Geld en Overheid' broe derlijk een plank met 'Het Stille Licht' van Annie Ooster broek. Op de andere planken staat Finse, Japanse en Chine se lectuur. Reizigers verpatsen hier hun uitgelezen boeken en schaffen verse leesstof aan. Li- li, die ook doet in tijdschriften van een maand oud, prijst zich gelukkig dat ze onder haar klanten ook Indonesiërs telt en buitenlanders die in Jakarta wonen. Zelfs de man die leurt met na- maak-parfum is gauw klaar met het opmaken van de ba lans. Hij verkoopt twee flessen per dag tegen vroeger wel vijf: „Oei, het is slecht hoor, erg slecht." GPD Vakantie De helft van de Nederlanders zegt dit jaar op de vakantie te gaan. Bijna de helft van hen brengt zijn zomerverlof door bij familie of vrienden. Acht procent van de Nederlanders gaat naar het buitenland. Kamer vernieuwd De Tweede Kamer kan weer terecht in haar eigen ver nieuwde veigaderzaal. Tij dens de werkzaamheden, die een jaar duurden, werd in de Ridderzaal vergaderd. In de 'nieuwe' Tweede Kamer zijn er meer vergaderruimtes, de publieke tribunes is vergroot en bovendien zijn er meer mogelijkheden om te telefo- Zedeloosheid Om de 'epidemie der zede loosheid' in Enkhuizen tebe- strijden heeft de politie strenge maatregelen aange kondigd. Een 38-jarige man is reeds gearresteerd. Hij wordt verdacht van een reeks van zedenmisdrijven waar bij jongens en meisjes in de leeftijd van twaalf tot zeven tien j aar waren betrokken. Duitsers in bunker Poolse arbeiders hebben in de buurt van Gdynia een Duitse soldaat ontdekt die zes jaar in een bunker opge sloten had gezeten. Een an dere soldaat overleed tijdens zijn redding aan een hart aanval. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail. redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail' redgoes@pzc nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115)610724 E-mail redtern@pzc nl Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax, (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur- Tel (0118)484000 Fax (0118)470100. Abonnementen bij automatische incasso. (tussen haakjes prijs met acceptgiro) permaand 39,45 (nv.t) perkwartaal: 107,50 109,15) perjaar. 409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail; abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag: 2.00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2