Dieleman neemt een time-out pretpark niet in Peter Wessels heeft lak aan reputaties PZC28 Van Bronckhorst gaat samenspelen met zijn jeugdheld Goese volleyballer ziet af van deelname aan finale World League Armstrong mag Thijssen weg bij Fortuna Gunstige loting Nederlanders op Wimbledon Pleidooi voor verbod op spugen Miriam Oremans mag op herhaling Waterpolosters grijpen naast halve finale woensdag 20 juni 2001 door Koen de Vries GOES - Martijn Dieleman neemt even een time-out. De Goese volleyballer reist aan het eind van deze maand niet met de Nederlandse ploeg af naar Po len voor de finale van de World League, maar neemt vakantie. Zo hoopt hij de vormcrisis te bo ven te komen, waarmee hij al het hele seizoen kampt. Dieleman nam gisteren de be slissing tijdens een overleg met bondscoach Bert Goedkoop. „Het ging de laatste tijd niet goed. Niet tijdens wedstrijden en niet tijdens trainingen. Ik heb het gevoel dat ik rust nodig hebDe bondscoach stond daar voor open. We hebben afgespro ken dat ik eerder vakantie krijg en daarna weer aan de slag ga bij de selectie." Het besluit laat bij Dieleman dualistische gevoelens achter. Aan de ene kant denkt hij de beste beslissing genomen te hebben die in dit geval mogelijk is. Aan de andere kant mist hij de World League-finale. „En wie wil zo'n evenement niet meemaken? Vorig jaar in Rot terdam was ik er voor het eerst bij. Het was een ontzettend mooi toernooi." Het Nederlands team moet het in de finale overi gens opnemen tegen Italië, Rus land en Cuba. De andere groep wordt gevormd door Joegosla vië, Brazilië, Frankrijk en Po len. Zevenmijlslaarzen Eigenlijk is het voor het eerst in de carrière van Martijn Diele man dat het hem sportief niet voor de wind gaat. Hij doorliep met zevenmijlslaarzen alle na tionale jeugdselecties, kon na een kort verblijf op het hoogste niveau in Nederland een con tract tekenen bij het Spaanse Numancia en werd eerder dan gedacht geselecteerd voor het nationale team. Dankzij de blessure van Richard Schuil was hij al snel basisspeler in Oranje. Vorig jaar was hij tot zijn grote ergernis voornamelijk bankzit ter tijdens de Olympische Spe len in Sydney, maar achteraf zou hij die ervaring niet hebben willen missen. Na de Spelen SITTARD- Trainer Frans Thijs sen gaat weg bij Fortuna Sit- tard. Na onderling overleg is dat besloten en na afloop van het laatste duel in de nacompetitie bekendgemaakt. Fortuna verloor met 2-1 van Zwolle, maar blijft in de eredi visie. Thijssen loste een halfjaar geleden de op non-actief gestel de Henk Duut af. Onder leiding van de oud-prof had de ploeg een opleving, maar tussen trai ner en spelers klikte het nooit echt. ANP door Mare Molenaars ROSMALEN - De mooiste af slag is die naar het Autotron, zo doen ze op het grastoernooi van Rosmalen graag geloven. De mooiste opslag is die van Peter Wessels. De Elburger zorgde voor een daverende verrassing door drievoudig winnaar Pa trick Rafter af te serveren: 7-5, 6-4. Waarschijnlijk was het nog niet helemaal doorgedrongen tot Wessels wat een schade hij de voorbije dagen heeft aange richt, want het 23-jarige servi- LONDEN - Peter Wessels trof het gisteren niet bij de loting voor Wimbledon (Agassi), maar de overige Nederlanders had den niet te klagen. Sjeng Schalken, nummer26 van de plaatsinglijst, is in de eerste ronde gekoppeld aan Stefan Koubek uit Oostenrijk. Raemon Sluiter stuit op de Slowaak Hr- baty (22e geplaatst) en Jan Sie- merink begint het grastoernooi tegen de Deen Kristian Pless. Edwin Kempes treft Younes El Aynaoui uit Marokko. Bij de vrouwen treft Miriam Oremans in de eerste ronde de Slowaakse Daniela Hantucho- va. Wint de Berlicumse, dan komt ze in de volgende ronde uit tegen de winnares van de partij tussen de Japanse Asagoe en de als tweede geplaatste Ameri kaanse Venus Williams. Yvette Basting, de enige andere Neder landse die rechtstreeks is toege laten tot het hoofdtoernooi, komt uit tegen een qualifier. ANP ging het echter bergafwaarts met het spel van de diagonaal aanvaller. „Het eerste seizoen bij Numan cia was echt geweldig. Het was verreweg mijn beste seizoen tot nu toe en was voorbij voor ik er erg in had. Dit jaar ging het een stuk minder. Ik was steeds wan hopiger op zoek naar de vorm van het seizoen ervoor. Achteraf kan ik misschien zeggen dat ik te veel druk op mezelf heb gezet, dat ik te ver ben doorgedraafd. Ik zat in een negatieve spiraal en kwam er niet meer uit." Andere oplossing De oorzaak van het probleem is niet helemaal duidelijk. Diele man zegt het bijna verontschul digend: „Ik weet ook wel dat cekanon begroette zijn tweede grote scalp binnen een week ta melijk onderkoeld. Vorige week, op het gras van Queens, was Wessels al te sterk voor Ma- rat Safin, de regerend US Open kampioen en nummer drie van de wereld en nu moest dus ook Rafter, vorig jaar nog verlie zend finalist op Wimbledon, er aan geloven. Wel een mooie overwinning, ja. Wat mij betreft nog een beetje mooier dan die tegen Safin. Raf ter is toch een topper op gras. Daarbij vind ik het leuk dat het in Nederland gebeurt. Ik speel graag voor eigen publiek. Maar ja, als ik de volgende ronde ver lies, dan heb ik er niet zo veel aan. Dan staat er op mijn lijstje: tweede ronde Rosmalen. Zo be trekkelijk is het." Niet helemaal natuurlijk. Twee overwinningen op een speler uit de toptien binnen een paar da gen, het zegt iets over de moge lijkheden van Wessels op snelle banen. Vorig jaar al won hij het grastoernooi van Newport en dat werd nog ervaren als een leuke uitschieter. Maar nu Wes sels ook gaat spotten met de re putaties van gekende grasspeci alisten, komt die overwinning toch in een ander licht te staan. Andre Agassi, volgende week zijn tegenstander in de eerste ronde van Wimbledon, is ge waarschuwd. Returns „Nou, nou. Ik geloof toch niet dat meneer Agassi zal schrikken als hij hoort dat-ie tegen ene Wessels uit Holland moet. Hij zal heus niet onder de indruk zijn. Ik wel, ja. Ik had graag een andere loting gehad. Desnoods Sampras. Als er iemand is die een antwoord heeft op mijn ser vice, dan is het Agassi wel. Zijn returns zijn zo goed. Als ik er eentje had mogen kiezen waar ik niet tegen wilde spelen, dan was hij het wel." Bas van de Goor acht seizoenen aan één stuk heeft doorge speeld. Maar misschien is het toch wel zo dat ik aan rust toe ben. Misschien is er wel een an dere oplossing, maar op dit mo ment denk ik dat dit de beste is." Dieleman legde het idee voor een vervroeg'de vakantie gister morgen heel voorzichtig voor aan bondscoach Bert Goed koop. Die ging er tot verrassing van de Goesenaar meteen op in. De instemming van Goedkoop bevestigde het positieve beeld dat hij al van de bondscoach had. „Goedkoop komt mis schien arrogant over en mis schien is hij dat ook wel een beetje. Maar ik hou daar wel van. Zijn houding straalt toch een beetje af op het team en dat Die Peter Wessels toch. Safin, Rafter en Agassi; het is een ge weldig rijtje. En dan op Wim bledon waarschijnlijk ook nog is belangrijk. Je kunt beter te genover een team staan dat arrogantie uitstraalt dan tegen over een team zonder uitstra ling." „Goedkoop heeft een heel ande re houding dan Toon Ger- brands. Bij Gerbrands lag alles vast, de hiërarchie in het team was bekend. Goedkoop laat juist alles open. Hij legt de ver antwoording bij het team. Hij draagt oplossingen aan, maar verplicht je niet die op te volgen. Het gaat om het resultaat, niet om de manier waarop dat be reikt wordt. Als je een service bij wijze van spreken beter met je neus kunt stoppen dan met je ar men, dan vindt hij dat best." „Uit de resultaten blijkt dat het werkt", vindt Dieleman. „In de op het centre court, het is de droom van elke jonge speler. Af geladen tribunes, een buiging naar de Royal Box. Wessels vorige twee voorronden van de World League wonnen we met Blangé en Van de Goor erbij res pectievelijk twee en drie wed strijden. Nu winnen we er ze ven. Niemand had verwacht dat we de finale zouden halen." Klussen De komende dagen gebruikt Di eleman zijn onverwachte zee aan vrije tijd om te klussen in zijn pas gekochte huis in Goes- West. Daarna gaat hij op vakan tie in Soria, de thuishaven van Numancia, waar zijn vriendin op hem wacht. Vervolgens gaat het duo nog even vakantie vie ren in Nederland. Tot 15 juli, wanneer Oranje de training hervat. In de tussentijd hoopt de Goese- schrikt er van. „Shit zeg, bui gen. Moet dat echt? Ook in de eerste ronde?" Ja, dat moet. Ook in de eerste naar te weten bij welke ploeg hij volgend jaar speelt. Dieleman heeft een nieuw aanbod gekre gen van Numancia, maar heeft zijn boontjes te weken gelegd bij een ploeg in de Italiaanse serie A2. Het zou een nieuwe uitda ging betekenen voor iemand die van uitdagingen houdt. Na de vakantie is het tijd om het gat met Richard Schuil, zijn concurrent voor de plaats van diagonaalaanvaller, te verklei nen. Het zal een moeilijke opga ve worden, weet Dieleman, want Schuil heeft een sterk sei zoen achter de rug. „Ik hoop dat ik fris op niveau kan beginnen. In het begin zal ik wat wissel beurtjes moeten afdwingen. In elk geval zal ik alles geven. Wie weet wat het me brengt." ronde. Want de eerste ronde is net zo belangrijk als de laatste. Wie de eerste ronde niet over leeft, zal nooit de finale halen. Rafter weet dat nu ook. Drie keer eerder kwam hij naar Ros malen, drie keer won hij het toernooi. Vijftien wedstrijden op rij ongeslagen en dan nu ver lies in de openingspartij. „Een vreemd gevoel", moest de Au straliër bekennen. „Maar Peter serveerde uitstekend en ik pikte de bal niet goed op. In Rotter dam maakte hij het me ook al eens lastig, maar toen kon ik nog ontsnappen. Nu gaf hij me geen kans." Naar behoren Het vorige treffen, drie jaar ge leden alweer, spookte ook even door het hoofd van Wessels. Het was op het moment dat hij bij 7-6,5-4 serveerde voordepartij. „In Rotterdam stond destijds dezelfde score op het bord en toen kon ik het niet afmaken. Ik moest daar toch even aan den ken." Deze keer klaarde Wessels de klus naar behoren. Wat heet. Service op het lichaam: 15-0. Service door het midden: 30-0. Service links naar buiten: 40-0. Service rechts naar buiten: game, set en match. Mokersla gen, stuk voor stuk. Vol zelfver trouwen geslagen. „Die zege op Safin heeft me uiteraard goed gedaan. Dat vertrouwen neem je toch mee naar je volgende wed strijden. Normaal gesproken is Rafter de betere, maar zijn re turns zijn niet echt fantastisch en dat biedt mogelijkheden. Het maakt het eenvoudiger om je ei gen servicebeurten te winnen en zolang je die pakt, blijf je in de wedstrijd. Dat was mijn enige houvast", verklapte Wessels, die het vandaag in de tweede ronde moet opnemen tegen Tommy Robredo. Een groot talent, maar reputaties tellen niet voor Wes sels. Niet op gras. GPD door Ad Pertijs RUST - De Tour begint over iets minder dan drie weken en Lan ce Armstrong lijkt er klaar voor. De Amerikaan greep gisteren voor de poort van het Zuid- Duitse Europa(pret)park de proloog van de Ronde van Zwit serland aan om zijn vorm en "procedures' te testen. Hij slaag de met glans. Armstrong won de openings tijdrit met vijf seconden voor sprong op Laurent Jalabert en werd gretig in de armen gesloten door de mediageile directeur van het pretpark, Robert Mack. Herr Mack heeft 1354 foto's hangen van zichzelf tezamen met beroemde wereldburgers, en tweevoudig Tourwinnaar Armstrong moest daartussen een nieuw ereplaatsje krijgen. Een half uurtje later kon diezelf de directeur wel door de grond zakken toen bleek dat Arm strong niet samen met hem op de persconferentie in de feesthal zou verschijnen omdat de Ame rikaan de toegang tot zijn park was geweigerd. Lance had geen geldig kaartje en met zijn fiets mocht hij al helemaal niet naar binnen. „Dan met", zei de kop man van US Postal en draaide om. De organisatie was woest en de directeur stond perplex. „Hoe konden wij weten wie het was", murmelde zijn veilig heidschef tegen en de directie droop beschaamd af. Poppenkast De weigering deed Armstrong daarentegen totaal mets. „Ach, iedereen moet zijn werk doen", liet hij vanaf zijn hotelkamer snedig weten. Voor hem telt de ze dagen maar een ding: de winnende vorm vinden. Alle bijkomende poppenkast kan hem gestolen worden. „Hij is hier om te fietsen, niet om inter views te geven", schermt ploeg leider Johan Bruyneel zijn pupil zoveel mogelijk van de buiten wereld af. Armstrong zag de proloog als een soort generale repetitie. „Ik wilde nog een keer een tijdrit rijden met alles er op en er aan. Dus met de gebruikelijke voor bereiding, het optimale materi aal, de juiste warming-up en met de instelling om te winnen." En daarnaast: „Je kunt wel voe- door Jochem Lippmann LONDEN - Als jeugdspelertje van Feyenoord volgde Giovanni van Bronckhorst met grote be wondering de verrichtingen van zijn grote voorbeeld Dennis Bergkamp. Het eerste optreden van de inmiddels 26-jarige mid denvelder bij het Nederlands elftal op 31 augustus 1996 tegen Brazilië kreeg extra glans we gens de aanwezigheid van zijn jeugdheld. Vanaf komend seizoen zijn bei de spelers ploeggenoten bij Ar senal, de club waar Van Bronckhorst een vijfjarig con tract tekent. De nummer twee van de Premier League betaalt ruim 25 miljoen gulden voor de middenvelder van Glasgow Rangers. „Prachtig", was de eerste reactie van Van Bronck horst. „Arsenal is een van de grootste clubs van Europa. Ik zie dit dan ook als een stap voor waarts." Voor Glasgow Rangèrs komt het vertrek van Van Bronckhorst niet als een verrassing. „We kunnen nu nog veel geld voor hem vangen", liet trainer Dick Advocaat vorige week al weten. Over een jaar is Giovanni trans fervrij en levert hij dus niets meer op. Dat neemt niet weg dat het jammer is dat hij weggaat. Van Bronckhorst is een fantasti sche speler." Al snel na zijn vertrek bij Feye noord in de zomer van 1998 groeide Van Bronckhorst uit tot een van de bepalende spelers bij Glasgow Rangers „Ik heb het ook goed naar mijn zin gehad", kijkt Van Bronckhorst terug. ,Maar aan de andere kant ben ik ook toe aan een nieuwe uitda ging. Ik wil me verder ontwik kelen en dat kan denk ik bij Ar senal. De club speelt altijd lang in de Champions League en heeft fantastische spelers onder contract staan. Ik kan haast niet wachten totdat ik met hen mag spelen. Dat geldt speciaal voor Bergkamp. Hij was mijn jeugd held en ik vind het dan ook prachtig dat ik op clubniveau met hem ga voetballen." Van Bronckhorst noemt zich een fan van de Premier League. „Het is voor mij een van de sterkste competities in de we reld. Het lijkt mij fantastisch om daar te gaan voetballen." Door de overgang van Van Bronckhorst wordt de Premier League nog Nederlandser ge tint. De middenvelder is alweer len en ervan uitgaan dat de vorm goed is, maar je wilt jezelf zo vlak voor de Tour ook graag een keren meten met je tegen standers." De Amerikaan miste wat dat betreft slechts een be langrijk referentiepunt: Jan Ullrich. De Duitse kopman van r Telekom reed de Giro en slaatde 1 Tour de Suisse over. „Ik zal inde Tour niet veel beter kunnen zijn dan vorig jaar, maar Jan wel", stelde Armstrong. Hij gaat er- van uit dat Ullrich de meest te vrezen concurrent is. Tweeling De Ronde van Zwitserland ver volgt Armstrong, wiens vrouw Kristin overigens in verwach- ting is van een tweeling, vanaf j vandaag als voorbereidings- koers. De zware Alpenronde (ook wel aangeduid als de vierde Grote Ronde) is eerder het ter rein voor de jongens die uit de Giro zijn komen 'overvliegen' De Rebellins en Simoni's dus. Laatstgenoemde Girowinnaar twijfelde heel lang of hij Zwit- c seriand moest laten lopen om de Tour te rijden. j Volgens een woordvoerder van Lampre is met de keuze voor de Tour de Suisse echter nog niet gezegd dat Simoni ook defini- i tief wegblijft uit Frankrijk, „Die knoop wordt pas echt j doorgehakt tijdens of na deze Lance Armstrong de zevende speler van Oranje die zijn brood verdient in Enge land. Hij ontmoet binnenkort Stam, Van Nistelrooy (beiden Manchester United), Hassel- baink, Melchiot, Bogarde (Chel sea) en Westerveld (Liverpool). ANP BERLIJN - „Dan moeten we straks nog ophouden met rennen." Mario Bas- Ier, speler van Kaisers- lautern en het Duitse voetbalelftal, is duidelijk. Hij ziet niets in een plan om spelers in Duitsland die bij een wedstrijd op het grasmat spugen of zonder zakdoek hun neus legen, te bestraffen. Het idee is afkomstig van de vroegere trainer en ma nager van Werder Bre- men, Willy Lemke. Vol gens Lemke hebben de gewoonten van voetbal lers een slechte invloed op jongeren. De spelers moe ten zich aan normale fat soensnormen houden. Binnen de scheidsrech- terscommissie van de Duitse voetbalbond heeft Lemke al aanhangers. De voorzitter van de commissie, internatio naal scheidsrechter Vol- ker Roth: „Het is een kwestie van gewoonte en fatsoenlijk gedrag. Scheidsrechters leggen in wedstrijden vaak grotere afstanden af dan voetbal lers. En heeft u ooit één van hen in het rond zien spugen of de neus snuiten zonder zakdoek?" Basler kan het allemaal niet overtuigen. „Dit is sport en geen theekransje. Soms spuug ik ook en ik heb besloten daar niet mee op te houden", aldus Basler. „Belachelijk", was het commentaar van Hasan Salihamidzic van Bayern München. „Het is onrealistisch en ook volle dige onzin", vond de trai ner van 1860 München, Werner Lorant. GPD Peter Wessels verraste gisteren opnieuw met een overwinning op een grote tegenstander: Pat Rafter. foto Jerry Lampen/RTR loos. „Maar ik heb veel zelfvertrouwen na mijn optreden in Birmingham, ondanks het verlies in de finale tegen Tauziat", verklapte Oremans na haar overwinning op Nicole Pratt in de eerste ron de. Oremans kwam weliswaar langzaam op stoom, verloor ook de eerste set, maar toonde vervolgens dat ze uit het goede hout gesneden is: 2-6 6-3 6-2. „Blijkbaar brengt gras toch altijd iets extra s in me boven. Tegen Dokic zal ik echter wel een stuk beter moeten serveren. Een goede opslag is in die partij toch de sleutel tot succes", weet Oremans. GPD door Mare Molenaars ROSMALEN - Miriam Oremans, maandag nog verliezend finalist in Birmingham, heeft gisteren de tweede ronde bereikt van het grastoernooi in Rosmalen. Daarin treft de Berlicumse vandaag de sterke Jelena Dokic. Het treffen met Dokic, die vorig jaar nog de halve finale op Wimbledon bereikte, heeft voor Ore mans iets van een revanche. Vorig jaar stonden beide speelsters in Rosmalen ook al tegenover el kaar en toen was de Berlicumse volstrekt kans- door Lex Lammers BOEDAPEST - Danielle de Bruijn (witte badmuts) gaat kopje onder tegen haar Griekse tegenstandster Voula Ko- zomboli. De Bruijn verloor met de Ne derlandse waterpoloploeg in de kruis finale van het EK in Boedepest met 7-5 van Griekenland. Bondscoach Paul Metz baalde van de gemiste halvefinaleplaats, maar hij bleef tegelijkertijd nuchter. „Een ne derlaag als deze hoort bij het leerpro ces", stelde hij. „In potentie kan deze ploeg veel, maar de prestaties zijn ook nogal wisselvallig. Op de grote momen ten staan de routiniers bij Griekenland op. Dat verklaart het verschil." De meiden van Metz kunnen zich door het verlies opmaken voor de strijd om de vijfde plaats. Tegenstander wordt morgen Spanje. De mannenploeg plaatste zich ondanks het verlies tegen Hongarije voor het WK, in juli in Japan. Oranje verloor met 7-10 en eindigde als vijfde in de poule. foto Tibor lllyes/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 62