Sas van Gent moet stank te lijf Fiscus valt tankstation binnen 19 BEKENDMAKING S Garage Terneuzen moet van provincie bodem onderzoeken VVD eist klaarheid over risico's ramp ammoniaktanker Tragel opent aanval op wachtlijsten voor gehandicapten Hellegatpolder krijgt kleidijk OV-jaarkaart uit jas gestolen Nieuwe straatnamen voor Triniteit Geurhinder bedrijven overschrijdt nationale doelstellingen Ongeval N61 eist leven Winkeldiefstal zeeuwse almanak Roerend PZC ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 20 juni 2001 KNEUZEN - In een school- nebouw in Temeuzen is gister middag tussen twee uur en half drie de OV-jaarkaart van een negentienjarige scholiere uit de gemeente Hontenisse gestolen. Dekaart werd in een onbewaakt ogenblik uit haar jaszak wegge nomen. TERNEUZEN - De gemeente Temeuzen houdt op dinsdag 26 juni vanaf 19.30 uur in de pre sentatiezaal van het stadhuis een inspraakavond over nieu we straatnamen in de wijk Tr initeit. Voor Triniteit staan een aantal grote veranderingen op het programma. De sloop van verschillende flats en huizenblokken is in middels gereed. Ook zijn di verse bouw- en herinrichtings plannen gepresenteerd. Naar aanleiding van deze verande ringen heeft de gemeente Ter- neuzen voorgesteld ook de straatnamen ter discussie te stellen, met als argument dat nieuwe straatnamen de ver nieuwing in de wijk extra acc- centueren. De straatnamencommissie heeft hiertoe een voorstel ge maakt. Over een dergelijk voorstel is overleg geweest in de stuur groep Triniteit. Voordat de stuurgroep het col lege van B en W zal adviseren over eventuele wijziging van straatnamen, heeft het bewo nersplatform Triniteit ver zocht eerst voorlichting te ge ven aan de bewoners van de wijk en hun mening te peilen over het voornemen. De voor zitter van de straatnamencom missie zal het voorstel tijdens de inspraakavond nader toe lichten. door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Sasse inwo ners onder de rook van fabrie ken als Zuid-Chemie en Ceres- lar ondervinden ernstige last van geurhinder. De stankover last overschrijdt alle huidige nationale beleidsdoelstellin gen. De gemeente Sas van Gent doet er verstandig aan om met deze bedrijven een plan van aanpak voor het terugdringen van geur hinder op te stellen. Dat stelt het onderzoeksbureau Tebodin uit Den Haag in een rapport over de geurhinderbeleving door bewo ners in het zuidelijke deel van van Gent. De uitkomst van het rapport vertraagt tevens de bouw van een appartementen complex op het Kanaaleiland. Ruim dertig procent van de deelnemers aan een enquête in de onderzochte woonwijken er vaart de geurhinder in het ge bied als 'zeer storend'. Voor de huizen direct ten noorden van Zuid Chemie geldt dat zelfs voor 64 procent van de deelnemers. Volgens de onderzoekers is meer dan helft van het aantal klach ten toe te schrijven aan Zuid- de, aan de zuidkant van Sas. Maïs- en tarweverwer- kingsbedrijf Cerestar aan de noordzijde is waarschijnlijk verantwoordelijk voor een deel van de overige klach ten. Hoewel sommige bewoners aangaven ook 's avonds en 's nachts last te hebben, stoten beide fabrieken vooral overdag veel stinkende stoffen de atmos feer in. Als de wind ligt, bij ma tige wind of bij mist is de over last het ergst. Ook als de wind uit het zuiden, zuidwesten of zuidoosten waait, stapelen de klachten zich opBij harde wind blijkt niemand last van geur te hebben. Zeventien procent van de geënquêteerden zegt dage lijks geurhinder te ondervin den. Meestal duurt een klacht van korter dan een uur tot vijf uur. De mensen in het onderzochte gebied, de bewoners van de woonwijken ten oosten van de spoorlijn en ten zuiden van de straten Oost- en Westdam, spre ken van een chemische, zure, zwavelachtige, fosforachtige stank als de geur uit het zuiden, het zuidwesten of het zuidoos ten komt. Bij noorden-, noord oosten of oostenwind klagen zij over een weeïge, zoete, zetmeel- oï maïsachtige geur. De bewo ners dichtbij de spoorlijn zeg gen bijna dagelijks last te hebben van dieselgeur door uit laatgassen van passerende trei nen. Rechter De gemeente liet het geurhin- deronderzoek verrichten nadat de Raad van State de bouw van een luxe appartementencom plex op het Kanaaleiland, tus sen de Prinsen- en de Sportka- de, had stilgelegd. De hoogste nationale rechterlijke instantie oordeelde dat Sas van Gent geen bouwvergunning had mogen af geven zonder een geuronder zoek uit te voeren. De directie van Zuid-Chemie had de ge meente voor de rechter gedaagd omdat ze bang is dat de toekom stige bewoners van de flats zou- Zuid-Chemie is een van de bedrijven die veel inwoners van Sas van Gent regelmatig in de stank zetten. den klagen over stankoverlast en een eventuele uitbreiding van het bedrijf in de toekomst zouden kunnen verhinderen. De onderzoekers concluderen overigens dat de resultaten van het rapport geen belemmering voor de bouw hoeven te zijn. Zij baseren zich daarbij op het ver- huisgedrag van naburige bewo ners. Die zouden er - ondanks de geurhinder - willen blijven wo nen. Kopers van een huis kie zen him huis op een aantal crite ria", verklaart A. Dilweg van foto Charles Strijd Tebodin. „Kiezen ze deson danks voor deze locatie, dan ne men ze de geurhinder op de koop toe. Wie zijn wij dan om ze tegen te houden?" door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - HetTemeuzen- se garagebedrijf Zegers aan de Haarmanweg heeft van het Zeeuwse provinciebestuur een aanzegging gekregen om een verkennend bodemonderzoek te laten uitvoeren. Weigert het bedrijf om dit onderzoek te ver richten, dan zal de provincie het Openbaar Ministerie vragen om strafvervolging in te stellen. In het kader van de operatie bo demsanering in gebruik zijnde bedrijfsterreinen (BSB) zijn in Zeeland tal van bedrijven aan geschreven met het verzoek om binnen hun inrichting een voor- en een verkennend bodemon derzoek uit te voeren. Een groot aantal bedrijven heeft dit in middels gedaan en de rapporta ges van de onderzoeken over legd aan de provincie. Ook het Temeuzense autobedrijf is di verse keren aangeschreven, maar weigerde tot op heden op de verzoeken van de provinciale diensten in te gaan. Wel onder zocht het bedrijf de bodem van een deel van het eigen terrein, maar dit had direct te maken met de voorgenomen en inmid dels gerealiseerde uitbreiding van de showroom. Dat onderzoek voldeed volgens de provincie niet aan de gestelde eisen binnen het BSB-kader. In januari 2000 schreef de provin cie het bedrijf nog eens aan met het verzoek om alsnog een ver kennend bodemonderzoek te laten verrichten en wel binnen drie maanden tijd. Daar werd niet op ingegaan. Eind novem ber 2000 gaven de provinciale milieudiensten Zegers te ken nen dat de BSB-operatie niet vrijblijvend was en dat er ge hoor gegeven moest worden aan de verzoeken. Nu is de maat wat GS betreft vol. Gisteren werd autobedrijf Zegers als eerste in Zeeland ge sommeerd om een onderzoek uit te laten voeren. Het bedrijf heeft nog een half jaar respijt gekre gen. Garagehouder A. Zegers gaf gisteren te kennen nu wel een onderzoek te zullen laten uit doorHarmen van der Werf DEN HAAG - De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil ophel dering over de gevolgen van een ramp met een ammoniak- of LPG-tanker op de Westerschel- de. De fractie heeft daartoe Kamer wagen gesteld aan de ministers van Binnenlandse Zaken, Mi lieubeheer en Verkeer en Water staat. Aanleiding voor de Kamervra gen is een studie van de Veerse brandweercommandant A. Wil- lemstein. Deze heeft uitgere kend dat bij een ramp met een ammoniaktanker voor de kust van de gemeente Veere achttien honderd doden en gewonden kunnen vallen. Bij de explosie van een LPG-tanker zullen 235 slachtoffers te betreuren zijn. De WD-Kamerleden A.J. te Veldhuis, M. Udo, J.D. Blaauw, M. van den Doel en J. Geluk zijn geschrokken van de bevindin- gen. Zij willen van de betrokken mi nisters weten of die kloppen. Ook vragen zij hoe groot de kans °P een ramp met een LPG- of ammoniaktanker is. Verder vragen de Kamerleden zich af welke maatregelen al gelden om zo'n calamiteit te voorkomen en welke eventueel genomen moeten worden om het ongevalsrisico te beperken. En of gemeenten langs de Wester- schelde wel voldoende voorbe reid zijn om een ramp te bestrij den. De vijf liberalen leggen ook een link met een verdere verdieping van de Westerschelde. Wellicht komen er dan grotere schepen met ammoniak en LPG, waar door het risico toeneemt. Met als gevolg dat Zeeuwse Wester- schelde-gemeenten beperkt worden in hun nieuwbouwmo- gelijkheden. Dat geldt met name voor de Vlissingse bin nenstad. 'Is dat rechtvaardig?', willen de WD'ers weten. Pijpleiding De Veerse brandweercomman dant Willemstein heeft voorge steld ammoniak en LPG voort aan per pijpleiding aan wal te brengen, vanaf een overslagsta tion in de Noordzee aan te voe ren. Verder wil hij het Oostgat, de nauwe vaargeul direct voor de Walcherse kust, voor schepen met gevaarlijke stoffen sluiten. De WD'ers vragen daarop een reactie van de verantwoordelij ke ministers. pagina 2: commentaar voeren. „Ik was altijd in de ver onderstelling dat deze onder zoeken niet verplicht waren. Bovendien had ik net voor mijn nieuwe showroom een bodem onderzoek laten uitvoeren. Daaruit bleek dat er niets in de grond zat. Als dat zo is, ga ik er niet van uit dat er een paar me ter verder wel iets kan zitten. Maar goed, als ik verplicht word om onderzoeken uit te laten voeren, dan moet 't maar", aldus Zegers IJZENDIJKE - Een 76-jarige vrouw uit de gemeente Oost burg is gistermiddag om kwart voor vier bij een ongeval op de N61 bij IJzendijke om het leven gekomen. De 34-jarige bestuurder van een vrachtwagencombinatie uit Lemmer reed over de N61Toen hij ter hoogte van de Zevenhof- stedenstraat kwam, stak de 76- jarige vrouw op haar fiets de straat over. Zij behoorde bij een groep van zeven fietsers van wie er al vier de weg waren overge stoken. De vrouw heeft waarschijnlijk de vrachtwagencombinatie niet gezien en reed bij het oversteken tegen de rechterzijkant van de oplegger aan. Daarbij werd zij op de weg geworpen en kwam met haar hoofd op het wegdek terecht. De vrouw overleed ter plaatse. TERNEUZEN - Een twintigja rige vrouw uit Terneuzen is gis termiddag om vijf over half vier in een supermarkt in de Axelse- straat in Terneuzen aangehou den wegens winkeldiefstal. De vrouw had een aantal diep vriesproducten en enkele pakjes sigaretten onder haar kleding verstopt en wilde zo de winkel verlaten. Ze kreeg hiervoor een boete. De politie voerde gisteren de complete kantoorinhoud van het Heikantse LPG-bedrijf Walhout-de Visser af. foto Charles Strijd (Advertentie) Poppeliers viert feest en iedereen feest mee! In de openingsweek van haar nieuwste Megastore op de woonboulevard in Oss pakt Poppeliers uit met oen nog nooit eerder vertoonde spectaculaire stunt. In de vroege ochtend van donderdag 21 juni a.s. worden vijftig complete bankstellen geplaatst op marktpleinen van diverse stadscentra in heel Brabant en Zeeland. Bent u degene die het bankstel vindt, dan is het bankstel van u, gratis en voor niets. Alstublieft, wij wensen u veel zitplezier! EUROPEAN FURNITURE MASTERS door Barend Pelgrim HEIKANT - De Belastingdienst heeft gisteren met hulp van de politie een grootscheepse inval gedaan bij het tankstation en LPG-inbouwbedrijf Walhout- de Visser aan de Julianastraat in Heikant. De fiscus legde daarbij beslag op de inboedel van het bedrijf. Volgens het Openbaar Ministe rie heeft de zaak niets te maken met een nog lopend strafrechte lijk financieel onderzoek naar de handel en wandel binnen de onderneming. Bedrijfsleider M. Walhout wilde gisteren niet reageren op de in val. Woordvoerster M. Stege- man van de Belastingdienst zegt dat de actie te maken heeft met een belastingkwestie. Het be drijf Walhout-de Visser zou een niet nader genoemd bedrag schuldig zijn aan de fiscus en daarom werd dinsdag beslag ge legd op de inboedel. Er is volgens Stegeman geen verband met vooi'gaande aan- varingen tussen justitie en de bedrijfsleiding van het LPG- tankstation. Walhout werd twee maanden geleden tot een forse straf veroordeeld door de poli tierechter; binnenkort wacht hem nog een x*echtszaak voor fi nanciële malversaties. Eind vo rig jaar werd in de woning van Walhout in Heikant bijna 400.000 gulden aan voorname lijk vreemde valuta aangetrof fen tijdens een huiszoeking. Het voorbereidend ondei'zoek door door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De provincie Zeeland geeft haar fiat voor de aanpassing van een negen honderd meter lang dijkvak in de Hellegatpol der tot groene dijk of kleidijk. In het kader van het project Zeeweringen Zee land is gebleken dat de steenbekleding op het buitentalud van het dijkvak onvoldoende vei lig is en verbeterd moet worden. Het projectbu- reau Zeeweringen, een samenwerkingsver band tussen de waterschappen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen en Rijkswa terstaat Zeeland, is bezig de steenbekleding op de dijken in de Zeeuwse Delta te vei'beteren waar dat nodig is. Te lichte steenbekledingen worden daarbij vex*vangen door een zwaardere constructie. Het projectbureau heeft hiervoor verschillende alternatieven voorhanden- be ton, asfalt, natuursteen, en voor een aantal specifieke locaties een zogeheten kleidijk of groene dijk. Een deel van de Westerscheldedijk in de Hellegatpolder, tussen het gemaal Kam pen en het buurtschap De Griete, is aange merkt als geschikte plek voor een dergelijke kleidijk. De provincie is het eens met de aanleg van een dergelijke zeewering, maar verlangt wel dat een buitendijks watergeultje, aan de teen van de huidige dijk, gehandhaafd blijft en niet lijdt onder het project. het OM in deze financiële stx*af- zaak is inmiddels afgerond en de officier van justitie is in af wachting van een zittingsda tum. In het voorjaar legde het Ge rechtshof in Den Haag de firma een half jaar voonvaardelijke stillegging van het tankstation op wegens begane milieuover- tredingen.Twee maanden gele den werd de 57-jarige Walhout door de economische politie- rechter in Middelburg boven dien veroordeeld tot het betalen van een boete van 1,5 ton en een voox-waardelijke gevangenis- sti'af van een half jaar. Daar naast moest het bedrijf voor an- derhalf jaar zijn deuren sluiten. Deze straf werd uitgedeeld we gens hei'haaldelijke schendin gen van de milieuvoorschxriften op het bedrijfsterrein. In februari van dit jaar consta teerde een controleur tal van overtredingen van het Besluit LPG-tankstations milieube heer, ondanks een eerder con trolebezoek in januari 2000. Toen werden al dertig tekortko mingen in en om het LPG-reser- voir opgetekend, zoals bodem- verontx-einiging, ontbreken van verlichting, bebakening en af watering, en het niet aanwezig zijn van een vloeistofdichte bo dem, opvangbak en slibopvang- put. door Roelf Reinders HULST - Stichting Tragel voor verstandelijk gehandicapten pakt de wachtlijst aan. Tragel huurt twee panden in Hulst en Oostburg van een woningbouw vereniging voor de huisvesting van achttien gehandicapten. Over twee maanden kunnen ze erin. In Oostburg komen zes gehan dicapten in het voormalige dag centrum aan de Regulus, in Hulst gaan twaalf cliënten in een pand aan de Bachlaan in de nieuwbouwwijk Milock wonen. Tragel huurt deze panden van de woningbouwvereniging. De meeste van de gehandicapten wonen nog thuis, een aantal woont op het instituutsterrein van Tragel in Clinge. De uitbreiding van het aantal gehandicapten dat zorg krijgt van Tragel met achttien plaat sen hoort bij het offensief tegen de wachtlijsten in de gehandi captensector. De overheid trekt er extra geld voor uit en versnelt de procedures om het aantal plaatsen bij instellingen uit te breiden. „Normaal is uitbrei ding van het aantal erkende plaatsen een jarenlang proces", zegt beleidsmedewerker J. van Hooijdonk van Tragel. De gehandicapten kunnen er over twee maanden in. Tragel heeft de afgelopen tijd voldoen de personeel aangetrokken om aan de extra vraag naar zorg te kunnen voldoen. „We hebben twee maanden geleden een ad vertentiecampagne gehouden", zegt Van Hooijdonk. „Daar is een hoge respons op gekomen." De komst van de achttien ge handicapten levert voor 25 mensen werk op. In totaal heeft de wervingsactie zo'n zestig nieuwe personeelsle den opgeleverd. „Het beeld mag dan bestaan dat het slecht gaat in de zorg en dat er geen perso neel te krijgen is", zegt Van Hooijdonk. „Maar dat is vooral in de grote steden zo. In Zeeuws- Vlaandei'en is dat probleem minder. We hebben tot nu toe al le vacatures kunnen opvullen." Keuzevrijheid De achttien gehandicapten hebben niet gekozen voor het zogeheten scheiden van wonen en zorg. Dit principe komt erop neer dat de gehandicapten zelf de woning huren en de instelling de zorg levert. Dat levert meer keuzevrijheid voor de gehandi capte op. „De zorgaanbieder komt dan aan huis", zegt Van Hooijdonk. „Dat is veel norma ler." De achttien hebben voor de ou derwetse methode gekozen; Tragel zorgt voor de huisves ting. En dat terwijl in velf be leidsnota's en noties schei ring van wonen en zorg* als de toe komst wordt gezien. „Maar on ze cliënten zijn onze klanten", aldus Van Hooijdonk. „En die mogen zelf kiezen wat ze wil len." Hij erkent dat Zeeuws- Vlaanderen niet echt voorop loopt bij de scheiding van wo nen en zorg bij verstandelijk ge handicapten. „Dat gebeurt in de Randstad toch meer." Goede herinneringen aan Het Oproer van Zierikzee, twee jaar geleden, lokten Re- né uit Middelburg naar het Ridderslagspektakel in de Schouwse stad. Voor de laat ste opvoering kon hij nog kaartjes voor zijn vriendin en zich zelf bemachtigen. Niet weinig gróós om die prestatie nam hij plaats tus sen de toeschouwers. En hij genoot! Zelfs zo, dat de ver rukking hem bij het slot, het Loflied op Zierikzee, de tra tien op de wangen bracht. Op weg naar huis viste zijn vriendin voorzichtig naar het waarom van die plotse emotionaliteit. Zijn ontroering bleek aange sticht door een beroerde ge luidsinstallatie. Die had hem een geheel an der loflied doen verstaan: 'k zie René, 'k zie René, 't is toch een schat, in wel en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55