Bedrijvenpark bij Zierikzee PZC Smakelijke gerechten en smaakmakende keukens uiteraard van Ardi! Zomerschool voor jonge asielzoekers b24 Nachtexcursie Oosterschelde Ruim negen miljoen gulden subsidie voor leefbaar platteland Laat ze niet vallen Gevulde paprika's met gehakt Gemeente wil toplocatie voor bedrijven met etalagefunctie Aanleg wegen naar tunnel vordert snel Opening speelplaats Weeldienst Giro 222.111 0900-821.24.11 de voordeligste keHkenspecidliêt reeds 1ÖOOef1 tevreden klanten ARDI KEUKENS B.V. woensdag 20 juni 2001 door Ben Jansen ZIERIKZEE - Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Land schap houden morgen een Midzomernachtexcursie. Op het programma staat van 18.00 tot 23.00 uur een vaartocht over de Oosterschelde met de sfeervolle oude veerboot De Friesland. Halverwege de tocht is een wandelexcursie door het duin landschap op Neeltje Jans gepland. De tocht wordt zo langzamerhand een jaarlijkse traditie die door de deelnemers bijzonder gewaardeerd wordt. Coördinatrice B. Sandijck ver wacht dat er veel te zien zal zijn tijdens de excursie. „In de avonduren zijn er volop vogels actief. Terwijl de vogels zich overdag een beetje stilletjes gedragen omdat de broedtijd voorbij is en het ruiseizoen be gint, laten de watervogels van de Oosterschelde zich juist in de avonduren zien en horen. Wat ook spannend is, is de al tijd aanwezige kans om zee honden tegen te komen." Grote kuikens Ook op Neeltje Jans is genoeg te beleven. „De zilvermeeu wen, mantelmeeuwen en stormmeeuwen die er broeden, hebben allemaal grote kui kens. Blijkbaar is de vos, die el ders in Zeeland dit jaar in de meeuwenkolonies huis houdt, nog niet op het voormalige werkeiland gearriveerd." De zomerflora staat op Neeltje Jans in volle bloei. De fraaie oranje bloempjes vah het gui chelheil, de bleekgele bloeip- luimen van de wilde reseda en het diep paarsblauwe slangen- kruid zijn ieder jaar weer op Neeltje Jans te bewonderen. Tijdens de vaartocht is er aan boord de mogelijkheid voor een drankje en een hapje. Na tuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap zorgen ook voor een ruime hoeveel heid promotie- en informatie materiaal. en bovendien is er een tafel waar het boek Zeld zaam Zeeuws, het jubileum boek van het Zeeuwse Land schap, gepresenteerd wordt. De vaartocht begint om 18.00 uur vanaf 't Luitje, in de Nieu we Haven in Zierikzee. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil ten zuiden van Zierikzee een Busi ness Pare gaan ontwikkelen. Bedrijven met een 'etalage functie' als een autoshowroom, waarvoor de monumentenstad nu geen plaats biedt, moeten hier over enkele jaren worden ondergebracht. Voor 4,75 mil joen gulden wil het gemeente lijk Ontwikkelingsbedrijf de beoogde gronden aankopen om het plan mogelijk te maken. Nieuwe bedrijven zoals een showroom kan Zierikzee mo menteel niet herbergen, omdat er geen ruimte is. Het bedrijven terrein aan de Boeren weg is vol. Het Business Isle is bestemd voor zakeli j ke bedrij vigheid. En de toekomstige terreinen aan de Straalweg moeten vooral de 'wat zwaardere' bedrijven huis vesten. De gemeente wil daarom een Business Pare 'op een toplo catie' ontwikkelen. Voor dit nieuwe project heeft de gemeen te haar oog laten vallen op een stuk grond van ruim 146 dui zend vierkante meter tussen de Julianastraat, Platteweg en de Weg naar de Val in Zierikzee. Voor 4,75 miljoen gulden kan het Ontwikkelingsbedrijf deze landbouwgrond van de huidige eigenaar overnemen. Het Business Pare zal voor me nigeen min of meer uit de lucht komen vallen. Tot nu toe rept geen enkele structuurvisie of gemeentelijke beleidsnota over deze geplande uitbreiding. Vol- TERNEUZEN - De aanleg van de wegen naar de Westerschel- detunnel verloopt vlotter dan verwacht. De wegenbouwers leggen op Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen ongeveer dertig kilometer weg aan, in zuid met drie viaducten en een unieke hangtrogbrug voor de Dow-spoorlijn, in noord met evenveel viaducten en een fiets- tunnel. En daar komen nog ver schillende rotondes bij. Voor het nieuwe wegenstelsel moet ruim anderhalf miljoen kubieke mqfer grond worden verzet,. 650.000 kuub aan de Zeeuws-Vlaamse kant en onge veer 800.000 kuub op Beveland. Aan weerszijden van de Wester- schelde moest voor de aanleg van de .wegen overeenstemming worden bereikt met meer dan zeventig grondeigenaren. Ze brachten samen zo'n driehon derd hectare in. Met twee dwarsliggende grondbezitters in de omgeving van Hoek werd vlak voor Kerstmis vorig jaar overeenstemming bereikt. En toen stond niets de wegwerk zaamheden nog in de weg. Directeur J. Heijboer van de NV Westerscheldetunnel stelde gis termiddag tevreden vast dat het werk wel erg voortvarend ver loopt. Waar aanvankelijk spra ke was van oplevering van de toeleidende wegen medio 2003, is het wegenstelsel nu waar schijnlijk al in het najaar van 2002 gereed. ,,We hebben bij de tunnelbouw en alles er omheen, zoals de aanleg van de toelei dende wegen, nu heel duidelijk de wind in de rug. Daarom ook hebben we' nu wat extra aan dacht besteed aan de oplevering van de rotonde, die de tunnel weg verbindt met de N61 tussen Hoek en Sluiskil-brug. Wat ie dereen vergeet, is dat de tunnel weg aanvankelijk zou uitkomen op de Hoekseweg. Uiteindelijk hebben we het tracé kunnen doortrekken naar de Rijksweg. De volgende stap is de tunnel bij Sluiskil.Heijboer zei dit na het doorknippen van een lint, waar mee hij de aansluiting van de tunnelweg op de N61 (een ro tonde) in gebruik stelde. Ter- neuzen vond die rotonde aan vankelijk maar niets en hield vast aan het plan van een via duct. Toen bleek dat Rijkswa terstaat daarvoor geen geld had ging de gemeente akkoord met de toezegging dat het tunnel- verkeer binnen tien jaar alsnog via een ongelijkvloerse kruising naar de tunnel bij Sluiskil zal worden geleid. gens wethouder G. van de Vel- de-de Wilde wordt het plan al ruim een jaar 'deels bewust' achter de schermen voorbereid. Nu een principeovereenkomst is bereikt over de aankoop van de grond, vindt het college de tijd rijp het plan in de openbaarheid te brengen. De gemeenteraad wordt voor gesteld het benodigde geld voor de grondaankoop vrij te maken. In het voorstel schetst het colle ge tevens een aantal 'onzekere- /kritische factoren' die nog aan het plan kleven. Zo wil de ge meente voor het Business Pare en het bedrijventerrein aan de Straalweg alsnog een nieuwe weg maken, die aansluit op de Weg naar de Val (N256). Dit biedt het voordeel dat het be drij fsverkeer via een aparte route Zierikzee verlaat. Aan de andere kant zijn de kosten voor deze nieuwe ontsluiting ge raamd op vier miljoen gulden en het is bovendien de vraag of de provincie een extra aftakking op de doorgaande weg wil toe staan. „Dat is een punt dat nog wel enig zendingswerk bij de provincie behelst", stelt Van de Velde. Daarnaast moet het bestem mingsplan worden aangepast, omdat de grond nu nog een agrarische bestemming heeft. Zodra de Structuurvisie Zierik zee het Business Pare beleids matig heeft onderbouwd, moet deze herziening worden gere geld. Hoe het park er concreet uit gaat zien moet ook in dat sta dium van de voorbereidingen vorm krijgen. Dat de 'beeld kwaliteitseisen' van het bedrij venterrein op die plek behoor lijk hoog zullen zijn, behoeft volgens de wethouder geen be toog. Strak programma Van de Velde hoopt het bestem mingsplan binnen tweeënhalf jaar aan te passen zodat de ont wikkeling van het Business Pare snel in gang gezet kan worden. Dat gemeente en provincie re centelijk nog een strak pro gramma voor de herziening en actualisering van de Schouwse bestemmingsplannen hebben vastgesteld, hoeft volgens de wethouder de nieuwe ontwik kelingsplannen in Zierikzee niet te vertragen. Van de Velde: „Dit wordt er tussen geschoven. Dat er een programma ligt bete kent niet dat er nu geen ruimte is voor nieuwe dingen. Dat zou an ders betekenen dat we de ko mende acht jaar niks kunnen doen. En dat is een beetje onver koopbaar naar buiten toe." De gemeenteraad buigt zich op donderdag 28 juni over het voorstel. Deze vergadering be gint om 19.30 uur in Theater Mondragon in Zierikzee. Langs de Weg naar de Val wil de gemeente de komende jaren een Business Pare ontwikkelen. foto Marijke Folkertsma door Maurits Sep MIDDELBURG -.yoor verbete ring van de leefbaarheid op het platteland van Walcheren, Be veland, Tholen en Schouwen- Duiveland is de komende zes jaar 4,3 miljoen euro (9,4 mil joen gulden) aan Europese sub sidie beschikbaar. Een hele reeks van particuliere initiatie ven maakt kans op een bijdrage uit die pot, die wordt aangevuld met geld van de gemeenten, de provincie en van de initiatiefne mers zelf. In totaal komt acht tien miljoen euro (veertig mil joen gulden) beschikbaar. Gedeputeerde Staten hebben gisteren ingestemd met het re gionale ontwikkelingsplan voor de regio's boven de Westerschei- de, dat door maatschappelijke organisaties (werkgevers, werknemers, milieubeweging, landbouw, toerisme) en overhe den is opgesteld. Dat plan be oogt de leefbaarheid op het platteland te bevorderen. „De formulering-is bewust zo breed, omdat er dan zo veel mogelijk onder kan vallen. Elk initiatief moet namelijk passen binnen de visie van het regionaal ontwik kelingsplan", zegt J. Broodman van de provincie. Voor de drie gebieden staan ne gentien projecten op de gros lijst. Zij maken dit jaar samen kans op bijna 450.000 euro (bij na een miljoen gulden). Op de lijst staan onder meer een vi deodocumentaire over Zonne- maire 2000, promotie van Alexis Zeeuws Bier waarvoor op Noord-Beveland gerst wordt verbouwd, kunst-picknick plaatsen op Schouwen-Duive land en de oprichting van een steunpunt voor vrijwilligers werk in Veere. Het regionaal ontwikkelingsplan moet nog worden goedgekeurd door een selectiecommissie van de Alli antie Zuid-Nederland. Pas als dat is gebeurd, krijgen de indie ners van de projecten zekerheid over de subsidie. Behalve de 4,3 miljoen euro voor Zeeland boven de Westerschel- de, is ook nog 3,4 miljoen euro (7,5 miljoen gulden) Europese subsidie beschikbaar voor de leefbaarheid van het platteland in Zeeuws-Vlaanderen. Ook hiervoor is een regionaal ont wikkelingsplan gemaakt. Op de Zeeuws-Vlaamse groslijst staan negen projecten. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Middelbare scholieren gebruiken de zomer vakantie om uit te rusten, voor een vakantiebaantje of om va kantie te nemen. Alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) mogen niet werken en hebben geen geld om op vakan tie te gaan. Deze zomer wordt in Middelburg voor het eerst een summerschool gehouden voor Zeeuwse asielzoekers. De summerschool begint mor gen met een filmavond in jonge rencentrum Midgard. Coördi nator F. Berhitu was gisteren bij de ama's op school om ze iets te vertellen over het project. „Wie heeft er wel eens iets gehoord van de summerschool?", vraagt KAMPERLAND - De Jeugd van Kamperland neemt woensdag middag 27 juni om twee uur een nieuwe speel- en trimplaats in het bos aan de Spuidijk in Kam perland in gebruik. Tevens wordt de naam van het speelbos bekendgemaakt. hij. Eén vinger gaat de lucht in. Volgens Berhitu is het een pro bleem om de ama's goed in te lichten over wat er gaat gebeu ren. „Een minderjarige asielzoeker kan vandaag hier zitten en mor gen overgeplaatst worden, daarom geven we pas op het laatste moment informatie." Omdat de jongeren niet mogen werken, is de kans groot dat de verveling in de lange vakantie tQeslaat. Daar wil de summer school verandering in brengen. Maar de extra activiteiten zijn niet alleen bedoeld als middel om de dag door te komen. „We willen de kennis die ze van de Nederlandse taal hebben opge daan, ontwikkelen en vasthou den. Als ze in de vakantie niets te doen hebben, zoeken ze hun eigen kennissenkring op en communiceren ze in hun eigen taal. Met als gevolg dat ze na de vakantie een deel van hun talen kennis kwijt zijn." Het taalonderwijs op de sum merschool is anders dan de Ne derlandse les op school. „Het is minder gestructureerd", zegt Berhitu. „Het is educatief zon der schools te zijn." Omdat de organisatie er voor gekozen heeft om de deelnemers niet van tevoren te laten inschrijven, moet er tijdens de les gekeken worden welk niveau een student heeft. Die losse aanpak maakt het mogelijk voor ama's om op het laatste moment te beslissen of ze aan een activiteit meedoen of niet. Dans Behalve voor taallessen kunnen de ama's de komende vijf weken bij de summerschool in Middel burg terecht voor muzieklessen, streetdance, drama, een inter netcafé en sport. Voor meisjes zijn er speciale activiteiten. Hoewel die zijn aangekondigd als zelfverdedigingscursus, heeft Berhitu het liever over dans. „Dan roept het geen ver velende associaties op." Er is speciale aandacht voor ver- keerslessen. „De meeste asiel zoekers kunnen wel fietsen, maar ze zijn vaak niet bekend met de regels. Ik zag bijvoor beeld laatst een asielzoeker fiet sen op die drukke weg voor het zwembad." De organisatie vraagt voor de meeste activiteiten een bijdrage van een gulden. Als Berhitu dat in de schoolkantine aankon digt, steekt een storm van pro test op. „Dat is niks toch?", pro beert hij. „Daar koop je niet eens een ijsje voor." „Eén gulden is niet veel", geeft een jongen toe. „Maar honderd keer een gulden wel." De toegangsprijs is ingesteld om de activiteiten niet een al te veel vrij blij vend karak ter te geven. De summerschool richt zich op zeshonderd asielzoekers in heel Zeeland. Hoeveel er mee doen, is nog niet duidelijk. Jonge asiel zoekers üft gezinnen en mensen die wat ouder zijn, worden niet geweerd, laat Berhitu doorsche meren. „Ik kan niet aan iemand zien of hij ama is." Als het pro ject slaagt, krijgt het misschien een breder vervolg. „Vooral voor vrouwelijke asielzoekers is school belangrijk. De Neder lands les is een manier om con tacten te onderhouden. De meesten willen helemaal geen vakantie." BIEZELINGE - In de Zwarte Weel in Biezelinge wordt zon- dag een weeldienst gehouden. Het thema van de dienst-die om 11.30 uur begint is 'Er klopt iets niet'. Voorganger is ds. L. De venter. Bij slecht weer wordt de dienst in de Nederlands -her vormde kerk in Biezelinge ge houden. In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Wij staan voorwetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakantieactiviteiten, individuele hulp en epilepsie- projecten in ontwikkelingslanden. Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: (3 cent per minuut) Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270 3990 GB Houten www.epilepsiefonds.nl Benodigdheden voor 4 personen: 4 middelmatig grote groene paprika's zout 1 ui 25 gr. margarine 300 gr. gehakt 200 gr. champignons 2 eetlepels gare rijst peper Was de paprika's en maak ze schoon. Kook de paprika's in water met zout ±10 minuten voor. Maak de ui schoon en snijd hem klein. Fruit hem in de helft van de margarine. Voeg het gehakt al roerende toe en laat het 10 minuten zachtjes bakken. Was de champignons en Snijd ze in.plakjes. Smoor de champignons in de rest van de margarine. Roer de champignons en de rijst door het gehakt en maak het op smaak met peper en zout. Vul de paprika's met het gehaktmengsel en verwarm ze nog 10 minuten in een pan of schaal met een bodempje kokend water. Geef de gevulde paprika's bij aardappelen, rijst of macaroni. Een echte MAXI-line woonkeuken. Gezellig, sfeervol en praktisch* Korven onder de oven en de spoelkast, glaskast en carrouselkast met drie draai- bodems. Compleet met 90 cm schouw, afwasautomaat, keramische kookplaat, oven, koelkast, multiplex werkblad met spoelbak en kraan. tl blij Hoekkeuken waarin u naar hartelust kunt kokkerellen. Compl carrouselkast, korvenkast, glaskast, afwasautomaat, kookplaat, oven, koelkast, schouw en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Prachtige sfeervolle keuken waarin de decoratieve pilastc persoonlijk tintje geven. Compleet met brede korvenkast, keramische kookplaat, combimagnetron, afwasautomaat, koelkast, afzuigunit en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. ikast, keramische Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 Open: Me l/m Do. 09.30-18.00 uur. Vr. 09.30-21.00 uur. Za. 09.30-17.00 uur (Teven* 'e avonds geopend op a(spraak) Afbeeldingen kunnen afwijken. Prijs- en zetfouten onder voorbehoud. Prijzen exclusief verwijderingsbijdrage

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 44