Netelenbos steunt tunnel Sluiskil PZC Tot 500, voordeel! 0,T A pronov Nederland zoekt troepen voor missie Macedonië Israël schort uitvoering bestandsplan op BelCompany Zeeuwen voelen zich het veiligst preekuur voor ondernemers Baby Frankrijks oudste moeder verwekt door broer Eigen bijdrage uit Zeeland trekt minister over de streep Heijmans aast op bouwpoot HBG Oud geschrift keert terug Schalken wint, Wessels verliest De wereld vanaf een skateboard Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 I I I I I I I I EP Motorrijders zetten vangrails op de agenda PvdA acht EPZ verplicht kerncentrale te sluiten O OO T— 112° NW 4 Frisser Er zijn enkele wolkenvelden en het blijft droog. De noordwester is matig en de temperatuur wordt rond 18 graden. Reageer voor 13 juli en maak een vrijblijvende advies afspraak en maak daardoor kans op de veelgeprezen Comforto X-99! inteneurbouw jro^ctinnchting bv 244e jaargang no. 145 donderdag 21 juni 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie buitenland LONDEN - De 62-jarige Fran se stouw, die vorige maand de oudste moeder van het land werd, heeft voor nog meer ont zetting gezorgd in haar vader land. Zij heeft namelijk gezegd dat haar broer de biologische vader van de baby is, zo meldde de Britse zender BBC gisteren. De manier van kunstmatige bevruchting (IVF) waardoor de 62-jarige zwanger werd is in Frankrijk verboden voor vrou wen in de overgang. Daarom reisde ze af naar de Verenigde Staten, waar oudere vrouwen wel worden geholpen. De broer heeft nog een tweede baby ver wekt door kunstmatige be vruchting bij een Californische vrouw. Die baby is inmiddels ook geboren en komt binnenkort bij de 62-jarige Franfaise, haar broer en hun tachtigjarige moeder wonen. De Franse gaf toe dat zij de art sen in de VS voor de gek heeft gehouden door te zeggen dat zij en haar broer waren getrouwd. Vanuit de Amerikaans kliniek waar de behandeling plaats vond werd meegedeeld dat men in de toekomst zal vragen naar het trouwboekje. ANP Het Brabantse bouwbe drijf Heijmans wil een bod doen op de bouwactivitei ten van het Rijswijkse Hollandsche Beton Groep. HBG heeft in een eerste reactie laten weten zich te beraden. Beide be drijven werken in Leid- schendam (foto) aan een nieuw- 11 bouwproject. Het oudste bekende archiefstuk uit Middelburg keert na twee eeuwen terug naar de Zeeuwse hoofdstad. De brief van het ge meentebestuur uit 1298 is vorig jaar ontdekt in Frankrijk. Met de financiële bijdragen van sponsors en de Stichting Vrienden van het Zeeuws Archief is het nu ij g teruggekocht. Het was een prachtig affi che geweest. Maar de Spanjaard Robredo voor kwam in Rosmalen een Nederlandse kwartfinale tussen Wessels en Schal ken (foto). Wessels verloor met 6-7 4-6. Robredo speelt nu tegen Schalken, die met 7-6 6-3 vandeTsjechZib T A won In de Vleeshal in Middelburg is tot en met 12 augustus de ten toonstelling This is the flow te zien. De expositie, ingericht door een groepje skateboarders die ook ontwerpen, laat hun aparte kijk op de werkelijkheid zien. Een skater kijkt anders naar architectuur (welke mogelijkheden biedt een gebouw om skatetrucs uit te halen)maar er is ook rond het skateboar den een aparte cultuur ontstaan. Deze tentoonstel- ling biedt een kijkje in deze wereld van het skate- boarden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; financiën en economie: 9, 10 en 11; sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst en cultuur: 23, 24,25,27 en 28 door Jaco van Lambalgen en Hetty van Rooij DEN HAAG - Nederland gaat na of het manschappen kan le veren voor een eventuele NAVO-operatie in Macedonië. „De chef-defensiestaf brengt de mogelijkheden in kaart", kon digde minister De Grave van Defensie gisteren aan. „Dat be tekent niet dat we al besloten hebben mee te doen." De NAVO verklaarde gisteren militairen naar Macedonië te willen sturen om de ontwape ning van Albanese rebellen in de gaten te houden, mits Macedo nië en de Albanezen daarover een politiek akkoord sluiten. „Het zou een kortlopende ope ratie zijn", aldus De Grave. „Ik verwacht dat het zal kunnen", zei hij over de inzet van Neder landse militairen. Dat er in deze tijd net honderden terugkeren van vredesoperaties in Ethio pië, Eritrea en Cyprus houdt niet automatisch in dat Defen sie dus voldoende mensen be schikbaar heeft om uit te zen den. „Juist niet, zij zijn net zes maanden uitgezonden en moe ten nu weer even in Nederland blijven." Er ligt ook nog geen concreet verzoek van de NAVO. Brigade Een NAVO-woordvoerder schatte gisteren dat een eventu ele missie in Macedonië 'eerder zes weken dan zes maanden' zal duren. De NAVO gaat ervan uit dat er een brigade van driedui zend militairen nodig is.GPD (Advertentie) voorletters:m/v straat:nr. c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: 3-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: 8 713214"000002 -ij' noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 39,45) c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 125 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Dat stelt PvdA-Kamerlid J. J. Feenstra aan de vooravond van de rechtszaak, morgen, waarin de rijksoverheid van EPZ eist dat zij Borssele volgens een af spraak uit 1994 alsnog eind 2003 dicht doet. EPZ voelt zich niet gebonden aandie afspraak, omdat die niet rechtstreeks met het bedrijf is gesloten, maar met de SEP, de toenmalige koepel van elektri citeitsproducenten. EPZ nam wel deel aan de SEP. Of de rech ter daar rekening mee zal hou den, durft Feenstra niet te voor spellen. pagina 16: EPZ kan omgaan met spanning Een Israëlische kolonist en twee militairen staan bij het bedekte lichaam van Iliya Krivitz. De 59-jarige kolonist is gisteren doodgeschoten bij een aanval in de buurt van de joodse nederzetting Homesh op de Westelijke Jordaanoever. foto Eitan Hess-Ashkenazi/AP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het Israëlische ka binet heeft gisteren besloten de uitvoering van de bestands- (Advertentie) overeenkomst met de Palestij- nen op te schorten, uit protest tegen het voortgaande geweld. Dat betekent dat het Israëlische leger zich voorlopig niet terug trekt naar de posities die het in nam in september vorig jaar, vlak voor het uitbreken van de Palestijnse Aksa-intifada. Israël en de Palestijnen blijven elkaar beschuldigen van het schenden van het bestand. Gis termiddag kwam een Israëli sche kolonist om het leven toen zijn auto werd beschoten op de Westelijke Jordaanoever. Hij is de derde dode onder de kolonis ten binnen twee dagen. Bij een wegversperring bij Ramallah, eveneens op de Westoever, scho ten Israëlische militairen een Palestijn dood. De man zou zich verdacht hebben gedragen. Volgens de Palestijnen heeft Is raël nog bijna niets uitgevoerd van de maatregelen die het had moeten nemen in het kader van het bestandsplan van de Ameri kaanse CLA-directeur Tenet. Is raël zou de vele nog bestaande wegblokkades gebruiken om op grote schaal Palestijnen te ar resteren. President Arafat zei gisteren in Cairo dat Israël liegt als het zegt dat het zich aan het bestand houdt. „Het probeert alleen maar de wereldopinie om de tuin te lei den", verklaarde hij. „De Israë liërs vuren nog steeds met tanks en machinegeweren, ze gebrui ken nog altijd internationaal verboden wapens en de kolonis ten plegen hun misdaden onder de bescherming van het Israëli sche leger." GPD (fo Vakantie Voordeel Weken Check nu in bij BelCompany: tot 500.' extra voordeel! (^bertel Nu exclusief bij BelCompany O vodafone tot vier maanden geen abonnementskosten bij een nieuw Libertel-Vodafone abonnement! Daarnaast krijgt u ook nog eens tot 100,- korting op uw factuur. Nokia 3330 Trilfunctie Voicedial Verwisselbare covers WAP <55) <35? m. 2-|arig Libcrtel 120 at door Henk Postma MIDDELBURG - Nergens in Nederland voelen mensen zich veiliger dan in Zeeland. Dat blijkt uit de Politiemonitor, het tweejaarlijks onderzoek naar het functioneren van de politie in Nederland. Die gevoelens sporen met de feiten. Want bijna alle vormen van slachtofferschap komen in Zeeland minder vaak voor dan in de rest van het land. Er zijn minder inbraken, er wordt minder gestolen en minder vernield. Maar het is niet alles rozegeur en maneschijn. Er vinden meer verkeersongeval len plaats, en mishandeling komt ook nog al eens voor. De Zeeuwse politietop presen teerde de cijfers gistermiddag glimmend van trots. Plaats vervangend korpschef F. Goudswaard waande zich een deelnemer aan de Olympische Spelen die beladen met me dailles huiswaarts was ge keerd. De Zeeuwse burger blijkt erg tevreden over het op treden van Goudswaards mensen. Slechts in twee ande re regio's bestaat nog meer waardering voor de politie. Twee jaar terug moest het Zeeuwse korps wat dat betreft nog met een elfde plaats ge noegen nemen. De stijgende waardering voor het optreden van de Zeeuwse politie komt niet voort uit een coulanter optreden van het korps. Want vrijwel nergens worden meer bekeuringen uit gedeeld dan langs de Schelde- boorden. Alleen in Twente worden nog vaker burgers op de bon geslingerd. Waarne mend korpschef Goudswaard telde z'n zegeningen: „Weheb- ben goud en zilver en brons binnengehaald. Boven verwachting Hij schrijft het succes voor een groot deel toe aan de wijkge- bonden aanpak waartoe de politie in Zeeland is overge gaan. „Het instellen van wijk teams per gemeente en het in richten van bureaus hiervoor in elke gemeente dragen bij tot het verminderen van de buurt problemen en aan betere con tacten tussen de inwoners en de politie. De resultaten zijn boven verwachting." Het in braakrisico, zowel wat betreft woningen als auto's, daalt in Zeeland al jaren, en behoort tot de laagste in het land. Over diefstal van fietsen wordt nog steeds veel geklaagd. Toch worden in Zeeland veruit de minste fietsen gestolen. Slachtoffers van delicten zijn in Zeeland wat eerder geneigd daarvan aangifte te doen dan in de rest van het land. Zoals gisteren gemeld durft ruim tachtig procent van de Neder landers die slachtoffer worden van een geweldsdelict geen aangifte te doen uit angst voor wraak door de dader. In Zee land zijn dat er nauwelijks minder. Maar de afgelopen twee jaar steeg het percentage aangiften hier wel met vier procent. Zeeuwen voelen zich steeds minder vaak bedreigd. De tevredenheid van de Zeeuwse bevolking komt niet voort uit een goede paraatheid van de politie. Want die is in deze provincie middelmatig. Maar ook wat dat betreft werd enige vooruitgang geboekt. Wat betreft beschikbaarheid rukte het Zeeuwse korps op van een 24ste naar de 15de plaats. In een dunbevolkte provincie als Zeeland lukt het de politie niet altijd en overal aanwezig te zijn. Amsterdam mers komen 36 keer vaker een agent tegen dan Zeeuwen. Ha genezen zien 2 0 keer vaker een agent. Rapport De cijfers zijn gebaseerd op een enquête onder 88.000 Ne derlanders, van wie bijna 4300 Zeeuwen. Later dit jaar komt de Zeeuwse politie met een rapport waarin de cijfers per gemeente zijn gespecificeerd. De uitkomsten daarvan wor den in oktober besproken tij dens een mini-symposium, bedoeld om de gemeente- en wijkgerichte aanpak verder te verbeteren. pagina 2: weinig aangifte na geweld in gezin GRONINGEN - De Motorrij ders Actie Groep wil dat Neder land in navolging van de Noor wegen maatregelen neemt om de vangrails langs wegen veili ger te maken voor motorrijders. Uit Europees onderzoek blijkt dat de geleiderails verantwoor delijk zijn voor tien tot vijftien procent van de dodelijke onge lukken met motorrijders. In Ne derland vielen in de periode van i995 tot 1998 23 doden door :otsingen met de paaltjes waar- :p de vangrails staan. GPD doorHarmen van der Werf DEN HAAG - Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat is om. Zij is be reid zich in te zetten voor aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Zij is overstag ge gaan, omdat de provincie Zeeland en havenschap Zeeland Seaports samen veertig miljoen gulden willen bijdragen. De gedeputeerden J. Hennekeij (WD, verkeer) en D. Bruinooge (PvdA, havens) kwamen giste ren met die boodschap terug uit Den Haag na overleg met Nete lenbos. Ze waren dolblij. „Het resultaat is boven verwach ting", meldde Hennekeij. Netelenbos liet vorige week in de Tweede Kamer al doorsche meren dat ze de provincie Zee land tegemoet wilde komen, maar zeker was dat niet. Giste ren heeft zij klip en klaar duide lijk gemaakt dat zij bereid is mee te werken. Zij is gechar meerd van de financiële bijdra ge die de 'regio' wil leveren. De NV Westerscheldetunnel, waarvan Rijk en provincie de aandeelhouders zijn, zal direct bij het project worden betrok ken, zo is de bedoeling. „De mi nister wil de kennis en kunde die bij de NV aanwezig is, inzetten voor de tunnel bij Sluiskil", al dus Hennekeij. De kosten van de tunnel onder het Kanaal Gent-Temeuzen, ter vervanging van de huidige brug, bedragen zo'n 350 miljoen gul den. Er moet dus nog behoorlijk wat geld gevonden worden. Hennekeij en Bruinooge hebben daar suggesties voor gedaan, waarvan verlenging van de tol- periode van de Westerschelde tunnel de meest voor de hand liggende is. De tolperiode is nu gesteld op dertig jaar. Netelenbos heeft toegezegd over het tunnelproject Sluiskil op korte termijn te gaan praten met haar collega Zalni van Fi nanciën. Die zal het licht op groen moeten zetten. Als dat ge beurt, wil Hennekeij direct be ginnen met het opstellen van een milieueffectrapportage (mer). Procedures en grondaankopen zullen nog geruime tijd in beslag nemen. Wat betreft de uitvoe ring van het werk mikt Hennek eij op 2007-2008. DEN HAAG - Elektriciteitspro ducent EPZ heeft de morele ver plichting de kerncentrale Bors- 5cle31 december 2003 te sluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1