Vreemde Katsenaar vlucht naar de zon PZC Nog één keer live de hit One day fly Vreemde praatjes over het weer Theater 12 Exposities Kunst Uit in Terneuzen woensdag 20 juni 2001 zie informatie elders op deze pagina 20 t/m 26 juni WOENSDAG Sim Bolus Het Goese poppentheater Sim Bolus speelt voor de laatste keer dit seizoen Ei ei dit ben jij. De kippen in het kippenhok hebben het flink met elkaar aan de stok, over wie de allermooiste kip is. Er wordt geen ei meer ge legd. Kukel, de haan, probeert de ruzie te sussen, maar er luistert geen kip. Tot hij een bijzonder plan bedenkt... Deze humoristi sche voorstelling met veel muziek voor volwassenen en kinde ren vanaf 5 jaar, wordt gespeeld door Hans van der Haar. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur VRIJDAG IVIïd zomernacht Het Midzomernacht Weekend Kats begint met een dorpsbarbe cue. Dit etentje wordt omlijst door een concert van de Vlissingse pop groep Notabene en het wagenspel Visserslatijn door toneel groep Comedia della Mare. Dorpshuis De Vriendschap, Kats, 19.00 uur De Ambitie De tweedejaars cursisten van de volwassenenafdeling van de amateurtheaterschool De Ambitie spelen 't Is wat. De voorstelling, die deze avond in première gaat, is gebaseerd op het Vlaamse toneelstuk Ja, ja, maar nee, nee van Rudy Beka- ert en schetst het leven van een groep flatbewoners in de grote stad. De cursisten hebben het verhaal vernederlandst. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur ZATERDAG Midzomernacht Het Midzomernacht Weekend Kats omvat ook activciteiten voor de jeugd. Zo leest Geertrui Daem voor uit haar recent verschenen kinder- boekTroetel (14.30 uur) en treedt de clown Frankel op (15.00 u). Prinses Margrietschool, Kats, 14.30 uur Dorpshuis De Vriendschap, Kats, 15.00 uur Daan Zonderling In het kader van het Midzomernacht Weekend Kats is de gelezen voorstelling Daan Zonderling te zien. Daan Zonderling of zijn Wonderbaarlijke Vlucht naar de Zon werd geschreven door Jan Schuurman Hess en wordt op locatie gespeeld door Het Gezelschap van de Zee met onder anderen Huib Rooymans, Har Smeets, Tineke Schrier, Manon Alving Jan van Dijck, Piet Korteknie, Rinus Breure, Sinan Cihangir en Bart Kiene, in de regie van Agaath Witteman. Noordlangeweg, Kats, 20.00 uur De Ambitie De tweedejaars cursisten van de volwassenenafdeling van de amateurtheaterschool De Ambitie spelen 't Is wat. Zie vrijdag. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Cabaretnacht Ter afsluiting van het theaterseizoen wordt de Caba- retnacht gehouden. Evenals voorgaande jaren is de groep NUHR, mede verantwoor delijk voor de organisatie, aanwezig, maar wie verder op het po dium zullen staan, blijft een verrassing. Stadsschouwburg, Middelburg, 22.00 uur ZONDAG De Ambitie De tweedejaars cursisten van de volwassenenafdeling van de amateurtheaterschoo! De Ambitie spelen 't Is wat. Zie vrijdag. Minitheater, Middelburg, 14.30 uur Eenakters Toneelgroep Comedia della Mare speelt twee eenakters. Hetoptreden in het kader van het Midzomernacht Weekend Kats omvatWeigernooiteendansvan Vonnevan derMeeren Briefin den duuster (in het Zeeuws vertaald) van Herman Heijermans. Dorpshuis De Vriendschap, Kats, 15.00 uur Daan Zonderling In het kader van het Midzomernacht Weekend Kats is nogmaals de gelezen voorstelling Daan Zonderling te zien. Zie zaterdag. Noordlangeweg, Kats, 20.00 uur KU/VSTTUIN KUNSTheet de expositie die G. B. Schoenmakers zaterdag om 16.00 uur opent in de Hortus Zélandiae van het Zeeuws Bilogische Museum in Oostkapelle. De beeldententoon stelling in deze Heemtuin omvat werken van Ad Braat (1919- 200), Peter Jansen, Margreet Leijdekkeren EricOdinot uit Zïerik- zee en Leendert Buth, Ramon de Nennie en Gerda Rutters uit Middelburg. De expositie die tot en met zondag 4 november duurt, is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. In 't Spui in Vlissingen exposeert Walter Hagenaars nog tot 4 juli 23 olieverfschilderijen. Beweging en kleur zijn de kernthema's. Te zien tijdens winkeltijden. De 44-jarige Goese fotograag Co Coppoolse exposeert tot en met 4september ballet- en bodypaintfoto's bij de bloedbank aan de 's-Gravenpolderseweg 4a in Goes. Hij is autodidact en ruim twintig jaar met fotografie bezig. Als zodanig werkt hij momen teel ook voorde Stichting Dansz in Goes. De afgelopen jaren wist hij vele prijzen in de wachtte slepen in binnen- en buitenland. De expositie geeft een overzicht van zijn recente werk. Openingstij den: maandag 12.00-20.00 uur, dinsdag en donderdag 8.00- 20.00 uur en vrijdag 12.00-15.30 uur. Tijdens het Midzomernachtweekeinde in Kats zijn op verschil lende locaties tentoonstellingen te bezichtigen van Katse kun stenaars, hun gasten en de kinderen van de Prinses Margriet- school. In het kerkje is voorts een presentatie van Kunstspoor Noord-Beveland en in dorpshuis De Vriendschap heeft de Brus selse Lucy Moers de kleine archeologische tentoonstelling De Vondsten van Kats ingericht. Geopend zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 12.00 tot 20.00 uur. In de Stadsschouwburg in Middelburg wordt zaterdag voor de vierde maal in successie de Cabaretnacht gehouden. Wel ke artiesten dit jaar het podium zullen bevolken, blijft tothet laatste moment een verrassing. Repetitie van Daan Zonderling of zijn Wonderbaarlijke Vlucht naar de Zon, met zittend Huib Rooymans. foto Dirk-Jan Gjeltema Het dorp Kats viert komend weekeinde de midzomernacht onder de noemer Zon, Water, Vuur. Het programma vermeldt tal van activiteiten, uiteenlopend van exposities tot concer ten en theatervoorstellingen. Een nieuw stuk van Katsenaar Jan Schuurman Hess, Daan Zonderling of zijn Wonderbaar lijke Vlucht naar de Zon, is te zien op locatie aan de Noord langeweg met professionele acteurs als Huib Rooymans, Har Smeets en Tineke Schrier, maar ook inwoners van Kats zoals Rinus Breure, in de regie van Agaath Witteman. aan de orde en de 17de eeuw gaat over het Broodoproer van Kats, welk stuk hij in 2008 ge realiseerd wil zien ter gelegen heid van het 800-jarig bestaan van het dorp. Bij die viering - in 1998 herdacht men het 400-ja- rig bestaan - wordt uitgegaan van de oudste gegevens uit 1208. Op een gegeven moment ver dween het dorp echter, maar werd in 1598 heropgericht. Het Gezelschap van de Zee heeft al jaren een vaste kern van spe lers die, indien beschikbaar, hun medewerking verlenen aan de, veelal, leesvoorstellingen. Zo speelt Huib Rooymans - bij het grote publiek ook bekend uit Toen ivas geluk heel gewoon, de best bekeken comedyserie op de Nederlandse tv van de afgelo pen vijf jaar - de titelrol in Daan Zonderling. „Ik heb enige tijd geleden in een productie van de Nederlandse Opera gestaan en in vergelijking daarmee is het een verademing om aan zo'n kleinschalig project mee te wer ken. Het is een nieuwe manier van kijken, heel prettig, dat hoor ik ook van collega's", ver klaart Rooymans, die in De Dijk de hoofdrol vertolkte naast on- door Frans Doeleman Jan Schuurman Hess, artistiek leider van Het Gezelschap van de Zee, heeft zich voorgenomen de geschiedenis van Zeeland en met name Noord-Beveland te dramatiseren in vijf toneelstuk ken die elk een eeuw beslaan. Het eerste deel. De Dijk, dat de inpoldering in de 16de eeuw tot onderwerp heeft, werd in de na zomer van 1998 in de openlucht bij Kats gespeeld. Daarna maakte de schrijver een sprong naar de 20ste eeuw - de tussen liggende drie volgen later - met Daan Zonderling of zijn Won derbaarlijke Vlucht naar de Zon. De hoofdpersoon in dit stuk, dat nu als leesvoorstelling met gedramatiseerde accenten wordt gebracht, is een wat merkwaardig man die enigszins buiten de Katse samenleving stond en allerlei archeologische vondsten uit de modder peurde. Op de verhalen die over hem de ronde doen baseerde Schuur man Hess zijn voorstelling. „Deze man heeft een droom en een onmogelijke liefde. Zijn droom is het realiseren van een museum waarin de Zeeuwse ge schiedenis wordt verbeeld en zijn onmogelijke liefde betreft een nonnetje dat hij tijdens een verblijf in een katholiek sanato rium heeft leren kennen, een liefde die hij verbeeldt in de zon In de loop van zijn leven zie je waarom hij dat meisje altijd zal missen. Op het eind zegt hij: ik ga naar haar toeDan rijdt hij op zijn brommertje naar de zon, want dat kan in Kats. Als je rond de langste dag van het jaar de Noordlangeweg afrijdt, gaat aan het eind de zon onder. Dat is een truc die je in het theater nooit kunt laten zien." Slavenhandel Toch hoopt Schuurman Hess dat het stuk, dat een maat schappijkritische ondertoon heeft en verder omschreven wordt als geestig, ontroerend en spannend, mag dienen als ope ningsvoorstelling van de nieu we schouwburg in Goes, eind 2003. Voor de nog te schrijven delen van de cyclus heeft hij al de nodige ideeën. Zo behandelt het stuk over de 18de eeuw de Zeeuwen en de slavenhandel, in de 19de eeuw komen het onder wijs en de situatie op het land De vijfde editie van de jaar lijkse Terneuzense Kunst Uitmarkt woi'dt op zondag 24 juni uitgebreid met een aantal nieuwe elementen. Naast pre sentaties van kunstenaars op alle disciplines, straatanimatie en presentaties van organisa ties en instellingen op de Markt, in De Jongestraat en het Tuinpad krijgt het evene ment ook een boeken-, platen-, cd- en instrumentenmarkt in de Brouwerijstraat en een straatteken wedstrij d. De organisatie wil het eerste lustrum van de Kunst Uit markt aangrijpen om de straattekenwedstrijd te laten uitgroeien tot een onderdeel van internationale allure. der anderen Petra Laseur, maar ook een Katsenaar als Rinus Breure. „Dat is iets wat je in Kats niet zou verwachten, zo'n volwassen productie. Het gaf ook een gemeenschappelijk gevoel met het publiek en de mensen uit het dorp die aan de voorstelling meewerkten. Als professionele acteur vertrek je daarna naar de volgende pro ductie, maar in Kats rommelt zoiets nog lang na. Dat merk je uit de brief jes die je krijgt van de mensen. Er heerste een ander soort saamhorigheid. Zondag liep ik voor een lezing van Daan Zonderling in de Stadsschouw burg in Amsterdam samen met Rinus Breure naar boven naar het repetitielokaal. Dat gaf mij een heel leuk gevoel." „Dit stuk heeft veel waardevols. Jan Schuurman Hess is een schrijver die de mensen kan ra ken op zijn zachtaardige ma nier, maar ook veel kracht geeft. Dan kom je bij de liefde terecht, maar om dat waarde te geven in je bestaan, is typisch Jan. Agaath Witteman probeert het stuk nu in korte tijd een beeld te geven. Het is niet de bedoeling dat je acteurs ziet die teksten produceren, het moet ook gaan leven. Er zit zelfs meer enscene ring in dan ik dacht. Ik hoop dat het publiek op een gegeven mo ment vergeet dat het een gelezen voorstelling is." Wanneer professionele acteurs hun medewerking verlenen aan Het Gezelschap van de Zee is geld een bijzaak. „DatJan Schuurman Hess met zijn idea lisme zoveel verschillende mensen van uiteenlopende stro mingen weet te bewegen en te inspireren om bij elkaar te ko men, vind ik een groot goed in deze tijd", motiveert Huib Rooymans, die komend seizoen te zien is in de vrije productie Blijvend Applaus, „Dat moet je koesteren." Daan Zonderling of zijn Won derbaarlijke Vlucht naar de Zon is zaterdag en zondag te zien op locatie aan de Noordlangeweg in Kats, aanvang 20.00 uur door Frans Doeleman Hoewel schouwburgdirecteur Gei'ard Peijs zegt er zelf ook het fijne niet van te weten, wil hij toch wel een klein tipje van de sluier over de komende Caba retnacht oplichten: „Presenta torjack Spijkerman heeft ge zegd dat de hit One day fly van de cabaretiers uit zijn program ma Kopspijkers in Middelburg voor de allerlaatste keer live ten gehoi'e woi'dt gebracht, gezon gen door de hele bende. Daarna zetten ze er een punt achter en is deze gein voorbij." Verder is het afwachten, maar de trouwe be zoekers weten dat ze voor aan gename verrassingen kunnen komen te staan. „Een paar jaar geleden werd ik overvallen door de vraag: Ge rard, kan je voor een exti'a vleu gel zorgen, want Bram Vermeu len wil iets gaan doen met Paul Acda. Vorig jaar heeft Lucretia van der Vloot ter gelegenheid van het Europees kampioenschap voetbal het Wilhelmus gezon gen a la James Brown. Dat soort gekke dingen. De gein is dat mensen dingen doen die ze niet voor mogelijk hadden gehou den. Zo blufte de jonge Jan Jaap van der Wal gevestigde cabare tiers af voor een volle zaal." In het verleden werd het seizoen binnen de theaterwereld nog wel eens afgesloten met een ten- nis- of voetbaltoernooi, maar daar kwam de klad in. „Aan de bar na afloop van een vooi-stel-, ling zei ik zo'n vijf jaar geleden tegen de jongens van de caba retgroep NUHR: wat jammer, we doen tegenwoordig alleen nog maar zaken met elkaar, eris helemaal geen tijd meer om eens lekker te lachen en te dollen. Daax-uit is het idee ontstaan om een feestje te vieren met het pu bliek ter afsluiting van het sei zoen: de Cabaretnacht. Met na me Peter Heerschop van NUHR zoekt uit wie er kunnen komen. Het is uitgegroeid tot een uniek evenement in Nederland, dat zi]n de woorden van Jack Spij ker-man Ik heb overigens ook de indx-uk dat het een impuls is ge weest voor voorstellingen met een combinatie van cabaretiers en acteurs, zoals De Driestui- versopera bij het Noord Neder lands Toneel van artistiek leider Koos Terpstra, die tevens op treedt als regisseur- van de Ca baretnacht." „Vrijdagavond komen de men sen bij elkaar en schudden het seizoen een beetje van zich af. Samen met de vrouwen en onder het genot van een pint kletsen ze over van alles en ontstaan de eerste ideetjes. Zaterdagoch tend worden die doox-gesproken. Na de lunch grijpt Koos Terp stra in en worden alle gekke ideeën verwerkt tot een show. Er komen dit j aar zelfs mensen mee die in een popband spelen. En de avond krijgt een hoog actuali teitsgehalte. O ja, we moeten nog kranten verzamelen. De Cabaretnacht in de Middel burgse Stadsschouwburg be gint zaterdag om 22.00 uur Voor 60.000 verkochte cd's van One day fly werd (vlnr) Jack Spijkerman, Viggo Waas, Peter Heer schop, Hans Sibbel en George Baker een platina plaat uitgereikt. foto ANP/Marco Okhuizen Dertien vrouwen en mannen van uiteenlopend pluimage, zo wel in maatschappelijk opzicht als qua leeftijd en toneeler varing, ronden dit weekeinde hun tweejarige spelopleiding aan de Zeeuwse Amateurtheaterschool De Ambitie in Mid delburg af met de voorstelling 't Is wat. Twee spelers, Marga Jonkers uit Rockanje en Leon van Es uit Vlissingen, praten met enthousiasme over hun hobby die ze op een zo hoog mo gelijk niveau willen beoefenen. Maar het moet wel een hobby blijven. door Frans Doeleman Marga Jonkers (47) was de veer tig al gepasseerd toen zij op aan drang van haar vriendinnen Mi rjam Stolk en Ellen Visser lid wex'd van de toneelvei'eniging Frontaal in Den Briel. „Om be hulpzaam te zijn, het was hele maal niet mijn bedoeling te spe len. Maar toen viel er iemand uit en vx-oegen ze mij voor een rolIk bleek het hartstikke leuk te vin den. Zo groeit dat. Na een paar jaar heb je de indruk dat je niet meer bijleert en daai'om beslo ten we de spelcursus te volgen. Onze regisseur had in Middel burg de opleiding voor midden- kadeiregisseur gedaan en daax-- om kozen Mirjam, Ellen en ik ook voor De Ambitie." Twee jaar lang vertrok het di'ie- tal één keer per week 's avonds om half zeven uit Den Briel om daar pas rond twaalf uur terug te kerenMaar het was de moeite waax-d: „We hebben er heel wat opgestoken." Dat geldt ook voor Leon van Es (30), die al op jeug dige leeftijd kennis had ge maakt met het spelen in een stuk dat de discussie rond de proble matiek van adoptiekinderen moest losmaken. Zeven jaar ge leden meldde hij zich aan bij Het Middelburgs Theater, waar hij rolletjes vex-tolkte in Maltese Falcon, Caligula en Wiens leven is het eigenlijk. „Kleine x-ollen vind ik niet erg, maar het moet wel een uitdaging blijven en niet steeds een bepaald typetjeToen ik het twee jaar geleden te di-uk had met mijn werk om in een productie te zitten, ben ik deze spelcursus gaan volgen om dat patroon te doorbreken. Je krijgt teksttoneel, elementair toneel, improvisatie, stem en spraak, maar het blijft snuffelen, je kan niet heel erg diep ergens op in gaan. Maar het is leuk dat dat allemaal samenkomt in een voorstelling." Josien de Gx-aaf, die de eindi-egie voor haar reke ning nam, koos voor het stuk Ja ja, maar nee nee van de Vlaamse schrijver Rudy Bekaert, dat door de spelers in het Neder lands werd omgezet onder de ti tel 't Is wat. „Het stuk speelt zich af in een flatgebouw in de grote stad, waar de mensen zich dood vervelen en elkaar beroddelen. Ze zijn heel nieuwsgierig naar de misèi-e van een ander en klep pen dat vervolgens door", ver telt Leon. De flatbewoners ont moeten elkaar dagelijks vluch tig in de hal en de gangen en spreken over onschuldige on derwerpen als het weer, de boodschappen en het huishou den, maar er klinkt een venijni ge ondexloon van onverdraag zaamheid. „Het begint lollig", weet Leon, „maar het wordt steeds schrijnender. Ze zijn ont zettend intolerant en worden steeds 'fouter'. Het loopt ook niet goed af. Het escaleert." „We roepen allemaal: oh, wat erg, dat mag je niet zeggen, maar er zijn zat mensen die nog zo denken", vult Marga aan, „Door dat op de hak te nemen, hopen we dat het publiek be grijpt dat het politiek incoxrect is." Hoewel Leon - die overigens via de cursus dankzij docente Katinka van den Dool een mooie gastrol kreeg te vertolken in OVERGEWICHT, onbelang rijk: VORMELOOS bij de Zeeuwse Komedie - niet zo no dig een boodschap hoeft uit te Scène uit de voorstelling 't Is wat door deelnemers aan de spelcursus van De Ambitie. foto Lex de Meester dragen op het toneel, heeft 't Is wat onder de cursisten wel tot discussie geleid: kan je zoiets zeggen over mindei'heden? De voorstelling wordt dan ook om schreven als echt van deze tijd De toeschouwers moeten er zelf hun conclusies uit trekken. Er zitten drie grote vrouwenrol len in het stuk, die halverwege woi'den overgenomen door mannen. Daar liggen geen artis tieke, maar puur praktische re denen aan ten grondslag. Zo doende krijgt iedere cursist voldoende de gelegenheid zich te manifesteren. Een ander bij komend aspect is, dat iedereen zich intensief bezig heeft ge houden met decor en kostuums. „Op die manier ervaar je wat er allemaal bij een voorstelling komt kijken", ziet Marga als po sitief leerpi'oces. Als alles achter de rug is, zal Marga de wekelijk se rit naar Middelburg wel even missen, te meer daar de cursis ten zo'n leuke groep vormden, maar aan de andere kant lokt het ook om bij haar eigen ver eniging weer dingen te gaan doen. Leon kijkt eveneens met plezier terug, maar in het ver schiet ligt een grote rol bij Het Middelburgs Theater in Een dag uit de dood van verdomde Lo- wietje. Beiden putten het mees te voldoening uit het repeteren en uitdiepen van rollen, als hob by. „Na drie keer spelen vind ik het wel weer leuk om aan iets anders te beginnen", bekent Marga. Daar stemt Leon meein. „Ik heb bewondering voor die mensen, maar vijfhonderd keer een musical spelen lijkt mij nog saaier dan een kantoorbaan van negen tot vijf." De cursisten van De Ambitie spelen 't Is wat vrijdag (premie- re), zaterdag (20.30 uur) en zon dag 14.30 uur) in het Minithea ter in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 12