Studentenleven bloedt dood PZC Straatfestival steeds theatraler Kunstuitleen verhuist naar VOC-pakhuis .20 Milieuverslag KSG rammelt kunst cultuur Triangel Kijkcontainer II Recordbedrag veiling Middelburg lezers schrijven Feestvieren over kunstenaars, van wie do stichting werk bezit. De stick- J ting organiseert ook regelmatig projecten en tentoonstelling- Voordelen „De afsplitsing met kunstuit leen Middelburg heeft ook voordelen. Het was soms voor bezoekers onduidelijk wat Kunstuitleen Zeeland precies deed en wat Middelburg. We kunnen nu onze taken duidelij ker naar buiten brengen. Een ander voordeel is dat de Kunstuitleen Zeeland de ruimte kan gebruiken die bedoeld was voor de Middelburgse Kunst uitleen. (Advertentie) Galerie - Kunsthandel 19een20eeeuwse |i £g Vlaamse en S**! Hollandse Meesters Fnts Jansen o.a Latemse school Inkoop - Verkoop Terneuzen centrum 4531 GN. Blokken 34 tel 0031 (0)115-621643 of 0031 (0)6 513682» Open: dinsdag - woensdag en zondagmiddag van 14,00 tot 17.00 uur en op afspraak. www.contrasten.nl Doek Eerelman topstuk veiling Middelburg De Amerikaanse groep Venice sluit het festival af. Theatre en L'Oboubambulle brengen bijna volwaardige the atershows in de openlucht, evenals Michael Shalton die het festival opent en tijdens de mu- ziekprogrammering als pauze- act fungeert. „Dat is een nieuwe tendens", zegt organisator Klaas Over- dam. „Alles wordt grootschali ger en theatraler, het clowneske is er een beetje af aan het gaan. Eerlijk gezegd zijn we daar als festival een beetje op uitgeke ken. Natuurlijk zitten de goede clowns nog steeds in ons pro gramma, maar we gaan een beetje naar onze oorsprong te rug: theatrale groepen die een verhaal vertellen dat meer is dan een gimmick." Een voorbeeld is de show 'Sa- marcande' van Vent d'Etoile die vorig jaar voor het eerst is ge speeld in Bretagne en Spanje. Met een bewegend decor van wagens en kostuums trekt een aantal acteurs als nomaden door de stad. De vijf acteurs van de Compagnie Cacahuette - een experimentele groep, aldus O verdam - zitten vrijwel naakt in vitrines die op diverse plek ken in de stad zijn gezet. Le Dia- ble par la queue is opnieuw uit genodigd nadat het Vlissingse optreden vorig jaar letterlijk in het (regen)water viel. De groep bouwt een tableau vivant van indrukwekkende beelden. De groep Kumulus liet ooit een troep apen in Vlissingen op straat paraderen. Ditmaal gaan de Fransen bestaande etalages herinrichten. Voor 'Hotel Eden' heeft het Begat Theatre de hulp ingeroepen van de Belgische regisseur Tom Roos van de thea tergroep Wurre Wurre. De mu ziek is verzorgd door Peter Hol- ström van de Amerikaanse popgroep Dandy Warhols. De show speelt zich af tegen het de cor van een stadspark. De groep wil daar de grenzen opzoeken tussen droom en werkelijkheid. Opvallend is ook het optreden van de clown/saxofonist Mi chael Shalton. Met vreemde bouwwerken en een futuristi sche aankleding verbeeldt hij onder meer de droom van een clown die wil vliegen. In totaal staan tijdens het Straatfestival negenentwintig theateracts ge programmeerd. Exacte locaties en tijdstippen worden nog be kendgemaakt. Rondom de theaterprogramme ring biedt het Straatfestival traditioneel een aantal grote muziekoptredens. Van donder dag 5 tot en met zondag 8 juli staan 's avonds optredens ge pland op een groot podium op het Bellamypark. Tijdens de of ficiële opening van het Straat festival, woensdagavond 5 juli, speelt Grupo Melao uit de Do minicaanse Repubüek swin gende merengue. Op de vrijdag avond staan twee tributes gepland. Onder de titel The Hour of Power speelt de Zeeuw se jazzgroep Misty, uitgebreid met gasten, repertoire van To wer of Power, net als onlangs gebeurde bij de finale van de Zeeuwse Belofte. Tevens wordt een groot Toto Tribute gepre senteerd door een gelegenheids formatie van gerenommeerde Nederlandse popmuzikanten. Helikoptertournee Zaterdag 7 juli keert Zuco 103, de succesvolle openingsact van het laatste Bevrijdingsfestival, terug naar Vlissingen. Toen werd vanwege de helikopter- tournee een half uurtje ge speeld, nu is er tijd voor meer. De groep brengt een mix van Braziliaanse muziek, jazz en dance. Hoofdact is zangeres Ilse de Langedie een mix speelt van country en pop. Zondagmiddag treedt Project 2000 aan, net als Zuco 103 een winnaar van de Heineken Cros sover Award. Deze dance-for- matie heeft zojuist een cd uitge bracht die internationaal goed is ontvangen, 's Avonds is de beurt aan Cheikh Lö, in 1955 in Burkina Faso geboren uit Sene galese ouders. Hij is een van de grote sterren van de Afrikaanse muziek. De Amerikaanse groep Venice sluit het Straatfestival af. Vanwege de harmonieuze sa menzang en relaxte rock is de groep vaak vergeleken met Crosby, Stills, Nash Young. MIDDELBURG - Tijdens de kunst- en antiekveiling van veilinghuis B. Witte in Middelburg komen vrij dag onder meer schilde rijen, aquarellen en teke ningen van O. Eerelman, Th de Bock, J. Knikker jr, J.Croin, A.J. Zwart en H. Texeira de Mattos onder de hamer. De verzameling grafiek die wordt aange boden is ongeveer twee honderd stuks groot. Het schilderij van Otto Eerelman, voorstellende een vrouw in Zaanse kle derdracht, is topstuk van de veiling. Eerelman (1839-1926) stond bekend om zijn schilderijen van klederdrachten, paarden- en hondenrassen en leden van het koninklijk huis. Naast de schilderijen en de grafiek bevat de veiling zilver, sieraden, klokken, meubels, porselein, een zeventiende-eeuwse kan selbijbel met kopergravu res, negentiende-eeuws kristal, koperwerk, mun ten en ikonen. De kijkdag is donderdag van 14 tot 20 uur in Hotel Arneville.de veiling, be gint vrijdag om 13.30 uur. Vrouw in Zaanse kleder dracht, olieverfschilderij van Otto Eerelman. VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlis singen geeft geen betrouwbaar beeld over afvalstoffen, gebruik van oplosmiddelen en lozingen in het oppervlaktewater. Het ontbreekt het concern aan een deugdelijk meet- en registratie systeem, stelt provincie Zeeland in een beoordeling over het mi lieujaarverslag 2000. KSG is na Pechiney de tweede Zeeuwse onderneming die de provincie in korte tijd op de vin gers tikt omdat het milieujaar verslag niet deugt. Het verslag is dan ook deels door de provincie afgekeurd. De provincie con cludeert dat een deel van de bij het bedrijf aanwezige gevaarlij ke afvalstoffen is bepaald op basis van schatting in plaats van op een betrouwbare admini stratie. Ook zijn niet alle cala miteiten met betrekking tot het oppervlaktewater in het verslag gemeld, constateert de provin cie op basis van gegevens van Rijkswaterstaat. Vooral de olie lozing op 20 januari 2000, door een scheurtje in de huid van een schip, had gemeld moeten wor den. De instantie eist dat KSG nog dit jaar een goed meet- en registratiesysteem instelt. De provincie bereidt een 'be stuurlijke waarschuwing' aan het adres van KSG voor. Daarin wordt het bedrijf gesommeerd binnen een bepaalde termijn te voldoen aan de wettelijke eisen op het gebied van meet- en regi stratiesystemen. Zeeland had ook al commentaar op het mi lieuverslag 1999. De provincie concludeert dat KSG de advie zen van destijds niet goed heeft opgevolgd. Hoewel het de tweede onderne ming in korte tijd is die wordt teruggefloten op het gebied van milieuregels, is er geen sprake van een algeheel probleem bij het opstellen van milieujaarver slagen. „Het is niet ontoevallig dat er nu vlak achter elkaar twee verslagen deels zijn afge keurd", licht L. Persijn van de provincie toe. „In Zeeland zijn er zo'n tien bedrijven die ver plicht zijn jaarlijks een milieu jaarverslag uit te brengen. Die zijn de afgelopen weken tegen het licht gehouden en vandaar dat in korte tijd twee zaken be kend worden. De zaken duiden zeker niet op een probleem bij het opstellen van milieujaarver slagen of een trend dat bedrij ven het niet goed zouden doen." L'Oboubambulle brengt een theatershow in de openlucht. Een kunstwerk wordt het nieuwe pand aan de Balans binnengedragen. foto Ruben Oreel Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Ik las in de krant het artikel van de Triangel (PZC 16-6) en over het laatste stukje zijn wij het als ouders niet met u eensU schreef hierin dat we ons aanvankelijk verzetten, maar dat na de ken nismaking de lucht geklaard is. Wij zijn het daar niet mee eens. Het is nog steeds niet te aan vaarden dat het personeel van onze school ontslagen is en het personeel van de Golfslag ver der gaat in de Triangel. Maar we hebben geen keus, het is dit of niets. Als ouders vinden wij het niet netjes van de gemeente dat ze de Triangel zo hebben laten vallen. Als er een besturenfusie was ge weest dan hadden onze leer krachten kunnen blijven. Maar nu ze niets hebben gedaan voor ons personeel van de Triangel krijgen we toch het vermoeden dat onze school leeg moest om het personeel van de Golfslag kwijt te kunnen. We vinden het schandalig dat ze onze directeur en leerkrachten zo behandelen, maar kunnen hier als ouders schijnbaar niets aan doen. We hebben het geprobeerd door handtekeningen bij de gemeen te aan te bieden. We hebben twee keer een brief naar het Mi nisterie van Onderwijs geschre ven en we zijn met de wethouder van onderwijs, mevrouw Stahl, wezen praten. Maar volgens ons was alles al lang beslist en de ouders hebben verder geen keus. De gevolgen hiervan zijn dat er verschillende kinderen van school gaan. Zelf heb ik drie kinderen en die wil ik zelfs niet meer in Terneu zen op school hebben, dus breng ik ze na de zomervakantie naar Zelzate naar school en met ons gaan nog enkele kinderen mee. U ziet wel dat wij ouders het er nog steeds niet mee eens zijn en de lucht is echt nog niet ge- 'fj klaard, zoals de gemeente ver? teld heeft. lid Mevrouw Kamerling Scheldekade9 Terneuzen n Tot mijn grote verbazing heb ik kennis genomen van het onge twijfeld gedurfde initiatief van het Buro Beeldende Kunst Vlis- do singen om een kunstcontainerte T plaatsen op het Arsenaalplein K.' terwijl met een grote stelligheid wordt beweerd dat daarna de m container zal worden geplaatst op de Groene Boulevard (PZC rei 16-6). i ko Met alle commissies, instellin- om gen, stichtingen, overheden, die Ad belangri j ke initiatieven in Vlis- de: singen regelmatig kritisch be kijken tegenover zich, weet de Di heer Riekwel het voor elkaar Ie va: krijgen dit soort maatregelen do door te di-ukken. Wellicht kan sp: de heer Riekwel betrokken wor-' Hf den in de besluitvorming rond- nii om de ontwikkeling van diverse pn stadsdelen, want op mensen mei ko zo'n overredingskracht zitten va we met smart te wachten. Of zou de heer Riekwel zijn doe! fis hebben bereikt door een ver- m keerde voorstelling van zaken, sp Duizend gulden heeft de contai- de ner gekost. Dat is dan zeker ex- lef clusief kraankosten en het aan- Vo brengen van een fundering in Ha het dijklichaam. Ik zal u desge- K wenst de calculatie opsturen vo van dit bouwwerk. Reken maar pn op 25000,-. De vakambtena- ren bij de gemeente Vlissingen flj zullen dit zeker beamen. Mis- «a schien heeft de kritiek op de bij k het standbeeld van Michiel de ve Ruyter geplaatste frituur hem ffi ook niet bereikt, om maar eens on iets te noemen, want we kunnen se nog wel even doorgaan. Het wordt tijd dat de gelden die worden uitgetrokken voor de t? speeltjes van het Buro Beelden- p de Kunst Vlissingen beter wor- den besteed. Het wordt tijd dat K we iets gaan doen aan de dram- merigheid van genoemd Buro Buro Echte Kunst Vlissingenw Guus Blankenburgl n Emmastraatll 1 Vlissingen s Ze zegt dat de Kunstuitleen Middelburg bezig is met een ruimte die nog beter in de loop ligt voor publiek dan de Balans. In de Middelburgse gemeente raad werd onlangs het stadhuis aan de Markt als toekomstig Huis der Kunsten aangemerkt. In het verbouwde stadhuis zal de nadruk worden gelegd op het tentoonstellen van hedendaag se kunst. In een commissiever gadering werd eerder geopperd dat ook instellingen als de Kunstuitleen Middelburg op hun plaats zullen zijn in het Huis der Kunsten. Kunstuitleen Zeeland betreurt het dat Middelburg is afge haakt. „Maar wij kunnen het wel begrijpen. Ze hopen op een andere, mooie locatie. Het is jammer dat we het zo laat te ho ren hebben gekregen", reageert M. Conijn van de koepelorgani satie. Ook Vlissingen, Goes en Ter- neuzen vallen onder de stich ting Kunstuitleen Zeeland. De Zeeuwse stichting is verant woordelijk voor het aankopen en onderhouden van kunstwer ken die door de vier centra wor den uitgeleend. In de Balans krijgt de stichting meer ruimte voor kantoren en een documen tatiecentrum. Vanaf 1 juli kan er informatie ingewonnen worden door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het Straatfes tival Vlissingen verandert lang zamerhand van karakter. Steeds meer theatergroepen richten zich op het maken van grootschalige en theatrale pro ducties, waarvoor vaak speciale podia moeten worden gebouwd. In de programmering voor het komende Straatfestival Vlissin gen, dat duurt van 5 tot en met 8 juli, is daarop ingehaakt. Gisteren is ook de muziekpro- grammering rond het Straatfes tival rond gekomenOpvallende namen daarin zijn Ilse de lange, Zuco 103, Cheikh Lö en Venice. Net als voorheen zal het publiek tijdens straattheaterweekeinde door theateracts worden 'over vallen', maar de belangrijkste shows presenteren zich op een opvallende manier. De Franse groepen Compagnie Vent d'Etoile, Cacahuette, Le Diable par le Que, Kumulus, Begat door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Stichting Kunstuitleen Zeeland verhuist zonder haar partner, Kunstuit leen Middelburg, naar een ge restaureerd VOC-pakhuis aan de Middelburgse Balans. Beide instanties hadden vanaf 1992 een gezamenlijk onderkomen in de Kuiperspoort. „We hebben afgezien van de Balans omdat we zicht hebben op een nog leu kere locatie", zegt Ingrid Haan van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM). Haan zegt nog niet prijs te kun nen geven naar welke plek de Kunstuitleen Middelburg wil verhuizen. In de Kuiperspoort blijft de kunstuitleen ook niet lang meer. „Die ruimte is te groot voor de kunstuitleen en met de Kuiperspoort heeft de gemeente heel andere plannen." MIDDELBURG - Het vijftien- de-eeuwse beeldhouwwerk van Hans Multher, een madonna met kind, heeft gisteren op de kunst- en antiekveiling van A. Verhage in de Stadsschouwburg in Middelburg 150.000 gulden opgebracht. Dat is volgens Ver hage het hoogste bedrag dat ooit op een Zeeuwse veiling is gebo den. Van tevoren had Verhage al ingeschat dat het topstuk onge veer anderhalve ton zou op brengen. woensdag 20 juni 2001 Er was geen enkele hbo'er meer voor te porren. De Vlissingse studentenvereni gingen fuseerden niet alleen omdat hun feestjes niet meer volliepen. Ze werden er ook toe gedwongen doordat steeds minder studenten animo toonden om als bestuurslid actief te zijn. Op de Zeeuwse hogeschool zijn straks nog twee studentenverenigingen actief: Aqua ad Vinum en Trios Omega. Die laatste club bundelt de drie kleinere or ganisaties: 't Vloei, Quadrivium en het 'vriendenclubje' Mort Subite. Wonder- gem had het liefst gezien dat één vereni ging voor de hele hogeschool tot stand was gekomen. Maar daar blijkt de tijd nog niet rijp voor. Boze tongen beweren dat 't Vloei en Quadrivium vooral aan elkaar hangen door een intensieve uit wisseling is van liefdesverkeer. Mort Subite had aanvankelijk moeite met sa menwerking 'omdat de verenigingen kroeggebonden zijn en dat kan niet worden gecombineerd'. Helaas, voor die kroeggebondenheid bestaat nauwelijks nog draagvlak. Want studenten gunnen zich niet eens de tijd meer een pilsje te drinken. Daar komt bij dat steeds minder studenten in Vlissingen wonen. Op kamers wonen is daar weliswaar relatief goedkoop, maar ook een maandhuur van niet meer dan vierhonderd gulden is nog erg hoog wanneer je bedenkt dat vrijwel de hele studiebeurs daar aan op gaat. Dus blij ven steeds meer studenten gewoon bij hun ouders thuis. „Ja, en dan komt je 's avonds niet nog eens terug naar Vlissin gen voor een bestuursvergadering of een bezoek aan de kroeg." Studiedruk En degenen die nog wel op kamers wo nen? „De eerste twee tot drie maanden zie je die nog regelmatig in de stad. Maar na de eerste tentamens zakt dat snel af. Dan blijkt de studiedruk al gauw te hoog." En zo gaat het nu ook snel bergafwaarts met de After Tenta men Parties, gezamenlijke feesten die vier keer per jaar worden gehouden. Daar kwam altijd zoveel publiek op af dat er tenten als de Hooizolder of De Night Train voor moesten worden afge huurd. „Er kwam al gauw zo'n acht honderd man. Nu mag je blij zijn als je er driehonderd te pakken krijgt." Een evenement als de jaarlijkse filmnacht in CineCity is er ook aan on derdoor gegaan. Doorgaans trok zoiets drie volle zalen. Dit jaar kregen de stu dentenverenigingen er nog geen tien stoelen mee vol. Eenzelfde lot wacht het jaarlijkse Beach Volleybal. „Spijtig, dat wel. MaarWondergemzieter ook de positieve kant van in,Er wordt nu ten minste bewust gestudeerd." door Henk Postma Studeren, dat stond voor feesten en beesten. Makkeluk Zat, noemden ze dat in Vlissingen. De afgelopen jaren floreerde daar zelfs nog een studenten kroeg onder die naam. Maar die ging dit jaar op de fles. Zoals ook elders in de stad de gloed uit het studentenleven verdween. „Op donderdag zat je met z'n allen in de studentencafés. Als je daar nu komt, dan zie je alleen nog wat harde kern. De gemiddelde leeftijd haalt de bovengrens van de zestien nog niet eens", zegt studentenvoorman Erwin Wondergem met enige spijt in z'n stem. Nog maar een paar maanden terug flo reerden op de Zeeuwse hogeschool vijf studentenverenigingen. Jarenlang stonden die garant voor een bruisend studieleven. Er zijn er nu nog twee. Drastisch ledenverlies noodzaakte de clubs tot fuseren. De grootste club, Ci- naedus (Schaamteloosheid), het feest- orgaan van de heao'ers, ging in zee met Mirf isto, de club van de zeevaartschool Ze varen nu samen onder één nieuwe vlag: Aqua ad Vinum, staat daar op. Een veelzeggend motto. Want het bete kent zoveel als 'water bij de wijn'. „Een paar jaar geleden zagen we het al aankomen", zegt Erwin Wondergem, voorzitter van het vroegere Cinaedus en nu public relations officer van de fusie club. „Onze ledentallen liepen ziender ogen terug. Studenten zijn meer en meer in de weer met het afronden van hun studie. Wie zit er nu nog te wachten op feestje nummer 300 van SV Puur Verdriet in café De Dodo's'." Het roer is dan ook omgegooid. Aqua ad Vinum biedt weinig vertier. In plaats daarvan vinden 'studiegebonden' activiteiten plaats: leerzame workshops, excursies, lezingen en trainingen, kortom 'alles wat met de opleiding te maken heeft.' Zo inviteerde de club laatst de voorlich ter van de Politie Zeeland om voor stu denten van de opleiding communicatie een uiteenzetting over zijn vak te geven. Dus geen drankgelag meer in het feest- Makkeluk Zat. Het komt zo vaak niet meer voor in het Vlissings studentenleven. Behalve bij het begin van het schooljaar. Dan willen er zo hier en daar nog wel eens een paar gaan zweven. foto's voormalige studentenvereniging Cinaedus lokaal. Geen massa op kroegentocht. Hooguit een bezoekje aan de bedrijfs kantines van accountantskantoren, scheepswerven en ziekenhuizen, zodat het toekomstige werkveld alvast kan worden verkend. „Echt meerwaarde bieden aan het studeren, is wat ons be treft de toekomst van de studentenver eniging", meldt Wondergem. Dat zegt hij niet alleen op eigen gezag. Het is de mening van zowat alle studenten, zo is vastgesteld nadat de verenigingen hun oor te luisteren hadden gelegd. Zijn studenten dan geen feestvierders meer? Jawel, vermoedt Wondergem, maar ze komen er gewoonweg niet meer aan toe. Dat is de schuld van het studie financieringsstelsel, en van de strenge re opleidingseisen. „Vroeger was je vrij in je doen en laten. Je kon vijf jaar over je studie doen. En er daarna nog eens twee jaar aan vastplakken. Nu moet je binnen vier jaar afgestudeerd zijn. Haal je niet op tijd je puntjes, dan hang je." Het betekent ook dat steeds minder stu denten bereid zijn in besturen te gaan zitten. Dat speelt vooral op de hoge scholen. Het bestuur van de landelijke studentenvakbond LSVb bestaat sinds kort uit louter universiteitsstudenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 20