Rijk verleden in het heden Ma nae t klimmen moste ons ok wï nae benee Zierikzee Kant'ooi snieje ^BK\ woensdag 20 juni 2001 -* Naam: Zierikzee Ligging: op Schouwen-Duiveland Ontstaan: vermoedelijk in de 10e eeuw Inwonertal: 10780 Monumenten: kerken, poorten, stadhuis, molens, huizen, in totaal 565 rijksmonumenten Bijzonderheden: Zierikzee was lange tijd de tweede stad van Zeeland luchtfoto Aero Lin Photo Zierikzee heeft op velen een grote aantrekkingskracht. Zonder uitzondering wordt de stad geprezen om zijn rijkdom aan monumenten en de sfeer, die het verleden hier oproept. Het zijn aspecten, die er voor hebben gezorgd dat de naams bekendheid van Zierikzee groot is. Zierikzee lijkt op een mag neet, die de bezoekers als vanzelf aantrekt. Tallozen be zoeken dan ook de stad om te er varen wat Zierikzee is. Zierikzee kan niet bogen op een zeer hoge ouderdom. Voorzover we nu weten is de plaats waar schijnlijk ontstaan in de 10e eeuw. De nederzetting ontstond aan een kreek, die uitmondde in de Gouwe, het water dat Schou wen lange tijd scheidde van Duiveland. Een van de eerste lo kale machtshebbers moet een zekere Zierik zijn geweest. In die naam kunnen we Friese in vloed proeven. De kreek waar aan Zierikzee ontstond heette de Ee. Het werd daarom de Ee van Zierik of Zierik's Ee, ge transformeerd tot Zierikzee. Omstreeks 1200 kreeg de plaats stadsrechten. Het jonge Zierikzee was gelegen op een strategisch belangrijke positie. Het lag aan de vaarroute tussen Holland en Vlaanderen, was gemakkelijk vanuit open zee bereikbaar en had een ge schikte haven. Allemaal ingre diënten voor een voorspoedige groei. Voor degraaf vanHolland vormde Zierikzee een sleutelpo sitie in de strijd tegen zijn Vlaamse collega. De vijande lijkheden culmineerden in hevi ge belegeringen, waarin Zierik zee als enige Zeeuwse stad dapper standhield tegen de Vla mingen. De strijd werd beslist tijdens de zeeslag op de Gouwe in 1304 toen een Frans-Hol landse vloot de Vlamingen ver pletterend versloeg. In het openluchtspel 'Ridderslag', dat onlangs in Zierikzee werd opge voerd, stond deze tijd centraal. De 14e en een deel van de 15e eeuw zijn onmiskenbaar de gro te bloeiperiode voor Zierikzee geweest. Koopvaardij, visserij, zoutproductie, lakennijverheid en landbouw zorgden ervoor dat de stad groeide en bloeide. De stad behoorde tot de belangrijk ste steden van die tijd en moest in Zeeland alleen Middelburg naast zich dulden. Zierikzee werd hoofdstad van Zeeland beoosten Schelde, dat het noor delijk deel van de huidige pro vincie omvatte. Veel van de welvaart van toen is nog te her kennen in de monumenten. De drie middeleeuwse stadspoor ten leggen getuigenis af van de defensieve kracht. De welvaart moest zijn bekro ning vinden in de bouw van een toren, die hoger zou worden dan die van de Utrechtse Dom. De toren werd echter niet afge bouwd omdat de welvaart door verschillende factoren achter uitging. Het zware beleg door de Spanjaarden in 1575/1576 was de bezegeling van de neerwaart se spiraal waarin Zierikzee zich bevond. Een havenkanaal naar de Oosterschelde gaf de stad nieuwe impulsen. Opnieuw was er welvaart, zij het dat die, rela tief gesproken, achterbleef bij die in de Middeleeuwen. Vanaf de tweede helft van de 18e eeuw was het gedaan met de bedrij vigheid. De visserij verdween bijna geheel. De koopvaardij ging sterk achteruit. De 19e eeuw was dan ook onbetwist de moeilijkste periode voor de stad. Bovendien bleek dat de ge- isoleerde ligging een sterk na deel was. Bedrijvigheid en han del, die voor vele steden in zicht kwamen dankzij betere ver voersmogelijkheden, gingen aan Zierikzee voorbij. Er was ook een voordeel. In Zierikzee stonden de poorten niet in de weg voor het oprukkende ver keer. Daarom bleven ze ge spaard, net zoals zovele andere monumentale panden. De monumentenrijkdom drukte zwaar op een gemeente, die in 1970 nog geen 8.000 inwoners telde. Vooral dankzij royale rijkssubsidies slaagde men erin de tallozen monumenten op zorgvuldige wijze te restaure ren. Stimulerend was daarbij de samenwerking tussen het ge meentebestuur, de woning bouwvereniging en de inwo ners. Mede dankzij die inzet staat het Zierikzee van nu met zijn rijke verleden in het heden. Huib Uil T 7orige week werd in Zierik- V zee de bundel 'Strao in aore ver'aelen in Schouws dialect' gepresenteerd- Die bundel werd geschreven door Leni en Henk Blom. Het is een bont geheel ge worden, waarin verhalen wor den afgewisseld met liedteksten en zelfs een bijbelvertaling. Het is goed dat de bundel er is gekomen. Al was het alleen maar v.anwege het feit dat het alweer tijden geleden is dat er een publicatie in het Schouws verscheen ('Zierikzeese herin neringen' van W. P. L. Bakker uit 1995 zal de laatste geweest zijn). Wat dat betreft verdient ook de uitgever, boekhandel De Vries uit Zierikzee, een pluim. Je moet tenslotte maar durven: zo'n regiogebonden boek in de streektaal uitgeven voor een pu bliek van zo'n 33.000 eilanders. Een voorbeeld dat navolging verdient. Natuurlijk wordt even stilge staan bij de spelwijze van het Schouws zoals Leni en Henk Blom die hanteren. Wat opvalt is dat dat in het Nederlands ge beurt. Ook het colofon en de tekst op de achterzijde van de omslag zijn in het Nederlands. Blijkbaar vindt niet iedereen het even logisch van een uitgave in het Zeeuws ook een echte Zeeuwse uitgave te maken. Een uitgave in het Nederlands wordt toch ook niet voorzien van een Engelse colofon en flaptekst? Een gemiste kans om de streek taal als serieus communicatie middel te presenteren. Andere schrijvers en uitgevers grepen die kans in het verleden wel aan. De spelling maakt op zich een hele degelijke en consequente indruk. Het is even wennen aan de grote hoeveelheid leestekens, de vele dubbele klinkers geree- held) het gebruik van de h voor de g en woorden als waarke, 'aalpe (helpen) en kaarke, maar lastig is anders. Scherp Veel belangrijker is natuurlijk de inhoud van 'trao in aore ver'aelen. En wat dat betreft blijkt de bundel een hele pretti ge mix van blijkbaar onont koombare nostalgie en heden daagse onderwerpen. Zowel het Schouwen van toen als het t Schouwen van nu worden op aansprekende wijze belicht. Veel aandacht ook voor sociale omstandigheden, zowel in vroe refrein Mit 'n zekel kant'ooi snieje, Noe, dat moste ze verbieje. Je mot waarke as 'n bêêst, Kant'ooi snieje is gin fêêst. 1. Zwaerder waark ka je nie vinde. Nae 't snieje mö je 't binde In dan mot 't nog an 'oapen Liever zou 'k nae stad toe loape. 2. Lengst de duiven in de grippen, 'k Dee nog liever tunen knippe. Aoltied griep je in 'n stekel Maans, wat è'k daeran 'n 'èkel. 3. Ok zö rottig, blauwe braemen. Onderlesten dee 'k m'n schae- me: Ik kwam tuus, noe mó je 'oore, In m'n broek een grööte schoote. 4. Mit waarm weer deur duiven krupe, In je zwêêt bekant verzupe. Liever dee 'k de kelder witte Of 'n dag in 't kotje zitte. 5. Liever waarke an de kaoie, Mit 'n botte zeise maoie Of 't vaarkenskot uutmisse Dan dat gos onder m'n klissen. Dit lijflied van de Schouwse ca baretgroep 'Kant'ooi' werd ge schreven door Henk Blom en staat in de besproken bundel 'Strao in aore veraelen in Schouws dialect'. an de kaarke. Ik dust gister 's rond'ekeke hi zag 'n 'uusje op de Reke. Me gae ver'uze as dit verkocht is. Ik wete zeker dat 't dae vor ons genocht is". Je za behriepe, m'n beslote, Ons koape nöóit mi gewoon ma loten. Me vraehe êêst noe: wat kü m'n winne, Me zü d'rnie aoltied mi an be- hinne. Mit kleine priezen mahhe ze komme, 'n Pak mezéna, 'n pot mil blom men, Ma is 't 'n ton of meer, zó van dat 'êêle sjieke, foto Pieter Honhoff Dan zaahe ivulder: gae ma dü, me bin a rieke. Ziezo. Strao in aore ver'aelen is een bijzonder diverse bundel ge worden. Mede dankzij de pretti ge vormgeving en het fraaie pa pier een prima boek om steeds weer uit de kast te pakken. Marco Evenhuis Leni en Henk Blom, Strao in ao re ver'aelen in Schouws dialect, uitgegeven door Boekhandel De Vries, Zierikzee, verkrijgbaar bij de Schouwse boekhandels en de betere Zeeuwse boekhandels voor 19,95. Cabaretgroep Kant'ooi ger tijden op het eigen eiland („Vroeher waere m'n arm in wier d'r op sondag nie 'ewaarkt, noe bin ze aomè rieke in bin ze zaalfs op sondag nog nie vrie") als tegenwoordig in een land als Mexico („aol die toeristen bin nie verkeerd vö een aarm land. Op Schouwen-Duveland m'n daer ok ervaerienge mee in dat kajedaer ok zie"). Veel van de langere verhalen du ren misschien iets té lang. Er wordt uitvoerig stilgestaan bij onbelangrijke details. In een verhaal over een reis naar Span je (een reis die wordt gepresen teerd als zou de gemiddelde Schouwenaar nooit van z'n ei land afkomen) valt bijvoor- beeld te lezen: „Dae bin gunter van die oahe baarhen wae ons over'êêne moste, de Pyreneeën. Dae zü julder wè van 'öörd Noe.... toe ons dae bovenop kwaeme, èlèlèl, toe was 't zó me- raekels mistig, dust vee zie dee ons dae nie Ma nae 't klim men moste ons ok wi nae benee in toe wier 't wi 'elderder." De kortere verhalen en vooral de liedteksten zijn het sterkst. Daar durven de schrijvers wat kritischer uit de hoek te komen en geven ze blijk van een scher pe blik op de Schouwse samen leving anno 2001. Uit een van die liedteksten, "Tango van de rieke maansen', over een stel dat een grote geldprijs heeft gewon nen: Ons wone prachtig tussen de struken Je kan werentig de zwammen ruke. Ik zaahe: 'Keetje, ik wil wi waarke, 'k Geloave 'k geve aole centen JfoMEi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33