Bolkestein jaagt op BTW-fraude Rechter neemt fotografen in hechtenis wegens Diana-foto's EU verbiedt afval uit keukens als voer voor varkens Jonge moordenaars peeter Bulger wel te behandelen Veerboot mist haveningang Amerikaanse antihaatgroep zet extremisten op internet te kijk Uithaal van De Croo naar Nederland krijgt een staartje Presbyterianen VS doorbreken taboe van homo's in ambt flan voor verbeteren grensoverschrijdende samenwerking Uitrusten van vlucht uit Afghanistan Executie drugsbaron voltrokken Claims nabestaanden Doverdrama Railtrack schuldig aan ongeluk Gezinnen Sri Lanka moeten groter Cel voor hulp bewapening Libië woensdag 20 juni 2001 iknrMarc Peeperkorn 'BRUSSEL - De Europese Com missie wil het ontduiken van BTW hard aanpakken.Commis- saris Bolkestein stelt voor de nationale belastingdiensten in tensiever te laten samenwerken bij het voorkomen en opsporen vanfraude. Verzoeken om infor matie mogen niet meer maan denlang onbeantwoord blijven. Jaarlijks wordt er in de Europe se Unie voor miljarden aan BTW ontdoken. Het vrije verkeer van goederen in de EU en het gebrek aan controles, maken dat deze vorm van misdaad steeds lucra tiever wordt. De eerste zes maanden in 1998 ontdekte de Europese politie diensten 250 BTW-fraudeza- ken, bij elkaar goed voor 1,1 miljard gulden aan gemiste in komsten voor de schatkisten. Het werkelijke verlies is vele malen groter, omdat slechts een klein deel van de fraudes wordt opgespoord. Direct contact Bolkestein roept de EU-landen op de jacht op de fraudeurs te verhevigen. Belangrijk onder deel van zijn gisteren gepresen teerde plannen is dat belasting inspecteurs van de lidstaten voortaan direct met elkaar con tact kunnen opnemen. Dat voorkomt tijdrovende officiële verzoeken om informatie. Het duurt gemiddeld drie tot zes maanden voor een dergelijk verzoek beantwoord wordt. De fraude is dan vaak al geschied, de fraudeur gevlogen. De Commissie dringt daarnaast aan op bindende regels die grensoverschrijdend werk van de inspecteurs mogelijk maken. BTW-fraude is immers een in ternationale aangelegenheid. Het is vooral de handel in luxe goederen die in de hoogste tarie ven vallen (computers, mobiele telefoons, sigaretten), waarbij de fiscus het meest omzeild wordt. In de periode 1998-2000 vonden er in heel de EU 38 geza menlijke BTW-controles plaats. veel te weinig volgens de Com missie. Eerder klaagde Bolke stein over het geringe aantal BTW-controleurs in de EU. Cir ca dertigduizend mensen zijn hiermee belast, wat betekent dat het veertig jaar duurt voor alle BTW-plichtigen één keer gecontroleerd zijn. Jaarlijks worden er in de EU-landen hon derd miljoen BTW-verklarin- gen afgegeven GPD nonze redactie buitenland LUXEMBURG - Vanaf volgend jaar juli mag in de hele Europese Unie geen keuken- en restau- rantafval ('swill') meer gevoerd worden aan varkens. Het ge bruik van diermeel in alle vee voer blijft na 1 juli aanstaande oorlopig taboe in de Unie. De Europese ministers van Landbouw besloten gisteren overal in de Unie 'swill' in de oan te doen, in de strijd tegen varkenspest. Nederland kent al 1986 een verbod vanwege het risico van besmettelijke ziekten. Maar in Groot-Brittan- nië mogen varkensboeren het afval nog gewoon voeren aan hun dieren. De uitbraak van mond- en klauwzeer, begin dit op een Britse varkensboer- derij zou zijn veroorzaakt door afval afkomstig van een Engelse .egerkazerne en een lokaal Chi- zees restaurant dat illegaal ge ïmporteerd vlees verwerkte. Markervaccins iVarkenspest, onlangs opgedo- in Catalonië (Spanje), is izeer besmettelijk en alle be smette en verdachte dieren noeten afgemaakt worden. Er in de EU een vaccinatie verbod. De ministers besloten cat te verlengen, maar in nood gevallen en onder strikte voor jaarden wordt het mogelijk om 'markervaccins" te gebruiken zodra passende verificatieme thodes voorhanden zijn. Dankzij markervaccins is on derscheid mogelijk tussen ge vaccineerde varkens en dieren met symptomen van varkens pest. Het gebruik is wel een be voegdheid van de Commissie en wordt strikt gecontroleerd, al dus een woordvoerster. Door verdeeldheid over een de finitief verbod namen de EU- ministers geen besluit over ver lenging van het verbod op de verwerking van dierlijke pro ducten (genjalen karkassen en slachtafval) in alle veevoer na 1 juli. Daardoor is de Commissie aan zet en die zal volgens de woordvoerster binnen twee we ken besluiten de maatregel tij delijk te verlengen. Het verbod werd begin dit jaar van kracht na de uitbraak van de gekke-koeienziekte bse in Duitsland en Spanje, om de on gerustheid onder consumenten weg te nemen. Het gebruik van diermeel in veevoer wordt ge zien als een van de oorzaken van bse bij slachtrunderen. Duitsland, Oostenrijk, Frank rijk en Spanje willen een defini tief verbod. Sinds 1994 is dier meel in voer voor rundvee al niet meer toegestaan, maar sinds be gin dit jaar dus ook in voer voor varkens en pluimvee. ANP pagina 7: varkenspendel onder Z AHEDAN - Afghaanse kinderen rusten uit in een vluchtelingenkamp bij de Zuid-Iraanse stad Zahedan. In Afghanistan speelt zich een menselijk drama af. De inwoners nemen massaal de wijk naar buurland Iran. Dat land herbergt volgens de Verenigde Naties nu anderhalf miljoen Afghanen en een half miljoen Irakezen. foto Damir Sagolj/RTR TERRE HAUTE - De van oorsprong Mexicaanse drugsbaron Juan Raül Garza is gisteren in Terre Haute, in de Amerikaanse staat Indiana, geëxecuteerd. Hij is met een dodelijke injectie om het leven gebracht. Het is de tweede federale executie in acht dagen. De eerste federale terechtstelling in 38 jaar was op 11 juni, eveneens in Terre Haute. Toen werd Timothy McVeigh ter dood gebracht voor de bomaanslag op een overheidsgebouw in Oklahoma City in 1995. Die aanslag kostte aan 168 mensen het leven. De 44-jarige Garza was in 1993 in Texas ter dood veroordeeld voor het plegen van een moord en het opdracht geven tot twee moorden in 1990 en 1991. ANP/EFE/RTR LONDEN - Familieleden van de 58 Chinezen die vorig jaar juni omkwamen in een Nederlandse vrachtwagen op weg naar Groot-Brittannië eisen een schadevergoeding van de Britse overheid. De nabestaanden van de slachtoffers zullen via hun advocaten in totaal 195 claims indienen. Raadsman Ryan wilde niet zeggen hoeveel geld het betreft, maar wel dat het om weinig gaat in vergelijking met het ver lies dat de families hebben geledenVan de Nederlandse over heid eisten de nabestaanden al eerder een vergoeding. ANP LONDEN - Railtrack, de beheerder van het Britse spoorwe gennet, is medeverantwoordelijk voor het grote treinongeval in oktober 1999 bij het Londense station Paddington. Dat verklaart een door de Britse regering aangewezen commissie die het ongeval onderzocht. Het ongeluk eiste 31 levens. Railtrack negeerde klachten van treinbestuurder dat er pro blemen waren met de signalering op het traject waar het on geval plaatshad. RTR/ANP COLOMBO - De premier van Sri Lanka heeft de bevolking gisteren opgeroepen weer grotere gezinnen te stichten. Door het afgenomen aantal geboortes dreigen zowel de strijd krachten als de boeddhistische geestelijkheid te weinig nieu welingen in de gelederen te kunnen opnemen. Volgens een Srilankaanse krant komen er bonussen voor gezinnen die meer dan twee kinderen op de wereld zetten. De opmerkingen van premier Wickremanayake ondermijnen het in de jaren zeventig ingevoerde beleid van familieplan ning in Sri Lanka. De Verenigde Naties beschouwen het Sri lankaanse beleid op dit terrein als een schoolvoorbeeld van een succesvolle aanpak. Sri Lanka telt twintig miljoen inwoners. De huidige bevol kingsgroei beloopt rond 1,4 procent per jaar. In ons land is dat circa 0,55 procent. ANP STUTTGART - De rechtbank in Stuttgart heeft gisteren een 59-jarige Duitse ingenieur tot 2,5 jaar cel veroordeeld wegens betrokkenheid bij de opbouw van het Libische chemische wa penprogramma. De rechters oordeelden dat de verdachte heeft meegewerkt aan de levering van een reinigingsinstallatie voor een gifgas fabriek en daarmee de wet op de buitenlandse handel en het VN-embargo tegen Libië heeft overtreden. De rechters volg den met hun straf de eis van de aanklagers. De man heeft de aanklachten tijdens het proces toegegeven, maar gezegd pas later begrepen te hebben waar de installatie voor diende. AP door Henk Glimmerveen PARIJS - De dood van prinses Diana, bijna vier jaar geleden in Parijs, blijft de gemoederen he iig houden. Journalistiek Frankrijk staat op z'n achterste benen nu de rechter in de Franse hoofdstad twee fotografen in hechtenis heeft genomen. l\] worden ervan beschuldigd 3e privacy van de prinses en haarvriend Dodi Fayed te heb bengeschonden, voor. en na het fatale auto-ongeluk. De klacht légen de fotografen Serge Ben- namou en Laszlo Veres is inge diend door de vader van Dodi, de schatrijke Mohamed Al Fay ed Twee jaar geleden speelde een soortgelijke zaak. De foto grafen werden toen verant woordelijk gesteld voor het dodelijk ongeval. Volgens Al Fayed werd de chauffeur van Diana en Dodi opgejaagd door de horde fotografen en was hij wel gedwongen onverantwoord hard te rijden. Negen fotografen stonden destijds terecht op be schuldiging van doodslag en het weigeren van hulp aan slachtof fers van een ongeval. De zaak eindigde evenwel in een neder laag voor de familie Al Fayed; de fotografen gingen vrijuit. Ditmaal lijkt de Egyptische miljardair meer succes te heb ben. Hij heeft een beroep ge daan op de Franse privacy-wet- geving, die veel strenger is dan in de meeste andere Europese landen. Volgens Fayed hebben de fotografen in strijd met de Franse wetten gehandeld door zowel voor als na het ongeluk foto's van Diana en Dodi te ma ken. Een formeel verzoek tot na der onderzoek werd door het Openbaar Ministerie aanvan kelijk genegeerd maar een rechtbank oordeelde afgelopen oktober dat Fayed gelijk heeft. De fotografen en hun advocaten vinden dat de vrijheid van me ningsuiting in het geding is. ,,De fotografen hebben gewoon hun werk gedaan. De rechtbank heeft in eerste instantie geoor deeld dat zij niet schuldig zijn aan de dood van Dodi en Diana. De kwestie is nu of men verder geïnformeerd wil worden of dat de journalisten worden gecen sureerd", zo liet een van de ad vocaten weten. ,,Het is juist aan de getuigenverklaringen van de fotografen te danken dat men de oorzaak van het dodelijk onge val weet, namelijk de dronken schap van de chauffeur van de auto, Henri Paul." De procedure van Mohamed Al Fayed wordt in juridische kring in Parijs met meer dan normale aandacht gevolgd. De vader van Dodi verwijst namelijk naar fo to's die nooit gepubliceerd zijn. Het meeste materiaal is in de nacht van het ongeluk door de politie in beslag genomen. En tot dusver is er in Frankrijk geen enkele fotograaf veroordeeld voor het nemen van een foto die nergens is gepubliceerd. Bovendien is een derde foto graaf, Jacques Langevin, ge dagvaard die niet had deelgeno men aan de achtervolging van de Mercedes van Diana en Dodi maar die een kwartier na het on geluk in de tunnel bij de Pont d'Alma was gearriveerd. „Het was razend druk. Er liepen agenten en doktoren rond en overal stonden ambulances. Je kunt moeilijk spreken van een privé-terrein", zo verklaarde hijBenhamou en Veres behoor den overigens tot de groep van negen fotografen die twee jaar geleden ook al voor de rechter waren verschenen. GPD De nu achttienjarige moorde naars van de Engelse peuter James Bulger worden moge lijk binnenkort voorwaarde lijk vrijgelaten. Een onder zoekscommissie buigt zich daar over. Destijds was ieder een het erover eens dat tioee jongens van tien die een peu lermetstenen bewerken en op de spoorrails leggen, wel ge stoord moeten zijn. Maar de geschiedenis leert dat behan deling mogelijk is en dat de daders weer normaal in de Maatschappij kunnen func tioneren. joorHelene Schenk LONDEN - James Bulger stierf in 1993, nog geen drie jaar oud. Het misdrijf haalde de wereldpers. Heel Engeland stond op zijn kop. De jeugdige daders, Jon Venables en Ro bert Thompson, werden als volwassenen berecht en ver oordeeld tot acht jaar jeugd detentie. De toenmalige Brit se minister van Justitie probeerde daar nog zeven jaar bij te krijgen, maar de opper rechter herstelde vorig jaar bet oorspronkelijke vonnis. Na de veroordeling kopten de tabloids 'How Do You Feel Now You Little Bastards?' (boe voelen jullie je nu, kleine rotzakken) en 'Born To Mur der' (geboren om te moorden). Als de twee veroordeelden sent jaren alleen in hun cel hebben doorgebracht, komen ze er als 'verfomfaaide jonge tjes' uit, zegt hoogleraar pe dagogiek M. de Winter. ..Nee, ze zijn wel degelijk behan deld", weet criminologe J. Junger-Tas. Hoe dat is ge beurd, weet ze niet. „Maar het is mogelijk dat de behande ling is aangeslagen. Zulke jongens kunnen genezen wor den, ook al was er sprake van een verschrikkelijk misdrijf." Junger-Tas somt een aantal door jeugdigen gepleegde misdrijven op die enigszins vergelijkbaar zijn. Zo vermoordden ooit twee Engelse hartsvriendinnetjes de moeder van één van hen omdat de meisjes van elkaar gescheiden dreigden te wor den. Eén van de meisjes zou later een respectabel schrijf ster worden. En in Nederland brachten twee jonge tieners jaren geleden een jonger vriendje om. Zij werden na behandeling ondergebracht bij de rector van hun school en deden daar hun eindexamen. Junger-Tas: „Daar is nooit meer wat van vernomen. Maar de pers hier zat hen niet zo op de huid zoals dat in Engeland gebeurt." Jon Venables en Robert Thompson krijgen na hun vrijlating een nieuwe identi teit. „Heel verstandig", luidt het oordeel van Junger-Tas. Ze pleit ook voor een vervolg- behandeling. „Deze jongens moeten ook na hun vrijlating worden begeleid.Want dat ze vrijgelaten moeten worden staat volgens de hoogleraar als een paal boven water. „Je kunt zulke jongens toch niet eeuwig vasthouden? Het zou afgrijselijk zijn als ze niet met rust worden gelaten, want dan hebben ze niet de minste kans om nog iets van hun le ven te maken." In Nederland worden kinderen van tien nooit als volwassenen be recht. „Ik vind het echt uit den boze zulke jonge kinderen lang op te sluiten. Dat is voor een volwassene al niet goed en zeker niet voor een kind", zegt criminologe A. Van Vliet van het Willem Pompe Instituut in Utrecht. „In Nederland zijn de straffen bedoeld als opvoe ding, niet als vergelding. Ik denk niet dat kinderen van een jaar of tien aansprakelijk gesteld kunnen worden voor hun daden. Het morele besef komt doorgaans pas later, zo rond de leeftijd dat het kind naar de middelbare school gaat." De vraag waarom een tienja rige een misdrijf pleegt zoals Jon Venables en Robert Thompson dat deden, is niet eenvoudig te beantwoorden. Junger-Tas: „Je moet eerst kijken naar de aanleg. Is het bijvoorbeeld een ADHD- kind, om maar eens een hype te noemen. Je moet ook naar de achtergrond kijken. Hoe is het kind opgevoed? Uit wat voor gezin komt het? Als je naar deze zaak kijkt, kun je wel zeggen dat deze twee kin deren ernstig gestoord ge weest moeten zijn. Maar het zou behandelbaar moeten zijn." GPD PUTTG ARDEN - De veerboot Prins Richard zit muurvast op de havenpier van Puttgarden op het Duit se eiland Fehrmarn. Het 142 meter lange schip onderhoudt de dienst tussen Denemarken en Duitsland. foto Horst Pfeiffer/EPA van onze redactie buitenland NEW YORK - Ordehandhavers in de Verenigde Staten die meer informatie willen over extre mistische groeperingen en -per sonen in de VS kunnen sinds kort terecht bij een gegevensbe stand op internet. Een antira cistische groepering heeft hier voor een nieuwe afdeling van haar website gepresenteerd. De groepering ADL strijdt te gen antisemitisme, racisme en alle vormen van fanatisme en geeft samen met de FBI trainin gen aan handhavers van de openbare orde. Het nieuwe inititiatief is te vin den op www.adl.org/learn. Dit wie-is-wie-overzicht van de zo geheten haatwereld is toegan kelijk voor de gewone internet ter. door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische Ka mervoorzitter De Croo heeft zich met zijn laatdunkende uit latingen over Nederland de woede van de Nederlands- Vlaamse Commissie op de hals gehaald. Het adviesorgaan voor culturele samenwerking tussen beide landen vraagt de Vlaamse minister-president Dewael zijn collega en partijgenoot op de vingers te tikken. De Vlaamse liberaal De Croo liet zich enkele weken geleden in een interview met de Belgi sche krant De Standaard ont vallen dat hij er niet aan moet denken dat Vlaanderen door Nederland wordt ingelijfd. „Dan verhuis ik nog liever naar Wallonië." Andersom wil hij best een stukje Zeeuws-Vlaan deren, Noord-Brabant en Lim burg annexeren. „Maastricht, dat is toch een Vlaamse stad." In het gewraakte interview ver wijt De Croo zijn noorderburen 'valse nederigheid', 'vermeende efficiëntie' en 'hypocrisie'. Ne derlanders en Vlamingen heb ben volgens de Kamervoorzitter niets met elkaar gemeen. De Commissie zegt geschokt te zijn over de uitspraken en vindt het onacceptabel dat een vooraan staand politicus zich zo negatief uitlaat over 'een buurland waar Vlaanderen een bijzonder ster ke band mee heeft'. En dat terwijl mensen in allerlei sectoren zich enthousiast in spannen om de samenwerking tussen Nederland en Vlaande ren te versterken en de vooroor delen weg te nemen, schrijft de commissie in een brief aan De Croo en minister-president De wael. „De Croo had het wellicht grap pig bedoeld. Maar wat ons be treft is hij dit keer zijn boekje ver te buiten gegaan"zegt alge meen secretaris Vandaele van de Nederlands-Vlaamse Commis sie. „Zijn verontschuldigingen aanbieden is wel het minste dat hij kan doen." Op de site is onder meer infor matie te vinden over geplande extremistische bijeenkomsten. Verder is een chronologie be schikbaar van criminaliteit door extremisten. Op een inter actieve kaart van de VS is te zien in welke staat 'haat'-misdaden zijn gepleegd. De ADL houdt de informatie op de webpagina's continu actueel. ANP van onze redactie buitenland LOUISVILLE - Het besluit van de Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten om homosek suelen toe te laten tot het ambt van predikant, ouderling en diaken, zal grote invloed heb ben op andere kerken die met het vraagstuk worstelen. „De discussie over homoseksualiteit zal in andere Amerikaanse ker ken verhevigen." Dat zei L. Hogebrink, hoofd van het bureau Europa en Noord- Amerika van de Samen-op- Wegkerken, gisteren. Hij was als gedelegeerde van zusterker ken aanwezig op de jaarlijkse algemene vergadering van de Presbyteriaanse Kerk in het Amerikaanse Louisville. De as semblee besloot vrijdag met een meerderheid van 317 tegen 208 stemmen een artikel uit de kerk orde te schrappen dat praktise rende homoseksuelen verbiedt ambtsdrager te worden. Als de meerderheid van de 173 regionale kerkvergaderingen met het besluit instemt, is de Presbyteriaanse Kerk (2,5 mil joen leden) na de United Church of Christ (1,4 miljoen leden) de tweede kerk in de VS die de deur voor homoseksuele ambtsdra gers opent. „Het besluit is van groot belang, omdat er in de Amerikaanse kerken tot dusver een groot taboe op homoseksua liteit rustte", aldus Hogebrink, lid van de commissie die het be sluit heeft voorbereid. Verdeeldheid De verdeeldheid onder de pres byterianen over het onderwerp blijft volgens Hogebrink groot. In 1997 stemde een krappe meerderheid van de regionale kerkvergaderingen (classes) nog voor het besluit om in de kerkorde een artikel op te ne men dat homoseksuelen van de ambten uitsluit. „De algemene verwachting is dat de balans bij de classes nu naar de andere kant doorslaat", aldus Hoge brink. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5