PZC Portiers verplicht bij Goese cafés s 19 BEKENDMAKING Post met een glimlach verdwijnt VVD eist klaarheid over risico's ramp ammoniaktanker Bevelanders niet gerust op gevolgen aanleg Sloespoor Goes krijgt 25 mille voor waterplan Strengere eisen aan horecabedrijven moeten overlast stappers voorkomen Winkeldief loopt tegen de lamp Rijbewijs kwijt ua ritje naar ie Chinees Actiedag ia, 23 juni a~s Ongeval N61 eist leven Nieuw offensief tegen hondenpoep zeeuwse almanak Roerend MIDDEN woensdag 20 juni 2001 jnnr Rolf Bosboom .GOES - De gemeente Goes wil lij een aantal cafés en discothe ken in de stad horecaportiers terplicht stellen. De portiers dienen aan strenge eisen te vol doen. Zij moeten, in aanvulling op de politie, overlast van stap pende jongeren voorkomen en naar nodig 'corrigerend optre den'. De gemeente studeert al gerui me tijd op de mogelijkheid strengere eisen op te leggen aan horecabedrijven, om ervoor te zorgen dat de problemen van het uitgaansleven binnen de perken blijven. Dat heeft nu ge leid tot een horecanota, die sa men met cle politie en de Goese horeca is opgesteld. De nota wordt volgende maand aan de ieenteraad voorgelegd. Vergunning De bedoeling is dat alle horeca bedrijven in de toekomst over een exploitatievergunning moeten beschikken. Dat is nu niet het geval. Cafés en disco theken dienen momenteel alleen te voldoen aan de bepa lingen in de Drank- en Horeca- verordening, waarin staat dat het verboden is zonder vergun ning van alcohol, alcoholvrije drank, consumptieijs of eetwa ren te verstrekken. GOES - Een 72-jarige man uit Goes is gisterochtend om iets over half elf in zijn woonplaats aangehouden wegens winkel diefstal. De man liep tegen de lamp, na dat hij haci geprobeerd uit een supermarkt op de Oostwal in Goes een pekje sigaretten te ste len. Hij kreeg voor de overtre ding een boete van 250 gulden. De sigaretten zijn teruggegeven an de eigenaar van de winkel Binnen zes maanden nadat de horecanota is aangenomen, moeten alle bedrijven een ex ploitatievergunning hebben aangevraagd. Bij de beoorde ling van de aanvragen let de ge meente onder meer op de moge lijk hinder voor de omgeving, de aard van het bedrijf en de wijze van bedrijfsvoering. Een exploitatievergunning maakt het de gemeente mogelijk per bedrijf of groep bedrijven nadere voorschriften op te leg gen. Daarbij gaat het bijvoor beeld om het gebruik van glas werk tijdens evenementen of feestdagen. Ook de eis dat een portier moet worden aange steld, kan in de vergunning wor den vastgelegd. Harde noodzaak De inzet van portiers is wat de gemeente betreft harde nood zaak, zo blij kt ook uit de horeca nota. Daarin worden de 'nega tieve ervaringen' in het Goese uitgaansleven onder meer toe geschreven aan het 'gebrek aan toezicht in de directe omgeving van de horecabedrijven'. Het toezicht is weliswaar in eer ste instantie een taak van de po litie, maar die heeft maar een beperkt aantal mensen. Boven dien moeten die hun aandacht verdelen en daarbij gaan spoed eisende zaken altijd voor. „Op zulke momenten komt het aan op corrigerend optreden van an deren dan politieagenten", zo staat in de horecanota. De gemeente maakt hierbij dankbaar gebruik van de Wet particuliere beveiligingsorga nisaties en recherchebureaus, die in 1999 van kracht is gewor den. Die wet bepaalt dat zowel de portiers als de bedrijven waarbij ze in dienst zijn aan strikte eisen moeten voldoen, zoals voldoende opleiding en gebleken bekwaamheid en be trouwbaarheid. Verder is het verplicht dat de portiers vanwe ge de herkenbaarheid een uni form dragen. Ook dienen ze zich altijd te kunnen legitimeren. Welke Goese horecabedrijven in MIDDELBURG - Een 48-jarige man uit Kortgene is wegens dronken rijden voor een jaar zijn rijbewijs kwijt. Verder kreeg hij door de politierechter in Middelburg gisteren zestig uur werkstraf opgelegd. In de straf werd meegenomen dat de man op 14 april ondanks een rijverbod toch was gaan rij den. Hij verklaarde maar een stukje met de auto te hebben gereden. Er was ook nog sprake van een aanrijding. «We zijn van Kortgene naar Kamperland gereden om Chi nees eten af te halen. De be stuurder was onwel geworden. Ik heb de auto even verzet. «Ook al heeft u slechts een eind jegereden, dat doet niets af aan de ernst van de overtreding", stelde de politierechter. Het postagentschap in Kloetinge verdwijnt; schandalig, vindt eigenaresse Toos Huyzen. door Esme Soesman GOES - Na Wemeldinge, 's- Gravenpolder, Renesse en Nieuwerkerk kunnen nu ook de postagentschappen in Goes-Zuid en Kloetinge wor den bijgeschreven op de lijst van te verdwijnen voorzienin gen. Volgens Postkantoren BV en de Postbank is nog niet bekend welke kantoren in Zeeland al lemaal precies het veld moeten ruimen. In de praktijk is het schrappen echter al volop be gonnen. Het is schandalig, vinden eige naresse Toos Huyzen van het postagentschap in Kloetinge en haar medewerkster Willy Bastiaansen. Na acht jaar komt er - per 1 oktober - een einde aan het agentschap aan de Prinses Irenestraat. Met na me op sociaal vlak is het ver dwijnen van hun toko een aderlating voor het dorp. Ou dere mensen die even wat geld komen halen of een pakketje komen posten, zijn straks aan gewezen op het kantoor in het Goese centrum. Evenals on dernemers die aan het einde van de dag him omzet willen storten. Bastiaansen: „Je auto parke ren, in de rij staan. Dat is met zo'n toeter geld nog gevaarlijk ook." Bovendien, stellen zij, is de klantvriendelijkheid in een grootschalig filiaal niet te ver gelijken met de service die in een dorpsagentschap wordt geboden. Dit is een postagent schap met een glimlach, mengt de echtgenoot van Huyzen zich in het gesprek. De op de toon bank gelegen handtekenin genlijst bevestigt het belang dat klanten aan het postagent schap hechten. Anderhalve dag na de bekendmaking telt de lijst al zo'n zestig namen. „Dit is dramatisch voor de buurt", stelt ook eigenaresse Thea Stoele van het postagent schap Goes-Zuid. „Vooral voor oudere mensen. Die halen het met een rollator nog net tot hier. Hoe moeten die nou in de stad terechtkomen?" Bij Stoele is het per 1 mei volgend jaar met het postagentschap ge daan. Ze vindt deze ontwikke ling onbegrijpelijk. Haar in Het Kaartenhuis gevestigde postagentschap draait, vertelt zij, goed. „Het is hier door gaans heel druk. Op een nor male dag krijgen we hier alleen al voor geldopname honderd mensen binnen. Nee, ik had dit eigenlijk helemaal niet ver wacht." Joint venture Postbank en Postkantoren BV vormen samen een joint ven ture. Het eerste bedrijf regelt de geldzaken, de tweede firma is betrokken bij alles wat met postzaken te maken heeft. Bei de organisaties geven via hun woordvoerders aan nog niet precies te weten welke vesti gingen van de Zeeuwse kaart foto Dirk-Jan Gjeltema gaan verdwijnen. Evenmin ge ven zij duidelijkheid op de vraag op welke plaats welke service in de toekomst nog wel geboden wordt. Met deze strategie bereiken de organisaties in elk geval dat er tot op heden alleen op kleine schaal actie gevoerd kan wor den. Recent is dat bijvoorbeeld door inwoners van Wemeldin ge gedaan. Een grotere actie zal wellicht opgezet worden door de Vereniging van Post agentschappen. Zij vergade ren volgende week. Toos Huy zen van het postagentschap Kloetinge is vastbesloten dit onderwerp aan te kaarten. Ook heeft zij de sluiting van haar agentschap bij de plaatselijke club Dorpsbelangen gemeld. jtoorHarmen van der Werf ÓEN HAAG - Be VVD-fractie rade Tweede Kamer wil ophel dering over de gevolgen van een ramp met een ammoniak- of EPG-tanker op de Westerschel- de. Defractie heeft daartoe Kamer- VTagen gesteld aan de ministers jan Binnenlandse Zaken, Mi lieubeheer en Verkeer en Water staat. Aanleiding voor de Kamervra gen is een studie van de Veerse brandweercommandant A. Wil- 'emstein. Deze heeft uitgere kend dat bij een ramp met een emmoniaktanker voor de kust van de gemeente Veere achttien honderd doden en gewonden kunnen vallen. Bij de explosie vaneen LPG-tanker zullen 235 slachtoffers te betreuren zijn. ryVD-Kamerleden A.J. te veldhuis, M. Udo, J.D. Blaauw, 11 van den Doel en J. Geluk zijn geschrokken van de bevindin gen. Zij willen van de betrokken mi- g**ers weten of die kloppen. vragen zij hoe groot de kans P een ramp met een LPG- of mmoniaktankeris. /frvragen de Kamerleden en af welke maatregelen al geiden om zo'n calamiteit te voorkomen en welke eventueel genomen moeten worden om het ongevalsrisico te beperken. En of gemeenten langs de Wester- schelde wel voldoende voorbe reid zijn om een ramp te bestrij den. De vijf liberalen leggen ook een link met een verdere verdieping van de Westerschelde. Wellicht komen er dan grotere schepen met ammoniak en LPG, waar door het risico toeneemt. Met als gevolg dat Zeeuwse Wester- schelde-gemeenten beperkt worden in hun meuwbouwmo- gelijkheden. Dat geldt met name voor de Vlissingse bin nenstad. 'Is dat rechtvaardig?', willen de WD'ers weten. Pijpleiding De Veerse brandweercomman dant Willemstein heeft voorge steld ammoniak en LPG voort aan per pijpleiding aan wal te brengen, vanaf een overslagsta tion in de Noordzee aan te voe ren. Verder wil hij het Oostgat, de nauwe vaargeul direct voor de Walcherse kust, voor schepen met gevaarlijke stoffen sluiten. De WD'ers vragen daarop een reactie van de verantwoordelij ke ministers. pagina 2: commentaar Slo€S€m mn, Z&lsind-1 de toekomst een portier bij de deur moeten hebben, is nog niet bekend. De gemeente wil dat van geval tot geval bekijken en laat zich daarbij adviseren door de politie. Het college van burgemeester en wethouders heeft gisteren in gestemd met de horecanota. De ze wordt vanavond besproken in de raadscommissie algemene zaken. De openbare bijeen komst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 18.00 uur. door Mieke van der Jagt 's-HEERENHOEK - „Zeeland, let op Uw zaak!", concludeerde gisterenavond R. van der Pols tijdens een hoorzitting over de trajectkeuze voor het Sloespoor in de Jeugdhoeve in 's-Heeren- hoek. Van der Pols, die in Bergen op Zoom ijvert voor een alternatie ve route voor de uitgebreide goederenspoorverbinding VE RA, ziet in Zeeland hetzelfde gebeuren als in west-Brabant, waar hij heeft becijferd dat 35.000 mensen hinder zullen ondervinden van triHingen en geluid. „Er is geld voor de stu diegebieden, maar niet voor de aandachtsgebieden. We moeten maar afwachten of de minister daar een cent in wil steken.". Maar Zeeland let al op zijn zaak. J. Steketee uit Kapelle mobili seerde al duizend inwoners van Goes, KapeHe en Reimerswaal, die eisen dat ook het bestaande spoortraject door de drie ge meenten studiegebied wordt. De aanwonenden van de spoor lijn zien geluidsschermen van vier meter hoog niet zitten, zijn bang voor een toename van de trillingen en vrezen bovendien de toename van het aantal trei nen met gevaarlijke stoffen. De groep van Steketee pleit voor de aanleg van een spoorlijn langs de Rijksweg A58. Daar heeft bijna niemand er last van. Vol gens Steketee heeft dat traject alleen maar voordelen: de haven kan blijven groeien, de Wester schelde hoeft niet verder ver diept als Vlissingen de contai ners kan opvangen, er is geen ontpoldering nodig en een sim pele aansluiting op de IJzeren Rijn geeft Vlissingen aanslui ting op een tweede Betuwelijn, tegen een fractie van de investe ring. Uit de reacties bleek dat de Be velanders er niet gerust op zijn dat de gevolgen, met name van triHingen, wel goed zijn onder zocht. In het aandachtsgebied is op zeven plaatsen gemeten, waarbij er van uit is gegaan dat de ondergrond op het traject ho mogeen is. Dat is verre van waar. Als de ondergrond ergens grote verschillen vertoont, is dat wel in Zuid-Beveland waar poel- gronden, zandplaten en kree kruggen elkaar heel kleinscha lig afwisselen. Uit het milieu effect rapport valt ook niet te achterhalen wanneer er gemeten is. Volgens S. Rijk uit Heinkenszand blij ven de trillingen beperkt in de zomer als het grondwater laag staat. In de winter word je 's ochtends wakker van de trein. Rijk vreest de beoogde toename van het nachtelijk treinverkeer. Enige verbolgenheid bestond er bij de insprekers over de manier waarop de voorlichting over het Sloespoor is geregeld. Zelfs mensen bij wie het spoor bij wij ze van spreken dwars door de woonkamer komt te lopen, moe ten voor het onderzoeksrapport 250 gulden neertellen. Een ta melijk onvolledige samenvat ting krijgen ze niet eerder dan dat er een tientje is overgemaakt op de ministeriële bankreke ning. UZENDIJKE - Een 76-jarige vrouw uit de gemeente Oost burg is gistermiddag om kwart voor vier bij een ongeval op de N61 bij IJzendijke om het leven gekomen. De 34-jarige bestuurder van een vrachtwagencombinatie uit Lemmer reed over de N61Toen hij ter hoogte van de Zevenhof- stedenstraat kwam, stak de 76- jarige vrouw op haar fiets de straat over. Zij behoorde bij een groep van zeven fietsers van wie er al vier de weg waren overge stoken. De vrouw heeft waar schijnlijk de vrachtwagencom binatie niet gezien en reed bij het oversteken tegen de rechterzijkant van de oplegger aan. Daarbij werd zij op de weg geworpen en kwam met haar hoofd op het wegdek terecht. De vrouw overleed ter plaatse. door Inqrid Huibers GOES - Om de kwaliteit van het water in de bebouwde kom van Goes goed te kunnen bewaken en zonodig wat op te kunnen krikken wil de gemeente een stedelijk waterplan maken. De provincie steunt dat initiatief met 25.000 gulden. Goes haakt aan bij een pilotpro- ject van het waterschap Zeeuw se Eilanden, dat afgelopen voorjaar al met Middelburg, Tholen en Vlissingen heeft afge sproken om gezamenlijk water plannen te maken. De vier par ticipanten maken eerst een plan op hoofdlijnen, waarna de af zonderlijke gemeenten dat plan ieder voor zich verder uitwer ken. Het gezamenlijke plan moeteind dit jaar klaarzijn. Het is de bedoeling dat Goes gelijk tijdig ook een baggerplan maakt. Daarin moet het achter stallig onderhoud van de Goese waterpartijen worden opgeno men. Ook zal meteen het ge meentelijke rioleringsplan worden geactualiseerd. Het wa terschap heeft van de provincie al een bijdrage van een ton ont vangen. (Advertentie) Een van de posters die het publiek op de eigen verantwoordelijkheid moeten wij zen, gemaakt door Max Baar uit groep 7 van basisschool 't Honk in Kapelle. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeente Kapelle begint zaterdag met een nieuw offensief tegen de hondenpoep. Ge meenteraadsleden zullen zaterdag, bijgestaan door de scouts van de Ridder van Maelstedegroep, alle hon denbezitters in de gemeente een poepschepje uitrei ken. Met het schepje, een handig herbruikbaar ding, kun nen versgedraaide drollen worden opgepakt en in de gemeentelijke afvalbakken worden gedeponeerd. Daarvan worden er door de hele gemeente twintig ex tra exemplaren geplaatst, vooral op traditionele poepplaatsen. De actie 'Shit! hondenpoep' behelst meer dan het uit delen van het poepgrijpertje alleen. Basisschoolleer lingen hebben affiches gemaakt waarin ze hun weer zin tegen wat hondenbezitters voor een ander laten liggen, op een kleurige manier in beeld hebben ge bracht. Omdat het zo moeilijk kiezen was, heeft de ge meente van de tweehonderd inzendingen er vijftig laten drukken. Daardoor onstaat een soort tentoon stelling door de hele gemeente van protesten tegen hondenpoep die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Het is de bedoeling dat mensen met elkaar over het drollenprobleem gaan praten. Volgens het ge meentebestuur kan het hondenpoepprobleem maar op één manier worden opgelost en dat is door honden bezitters ervan bewust te maken wat een viezeriken ze zijn. Ventend met schepjes langs de deuren - de ge meente doet er ook een versgebakken bolus bij - kun nen de raadsleden alvast een begin maken met zo'n goed gesprek. De raadsleden van Gemeentebelang hebben afgezien van deelname aan de actie. 'Shit! hondenpoep' werd in kringen van Gemeentebelang geen betamelijke ti tel gevonden voor een publieksactie. De fracties van CDA, PvdA, SGP en VVD hebben zich enthousiast op gegeven voor de actie, waarvoor wethouder G. Burger zaterdagochtend om kwart voor tien het startsein geeft door een nieuwe bak bij de bibliotheek in Kapel le te plaatsen. Poppeliers viert feest en iedereen feest mee! In de openingsweek van haar nieuwste Megastore op de woonboulevard in Oss pakt Poppeliers uit met een nog nooit eerder vertoonde spectaculaire stunt. In de vroege ochtend van donderdag 21 juni a.s. worden vijftig complete bankstellen geplaatst op marktpleinen van diverse stadscentra in heel Brabant en Zeeland. Bent u degene die het bankstel vindt, dan is het bankstel van u, gratis en voor niets. Alstublieft, wij wensen u veel zitplezier! r/rjr/r/i' lier PI IROPPAN PI IRNITIIRP M EUROPEAN FURNITURE MASTERS Goede herinneringen aan Het Oproer van Zierikzee, twee jaar geleden, lokten Re né uit Middelburg naar het Ridderslagspektakel in de Schouwse stad. Voor de laat ste opvoering kon hij nog kaartjes voor zijn vriendin en zichzelf bemachtigen. Niet weinig gröös om die prestatie nam hij plaats tus sen de toeschouwers. En hij genoot! Zelfs zo, dat de ver rukking hem bij het slot, het Loflied op Zierikzee, de tra nen op de wangen bracht. Op weg naar huis viste zijn vriendin voorzichtig naar het waarom van die plotse emotionaliteit. Zijn ontroering bleek aange sticht door een beroerde ge luidsinstallatie. Die had hem een geheel an der loflied doen verstaan: 'k zie René, 'k zie René, 't is toch een schat, in wel en wee....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41