Laatste grond Mortiere peperduur PZC In de VS zie je nooit iemand fietsen Cliëntenraad krijgt het steeds drukker ZLM neemt nieuwe vleugel in gebruik Kwellende keuzes rond theater Middelburg Zomerschool voor jonge asielzoekers ,23 afgekochte projectontwikkelaar mag honderd huizen bouwen Vervalsen handschrift komt uit Drankritten bestraft met boete Aanrijding Nw- en St Joosland Spoor van vernielingen langs N59 Fietsster gewond bij aanrijding ONDA geeft twee concerten Wandelen met de boswachter Oud-raadslid Joop Kempe overleden woensdag 20 juni 2001 dnnrRichard Hoving MIDDELBURG - De prijs die de «cnieente Middelburg betaalt voor de laatste twintig hectare in de Mortiere is enorm hoog. Daar waren de wethouder en de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en fi nanciën het gisteravond over De gemeente bereikte onlangs een akkoord met twee grondei genaren in het uitbreidingsplan de Mortiere aan de Schroeweg. Gisteravond legde wethouder P. Bruinooge (CDA) de koop van de gronden van A. Van Dijke en C. Verhoeven voor aan de ge meenteraad. De vierkante-meterprijs maak te de wethouder niet openbaar. Die ligt enkel voor raadsleden vertrouwelijk ter inzage. Dat de verwerving van de gronden de gemeente veel geld kost, werd wel duidelijk. „Het gaat om een onvoorstelbaar hoog bedrag", zei B. Leijnse van Leefbaar Middelburg. CDA'er J. Louwer- se hield het op 'Randstadprij- zen', om daar aan toe te voegen dat hij dat niet erg vond. „De door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Cliënten raad Middelburg, een adviesor gaan van uitkeringsgerechtig den, krijgt het steeds drukker. Vorig jaar hadden de vrijwilli gers ruim driehonderd maal contact met klanten van de soci ale dienst. Vooral in oktober, november en december, kreeg de Cliëntenraad opvallend veel telefoontjes in verband met het nieuwe belastingstelsel en de eindejaarsuitkering van drie honderd gulden. Dat blijkt uit het jaarverslag van de raad. In 1998 had cle Cliëntenraad contact met negentig uitke ringsgerechtigden, in 1999 wa ren dat er al 151 en vorig jaar be handelden de vrijwilligers 208 telefoontjes en 106 persoonlijke gesprekken op het kantoor in de Spuistraat. Opvallend was het grote aantal telefoontjes in maarten april 2000. Die hadden vooral te maken met vragen over de kwijtschelding van de gemeentelijke heffingen. Men- vroegen vooral waar zij te recht moeten met vragen over hun uitkering of inkomen. Ook de bijzondere bijstand bleef vragen oproepen. Nog steeds kamen er klachten binnen verde slechte, telefonische be- ■akbaarheid van de sociale ienst. grond is nodig om het plan de Mortiere volledig te kunnen realiseren." Wethouder Bruinooge erkende dat de prijs voor Zeeuwse be grippen erg hoog is. „De tegen partij heeft het spel goed ge speeld." De wethouder zei dat de gemeente geen andere keus had. De enige andere mogelijk heid om de twintig hectare te verwerven was het voeren van een langdurige onteigenings procedure. „Omdat het college het tempo in de ontwikkeling van de Mortiere wil houden, is daar niet voor gekozen." Afkopen De twee eigenaren weigerden lange tijd hun grond te verko pen. Ze sloten een overeen komst met de Terneuzense pro jectontwikkelaar Projektbouw Zeeland om samen woningen te bouwen. De gemeente haalde voor de ontwikkeling van de Mortiere drie landelijke pro jectontwikkelaars binnen en zag zich daarom genoodzaakt Projektbouw af te kopen. Gisteravond werd bekend dat Projektbouw Zeeland ter com pensatie 100 woningen mag bouwen in de Mortiere of elders in Middelburg. Vertraging In de overeenkomst die de ge meente vandaag sluit met de grondeigenaren en Projekt bouw Zeeland is ook een bedrag opgenomen dat aan de Middel burgse advocaat J. Boogaard moet worden betaald. Boogaard was de raadsman van de grond eigenaren en de projectontwik kelaar. Hij tekende tot voor kort tegen elke bouwvergunning in cle Mortiere bezwaar aan. De ju ridische strijd leidde tot flinke vertraging in de ontwikkeling van het gebied. Met het sluiten van de overeenkomst, zo zijn de partijen overeengekomen, wor den alle bezwaren ingetrokken. De Cliëntenraad kreeg vorig jaar te maken met interne per soneelswisselingen. Vier leden verlieten de raad om persoonlij ke omstandigheden. Een oproep in een informatieblad leverde vier nieuwe mensen op, maar in maart en april van dit jaar trok ken nog twee leden zich terug. Uit het jaarverslag blijkt dat de gemeente Middelburg de Cliën tenraad als een steeds serieuze re gesprekspartner neemt. Dat blijkt uit de resultaten van het afgelopen jaar. Zo kwam er een eindejaarsuitkering van drie honderd gulden, een uitbrei ding van het sociaal fonds, een betere privacy aan de balie van de sociale dienst, meer bekend heid voor het werk van de raad en uitkering van de Zalmsnip. Computer De Cliëntenraad schrijft dat er nog een aantal wensen overblij ven, zoals een computer voor kinderen in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar. Het col lege heeft het voorstel deze week met een negatief advies voorgelegd aan de commissie sociale zaken. De commissie heeft een onderzoek geadvi seerd om te achterhalen of kin deren, die thuis geen pc hebben, een onderwijsachterstand heb ben opgelopen. De kwestie komt maandag in de raadsver gadering aan de orde. ZLM heeft met de nieuwe vleugel bij de Ringbaan in Goes niet langer te klagen over ruimtegebrek. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jaqt GOES - Blije gezichten waren er gistermid dag volop bij de opening van de nieuwe vleugel van ZLM verzekeringen in Goes. Commissaris van de koningin W. van Gel der, die de vleugel officieel opende, was blij met het eerste exemplaar van het jubileum boek 'Te goeder Naam en Faam, vijftig jaar ZLM verzekeringen'; scheidend bestuurs voorzitter L. van Nieuwenhuyzen toonde zich blij verrast met een benoeming tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau en de Goe- se burgemeester D. van der Zaag ging breed grijnzend met een cheque van 450.000 gul den naar huis. De verzekeraar sponsort de nieuw te bouwen schouwburg voor dat be drag op voorwaarde dat de grote zaal tien jaar ZLM-zaal heet. Ook content was de voorzitter van de Raad van Commissarisen, A. Driesprong, die het toezicht gaat leiden op een gezond bedrijf dat niet langer met ruimtegebrek kampt .Aan het gebouw bij de nieuwe rotonde in de Ringbaan in Goes is een grote vleugel aangebouwd in dezelfde stijl en van dezelfde materialen als de be staande bouw. Hoe de dochter van de boerenorganisatie ZLM zo heeft kunnen floreren en in vijftig j aar kon u itgroeien tot een bedrij f dat de be- stuurstructuur moet omzetten van een be stuur naar een Raad van Commissarissen, dankte voorzitter Nieuwenhyzen aan 'ge zond boerenverstand'. Hij kan het weten, want hij hanteerde de voorzittershamer ge durende achttien jaar. MIDDELBURG - Een 19-jarige vrouw uit Vlissingen kon sa men met haar 20-jarige vriend de verleiding niet weerstaan om de overschrijfformulieren van de vorige bewoner te ver valsen. Op die manier wisten ze hun achterstallige rekenin gen te betalen. De fraude bracht ze gisteren voor het hekje op de zitting van de Middelburgse politierechter, die het Vlis- singse duo veroordeelde tot elk zestig uur onbetaalde arbeid. Omdat ze in het eerste kwartaal van dit jaar nog steeds post kregen van hun voorganger konden ze profiteren van de situ atie. De vrouw vervalste de overschrijfformulieren door het hand schrift van de rekeninghouder na te bootsen. Haar partner postte de formulieren. In totaal werd voor 2388 gulden ge fraudeerd. Dat bedrag moet terugbetaald worden aan de Ra bobank, die inmiddels de gedupeerde cliënt schadeloos heeft gesteld. „Een domme actie", zei de politierechter tegen de verdachten. „Want dit komt altijd uit." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 49-jarige inwoner van Oosterland voor dronken rij den veroordeeld tot een boete van 2000 gulden en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. De man werd 12 april dit jaar in Zierikzee bij een controle van de politie betrapt met ruim drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Hij vertelde die dag na enkele glazen alcohol zonder na te den ken in zijn auto te zijn gestapt om boodschappen te doen. Een 30-jarige Goesenaar kreeg 1350 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De automobilist viel 14 april op door zijn rijgedrag, toen hij op de verkeerde weghelft te rechtkwam. Daardoor kwam hij bij na in botsing met een poli tieauto. NW- EN ST JOOSLAND - Een vijftigjarige fietster uit Hein- kenszand en een 31-jarige bromfietser uit de gemeente Mid delburg zijn gistermiddag rond half vijf gewond geraakt toen zij met elkaar in botsing kwamen op de Veerstraat in Nieuw en Sint Joosland. De vrouw reed over de Veerstraat, komende uit de richting Nieuwlandseweg. Zij hield niet voldoende rechts en kwam in botsing met de haar tegemoetkomende bromfietser. Beide slachtoffers zijn met onbekend letsel voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. BRUINISSE - Vandalen hebben langs de Rijksweg N59 ter hoogte van Bruinisse een spoor van vernielingen getrokken. Vijftig afrasteringspaaltjes werden uit de grond getrokken of afgebroken. Ook vernielden ze een elektriciteitskastje van de verlichting langs het wegvak en draaiden ze een aantal verkeersborden de verkeerde kant op. De schade loopt volgens de politie in de duizenden guldens. Het vergrijp werd maandagnamiddag ontdekt. MIDDELBURG - Een 42-jarige fietsster uit de gemeente Vee- re is gistermiddag lichtgewond geraakt bij een aanrijding op de Poelendaeleweg in Middelburg. Een 31-jarige automobi liste uit de gemeente Veere wilde rond tien over half twee linksaf slaan, de Ruyterstraat in. Daarbij volgde een botsing met de fietsster, die rechtdoor reed. MIDDELBURG - Brassband ONDA Middelburg geeft tijdens het Brassband Festival Middel burg op 21 juni een concert. Het koopavondconcert is het taatste voor de zomervakantie en begint om 19.00 uur. Het jeugdorkest van ONDA speelt 22 juni op de Warande in Sint- Laurens. ONDA repeteert sinds enkele jaren in het dorp en wil de plaatselijke bevolking op een concert trakteren. Het optreden oegint om 190 0 uur en staat on der leiding van Piet Baan. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt in sa menwerking met het Staatsbos beheer zondag 1 juli een bos wandeling. De rondleiding met als thema 'Wandelen en ontbijt met de boswachter' gaat door natuurgebied De Manteling. De wandeling onder begeleiding van een boswaG.- begint om zeven uur. Aansluitend is er een ontbijt met de boswachter. Van te vc-en aanmelden is noodza kelijk. redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 aa vlissingen Iel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A-A, van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving L L. Ramakers M. J.van den Broek K- L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 aa vlissingen Iel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vlissinger haalt highschool-diploma in Kingston Springs door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - Christiaan Sauer(18)gingin 1998 met zijn ouders op vakantie naar de Verenigde Staten. De Ameri kaanse cultuur maakte zoveel indruk op hem dat hij er eigen lijk wel een tijdje wilde wonen. Na het behalen van zijn havo diploma vertrok hij voor een jaar naar Kingston Springs, vlakbij Nashville. Daar haalde hij zijn highschool-diploma. Deze week kwam de Vlissinger terug naar Nederland. Christiaan verbleef bij een gastgezin in het 5000 inwoners tellende Kingston Springs in de heuvels bij Nashville. Hij heeft geen problemen gehad met He +aal om de lessen te vol gen op de plaatselijke High- school, vergelijkbaar met de bovenbouw van het voortgezet onderwijs in Nederland. „In het begin zit je wel erg met het onder-ons-taaltje, maar dat is nooit echt een probleem ge weest. Na een paar weken denk je al in het Engels." Om zeven uur 's ochtends werden de leer lingen opgehaald door de schoolbus en om half acht be gonnen de lessen al. „Mijn gastgezin woonde maar acht minuten rijden van mijn school, maar toch ging ik altijd met de schoolbus. Niemand gingen doen. Dat vond ik best wel raar, maar ik heb nooit ge hoord dat er een auto is gesto len." Sport Christiaan Sauer: ,,Na een paar weken denk je al in het Engels." gebruikt daar namelijk de fiets. Je komt daar maar een keer per maand een fietser te gen. De mensen pakken overal de auto voor." Van de beruchte Amerikaanse criminaliteit en het wapenbe zit heeft Christiaan bar weinig gemerkt. „Mijn gastmoeder had wel een revolver in de kast liggen voor zelfbescherming, maar verder ben ik geen wa pens tegen gekomen. Wat me wel opviel is dat de jaagsport zo groot is in de VS. Echt ieder een jaagt daar op eekhoorns en herten. In de schoolbus hoorde ik hele verhalen van een twaalfjarige over hoe moeilijk het gisteren was om die ene foto Ruben Oreel eekhoorn te schieten. Voor de echte criminaliteit moet je toch naar de grote steden, want niemand deed in Kingston Springs zijn auto op slot. Als mijn gastouders naar de super markt gingen met de hond, lie ten ze de motor draaien voor de airco om de hond koel te hou den, terwijl zij boodschappen De highschool van Christiaan had een footballveld, een honkbalveld en een basketbal veld. Op Amerikaanse high- schools speelt sport een belangrijke rol. Bij een foot ball wedstrijd van het school team zaten al snel 400 toe schouwers. Zelf is hij naar een ijshockeywedstrijd geweest van het plaatselijke team. „Al le fans zitten door elkaar op de tribunes. Bij ons op de tribune zaten twee fans van de tegen partij. Als ze voor kwamen, stonden zij met z'n tweeën te juichen en niemand zei zelfs dat ze hun mond moesten hou den. Daar kunnen we in Ne derland nog wat van leren." Ondanks dat Christiaan de VS geweldig vindt, zou hij er niet willen wonen. Hij vindt de pensioenen en de uitkeringen in Nedeiiand beter geregeld. „Mijn gastvader zei dat hij pas met pensioen gaat als hij erbij neervalt of als hij de loterij wint. Dat zie ik dus niet zo zit ten. Dat is voor mij de belang rijkste reden dat ik daar niet wil wonen. Het is niet zo dat ik voor de cultuur zal wegblijven uit de VS." De Middelburgse gemeen teraad beslist maandag over de bouw van een nieuwe schouwburg met parkeerkelder voor vier honderd auto's aan de Zuidsingel. Kosten zeven tig miljoen gulden. Meer dan ooit dringt de tijd, maar dat heeft de lokale politiek aan zichzelf te wijten. door Richard Hoving MIDDELBURG - Stedenbouw kundige Riek Bakker gaf in het najaar van 1998 de aanzet. Vol gens Bakker moest Middelburg een groot, regionaal theater bouwen opdeBlauwedijk. „Een nieuwe schouwburg past bij het nieuwe imago van Middelburg." De gemeenteraad nam het ad vies over en zette het college van burgemeester en wethouders aan het werk. PvdA'er wethou der Tjeu Strous van cultuur nam de klus ter hand, maar boekte weinig vooruitgang. Bewoners van de Blauwedijk verzetten zich tegen de nieuwbouw en dreigden met vertragende juri dische procedures. De PvdA stapte in maait 2000 na een scheuring binnen de par tij uit het college. Strous werd vervangen door Ruud Visser van de AOV/Unie55+. De raadsnes- tor stortte zich vol overgave in het theaterdossier. Visser stelde de locatie van de schouwburg ter discussie en liet alternatie ven onderzoeken. De gemeente liet de voor- en nadelen van acht locaties op een rij te zetten. Nieuwbouw op het terrein van het attractiepark Miniatuur Walcheren had de voorkeur. Het college en de raad kozen begin dit jaar, het raadsvoorstel werd tussen kerst en oud en nieuw in elkaar gezet, voor nieuwbouw op de plaats van de Generaal Berghuijskazerne aan de Zuids ingel. De haastklus brak het col lege van B en W op. Onlangs werd duidelijk dat de parkeer garage onder de nieuwe schouwburg elf miljoen gulden analyse duurder uitvalt. De totale inves tering bedraagt nu zeventig miljoen gulden. De kosten voor de schouwburg op de Blau wedijk werden destijds op 35 miljoen geraamd, Elk nadeel heeft zijn voordeel, zei wethou der Visser Cruijffiaans op de persconferentie waar de finan ciële tegenvaller werd bekend gemaakt. „Ik moet er niet aan denken als dit gaandeweg de bouw duidelijk was geworden." Om de nieuwbouw mogelijk te maken moeten dure gebouwen als de Kloveniersdoelen en de foyer van de Concert- en Ge hoorzaal worden verkocht. Ook wordt een greep gedaan in de kas van 2005. Het collegevoor stel stond vorige week donder dag voor de eerste keer ter dis cussie in de raadscommissie cultuur. Aan het eind van het debat lieten nagenoeg alle par tijen in het midden of ze voor of tegen het voorstel gaan stem men. De keus die de raad na ja ren getalm moet maken, is dan ook niet gemakkelijk. Als de raad maandag ja zegt, zit Middelburg tot ver in de 21e eeuw met een duur, met kunst en vliegwerk gefinancierd theater op een derderangs locatie. Nee stemmen heeft zo niet nog gro tere gevolgen. De huidige schouwburg op het Molenwater vertoont tal van gebreken. De Arbeidsinspectie eist voor 1 juli dan ook een plan van aanpak voor de verbouw of een voorstel voor nieuwbouw. Anders gaat het theater dicht. De dreigende sluiting van de stadsschouwburg is niet nieuw. Schouwburg-directeur Gerard Peijs waarschuwde eind okto ber 1998 al dat Middelburg snel moest beslissen om een theater- lozeperiode te voorkomen. Voorzitter Henk Kole van de stichting die de schouwburg ex ploiteert, kwam vorige week naar de raadzaal van het Stad huis en waarschuwde de politici opnieuw. „Bij een negatief be sluit gaat het theater dicht." De gemeenteraad van de culUmele hoofdstad van Zeeland staat met de rug tegen de muur. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Middelbare scholieren gebruiken de zomer vakantie om uit te rusten, voor een vakantiebaantje of om va kantie te nemen. Alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) mogen niet werken en hebben geen geld om op vakan tie te gaan. Deze zomer wordt voor het eerst een summer- school gehouden voor Zeeuwse asielzoekers. De summerschool begint mor gen met een filmavond in het Middelburgse jongerencentrum Midgard. Coördinator F. Berhi- tu was gisteren bij de ama's op school om ze iets te vertellen over het project. „Wie heeft er wel eens iets gehoord van de summei'school?", vraagt hij. Eén vinger gaat de lucht in. Vol gens Berhitu is het een probleem om de ama's goed in te lichten over wat er gaat gebeuren. „Een minderjarige asielzoeker kan vandaag hier zitten en morgen overgeplaatst worden, daarom geven we pas op het laatste mo ment informatie." Omdat de jongeren niet mogen werken, is de kans groot dat de verveling in de lange vakantie toeslaat. Daar wil de summer school verandering in brengen. Maar de extra activiteiten zijn niet alleen bedoeld als middel om de dag door te komen. „We willen de kennis die ze van de Nederlandse taal hebben opge daan, ontwikkelen en vasthou den. Als ze in de vakantie niets te doen hebben, zoeken ze hun eigen kennissenkring op en communiceren ze in hun eigen taal. Met als gevolg dat ze na de vakantie een deel van hun talen kennis kwijt zijn." Losse aanpak Het taalonderwijs op de sum merschool is anders dan de Ne derlandse les op school. „Het is minder gestructureerd", zegt Berhitu. „Het is educatief zon der schools te zijn." Omdat de organisatie er voor gekozen heeft om de deelnemers niet van tevoren te laten inschrijven, moet er tijdens de les gekeken worden welk niveau een student heeft. Die losse aanpak maakt het mogelijk voor ama's om op het laatste moment te beslissen of ze aan een activiteit meedoen of niet. Behalve voor taallessen kunnen de ama's de komende vijf weken bij de summerschool in Middel burg terecht voor muzieklessen, streetdance, drama, een inter netcafé en sport. Voor meisjes zijn er speciale activiteiten. Hoewel die zijn aangekondigd als zelfverdedigingscursus, heeft Berhitu het liever over dans. „Dan roept het geen ver velende associaties op." Er is speciale aandacht voor ver- keerslessen. „De meeste asiel zoekers kunnen wel fietsen, maar ze zijn vaak niet bekend met de regels. Ik zag bijvoor beeld laatst een asielzoeker fiet sen op die drukke weg voor het zwembad." Kosten De organisatie vraagt voor de meeste activiteiten een bijdrage van een gulden. Als Berhitu dat in de schoolkantine aankon digt, steekt een storm van pro test op. „Dat is niks toch?", pro beert hij. „Daar koop je niet eens een ijsje voor.„Eén gulden is niet veel", geeft een jongen toe. „Maar honderd keer een gulden wel.De toegangsprijs is ingesteld om de activiteiten niet een al te veel vrij blij vend karak ter te geven. De summerschool richt zich op zeshonderd asielzoekers in heel Zeeland. Hoeveel er mee doen, is nog niet duidelijk. Als het pro ject slaagt, krijgt het misschien een breder vervolg. VLISSINGEN - Het Vlissingse oud-raadslid Joop Kempe is de ze week op 78-jarige leeftijd overleden in verpleeghuis De Vliedberg. Kempe was voor de PvdA 27 jaar lang lid van de gemeente raad van Vlissingen. Hij was ja renlang de nestor van de raad. De PvdA'er stond erom bekend dat hij de koe altij d bij de horens greep en niet schroomde de za ken hard te zeggen. Bij zijn af scheid als raadslid in 1982 werd de Vlissinger benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. Naast zijn werk als raadslid was Kempe ook jarenlang voorzitter van de woningbouwvereniging Goed Wonen en later van de stichting Basco. Verder was hij 27 jaar lang voorzitter van de stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren. De heer Kempe wordt vandaag in Middelburg gecremeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23