Toerist logeert straks in luxe kamer op boerderij Kinderen gaan lekker mee de boomgaard in Aankomst op Ellis Island Viseters in Grevelingen dagen onderzoekers uit in d'n boögerd In 1998 is het project Vitaal Platteland begonnen. Een initia tiefvan alle partijen die betrokken zijn bij het platteland. Be doeling is de vernieuwing in het Zeeuwse buitengebied impul sen te geven. Daar is ook geld voor beschikbaar. Na een lange aanloop krijgt het project in de praktijk gestalte. Allerlei ideeën komen tot uitvoering. In Buitengebied wordt aan dacht besteed aan concrete plannen. In deze aflevering gaat het over het project Zeeland Logies van de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie en het Bureau voor Toerisme Zee land, in samenwerking met Horeca Nederland. woensdag 20 juni 2001 Peter Parée van het project Zeeland Logies van de ZLTO: „Het gaat hier echt om topklasse, vergelijkbaar met een vier- of vijf sterrenhotel." foto Dirk-Jan Gjeltema In klederdracht zijn ze op de foto gezet. Twee Zeeuwse vrouwen die rond 1900 in Ame rika aankwamen. De PZC is op zoek naar het verhaal achter de ze zwart-wit foto. Marja de Lange uit Ouwerkerk nam de foto als ansichtkaart mee naar Nederland. Ze was op uitnodiging van een vriendin in New York en bezocht een ten toonstelling op Ellis Island. Tussen 1892 en 1954 kwamen meer dan twaalf miljoen immi granten aan op Ellis Island. Op het eiland voor de kust van New York werden ze uitgebreid me disch gekeurd. Immigranten die er bijzonder uitzagen werden gefotografeerd. Het voormalige immigratiestation is sinds 1990 een museum. Foto's van bijzon dere immigranten worden als ansichtkaarten verkocht. De Lange nam de kaart mee omdat de twee vrouwen onmiskenbaar Zeeuws zijn. Over hun achter grond geeft de ansichtkaart geen uitsluitsel. Op de achter kant staat enkel 'Many styles and varied customs wei'e brou ght to the new world'. Oorijzers Op de ansichtkaart staan twee vrouwen in klederdracht. De jongste vrouw links op de foto houdt een kindje vast. De dracht van de vrouwen is volgens ken ners Zuid-Bevelands en protes tants. Tiny Polderman, auteur van Het Zeeuwse kostuum door de eeuwen heenherkent de her komst van de vrouwen aan de muts en de oorijzers. Polderman denkt de afbeelding in het begin van de twintigste eeuw is ge maakt. De redactie van de PZC is op zoek naar het verhaal achter de foto. Wie zijn de vrouwen en het kindje op de foto en wat is er van ze terecht gekomen. Reacties kunt u sturen, faxen of mailen naar: PZC, Postbus 18,4380 AA Vlissingen, fax: 118-470102, e- mail: redactie@pzc.nl. Een aansprekende naam moet nog worden ver zonnen; de werktitel is Zee land Logies. Maar dat er een gat in de markt kan worden ingevuld, daarvan zijn de initiatiefnemers ZLTO en Bureau voor Toerisme over tuigd. Logiesaccommodatie van topkwaliteit bieden op de boerderijSamen met be staande hotels zorgen voor een vernieuwing van de kleinschalige logiesmoge- lijkheden op het Zeeuwse platteland. Als het meezit kunnen begin 2003 de eerste veel-sterren gastenverblij ven op een aantal hoeves ge opend worden. Het idee is niet nieuw. Elders in het land blijkt het een succes te zijn, zoals de Boeren- kamer in het Noord-Hollandse Waterland, de Pronkkamer in het noorden van Friesland en Groningen, de Goei Kamer en Open Haard Herbergen in Noord-Brabant. Nieuw aan het Zeeuwse model is dat de exclu sieve overnachtingen (met ont bijt) bij de boeren een keten op het platteland moeten vormen met de reguliere horeca. Een sa menwerking die de kwaliteit, de marketing, de boekingen, en dergelijke, ten goede komt en uiteraard in het voordeel is van de rust zoekende toerist. Het Zeeland Logies is geen con- cxxrrentie van de al aanwezige logiesmogelijkheden, beklem toont Peter Parée, projectleider bij de ZLTO. „We maken iets wat er niet is, we concuxreren dus ook niet met het bestaande. Het gaat hier echt om topklasse, vergelijkbaar met een vier- of vijf stexrenhotel. Het tarief is er ook naar: rond 100 gulden per persoon per nacht. Het kan al leen maar een meerwaarde op leveren. Er zullen best punten zijn die we met de horeca moe ten afstemmen; we streven er juist naar elkaar niet in de wie len te rijden." Van de boeren die deelnemen in het project - er is een twaalftal serieuze gegadigden uit heel Zeeland - wordt heel wat ge vraagd, zegt Parée. „Het bete kent dat ze een flinke investe ring moeten doen. Het inrichten van een kamer kost meer dan 70.000 gulden. Als een boer een trekker aanschaft, weet hij wat hij krijgt en wat het rendement is. Dat is voor hem bij aanvang van Zeeland Logies nog moex- lijk in te schatten, maar hij moet er gewoon de mogelijkheden voor creeëren. Toen we er voor het eerst over spraken was er veel enthousiasme. Dat deed me goed. We hebben gezegd: we kunnen verder met het pro ject." Een boer die meedoet, kan niet voor een dubbeltje op de eerste rang gaan zitten. De lat wordt voor de promotie,Het moet be kend worden en overkomen bij de consumenten", stelt Parée. Daarom vindt hij een lokkende formulenaam - die lekker bekt en meteen duidelijk maakt waar het om gaat - ook erg be langrijk. Stuurgroep Nu er duidelijkheid is over de subsidies, kan het project ver der op poten worden gezet. Er moet een concreet plan van aan pak worden gemaakt, waarvoor Rob Ruitenberg bij de ZLTO als projectleider verantwoordelijk wordt. Ook komt er een stuur groep die de voortgang en kwa liteit bewaakt. Pai'ée schat dat er met bouwkundige aanpassin gen al gauw zo'n negen maan den gemoeid is. De regels voor de x-uimtelijke ox'dening kunnen een knelpunt zijn, zo is in Bra bant wel gebleken. Zeeland heeft pas een streekplanherzie ning voor Nieuwe Economische Dragers in het buitengebied vastgesteld en daar past Zee land Logies prima in. Dat is een pluspunt. Het project is niet verzonnen omdat de ZLTO zich xneens wil opwerpen als belangenbeharti ger van de toeristische sector. Integendeel, bedoeling is juist op te komen voor de boeren en bij te dragen aan vernieuwing ten plattelande. Ondanks de ho ge investeringen die met de staxi gemoeid zijn, kan Zeeland Lo gies voor een aantal agrarische ondernemers een zinvolle aan vulling zijn op het inkomen uit de gebruikelijke bedrijfsvoe ring. En het platteland krijgt er een nieuwe impuls door. Parée: ,Je zit in een omgeving waar on dernemers rondlopen die erg kostenbewust zijn. Die zullen eerst wat tegengas geven. Maar aan het eind van het project moet een nieuwe groep aspi- rant-ondernemei-s klaar staan om in te haken." Rinus Antonisse hoog gelegd. Het gaat niet al leen om de landschappelijk aantrekkelijke omgeving en een vriendelijke gastheer en - vrouw. De inrichting van de lo giesaccommodatie moet echt af zijn. Weliswaar geen bubbel bad, maar toch zeker een krui- denkuip. Gemikt wordt op het segment van de markt waarin mensen zitten die voor iets bij zonders graag wat meer beta len. Als het meer van hetzelfde wordt, dan is het project in feite mislukt, blijkt uit Parées toe lichting. „Niet broddelen. Het moet net zo glimmen als een nieuwe trekker. Je moet platte landsontwikkeling professio neel aanpakken. Bij Vitaal Platteland Zeeland is aangeklopt voor financiële steun, de hoogste bijdrage die tot nu toe vergeven is. De totale kosten van het project zijn over een periode van drie jaar becij ferd op bijna 2,5 miljoen gulden. Gerekend wordt op subsidies van ongeveer 1 miljoen; het be drijfsleven zelf moet 1,5 miljoen opbrengen, waarvan ruim 1 mil joen bestemd is voor investerin gen op de agrarische bedrijven en in hotelkamers. Ook wordt flink wat geld uitgetrokken De fuut, de middelste zaag- bek en de aalscholver in het Grevelingenmeer plaatsen on derzoekers voor raadsels. Het zoutwatermeer tussen Schou- wen-Duiveland en Goeree- Overflakkee is in Zuidwest-Ne derland verreweg het belang rijkste gebied voor onder meer deze visetende vogels. De afge lopen jaren heeft zich bij futen, zaagbekken en aalscholvers een verloop in aantallen voorge daan dat zich niet goed laat ver klaren. Meer onderzoek is nood zakelijk. In de wintei-periode is het Gre velingenmeer zeer in trek bij de fuut en de middelste zaagbek. De laatste jaren zijn de aantal len van beide soorten evenwel afgenomen. Opvallend daarbij is dat het aantalsverloop ook een ander seizoenspatroon te zien geeft. Evenals in de jaren ex-voor bi vakkeerden in december 1999 tienduizend futen in het Greve lingenmeer. In eerdere zachte winters bleven de aantallen tot febx-uari op dit niveau. In de winter 1999/2000 daalde het aantal futen evenwel sterk: in januari werden er nog slechts ruim duizend geteld. De vele duizenden verdwenen vogels doken ook niet elders in de Del tawateren op. Ook de afgelopen winter toonde een afwijkend beeld. In december 2000 waren er bijna geen futen, in januari 2001 ongeveer 5000 en in febru ari 1500. Ook het seizoensverloop van de middelste zaagbek lijkt de laat ste jaren te zijn veranderd. Bo vendien is het maximum aantal dat van deze vogels in een win terseizoen wordt aangetroffen, beduidend lager dan vogelon derzoekers gewend waren. On der de overige visetex-s valt vooral de aalscholver op. Deze soort scoorde in de winter van 1999/2000 het laagste seizoen smaximum sinds het midden van de jaren 80. Fuut Tegenover dit alles staat dat een andere viseter die voornamelijk in het najaar talrijk voorkomt, de geoorde fuut, nog steeds in aantal toeneemt. Een duidelijke verklaring voor de verschuivingen in de aantal len visetende vogels is moeilijk te geven. Het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ), dat de ontwikkelingen in het Greve lingenmeer volgt, acht het voor de hand liggend dat de verande ringen een gevolg zijn van een veranderd of verminderd voed selaanbod. Onderzoek van ont wikkelingen in de visstand kan mogelijk meer inzicht verschaf fen. Ook op en in de bodem van het Grevelingenmeer doen zich wij zigingen voor. Het groot zee gras, dat zich na de sluiting van de Brouwersdam sterk ontwik kelde, is op zijn retour en er is een sterke achtemitgang van slakachtigen en een aanzienlij ke toename van wormen. Vol gens de onderzoekei-s wijzen de waargenomen veranderingen niet eendxxidigin een bepaalde richting. Spuisluis Voor opkomst en verdwijnen van groot zeegras ligt de verkla ring zonder veel twijfel in het zoutgehalte in het meer: verzoe- ting na de afsluiting en terug keer naar zout na de ingebruik name van de spuisluis in de Brouwersdam. Ze houden er re kening mee dat een verschui ving plaatsheeft in de px-oductie van organisch materiaal. Moge lijk speelt de bodem daarin een minder belangrijke rol en neemt de betekenis van de primaire productie in het water toe. Ook dat vergt nader onderzoek. Het RIKZ concludeert in elk geval dat het tussen dijken opgesloten zoutwaterecosysteem van het Grevelingenmeer kwetsbaar is. Ben Jansen Riek (53) en Adri (58) Hoogstrate telen op tien hectare bij Kloetinge, in een maatschap met doch ter Arianne (30), appels, peren en pruimen. In het dorp verkopen ze de eigen producten plus groenten vanuit de schuurvan hun boerderij aan de Zomer- weg. Elke week klappen ze uit de boomgaard. Adri en Riek zijn een lang weekeinde naar vrienden in Duitsland en Ari anne neemt de zaken waar. „Hoe graag hij ook die mensen opzoekt, mijn vader is met pijn in zijn hax-t vertrokken. Ze zijn namelijk begonnen met bouwen en daar had hij wel bij willen zijn. Je ge looft trouwens je ogen niet: alle ver harding is inmiddels aangebracht, zo dat je al kunt zien waar alles komt te staan." Het nieuwe bedrijf aan de Oostmolen weg is de directe aanleiding geweest voor Arianne om bij haar ouders in de zaak te gaan. „De puzzel viel ineens in elkaar op het moment dat ik besloot mijn baan bij de Spar in Colijnsplaat op te zeggen vooreen plaats in de maat schap. Mijn ouders moesten eigenlijk het bedrijf wel verplaatsen omdat alles wat met de teelt te maken heeft - spuit- spullen, gereedschappen, bescher mingsmiddelen - niet meer middenin een woonkern kan worden gehand haafd. Maar zonder bedrijfsopvolger en boven de vijftig is het niet zo makke lijk om daar toestemming voor te krij gen. Dus vroegen ze het mij. Een jaar of tien geleden, toen ik van het middelbaar nxiddenstandsonderwijs kwam, hadden ze het niet hoeven vra gen. Toen had ik het niet gedaan. Maar ik heb jaren in de Jan Bruins-super- markt in Goes gewerkt, in de groenten en in de kwaliteitsbewaking, en daar na bij de Spar in Colijnsplaat. Ik had het overal erg naar mijn zin, maar met twee kinderen trekt een zelfstandig be staan ook wel. Voor mijn ouders bleek het de oplossing, want nu kunnen ze aan de Zomerweg blijven wonen en de groentewinkel gewoon daar voox*tzet- ten. Voor mij is het goed omdat ik door mijn achtergrond en door mijn ervaring in het bedrijfsleven geen vreemde ben in de fruitwereld. En dan mijn kinderen: je kunt niet vrijer en mooier opgroeien dan middenin een boomgaard. Bij dit werk hoef ik ze niet voortdurend in een dagverblijf onder te brengen. In de pluk, als het mooi weer is, gaan ze lek ker mee. Net als ik vroeger. Daar komt nog bij dat mijn vader op een leeftijd is dat ik nog veel van hem kan leren." Arianne begint in september aan een part-time fruitteeltopleiding bij de Groene School in Goes. Voor de collega's is het nog even wen nen, een vrouw als bedrijfsopvolger. „Je merkt er haast niets van maar bij de schuurbijeenkomsten ben ik wel el ke keer de enige vrouw. Ik zie dat ze telkens hun best doen om me niet te be handelen als een echtgenote die mee komt maar na het vaktechnische ge deelte merk ik toch dat ze moeten wennen. Alle collega's krijgen een pils je in hun handen gedrukt en aan mij vragen ze: 'Fris of ook een pilsje?' Grappig!" In de boomgaard gaat het werk gewoon door en ook in de schuur is het druk. „Het loopt op het ogenblik storm voor fruitmanden. Nee, niet voor vaderdag maar meer voor zieken en voor verjaar dagen. Er zit een hoop werk aan, maar wel leuk werk. Het plaatsje voor de schuur ontwikkelt zich plotseling als een terrasje. Daar staan drie plastic stoelen en een boomstronk en vorige week zaten die voortdurend vol. De mensen komen om een ijsje: een vader met een dochter, die leert skeeleren, twee dames uit verzorgingshuis Rand- hof, allebei met een rollator en mensen op de fiets. Het is ineens druk en de cor- netto's vliegen de diepvries uit." Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31