Nieuw bedrijventerrein Zierikzee Post met een glimlach verdwijnt 19 Schouwse straatspeeldag afgeblazen VVD eist klaarheid over risico's ramp ammoniaktanker BEKENDMAKING S Gemeente weert ruiters van ijsbaan in Sirjansland gemeente wil toplocatie voor bedrijven met etalagefunctie mtmmm Ongeval N61 eist leven Verhuizing EDC naar Middelburg niet in het geheim geregeld zeeuwse almanak Roerend PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 20 juni 2001 HnnrFamke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil ten widen van Zierikzee een Busi ness Pare gaan ontwikkelen. Bedrijven met een 'etalage- functie' als een autoshowroom, waarvoor de monumentenstad nu geen plaats biedt, moeten hier over enkele jaren worden ondergebracht. Voor 4,75 mil joen gulden wil het gemeente lijk Ontwikkelingsbedrijf de beoogde gronden aankopen om hel plan mogelijk te maken. Nieuwe bedrijven zoals een showroom kan Zierikzee mo menteel niet herbergen, omdat ergeen ruimte is. Het bedrijven- lerrein aan de Boerenweg is vol. Het Business Isle is bestemd voorzakelijke bedrijvigheid. En de toekomstige terreinen aan de Straahveg moeten vooral de 'wat zwaardere' bedrijven huis vesten. De gemeente wil daarom eeaBusiness Pare 'op een toplo catie' ontwikkelen. Voor dit nieuwe project heeft de gemeen tewaar oog laten vallen op een stuk grond van ruim 146 dui zend vierkante meter tussen de Julianastraat, Platteweg en de naar de Val in Zierikzee. Voor 4,75 miljoen gulden kan het Ontwikkelingsbedrijf deze landbouwgrond van de huidige eigenaar overnemen. Het Business Pare zal voor me- i min of meer uit de lucht komen vallen. Tot nu toe rept geen enkele structuurvisie of gemeentelijke beleidsnota over deze geplande uitbreiding. Vol- wethouder G. van de Vel- de-de Wilde wordt het plan al ruim een jaar 'deels bewust' achter de schermen voorbereid. Nu een principeovereenkomst is bereikt over de aankoop van de grond, vindt het college de tijd rijp het plan in de openbaarheid tebrengen. gemeenteraad wordt voor gesteld het benodigde geld voor iegrondaankoop vrij te maken. In het voorstel schetst het colle getevens een aantal 'onzekere- kritische factoren' die nog aan kt plan kleven. Zo wil de ge beente voor het Business Pare en het bedrijventerrein aan de Straalweg alsnog een nieuwe weg maken, die aansluit op de Weg naar de Val (N256). Dit biedt het voordeel dat het be drijf sverkeer via een aparte route Zierikzee verlaat. Aan de andere kant zijn de kosten voor deze nieuwe ontsluiting ge raamd op vier miljoen gulden en het is bovendien de waag of de provincie een extra aftakking op de doorgaande weg wil toe staan. „Dat is een punt dat nog wel enig zendingswerk bij de provincie behelst", stelt Van de Velde. Daarnaast moet het bestem mingsplan worden aangepast, omdat de grond nu nog een agrarische bestemming heeft. Zodra de Structuurvisie Zierik zee het Business Pare beleids matig heeft onderbouwd, moet deze herziening worden gere geld. Hoe het park er concreet uit gaat zien moet ook in dat sta dium van de voorbereidingen vorm krijgen. Dat de 'beeld- kwaliteitseisen' van het bedrij venterrein op die plek behoor lijk hoog zullen zijn, behoeft volgens de wethouder geen be toog. Strak programma Van de Velde hoopt het bestem mingsplan binnen tweeënhalf jaar aan te passen zodat de ont wikkeling van het Business Pare snel in gang gezet kan worden. Dat gemeente en provincie re centelijk nog een strak pro gramma voor de herziening en actualisering van de Schouwse bestemmingsplannen hebben vastgesteld, hoeft volgens de wethouder de nieuwe ontwik kelingsplannen in Zierikzee niet te vertragen. Van de Velde: „Dit wordt er tussen geschoven. Dat er een programma ligt bete kent niet dat er nu geen ruimte is voor nieuwe dingen. Dat zou an ders betekenen dat we de ko mende acht jaar niks kunnen doen. En dat is een beetje onver koopbaar naar buiten toe. De gemeenteraad buigt zich op donderdag 28 juni over het voorstel. Deze vergadering be gint om 19.30 uur in Theater Mondragon in Zierikzee. Langs de Weg naar de Val wil de gemeente de komende jaren een Business Pare ontwikkelen. door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - De Nationale Straatspeeldag gaat dit jaar aan de neus van Schouwen- Duiveland voorbij. Hel initiatief van de Verenigde Verkeers Veiligheids Organisatie 3VO om openbare ruimte veiliger en kind vriendelijker te maken, zou aanvankelijk in Oosterland worden gehouden. Maar basis school De Oosterburcht die op het project had ingetekend, moet door tijdgebrek ver stek laten gaan. In andere kernen zijn op dit vlak geen initiatieven ontplooid. 3VO geeft jaarlijks de aanzet tot een lande lijk zo breed mogelijk georganiseerde straatspeeldag. Via de media en met promo tiemateriaal wordt geprobeerd zoveel mo gelijk mensen te mobiliseren, vertelt J. Petersen. „Het moet goed georganiseerd worden. Als door omstandigheden of ge brek aan belangstelling er niet op onze op roep wordt gereageerd, houdt het voor ons ook op." Jammer, reageert ook J. Elenbaas van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland op de minimale belangstelling en het gesneuvelde initiatief van De Oosterburcht. De stichting verspreidt het promotiemate riaal van de Straatspeeldag over de Schouwse dorpen en steden.,Het is een ont zettend leuke manier om gevaarlijke ver keerssituaties voor kinderen onder de aan dacht te brengen. Het gaat er alleen wel om doorHarmen van der Werf DEN HAAG - De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil ophel dering over de gevolgen van een ramp met een ammoniak- of LPG-tanker op de Westerschel- de. De fractie heeft daartoe Kamer vragen gesteld aan de ministers van Binnenlandse Zaken, Mi lieubeheer en Verkeer en Water staat. Aanleiding voor de Kamervra gen is een studie van de Veerse brandweercommandant A. Wil- lemstein. Deze heeft uitgere kend dat bij een ramp met een ammoniaktanker voor de kust van de gemeente Veere achttien honderd doden en gewonden kunnen vallen. Bij de explosie vaneen LPG-tanker zullen 235 slachtoffers te betreuren zijn. De WD-Kamerleden A.J. te Veldhuis, M. Udo, J.D. Blaauw, M. van den Doel en J. Geluk zijn geschrokken van de bevindin gen. Zij willen van de betrokken mi nisters weten of die kloppen. Ook vragen zij hoe groot de kans °P een ramp met een LPG- of ammoniaktanker is. Verder vragen de Kamerleden zich af welke maatregelen al gelden om zo'n calamiteit te voorkomen en welke eventueel genomen moeten worden om het ongevalsrisico te beperken. En of gemeenten langs de Wester- schelde wel voldoende voorbe reid zijn om een ramp te bestrij den. De vijf liberalen leggen ook een link met een verdere verdieping van de Westerschelde. Wellicht komen er dan grotere schepen met ammoniak en LPG, waar door het risico toeneemt. Met als gevolg dat Zeeuwse Wester- schelde-gemeenten beperkt worden in hun nieuwbouwmo- gelijkheden. Dat geldt met name voor de Vlissingse bin nenstad. 'Is dat rechtvaardig?', willen de WD'ers weten. Pijpleiding De Veerse brandweercomman dant Willemstein heeft voorge steld ammoniak en LPG voort aan per pijpleiding aan wal te brengen, vanaf een overslagsta tion in de Noordzee aan te voe ren. Verder wil hij het Oostgat, de nauwe vaargeul direct voor de Walcherse kust, voor schepen met gevaarlijke stoffen sluiten. De WD'ers vragen daarop een reactie van de verantwoordelij ke ministers. Het postagentschap in Kloetinge verdwijnt; schandalig, vindt eigenaresse Toos Huyzen. pagina 2: commentaar door Esme Soesman Advertentie Poppeliers viert feest en iedereen feest mee! In de openingsweek van haar nieuwste Megastore °P de woonboulevard in Oss pakt Poppeliers uit met een nog nooit eerder vertoonde spectaculaire stunt. In de vroege ochtend van donderdag 21 juni a.s. worden vijftig complete bankstellen geplaatst op marktpleinen van diverse stadscentra in heel Brabant en Zeeland. Bent u degene die het bankstel vindt, dan is het bankstel van u, gratis en voor niets. Alstublieft, wij wensen u veel zitplezier! FIIROPFAN FIIRNITIIRF M EUROPEAN FURNITURE MASTERS GOES - Na Wemeldinge, 's- Gravenpolder, Renesse en Nieuwerkerk kunnen nu ook de postagentschappen in Goes- Zuid en Kloetinge worden bij geschreven op de lijst van te ver dwijnen voorzieningen. Volgens Postkantoren BV en de Postbank is nog niet bekend welke kantoren in Zeeland alle maal precies het veld moeten ruimen. In cle praktijk is het schrappen echter al volop be gonnen. Het is schandalig, vinden eige naresse Toos Huyzen van het postagentschap in Kloetinge en haar medewerkster Willy Basti- aansen. Na acht jaar komt er - per 1 oktober - een einde aan het agentschap aan de Prinses Ire- nestraat. Met name op sociaal vlak is het verdwijnen van hun toko een aderlating voor het dorp. Oudere mensen die even wat geld komen halen of een pakketje komen posten, zijn straks aangewezen op het kan toor in het Goese centrum. Evenals ondernemers die aan het einde van de dag hun omzet willen storten. Bastiaansen: „Je auto parkeren, in de rij staan. Dat is met zo'n toeter geld nog gevaarlijk ook." Bovendien, stellen zij, is de klantvriendelijkheid in een grootschalig filiaal niet te ver gelijken met de service die in een dorpsagentschap wordt gebo den. Dit is een postagentschap met een glimlach, mengt de echtgenoot van Huyzen zich in het gesprek. De op de toonbank gelegen handtekeningenlijst bevestigt het belang dat klanten aan het postagentschap hech ten. Anderhalve dag na de be kendmaking telt de lijst al zo'n zestig namen. „Dit is drama tisch voor de buurt", stelt ook eigenaresse Thea Stoele van het postagentschap Goes-Zuid. „Vooral voor oudere mensen. Die halen het met een rollator nog net tot hier. Hoe moeten die nou in de stad terechtkomen?" Bij Stoele is het per 1 mei vol gend jaar met het postagent schap gedaan. Ze vindt deze ontwikkeling onbegrijpelijk. Haar in Het Kaartenhuis geves tigde postagentschap draait, vertelt zij, goed. „Het is hier doorgaans heel druk. Op een normale dag krijgen we hier al- IJZENDIJKE - Een 76-jarige vrouw uit de gemeente Oostburg is gistermiddag om kwart voor vier bij een ongeval op de N61 bij IJ- zendijke om het leven gekomen. De 34-jarige bestuurder van een vrachtwagencombinatie uit Lem mer reed over de N61. Toen hij ter hoogte van de Zevenhofsteden- straat kwam, stak de 7 6-jarige vrou w op haar fiets de straat over. Zij behoorde bij een groep van zeven fietsers van wie er al vier de weg waren overgestoken. De vrouw heeft waarschijnlijk de vrachtwa gencombinatie niet gezien en reed bij het oversteken tegen de rechterzijkant van de oplegger aan, Daarbij werd zij op de weg ge worpen en kwam met haar hoofd op het wegdek terecht. De vrouw overleed ter plaatse. foto Marijke Folkertsma dat er een groep mensen is, die het wil orga niseren." Elenbaas wijst er op dat er verder wel wat aan verkeersprojecten op Schou wen-Duiveland wordt gedaan. „Maar niet veel!" Twee jaar geleden werd voor het laatst een straatspeeldag georganiseerd in de Capelweg in Renesse. Landelijk Vandaag zullen naar verwachting 225.000 kinderen en hun ouders in het hele land straten afsluiten voor het verkeer om er voor één dag een veilige speelstraat van te maken. Ouders, scholen en buurtgroepen willen daarmee aandringen op meer ver keersveiligheid, bewegingsvrijheid en kwa liteit van de leefomgeving. door Richard Hoving en Marcel Modde MIDDELBURG - Een tele foontje van de president-di recteur en een overijverige ambtenaar. Die maakten dat het European Distribution Center (EDC) uit Bruinisse naar Middelburg komt. Dat zei de Middelburgse wethou der L. Luitwieler in de verga dering van de raadscommis sie economie. De PZC meldde zaterdag dat de internationale groothan del in elektronica volgende maand Bruinisse voor Mid delburg verruilt. De Schouwse wethouder G. van de Velde-De Wilde reageerde ontstemd. Volgens haar had Middelburg moeten melden dat met het bedrijf werd on derhandeld. Luitwieler weerlegt de kri tiek van Van de Velde. Vol gens de wethouder heeft niet de gemeente, maar de groot handel de eerste stap gezet. „Directeur Gali", zo zei Luit wieler, „reed onlangs over de Nieuwlandseweg Middel burg binnen en zag dat wij grond te koop hadden op Ar- nestein." Telefoontje Na een telefoontje van Gali ging het vervolgens snel. De ambtenaar die belast is met het binnenhalen van bedrij ven, stortte zich volgens Luitwieler 'als een duveltje uit een doosje' op de zaak. Binnen een week waren bei de partijen rond. EDC praat te met de gemeente Schou wen-Duiveland al jaren over de uitbreiding van de opslag loodsen in Bruinisse. De groothandel met twee fa brieken in Shanghai en distributiecentra in vijf Eu ropese landen, koopt acht duizend vierkante meter grond aan de Ampèreweg op het industrieterrein Ar- nestein. Op de locatie wordt een nieuw gebouw neergezet. Totdat het pand klaar is, ge bruikt de groothandel de leegstaande loodsen van de CZ AV aan de Kleverskerkse- weg, die sinds kort eigendom zijn van de gemeente. Het verwijt dat Middelburg in het geheim heeft onder handeld met EDC, wijst Luitwieler van de hand. Vol gens hem zijn de contacten gemeld aan de Stichting Eco nomische Promotie en Ac quisitie Zeeland. De SEPAZ is eind vorig jaar opgericht om concurrentie tussen ge meenten te voorkomen bij het binnenhalen van bedrij ven. Te gemakkelijk Van de Velde vindt de uitleg van haar Middelburgse col lega 'wat al te gemakkelijk', zei ze gisteren in een reactie op de discussie in de commis sie. De 'overijverige ambte naar' had volgens haar ook zijn Schouwse collega op de hoogte kunnen stellen van de contacten met de Bruinisser onderneming. „Dan hadden wij nog met het bedrijf rond de tafel kunnen gaan zitten. Wellicht was EDC dan tot een ander besluit gekomen, wanneer we de kans hadden gehad ze te vertellen dat de besluitvorming over de ge vraagde uitbreiding wat ons betreft rond was. Zo ga je als gemeenten niet met elkaar om. Binnen het Zeeuwse moet je al hard genoeg vech ten om het bedrijfsleven bin nen te halen." Personeel De wethouder is verontrust over het lot van het perso neel. Het merendeel komt uit de omgeving van Bruinisse, Wanneer ze straks niet op en neer willen reizenmoet wor den omgezien naar een ande re baan. „Zij worden dus de dupe van dit verhaal." Bij het hoofdkantoor in het vissersdorp werken dertien mensen. Wereldwijd heeft de EDC-groep 1800 medewer kers in dienst. foto Dirk-Jan Gjeltema leen al voor geldopname hon derd mensen binnen. Nee, ik had dit eigenlijk helemaal niet verwacht." Postbank en Post kantoren BV vormen samen een joint venture. Het eerste bedrijf regelt de geldzaken, de tweede firma is betrokken bij alles wat met postzaken te maken heeft. Beide organisaties geven via hun woordvoerders aan nog niet precies te weten welke vestigin gen van de Zeeuwse kaart gaan verdwijnen. Evenmin geven zij duidelijkheid op de vraag op welke plaats welke service in de toekomst nog wel geboden wordt. Met deze strategie bereiken de organisaties in elk geval dat er tot op heden alleen op kleine schaal actie gevoerd kan wor den. Recent is dat bijvoorbeeld door inwoners van Wemeldinge gedaan. Een grotere actie zal wellicht opgezet worden door de Vereniging van Postagent schappen. Zij vergaderen vol gende week. Toos Huyzen van het postagentschap Kloetinge is vastbesloten dit onderwerp aan te kaarten. Ook heeft zij de slui ting van haar agentschap bij de plaatselijke club Dorpsbelan gen gemeld. door Piet Kleemans SIRJANSLAND - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat de ijsbaan in Sirjansland tot ver boden gebied voor ruiters uit roepen. De paardehoeven heb ben de verdiepte grasvlakte volgens A. Verschoor van de ge meente dusdanig hobbelig ge maakt dat deze niet meer te maaien valt. Dat zei Verschoor gisteravond tijdens de vergade ring van de dorpsraad Sirjans land. De ijsbaan wordt volgens Ver schoor door verschillende rui ters gebruikt en dat is niet de be doeling. De bodem raakt er door beschadigd. „Zoals de ijsbaan er nu bij ligt is het voor de ge meente niet te maaien. Wij wa gen onze dure machines daar niet aan", stelde Verschoor. Hij voegde daar aan toe dat door het niet kunnen maaien de gemeen te ook geen strakke ijsvloer kan garanderen bij vorst. Vervolgens ontspon zich een discussie over wie er nu precies verantwoordelijk is voor de ijs baan. De dorpsraad voelde er, blijkens de opmerkingen tijdens de vergadering, bar weinig voor om de ruiters de wacht aan te zeggen. Verschoor toonde daar begrip voor. „Dan is het duide lijk. Dan gaan wij daar als ge meente borden 'verboden voor ruiters' neerzetten. Tijdens de vergadering werden uit de losse pols nog wel enige ideeën gelanceerd voor verbete ring van de ijsbaan. Dorps- raadslid D. Fluijt: „Misschien moet de ijsbaan wel geasfal teerd worden. Dan kun je er ook meteen een skatebaan voor de jeugd van maken en misschien wel baskets neerzetten." Op de opmerking vanuit de zaal dat dat wel een heel dure moge lijkheid is reageerde Fluijt met de mededeling dat voor een der gelijk project wellicht subsidies los te weken zijn. „Op Tholen is iets dergelijks gebeurd en daar is de ijsbaan multifunctioneel geworden." Een ander haalde het voorbeeld van Brouwersha ven aan. Daar is de ijsbaan geas falteerd en dient in de zomer maanden als parkeer- en evenemententerrein. Bosje Tijdens de dorpsraadsvergade ring kwam ook het 'dorpsbosje' ter sprake. Staatsbosbeheer heeft samen met leerlingen van het Groen College in Goes plan nen gemaakt om dit kleine park op de hoek van de Dillingsweg en de Lageweg een face-lift te geven. De oude brandput van de ge meente Schouwen-Duiveland moet een poel worden, er komt een vleermuiskelder en in het aanwezige groen wordt ge snoeid. Dat bij elkaar moet van het dorpsbosje een plek maken die aantrekkelijk is voor vogels, insecten, vleermuizen wellicht zelfs kleine amfibieën. Dorpsraadslid Fluijt deelde tij dens de vergadering mee dat Staatsbosbeheer in de tweede helft van september begint aan de opknapbeurt van het dorps bosje. Goede herinneringen aan Het Oproer van Zierikzee, twee jaar geleden, lokten Re- né uit Middelburg naar het Ridderslagspektakel in de Schouwse stad. Voor de laat ste opvoering kon hij nog kaartjes voor zijn vriendin en zichzelf bemachtigen. Niet weinig gröös om die prestatie nam hij plaats tus sen de toeschouwers. En hij genootZelfs zo, dat de ver rukking hem bij het slot, het Loflied op Zierikzee, de tra nen op de wangen bracht. Op weg naar huis viste zijn vriendin voorzichtig naar het waarom van die plotse emotionaliteit. Zijn ontroering bleek aange sticht door een beroerde ge luidsinstallatie. Die had hem een geheel an der loflied doen verstaan: 'k zie René, 'k zie René, 't is toch een schat, in wel en wee....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47