Musici vrezen einde Concertzaal PZC PZC Basisschool onthult uniek klimtoestel Onderzoek naar invulling nieuwe haventerreinen Speelgoedrolstoel voor poppenhoek Hutten bouwen op bouwspeelplaatsen Project Bazar brengt vmbo-scholieren in contact met cultuur Goes verplicht portier bij deur nachtcafé Nieuwe schouwburg krijgt nooit zo'h goede akoestiek, denkt Zeeuws Orkest Vlissinger mag half jaar niet rijden 19 Halfjaar cel voor afperser Personeel mee met EDC Werkstraffen voor jeugdzonden Geen aparte tarieven toeristentax Vrijspraak voor chauffeur donderdag 21 juni 2001 rfnnrRichard Hoving MIDDELBURG - Het Zeeuws Orkest vreest voor het einde van de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. De musici denken dat de gemeente na de bouw van een nieuwe schouwburg af wil van de topzaal in de Singel- straat. Volgens wethouder R. Visser van cultuur is de zorg van liet orkest ongegrond. Om de exploitatie van de nieu we schouwburg aan de Zuidsin- gel te dekken, wil het college van burgemeester en wethou derseen deel van de Concert- en Gehoorzaal verkopen. Het gaat om het deel van het gebouw aan de voorzijde en de naastgelegen dienstwoning. Volgens het bestuur van het Zeeuws Orkest pakken donkere wolken zich samen boven de Concert- en Gehoorzaal. Be richtgeving, dat de voorzijde van het gebouw weer als woon huis ingericht zou worden, be vestigt de vrees, dat daarmee de functie van de Concertzaal voorgoed teneinde zou zijn." Het bestuur wijst de Middel burgse gemeenteraad, die maandag beslist over de bouw en financiering van de nieuwe schouwburg, in een brief op de akoestiek van de Concertzaal. Solisten en topmusici uit bin nen- en buitenland roemen vol gens het orkest de zaal. „In deze kringen valt te beluisteren, dat Middelburg zich gelukkig mag prij zen met het bezit van een 'j u- weel van een concertzaal'." Het nieuwe theater wordt uitge- GRIJPSKERKE - De rolstoel van de zesjarige Bruce is niet langer de enige in de klas van groep twee van de Bergpad- school in Grijpskerke. Sinds gisteren heeft de klas een speel goedrolstoel. Leerlingen van praktijkschool Het Bolwerk in Middelburg overhandigden de stoel gisteren aan de leerlingen. De miniatuurrolstoel is bedoeld om kinderen te helpen hun han dicap te accepteren. Door met de kleine stoeltjes te spelen, bij voorbeeld in de poppenhoek, kunnen de kinderen hun erva ringen verwerken. Bruce Mott was erg in zijn nopjes met het nieuwe speelgoed. Glunderend nam hij het in ontvangst. Zelf heeft hij net een nieuwe rol stoel. „De rugleuning kan ook kiepen, dan kan je een beetje slapen", legde hij aan de andere kinderen uit. „Mijn rolstoel is niet zo sloom." Als hij in zijn ou de stoel reed, moest hij altijd worden geduwd. In het nieuwe sportmodel kan hij zelf het tem po bepalen. Echt hard rijden is rust met een zogenoemd 'acous tic control system' om klassieke concerten mogelijk te maken. Het Zeeuws Orkest verwacht weinig van het systeem. „Zelfs met een aangepast, zeer kost baar akoestisch systeem in de schouwburg zou de akoestiek van de Concertzaal nooit geëve naard kunnen worden." helaas niet mogelijk, want dan 'klapt hij op zijn zij'. De klasgenoten van Bruce on derwierpen het speelgoed aan een testrit. De pop die de rol stoel mocht uitproberen gleed er GOES - De Goese binnenstad krijgen de verplichting een por tier bij de deur neer te zetten. Voor de andere horecagelegen heden wil de gemeente de situa tie per geval beoordelen. De gemeente werkt aan de mo gelijkheid om portiers bij disco theken en cafés verplicht te kunnen stellen. De verplichting een portier te hebben kan de ge meente opnemen in de exploita tievergunning, die binnenkort wordt ingevoerd. In welke ge- Volgens wethouder R. Visser (AOV/Unie55+, cultuur) is de zorg van het Zeeuws Orkest on gegrond. Van afstoten van de Concert- en Gehoorzaal is be slist geen sprake, zegt hij. De verkoop van een deel van het ge bouw en de dienstwoning heb ben volgens de wethouder geen invloed op het voortbestaan van steeds uit, maar verder werd hij goedgekeurd. Bruce had nog wel wat commentaar. „Je kunt er eigenlijk niet mee spelen, want hij kiept achterover", zei hij, bezorgd over de gezondheid vallen dat gebeurt, wilde het college aanvankelijk per geval beoordelen. De raadscommissie algemene zaken liet gisteravond weten dat wat te vaag vinden. Meerdere commissieleden pleit ten er daarom voor portiers ver plicht te stellen bij de nachtza ken. de cafés die ontheffing hebben om ook na twee uur 's nachts open te zijn. Burgemeester D. van der Zaag sprak van een 'teer punt', maar was het ermee eens dat eenvou dige en heldere richtlijnen zin vol zijn. de zaal. Het college van B en W is ook voornemens de Kloveniers doelen te verkopen. Dit gebouw komt leeg te staan door het ver trek van de stichting Nieuwe Muziek naar de Grote Kerk in Veere. In de gemeenteraad be staan bezwaren tegen het afsto ten van de beeldbepalende Klo veniersdoelen. van de pop „En je kan hem ook niet zo goed duwen." Toch was hij onder de indruk. De stoel ste vig vasthoudend, vroeg hij de juf of hij hem een nachtje mee naar huis mocht nemen om hem aan zijn zus te laten zien. Tot zijn grote opluchting vond de juf het goed. De leerlingen van Het Bolwerk hebben tien speelgoedrolstoe len gemaakt. Die worden door de afdeling ambulante hulpver lening van mytylschool De Sprienke uit Goes uitgeleend aan basisscholen. Voor de leer lingen van het Bolwerk was het maken van de stoeltjes onder deel van hun schoolprogramma. Ze zijn bij De Sprienke geweest om te kijken hoe een rolstoel in elkaar zit en om kennis te ma ken met kinderen met een han dicap. De school in Grijpskerke is de enige die een rolstoel mag houden. De Sprienke wil het project graag uitbreiden met een leskist over handicaps. De kist moet materiaal en informa tie bevatten voor de onderbouw van basisscholen die te maken hebben met kinderen in een rol stoel. door Rolf Bosboom GOES - Een groot aantal orga nisaties gaat gezamenlijk wer ken aan leesbevordering en cultuurparticipatie in het voor bereidend middelbaar beroeps onderwijs (vmbo) in de Ooster- schelderegio. Het vierjarige project, dat de naam Bazar heeft meegekregen, geldt landelijk als voorbeeld. Doel van Bazar is de leerlingen in het vmbo op een intensieve en aansprekende wijze in contact te brengen met boeken, kranten, tijdschriften, poëzie, theater, film en andere vormen van kunst en cultuur. Vier jaar lang maken de leerlingen, van brug klas tot en met bovenbouw, ken nis met het project. Bazar houdt een intensieve samenwerking in op het gebied van leesbevorde ring, literatuuronderwijs en media- en cultuureducatie. De partners komen dan ook uit uit eenlopende sectoren: de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg, de openbare bibliotheken van Goes, Reimerswaal en Zierik- zee, Scoop (het Zeeuws insti tuut voor zorg, welzijn en cultuur), het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland, het Centrum voor de Kunsten van het Regionaal Opleidingen Cen trum (ROC) Zeeland en de gemeenten in de Oosterschelde- regio, verenigd in het Samen werkingsverband Welzijnszorg. Buiten Het project begint komend schooljaar op het Buys Ballot College en Groot Stelle, allebei in Goes. In het schooljaar 2002- 2003 volgen de andere vmbo- scholen op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Er zijn activiteiten zowel in de Idas als buiten de school, met bijvoor beeld bezoeken aan de biblio theek, het theater en de bio scoop. De docenten Nederlands en Culturele en Kunstzinnige Vorming worden nauw bij de uitvoering betrokken. Er wordt gebruik gemaakt van lesmateriaal dat de landelijke Stichting Lezen heeft ontwik keld. De stichting ondersteunt Bazar ook met een bijdrage van 196.000 gulden. De provincie Zeeland heeft 228.000 gulden gegeven. Nog eens 30.000 gul den is afkomstig van het Sa menwerkingsverband Wel zijnszorg. De betrokkenen beschouwen het project als bijzonder vanwe ge de grootschalige samenwer king: zes gemeenten, zeven scholen en zeven organisaties. Landelijk wordt Bazar gezien als een voorbeeld om later ook elders in te voeren. Ook op andere fronten in de re gio wordt nogal wat geld geïn vesteerd in kunst- en cultuure ducatie op zowel het basis- als het voortgezet onderwijs. Er loopt tot en met 2003 een drieja rig project, waarvoor de zes ge meenten samen 265.000 gulden hebben uitgetrokken. Aanvan kelijk gingen zij ei-van uit dat de provincie hetzelfde bedrag op tafel zou leggen, maar dat ging niet door. Onlangs heeft de pro vincie laten weten toch in totaal 150.000 gulden bij te dragen. Cultuurmenu's Het bijna afgelopen schooljaar is een begin gemaakt met de in voering van de zogeheten cul tuurmenu's op de basisscholen in de gemeenten Borsele. Kapel- Ie en Noord-Beveland. Komend schooljaar volgen de scholen in de gemeenten Goes, Reimers waal en Schouwen-Duiveland. Ook worden culturele activitei ten buiten schooltijd gestimu leerd, zoals theater-, muziek- en internetwerkplaatsen, instuifa- teliers en speciale voorstellin gen en tentoonstellingen. Het project is opgezet door het Samenwerkingsverband Wel zijnszorg. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 32-jarige inwoner van Vlissingen voor rijden onder in vloed veroordeeld tot negen maanden rijontzegging, waar van drie maanden voorwaarde lijk en 1900 gulden boete, waar van 400 gulden voorwaardelijk. De Vlissinger had op 12 februari dit jaar in zijn woonplaats bijna vier keer zoveel gedronken dan is toegestaan, maar was toch gaan rijden. Hij veroorzaakte daarbij een aanrijding. Na de alcoholrit werd zijn rijbewijs meteen ingevorderd. Dat had gevolgen voor zijn zaak, die hij moest sluiten. Met die omstan digheid werd gisteren rekening gehouden in de strafoplegging. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Mei veld in de Magistraatwijk en het veld achter de Nassau- laan in Nieuw-Middelburg staan vanaf maandag 2 juli weer een week lang in het te ken van de bouwspeelplaat sen. Het feest wordt vrijdag afgesloten met een omstre den vreugdevuur. Wethouder J. van Dijk-Sturm zal het vuur ontsteken, ondanks haar bezwaren tegen de houtverbranding. B en W van Middelburg be sloten dit jaar het Sociaal Kultureel Werk Middelburg geen toestemming te geven voor het slotvuur. Onder druk van de gemeenteraad besloot het college toch een vergunning af te geven. Vrij willigers wisten in korte tijd negenhonderd handtekenin gen op te halen voor het ver branden van het afvalhout. De bouwspeelplaatsen zijn bedoeld voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Zij kun nen zich uitleven op een ma nier die thuis niet kan. De kinderen bouwen en timme ren eigen hutten. Daarbij wordt gebruik gemaakt van gebruikte pallets. Kinderen kunnen zich rond tien uur aanmelden op één van de twee terreinen. Na betaling van anderhalve gulden ont vangt elk kind een kaartje in de kleur van de groep waarin hij of zij is ingedeeld. Op aan wijzing van volwassen vrij willigers kunnen zij vervol gens aan de slag. Tussen de middag wordt er gezamen lijk gegeten. Voor drinken zorgt de bouwspeelplaats. De kinderen van vier tot zes jaar kunnen rond één uur worden opgehaald. Kinde ren van zeven tot twaalf jaar zijn om drie uur klaar. Maandagmiddag om twee uur brengt commissaris van de koningin, W. van Gelder, een bezoek aan de bouw speelplaats op het Meiveld. Dinsdagmiddag om twee uur is het de beurt aan burge meester D. Burgers. Hij gaat naar de bouwspeelplaats achter het Trefpunt aan de Nassaulaan. Vrijdagmiddag tussen twaalf en twee uur geeft de jeugdbrandweer Middelburg een demonstra tie op het Meiveld en om drie uur steekt wethouder Van Dijk-Sturm de vlam in het afvalhout. door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - Basisschool de Houtuyn nam gisteren een nieuw speeltoestel in ge bruik. Het gaat om een nieuw bouwsysteem uit Amerika. De basisschool heeft hiermee een Nederlandse primeur. Volgens directeur Rinus Sinke is de Houtuyn de eerste school die een dergelijk toestel op het plein heeft staan. „Het leuke is dat de kinderen aan alle kan ten iets kunnen doen", zegt Sinke terwijl de kinderen naar hartelust klauteren op het nieuwe speelrek. Het 'Miracle' systeem kost twee keer zoveel als een gewoon speeltoestel, maar dat is het volgens Sinke ook wel waard. Verschil „Het toestel is vandalismebestendig en gaat ongeveer veertig jaar mee. Een houten speelrek gaat een jaar of vijftien mee, daar zit dus het verschilBovendien zit er ook een MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een twintigjarige Vlissinger voor afpersing en diefstal ver oordeeld tot tien maanden cel, waarvan vier maanden voor waardelijk en 240 uur werkstraf. De Vlissinger dwong in fe bruari een kennis ertoe spullen op krediet te kopen bij een elektrozaak in Vlissingen, met de bedoeling ze door te verko pen. Het slachtoffer moest ook voor hem pinnen. Daarnaast had hij twee keer een bromscooter 'geleend' voor een proefrit, maar hij bracht de voertuigen niet terug. Aan een van de slachtoffers moet hij 3200 gulden schadevergoeding betalen. Het ontwerp van het nieuwe speeltoestel van de Houtuyn is uniek; directeur Rinus Sinke ontwierp het zelf op zijn computer. foto Ruben Oreel garantie op dat de kleuren mooi blijven." Het nieuwe systeem is overgewaaid uit Amerika. Daar worden de toestellen vaker gebruikt op scholen. „Vooral private scho len hebben zo'n speeltoestel staan. De speelrekken zijn daar erg populair. Geen toestel is hetzelfde, want je kunt zelf het ontwerp maken. Dit speelrek heb ik zelf op de computer ontworpen. Het is demontabel, dus in de loop van de jaren kun je er nog iets aan veranderen, als je dat wilt", aldus Sin ke. BRUINISSE - Het personeel van het internationale distribu tiecentrum EDC uit Bruinisse verhuist mee naar de nieuwe vestiging in Middelburg. Volgens directeur H. Sliedrecht heb ben alle medewerkers te kennen gegeven geen probleem te zien in het dagelijks gependel tussen hun woonplaats en de toekomstige werkplek. EDC bekijkt nog, aldus Sliedrecht, of er voor de werknemers een vorm van groepsvervoer kan wor den geregeld. Het bedrijf hevelt volgende maand al zijn op slagactiviteiten over naar de Zeeuwse hoofdstad. De nodige loodsen worden door de gemeente Middelburg in bruikleen gegeven, totdat EDC het nieuw te bouwen pand op het indu strieterrein Arnestein kan betrekken. De groothandel in au dio-, video-en telefonie-apparatuur vertrekt uit Bruinisse uit onvrede met het beleid van de gemeente Schouwen-Duive land. MIDDELBURG - Vier jonge mannen uit Vlissingen zijn giste ren door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot werk straffen van 240 en 180 uur en voorwaardelijke gevangenis straffen van drie tot acht maanden. De Vlissingers van 21,27 en tweemaal 25 jaar, wilden snel geld verdienen door zich be zig te houden met de handel in amfetamine, xtc-pillen en co caïne. In maart van dit jaar liepen ze tegen de lamp. Twee weken geleden eiste officier van justitie F. van Es dergelijke milde straffen, omdat hij de indruk had dat de vier met hun jeugdzonden hadden afgerekend. Zo hebben drie van de vier een vaste baan gevonden. KOUDEKERKE - De tarieven voor de toeristenbelasting moeten en kunnen niet gedifferentieerd worden, vindt hotel eigenaar E. Izeboud. De stichting scoutcentrum Zeeland pleitte daar eerder deze week voor. Volgens de stichting zijn scouts geen doorsnee toeristen en maken ze ook geen gebruik van de recreatieve voorzieningen. Izeboud, eigenaar van ho tel Westduin in Koudekerke, vindt dat het onderscheid in ca tegorieën niet goed te maken is. Als de verhouding tussen de prijs van een overnachting en de te betalen belasting uit ba lans is, moet het centrum zijn tarieven verhogen, vindt hij. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 66-jarige inwoner van Yerseke vrijgesproken. De man werd verweten 27 november vorig jaar op de Havendijk in Yerseke met zijn vrachtwagen een fietser bij het passeren te hebben geraakt, waarna hij na de aanrijding was doorgere den. De fietser liep letsel op toen hij na het manoeuvre was ko men te vallen. De Yersekenaar zei te zijn gestopt om zich op de hoogte te stellen van de schade „Daarna ben ik doorgereden, omdat ik het verkeer ophield." Politierechter G. van Unnik miste het overtuigend bewijs. De toedracht was hem niet dui delijk, zodat er vrijspraak moest volgen. doorWout Bareman IERNEUZEN - Havenschap Zeeland Seaports laat in nauw overleg niet de Kanaalzonege- mecnten Terneuzen en Sas van Genteen studie verrichten naar het toekomstig gebruik van nieuwe haventerreinen. Het on derzoek moet uitwijzen welke prioriteiten moeten worden toe gekend bij de ontwikkeling van de uitbreidingsplannen. Waarnemend havenschaps voorzitter R. Barbé liet het alge meen bestuur woensdag weten dat het schap en de twee ge beenten momenteel de precieze opdracht voor een studiebureau formuleren. Het onderzoek zou direct na de zomervakantie moeten beginrn... De studie valt in twee delen uiteen, „n de eerste plaats willen we weten wel1' ronden de meeste kans redactie midden-zeeland Postbus 18 4380 AA vlissingen Iel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 L E-mail: redwalch@pzc.nl I A. A. van der Sluis (chef) N.F. C. Berkelder RH. Hoving E. L. Ramakers M. J.van den Broek KT. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Iel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maken om tot ontwikkeling te komen en daarnaast vragen we ons af welke ruimtelijke maat regelen we precies moeten tref fen om de vraag uit de markt te kunnen volgen." De aandacht van de onderzoe kers zal zich richten op de ver dere ontwikkeling van de Axel- se Vlakte/Autrichepolder, maar ook op de plannen voor nieuwe haventerreinen op de westelijke oever van het Kanaal Gent-Ter- neuzen tussen het sluizencom- plex en de brug bij Sluiskil. De aanpak van dit gebied hangt sa men met de ingebruikname van de Westerscheldetunnel. De Gcntsp professor G. Allaert en onderzoekers van het Neder lands Economisch lnsmuut (NEI) wezen vorig jaar in hun studie 'Dynamisch Centrum in de Delta' (of: de gevolgen van de komst van de Westerschelde tunnel voor de Kanaalzone) al op de potenties van de westelij ke kanaaloever, die alleen nog maar toenemen door de aanleg van een nieuwe, grotere zeesluis in de directe omgeving. Allaert en de zijnen gingen zelfs zover dat ze meenden dat de ontwik keling van haventerreinen tus sen Terneuzen en Sluiskil een hogere prioriteit zou moeten hebben dan de verdere invulling van de vierhonderd hectare in het gebied Axelse Vlakte/Autri chepolder. Werkgroep Het marktonderzoek wordt be geleid door een werkgroep, waarin de fusiegemeenten in de Kanaalzone zitten. De gemeen te Terneuzen is al begonnen met het in kaart brengen van de ver dere indeling en functies van bedrijventerreinen in Terneu zen, Axel en Sas. Het uitblijven van activiteiten op de Axelse Vlakte kost het ha venschap per jaar 1,3 miljoen gulden aan havengelden. Op de vraag van bestuurslid wethou der R Hamelinck van Terneuzen ol dat zo blijft, beaamde direc teur J. Philippen: „Ja, zolang de klanten uitblijven, komt daarin geen verandering. Het is voor ons een punt van zorg én van aandacht." Het havenschap boekte vorig jaar een winst van 3,8 miljoen gulden. In Terneu zen werden de boeken afgeslo ten met een winst van 2,9 mil joen, in Vlissingen bedroeg het batig saldo 834.000 gulden. door Nadia Berkelder Bruce Mott inspecteert de miniatuurrolstoel, die is gemaakt door leerlingen van Het Bolwerk in Middelburg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19