Zeeuws dorpje vult Paardekuup PZC PZC Rolstoeldriedaagse op twee plaatsen tegelijk Klaar voor het beton Buurman nieuwe Goese schouwburg trekt bezwaren in ZLM neemt nieuwe vleugel in gebruik Delegatie Roemeens dorp te gast in Goes Stoomtrein ontvangt Culturele Prijs Goes b23 Stedenbouwkundige ontvouwt plannen voor bungalowpark bij Colijnsplaat Spoor van vernielingen langs N59 Vervalsen handschrift komt uit 3 Drankritten bestraft met boete Gift spekt kas Goese vakantieweek Baggerdepots bij Baarzandse kreek Concert Bejaarde blijft rijden zonder geldig rijbewijs woensdag 20 juni 2001 fjnnrlngrid Huibers COLIJNSPLAAT - Een nostal gisch Zeeuws dorpje. Zo moet het geplande vakantiepark in inlaag de Paardekuup bij Co lijnsplaat er volgens adviesbu reau Rothuizen Van Doorn 't Hooft (RDH) straks uit gaan Stedenbouwkundige H. Droogh presenteerde gisteravond in de commissie ruimtelijke orde ning, economie en recreatie de ruimtelijke en stedenbouwkun dige uitgangspunten voor het bungalowpark. Daarmee lijkt er eindelijk wat schot te komen inde ontwikkeling van de Paar dekuup waar al sinds 1995 door verschillende ontwikkelaars over wordt gepraat. Dehuidige initiatiefnemer SDK (Scaldis Development Kompa- ny) mag in de inlaag op basi s van oude afspraken 75 bungalows realiseren. Het is de bedoeling dat die vakantiewoningen ten oosten van de al jaren in de in laag gevestigde camping Ori- sant verrijzen. Om het parkje een 'eigen inden- titeit' te geven stelt RDH voor geen vrijstaande of geschakelde bungalows te bouwen, maar uit te gaan van het model van de ou de Zeeuwse dorpjes. „En die zijn redelijk stenig met wemig of geen voortuintjes", hield Droogh de commissieleden voor. „Wil je dat beeld overeind hou den, dan moet je de woningen in rijtjes bouwen." Compact bouwen Bijkomend voordeel van die 'compacte manier van bouwen' is volgens Droogh dat de omlig gende waardevolle karrenvel- den zoveel mogelijk kunnen worden gespaard. Het is de bedoeling dat het park s-HEER ARENDSKERKE - Bijna gelijktijdig houden de zorgcentra Randhof en Gast huis in Goes en zorgcentrum Poelwijck in 's-Heer Arendsker- kc hun jaarlijkse rolstoeldrie daagse. Deze wandel- en rol- tochten staan voor volgende week op het programma. Dewandeldriedaagse van Poel wijck loopt van maandag 25 ju ni tot en met woensdag 27 juni. Elke avond wordt een route ge lopen die in afstand varieert tussen de vijf en acht kilometer. De dit j aar voor de elfde keer ge houden tocht is vrij populair; jaarlijks melden zich zo'n vij ftig rolstoelers aan de start. Bijna parallel aan deze driedaagse wordt ook in Goes gewandeld. De tocht van Randhof en Gast huis begint dinsdag 26 juni en duurt tot en met woensdag 28 juni. De route die gelopen wordt is steeds zo'n vijf kilometer tag. Het samenvallen van de twee mtiatieven is een toevalligheid. wordt onsloten via de Westzee dijk. Met oog op eventuele cala miteiten zou aan de oostkant van het park een tweede in- en uitgang moeten worden ge maakt. Het is de bedoeling dat toekomstige vakantiegangers hun auto's in principe zoveel mogelijk buiten het park parke- Hoewel de commissieleden zich konden vinden in de geschetste opzet van het vakantiepark, vonden zij wel dat er nog eens goed gekeken moet worden naar de aanrijroute richting het park. Dit met oog op extra verkeers drukte van aankomende en ver trekkende bezoekers in het cen trum van Colijnsplaat. Ook over een centrale parkeer plaats aan de rand van het va kantiepark moet met oog op autodiefstallen volgens de com missie nog eens goed worden nagedacht. Hoewel ontwikkelaar SDK nog niet alle benodigde grond m de inlaag in zijn bezit heeft, ziet het er volgens medewerker grond gebiedszaken R. Caljouw naar uit dat de grondverwerving geen onoverkomenlijke proble men zal opleveren. RDH zal in september een meer uitgewerkte versie van de uit gangspunten presenteren. Naar aanleiding daarvan zal er een ontwerp -bestemmingsplan worden opgesteld. Volgens gastvrouw M. de Dreu van Poelwijck wordt de plan ning volgend jaar beter op el kaar afgestemd. Vanwege het samenvallen van beide tochten was het nog een hele klus om ge noeg rolstoelen bij elkaar te krijgen. Bovendien, meldt De Dreu, is het sneu dat enthousi aste 'duwers' nauwelijks de kans krijgen aan beide tochten mee te doen. De tocht in s-Heer Arendskerke begint en eindigt steeds bij zorgcentrum Poelwijck aan de Slotstraat 15. De vertrektijd is 18.00 uur. De tweede avond wordt al wandelend een bezoek gebracht aan het zorgcentrum in Heinkenszand. De intocht wordt instrumentaal begeleid door fanfare Sint Cecilia uit 's- Heerenhoek. De rolstoeldriedaagse van Randhof en Gasthuis vertrekt steeds om 18.30 uur. In Sport- punt Zeeland worden de wan delaars donderdag ingehaald door Advendo uit Wolphaarts- dijk. Aan het Klaverpad worden twaalf twee-onder-één-kapwoningen gebouwd. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers GOES - Ontwikkelaar AVV Beheer uit Mid delburg is in de noord-oosthoek van de Goe- se wijk Nieuw-West begonnen met de bouw van twaalf twee-onder-één-kapwoningen. De halfvrijstaande huizen die via de gara ges worden geschakeld, verrijzen recht te genover de Ratelaarstraat aan wat straks het Klaverpad gaat heten. Bouwgroep Pe ters uit Middelburg tekent voor de bouw; het Goese architectenbureau De Putter voor het ontwerp. Het is de bedoeling dat de wo-' ningen begin 2002 worden opgeleverd. Me teen daarna wordt begonnen met de bouw van drie vrijstaande woningen. Die komen helemaal aan het einde van de Fluitekruids- traat aan de kant van de Evertsen- en de Middelburgsestraat. Zijn die woningen klaar, dan worden aan het einde van het Klaverpad hoogstwaarschijnlijk nog eens vijf vrijstaande woningen gebouwd. In eer ste instantie was op die plek een complex met zo'n vijftien appartementen voorzien. Van de in de totaal twintig woningen zijn er volgens directeur A. van Velzen van AW Beheer inmiddels twaalf verkocht: twee wij staande woningen en tien twee-onder- één-kapwoningen. De prijzen van de vrij staande woningen liggen zo rond de zes ton. Voor een twee-onder-één-kapwoning moet zo'n 4,5 ton worden neergeteld. BRUINISSE - Vandalen hebben langs de Rijksweg N59 ter hoogte van Bruinisse een spoor van vernielingen getrokken. Vijftig afrasteringspaaltjes werden uit de grond getrokken of afgebroken. Ook vernielden ze een elektriciteitskastje van de verlichting langs het wegvak en draaiden ze een aantal ver keersborden de verkeerde kant op. De schade loopt volgens de politie in de duizenden guldens. Het vergrijp werd maandag namiddag ontdekt. MIDDELBURG - Een 19-jarige vrouw uit Vlissingen kon sa men met haar 20-jarige wiend de verleiding niet weerstaan om de overschrijfformulieren van de vorige bewoner te ver valsen. Op die manier wisten ze hun achterstallige rekenin gen te betalen. De fraude bracht ze gisteren voor het hekje op de zitting van de Middelburgse politierechter, die het Vlissingse duo veroor deelde tot elk zestig uur onbetaalde arbeid. Omdat ze in het eerste kwartaal van dit jaar nog steeds post kregen van hun voorganger konden ze profiteren van de situatie. De vrouw vervalste de overschrijfformulieren door het handschrift van de rekeninghouder na te bootsen. Haar partner postte de for mulieren. In totaal werd voor 2388 gulden gefraudeerd. Dat bedrag moet terugbetaald worden aan de Rabobank, die in middels de gedupeerde cliënt schadeloos heeft gesteld. „Een domme actie", zei de politierechter tegen de verdachten. „Want dit komt altijd uit." MIDDE LBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 49-jarige inwoner van Oosterland voor dronken rij den veroordeeld tot een boete van 2000 gulden en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. De man werd 12 april dit jaar in Zierikzee bij een controle van de politie betrapt met ruim drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Hij vertelde die dag na enkele glazen alcohol zonder na te denken in zijn auto te zijn gestapt om boodschappen te doen. Een 30-jarige Goesenaar kreeg 1350 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De automobilist viel 14 april op door zijn rijgedrag, toen hij op de verkeerde weghelft terechtkwam. Daardoor kwam hij bijna in botsing met een politieauto. GOES - Het Juliana Welzijn Fonds heeft 5000 gulden be schikbaar gesteld voor de stichting Buurtwerk Goes-Zuid om een kindervakantieweek te organiseren. Van 6 tot en met 10 augustus houdt het Buurtwerk een themaweek onder het motto 'In vijf dagen de wereld rond'. De week is bedoeld voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Het Julianafonds streeft er naar iedereen, ongeacht afkomst of inkomen, tot zijn recht te doen komen in de samenleving. GROEDE - De stichting Het Zeeuwse Landschap mag van de provincie twee baggerdepots aanleggen bij de Baarzandse kreek in Groede. De depots zijn nodig om slib te storten uit een in de zestiende eeuw gevormde getijdenkreek, die wordt uit gebaggerd om de waterkwaliteit te verhogen. De depots be slaan in totaal een oppervlak van zes hectare en zijn twee me ter hoog. Na indroging en rijping van de specie kan het land weer als landbouwgrond worden gebruikt. Onderzoek heeft uitgewe zen dat de grond niet ernstig is verontreinigd. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes heeft een belangrijke blokkade voor de bouw van een nieuwe schouwburg weggenomen. Met bezwaarmaker j. Rijk, achter wiens huis de toneeltoren moet komen, is overeenstemming be reikt over een schadevergoe ding. Li ruil daarvoor trekt hij zijn bezwaarschrift in. Wethouder C. Linssen deelde dat gisteravond mee tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van de Culturele Raad Goes, „Met Rijk zijn we eruit en dat is heel goed nieuws", aldus de wethouder. „Het betekent dat we zo goed als zeker het risi co van vertraging hebben over wonnen," in het kader van de inspraak procedure voor de °rlen i ng van een bouwvergunning v. aren 'wee bezwaarschriften inge diend De afwikkeling daarvan rou uiteindelijk een vertraging REDACTIE midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Pax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R-Bosboom M. E, deBruijn I- Huibers A. M.van der Jagt RJ. A. Paardekam E- Soesman K. L. de Vries (sport) centrale redactie Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl iwternet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl van enkele maanden kunnen opleveren, waardoor de kans bestaat dat een heel theatersei zoen de mist in gaat. Het streven is de nieuwe schouwburg aan het begin van het seizoen 2003/2004 volledig operatio neel te hebben. Rijk heeft vooral problemen met de toneeltoren van zestien meter hoog, die achter zijn huis komt. Hoewel de gemeente ervan overtuigd is in haar recht te staan, heeft zij de afgelopen tijd geprobeerd tot een akkoord te komen om de voorbereidingen voor de bouw niet te frustreren. Dat heeft nu geleid tot afspra ken over een financiële vergoe ding. De hoogte daarvan maak te Linssen niet bekend. „We hebben het als volwassen men sen keurig samen opgelost", al dus de wethouder. Lichtinval Het bezwaarschrift dat nog overeind blijft, is van de kerk aan de Westwal. Dat gaat over de laad- en losplaats van de schouwburg, die naast de kerk komt. De gemeente heeft een strook grond nodig om ervoor te zorgen dat vrachtwagens goed kunnen manoeuvreren. Met de kerk, die ook vermindering van lichtinval vreest door de schouwburgplannen, loopt daar nog discussie over. Linssen zei te verwachten dat ook met het kerkbestuur tot een akkoord kan worden gekomen. „Deze week hebben we nog een gesprek met de kerk, waarin we wat handreikingen zullen doen. Ik ga ervan uit dat we er op een open en constructieve manier uitkomen." De wethouder zei verder uiter mate verheugd te zijn over de bijdrage van 450.000 gulden van de jubilerende ZLM aan de nieuwe schouwburg, zoals gis teren bekend werd. De grote zaal van het theater gaat in ruil daarvoor, in elk geval de eerste tien jaar, de ZLM-zaal heten. Over de gehele linie verloopt de werving van sponsorgelden ge smeerd, aldus de wethouder. „We zijn inmiddels royaal de miljoen gepasseerd." Momenteel loopt ook een prijs vraag voor een passende naam voor de schouwburg. Volgens Linssen wordt daarop goed ge reageerd. Een opvallend groot aantal inzenders blijkt te plei ten voor de naam 'Maximathea- ter'. Verzekeraar ZLM heeft met de opening van de nieuwe vleugel aan het gebouw bij de Ringbaan in Goes niet langer te klagen over ruimtegebrek. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt GOES - Blije gezichten waren er gistermiddag volop bij de opening van de nieuwe vleugel van ZLM verzekeringen in Goes. Commissaris van de ko ningin W. van Gelder, die de vleugel officieel opende, was blij met het eerste exemplaar van het jubileumboek 'Te goe der Naam en Faam, vijftig jaar ZLM verzekeringen'; schei dend bestuursvoorzitter L. van Nieuwenhuyzen toonde zich blij verrast met een be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en de Goe se burgemeester D. van der Zaag ging breed grijnzend met een cheque van 450.000 gul den naar huis. De verzekeraar sponsort de nieuw te bouwen schouwburg voor dat bedrag op voorwaar de dat de grote zaal tien jaar ZLM-zaal heet. Ook content was de voorzitter van de Raad van Commissari- sen, A. Driesprong, die het toe zicht gaat leiden op een ge zond bedrijf dat niet langer met ruimtegebrek kampt. Aan het gebouw bij de nieuwe ro tonde in de Ringbaan in Goes is een grote vleugel aange bouwd in dezelfde stijl en van dezelfde materialen als de be staande bouw. Hoe de dochter van de boeren- organisatie ZLM zo heeft kun nen floreren en in vijftig jaar kon uitgroeien tot een bedrijf dat de bestuurstructuur moet omzetten van een bestuur naar een Raad van Commissaris sen, dankte voorzitter Nieu- wenhyzen aan 'gezond boe renverstand'. Hij kan het weten, want hij hanteerde de voorzittershamer gedurende achttien jaar. Van Gelder ontving, nadat hij de nieuwe vleugel met het starten van een promotiefilm officieel had geopend, het eer ste exemplaar van een jubile umboek. Daarin is de geschie denis samengevat van een onderlinge verzekeringmaat schappij die aanvankelijk uit sluitend auto's en trekkers van boeren wilde verzekeren. Nu de ZLM bijna een half miljoen polissen heeft afgesloten, 121 miljoen gulden aan premie ontvangt, 25 miljoen aan be leggingsopbrengst noteert bij een eigen vermogen van 148 miljoen gulden, moet het boe renverstand in ere worden ge houden. Het jubileumboek be vat foto's van Photographies uit Goes, het bedrijf dat ook de videofilm maakte. door Mieke van der Jagt GOES - De werkgroep Roeme nië van de Samen op Weg kerken in Goes en Kloetinge ontvangt van 4 tot en met 9 augustus een groep van veertig bezoekers uit het Roemeense dorp Ghindari. De werkgroep onderhoudt al negen jaar contacten met Ghindari en bracht jaarlijks be zoeken om hulpgoederen en fi nanciële steun te brengen in de arme gemeenschap. Bij de mensen in Ghindari leeft al jaren de wens om eens een te- genbezoek te brengen aan Goes en Kloetinge. Dat gaat er nu van komen. De gasten komen met een bus en zullen worden onder gebracht in gastgezinnen. Om dat Ghindari een agrarische ge meenschap is, is een programma opgesteld van bezoeken aan boerenbedrijven. Er zal een fruitteeltbedrijf worden be zocht, een akkerbouwer, een champignonteler en een glas tuinbouwbedrijf. Hoogtepunt van het bezoek zal een ontvangst zijn in verzor gingstehuis Randhof. In Ghin dari is de gemeenschap bezig een eenvoudig verzorgingshuis op te richten. Voor dat doel heeft de werkgroep Roemenië in mei huis aan huis gecollecteerd in Goes. De opbrengst van die col lecte was 13.000 gulden. Dat geld gaat rechtstreeks in voor zieningen die de werkgroep niet ergens gratis kan krijgen. De gasten uit Roemenië zullen ook getracteerd worden op een bezoekje aan het strand en een tochtje over het Veerse Meer. De Roemeense predikant Kiss Ka- roly, die vloeiend Nederlands spreekt, zal op zondag 8 juli pre ken in een van de kerken. door Rolf Bosboom GOES - De Stoomtrein Goes- Borsele (SGB) ontvangt dit jaar de Culturele Prijs Goes. De Cul turele Raad Goes, die de prijs om de twee jaar uitreikt, besloot gisteravond de prijs aan de stichting toe te kennen. De stichting onderhoudt met een groot aantal vrijwilligers de vroegere tramlijn tussen Goes en Hoedekenskerke als muse umspoorlijn. De SGB is daarmee in de loop der jaren uit gegroeid tot een van de belang rijkste toeristische attracties in de provincie. De afgelopen tijd zijn ook voorbereidingen ge troffen om bij de remise in Goes een groot spoorwegmuseum te realiseren. Volgens de Culturele Raad Goes levert de SGB een belangrijke bijdrage aan het behoud van het cultureel erfgoed in Zeeland. Andere redenen om de stichting de Culturele Prijs toe te kennen zijn de brede uitstraling op toe ristisch gebied, de plannen voor een spoorwegmuseum en de in zet en het enthousiasme van de vele vrijwilligers, 'waarbij men zich niet laat ontmoedigen door tegenslagen'. Het algemeen bestuur van de Culturele Raad kon zich gister avond zonder moeite voor dracht van het dagelijks be stuur. Wethouder C. Linssen, als adviseur aanwezig, zei 'bijzon der blij' te zijn met de toeken ning aan de SGB en wees op de 'zakelijke inslag' waarmee de stichting tracht haar toekomst plannen te realiseren en de goe de begeleiding van de vrijwilli gers. Linssen zei ook verrast te zijn door de keuze, omdat de SGB wat minder voor de hand ligt als het gaat om een culturele prijs. „Ik was verrast, maar ik had maar enkele seconden no dig om te beseffen dat dit een goede keuze is." M. de Bart, voorzitter van de SGB, zegt in een reactie 'zeer vereerd' te zijn met de Culturele Prijs. Hij ziet de toekenning als een belangrijke stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan, zeker als het gaat om het idee van een spoorwegmuseum. „We merken nu. doordat we GOES - Muziekvereniging Con Amore uit Baarland geeft don derdag 28 juni een concert in zorgcentrum Ter Weel in Goes. Het concert begint om 19.00 uur. steeds meer aangeven wat we doen en wat we van plan zien, dat de bekendheid en de waar dering groeien." De Culturele IJaad Goes reikt de prijs om de twee jaar uit. De vo rige winnaar was het kunste naarscollectief Trechter 5. De prijs bestaat uit een zilveren legpenning. Deze heeft sinds vorig jaar de naam Jan Bruijns- penning. genoemd naar de Goe se boekhandelaar, uitgever en historicus die in april 2000 on verwacht overleed. MIDDELBURG - Het kostte gisteren dè Middelburgse poli tierechter de nodige moeite om een 74-jarige inwoner van Kou- dekerke van zijn ongelijk te overtuigen. A. Janssens-van Kampen kon het gedrag van de automobilist - die drie keer zon der geldig rijbewijs reed - niet onbestraft laten. Hij kreeg tweeduizend gulden boete, waarvan de helft voorwaarde lijk, opgelegd. De man bleef gisteren op de zit ting herhalen niets van de com motie rond het rijbewijs te snap pen. De officier van justitie gaf toe de materie best ingewikkeld te vinden, maar na het eerste proces-verbaal op 7 oktober had hij beter moeten weten. „Het invorderen van een rijbe wijs, bijvoorbeeld bij een drankrijder, is heel wat anders dan het ongeldig verklaren van het rijbewijs. U bent ongeschikt om een auto te besturen", legde de officier van justitie hem nog maar eens uit. Sinds 9 augustus vorig jaar was het rijbewijs van de Koudekerkenaar ongeldig. Na zijn eerste overtreding op 7 oktober volgden er nog twee aanhoudingen in Veere: op 22 november en 29 december. Hij had beroep aangetekend bij de Raad van State, maar dat hielp hem geen stap verder. Medisch was het onverantwoord om te rijden. Verder bleek uit de gege vens van het CBR dat hij niet mocht rijden zo lang hij als ver keersdeelnemer veel ongeluk ken blijft veroorzaken. De auto van de Koudekerkenaar was in beslag genomen, maar hij had nog een ijzer in het vuur. „Ik ben met de tractor naar het ge rechtsgebouw gekomen", liet hij desgevraagd weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43