Dorp is tweede woningen beu Provincie stemt in met plan herinrichting Schouwen-West PZC Ruim negen miljoen gulden subsidie voor leefbaar platteland Kerkwerve verdeeld over woningbouw Nachtexcursie op de Oosterschelde Rijbewijs kwijt na ritje naar Chinees Portiers verplicht bij cafés in Goes s23 Noordwelle maant gemeente tot optreden tegen oneigenlijk gebruik Spoor van vernielingen langs N59 Vervalsen handschrift komt uit Drankritten bestraft met boete Gift spekt kas Goese vakantieweek Baggerdepots bij Baarzandse kreek woensdag 20 juni 2001 \0ORDWELLE - De Dorpsge meenschap Noordwelle heeft er schoon genoeg van dat de ge meente nog steeds niet heeft op treden tegen het oneigenlijk rebruik van woningen in de dorpskern. De bevolking klaagt ii jaren dat een aantal wonin gen in het dorp uitsluitend re- creatief wordt gebruikt. Het ge- ioig daarvan is dat die huizen soms lange tijd onbewoond zijn en het dorp een doods aanzien bezorgen. Tijdens hoorzittingen en kern- Hnnr Ali Pankow bezoeken van het college van burgemeester en wethouders hebben inwoners van Noord welle bij herhaling aangedron gen op maatregelen. Wethouder C. Veerhoek legde dan steeds uit dat er eerst een inventarisatie op het hele eiland moest plaats vinden. Dat onderzoek zou in kaart moeten brengen hoeveel recreatiewoningen ten onrechte permanent worden bewoond en - zoals in Noordwelle - welke voor permanente bewoning be doelde huizen juist recreatief worden gebruikt. Dat onderzoek is inmiddels ver richt. De problemen zitten voor door Maurits Sep MIDDELBURG - Voor verbete ring van de leefbaarheid op het platteland van Walcheren, Bc- vcland, Tholen en Schouwen- Duivcland is de komende zes jaar 4,3 miljoen euro (9,4 mil joen gulden) aan Europese sub sidie beschikbaar. Een hele reeks van particuliere initiatie ven maakt kans op een bijdrage uit die pot, die wordt aangevuld met geld van de gemeenten, de provincie en van de initiatiefne mers zelf. In totaal komt acht- lien miljoen euro (veertig mil joen gulden) beschikbaar. Gedeputeerde Staten hebben gisteren ingestemd met het re gionale ontwikkelingsplan voor deregio's boven de Westerschel- de, dat door maatschappelijke organisaties (werkgevers, werknemers, milieubeweging, landbouw, toerisme) en overhe- is opgesteld. Dat plan be- de leefbaarheid op het platteland te bevorderen. „De formulering is bewust zo breed, adat er dan zo veel mogelijk ader kan vallen. Elk initiatief roet namelijk passen binnen de "sie van het regionaal ontwik- al in het 'illegaal gebruik' van vakantiehuizen. Ruim zeven honderd recreatiewoningen op de verschillende parken in de gemeente moeten eigenlijk aan de Schouwse woningvoorraad worden toegevoegd, als perma nente bewoning van vakantie huizen gedoogd blijft. Het ge meentebestuur is dat echter niet van plan en minister Pronk van VROM heeft de gemeenten ook gemaand krachtig op te treden tegen dat zogeheten 'scheef wo nen'. Een strikt handhavingsbeleid tegen illegale bewoning kost echter veel tijd en geld. Alleen als het goed gebeurt, kan wor den voldaan aan de bewijslast die door de Raad van State is op gelegd. Dat geldt voor beide vormen van illegale bewoning, dus ook voor het recreatief ge bruik van huizen binnen de dorpskern. De Dorpsgemeen schap Noordwelle wacht dan ook met spanning op de beslis sing van de gemeente hoe het 'scheef wonen' zal worden aan gepakt. Twee mogelijkheden Beleidsambtenaar J. van der Laan van de afdeling volkshuis vesting heeft in zij n voorstel aan de bestuurders twee mogelijk heden gedetailleerd uitgewerkt. Het gaat om een keus tussen het inpassen van de extra werk zaamheden binnen de eigen ge meentelijke afdeling of het aan trekken van ondersteuning van buitenaf. In beide gevallen zal er extra geld voor op tafel moe ten komen. Van der Laan hoopt dat het da gelijks gemeentebestuur nog deze week een standpunt hier over inneemt. De wethouders C. Veerhoek van volkshuisvesting en G.J. van der Salm van finan ciën zijn deze week echter met vakantie. Indien een beslissing opnieuw een week wordt uitge steld, kan de commissie ruimte lijke ordening en economische zaken er na de zomervakantie pas een oordeel over vellen. De Dorpsgemeenschap Noord welle is al dat wachten zat en spreekt zijn ongenoegen daar over uit in een brief aan de ge meenteraad. De briefschrijvers willen dat bekende gevallen meteen worden aangepakt. Te vens beschouwen ze dat als een signaal voor volgende wonin gen in de kern die te koop ko men. „Mocht het gemeentebe stuur hier geen prioriteit aan wensen te geven dan zullen wij trachten via juridische weg handhaving af te dwingen", al dus de Dorpsgemeenschap De brief staat op de lijst van in gekomen stukken van de raads vergadering op donderdag 28 juni vanaf 19.30 uur in Theater Mondragon in Zierikzee. kelingsplan", zegt J. Broodman van de provincie. Voor de drie gebieden staan ne gentien projecten op de gros lijst. Zij maken dit jaar samen kans op bijna 450.000 euro (bij na een miljoen gulden). Op de lijst staan onder meer een vi deodocumentaire over Zonne- maire 2000, promotie van Alexis Zeeuws Bier waarvoor op Noord-Beveland gerst wordt verbouwd, kunst-picknick plaatsen op Schouwen-Duive- land en de oprichting van een steunpunt voor vrijwilligers werk in Veere. Het regionaal ontwikkelings plan moet nog worden goedge keurd door een selectiecommis sie van de Alliantie Zuid- Nederland. Pas als dat is ge beurd, krijgen de indieners van de projecten zekerheid over de subsidie. Behalve de 4,3 miljoen euro voor Zeeland boven de Westerschel- de, is ook nog 3,4 miljoen euro Europese subsidie beschikbaar voor de leefbaarheid van het platteland in Zeeuws-Vlaande- ren. Ook hiervoor is een regio naal ontwikkelingsplan ge maakt. Op de Zeeuws-Vlaamse groslijst staan negen projecten. Doordat een aantal huizen in Noordwelle als recreatiewoning wordt gebruikt, heeft de kern vaak een doods aanzien. foto Marijke Folkertsma BRUINISSE - Vandalen hebben langs de Rijksweg N59 ter hoogte van Bruinisse een spoor van vernielingen getrokken Vijftig afrasteringspaaltjes werden uit de grond getrokken of afgebroken. Ook vernielden ze een elektriciteitskastje van de verlichting langs het wegvak en draaiden ze een aantal ver keersborden de verkeerde kant op. De schade loopt volgens de politie in de duizenden guldens. Het vergrijp werd maandag namiddag ontdekt. MIDDELBURG - Een 19-jarige vrouw uit Vlissingen kon sa men met haar 20-jarige vriend de verleiding niet weerstaan om de overschrijfformulieren van de vorige bewoner te ver valsen. Op die manier wisten ze hun achterstallige rekenin gen te betalen. De fraude bracht ze gisteren voor het hekje op de zitting van de Middelburgse politierechter, die het Vlissingse duo veroor deelde tot elk zestig uur onbetaalde arbeid. Omdat ze in het eerste kwartaal van dit jaar nog steeds post kregen van hun voorganger konden ze profiteren van de situatie. De vrouw vervalste de overschrijfformulieren door het handschrift van de rekeninghouder na te bootsen. Haar partner postte de for mulieren. In totaal werd voor 2388 gulden gefraudeerd. Dat bedrag moet terugbetaald worden aan de Rabobank, die in middels de gedupeerde cliënt schadeloos heeft gesteld. „Een domme actie", zei de politierechter tegen de verdachten. „Want dit komt altijd uit." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 49-jarige inwoner van Oosterland voor dronken rij den veroordeeld tot een boete van 2000 gulden en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. De man werd 12 april dit jaar in Zierikzee bij een controle van de politie betrapt met ruim drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Hij vertelde die dag na enkele glazen alcohol zonder na te denken in zijn auto te zijn gestapt om boodschappen te doen. Een 30-jarige Goesenaar kreeg 1350 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De automobilist viel 14 april op door zijn rijgedrag, toen hij op de verkeerde weghelft terechtkwam. Daardoor kwam hij bijna in botsing met een politieauto. GOES - Het Juliana Welzijn Fonds heeft 5000 gulden be schikbaar gesteld voor de stichting Buurtwerk Goes-Zuid om een kindervakantieweek te organiseren. Van 6 tot en met 10 augustus houdt het Buurtwerk een themaweek onder het motto 'In vijf dagen de wereld rond'. De week is bedoeld voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Het Julianafonds streeft er naar iedereen, ongeacht afkomst of inkomen, tot zijn recht te doen komen in de samenleving. GROEDE - De stichting Het Zeeuwse Landschap mag van de provincie twee baggerdepots aanleggen bij de Baarzandse kreek in Groede. De depots zijn nodig om slib te storten uit een in de zestiende eeuw gevormde getijdenkreek, die wordt uit gebaggerd om de waterkwaliteit te verhogen. De depots be slaan in totaal een oppervlak van zes hectare en zijn twee me ter hoog. Na indroging en rijping van de specie kan het land weer als landbouwgrond worden gebruikt. Onderzoek heeft uitgewe zen dat de grond niet ernstig is verontreinigd. door Ali Pankow KERKWERVE - Met regelmaat nieuwe woningen bouwen is een eerste vereiste om een kleine tem leefbaar te houden, vindt een deel van de bevolking van Kerkwerve. Het bestuur van de dorpsraad is het daar volkomen mee eens. Een ander deel van de dorpsbewoners meent dat er voldoende doorstroming is en dat er nauwelijks behoefte be slaat aan meer woningbouw. De meningen botsten op meer punten gisteravond tijdens de hoorzitting over de kernbe schrijving van Kerkwerve, on derdeel van het project Duurza me Sociale Ontwikkeling. Over twee zaken echter was de dorps- bevolking eensgezind. Eén daarvan was de zorg om de over last die zal ontstaan door om- ng van rijksweg N59 en de extra druk daardoor op de Heu- velsweg. Het andere punt was het verdwijnen ">n diverse sportvoorzieningen. We hebben het hier wel over de leefbaarheid, maar het beleid REDACTIE noord-zeeland Grachtweg 23a 4300 AB zierikzee Iel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M.Modde (chef) M- G. van den Broek P. Kleemans F. F.A. M. van Loon A. M. L. Pankow R'H. N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Iel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van de gemeente staat daar haaks op. Die heeft de subsidie aan de tennisvereniging stopge zet en wil dat de voetbalvereni ging WIK opgaat in de voetbal clubs in Zierikzee", luidde de klacht. Later in de discussie werd nog vele malen geklaagd over het voorgenomen opdoeken van de sportvoorzieningen. Woord voerders van de dorpsraad be nadrukten daarbij het sociale belang van de sportvereniging, die tal van jeugdevenementen op het dorp organiseert. Over de noodzaak andere voor zieningen in de kern in stand te houden, bleken de standpunten weer verdeeld. „Als dorpsbewo ner heb je een taak voor de ge meenschap om je als vrijwilliger in te zetten", vond de één. „Dat is niet meer van deze tijd. Men sen leven nou eenmaal veel meer op zichzelf", meende de ander. In de praktijk blijkt veei be langstelling te bestaan voor deelname aan dorpsactivitei ten. maar slechts enkelen willen zich er bestuurlijk en organisa torisch voor inzetten. De dorps raad zou graag samen met de gemeente het dorpshuis een bre dere functie geven, zodat het meer als ontmoetingscentrum kan functioneren. Grijs Het belang van een school op Kerkwerve werd breed onder streept. De aanwas van jonge gezinnen binnen de kern werd in dat verband ook van belang ge acht. Anderzijds werd ook di verse malen gepleit voor het welzijn van de ouderen. „Grijs hoeft niet altijd negatief te zijn", luidde een van de reacties. Diverse bewoners zouden graag zien dat er een ouderenwoon- complex in Kerkwerve wordt gebouwd. Zij vinden het een trieste zaak dat mensen op hoge leeftijd nu meestal uit het dorp moeten vertrekken. De werkgelegenheid in Kerk werve laat over de a fgelopen vij f jaar een stijgende lijn zien. Dat heeft te maken met uitbreiding van bestaande transportbedrij ven. Geconstateerd werd dat deze werkgelegenheid hoofdza kelijk door mensen van buiten Kerkwerve wordt ingevuld. Vestiging van schone bedrijven zou vooral worden toegejuicht in leegkomende boerderijen in het buitengebied. Over de eventuele invoering van een belbus of beltaxi waren de meningen vrij positief. „Als het maar betaalbaar is en het enig comfort biedt", luidden de voorwaarden. De Vroonweg moet volgens de plannen alleen nog toegankelijk worden voor wandelaars en fietsers. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon WESTERSCHOUWEN - Het Raamplan Schouwen-West vormt een goede basis om de Schouwse Westhoek beter in te richten. Dat vindt het college van Gedeputeerde Staten. Zon der veel wijzigingen of kantte keningen heeft de provincie het voorgelegde plan van de ge- biedscommissie Schouwen- West goedgekeurd. Het westelijk deel van Schou wen is ruimtelijk gezien teveel versnipperd. Voor het hele ge bied is daarom een herinrich tingsproject op poten gezet: de Regiovisie Schouwen-West. Het doel hiervan is de duinen, vroongronden, zoomgebied en polder beter in te richten en te gelijkertijd knelpunten, die zich onder meer voordoen op het ge bied van recreatie, verkeer, landbouw en water, op te lossen. De ruimtelijke herinrichting van het gebied is zo'n omvang rijke klus, dat de gebiedscom- missie Schouwen-West een raamplan heeft gemaakt. Hier in worden 26 projecten op een rijtje gezet. Het raamplan moet straks de basis vormen voor de afzonderlijke uitvoeringsplan nen per project. In aanloop naar de provinciale goedkeuring hebben omwonen den en andere belanghebben den hun bezwaren tegen het raamplan kunnen indienen. Het merendeel van deze reacties richtten zich tegen gevreesde wateroverlast wanneer het grondwaterpeil wordt ver hoogd, de herinrichting van de Vroonweg en de aanleg van de Recreatieverdeelweg. Ontsnippering Alleen de verzoeken om de grens tussen Schouwen-West en het project Schouwen-Oost iets te verleggen en om de juiste weer gave van Fruitgaardbedrijf Tentebosch in het plan op te ne men heeft de provincie ingewil ligd. Wel schrijft GS dat een aan aantal zaken, zoals de 'verdro- gingsbestrijding en ontsnippe ring' bij het opstellen van een uitvoeringsplan 'nader aan dacht moet worden besteed'. In het voorstel goedkeuring aan het raamplan te geven verdeelt GS de provinciale projectkos ten alvast over de verschillende directies. Infrastructuur en Ver voer zal zich bezig houden met verkeer en landschap, terwijl Ruimte, Milieu en Water de na- tuur- en recreatieprojecten voor MIDDELBURG - Een 48-jarige man uit Kortgene is wegens dron ken rijden voor een jaar zijn rijbewijs kwijt. Verder kreeg hij giste ren zestig uur werkstraf opgelegd. In de straf werd meegenomen dat de man op 14 april was gaan rij den, hoewel hij op dat moment een rijverbod had. Hij verklaarde maar een klein stukj e met de auto te hebben geredenEr was ook nog sprake van een aanrijding. „We zijn van Kortgene naar Kamper land gereden om Chinees eten af te halen. De bestuurder was onwel geworden. Ik heb de auto even verzet." „Ook al heeft u slechts een eindje gereden, dat doet niets af aan de ernst van de overtreding", stelde de politierechter. door Ben Jansen ZIERIKZEE - Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Land schap houden morgen een Mid- zomernachtexcursie. Op het programma staat van 18.00 tot 23.00 uur een vaartocht over de Oosterschelde met de sfeervolle oude veerboot De Friesland. Halverwege de tocht is een wan delexcursie door het duinland schap op Neeltje Jans gepland. De tocht wordt zo langzamer hand een jaarlijkse traditie die door de deelnemers bijzonder gewaardeerd wordt. Coördinatrice B. Sandijck ver wacht dat er veel te zien zal zijn tijdens de excursie. „In de avonduren zijn er volop vogels actief. Terwijl de vogels zich overdag een beetje stilletjes ge dragen omdat de broedtijd voorbij is en het ruiseizoen be gint, laten de watervogels van de Oosterschelde zich juist in de avonduren zien en horen. Wat ook spannend is, is de altijd aan wezige kans om zeehonden te gen te komen." Ook op Neeltje Jans is genoeg te beleven. „De zilvermeeuwen, mantelmeeuwen en storm- meeuwen die er broeden, heb ben allemaal grote kuikens. Blijkbaar is de vos, die elders in Zeeland dit jaar in de meeuwen kolonies huis houdt, nog niet op het voormalige werkeiland ge arriveerd." De zomerflora staat op Neeltje Jans in volle bloei. De fraaie oranje bloempjes van het gui chelheil, de bleekgele bloeiplui- men van de wilde reseda en het diep paarsblauwe slangenkruid zijn ieder jaar weer op Neeltje Jans te bewonderen. Tijdens de vaartocht is er aan boord de mogelijkheid voor een drankje en een hapje. Natuur monumenten en Het Zeeuwse Landschap zorgen ook voor een ruime hoeveelheid promotie- en informatiemateriaal, en boven dien is er een tafel waar het boek Zeldzaam Zeeuws, het jubile umboek van het Zeeuwse Land schap, gepresenteerd wordt. De vaartocht begint om 18.00 uur vanaf 't Luitje, in de Nieuwe Haven in Zierikzee. zijn rekening zal nemen. Onder meer de inrichting van de Vroonweg als fietsgebied is hier niet in meegenomen. „De amovering van de Vroonweg is door de gebeidscommissie bui ten de begroting van het raam plan gehouden; de reden hier van is dat LNV niet bereid is mee te betalen aan deze amovering", schrijft het college. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil bij een aantal cafés en discothe ken in de stad portiers verplicht stellen. De portiers dienen aan strenge eisen te voldoen. Zij moeten, in aanvulling op de po litie, overlast van stappende jongeren voorkomen en waar nodig 'corrigerend optreden'. De gemeente studeert al gerui me tijd op de mogelijkheid strengere eisen op te leggen aan horecabedrijven, om ervoor te zorgen dat de problemen van het uitgaansleven binnen de perken blijven. De bedoeling is dat alle horecabedrijven in de toekomst over een exploitatie vergunning moeten beschikken. Cafés en discotheken dienen momenteel alleen te voldoen aan de bepalingen in de Drank en Horecaverordening. De inzet van portiers is wat de gemeente betreft harde nood zaak, zo blijkt uit de horecanota van de gemeente. Daarin wor den de 'negatieve ervaringen' in het Goese uitgaansleven onder meer toegeschreven aan het 'ge brek aan toezicht in de directe omgeving van de horecabedrij ven'. Het toezicht is weliswaar in eerste instantie een taak van de politie, maar die heeft maar een beperkt aantal mensen. Bo vendien moeten die hun aan dacht verdelen en daarbij gaan spoedeisende zaken altijd voor. De gemeente maakt daarom ge bruik van de Wet particuliere beveiligingsorganisaties en re cherchebureaus, die in 1999 van kracht is geworden. Die wet be paalt dat de portiers en de be drijven waarbij ze in dienst zijn aan strikte eisen moeten vol doen, zoals voldoende opleiding en gebleken bekwaamheid en betrouwbaarheid. Verder is het verplicht dat de portiers vanwe ge de herkenbaarheid een uni form dragen. Ook dienen ze zich altijd te kunnen legitimeren. Welke Goese horecabedrijven een portier bij de deur moeten hebben, is nog niet bekend. De gemeente wil dat van geval tot geval bekijken en laat zich daarbij adviseren door de poli tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49