PZC Schelpdiersector kruipt uit schulp Bosnisch gezin mag toch blijven OPRUIMING Primeur Oosterschelderegio met project cultuureducatie 15 V Een dagje vrij spel Leefbaar Middelburg haalt hard uit naar directeur van Arduin OLAZ bezint zich op keuze tussen eigen plannen en overname Vissers komen natuurbeschermers tegemoet in toekomstvisie a Gallat zeeuwse almanak Druipend MIDDEN OEN HAAG - De schelpdiersec- lor wil zich niet meer in een hoek laten drukken. Zij heeft gisteren het initiatief genomen om te laten zien dat zij streeft naar duurzame visserij in de Waddenzee en Oosterschelde. De Wadden vereniging en de Vo gelbescherming reageerden di rect sceptisch. Zij willen eerst boter bij de vis. De druk op de schelpdiersector, met name op de mechanische kokkelvisserij, is de laatste ja ren sterk toegenomen. Ondanks de sector sinds 1993 be heerst vist en in de Waddenzee grote gebieden voor schelpdier- Visserij zijn gesloten. Ook wordt er rekening gehouden met de voedselbehoefte van vogels. Dit nieuwe beleid wordt mo menteel geëvalueerd, waarvan de resultaten in 2003 worden verwacht. „Tot die tijd willen wij echter niet wachten", ver klaarde voorzitter D. Luteijn van de kokkelsector gisteren. „Eris nu sprake van een patstel ling. Daar willen we snel uitko men." De kokkel-, mossel- en oester sector hebben daarvoor eensge zind een aparte stichting opge richt, genaamd Ontwikkeling duurzame schelpdiervisserij (Odus). Die eensgezindheid zegt veel: de veelgeplaagde kokkel vissers worden niet in de steek gelaten. Odus heeft een toekomstvisie ontwikkeld voor de schelpdier sector Het eerste exemplaar Kas voor staatssecretaris Faber van Visserij. 'Uit de schulp', luidt de alleszeggende titel. Vistuig 5bl van maatregelen staan erin om de schelpdiervisserij te ver beteren en tegelijkertijd de na- luur in de Waddenzee te helpen. Zo werkt de kokkelsector aan een nieuw vistuig, waardoor de bodem minder wordt beroerd. Mosselvissers gaan meer sa menwerken, zodat de mossel- laadbestanden doelmatiger kunnen worden bevist. En zij willen gaan experimenteren donderdag 21 juni 2001 HnorHarmen van der Werf (Advertentie) fori; pARfr schoonheidsinstituut Leonie Wilderom langstraat 41Arnemuidcn Telefoon 0118 - 602506 met het verzaaien van mossel zaad om aan herstel van mossel- banken bij te dragen. De sector vraagt ook iets terug. Zij wil daar kunnen vissen, waar de mogelijkheden het best zijn. Zonder vogels te schaden. Het gesloten houden van grote gebieden in de Waddenzee heeft sinds 1993 toch weinig resulta ten opgeleverd. Met een gerich ter beheer kan meer worden be reikt voor natuur en visserij, zo is de verwachting. Staatssecretaris Faber juichte de toekomstvisie toe. Zij waar schuwde dat er ook daadwerke lijk iets mee moet gebeuren. „U moet er snel mee beginnen om vertrouwen te winnen." Luteijn hoopte op een open dia loog met de Waddenvereniging en Vogelbescherming over het plan. Die organisaties was het rapport ook al toegestuurd. De Waddenvereniging en de Vo gelbescherming nemen de uit nodiging echter niet aan. Zij lieten gistermiddag in een pers bericht weten dat zij niks voelen voor een open dialoog, zolang er geen sprake is van het herstel van mosselbanken tot het ni veau van begin jaren tachtig. Ook blijven zij vasthouden aan een verbod op de mechanische door Inqrid Huibers WISSENKERKE - Hoewel de Julianastraat in Wis- senkerke normaal gesproken ook niet echt een drukke verkeersader is, zorgden twee grote hekken er voor dat de plaatselijke jeugd gistermiddag tijdens de twaalfde nationale straatspeeldag helemaal niets te vrezen had. Speciaal voor hen was er een spelletjes- parcours uitgezet. Zo renden de kleintjes achter fel gekleurde hoepels aan en leefden de grotere kinderen zich uit met 'elastieken', het via een bepaald patroon sprongen maken in een strak gespannen dubbel elas tiek. Ook werd er gestoeprand, was er een zakloopparcours en werd het ouderwetse bliklopen weer in ere her steld. Op tal van plaatsen op de Bevelanden en Tholen werd gistermiddag de straatspeeldag gevierd. Zo konden kinderen in Kattendijke een sloopauto be schilderen, in Kortgene stonden er pannenkoeken en een wedstrijd stoepkrijten op het programma en Ka- pelle was het toneel voor een heuse zeepkistenrace. Kinderen aan het 'elastieken' in Wissenkerke. foto Willem Mieras IND krijgt zwartepiet toegespeeld in zaak Alemic Advertentie vanaf 17.30 uur de Brasserie Spaanse tortilla's (vegetarisch) 15,00 Zeeuws stoofvlees met frieten 20,00 Roodbaarsfilet garni ƒ25,00 vandaag taxatie oude munten en papiergeld Wil F.H. van Moll; hele dag volgens afspraak, bel 0118 - 886870 19.30 uur lezing Wil van Moll zaterdag 23 juni 14.30-16.30 uur een voorproefje... Internationaal Muziekfeest Exposities Reimond Kimpe Jackie Bongers Teeken Akadcmie Middelburg "ieuw: kaarten Cinecity nu ook verkrijgbaar 'n De Drvkkery kijk ook op www.bcsiewinkelvanncdcrlaml.nl door Barend Pelgrim VOGELWAARDE - Het Bosni sche gezin Alemic mag in Ne derland blijven. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft de familie een verblijfs status toegewezen. De hele zaak heeft echter voor veel beroering gezorgd. Zo wil len de Raad voor de Kinderbe scherming, het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) en de politie de samenwerking met de IND onder de loep nemen. Burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse maakte gisteravond in de gemeenteraad bekend dat het gezin een vergunning krijgt om in Nederland te blijven. Hij had echter weinig goeds te zeg gen over de aanpak door met na me de IND. Zo heeft Vogelaar vragen over het tijdstip waarop de Immigratiedienst met een beslissing komt, en ook over het traject dat door de IND bewan deld is. Hij was echter blij met de goede afloop. Aanvaring De affaire rond de Bosnische fa milie Alemic vormde afgelopen week aanleiding voor een fikse aanvaring tussen enerzijds de politie en de Kinderbescher ming en anderzijds de IND. De betrokken partijen hebben, sa men met het COA, besloten tot een grondige evaluatie van de gebeurtenissen om daarmee in de toekomst zulke grote misver standen te voorkomen. Volgens manager C. Murre van de Kin derbescherming Middelburg mag een zaak nooit meer zo uit de hand lopen zoals gebeurd is bij het gezin Alemic. Het COA zegt dat er formeel gezien geen enkele instantie in de fout is ge gaan, maar concludeert wel dat de onderlinge communicatie tussen de betrokken organisa ties sterk voor verbetering vat baar is. Woordvoerster D. Wil helm zegt dat het COA meer wil weten over het feit dat haar or ganisatie vooraf niet geïnfor meerd was over de actie in Vo gelwaarde. Afgelopen zaterdag werden de twee kinderen (7 en 9 jaar oud) van het gezin Alemicdoor de Kinderbescherming uit huis ge plaatst nadat beide ouders in hongerstaking waren gegaan. Het COA is als eerste in lijn ver antwoordelijk voor de familie, maar wist niets van deze ge beurtenis. Volgens Kinderbe scherming en politie was de situatie in het gezin dusdanig bedreigend voor de kinderen dat wel er op deze manier inge grepen móest worden. Nadat de Kinderbescherming met de kinderen uit Vogelwaar de was vertrokken, liepen de emoties in de woning van de fa milie Alemic zo hoog op dat de politie beide ouders geboeid af voerde en de man en vrouw voor behandeling gedwongen liet opnemen in de psychiatrische opvang in Kloetinge. De kinderen zijn inmiddels in een pleeggezin geplaatst. Dins dag is het echtpaar door de kin derrechter gehoord over de situ atie; daaruit heeft de rechter geconcludeerd dat de maatregel van uithuisplaatsing voorlopig van kracht blijft. Fouten Woordvoerder Murre van de Kinderbescherming plaatst kanttekeningen bij de behande ling van de familie Alemic door de Immigratiedienst. De IND zou het dossier van de Bosniërs herzien hebben omdat er sterke aanwijzingen waren dat er in de procedure voor de asiel- en ver- blijfsvergunningaanvraag fou ten gemaakt zijn in de beoorde ling van de stukken. Alija Alemic wees eerder al - tever geefs - op de gebrekkige behan deling van zijn aanvraag; dat was ook de reden dat hij drie we ken geleden een hongerstaking begon. Op dit ogenblik verblijft het echtpaar Alemic nog in Kloetinge. De IND was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. door Rolf Bosboom GOES - Een groot aantal orga nisaties gaat gezamenlijk wer ken aan leesbevordering en cultuurparticipatie in het voor bereidend middelbaar beroeps onderwijs (vmbo) in de Ooster schelderegio. Het vierjarige project, dat de naam Bazar heeft meegekregen, geldt landelijk als voorbeeld. Doel van Bazar is de leerlingen in het vmbo op een intensieve en aansprekende wijze in contact te brengen met boeken, kranten, (Advertentie) J/ DAMESMODE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN tijdschriften, poëzie, theater, film en andere vormen van kunst en cultuur. Vier jaar lang maken de leerlingen, van brug klas tot en met bovenbouw, ken nis met het project. Bazar houdt een intensieve samenwerking in op het gebied van leesbevorde ring, literatuuronderwijs en media- en cultuureducatie. De partners komen dan ook uit uit eenlopende sectoren: de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg, de openbare bibliotheken van Goes, Reimerswaal en Zierik- zee, Scoop (het Zeeuws insti tuut voor zorg, welzijn en cultuur), het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland, het Centrum voor de Kunsten van het Regionaal Opleidingen Cen trum (ROC) Zeeland en de gemeenten in de Oosterschelde regio, verenigd in het Samen werkingsverband Welzijnszorg. Het project begint komend schooljaar op het Buys Ballot College en Groot Stelle, allebei in Goes. In het schooljaar 2002- 2003 volgen de andere vmbo- scholen op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Er zijn activiteiten zowel in de klas als buiten de school, met bijvoor beeld bezoeken aan de biblio theek, het theater en de bio scoop. De docenten Nederlands en Culturele en Kunstzinnige Vorming worden nauw bij de uitvoering betrokken. Er wordt gebruik gemaakt van lesmateriaal dat de landelijke Stichting Lezen heeft ontwik keld. De stichting ondersteunt Bazar ook met een bijdrage van 196.000 gulden. De provincie Zeeland heeft 228.000 gulden gegeven. Nog eens 30.000 gul den is afkomstig van het Sa menwerkingsverband Wel zijnszorg. Grootschalig De betrokkenen beschouwen het project als bijzonder vanwe ge de grootschalige samenwer king: zes gemeenten, zeven scholen en zeven organisaties. Landelijk wordt Bazar gezien als een voorbeeld om later ook elders in te voeren. Ook op andere fronten in de re gio wordt nogal wat geld geïn vesteerd in kunst- en cultuure ducatie op zowel het basis- als het voortgezet onderwijs. Er loopt tot en met 2003 een drieja rig project, waarvoor de zes ge meenten samen 265.000 gulden hebben uitgetrokken. Aanvan- kokkelvisserij en een sanering van de hele schelpdiersector is 'onvermijdelijk'. Die reactie leek Luteijn ver wacht te hebben. Hij zei vante- voren al: „Het is uiteindelijk de politiek die zal moeten beslis sen." door Roelf Reinders MIDDELBURG - Leefbaar Middelburg uit forse kritiek op Arduin-directeur P. van den Beemt. Volgens de partij wekt Van den Beemt de indruk niet persoonlijk geschokt te zijn door het badincident waarbij een Arduin-cliënte om het leven kwam. Verder zou hij met zijn ongenuanceerdheid de toe komst van Arduin schaden en personeel wegjagen. Leefbaar Middelburg voelt zich geroepen te reageren op de brief die Van den Beemt zijn perso neel na het badkamerincident stuurde. Bij dit ongeluk kwam de 44-jai-ige Arduin-cliënte Ti neke Bimmel om het leven nadat zij in een bad met gloeiend heet water was gezet. In de brief schrijft Van den Bee mt dat de betreffende medewer kers niets te vei-wijten valt, dat het iedereen had kunnen over komen en roept hij op de tegen standers van het Arduin-veran deringsproces te 'bekeren'. In twee open brieven aan Van den Beemt die gisteren zijn ver spreid trekt Leefbaar Middel burg fel van leer tegen Van den Beemt en zijn optreden. De eer ste is het felst van toon. „Er is al jaren gedonder in die tent", licht de opsteller van de brief, raads lid R Ki-aan, toe. „Het ideaal van Arduin wordt iedereen door de strot geduwd. Verpleegkundigen worden ver vangen. Alles mag daar. Ge waardeerde medewerkers gaan weg, dat kan toch niet?" Van den Beemt weigert op de open brief te reageren. „We discussiëren niet via de media", aldus zijn woordvoerder. Proces Later meldt Kraan dat Leefbaar Middelburg de open brief in- trekt. „Hij geldt niet meer. An ders heb ik een proces aan m'n broek." Volgens Kraan heeft voorzitter J. vanderDoef van de raad van toezicht van Arduin met een rechtszaak gedreigd. Er zouden te grove bewoordingen zijn gebi'uikt. Van der Doef ontkent stellig met een ï-echtszaak te hebben ge dreigd. „Het is te gek voor woor den dat ik zou heb gedreigd"al dus de oud-burgemeester van Vlissingen. „Dat is niet aan de orde." Hij zegt dat hij met Kraans partijgenoot H. Akdag over de open brief heeft gebeld. „Die had de open brief niet eens zelf gelezen." Dat klopt, zegt Akdag. Hij zegt dat Kraan de open brief 'in on derling vertrouwen' heeft ge schreven en verstuurd. Volgens Akdag heeft Van der Doef hem in het telefoongesprek gezegd dat de open brief 'onaanvaard baar' is. „Als ik de brief niet zou intrekken, zou ik met hem te maken krijgen. Ik zou dan de consequenties moeten aanvaar den." Akdag voelt zich 'gechan teerd'. Hij zegt wel dat Van der Doef het woord rechtszaak niet heeft genoemd. Akdag heeft contact met zijn juridisch advi seur- opgenomen om tot een nieuw geformuleerde open brief te komen. Bonifatius Die tweede open brief is gister avond verspreid. Daarin zijn harde uitlatingen uit de eerste brief over Van den Beemt afge zwakt. Leefbaar Middelburg zegt nu diep te betreuren dat de directeur de indruk wekt niet persoonlijk geschokt te zijn door het badincident. Verder zou Van den Beemt met zijn ongenuanceerdheid de 'zo broodnodige communicatie' in de weg staan, het uitvoerings traject van het model-Arduin verpesten en medewerkers weg jagen. Akdag en Kraan schetsen de Ar duin-directeur als 'een soort daadkrachtige, ongenuanceer de Bonifatius' die door de ge zondheidszorg raast. „Wij zijn de laatsten om te ont kennen dat er, om zaken werke lijk te veranderen, een Bonifati us nodig kan zijn. Maar wij zijn wellicht de eersten die u er op moeten wijzen, dat bij voortdu rende daadkrachtige ongenu anceerdheid van uw kant, Dok- kum in overdrachtelijke zin mogelijk dichterbij is dan u denkt." kelijk gingen zij ervan uit dat de provincie hetzelfde bedrag op tafel zou leggen, maar dat ging niet door. Onlangs heeft de pro vincie laten weten toch in totaal 150.000 gulden bij te dragen. Het bijna afgelopen schooljaar is een begin gemaakt met de in voering van de zogeheten cul tuurmenu's op de basisscholen in de gemeenten Borsele, Kapel- Ie en Noord-Beveland, waarbij in de klas wordt gewerkt aan bijvoorbeeld beeldende kunst. Komend schooljaar volgen de scholen in de gemeenten Goes, Reimerswaal en Schouwen- Duiveland. De kinderen gaan ook op bezoek bij kunstenaars in hun ateliers. De leerlingen in het voortgezet onderwijs krij gen activiteiten in de vorm van workshops aangeboden. Ook worden culturele activiteiten buiten schooltijd gestimuleerd, zoals theater-, muziek- en inter netwerkplaatsen, instuifate- liers en speciale voorstellingen en tentoonstellingen. Het project is opgezet door het Samenwerkingsverband Wel zijnszorg. Dat werkt nauw sa men met Scoop, ROC Zeeland en instellingen zoals musea, de muziekschool en 't Beest. door Maurits Sep NIEUWDORP - Het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijde- ring Zeeland (OLAZ) in Nieuw- dorp neemt tot half september de tijd voor een vergelijking tus sen de eigen toekomstplannen en het overnamebod dat Delta Nutsbedrijven heeft uitge bracht. Dat moet uitwijzen wat het beste is voor de gemeenten, die eigenaar zijn van het OLAZ. Het bestuur van het OLAZ heeft nog enkele brandende vragen over het bod van Delta. Volgens directeur P. Louwman moet er meer duidelijkheid komen over de ontwikkeling van de tarieven voor de afvalverwerking. „Daarvan is door Delta alleen een richting aangegeven. Het punt is dat de tarieven nu gelijk zijn aan de kosten, omdat de ge meenten er geen winst op hoe ven te maken. De vraag is of dat zo blijft onder een commerciële onderneming als Delta." Meer duidelijkheid moet er ook komen voor het personeel .Delta heeft aangegeven dat alle mede werkers hun baan behouden. Zij komen wel onder een andere CAO te vallen, maar die zou, volgens Delta, niet slechter zijn degene die zij nu hebben. „Wij willen de exacte verschillen be zien", zegt Louwman. Van belang voor de gemeenten is bovendien de invloed die zij krijgen op het afvalbeleid, zegt Louwman. Het OLAZ is een ge meenschappelijke regeling van alle Zeeuwse gemeenten. Zo kunnen zij hun beleid over de omgang met afval (preventie, inzameling, verwerking) op el kaar afstemmen. Louwman: „De vraag is, als de inzameling en verwerking worden overge dragen aan Delta, moet er dan nog een gemeenschappelijke re geling zijn om het afvalbeleid te coördineren? Of is die niet meer nodig? Ook daar moet een ant woord op komen." De verduidelij kingen op het bod van Delta en de vergelijking er van met de eigen plannen moe ten in september klaar zijn. Het algemeen bestuur van het OLAZ kan dan in oktober een keuze maken voor één van bei de. Delta wil uiterlijk 1 januari 2002 eigenaar worden van het OLAZ. Zij is bereid daarvoor 74 miljoen gulden te betalen. (Advertentie) elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 Bij ome Lou uit Heinkens- zand is 't altijd netjes. Daar heeft hij interieurverzorgster Ina voor. Laatst had ome Lou visite. Ina zorgde voor koffie, en maakte nog even een praatje met het bezoek, alvo rens weer aan de schoon maak te gaan. Aan de kap stok hing nog een vuile jas. Ze dacht: „Weet je wat, deze kan ook nog wel even in de was." Dus pakte ze het kledingstuk vast, haalde ze de zakken leeg, en deponeerde de in houd op de keukentafel. Met de jas in de wasmachine, ging ze verder met stofzuigen. Klaar met dat karwei hing ze de jas aan de drooglijn en stapte de woonkamer binnen met de vraag of er nog koffie moest zijn. Langs haar neus weg informeerde ze ook nog even waarom ome Lou met zoveel geld in zijn zakken liep. Die antwoordde dat dit niet kon. Want als hij geld heeft, grapte hij richting be zoeker, dan verdwijnt dat meteen in de ouwe sok. Er werd nog even hartelijk om gelachen, waarna beide he ren weer verder gingen met hun gesprek. Maar toen het bezoek naar huis wilde, was zijn jas kwijt. Het kledingstuk hing drui pend aan de waslijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29