Kerkhof in Sinoutskerke leeft nog Een koe geeft geen chocomelk Op de achtergrond staat het atelier van Jan Toorop Nieuwe raadkaart Boere-noek woensdag 20 juni 2001 ®«3r Voorzitter Wim de Kam (links) van de stichting Zeeuwse Boerenkoopdagen houdt met medeorganisator Brasser een uitnodiging op voor de Walcherse open dag van boeren. foto's Dirk-Jan Gjeltema /^\p Zuid-Beveland is het niet v^/ echt iets bijzonders: een kerkmuur zonder kerk of een kerkhof waar het godshuis is verdwenen. In Baarsdorp heeft de stichting Het Zeeuwse Land schap de kerkhofmuur van de voormalige slotkapel van Jaco- ba van Beieren helemaal geres taureerd en in Eversdijk worden binnen de kerkhofmuur, waar tussen de kerk in 1821 instortte, bijzondere bomen en een paar grafjes in stand gehouden. Maar in Sinoutskerke is het kerkhof nog in gebruik, het 'leeft' nog. De graven worden na jaren ge ruimd, er komen graven bijde graf veldjes worden onderhou den, de taxus gesnoeid en het hekwerk geschilderd en geolied Het is het tegenovergestelde van wat in de meeste dorpen is ge beurd, ook in 's-Heer Abtsker- ke, een paar honderd meter ver derop. Daar bleef de kerk en verdween het kerkhof. Maar in 's-Heer Abtskerke werd niet, zo als in zoveel dorpen, een alge mene begraafplaats een eindje buiten het dorp aangewezen. Het dorp had Sinoutskerke, dat zelf te weinig zielen heeft om een begraafplaats levend te houden en: plaats genoeg. De kerk werd immers al in 1906 ge sloopt en er kwam maar een heel klein lijkenhuisje voor in de plaats. De kerk moet al bestaan hebben voor 1196, als dochter van de parochie van West-Souburg, en tegelijkertijd gewijd aan de Heilige Maagd en aan Sint Maarten. Dat was tot de refor matie. Ontdaan van beelden, al taren en relikwieën, ging de kerk tot 1666 samen met die van Nisse. Daarna werd het 's-Heer Abtskerke, met welk dorp Si noutskerke tot de herindeling van 1970 ook bestuurlijk ver bonden bleef. Het ontbreken van een kerk sinds de vorige eeuwwisseling, was er niet de oorzaak van dat Sinoutskerke niet uitgroeide tot meer dan een gehucht. Het is waarschijnlijk evenzeer een gevolg van de lig ging. Tot de ruilverkaveling van de jaren zeventig lag Sinouts- kerke 's winters in een kletsnat akkerbouw- en weidegebied, slechts bereikbaar over uitbun dig kronkelende wegen. Het dorp en het kerkhof danken daaraan evenzeer hun charme. De namen op de zerken corres ponderen met die in het tele foonboek van 's-Heer Abtsker ke, families die al generaties in het gebied leven: Tolhoek, Van Liere, Luteijn, Minnaard en nog een paar. Curieus is de gevel steen boven de deur van het lij kenhuisje. Die moet veel ouder zijn dat het gemetselde bouw werkje, dat van net voor de oor log oogt. De steen maakt een da tum van 1637 bekend. Het is hergebruikt materiaal van toen er er nog een kerk stond. Het op schrift is een raadseltje: Dat ghy nu syt waeren wy voor dese Dat ick nu ben suit ghy haest wesen Siet vry op my en vraecht alle man oft iemandt tgeslacht wel ken nen kan Gedenckt opt sterven staat er nog onder, alsof we dat nog zou den vergeten. Het antwoord op het raadsel staat erboven: een doodskop met een botje. Hier spreekt de eeuwigheid vanaf een sobere kansel in een kathe draal van stammen, takken en gebladerte. Mieke van der Jagt Naam: Oude gevelsteen op lijkenhuisje kerkhof Sinoutskerke Bouw: Op de steen staat het jaartal 1637; de steen is afkomstig van de kerk die vroeger bij het kerkhof stond; de kerk moet al hebben be staan voor 1196; in 1906 is de kerk gesloopt Functie: Het kerkhof van Sinoutskerke wordt ge bruikt als begraafplaats voor overledenen uit Sinoutskerke en 's-Heer Abtskerke illustratie Adri Karman Boeren noemen zich te genwoordig graag maatschappelijk onderne mer. Daaruit voortvloeiend willen ze de burger ook laten zien wat er op hun bedrijven gebeurt. Dat is een nobel streven, want al is Zeeland een provincie met veel bui tengebied, de 'stedeling' weet nauwelijks wat er op het platteland gebeurt. In de driehoek tussen Koudeker- ke, Middelburg en Vlissin- gen - een landelijke groene oase temidden van verste ning - gaan ze een stapje ver der. Daar presenteren zowel boeren als hun burger-buren zich aan het pubhek. Onder het motto bezoek in de boere-noek wordt zaterdag 30 juni een open dag georgani seerd, met veel activiteiten. Het is een initiatief van de stichting Zeeuwse Boerenkoopdagen, die daarmee voortborduurt op het succes van de vernieuwde boe renkoopdag, die vorig jaar voor het eerst gehouden werd (en 25 augustus aanstaande voor de tweede maal op het programma staat). „Ons doel is het platte land te promoten. De agrarische sector zit toch een beetje in het verdomhoekje. We willen het imago opkrikken", zegt voorzit ter Wim de Kam. „Wij zijn met een koopdag ge start en we hebben gezegd: we moeten meer doen. Toen rees de gedachte om eens een boeren- markt te houden", vertelt be stuurslid Lo Polvliet. „De boe renkoopdag is vooral voor de agrarische sector. Het gaat er nu om iets te doen van de boer vóór de burger. De stadsmens kennis laten maken met het platteland. Duidelijk maken dat de aardap pels niet aan de bomen groeien en dat een koe geen chocolade melk geeft. Die dingen spelen echt." De stichting heeft alle boeren bedrijven in de driehoek bena derd: akkerbouw, veeteelt, (glas)tuinbouw en biologische landbouw. Ook is een aantal particuliere bewoners gevraagd mee te doen, onder meer door te tonen wat bed breakfast in houdt. Inmiddels zijn er 23 adressen die 30 juni de deuren wagenwijd open zetten voor be langstellenden. Mogelijk komt er nog een aantal bij. Om te voorkomen dat de wegen in de driehoek verstopt raken, wordt aan de Groeneweg een ruim parkeerterrein open gesteld. Van daaruit brengen paarden trams de bezoekers door het he le gebied. Iedereen kan overal langs de route in- en uitstappen. Op het evenemententerrein aan de Groeneweg wordt de eigen lijke boerenmarkt gehouden, waar agrarisch Walcheren zich kan presenteren en waar veel streekproducten gepromoot worden. De stichting heeft voor een reeks van activiteiten erbij Boerderij aan de Groeneweg, tussen Vlissingen en Middelburg. gezorgd, meldt voorzitter De Kam. De valkeniersgroep Jaco- ba van Beieren geeft met tien valkeniers shows. Er zijn de monstraties kleiduiven schieten (de bezoekers mogen het ook zelf proberen)er wordt een boe ren wasdag uit 1850 uitgebeeld en er zijn demonstraties met be wakingshonden. Voor kinder opvang wordt gezorgd. Bokaal „De kennismaking met het plat teland is voor ons het voor naamste", stelt Polvliet. „Maar het is dan wel zo leuk dat je er iets omheen organiseert om de mensen te plezieren.De dag zelf wordt tussen 09.00 en 18.00 gehouden, maar dan is het niet afgelopen. 's Avonds vindt een touwtrek wedstrijd plaats tussen mini- campings. Er zijn 132 boeren- campings op Walcheren en Noord-Beveland voor deelname aan dit evenement benaderd. „Ze strijden om de Zeeuwse mi- nicamping-bokaal. Zoiets is nog nooit vertoond in 't Zeeuw se", legt Wim de Kam enthousi ast uit. Lo Polvliet noemt het erg be langrijk dat zoveel bewoners van de boere-noek, zowel boe ren als burgers, de handen ineen slaan. Het wijst volgens hem op veel saamhorigheid en op gevoel voor de samenleving De stichting concentreert zich wat de gratis te bezoeken open dag betreft, vooral op de bewo ners van Walcheren. Als het net als de boerenkoopdag een suc ces wordt (daar kwamen ruim 3.500 bezoekers), is het festijn voor herhaling vatbaar. De Kam en Polvliet hopen dat in andere regio's boeren en burgers ook de handen ineen slaan om him ver haal te vertellen aan de stede lingen. Rinus Antonisse kaart, „die op vele, oude an sichtkaarten staat." Domburg moet vroeger rijk ge weest zijn aan pompen 'voor al gemeen gebruik' weet F. Kodde uit Ter Mantelinge in Domburg. Er stonden pompen in de Sta tionsstraat, de Duinput (bij de Hoge Hil), de Badhuisweg bij het Badpaviljoen en op het Groentje. Hij denkt dat de foto genomen is vanaf de Stations straat richting Markt. Het huis met de vier ramen, links op de raadkaart, is volgens hem van de gebroeders Scheele geweest, de vroegere eigenaren van het Schuttershof. Willem Passenier daarentegen stelt dat op de achtergrond heel vroeger het huis stond van de Heeren van Borssele, die de titel in Schotland had gekregen voor zijn bemoeienis met de Schotse wolstapel in Veere. De Schotten kregen allerlei voorrechten om wol naar Veere te brengen. Het huis raakte later in verval, werd gesloopt en op de restanten bouwde Jan Toorop zijn atelier. „Zo ziet u maar", schrijft hij, „dat er toen ook al slordig met monumenten is omgegaan." Hij trekt een vergelijking met het huidige Badpaviljoen. Willem Passenier is bang dat ook dat monument sneuvelt door on- doordachtzaamheid. De waardebonnen van 25 gul den gaan deze week naar: Wil lem Passenier uit Domburg, Janny Janse-Huibregtse uit Kortgene en H. Hendrikse. Deze week opnieuw de vraag: Om welke straat en welke plaats PZC, postbus 18,4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail gaat het hier. redactie@pzc.nl. Wie meer weet over de afgebeelde foto wordt van Inzendingen moeten uiterlijk zaterdag 23 juni binnen zijn bij de harte uitgenodigd dit te melden bij de inzending. De raadkaart van vorige week laat de Weststraat in Domburg zien met uitzicht op de Markt. Vier inzendingen wa ren goed. De ansichtkaart is vol gens H. Hendrikse uitgegeven door P. J. Daniëlse uit Middel burg in 1906. Dat jaartal is, schrijft hij, vrij zeker. Wat wil nu het toeval Daniëlse heeft de kaart thuis en deze is afgestem peld in 1906. De datum is daar door voor hem geen geheim. Willem Passenier uit Domburg ziet op de achtergrond het ate lier van schilder Jan Toorop. In het pand worden al tientallen jaren geen kunstwerken meer gemaakt van linnen en verf. De chefkok van het restaurant In den Walcherschen Dolphijn to vert hele andere soorten kunst werken in zijn keuken. Wie de personen op de achtergrond zijn, is Passenier onbekend. Ge let op de drukte van 'boere- mensen' denkt hij dat er een trouwpartij aan de gang is. Ook J. van Driel uit Nieuwer- kerk heeft de oplossing goed ge raden. De dorpspomp, met op de achtergrond het oude gemeen tehuis van de gemeente Dom burg, gaf voor hem de doorslag. De pomp blijkt meer inzenders een duwtje in de goede richting hebben gegeven. Janny Janse- Huibregtse uit Kortgene schrijft dat we vanaf de Weststraat rich ting marktplein kijken. „Ik her kende het aan de bekende pomp", vertelt ze op haar brief Weslstraat, Semburs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30